Prawda

Czwartek, 19 wrzesnia 2019 - 21:55

« Poprzedni Następny »


Iran: nowe słownictwo lalki brzuchomówcy


Amir Taheri 2019-04-26

Muhammad Dżavad Zarif, minister spraw zagranicznych Iranu, próbował upichcić nowy tekst skoncentrowany na złudzeniu, że Unia Europejska powstrzyma Trumpa i pozwoli Republice Islamskiej na kontynuowanie swoich krętactw bez żadnych kosztów własnych. W każdym przemówieniu używał słowa \
Muhammad Dżavad Zarif, minister spraw zagranicznych Iranu, próbował upichcić nowy tekst skoncentrowany na złudzeniu, że Unia Europejska powstrzyma Trumpa i pozwoli Republice Islamskiej na kontynuowanie swoich krętactw bez żadnych kosztów własnych. W każdym przemówieniu używał słowa "Europa" jak talizmanu, bardzo zabiegając o względy Federici Mogherini, carycy spraw zagranicznych UE, którą wychowano na gorzkim mleku antyamerykanizmu. (Zdjęcie: Lennart Preiss/Getty Images)

Chociaż jest zbyt wcześnie na ocenę wpływu decyzji prezydenta Donalda Trumpa na twardszą politykę USA wobec Islamskiej Republiki Iranu, jedna rzecz jest już jasna. Retoryka Trumpa i wznowienie sankcji zawieszonych przez prezydenta  Baracka Obamę, plus nowe kroki przeciwko Korpusowi Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) utrudniają kierownictwu w Teheranie prowadzenie dwulicowej dyplomacji, zaprojektowanej do omamienia liberałów o czułych serduszkach na Zachodzie, podsycając równocześnie ognie nienawiści wśród globalnej, antyzachodniej publiczności.

Brzuchomówca kierujący tą dyplomacją używał krzykaczy takich jak dr Hassan Abbasi (znany jako Kissinger islamu), by kupczyć pseudozislamizowaną wersją antyamerykańskiej narracji stworzonej przez ludzi takich jak Noam Chomsky i Louis Farrakhan w Stanach Zjednoczonych i Jean-Luc Mélenchon oraz Marine Le Pen we Francji.


Na drugim końcu spektrum brzuchomówca używał takich ludzi jak Muhammad Dżavad Zarif do oszukania liberałów z Wschodniego Wybrzeża i „miękkich” antyamerykanów w Europie. Zarif był idealną lalką do odgrywania tej roli.  


Spędziwszy niemal połowę życia w Stanach Zjednoczonych, najpierw jako student prowincjalnej uczelni na Dzikim Zachodzie, opanował słownictwo, by uspokajać oddziały Rady Stosunków Zagranicznych od Nowego Jorku do Peorii (jeśli taki oddział tam istnieje). Wiedział jak używać amerykańskich komunałów, takich jak "give-and-take", "win-win" "the roadmap" i "dialogue of civilizations", cokolwiek one znaczą.


W długim czasie, kiedy stał na czele irańskiej delegacji przy Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku, nauczył się także używania podstawionych autorów do pisania artykułów zaprojektowanych do omamienia Amerykanów.


Przez wiele lat skracał także swoje imię do Dżavad, uważając, że Muhammad byłby zbyt prowokacyjny. Podpisywał się także „Ambasador Iranu” nie wspominając Islamskiej Republiki, i próbował brzmieć jak słodki i rozsądny szwedzki minister spraw zagranicznych mówiący o Nagrodzie Nobla. Obama i jego pomagierzy, John Kerry i Joe Biden pomagali temu synowi handlarza dywanami z Isfahanu sprzedawać jego oszukańcze towary.  


Wejście Trumpa na tę idylliczną scenę było równie pocieszające jak byk wpadający do sklepu z porcelaną. Scenariusz nieszczęsnej lalki zaczął brzmieć jak skwaśniały tekst tracącego popularność komika.


Brzuchomówca próbował upichcić nowy tekst skoncentrowany na złudzeniu, że Unia Europejska powstrzyma amerykańskiego byka i pozwoli Republice Islamskiej na kontynuowanie swoich krętactw bez żadnych kosztów własnych. W każdym przemówieniu używał słowa "Europa" jak talizmanu, bardzo zabiegając o względy Federici Mogherini, carycy spraw zagranicznych UE, którą wychowano na gorzkim mleku antyamerykanizmu.


W zeszłym tygodniu jednak coś do niego dotarło i Zarif zrozumiał, że nawet jeśli UE potrafi wykuć spójną politykę zagraniczną, nie może przeciwstawić się Stanom Zjednoczonym tylko po to, żeby pomóc mułłom „eksportować” ich rewolucję drogą morderstw i siania chaosu. 


Wskazówka przyszła w komunikacie ze spotkania ministrów G7 w Dinard we Francji w przygotowaniu do szczytu w sierpniu, którego gospodarzem będzie prezydent Emmanuel Macron.


W skrócie: komunikat zatwierdził 12-punktowe postulaty sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo bez wymieniania jego nazwiska.


Co jeszcze gorsze z punktu widzenia Teheranu, komunikat tchnął nowe życie w rezolucję Narodów Zjednoczonych dotyczącą projektu pocisków balistycznych Teheranu i jego agresywnej ingerencji w innych krajach. Lalka szybko próbowała dopasować swój tekst. W serii tweetów i wypowiedzi Zarif dał do zrozumienia, że stracił swoje europejskie złudzenia.


"Nie możemy dłużej liczyć na Europejczyków", lamentował. Ostrzegł także UE przed nieskonkretyzowanym „odwetem”. Porzucił nowojorskie słownictwo wytwornego liberalizmu i zaczął używać terminologii ognia i siarki piekielnej w tradycji Achunda ze Swat (Saidu Baby), Zarraka Chana i „Szalonego” Mułły Hassana, nie wspominając już naszego "Imama" Chomeiniego.


Nie pędźcie jednak z gratulacjami do Zarifa za porzucenie europejskich iluzji. Minuty po zrobieniu tego przyjął nową iluzję: stworzenie antyzachodniej koalicji z Chinami, Rosją, Turcją i Irakiem. Zauważając, że Iran eksportuje do Iraku dziesięć razy więcej niż do Unii Europejskiej, przechwalał się, że także Chiny i Rosja „zawsze nam pomogą”, podczas gdy Turcja podobno porzuca Waszyngton, by zbliżyć się do Teheranu. Idiotyczna analiza Zarifa byłaby zabawna, gdyby nie była niebezpieczna dla narodowych interesów Iranu i jego bezpieczeństwa.


Irak importuje rocznie towary za około 10 miliardów dolarów z Iranu, włącznie z 2 miliardami dolarów w elektryczności i gazie, za co jeszcze nie zapłacił. Zyskuje także na załamaniu się irańskiej waluty przez importowanie z Iranu towarów, które sam Iran kupuje w Europie i w Chinach po sztucznie niskim kursie ustalonym przez rząd na dolara amerykańskiego.


Ten zwariowany system doprowadził do olbrzymich braków w samym Iranie, windując do niebotycznych wyżyn ceny na takie towary jak cebula i ziemniaki. (W zeszłym tygodniu rząd zakazał eksportu tych dóbr.) W czymś, co przypomina paniczną wyprzedaż, Iran podniósł także eksport do Turcji i Afganistanu.  


Chiny i Rosja poprą prawdopodobnie teherańskich mułłów swoim weto w ONZ, jeśli będzie to konieczne. Są jednak ostrożni i nie pozwolą, by mułłowie poczuli się zbyt pewnie. Chiny nadal odmawiają uwolnienia 22 miliardów dolarów irańskich zamrożonych aktywów, nalegając, by zamiast tego Iran kupował chińskie towary. Pekin jest także niezadowolony z tego, że Teheran porozumiał się z Indiami w sprawie rozwoju „węzła” handlowego dla Oceanu Indyjskiego, konkurencyjnego dla tego, który Chiny budują w Gwadar w Pakistanie.


Jeśli chodzi o Rosję, narzuciła swój dyktat Konwencją Kaspijską, ale zawetowała członkostwo Iranu w euro-azjatyckiej „ekonomicznej rodzinie” i w Grupie Szanghajskiej. W interesie Rosji leży trzymanie Iranu poza światowym rynkiem gazu, a więc Moskwa trzyma miecz Damoklesa nad głową UE.


Jeśli chodzi o Turcję, jej głównym interesem w Republice Islamskiej jest zapewnienie sobie poparcia przy zabijaniu Kurdów, co jest sprzeczne z narodowym interesem Iranu.


Pierwszym złudzeniem Zarifa był „świeży start” z Obamą. Przeszedł następnie do złudzenia Mogherini. Obecnie jest na haju z nowym złudzeniem „koalicji”.


Trudno obwiniać biednego faceta. Rozpaczliwie próbuje grać dyplomatę w imieniu reżimu, który nienawidzi dyplomacji. Jak długo Republika Islamska wierzy, że może robić, co chce, bez ryzykowania kary, nie będzie miało znaczenia przez którą lalkę przemawia brzuchomówca.


Iran: The Ventriloquist Dummy’s New Lexicon

Gatestone Institute, 14 kwietnia 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaAmir Taheri

Pochodzący z Iranu dziennikarz amerykański, znany publicysta, którego artykuły publikowane są często w ”International Herald Tribune”, ”New York Times”, ”Washington Post”, komentuje w CNN, wielokrotnie  przeprowadzał wywiady z głowami państw (Nixon, Frod, Clinton, Gorbaczow, Sadat, Kohl i inni)  jest również  prezesem Gatestone Institute).


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 679 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Boko Haram: krwawy terror, końca nie widać   Bulut   2019-09-18
Dorastaliśmy nienawidząc i przeklinając Żydów   Koraszewski   2019-09-15
Iran jest gotowy do ”wymazania syjonistycznego reżimu z mapy”   Rafizadeh   2019-09-14
Ewoluująca ideologia białej supremacji i jej protagoniści   i Yigal Carmon   2019-09-13
Wojna, pokój, podżegacze i podżegani   Koraszewski   2019-09-12
Palestyńczycy: Dlaczego fakty miałyby nam wchodzić w drogę?   Tawil   2019-09-11
Bal tchórzy, opętanych i szubrawców   Koraszewski   2019-09-05
Do europejskich przywódców: żydowskie życie jest tanie   Milliere   2019-09-03
Hamas, Islamski Dżihad: "Krąg ognia rozszerza się"   Toameh   2019-08-31
Wehikuł czasu Mahmouda Abbasa skazuje pokój (raz jeszcze)   Tobin   2019-08-30
Kto mówi, że przestępstwo nie popłaca?   Bedein   2019-08-23
Pięć nagłówków pokazuje antysemickie incydenty na całym świecie - analiza   Frantzman   2019-08-22
Proirańska, antyizraelska polityka zagraniczna Niemiec   Kern   2019-08-14
Palestyńczycy w potrzebie lustra?   Tawil   2019-08-11
Powody, dla których pokojowe rozwiązania konfliktu arabsko-izraelskiego zawsze zawodzą   Hamid   2019-08-10
BDS, Omar Shakir i eliminacjonizm wobec izraela   Steinberg   2019-08-04
Plan Hamasu i Iranu na zlikwidowanie Izraela   Tawil   2019-07-29
Walka z BDS. Część I   Rosenthal   2019-07-27
Hamas maszeruje, by zniszczyć Izrael   Toameh   2019-07-26
Antyizraelskie prawa zaproponowane przez Dublin: złe dla Irlandii, gorsze dla Palestyńczyków, straszne dla wszystkich   Franklin   2019-07-13
Nihil novi   Lewin   2019-07-11
Tak, antysyjonizm jest tylko najnowszą odmianą antysemityzmu     2019-07-04
Palestyńscy ”umiarkowani”: karabiny, granaty i terroryzm    Tawil   2019-06-29
Dlaczego neonaziści tak bardzo kochają ruch BDS?     Marquardt-Bigman   2019-06-26
Haniebny wzrost antysemityzmu a antysemicki tweet znanego aktora   Frantzman   2019-06-25
Zatajany los palestyńskich chrześcijan   Ibrahim   2019-06-24
Mułłowie obiecują ”koniec” Izraela i amerykańskiej cywilizacji   Rafizadeh   2019-06-22
Rewelacje o Hezbollahu w Wielkiej Brytanii częścią niepokojącego trendu obłaskawiania Iranu   Frantzman   2019-06-19
Normalizacja islamskiego antysemityzmu   Wójcik   2019-06-06
Ludobójstwo chrześcijan weszło na ”alarmujący etap”   Ibrahim   2019-05-29
Na początku był Arab z nożem. 180 lat wykrętów (wersja 2)   Collier   2019-05-21
Bliskowschodni ruch antypokojowy   Toameh   2019-05-20
Radziecki antysyjonizm i współczesny antysemityzm lewicy   Tabarovsky   2019-05-18
Między Eurowizją a tańcem z Hamasem   Collins   2019-05-12
Ilhan Omar – ignorancja i bigoteria w sprawie rakiet z Gazy   Dershowitz   2019-05-09
Jak palestyńscy przywódcy zachęcają do terroryzmu   Tawil   2019-05-08
Nie, to nie jest o „rasie”   Rosenthal   2019-05-06
Unia Europejska: pielęgnowanie niestabilności i terroryzmu na Bliskim Wschodzie   Kahn   2019-05-05
Facebook walczy z Fake News stronniczym wideo z Gazy   Miller   2019-05-04
Abbas chce kryzysu humanitarnego   Bergman   2019-05-01
Dlaczego główny nurt polityki jest winny szerzenia się antysemityzmu   Collier   2019-04-29
Grecja: „Strefa zakazana” w Atenach?   Polizoidou   2019-04-27
Iran: nowe słownictwo lalki brzuchomówcy   Taheri   2019-04-26
Co dzieje się z Palestyńczykami, którzy żądają lepszego życia?   Toameh   2019-04-23
Uczciwość Hamasu i umowa stulecia   Toameh   2019-04-20
Współczujący wszystkich krajów łączą się   Koraszewski   2019-04-17
Tak, palestyńska tożsamość jest pomyślana tylko jako broń przeciwko Izraelowi     2019-04-15
Co się kryje za sprzeciwem wobec pokoju z Izraelem?   Tawil   2019-04-07
Wielka Brytania: Radykalni muzułmanie mile widziani, prześladowani  chrześcijanie wręcz przeciwnie   Ibrahim   2019-04-06
Konflikt świata z Izraelem w liczbach. Izraelsko-arabski konflikt w kontekście – jakiego nigdy nie widzieliście   Collier   2019-04-03
Między Gazą a Wzgórzami Golan   Collins   2019-03-31
Iran krok za krokiem zbliża się do swojego celu:  "wymazania Izraela z mapy"   Rafizadeh   2019-03-27
CODE PINK przekracza czerwoną linię w Iranie   Collins   2019-03-24
Iran: egzekucje dzieci, amputacje, chłosty   Rafizadeh   2019-03-22
Uratowani Jazydzi stoją przed ponurą przyszłością po powrocie do Iraku   Frantzman   2019-03-21
Zbrodnie wojenne Hamasu przeciwko Izraelowi i Palestyńczykom   Tawil   2019-03-20
Obalanie oskarżenia o użycie „nieproporcjonalnej siły”   Plosker   2019-03-18
Palestyńczycy: Abbas staje przed „sądem” pod zarzutem zdrady   Toameh   2019-03-17
Nie wiatr niesie odpowiedź na ”balonowy terror”   Collins   2019-03-14
Palestyńczycy: Nie dla pokoju i pojednania z „niewiernymi”   Toameh   2019-03-13
Kolorowe pranie czy pranie mózgów - uwagi o Eurowizji w Izraelu?   Benson   2019-03-08
Palestyńczycy: "Nie ma miejsca na twór syjonistyczny w Palestynie”   Tawil   2019-03-07
Iran: narastające prześladowania chrześcijan   Rafizadeh   2019-03-05
Dzwon alarmowy – powrót antysemityzmu   Collins   2019-02-28
Zbrodnie wojenne Hamasu i Islamskiego Dżihadu wobec dzieci i kobiet   Tawil   2019-02-23
“Nowy Bliski Wschód” – może za 500 lat?   Rosenthal   2019-02-22
Dlaczego brytyjska lewica nie zacznie czepiać się kogoś innego?    MacEoin   2019-02-19
Do ludzi z Gazy: kupcie sobie własne cholerne szpitale   Rose   2019-02-16
Skąd się bierze gwałtowny wzrost antysemityzmu na świecie?   Dershowitz   2019-02-15
Tragedia wschodnich chrześcijan i na czym polega żydostwo   Lewin   2019-02-14
Irańska rewolucja i uprzedzenia establishmentu   Glick   2019-02-03
Przypomnienia, wspomnienia i upamiętnienia Holocaustu   Collins   2019-01-27
”Guardian” delegitymizuje Izrael w kłamliwym artykule redakcyjnym   Plosker   2019-01-26
Naziści w przebraniu. Antyizraelskie przesłanie jest skrajnie prawicową retoryką   Collier   2019-01-24
Co mają wspólnego Mahmoud Abbas i handlarze narkotykami   Amos   2019-01-21
Kiedy skrajnie prawicowi żydożercy zgadzają się ze skrajnie lewicowymi żydożercami   Marquardt-Bigman   2019-01-14
Palestyńczycy: Prawdziwe ”zbrodnie”   Tawil   2019-01-12
Pallywood znowu podnosi swój ohydny łeb   Lieberman   2019-01-08
Palestyna: Co byłoby, gdyby nie było wojny sześciodniowej?   Sherman   2019-01-06
Gaza: sześć kłamstw i jedna prawda   Maroun   2019-01-04
Erdoğan nie jest dobrotliwym sułtanem z przeszłości, jest potworem, którego trzeba powstrzymać   Yemini   2019-01-03
Dżihadystyczny psychopata: czaruje nas, uwodzi i pożera   Chesler   2018-12-31
Rasowa polityka antysemityzmu i islamofobii   Frantzman   2018-12-30
Sił dżihadu nie można oswoić ani obłaskawić   Yemini   2018-12-28
Żadnych Żydów w Europie i żadnego państwa żydowskiego na Bliskim Wschodzie   Meotti   2018-12-27
Zwolennicy ISIS grożą zamachami terrorystycznymi podczas Świąt     2018-12-23
Co złego to Żydzi   Rosenthal   2018-12-18
Antysemityzm drogą do kariery w Turcji   Bulut   2018-12-17
11 w Pittsburghu i niemowlę w Ofra     2018-12-14
Walcz z antysemityzmem w swoim domu, a nie u sąsiada   Maroun   2018-12-11
Brytyjski profesor – fan Hamasu i jego ”poezja”     2018-12-05
Brendan O’Neill o obsesji potępiania Izraela przez lewicę   Coyne   2018-11-28
Jak wyrwać się z łap osobliwie pojmowanej empatii?   Koraszewski   2018-11-24
Dlaczego wznowione sankcje wobec Iranu są dobre dla Palestyńczyków   Toameh   2018-11-23
Tykająca bomba zegarowa islamskiej nienawiści do Żydów w USA   Bergman   2018-11-21
Jak ”New York Times” usprawiedliwia antysemityzm   Chesler   2018-11-18
Rzeź chrześcijan, brak reakcji egipskich władz   Ibrahim   2018-11-13
Żydzi a rządy prawa w Europie   Gerstenfeld   2018-11-12
Asia Bibi: Pakistańska zdrada sprawiedliwości   Meotti   2018-11-07
W Nowym Jorku są setki antyżydowskich przestępstw nienawiści – i ANI JEDEN schwytany sprawca nie był ze skrajnej prawicy      2018-11-03

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk