Prawda

Wtorek, 27 lutego 2024 - 23:35

« Poprzedni Następny »


Izrael: najczystszy kraj świata


Mitchell Bard 2022-05-11

Mem ze strony „Who Profits” przedstawiającej się jako „niezależne centrum badawcze ujawniające izraelską okupację ekonomiczną”.

Mem ze strony „Who Profits” przedstawiającej się jako „niezależne centrum badawcze ujawniające izraelską okupację ekonomiczną”.Robocza definicja antysemityzmu sformułowana przez International Holocaust Remembrance Alliance’s (IHRA) jest coraz bardziej uznawana za autorytatywną. Mówi po prostu: “Antysemityzm to określone postrzeganie Żydów, które może się wyrażać jako nienawiść do nich. Antysemityzm przejawia się zarówno w słowach, jak i czynach skierowanych przeciwko Żydom lub osobom, które nie są Żydami, oraz ich własności, a także przeciw instytucjom i obiektom religijnym społeczności żydowskiej”.

Definicja nie jest pozostawiona całkowicie otwartej interpretacji, ale przytacza dalej wiele konkretnych przykładów tego, co stanowi antysemityzm, włącznie z kilkoma odnoszącymi się do Izraela. Tutaj jest jeszcze jeden, który należałoby dodać: Jeśli wierzysz, że Izrael nie ma żadnych pozytywnych cech, jesteś antysemitą.


Dowód rzeczowy: wszyscy ci, którzy oskarżają Izrael o najrozmaitsze rodzaje „… washing [pranie …]” – w miejsce kropek należy wpisać właściwe słowo. Antysemici, którzy używają tego wyrażenia, oskarżają Izrael i jego zwolenników o próbę odwrócenia uwagi od niereformowalności żydowskiego państwa. Ich zdaniem o Izraelu nie można powiedzieć niczego pozytywnego.


Prawdopodobnie pierwszym przykładem było oskarżenie o “pinkwashing” [pranie na różowo], gdy tylko ktoś zwracał uwagę na tolerancję Izraela wobec społeczności LBGTQ. Jeśli kiedykolwiek potrzebny był dowód, że pewni orędownicy palestyńskiej sprawy nie dbają ani odrobinę o Palestyńczyków, to tutaj on jest. Nigdy nie słychać, by któryś z tych świętoszkowatych obrońców praw człowieka potępił traktowanie Arabów LBGTQ, których życie jest nieustannie zagrożone i którzy często szukają schronienia w Izraelu. „Queers for Palestine”, na przykład, mogą być jedną z najbardziej orwellowskich wśród propalestyńskich grup – a to mówi niemało.


Jednym z nowszych pomysłów jest oskarżanie każdego, kto ma czelność mówienia o staraniach Izraela w sprawach ochrony środowiska, o “greenwashing” [pranie na zielono]. Izrael jest krajem, gdzie wymyślono nawadnianie kropelkowe i zbudowano stacje odsalania wody. Izraelczycy od dziesięcioleci używają słonecznego nagrzewania wody i robili to na długo zanim wielu ludzi usłyszało o energii słonecznej. Izrael od ponad stulecia zalesia kraj. Tymczasem Palestyńczycy przez fatalne zarządzanie zanieczyścili warstwy wodonośne w Strefie Gazy, sprawiając, że woda nie nadaje się do picia, i zagraża innym zasobom wodnym. Podczas ich “Wielkiego marszu powrotu” spalili tysiące hektarów lasu i ziemi uprawnej i zniszczyli 25 procent wszystkich rezerwatów przyrody w pobliżu granicy z Gazą, zabijając rośliny i zwierzęta. Niemniej kampania BDS przekonała Sierra Club, by odwołał wszystkie swoje wyjazdy do Izraela. Na szczęście przywódcy klubu opamiętali się i zmienili decyzję.

 

InnymInnym absurdalnym przykładem jest “purplewashing”[pranie na fioletowo], które odnosi się do Izraela wykorzystującego feminizm i kwestie kobiet. Jeden z oskarżycieli powiedział: “Sprawa IDF…  [jest] jednym z najbardziej oczywistych przykładów, że ‘prokobieca’ postawa nie może być niczym więcej jak trikiem reklamowym”. BitchMedia, “feministyczna odpowiedź na popkulturę” tweetowały: “Ich genderujące reklamy są, jak się wydaje, stworzone do zamazania przemocy, jaką zadają Palestyńczykom”.


Także w sprawie feminizmu Izrael jest oazą na Bliskim Wschodzie, a palestyńskie społeczeństwo jest tym, w którym kobiety mogą być mordowane w kulturze „honorowych zabójstw”. Według statystyki Autonomii Palestyńskiej co piąta kobieta na Zachodnim Brzegu i w Gazie informowała o co najmniej jednym incydencie fizycznego maltretowania ze strony swojego męża. W najnowszym raporcie Departamentu Stanu USA jest więcej przykładów dyskryminacji kobiet na palestyńskich terytoriach.  

 

Czy słyszeliście któregokolwiek z tych “obrońców”, by występowali przeciwko maltretowaniu palestyńskich kobiet?  


Innym sposobem “whitewash [wybielania] okupacji” jest “artwashing” [pranie przez sztukę], czyli artystów używa się do ukrywania zbrodni Izraela. To oskarżenie rzucono na Sydney Festival, ponieważ przyjął donację od izraelskiej ambasady. W jakiś sposób ta decyzja znaczyła, że festiwal popierał izraelski “ucisk” Palestyńczyków i spowodowała, że wielu artystów wycofało swoje uczestnictwo. Grupa Izraelczyków protestowała przeciwko konkursowi piosenek, Eurowizji, w Tel Awiwie, ponieważ pomagało to “Izraelowi w promowaniu jego tak zwanych wartości [bycia] młodym, modnym, multikulturowym, przyjaznym dla LGBTQ miejscem”.


I nie zapominajmy o “sportwashing” [praniu przez sport]. Członkowie BDS dostawali apopleksji, ponieważ Argentyna i Urugwaj rozegrały mecz piłki nożnej w Izraelu, a etap wyścigu kolarskiego Giro d’Italia też odbył się w Izraelu. Autor artykułu w “Guardianie” napisał: “”Celem miękkiej siły izraelskiego sportu jest to, byśmy skupili się na grupie kolarzy lub wizycie Lionela Messiego zamiast na Palestynie”. Żeby boże broń, cały nasz czas i energia nie były poświęcone „Palestynie”.  

 

Tutaj jest jedno dobre “pranie”: “funwashing” [pranie przez zabawę]. Kiedy w Ma’ale Adumim, jednym z osiedli, o którym nawet Palestyńczycy przyznają, że będzie częścią Izraela, otwarto centrum handlowe i park rozrywki, „Haaretz” pytał, czy jest to “funwashing”.

 

Antysemici są coraz bardziej pomysłowi w swojej kampanii szkalowania Izraela na każdy możliwy sposób.


Kiedy Izrael promował Mimouna, północnoafrykańskie obchody zakończenia Pesach, organizacja Jewish Voice for Peace wymyśliła “brownwashing” [pranie na brązowo]. JVP oskarżyła Izrael o “zawłaszczanie ‘rdzennej’ środkowowschodniej i północnoafrykańskiej kultury” i zaprzecza „twierdzeniu, że Izrael ‘uratował’ Żydów” z Magrebu. Ciekaw jestem, co Żydzi z Etiopii, Maroka i innych części Afryki Północnej, którzy zostali sprowadzeni do Izraela, myślą o tym oskarżeniu. Przywodzi to na myśl zdanie Williama Safire’a, jakie wypowiedział po “Operacji Mojżesz”: “Po raz pierwszy w historii przywieziono tysiące czarnych ludzi do kraju nie w kajdanach, ale w godności, nie jako niewolników, ale jako obywateli”.


Tak, zrobili to ci uprawiający brownwashing Izraelczycy.


Jest jednak jeszcze więcej.


Izrael używa także przemysłu winiarskiego, by unikać kwestii palestyńskiej. W jednym z takich oskarżeń, towarzysząca tekstowi ilustracja pokazuje czerwony sok kapiący z prasy, przypuszczalnie symbolizujący to, co autor nazywa „periodycznymi masakrami Palestyńczyków”. Izraelczycy mogą teraz produkować światowej klasy wina, ale nie wolno nam zapomnieć, że “przez tysiąclecia wino było produkowane” w Palestynie. Przez promowanie swojego wina Izrael zajmuje się – zgadliście - “winewashing” [pranie winem].


Jednym z bardziej dziwacznych przykładów jest “hummus-washing” [pranie humusem], twierdzenie, że Żydzi zawłaszczyli humus jako izraelską potrawę. Aktywista BDS Ali Abunimah powiedział, że dziennikarka “New York Timesa”, Jodi Rudoren (obecnie redaktorka naczelna “The Forward) “pomaga hasbarystom z antypalestyńskiej Jewish Agency szerzyć hummus-washing ‘pokojową’ propagandę”, ponieważ przetweetowała informację o izraelskiej restauracji z humusem, która daje 50% rabatu gościom przy stołach, gdzie siedzą razem Żydzi i Arabowie.  

 

Z całym tym praniem Izrael musi być najczystszym krajem świata. Jego oskarżyciele jednak z pewnością nie mają czystych rąk. Przez pokazywanie nienawiści do wszystkiego, co izraelskie i odmowę uznania lub pozwolenia na jakiekolwiek wspominanie o pozytywnych atrybutach Izraelczyków, ci pracze ilustrują jeszcze jeden czarnosecinny objaw antysemityzmu.


Israel: The world’s cleanest country

JNS Org., 27 kwietnia 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Mitchell Geoffrey Bard

Amerykański analityk polityki zagranicznej, redaktor i autor, który specjalizuje się w polityce USA – Bliski Wschód. Jest dyrektorem wykonawczym organizacji non-profit American-Israeli Cooperative Enterprise i dyrektorem Jewish Virtual Library. 


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj
Komentarze
1. Żyd Pracz Marek Eyal 2022-05-11


Brunatna fala

Znalezionych 1432 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jeśli Hamas przyznaje, że zginęło 6000 terrorystów, wiesz, że rzeczywista liczba jest co najmniej dwukrotnie większa     2024-02-27
„Przebudzone” skrzydło HamasuOd Londynu po Nowy Jork młodzi radykałowie stali się żołnierzami nienawiści do Żydów.   O'Neill   2024-02-27
Hamas: Palestyńscy cywile są także terrorystami   Toameh   2024-02-26
Premier Kataru: Nie należy oczekiwać, że Hamas uwolni zakładników za „zawieszenie broni”Negocjacje z terrorystami kończą się tylko w jeden sposób.   Greenfield   2024-02-25
Jak oskarżać Izrael o najgorsze łamanie praw człowiekaPRAKTYCZNY PORADNIK Wypróbowany przez organizacje „praw człowieka”!     2024-02-21
Kosmiczna zdrada żydowskich kobiet przez lewicęBrak solidarności wobec kobiet, które zostały bestialsko potraktowane przez Hamas, jest odrażający.   O'Neill   2024-02-16
Mistrzowska operacja odbicia zakładników   Koraszewski   2024-02-13
Palestyńscy terroryści, szpitale i perspektywy państwa palestyńskiego   Tawil   2024-02-12
Twierdza Hamasu w Rafah w Gazie jest kluczem do jego przetrwania   Frantzman   2024-02-10
WYPOWIEDZI IMAMÓW Z KALIFORNII W POPARCIU ATAKU HAMASU 7 PAŹDZIERNIKA     2024-02-06
Poszukiwani: przywódcy palestyńscy, którzy potępią terroryzm   Tawil   2024-02-05
Czy doszłoby do Holokaustu, gdyby Twitter istniał w latach czterdziestych XX wieku?  Oczywiście, że tak, a dowód na to mamy dzisiaj.     2024-02-05
Najpierw przyszli po mój lud, potem przyszli po ŻydówByły niewolnik z Sudanu Południowego o pogromie dokonanym przez Palestyńczyków 7 października   Deng   2024-01-30
„Droga” administracji Bidena do terrorystycznego palestyńskiego państwa   Tawil   2024-01-30
Coraz większa zawiść o HolokaustNowe pokolenie zamroczone ideologią bycia ofiarą desperacko pragnie swojego udziału w Holokauście.   O'Neill   2024-01-29
Kafka przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości   Wisse   2024-01-27
Lewicowy antysemityzm zawsze opiera się na teoriach spiskowych, a ta wojna to potwierdza     2024-01-24
Rzeczywistość Gazy     2024-01-22
Liban gości terrorystów, uderza w Izrael posiadając ogromny arsenał, a następnie skarży się, kiedy Izrael się broni   Tawil   2024-01-19
Nie odwracaj wzroku od głównej przyczyny epidemii antysemityzmu   Tobin   2024-01-18
Biden obiecał, że pomoc dla Gazy nie trafi do Hamasu. Skłamał.   Greenfield   2024-01-18
Te oskarżenia o „ludobójstwo” przynoszą hańbę ludzkości.    O'Neill   2024-01-16
Sieć terroru Hamasu w Europie   Greenfield   2024-01-16
Po 7 października rozpoczęła się era oficjalnego antysemityzmu   Tobin   2024-01-14
Walczymy z Ameryką, syjonizmem i wszystkimi, którzy atakują wielkość i honor Islamskiej Rewolucji Iranu     2024-01-13
Ludzie, kto za to płaci?   Koraszewski   2024-01-10
Zachód wciąż nie może pojąć, że Hamas kontroluje WSZYSTKO w Gazie – łącznie z całą pomocą humanitarną     2024-01-09
Nieświęty sojusz między “przebudzeniem” i barbarzyństwem   O'Neill   2024-01-07
„Zaufaj nauce”: media szerzą antysemickie oszczerstwo o Izraelu „kradnącym narządy” zmarłym Palestyńczykom – co jest medycznie niemożliwe     2024-01-03
Dekolonizacja umysłów zniewolonych   Koraszewski   2024-01-03
Krótka historia ataków Hamasu na pomoc humanitarną przeznaczoną dla mieszkańców Gazy     2024-01-01
Jak UNWRA wychowuje terrorystów   Tawil   2023-12-31
Globalne imperium Palestyny   Smith   2023-12-30
Nie oddawajcie Gazy Autonomii Palestyńskiej   i Itamar Marcus   2023-12-29
Mądrość Hamasu. Oni dobrze rozumieją wojnę, w której walczą.    Friedman   2023-12-29
Lekarze bez Granic (Médecins Sans Frontières), wspólnik Hamasu?   Destexhe   2023-12-27
Złe dziennikarstwo, zła wiara i rosnący antysemityzm   Koraszewski   2023-12-26
Itamar Marcus pokazuje Radzie Praw Człowieka ONZ, że antysemityzm AP doprowadził do 7 października   Marcus   2023-12-24
IDF daje Hamasowi więcej informacji wywiadowczych!   Pandavar   2023-12-22
Artykuł @NYTimes o cmentarzach w Gazie to nic innego jak antysemicka teoria spiskowa     2023-12-21
Iran wzywa do równowagi grozy i strachu     2023-12-20
Zniewolenie i rzeź Czarnych Afrykanów muszą się skończyć. Ten sam dżihad, który 7 października uderzył w Żydów, od dziesięcioleci atakuje Czarnych Afrykanów   i Ben Poser   2023-12-16
Hamas tworzy nową grupę terrorystyczną, żeby zniszczyć Liban   Toameh   2023-12-16
Nienawistnicy wygrali. Młodzi Amerykanie stają się coraz bardziej antysemiccy. Amerykańska żydowska diaspora może być skazana na zanikanie     2023-12-15
Przywódcy Hamasu: Naszym celem jest ustanowienie globalnego islamskiego kalifatu, a nie tylko wyzwolenie Palestyny     2023-12-14
Czy lewicowi dziennikarze kochają Hamas?   Koraszewski   2023-12-13
Dlaczego tak trudno zrozumieć, że kłamstwo jest integralną częścią strategii Hamasu?     2023-12-12
ONZ i Hamas: Partnerzy w zbrodni   Williams   2023-12-12
Dlaczego uniwersytety Ligi Bluszczowej są tak zblazowane w kwestii ludobójstwa   O'Neill   2023-12-08
Rosną dowody na przestępstwa seksualne Hamasu – ale rośnie też obojętność świata     2023-12-06
Nie akceptuj terroryzmu jako nowej normalności   Greenfield   2023-12-02
Od rzeki do morza   Herf   2023-11-30
Jedyna droga naprzód   Koraszewski   2023-11-29
Palestyńczycy są współwinni zbrodni Hamasu   Dershowitz   2023-11-28
Skrajne poparcie dla grupy terrorystycznej Hamasu i dla zagłady Izraela   Tawil   2023-11-27
Ludobójstwo i miliony jego obrońców   Koraszewski   2023-11-25
Al-Kaida na subkontynencie indyjskim     2023-11-25
Milczenie jest w rzeczywistości współudziałem   Pessin   2023-11-24
Globalne milczenie, kiedy Pakistan nakazuje przymusową deportację 1,7 miliona afgańskich uchodźców   Ahmad   2023-11-21
Marsz dla Palestyny był marszem skrajnie prawicowym   O'Neill   2023-11-20
List otwarty Żyda do świata zachodniego po ataku Hamasu na Izrael w 2023 r    Żyd   2023-11-20
Zrozumieć koszmar wojny w Gazie   Koraszewski   2023-11-19
Hamas jest postrzegany jako przedstawiciel Palestyńczyków   Marcus   2023-11-17
Dziennikarze pomagający terrorystom przyczyniają się do wprowadzenia nienawiści do Żydów do głównego nurtu   Tobin   2023-11-16
Zaciekłe podżeganie przez Al-Azhar: Pochwały dla palestyńskich bojówkarzy dżihadu; Losem Izraela jest zagłada; USA to największy szatan; Żydzi są potomkami małp i świń     2023-11-16
Human Rights Watch: Destrukcyjny program, symboliczna równowaga   Steinberg   2023-11-15
Plakaty przedstawiające porwane izraelskie dzieci powodują traumę wśród zwolenników Hamasu   Greenfield   2023-11-14
Rozwiązanie w postaci “dwóch państw”, żeby można było mordować Żydów   Tawil   2023-11-13
Rozgrzeszenie HamasuJak „przebudzeni” zachodni radykałowie stali się moralnymi spin doktorami Hamasu.   O'Neill   2023-11-12
Skąd biorą się zaprzeczenia potwornościom 7 października?   Glick   2023-11-11
Palestyna, czyli ostrze włóczni   Koraszewski   2023-11-11
Kolejna nowa wojna? Żołnierze, którzy ścinają głowy Ormianom są bohaterami Azerbejdżanu   Bulut   2023-11-10
Nie “tylko Hamas”   i Erielle Davidson   2023-11-09
Zlikwidowanie zbrodniarzy wojennych ratuje wszystkich   Bryen   2023-11-09
Popierają „Palestynę”, ponieważ nienawidzą Żydów   Tobin   2023-11-07
Mówimy „nie” hipokryzji i nienawiści UNICEF   Steinberg   2023-11-06
Kto powiedział, że Hamas nie reprezentuje Palestyńczyków?   Tawil   2023-11-04
Jak atak Hamasu zaskoczył Izrael   Greenfield   2023-11-03
Wojna z Źydami   Oren   2023-11-02
Negatywny wynik testu Hamasu   Landes   2023-11-02
Marzenie o aksamitnym Palestyńskim Państwie Hamasu i Innych   Koraszewski   2023-11-01
Powraca oszczerstwo o rytuale krwi   Dershowitz   2023-10-31
Jak Iran bezpośrednio wspierał atak Hamasu na Izrael   Toameh   2023-10-30
Który z nich powinien otrzymać pomoc humanitarną?   Pandavar   2023-10-29
Hamas, Israel i hipokryzja arabskich oraz innym muzułmańskich przywódców    Toameh   2023-10-28
To islam, głupczeNie chodzi tu o Izrael, kolonializm, globalizm czy kapitalizm; chodzi o islam.   Greenfield   2023-10-27
Barbarzyństwo Hamasu jest częścią tradycji arabskich pogromów   Julius   2023-10-27
Kim są cywile Gazy?   Bard   2023-10-26
Połowa amerykańskich wyborców poniżej 35. roku życia uważa, że masakry i gwałty na Żydach można uzasadnić     2023-10-25
Gwałt jako broń wojenna, tym razem w Izraelu. Dlaczego feministki milczą?   i Mandy Sanghera   2023-10-24
Cywile z Gazy potrzebują schronienia. Dlaczego świat arabski tego nie zapewni?   Jacoby   2023-10-23
Niemożliwe żądanie BidenaJego wizyta w Izraelu była pokazem dysonansu poznawczego.   Glick   2023-10-22
Nasze miasta i ulice są pełne nienawistników   Collier   2023-10-21
Polityczni i wojskowi przywódcy Iranu zachęcają Hamas do kontynuowania walki aż do osiągnięcia celu Iranu i Hamasu – zniszczenia Izraela     2023-10-20
Dlaczego Żydzi nie pozwolą się po prostu zabić?   O'Neill   2023-10-19
Wirusy tradycji, wirusy kłamstwa, wirusy umysłu   Koraszewski   2023-10-17
Hamas i Iran: rzeź Żydów przez dziesięciolecia   Toameh   2023-10-16
Drugie ludobójstwo Ormian   Bulut   2023-10-16
Iran jest mózgiem i rękami stojącymi za Hamasem     2023-10-14
To był zły tydzień dla tych, którzy twierdzą, że antysyjonizm nie jest antysemityzmem     2023-10-13

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk