Prawda

Środa, 28 wrzesnia 2022 - 22:15

« Poprzedni Następny »


Irańska pułapka


Hussein Aboubakr Mansour i Sarah N. Stern 2021-05-12


Na Bliskim Wschodzie dyktatury mają paskudny obyczaj wykorzystywania świętych Spraw, by zdobyć poparcie, ale te święte Sprawy stają się nowymi religiami, których nikt nie potrafi kontrolować.  

 

Bliski Wschód ma skłonność do wymyślania ambitnych celów, które często stają się pułapką dla ich własnych twórców. Czy tą sprawą jest jakiś „opór”, sprawa palestyńska, sprawa na rzecz demokratycznej zmiany, sprawa islamu i opartego na szariacie porządku politycznego, zazwyczaj zamieniają się one w potwory pożerające tych, którzy je karmią. Obecnie Iran jest na drodze do stworzenia nowej Sprawy na rzecz praw nuklearnych, która – jeśli chcemy pamiętać o historii regionu – prawdopodobnie surowo się zemści.


Historia nowoczesnego Bliskiego Wschodu jest historią nabożnych spraw, które się zbiesiły. Kiedy już ustanawia się świętą sprawę, staje się ona niezależna od swojego pochodzenia i nabiera własnego życia, często wzmacniając pierwotne warunki dla swojego zaistnienia. Takie sprawy jest zawsze łatwo rozdmuchać, ale jest niemal niemożliwe ich ponowne stłumienie. Sprawa postkolonialnego wyzwolenia narodowego Arabów, której orędownikami byli arabscy nacjonaliści w Iraku, Syrii, Egipcie, Libii i Algierii, skończyła się z oficerami armii wjeżdżającymi czołgami do stolic w swoich krajach, co rozpoczęło długą historię wojskowych zamachów stanu, prowadząc do jednego z najbardziej brutalnych i potwornych porządków politycznych w arabskiej historii. Dla wielu arabskich historyków wszystkie niesprawiedliwości i zbrodnie europejskiego kolonializmu wyglądają jak humanitarne interwencje w porównaniu do wyczynów Saddama w Iraku, Ligii Kadafiego lub Syrii Assada.   


Sprawa palestyńska, święty Graal wszystkich Spraw, ustanowiła regionalną strukturę świata wojen partyzanckich, zbrojnych milicji, terroryzmu i kultu zamachów samobójczych oraz obłędnej, mesjańskiej żarliwości. Sprawa palestyńska doprowadziła do szeregu wojen, klęsk, utraty zasobów, zniszczenia szans na jakiekolwiek normalne arabskie życie polityczne, usprawiedliwiała brutalne represje i krótko mówiąc, wymknęła się całkowicie spod kontroli.   Moralny upadek tej sprawy zaczął się od wojen domowych w Jordanii i w Libanie, porywania arabskich samolotów pasażerskich, koalicji z mrocznymi i destrukcyjnymi siłami i destabilizacji samych podstaw tych krajów, które pierwsze ją forsowały. To samo możemy powiedzieć o islamie i prawach szariatu. Dążąc do okazania moralnej wyższości nad swoimi przeciwnikami, ci arabscy władcy, którzy postawili na kartę islamu stali się pierwszymi ofiarami swoich działań. Prezydent Egiptu Anwar Sadat, który wypuścił islamistów z więzień i wprowadził prawo szariatu do konstytucji, żeby osłabić swoich socjalistycznych oponentów, był pierwszym arabskim władcą zamordowanym przez islamskich terrorystów, pozostawiając Egipt do dzisiejszego dnia z konstytucją, której nikt nie odważa się zmienić. Raz ustanowiona Sprawa jest bardzo trudna do demontażu.       


Kiedy Hezbollah wyłonił się jako organizacja heroicznego oporu przeciw izraelskiej okupacji w Libanie, nawet wielu libańskich chrześcijan poparło Sprawę oporu. Po jednostronnym wycofaniu się Izraela z Libanu w 2000 roku, społeczeństwo libańskie odkryło, że “opór” jest trwałym zjawiskiem, które pozostaje nawet po zniknięciu izraelskiej okupacji. Państwo libańskie znalazło się w politycznej próżni, instytucje utraciły swoją funkcjonalność, nie widać żadnych szans na powrót do normalności. Opór nie może mieć końca i jeśli Hezbollah uważał izraelską okupację jako Sprawę wymagającą oporu, to wycofanie się izraelskiej armii postrzegał jako konspirację wymagającą nasilenia oporu.


Rządy na Bliskim Wschodzie mają paskudny obyczaj używania „świętych spraw” jako swojego raison d’être, zaś święta sprawa staje się nową religią, nad którą nikt nie panuje. Obecnie Islamska Republika Iranu jest klasycznym przykładem bliskowschodniej pułapki. Sprawa zdobycia bomby atomowej i dążenie do osiągnięcia hegemonii w regionie stała się świętą doktryną, niezależną od irańskich możliwości gospodarczych, potrzeb rozwoju,  nasilenia wrogości na forum międzynarodowym i potencjalnego koszmaru nuklearnego wyścigu zbrojeń w jednym z najbardziej niebezpiecznych regionów świata. Iran pcha nową Sprawę, której nie da się pohamować, nawet jeśli jego przywódcy będą tego chcieli. Im bardziej przetrwanie Islamskiej Republiki Iranu zależy od takich Spraw, tym bardziej ten kraj wpada w pułapkę, z której nie można wyjść. Im bardziej jest zaplątany, tym mniejsze ma szanse irańskie społeczeństwo na wyjście z pułapki bez upadku irańskiego reżimu.                 


Nie myślimy, że Iran zrezygnuje ze swoich nuklearnych ambicji i dążenia do hegemonii. Najprawdopodobniej nie dojdzie do tego bez zdecydowanego zagrożenia siłą militarną. W chwili obecnej nie wydaje się, aby administracja prezydenta Bidena miała realistyczną ocenę rzeczywistej natury irańskiego zagrożenia USA ze strony Iranu lub by miała moralną siłę i dość charakteru, by zdecydować się na kolejną militarną konfrontację na Bliskim Wschodzie.           


Problem irańskiej bomby atomowej nie ogranicza się do Izraela ani do krajów Zatoki. Są silne  powiązania między Wenezuelą i Teheranem i jest wysokie prawdopodobieństwo, że Irańczycy dostarczą swoją broń na zachodnią półkulę. Amerykańskie społeczeństwo, podobnie jak nasi decydenci, wydaje się nie zauważać faktu, że Irańczycy blisko współpracują z wściekle antyamerykańską dyktaturą Nicolása Maduro, z zamiarem powtórzenia tego, z czym boryka się Izrael na swojej północnej granicy z Libanem, gdzie jest rozmieszczonych około 150 tysięcy rakiet.


To nie jest tylko izraelski czy saudyjski problem, ani nawet republikański. Często zadawaliśmy sobie pytanie – co oznacza slogan „śmierć Ameryce”, którego tak wielu Amerykanów nie chce usłyszeć.   


Tak, Irańczycy budują dla siebie pułapkę, mimo, że w tej chwili mogą sądzić, że wygrywają. Pełni buty i przechwałek, sprawdzają gdzie są granice, igrając z ogniem. Jedyna rzecz, która może im uświadomić, że znaleźli się w pułapce, to wiarygodna militarna groźba. A taka groźba raczej nie pojawi się ze strony administracji Bidena.          


Mogłaby jednak pojawić się ze strony zbudowanego na podobieństwo NATO sojuszu między Izraelem i krajami Zatoki. Te kraje doceniają militarną siłę Izraela i możliwości izraelskiego wywiadu.    


Dziś Irańczycy, negocjując w Wiedniu, mogą się śmiać ze Stanów Zjednoczonych, Izraela i państw Zatoki. Jednak pewnego dnia Ameryka może znaleźć się w sytuacji, kiedy będzie dziękować swojemu sojusznikowi – Izraelowi i jego przyjaciołom z Zatoki za ochronienie nas wszystkich przed megalomańskimi maniakami z Islamskiej Republiki Iranu.         


The Iranian trap

JNS. Org., 28 kwietnia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaHussein Aboubakr Mansour

Urodzony w 1989 roku w Kairze i wychowany w antysemickiej muzułmańskiej rodzinie, jako zradykalizowany student chciał się nauczyć języka wroga i dowiedzieć czegoś więcej o Żydach. Zaczął studiować hebrajską literaturę, co go natychmiast naraziło na przykre doświadczenia z egipską policją. Kiedy zamienił swoje poglądy na Żydów i Izrael został wyklęty przez rodzinę, był aresztowany i torturowany. Brał potem udział w „arabskiej wiośnie” i po kolejnym aresztowaniu uciekł za granicę. Obecnie mieszka w Stanach Zjednoczonych. Wykłada w Kalifornii na wydziale hebraistyki i walczy z obłędem antysemityzmu.Sarah N. Stern

Amerykańska dziennikarka i autorka książek. Założyła i jest prezeską instytutu Endowment for Middle East Truth (EMET), z siedzibą w Waszyngtonie.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1111 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Palestyńczycy przymilają się do Arabów, którzy zabijają Palestyńczyków   Toameh   2022-09-28
Niemcy, obudźcie się! Czy wiecie, że finansujecie zaprzeczanie Holokaustowi?   Marcus   2022-09-27
Prześladowania chrześcijan: “Te ataki mają rasistowskie, religijne motywacje”   Ibrahim   2022-09-23
Zachodnia reakcja na przywódców Iranu zaprzeczających Holocaustowi   Frantzman   2022-09-21
Palestynizm: ideologia i tożsamość   Rosenthal   2022-09-20
Dla niego pokój oznacza zabijanie Żydów   Tawil   2022-09-19
Jak “Le Monde”, “gazeta, którą wszyscy czytają”, omawia Izrael i Palestyńczyków   Fitzgerald   2022-09-16
Powiedziałem prawdę o “Palestynie” – i oto, co się zdarzyło   Collier   2022-09-11
Kiedy nie masz historii, to ją sobie wymyśl   Hirsch   2022-09-10
Żydowscy antysyjonisci próbują legitymizować antysemityzm   Tobin   2022-09-09
Palestyńczycy są  gotowi na wojnę naziemną     2022-09-07
“Tam w nich uderzymy”: Masakra w Monachium i jej następstwa   Kemp   2022-09-05
Nietolerowanie prawdy w ONZ   Bard   2022-09-04
Teheran debatuje o bombie   Taheri   2022-09-03
Zmiana klimatu: najnowsze usprawiedliwienie mordowania chrześcijan   Ibrahim   2022-08-31
Masakra w Monachium 50 lat później   Jacoby   2022-08-31
Zapomnij o wolności słowa: fatwa przeciwko Rushdiemu zwycięża   Meotti   2022-08-27
Iran przygotowuje się do wyeliminowania Izraela – zaraz po podpisaniu umowy z Iranem   Toameh   2022-08-26
Administracja Bidena i Iran atakujący Rushdiego   Toameh   2022-08-24
Walki w Gazie nie zmieniają niczego w walce o wizerunek Izraela   Tobin   2022-08-21
Dlaczego świat nie będzie przejmował się kłamstwem Abbasa o holokauście   Tobin   2022-08-19
Ziemia uderzyła nas w nos   Koraszewski   2022-08-15
Dlaczego Hillary Clinton nazwała to „palestyńskim znęcaniem się nad dziećmi”   Flatow   2022-08-14
Jak media “równoważąc” próbują ukryć prawdę     2022-08-12
Antysemicki „śledczy” Rady Praw Człowieka ONZ mówi głośno to, co przemilczane   Tobin   2022-08-11
Gaza: Ci co zawsze, potępiają Izrael   Kemp   2022-08-08
Komisja Śledcza twierdzi, że podstawą prawną istnienia Izraela jest Rezolucja 181 Zgromadzenia Ogólnego ONZ. To nie jest prawdą. (Ale kłamią, bo są przeciwko Izraelowi)     2022-08-06
Pierwsza połowa 2022 r.: arabscy terroryści dokonali ponad 3700 ataków na Izraelczyków   Savir   2022-08-05
Mohammed El-Kurd, reporter narodu  “Palestyny”   Fitzgerald   2022-08-01
Film “Pamiętaj Bagdad” (2017)   Julius   2022-07-30
Anne Frank zdradzona raz jeszcze   Collier   2022-07-28
Palestyńskie kłamstwa (zbudowane na żydowskiej krwi)   Collier   2022-07-26
Czy Palestyńczycy zamierzają pozwać Ligę Narodów lub ONZ do sądu?   Hirsch   2022-07-25
Świadoma ślepota Europy w sprawie palestyńskiej   Blum   2022-07-22
Narastająca obsesja antysemitów   Collier   2022-07-21
Model ajatollahów dla świata   Taheri   2022-07-19
Przesłanie Autonomii Palestyńskiej do dzieci: „Palestyna należy do Palestyńczyków od rzeki do morza”   Zilberdik   2022-07-15
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw”, w celu zniszczenia Izraela   Toameh   2022-07-13
Nazistowskie korzenie islamistycznej nienawiści   Herf   2022-07-12
Dlaczego Izrael nie powinien rozmawiać z AP   Rosenthal   2022-07-11
Turcja: Dżihad przeciwko Cyprowi   Bulut   2022-07-09
PA świętuje „polityczne zwycięstwo” nad UE   Marcus   2022-07-08
Komisja śledcza ONZ o “Okupowanych terytoriach palestyńskich” działa jak inkwizycja   Bayefsky   2022-07-04
Irański plan udaremnienia izraelsko-arabskiej normalizacji stosunków oraz dalszego rozszerzania rewolucji   Toameh   2022-07-03
Co kryje się za kłamstwem o izraelskim ‘apartheidzie’   Collier   2022-07-02
Analiza najnowszej propagandowej publikacji ONZ   Litman   2022-06-26
Izrael musi wydalić tego dyplomatę UE   Marcus   2022-06-21
Kwestia żydowska w wielkim świecie   Koraszewski   2022-06-11
Iran nie czeka na broń jądrową, by zdestabilizować Bliski Wschód   Toameh   2022-06-10
Turcja, terroryści i NATO   Bulut   2022-06-07
David Rovics o Dżanin 2002   Landes   2022-06-02
CNN znajduje swoich “tańczących Izraelczyków”   Collier   2022-05-31
Jeden majowy dzień — w Jerozolimie i Nowym Jorku   Chesler   2022-05-26
Krew Shireen abu Akleh jest na rękach Palestyńczyków   Rosenthal   2022-05-21
Nie da się rozwiązać problemu antysemityzmu ONZ przez ignorowanie go   Tobin   2022-05-18
Rosja i Chiny: najgorszy moment w historii   Chang   2022-05-12
Putin, Hitler i historii kobyła   Koraszewski   2022-05-11
Izrael: najczystszy kraj świata   Bard   2022-05-11
Palestyński kult śmierci – uwielbienie mordowania Żydów   Collier   2022-05-10
Iran mówi otwarcie – i powinniśmy uważnie słuchać     2022-05-08
Wspaniała wiadomość na Jom HaSzoah! Nie ma antysemitów!     2022-05-07
Czy umiemy wyobrazić sobie świat bez Izraela?   Tobin   2022-05-06
Allah sprowadził Żydów do Palestyny, żebyśmy mogli ich wykończyć     2022-05-04
Ramadan kończy się z hukiem   Blum   2022-05-02
Oni wszyscy mają krew na rękach   Collier   2022-04-21
W XXI wieku antysyjonizm znaczy antysemityzm   Tobin   2022-04-20
Jak USA utrwalają palestyńską przemoc   Blum   2022-04-19
Palestyńczycy popierają mordowanie przypadkowych Żydów     2022-04-18
Szaleństwa głębokiej wiary   Fitzgerald   2022-04-13
Intifada z okazji ramadanu?   Blum   2022-04-09
Nie nagradzajcie Palestyńczyków za nową falę terroru   Tobin   2022-04-05
Większość “Palestyńczyków” głosowałaby dziś na Hamas   Greenfield   2022-04-02
Dlaczego Stany Zjednoczone nadal płacą za antysemicką farsę w ONZ?   Tobin   2022-04-01
AP zachęcała do zamachu terrorystycznego w Beer Szewie… i nagrodzi go   Marcus   2022-03-29
Śpiew i taniec o “apartheidzie”: Infantylna @Amnesty jest obecnie taka sama jak inne antyizraelskie grupy     2022-03-22
Reportaż rosyjskiej telewizji o syryjskich żołnierzach zgłaszających się na ochotnika do walki wraz z Rosją przeciwko Ukrainie     2022-03-17
Obywatele właściwie poinformowani   Koraszewski   2022-03-16
Kłamstwo o dłuższej i silniejszej umowie z Iranem   Bard   2022-03-11
Biden rozbija złudzenia Izraela   Glick   2022-03-10
Electronic Intifada w pełni popiera Putina   Collier   2022-03-07
Propagandowy front Władimira Putina   Koraszewski   2022-03-07
Rosja: Iran jest naszym sojusznikiem, uczestniczymy w rozwijaniu jego projektu nuklearnego     2022-03-03
Chiny: To USA są winne ukraińskiego konfliktu     2022-03-02
„Apartheid” jest nową „okupacją” – terminem używanym w czysto propagandowych celach     2022-02-28
Czy Putin będzie strzelał do zakładników?   Rosenthal   2022-02-28
Lepszy kontrakt za pochwałę terroryzmu   Fitzgerald   2022-02-23
Nękanie w Judei i Samarii musi się zakończyć – ale kto nęka kogo?   Oz   2022-02-20
Nie ugłaskuj krokodyla “przebudzenia”     2022-02-18
Toksyczna szczodrość. Jak Europejczycy używają izraelskich NGO do destabilizowania Izraela   Altabef   2022-02-15
Losowy przykład nieuczciwości raportu Amnesty International     2022-02-14
Strategia Autonomii Palestyńskiej używania dzieci-żołnierzy przeciwko Izraelowi   Marcus   2022-02-13
Co naprawdę oznacza wspieranie „palestyńskiego pojednania”?   i Itamar Marcus   2022-02-12
Saudyjski dziennikarz o zerwaniu związków z Palestyńczykami   Fitzgerald   2022-02-11
Groza ujawnienia proizraelskiego stanowiska   Goska   2022-02-09
Neonazistowska fascynacja salafickim dżihadem   Wójcik   2022-02-08
Antysemici wszystkich krajów łączcie się   Koraszewski   2022-02-07
Palestyńscy najemnicy Iranu: Dżihad przeciw Izraelowi i Ameryce   Toameh   2022-02-06
Kościół, który promuje antysemityzm   Tobin   2022-02-04
Grupy terrorystyczne kochają Amnesty International, jako że kieruje się planami zniszczenia Izraela naszkicowanymi w Durban     2022-02-03
Amnesty wymyśla kolejną definicję apartheidu – tylko dla Izraela     2022-02-02

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk