Prawda

Piątek, 5 marca 2021 - 20:50

« Poprzedni Następny »


Co dzieje się z Palestyńczykami, którzy żądają lepszego życia?


Khaled Abu Toameh 2019-04-23

Mohammed Safi (po prawej) stracił wzrok, kiedy trzymano go w więzieniu Hamasu. Jego przestępstwo: uczestnictwo w demonstracji wzywającej do położenia kresu kryzysowi ekonomicznemu w Strefie Gazy i przeciwko nowym podatkom nałożonym przez Hamas. (Zdjęcia: Mohammed Safi - Ahmed Safi/Facebook; bojówkarze Hamasu - Chris McGrath/Getty Images)
Mohammed Safi (po prawej) stracił wzrok, kiedy trzymano go w więzieniu Hamasu. Jego przestępstwo: uczestnictwo w demonstracji wzywającej do położenia kresu kryzysowi ekonomicznemu w Strefie Gazy i przeciwko nowym podatkom nałożonym przez Hamas. (Zdjęcia: Mohammed Safi - Ahmed Safi/Facebook; bojówkarze Hamasu - Chris McGrath/Getty Images)

Mohammed Safi ma 27 lat, jest ofiarą Hamasu, palestyńskiego ruchu islamistycznego, który panuje nad Strefą Gazy od 2007 roku.


Kiedy wyborcy w Izraelu szli do urn wyborczych, żeby wybrać nowy parlament, Safi, który pochodzi z miasta Beit Lahia w północnej Strefie Gazy, według doniesień, stracił wzrok podczas pobytu w więzieniu Hamasu. Jego przestępstwo: uczestnictwo w demonstracji wzywającej do położenia kresu kryzysowi ekonomicznemu w Strefie Gazy i protestującej przeciwko nowym podatkom nałożonym przez Hamas.


 Protesty – prowadzone pod hasłem ”Chcemy żyć!” – były pierwszymi od wielu lat demonstracjami przeciwko Hamasowi. Tysiące Palestyńczyków w Strefie Gazy wyszło na ulice podczas protestów i wzywało do szukania rozwiązań dla straszliwego ekonomicznego bagna, włącznie z niebotycznym bezrobociem i rosnącymi w zawrotnym tempie kosztami utrzymania.


Safi był wśród Palestyńczyków, którzy zdecydowali, że mają dość brutalnego i skorumpowanego reżimu Hamasu. Jak większość mężczyzn w tym wieku Safi chciał, by przywódcy Hamasu zrobili coś na rzecz poprawy warunków życia. Chcieli zakończenia represji i dyktatury, Chcieli, by przywódcy zaofiarowali im nadzieję, zamiast wysyłać ich do ostrzeliwania rakietami Izraela i okazywania przemocy na granicy Gazy z Izraelem.


Teraz wydaje się, że Safi w bardzo dosłownym sensie nigdy nie zobaczy odsunięcia Hamasu od władzy. Nie zobaczy poprawy warunków życia i gospodarki w Strefie Gazy.  


Według rodziny Safi'ego jest on obecnie całkowicie niewidomy. Stracił wzrok podczas tortur, kiedy był więziony przez siły bezpieczeństwa Hamasu za rozmawianie z ludźmi zgromadzonymi na ulicach, by protestować przeciwko sytuacji ekonomicznej. Niektórzy mówią, że bezpieczniacy Hamasu połamali im ręce lub nogi. Także wysocy funkcjonariusze Fatahu, tacy jak Atef Abu Seif, padli ofiarą gwałtownej rozprawy Hamasu z pokojowymi demonstrantami, pragnącymi miejsc pracy i lepszego życia.  


Cena, jaka zapłacił Safi, jest prawdopodobnie najwyższa. Jego rodzina mówi, że co najmniej pięć razy był zatrzymywany na przesłuchanie przez siły bezpieczeństwa Hamasu z powodu podejrzenia o udział w protestach ekonomicznych w połowie marca w Strefie Gazy.  


Jego brat, Ahmed, powiedział, że Safi już cierpiał na neurologiczną chorobę, która dotknęła jedno z jego oczu. "Kiedy służby bezpieczeństwa [Hamasu] zabrały go - powiedział Ahmed – mówiliśmy im, że ma mieć operację jednego oka. Zignorowali nas. Nie obchodził ich stan jego zdrowia. Podczas przesłuchania Safi skarżył się, że nie widzi na jedno oko. W odpowiedzi przesłuchujący trzy razy uderzył go w głowę od tyłu i powiedział: ‘To po to, żebyś w ogóle nie mógł widzieć’. Mój brat jest teraz w szpitalu po utracie wzroku”.


Z łóżka szpitalnego, gdzie lekarze próbują znaleźć sposób na przywrócenie mu wzroku, Safi potwierdził, że mówił przesłuchującemu o swojej chorobie, ale bezskutecznie. Powiedział: "Mam tylko jedną prośbę do wszystkich, którzy mają sumienie, wszystkich, których to obchodzi: chcę znowu widzieć. To wszystko”.


Grupa praw człowieka w Strefie Gazy o nazwie Dziennikarskie Forum na rzecz Praw Człowieka obciąża siły bezpieczeństwa Hamasu pełną odpowiedzialnością za tragedię i wzywa do wszechstronnego dochodzenia. Wzywa także do pociągnięcia do odpowiedzialności sprawców oraz do potępienia tego wydarzenia jako ”ludzką, moralną i narodową zbrodnię”.


Przyjaciele Safiego i kilku aktywistów młodzieżowych ze Strefy Gazy, którzy zebrali się przy jego łóżku szpitalnym, wyrazili oburzenie z powodu sposobu, w jaki potraktowano go podczas uwięzienia.


"Jak wielu Palestyńczyków w Strefie Gazy, Mohammed Safi, który leży tutaj w szpitalu Szifa, nie ma popierających go organizacji medialnych - powiedział jeden z młodzieżowych aktywistów, Rami Aman. – On i wielu Palestyńczyków nie mają wsparcia od żadnej organizacji. Mohammed jest teraz ślepy z powodu działań członków sił bezpieczeństwa Hamasu”.


Sprawa Safiego służy jako przypomnienie tego jak Palestyńczycy, żyjący pod rządami Autonomii Palestyńskiej na Zachodnim Brzegu i Hamasu w Strefie Gazy, cierpią z powodu represji, korupcji i złych rządów. Autonomia Palestyńska i Hamas nie tolerują krytyki. Aresztują niemal codziennie politycznych przeciwników. Wrzucają ich do więzień i w wielu wypadkach poddają psychicznym i fizycznym torturom.  


Safi ma szczęście, że żyje, chociaż jest teraz niewidomy. Mógł zostać zabity. To zdarza się z Palestyńczykami, którzy ośmielają się występować przeciwko swoim przywódcom.


W tym tygodniu w Izraelu odbywały się piąte wybory od czasu, kiedy ”ostatnio” były wybory palestyńskie. Ostatni raz, kiedy Palestyńczycy mogli głosować, był w styczniu 2006 roku. Wtedy odbyły się wybory parlamentarne, które zakończyły się zwycięstwem Hamasu. Od tego czasu Autonomia Palestyńska i Hamas walczą ze sobą i odmawiają swojej ludności wolnych i sprawiedliwych wyborów. Za rządów Autonomii Palestyńskiej i Hamasu nie ma miejsca na demokrację lub wolne wybory. Nie ma miejsca na jakiekolwiek głosy nawołujące do polepszenia warunków życia i możliwości znalezienia pracy. 


Safi nawet nie żądał nowych wyborów parlamentarnych lub prezydenckich. Według jego rodziny i przyjaciół nie należy on do żadnej grupy politycznej. Po prostu chciał zakomunikować, że Palestyńczycy w Strefie Gazy żyją pod brutalnym, islamistycznym reżimem, który nie oferuje im niczego poza terrorem – skierowanym przeciwko Izraelowi i przeciwko nim. Chciał, by świat dowiedział się, że palestyńscy przywódcy przenoszą gniew  palestyńskiej ulicy na Izrael.


Gdyby Safi poszedł do granicy, by ciskać bombami i kamieniami w izraelskich żołnierzy, i wysyłać zapalające latawce w ramach sponsorowanego przez Hamas „Wielkiego Marszu Powrotu”, byłby przez przywódców Hamasu okrzyczany bohaterem.


Safi po prostu wybrał mówienie prawdy władzom i kierowanie żalu o  nieszczęścia Palestyńczyków w Gazie dokładnie tam, gdzie należy: do Hamasu. Drogo zapłacił za ten wybór. Tymczasem przywódcy Hamasu mogą teraz ogłaszać o nowym „osiągnięciu” w swoim dżihadzie przeciwko Izraelowi: udało im się zamienić myślącego i odważnego młodego człowieka w niewidomego kalekę.


What Happens to Palestinians Who Demand a Better Life?

Gatestone Institute, 12 kwietnia 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaKhaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 831 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Świat krytykuje Izrael za brak szczepień Palestyńczyków, chociaż dostarczają szczepionki mimo, że nie są do tego zobowiązani   Coyne   2021-03-03
Iran: dążenie mułłów do zdobycia broni jądrowej   Rafizadeh   2021-03-01
Pokolenie oszukanych, którzy popierają BDS   Kemp   2021-02-27
Czy Joe zapomniał Józefa?   Rosenthal   2021-02-18
Gwałcone i mordowane: chrześcijańskie dziewczęta w Pakistanie   Ibrahim   2021-02-16
Rola Iranu w Jemenie: chwiejność USA i UE   Rafizadeh   2021-02-11
Ludobójczy antyizraelizm: tykająca bomba zegarowaJak i dlaczego Zachód zasnął, kiedy islamizm rozprzestrzenił się 20 lat temu   i Richard Landes   2021-02-09
Amerykański pisarz ogląda Europę   Koraszewski   2021-02-04
Nie, to nie jest paranoja   Rosenthal   2021-02-04
“Szczepionkowy Apartheid” – jawne oszczerstwo, ale zbyt dobre, by mu się oprzeć   Pickles   2021-01-31
Religijna transformacja francuskich szkół   Meotti   2021-01-30
Przemilczana ale rozpowszechniona inwersja Holokaustu     2021-01-28
Walka B’Tselem o zdobycie jakiegoś znaczenia trwa, by zakończyć się porażką   Amos   2021-01-27
BDS jest zagrożeniem dla całego wolnego świata   Landes   2021-01-23
Media: Izrael musi być oczerniany za swój bijący światowy rekord program szczepień   Kemp   2021-01-20
Ataki mediów na Izrael są dobrane do potrzeb chwili   Amos   2021-01-19
Turcja: Turcy czczą sympatyka nazizmu   Bulut   2021-01-16
Szczepienia i odwieczna plaga   Collins   2021-01-12
„Guardian” znowu rozpowszechnia kłamstwo o „izraelskim apartheidzie”   Levick   2021-01-11
Pora, by świat położył kres globalnej sieci przestępczości i korupcji Hezbollahu i Iranu   Alamuddin   2021-01-09
Administracja Bidena i “Wojna o prawo powrotu”   Rosenthal   2020-12-29
Dżihad w Boże Narodzenie: "Zimno zabijaj ich z nienawiścią i wściekłością"   Kemp   2020-12-25
Turcja zapowiada powrót Turków     2020-12-24
AP: Cały Izrael jest “naszą ziemią, Palestyną”; wszyscy Izraelczycy są osadnikami;  koniec Izraela jest pewny   Zilberdik   2020-12-24
Palestyńskie podżeganie przeciwko izraelskim dziennikarzom   Tawil   2020-12-17
Czy Teheran buduje “kuchnię diabła”?   Taheri   2020-12-12
Magazyn “Time” opublikował stronniczy, popierający BDS artykuł, który udaje, że jest obiektywny     2020-12-11
Zagrzebane w relacjach “Guardiana” o śmierci szefa programu nuklearnego Iranu: wezwania Teheranu do zniszczenia Izraela   Levick   2020-12-05
Premier AP, Shtajjeh, broni polityki “płaca za mordowanie”   Fitzgerald   2020-11-29
Mordercza wojna o zdrowie moralne   Koraszewski   2020-11-27
Ciekawy opis antysemityzmu z 1944 roku dokładnie opisuje antysyjonizm     2020-11-27
Dlaczego Bractwo Muzułmańskie wylazło z nory   Toameh   2020-11-22
Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14
Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk