Prawda

Poniedziałek, 4 grudnia 2023 - 21:33

« Poprzedni Następny »


Irański plan wypędzenia Żydów z „Palestyny”


Bassam Tawil 2023-07-19

<span>Sekretarz generalny Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu Zijad al-Nachalah, który niedawno odwiedził Teheran i spotkał się z irańskimi przywódcami, ujawnił, że głównym celem wzmożonych ataków terrorystycznych jego organizacji na Izraelczyków jest sprawienie, by Żydzi poczuli się zagrożeni do tego stopnia, że opuszczą swój kraj. Na zdjęciu: najwyższy przywódca Iranu, ajatollah Ali Chamenei (z prawej) spotyka się z Nachalahem (2 z prawej) w Teheranie, 14 czerwca 2023 r. (Zdjęcie: khamenei.ir)</span>
Sekretarz generalny Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu Zijad al-Nachalah, który niedawno odwiedził Teheran i spotkał się z irańskimi przywódcami, ujawnił, że głównym celem wzmożonych ataków terrorystycznych jego organizacji na Izraelczyków jest sprawienie, by Żydzi poczuli się zagrożeni do tego stopnia, że opuszczą swój kraj. Na zdjęciu: najwyższy przywódca Iranu, ajatollah Ali Chamenei (z prawej) spotyka się z Nachalahem (2 z prawej) w Teheranie, 14 czerwca 2023 r. (Zdjęcie: khamenei.ir)

Irańscy mułłowie starają się stworzyć sytuację, w której Żydzi nie będą już czuć się bezpiecznie we własnym kraju i będą zmuszeni do opuszczenia Izraela. Aby osiągnąć ten cel, mułłowie poinstruowali swoich palestyńskich pełnomocników terrorystów, Hamas i Palestyński Islamski Dżihad (PIJ), aby zintensyfikowali kampanię terroryzmu przeciwko Izraelowi i Żydom.


Mułłom udało się również zwerbować do swojego Dżihadu (świętej wojny), którego celem jest zniszczenie Izraela, członków rządzącej Palestyńczykami frakcji Fatah, na czele której stoi prezydent Autonomii Palestyńskiej, Mahmoud Abbas.


Najwyższy przywódca Iranu, Ali Chamenei, wielokrotnie deklarował zamiar wspierania każdej palestyńskiej grupy terrorystycznej, która dąży do zniszczenia Izraela i zabijania Żydów. 14 czerwca Chamenei napisał:

„Islamski Dżihad i inne palestyńskie ruchy oporu znalazły główny klucz do walki z reżimem syjonistycznym. Stale rosnący autorytet grup oporu na Zachodnim Brzegu jest kluczem do rzucenia syjonistycznego wroga na kolana i ten kurs musi być kontynuowany”.

W ciągu ostatnich 28 miesięcy Hamas i PIJ oraz inne grupy terrorystyczne nasiliły ataki na Izrael i Żydów, aby zadowolić swoich sponsorów w Teheranie i przekonać ich, by dostarczyli im więcej pieniędzy i broni.


Przywódcy Iranu, Hamasu i PIJ mają ten sam cel: wyeliminowanie Izraela i zabicie jak największej liczby Żydów. Nie czynią różnicy między Żydem mieszkającym w Izraelu, a Żydem mieszkającym na Zachodnim Brzegu [w Judei i Samarii]. Ich zdaniem wszyscy Żydzi są osadnikami, niezależnie od tego, gdzie mieszkają. Dla nich nie ma różnicy między Tel Awiwem a żydowskim osiedlem na Zachodnim Brzegu. Postrzegają Izrael jako jedno wielkie osiedle, które należy usunąć z powierzchni ziemi.


Sekretarz generalny PIJ Zijad al-Nachalah, który niedawno odwiedził Teheran i spotkał się z irańskimi przywódcami, ujawnił, że głównym celem wzmożonych ataków terrorystycznych na Izraelczyków było sprawienie, by Żydzi poczuli się zagrożeni do tego stopnia, że opuszczą swój kraj. Delegacja Hamasu na czele z Ismailem Haniją również odwiedziła Teheran, by przedyskutować sposoby nasilenia kampanii terroru przeciwko Izraelowi.


Nachalah zwrócił uwagę, że Żydzi przybyli do Izraela, aby mogli żyć bezpiecznie i stabilnie. „Kiedy nie znajdą tej stabilności i pokoju, wrócą tam, skąd przybyli” – powiedział w wywiadzie dla irańskiej gazety „Al-Vefagh”.

„Żydzi w innych krajach żyją w pokoju i dobrobycie. Jedynym miejscem, gdzie są zabijani, jest Palestyna. Dlatego, kiedy będziemy kontynuować naszą walkę, zmienią zdanie i zrozumieją, że popełnili historyczny błąd, przyjeżdżając do tego miejsca. Zrozumieją, że nie ma dla nich szans na życie i dlatego powinni opuścić ten kraj”.

To oświadczenie przywódcy PIJ jest ważne, ponieważ pokazuje, że palestyńskie ataki terrorystyczne na Izrael nie są przeprowadzane z powodu punktów kontrolnych, osiedli czy trudnych warunków ekonomicznych. Celem tych ataków jest wypędzenie Żydów z ich kraju i zastąpienie Izraela państwem islamskim kontrolowanym przez Iran i jego pełnomocników, zwłaszcza Hamas i PIJ.


Ci, którzy wierzą, że palestyńska kampania terrorystyczna jest uzasadnionym oporem przeciwko „okupacji” na Zachodnim Brzegu, niczego nie rozumieją. Gdyby to była prawda, dlaczego Hamas i PIJ przeprowadzają ataki na Żydów w Tel Awiwie, Jerozolimie i innych izraelskich miastach? Zamordowanie Żyda w restauracji w centrum Tel Awiwu nie jest aktem „oporu” przeciwko „okupacji”. Jak powiedział Nachalah, przywódca PIJ, celem jest sprawienie, by Żydzi poczuli się niepewnie i opuścili Izrael. On i jego irańscy patroni chcą wypędzić Żydów nie tylko z Zachodniego Brzegu, ale z całego Izraela. Jest wdzięczny irańskim mułłom za pomoc Palestyńczykom w osiągnięciu tego celu.


Nachalah powiedział, że dzięki Iranowi palestyńskie grupy terrorystyczne są teraz w stanie produkować własną broń.


„Naród palestyński zdobył duże doświadczenie i wiedzę dzięki [irańskiej] rewolucji islamskiej w ciągu ostatnich 40 lat” – powiedział Nachalah.

„Dzisiaj Palestyńczycy produkują własną broń, w tym pociski, moździerze i urządzenia wybuchowe. Ważną część tego doświadczenia naród palestyński zdobył od naszych braci w Islamskiej Republice i ma to wielki wpływ. Pociski są użyte do uderzania w okupowane miasta, w szczególności w Tel Awiw”.

Nachalah ujawnił, że jego grupa pracowała nad nasileniem ataków terrorystycznych na Izrael na Zachodnim Brzegu na polecenie Chameneiego, który, jak dodał, potwierdził potrzebę „wzmocnienia oporu”.


Kiedy Hamas i PIJ mówią o „oporze”, mają na myśli różne formy terroryzmu, w tym wystrzeliwanie rakiet na Izrael, jak również strzelanie, ataki nożownicze i taranowanie samochodami.


Również na polecenie irańskich mułłów PIJ pracuje nad utworzeniem „batalionów bojowych” we wszystkich palestyńskich miastach na Zachodnim Brzegu w celu przeprowadzania ataków terrorystycznych przeciwko Izraelowi i Żydom. Grupy te, odpowiedzialne za serię ataków terrorystycznych w ciągu ostatnich kilku lat, obejmują batalion DżeninJaskinię Lwów, batalion Nablus i batalion Balata, a także milicjantów powiązanych z Fatahem Mahmuda Abbasa. Według Nachalaha te grupy terrorystyczne są uzbrojone i finansowane przez Iran za pośrednictwem PIJ.


Najbardziej niepokojące w wypowiedziach Nachalaha jest ujawnienie przez niego, że PIJ zbroi także członków frakcji Fatah Abbasa. Autonomia Palestyńska i jej siły bezpieczeństwa są zdominowane przez lojalistów Fatahu, którzy otrzymują pensje od rządu Autonomii Palestyńskiej (AP) Abbasa na Zachodnim Brzegu.


Jeśli to prawda, zeznania Nachalaha oznaczają, że Iran i PIJ głęboko infiltrują AP, która od dawna otrzymuje pomoc finansową ze Stanów Zjednoczonych, Unii Europejskiej i innych krajów zachodnich. Teraz, kiedy członkowie Fatahu są finansowani i zbrojeni przez Iran i PIJ, oznacza to, że jest tylko kwestią czasu, zanim cała Autonomia Palestyńska zostanie przekształcona w organizację terrorystyczną.


„Skorzystaliśmy z otwarcia się na bazy Fatahu” – stwierdził lider PIJ.

„Wśród baz Fatahu są segmenty, które sprzeciwiają się ugodzie [z Izraelem] i Autonomią Palestyńską. Postanowiliśmy otworzyć się na te segmenty, uzbroić je i udzielić im pomocy”.

Frakcja Abbasa, Fatah, już przeprowadza ataki terrorystyczne na Izraelczyków. Wiele grup terrorystycznych Fatahu chwaliło się tymi atakami, według Palestinian Media Watch.


Mohammed al-Masri, dyrektor Palestyńskiego Centrum Studiów Strategicznych, przyznał, że Fatah i siły bezpieczeństwa Autonomii Palestyńskiej przewodzą ostatniej fali terroru przeciwko Izraelczykom. Stwierdził, że „63-65%” „męczenników” w „codziennych konfrontacjach” z Izraelem pochodzi z Fatahu Abbasa – co oznacza, że około dwie trzecie zabitych terrorystów na Zachodnim Brzegu pochodzi z Fatahu. Masri dodał, że większość z tych 63%-65% to funkcjonariusze sił bezpieczeństwa AP.


Te same statystyki podawał Fatah we własnej stacji telewizyjnej Awdah:

„Ponad dwie trzecie męczenników na Zachodnim Brzegu w ciągu [ostatniego] półtora roku należy do frakcji Fatahu i Autonomii Palestyńskiej… Ponad 355 więźniów naszego narodu palestyńskiego pochodzi z palestyńskich sił bezpieczeństwa”.

Rosnąca współpraca między Fatahem a wspieraną przez Iran grupą terrorystyczną PIJ powinna niepokoić nie tylko Izrael i Mahmuda Abbasa, ale wszystkie kraje zachodnie, które nadal postrzegają Autonomię Palestyńską jako partnera do jakiegokolwiek porozumienia pokojowego z Izraelem. Powinno to również służyć jako ostrzeżenie dla administracji Bidena, która nadal szuka sposobów na ugłaskanie irańskich mułłów poprzez zawarcie z nimi nowego porozumienia nuklearnego. Ta polityka ustępstw, w tym zniesienie sankcji gospodarczych nałożonych na Iran i nagrodzenie go miliardami dolarów w gotówce, prawdopodobnie jeszcze bardziej wzmocni mułłów i ich pełnomocników oraz zachęci ich nie tylko do kontynuowania dżihadu przeciwko Izraelowi, ale także do „eksportowania Rewolucji”, zgodnie z wymogami ich Konstytucji:

W formowaniu i wyposażaniu sił obronnych kraju należy zwrócić należytą uwagę na wiarę i ideologię jako podstawowe kryteria. W związku z tym Armia Islamskiej Republiki Iranu i Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej mają być zorganizowane zgodnie z tym celem i będą odpowiedzialne nie tylko za ochronę i zachowanie granic kraju, ale także za wypełnianie misji ideologicznej dżihadu na sposób Boży; to znaczy rozszerzenie suwerenności prawa Bożego na cały świat (jest to zgodne z wersetem Koranu: „Przygotujcie przeciwko nim, ile możecie sił i oddziałów konnicy, którymi moglibyście przerazić wroga Boga i wroga waszego, jak również innych, którzy są poza nimi” [8:60]).

Przypuszczalnie dodatkowe 100 miliardów dolarów umożliwi Iranowi dołączenie do Chin w eskalacji ich obecności wojskowej w Ameryce Łacińskiej  i realizacji długoterminowego celu, jakim jest wyparcie Stanów Zjednoczonych z roli wiodącego supermocarstwa na świecie.


Jeśli administracja Bidena ma nadzieję na przekupienie mułłów, by nie używali broni nuklearnej – przynajmniej pod okiem administracji Bidena (później prawdopodobnie byłoby to w porządku) – jednocześnie zezwalając mułłom na posiadanie tylu bomb nuklearnych, ile im się podoba, czy ten plan naprawdę leży w najlepszym interesie bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych?


Link do oryginału: https://www.gatestoneinstitute.org/19797/iran-drive-jews-out

Gatestone Institute, 10 lipca 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

*Bassam Tawil jest muzułmańskim badaczem i publicystą mieszkającym na Bliskim Wschodzie.


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1382 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Nie akceptuj terroryzmu jako nowej normalności   Greenfield   2023-12-02
Od rzeki do morza   Herf   2023-11-30
Jedyna droga naprzód   Koraszewski   2023-11-29
Palestyńczycy są współwinni zbrodni Hamasu   Dershowitz   2023-11-28
Skrajne poparcie dla grupy terrorystycznej Hamasu i dla zagłady Izraela   Tawil   2023-11-27
Ludobójstwo i miliony jego obrońców   Koraszewski   2023-11-25
Al-Kaida na subkontynencie indyjskim     2023-11-25
Milczenie jest w rzeczywistości współudziałem   Pessin   2023-11-24
Globalne milczenie, kiedy Pakistan nakazuje przymusową deportację 1,7 miliona afgańskich uchodźców   Ahmad   2023-11-21
Marsz dla Palestyny był marszem skrajnie prawicowym   O'Neill   2023-11-20
List otwarty Żyda do świata zachodniego po ataku Hamasu na Izrael w 2023 r    Żyd   2023-11-20
Zrozumieć koszmar wojny w Gazie   Koraszewski   2023-11-19
Hamas jest postrzegany jako przedstawiciel Palestyńczyków   Marcus   2023-11-17
Dziennikarze pomagający terrorystom przyczyniają się do wprowadzenia nienawiści do Żydów do głównego nurtu   Tobin   2023-11-16
Zaciekłe podżeganie przez Al-Azhar: Pochwały dla palestyńskich bojówkarzy dżihadu; Losem Izraela jest zagłada; USA to największy szatan; Żydzi są potomkami małp i świń     2023-11-16
Human Rights Watch: Destrukcyjny program, symboliczna równowaga   Steinberg   2023-11-15
Plakaty przedstawiające porwane izraelskie dzieci powodują traumę wśród zwolenników Hamasu   Greenfield   2023-11-14
Rozwiązanie w postaci “dwóch państw”, żeby można było mordować Żydów   Tawil   2023-11-13
Rozgrzeszenie HamasuJak „przebudzeni” zachodni radykałowie stali się moralnymi spin doktorami Hamasu.   O'Neill   2023-11-12
Skąd biorą się zaprzeczenia potwornościom 7 października?   Glick   2023-11-11
Palestyna, czyli ostrze włóczni   Koraszewski   2023-11-11
Kolejna nowa wojna? Żołnierze, którzy ścinają głowy Ormianom są bohaterami Azerbejdżanu   Bulut   2023-11-10
Nie “tylko Hamas”   i Erielle Davidson   2023-11-09
Zlikwidowanie zbrodniarzy wojennych ratuje wszystkich   Bryen   2023-11-09
Popierają „Palestynę”, ponieważ nienawidzą Żydów   Tobin   2023-11-07
Mówimy „nie” hipokryzji i nienawiści UNICEF   Steinberg   2023-11-06
Kto powiedział, że Hamas nie reprezentuje Palestyńczyków?   Tawil   2023-11-04
Jak atak Hamasu zaskoczył Izrael   Greenfield   2023-11-03
Wojna z Źydami   Oren   2023-11-02
Negatywny wynik testu Hamasu   Landes   2023-11-02
Marzenie o aksamitnym Palestyńskim Państwie Hamasu i Innych   Koraszewski   2023-11-01
Powraca oszczerstwo o rytuale krwi   Dershowitz   2023-10-31
Jak Iran bezpośrednio wspierał atak Hamasu na Izrael   Toameh   2023-10-30
Który z nich powinien otrzymać pomoc humanitarną?   Pandavar   2023-10-29
Hamas, Israel i hipokryzja arabskich oraz innym muzułmańskich przywódców    Toameh   2023-10-28
To islam, głupczeNie chodzi tu o Izrael, kolonializm, globalizm czy kapitalizm; chodzi o islam.   Greenfield   2023-10-27
Barbarzyństwo Hamasu jest częścią tradycji arabskich pogromów   Julius   2023-10-27
Kim są cywile Gazy?   Bard   2023-10-26
Połowa amerykańskich wyborców poniżej 35. roku życia uważa, że masakry i gwałty na Żydach można uzasadnić     2023-10-25
Gwałt jako broń wojenna, tym razem w Izraelu. Dlaczego feministki milczą?   i Mandy Sanghera   2023-10-24
Cywile z Gazy potrzebują schronienia. Dlaczego świat arabski tego nie zapewni?   Jacoby   2023-10-23
Niemożliwe żądanie BidenaJego wizyta w Izraelu była pokazem dysonansu poznawczego.   Glick   2023-10-22
Nasze miasta i ulice są pełne nienawistników   Collier   2023-10-21
Polityczni i wojskowi przywódcy Iranu zachęcają Hamas do kontynuowania walki aż do osiągnięcia celu Iranu i Hamasu – zniszczenia Izraela     2023-10-20
Dlaczego Żydzi nie pozwolą się po prostu zabić?   O'Neill   2023-10-19
Wirusy tradycji, wirusy kłamstwa, wirusy umysłu   Koraszewski   2023-10-17
Hamas i Iran: rzeź Żydów przez dziesięciolecia   Toameh   2023-10-16
Drugie ludobójstwo Ormian   Bulut   2023-10-16
Iran jest mózgiem i rękami stojącymi za Hamasem     2023-10-14
To był zły tydzień dla tych, którzy twierdzą, że antysyjonizm nie jest antysemityzmem     2023-10-13
Wywiad funkcjonariusza Hamasu dla Russia Today     2023-10-12
Barbarzyński nihilizm „wolnej Palestyny” Nadszedł czas, abyśmy rozliczyli beznadziejność leżącą u podstaw arabskiej i zachodniej ideologii „wyzwolenia”.   Mansour   2023-10-12
Ideologia masowego morderstwa   Herf   2023-10-11
„Umiarkowana” Autonomia Palestyńska stoi zdecydowanie po stronie masowych morderców i gwałcicieli     2023-10-11
Al-Azhar wyraża uznanie dla terroryzmu Hamasu     2023-10-10
Palestyńskie deklaracje w dniu napaści na Izrael     2023-10-09
Kolejna wojna przeciw Żydom   Koraszewski   2023-10-08
Autonomia Palestyńska przyznaje, że nie ma „izraelskiej okupacji”   Flatow   2023-10-07
Gdzie są palestyńskie ustępstwa na rzecz pokoju?   Tawil   2023-10-05
Dlaczego Hamas wysyła Palestyńczyków na śmierć na granicy z Izraelem?   Toameh   2023-10-03
Palestyńczycy: Izraelskie ustępstwa są oznaką słabości   Tawil   2023-10-02
Kult „antysyjonizmu”   Tabarovsky   2023-10-01
Kolejne palestyńskie marzenie   Ibrahim   2023-09-29
Dlaczego lekceważą trudną sytuację Palestyńczyków w Libanie?   Eid   2023-09-27
Terror palestyński jest wojną religijną na rzecz Allaha przeciwko Żydom. ONZ musi uznać Izraelczyków zamordowanych przez Palestyńczyków za ofiary przemocy na tle religijnym   Marcus   2023-09-26
“Żyd zachowuje się źle” – sfilmujmy to   Collier   2023-09-25
Abbas już wcześniej powiedział to wszystko     2023-09-24
Wątpliwy związek między edukacją a antysemityzmem   Jacoby   2023-09-23
ARABSKA gazeta wychodząca W LONDYNIE PROPAGUJE ANTYSEMITYZM I WSPARCIE DLA TERRORU     2023-09-19
YouTube  i polscy neonaziści     2023-09-19
Celem palestyńskiego procesu pokojowego było zwiększenie terroryzmu   Marcus   2023-09-17
Jak zostać stypendystą podoktoranckim w Columbii? Napisz 341 stron antyizraelskiego bełkotu!     2023-09-13
Irańska strategia brania zachodnich zakładników   A. Savyon*   2023-09-13
22 lata od 9/11 i napięcie wciąż narasta – dżihadyści czekają na kolejną szansę   Stalinsky   2023-09-12
Jak palestyńskie dziecko zostaje terrorystą?   Flatow   2023-09-10
Nazistowskie przemówienie w Ramallah ilustruje szerszą historię   Glick   2023-09-09
Abbas: Hitler walczył z europejskimi Żydami z powodu ich lichwiarstwa     2023-09-08
HRW zamazuje dowody udziału nieletnich w palestyńskim terroryzmie     2023-09-06
Naziści nadali nienawiści do Żydów akademickie oblicze. Ich spadkobiercy mają „Instytut krytycznych badań nad syjonizmem”     2023-09-04
Którymi drogami powraca nazizm?   Koraszewski   2023-09-03
“Washington Post” o “dobrych” terrorystach   Tawil   2023-09-01
Syria, kraj zgubiony w wiadomościach   Taheri   2023-09-01
Walka Indii z dżihadem   Bulut   2023-08-31
Kilka uwag o palestyńskiej fladze   Collier   2023-08-30
Obwinianie wyłącznie Izraela za problemy psychiczne w Strefie Gazy jest po prostu kolejną formą nienawiści do Żydów     2023-08-29
Norweg melduje Radzie Bezpieczeństwa   Koraszewski   2023-08-27
Irański IRGC przechwala się sukcesami wśród Palestyńczyków i Hezbollahu   Frantzman   2023-08-26
Dlaczego nowe palestyńskie rakiety mają znaczenieMogą wyrządzić znacznie więcej szkód niż karabin czy nóż.   Flatow   2023-08-25
„Musimy prowadzić ‘Wielki Dżihad’, żeby zbudować Wielki Iran”     2023-08-25
Prawdziwe słonie w salonie (edycja 2023)     2023-08-17
Palestyńczycy wołają o pomoc   Tawil   2023-08-15
Czy nikt nie pyta, dlaczego w Dżenin jest obóz dla uchodźców?   Bard   2023-08-14
Kara śmierci dla mordercy i tolerancja dla jego propagandy   Stalinsky   2023-08-11
Przykład tego, jak środowisko akademickie tworzy antyizraelską narrację z kłamstw     2023-08-10
Dlaczego MEMRI przestał używać usługi Cloudflare i dlaczego rząd USA powinien zrobić to samo   Stalinsky   2023-08-09
Finansowana przez Unię Europejską edukacja do dżihadu i męczeństwa   Tawil   2023-08-05
Abbas po raz kolejny mówi Palestyńczykom, żeby poszli do diabła     2023-08-04
Pamiętając, co dzieje się, kiedy Żydzi polegają na innych   Amos   2023-08-03
Rosnące zagrożenie północnego Izraela przez Hezbollah   Lax   2023-08-02
Jeden news dziennie   Koraszewski   2023-08-01

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


&#8222;Choroba&#8221; przywrócona przez Putina


&#8222;Przebudzeni&#8221;


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk