Prawda

Środa, 13 listopada 2019 - 08:28

« Poprzedni Następny »


Co dzieje się z Palestyńczykami, którzy żądają lepszego życia?


Khaled Abu Toameh 2019-04-23

Mohammed Safi (po prawej) stracił wzrok, kiedy trzymano go w więzieniu Hamasu. Jego przestępstwo: uczestnictwo w demonstracji wzywającej do położenia kresu kryzysowi ekonomicznemu w Strefie Gazy i przeciwko nowym podatkom nałożonym przez Hamas. (Zdjęcia: Mohammed Safi - Ahmed Safi/Facebook; bojówkarze Hamasu - Chris McGrath/Getty Images)
Mohammed Safi (po prawej) stracił wzrok, kiedy trzymano go w więzieniu Hamasu. Jego przestępstwo: uczestnictwo w demonstracji wzywającej do położenia kresu kryzysowi ekonomicznemu w Strefie Gazy i przeciwko nowym podatkom nałożonym przez Hamas. (Zdjęcia: Mohammed Safi - Ahmed Safi/Facebook; bojówkarze Hamasu - Chris McGrath/Getty Images)

Mohammed Safi ma 27 lat, jest ofiarą Hamasu, palestyńskiego ruchu islamistycznego, który panuje nad Strefą Gazy od 2007 roku.


Kiedy wyborcy w Izraelu szli do urn wyborczych, żeby wybrać nowy parlament, Safi, który pochodzi z miasta Beit Lahia w północnej Strefie Gazy, według doniesień, stracił wzrok podczas pobytu w więzieniu Hamasu. Jego przestępstwo: uczestnictwo w demonstracji wzywającej do położenia kresu kryzysowi ekonomicznemu w Strefie Gazy i protestującej przeciwko nowym podatkom nałożonym przez Hamas.


 Protesty – prowadzone pod hasłem ”Chcemy żyć!” – były pierwszymi od wielu lat demonstracjami przeciwko Hamasowi. Tysiące Palestyńczyków w Strefie Gazy wyszło na ulice podczas protestów i wzywało do szukania rozwiązań dla straszliwego ekonomicznego bagna, włącznie z niebotycznym bezrobociem i rosnącymi w zawrotnym tempie kosztami utrzymania.


Safi był wśród Palestyńczyków, którzy zdecydowali, że mają dość brutalnego i skorumpowanego reżimu Hamasu. Jak większość mężczyzn w tym wieku Safi chciał, by przywódcy Hamasu zrobili coś na rzecz poprawy warunków życia. Chcieli zakończenia represji i dyktatury, Chcieli, by przywódcy zaofiarowali im nadzieję, zamiast wysyłać ich do ostrzeliwania rakietami Izraela i okazywania przemocy na granicy Gazy z Izraelem.


Teraz wydaje się, że Safi w bardzo dosłownym sensie nigdy nie zobaczy odsunięcia Hamasu od władzy. Nie zobaczy poprawy warunków życia i gospodarki w Strefie Gazy.  


Według rodziny Safi'ego jest on obecnie całkowicie niewidomy. Stracił wzrok podczas tortur, kiedy był więziony przez siły bezpieczeństwa Hamasu za rozmawianie z ludźmi zgromadzonymi na ulicach, by protestować przeciwko sytuacji ekonomicznej. Niektórzy mówią, że bezpieczniacy Hamasu połamali im ręce lub nogi. Także wysocy funkcjonariusze Fatahu, tacy jak Atef Abu Seif, padli ofiarą gwałtownej rozprawy Hamasu z pokojowymi demonstrantami, pragnącymi miejsc pracy i lepszego życia.  


Cena, jaka zapłacił Safi, jest prawdopodobnie najwyższa. Jego rodzina mówi, że co najmniej pięć razy był zatrzymywany na przesłuchanie przez siły bezpieczeństwa Hamasu z powodu podejrzenia o udział w protestach ekonomicznych w połowie marca w Strefie Gazy.  


Jego brat, Ahmed, powiedział, że Safi już cierpiał na neurologiczną chorobę, która dotknęła jedno z jego oczu. "Kiedy służby bezpieczeństwa [Hamasu] zabrały go - powiedział Ahmed – mówiliśmy im, że ma mieć operację jednego oka. Zignorowali nas. Nie obchodził ich stan jego zdrowia. Podczas przesłuchania Safi skarżył się, że nie widzi na jedno oko. W odpowiedzi przesłuchujący trzy razy uderzył go w głowę od tyłu i powiedział: ‘To po to, żebyś w ogóle nie mógł widzieć’. Mój brat jest teraz w szpitalu po utracie wzroku”.


Z łóżka szpitalnego, gdzie lekarze próbują znaleźć sposób na przywrócenie mu wzroku, Safi potwierdził, że mówił przesłuchującemu o swojej chorobie, ale bezskutecznie. Powiedział: "Mam tylko jedną prośbę do wszystkich, którzy mają sumienie, wszystkich, których to obchodzi: chcę znowu widzieć. To wszystko”.


Grupa praw człowieka w Strefie Gazy o nazwie Dziennikarskie Forum na rzecz Praw Człowieka obciąża siły bezpieczeństwa Hamasu pełną odpowiedzialnością za tragedię i wzywa do wszechstronnego dochodzenia. Wzywa także do pociągnięcia do odpowiedzialności sprawców oraz do potępienia tego wydarzenia jako ”ludzką, moralną i narodową zbrodnię”.


Przyjaciele Safiego i kilku aktywistów młodzieżowych ze Strefy Gazy, którzy zebrali się przy jego łóżku szpitalnym, wyrazili oburzenie z powodu sposobu, w jaki potraktowano go podczas uwięzienia.


"Jak wielu Palestyńczyków w Strefie Gazy, Mohammed Safi, który leży tutaj w szpitalu Szifa, nie ma popierających go organizacji medialnych - powiedział jeden z młodzieżowych aktywistów, Rami Aman. – On i wielu Palestyńczyków nie mają wsparcia od żadnej organizacji. Mohammed jest teraz ślepy z powodu działań członków sił bezpieczeństwa Hamasu”.


Sprawa Safiego służy jako przypomnienie tego jak Palestyńczycy, żyjący pod rządami Autonomii Palestyńskiej na Zachodnim Brzegu i Hamasu w Strefie Gazy, cierpią z powodu represji, korupcji i złych rządów. Autonomia Palestyńska i Hamas nie tolerują krytyki. Aresztują niemal codziennie politycznych przeciwników. Wrzucają ich do więzień i w wielu wypadkach poddają psychicznym i fizycznym torturom.  


Safi ma szczęście, że żyje, chociaż jest teraz niewidomy. Mógł zostać zabity. To zdarza się z Palestyńczykami, którzy ośmielają się występować przeciwko swoim przywódcom.


W tym tygodniu w Izraelu odbywały się piąte wybory od czasu, kiedy ”ostatnio” były wybory palestyńskie. Ostatni raz, kiedy Palestyńczycy mogli głosować, był w styczniu 2006 roku. Wtedy odbyły się wybory parlamentarne, które zakończyły się zwycięstwem Hamasu. Od tego czasu Autonomia Palestyńska i Hamas walczą ze sobą i odmawiają swojej ludności wolnych i sprawiedliwych wyborów. Za rządów Autonomii Palestyńskiej i Hamasu nie ma miejsca na demokrację lub wolne wybory. Nie ma miejsca na jakiekolwiek głosy nawołujące do polepszenia warunków życia i możliwości znalezienia pracy. 


Safi nawet nie żądał nowych wyborów parlamentarnych lub prezydenckich. Według jego rodziny i przyjaciół nie należy on do żadnej grupy politycznej. Po prostu chciał zakomunikować, że Palestyńczycy w Strefie Gazy żyją pod brutalnym, islamistycznym reżimem, który nie oferuje im niczego poza terrorem – skierowanym przeciwko Izraelowi i przeciwko nim. Chciał, by świat dowiedział się, że palestyńscy przywódcy przenoszą gniew  palestyńskiej ulicy na Izrael.


Gdyby Safi poszedł do granicy, by ciskać bombami i kamieniami w izraelskich żołnierzy, i wysyłać zapalające latawce w ramach sponsorowanego przez Hamas „Wielkiego Marszu Powrotu”, byłby przez przywódców Hamasu okrzyczany bohaterem.


Safi po prostu wybrał mówienie prawdy władzom i kierowanie żalu o  nieszczęścia Palestyńczyków w Gazie dokładnie tam, gdzie należy: do Hamasu. Drogo zapłacił za ten wybór. Tymczasem przywódcy Hamasu mogą teraz ogłaszać o nowym „osiągnięciu” w swoim dżihadzie przeciwko Izraelowi: udało im się zamienić myślącego i odważnego młodego człowieka w niewidomego kalekę.


What Happens to Palestinians Who Demand a Better Life?

Gatestone Institute, 12 kwietnia 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaKhaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 695 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jestem imigrantem z Indii. Zaczepiono mnie w Bonn w Niemczech, bo wzięto mnie za Żyda.   Uniyal   2019-11-13
Czego boją się palestyńscy przywódcy?   Toameh   2019-11-12
UE popiera Iran – czołowego kata dzieci na świecie   Rafizadeh   2019-11-06
Otwartość ONZ na turecki plan dla północnej Syrii, podczas gdy 300 tysięcy Kurdów musi uciekać   Frantzman   2019-11-04
Dlaczego Hamas popiera wojnę Erdogana   Toameh   2019-10-31
Terroryści wzywają do zabijania Żydów – z siedziby ONZ w Gazie   Tawil   2019-10-29
Zapowiedź wielkiej wojny?   Koraszewski   2019-10-28
Nowi „baszybuzucy” Turcji: Wolna Armia Syrii   Bekdil   2019-10-27
"Antynormalizacja" z Izraelem: prawdziwy cel   Tawil   2019-10-24
Dwa oblicza antysemityzmu   Yemini   2019-10-22
Co przyjaciele Iranu robią w Gazie   Toameh   2019-10-20
Jak Erdogan planował tę czystkę etniczną   Lowe   2019-10-17
Solidarność z Palestyńczykami – obsesyjna odskocznia do antysemityzmu   Collier   2019-10-04
Zamienione w broń palestyńskie dzieci   Roth   2019-09-28
Chrześcijanie masakrowani, media odwracają wzrok   Meotti   2019-09-27
Szminkowanie trupa z Oslo   Koraszewski   2019-09-21
Boko Haram: krwawy terror, końca nie widać   Bulut   2019-09-18
Dorastaliśmy nienawidząc i przeklinając Żydów   Koraszewski   2019-09-15
Iran jest gotowy do ”wymazania syjonistycznego reżimu z mapy”   Rafizadeh   2019-09-14
Ewoluująca ideologia białej supremacji i jej protagoniści   i Yigal Carmon   2019-09-13
Wojna, pokój, podżegacze i podżegani   Koraszewski   2019-09-12
Palestyńczycy: Dlaczego fakty miałyby nam wchodzić w drogę?   Tawil   2019-09-11
Bal tchórzy, opętanych i szubrawców   Koraszewski   2019-09-05
Do europejskich przywódców: żydowskie życie jest tanie   Milliere   2019-09-03
Hamas, Islamski Dżihad: "Krąg ognia rozszerza się"   Toameh   2019-08-31
Wehikuł czasu Mahmouda Abbasa skazuje pokój (raz jeszcze)   Tobin   2019-08-30
Kto mówi, że przestępstwo nie popłaca?   Bedein   2019-08-23
Pięć nagłówków pokazuje antysemickie incydenty na całym świecie - analiza   Frantzman   2019-08-22
Proirańska, antyizraelska polityka zagraniczna Niemiec   Kern   2019-08-14
Palestyńczycy w potrzebie lustra?   Tawil   2019-08-11
Powody, dla których pokojowe rozwiązania konfliktu arabsko-izraelskiego zawsze zawodzą   Hamid   2019-08-10
BDS, Omar Shakir i eliminacjonizm wobec izraela   Steinberg   2019-08-04
Plan Hamasu i Iranu na zlikwidowanie Izraela   Tawil   2019-07-29
Walka z BDS. Część I   Rosenthal   2019-07-27
Hamas maszeruje, by zniszczyć Izrael   Toameh   2019-07-26
Antyizraelskie prawa zaproponowane przez Dublin: złe dla Irlandii, gorsze dla Palestyńczyków, straszne dla wszystkich   Franklin   2019-07-13
Nihil novi   Lewin   2019-07-11
Tak, antysyjonizm jest tylko najnowszą odmianą antysemityzmu     2019-07-04
Palestyńscy ”umiarkowani”: karabiny, granaty i terroryzm    Tawil   2019-06-29
Dlaczego neonaziści tak bardzo kochają ruch BDS?     Marquardt-Bigman   2019-06-26
Haniebny wzrost antysemityzmu a antysemicki tweet znanego aktora   Frantzman   2019-06-25
Zatajany los palestyńskich chrześcijan   Ibrahim   2019-06-24
Mułłowie obiecują ”koniec” Izraela i amerykańskiej cywilizacji   Rafizadeh   2019-06-22
Rewelacje o Hezbollahu w Wielkiej Brytanii częścią niepokojącego trendu obłaskawiania Iranu   Frantzman   2019-06-19
Normalizacja islamskiego antysemityzmu   Wójcik   2019-06-06
Ludobójstwo chrześcijan weszło na ”alarmujący etap”   Ibrahim   2019-05-29
Na początku był Arab z nożem. 180 lat wykrętów (wersja 2)   Collier   2019-05-21
Bliskowschodni ruch antypokojowy   Toameh   2019-05-20
Radziecki antysyjonizm i współczesny antysemityzm lewicy   Tabarovsky   2019-05-18
Między Eurowizją a tańcem z Hamasem   Collins   2019-05-12
Ilhan Omar – ignorancja i bigoteria w sprawie rakiet z Gazy   Dershowitz   2019-05-09
Jak palestyńscy przywódcy zachęcają do terroryzmu   Tawil   2019-05-08
Nie, to nie jest o „rasie”   Rosenthal   2019-05-06
Unia Europejska: pielęgnowanie niestabilności i terroryzmu na Bliskim Wschodzie   Kahn   2019-05-05
Facebook walczy z Fake News stronniczym wideo z Gazy   Miller   2019-05-04
Abbas chce kryzysu humanitarnego   Bergman   2019-05-01
Dlaczego główny nurt polityki jest winny szerzenia się antysemityzmu   Collier   2019-04-29
Grecja: „Strefa zakazana” w Atenach?   Polizoidou   2019-04-27
Iran: nowe słownictwo lalki brzuchomówcy   Taheri   2019-04-26
Co dzieje się z Palestyńczykami, którzy żądają lepszego życia?   Toameh   2019-04-23
Uczciwość Hamasu i umowa stulecia   Toameh   2019-04-20
Współczujący wszystkich krajów łączą się   Koraszewski   2019-04-17
Tak, palestyńska tożsamość jest pomyślana tylko jako broń przeciwko Izraelowi     2019-04-15
Co się kryje za sprzeciwem wobec pokoju z Izraelem?   Tawil   2019-04-07
Wielka Brytania: Radykalni muzułmanie mile widziani, prześladowani  chrześcijanie wręcz przeciwnie   Ibrahim   2019-04-06
Konflikt świata z Izraelem w liczbach. Izraelsko-arabski konflikt w kontekście – jakiego nigdy nie widzieliście   Collier   2019-04-03
Między Gazą a Wzgórzami Golan   Collins   2019-03-31
Iran krok za krokiem zbliża się do swojego celu:  "wymazania Izraela z mapy"   Rafizadeh   2019-03-27
CODE PINK przekracza czerwoną linię w Iranie   Collins   2019-03-24
Iran: egzekucje dzieci, amputacje, chłosty   Rafizadeh   2019-03-22
Uratowani Jazydzi stoją przed ponurą przyszłością po powrocie do Iraku   Frantzman   2019-03-21
Zbrodnie wojenne Hamasu przeciwko Izraelowi i Palestyńczykom   Tawil   2019-03-20
Obalanie oskarżenia o użycie „nieproporcjonalnej siły”   Plosker   2019-03-18
Palestyńczycy: Abbas staje przed „sądem” pod zarzutem zdrady   Toameh   2019-03-17
Nie wiatr niesie odpowiedź na ”balonowy terror”   Collins   2019-03-14
Palestyńczycy: Nie dla pokoju i pojednania z „niewiernymi”   Toameh   2019-03-13
Kolorowe pranie czy pranie mózgów - uwagi o Eurowizji w Izraelu?   Benson   2019-03-08
Palestyńczycy: "Nie ma miejsca na twór syjonistyczny w Palestynie”   Tawil   2019-03-07
Iran: narastające prześladowania chrześcijan   Rafizadeh   2019-03-05
Dzwon alarmowy – powrót antysemityzmu   Collins   2019-02-28
Zbrodnie wojenne Hamasu i Islamskiego Dżihadu wobec dzieci i kobiet   Tawil   2019-02-23
“Nowy Bliski Wschód” – może za 500 lat?   Rosenthal   2019-02-22
Dlaczego brytyjska lewica nie zacznie czepiać się kogoś innego?    MacEoin   2019-02-19
Do ludzi z Gazy: kupcie sobie własne cholerne szpitale   Rose   2019-02-16
Skąd się bierze gwałtowny wzrost antysemityzmu na świecie?   Dershowitz   2019-02-15
Tragedia wschodnich chrześcijan i na czym polega żydostwo   Lewin   2019-02-14
Irańska rewolucja i uprzedzenia establishmentu   Glick   2019-02-03
Przypomnienia, wspomnienia i upamiętnienia Holocaustu   Collins   2019-01-27
”Guardian” delegitymizuje Izrael w kłamliwym artykule redakcyjnym   Plosker   2019-01-26
Naziści w przebraniu. Antyizraelskie przesłanie jest skrajnie prawicową retoryką   Collier   2019-01-24
Co mają wspólnego Mahmoud Abbas i handlarze narkotykami   Amos   2019-01-21
Kiedy skrajnie prawicowi żydożercy zgadzają się ze skrajnie lewicowymi żydożercami   Marquardt-Bigman   2019-01-14
Palestyńczycy: Prawdziwe ”zbrodnie”   Tawil   2019-01-12
Pallywood znowu podnosi swój ohydny łeb   Lieberman   2019-01-08
Palestyna: Co byłoby, gdyby nie było wojny sześciodniowej?   Sherman   2019-01-06
Gaza: sześć kłamstw i jedna prawda   Maroun   2019-01-04
Erdoğan nie jest dobrotliwym sułtanem z przeszłości, jest potworem, którego trzeba powstrzymać   Yemini   2019-01-03
Dżihadystyczny psychopata: czaruje nas, uwodzi i pożera   Chesler   2018-12-31
Rasowa polityka antysemityzmu i islamofobii   Frantzman   2018-12-30
Sił dżihadu nie można oswoić ani obłaskawić   Yemini   2018-12-28

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk