Prawda

Sobota, 25 stycznia 2020 - 16:34

« Poprzedni Następny »


Iran: narastające prześladowania chrześcijan


Majid Rafizadeh 2019-03-05

Jednym z celów prześladowania chrześcijan przez islamskie siły Iranu wydaje się być grożenie i zastraszanie całej społeczności chrześcijańskiej, której przodkowie żyli w tym kraju przez prawie dwa tysiące lat, by uciekli ze strachu przed uwięzieniem, torturami i śmiercią. Na zdjęciu kościół Matki Bożej w Khuygan-e Olya w prowincji Isfahan w Iranie. (Zdjęcie: Arteen Arakel Lalabekyan/Wikimedia Commons)
Jednym z celów prześladowania chrześcijan przez islamskie siły Iranu wydaje się być grożenie i zastraszanie całej społeczności chrześcijańskiej, której przodkowie żyli w tym kraju przez prawie dwa tysiące lat, by uciekli ze strachu przed uwięzieniem, torturami i śmiercią. Na zdjęciu kościół Matki Bożej w Khuygan-e Olya w prowincji Isfahan w Iranie. (Zdjęcie: Arteen Arakel Lalabekyan/Wikimedia Commons)

Prześladowania chrześcijan w Iranie w 2018 roku wzrosły do nowego poziomu, według obszernego raportu opublikowanego wspólnie przez Open Doors, Middle East Concern, Article 18 i Christian Solidarity Worldwide.


"Pod koniec 2018 roku była bezprecedensowa fala najazdów na spotkania w prywatnych domach, co prowadziło do wielkiej liczby aresztowań. Wielu chrześcijan skazano na karę więzienia w pierwszej instancji lub kara więzienia została zatwierdzona przez sąd apelacyjny” -  czytamy w raporcie.


Mimo że prześladowania i ataki na chrześcijan znacząco wzrosły, społeczność międzynarodowa nadal określa irański rząd kierowany przez prezydenta Hassana Rouhaniego, jako „umiarkowany”.


Zastanawiające jest to, że podczas gdy władze irańskie przechwalają się, że  w islamie chrześcijanie i inne mniejszości religijne są traktowane sprawiedliwie, reżim irański w rzeczywistości coraz bardziej atakuje chrześcijan wyłącznie za to, że ośmielają się pokojowo praktykować swoją wiarę.


Te prześladowania są często dokumentowane i jest znacznie więcej aresztowań i kar wymierzanych tym, którzy wyznają inną religię niż islam. Na przykład, w jednym z ostatnich tygodni aresztowano ponad 100 chrześcijan. Była także bezprecedensowa "fala w listopadzie i grudniu 2018 r., kiedy informowano o aresztowaniach z miast Ahvaz, Chalus, Damavand, Hamedan, Hasztgerd, Karadż, Maszhad, Razht, Szahinszahr i Teheran. W ciągu jednego tylko tygodnia aresztowano stu czternastu chrześcijan”.


Wydaje się, że dwa organy państwowe Republiki Islamskiej są odpowiedzialne za inicjowanie tych prześladowań chrześcijan. Ministerstwo Wywiadu i związani z nim agenci przeprowadzają rozległą inwigilację społeczności chrześcijańskich, dokumentując i nagrywając ich działania w codziennym życiu. Informację przekazują następnie Korpusowi Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC), służbie bezpieczeństwa, która przerodziła się w grupę terroru. Jak informuje „Guardian”:

"Mohsen Sazegara był członkiem- założycielem sepah [IRGC] Chomeniego, ale obecnie jest dysydentem na wygnaniu i głośnym krytykiem organizacji, którą pomógł założyć. ‘Stworzyliśmy armię ludu do obrony kraju i do pomocy w nagłych wypadkach, ale zamieniła się w potwora’”.  

Po otrzymaniu informacji Strażnicy Rewolucji organizują najazdy na całą społeczność chrześcijańską i dokonują licznych aresztowań obywateli. Prześladowania nie ograniczają się do inwigilacji i aresztowań; tym niewinnym obywatelom odmawia się następnie uczciwego procesu i dostępu do adwokata. Dla zdobycia przyznania się do winy przesłuchujący   uciekają się do przemocy i – według organizacji Open Doors – więziennej izolacji i całego szeregu fizycznych i psychicznych tortur:

"Więźniowie są często torturowani fizycznie i psychicznie. Są przesłuchiwani niemal codziennie, włącznie z długim biciem, i zmuszeni do znoszenia perwersyjnych czynów prześladowców. Nauczyciel kościelny i były więzień, Morad, opowiadał, że kiedy był w więzieniu, strażnicy przynosili mu herbatę, ale nie pozwalali na pójście do toalety. Byli więźniowie opowiadają o pozbawianiu ich snu i o groźbach przemocy wobec ich rodzin – jak również o naciskach, by wyrzekli się swojej wiary”.

IRGC nie ogranicza się do indywidualnych osób. Wielokrotnie najeżdżał całe kościoły, zamykał je lub konfiskował własność chrześcijan. W wyniku tego nieustannego dręczenia coraz większa liczba chrześcijan ucieka się do praktykowania wiary prywatnie, w swoich domach, co znane jest jako goszczenie „kościołów domowych”. Przebywanie we własnym domu nie daje jednak bezpieczeństwa: IRCG nadal rozprawia się z wszelkimi przejawami praktykowania chrześcijaństwa.


Władze tworzą sfingowane oskarżenia wobec chrześcijan, takie jak "zagrożenie bezpieczeństwa narodowego” kraju. Na przykład, Szamiram Issavi Chabizeh, żona pastora Victora Bet Tamraza, została skazana na pięć lat więzienia za „członkostwo w grupie, której celem było zakłócenie bezpieczeństwa narodowego".  Sąd szariatu dodał kolejnych pięć lat więzienia do jej wyroku za „zbieranie się i spiskowanie w celu popełnienia przestępstw przeciwko bezpieczeństwu narodowemu”. Ich jedynym dowodem było to, że przyłapano ją na praktykowaniu swojej wiary. Jak może czytanie ewangelii we własnym domu być tak poważnym zagrożeniem bezpieczeństwa narodowego kraju? 


Jednym z celów tego rodzaju prześladowań chrześcijan przez islamskie siły Iranu wydaje się być grożenie i zastraszanie całej społeczności chrześcijańskiej, której przodkowie żyli w tym kraju przez prawie dwa tysiące lat, by uciekli ze strachu przed uwięzieniem, torturami i śmiercią. Wydaje się, że strategią Strażników Rewolucji jest stosowanie nieustającego nacisku na społeczność chrześcijańską, by zmniejszyć liczbę chrześcijan żyjących w Iranie, pozwalając wzrosnąć odsetkowi muzułmanów, dając w ten sposób większości silniejszą kontrolę.


Innym celem wydaje się być wpędzenie praktykowania chrześcijaństwa w podziemie. Prześladowania nie tylko utrzymują chrześcijan w stanie niepewności i strachu; nie pozwalają im także na publiczne szerzenie wiary i zdobywanie nowych wyznawców. Irański rząd uważa chrześcijan w kraju za outsiderów i tak ich traktuje.


Zgodnie z międzynarodowym prawem rząd irański ma obowiązek respektowania swobody wyznania. Niemniej, prawa chrześcijan w Iranie są łamane w sposób bezprecedensowy – jak długo społeczność międzynarodowa będzie milczeć?


Czego potrzeba tym wiecznie obnoszącym się z  dumą moralistom, by działać przeciwko tym łamaniom praw człowieka, żeby któregoś dnia ludzie nie musieli chować swoich ewangelii i mogli żyć bez strachu przed ostrymi prześladowaniami? Skoro irański rząd odmawia ochrony praw i wolności chrześcijanom, ci niewinni ludzie mogą tylko prosić o humanitarną pomoc społeczności z zagranicy w nadziei, że któregoś dnia będą mogli żyć w kraju, gdzie ich wiara i modlitwy nie są powodem uwięzienia i tortur.


Iran: Mounting Persecution of Christians

Gatestone Institute, 24 lutego 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaMajid Rafizadeh

 

Amerykański politolog irańskiego pochodzenia. Wykładowca na Harvard University, Przewodniczący International American Council. Członek zarządu Harvard International Review.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 717 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Autonomia Palestyńska walczy z Żydami, by „bronić” całej ludzkości   Marcus   2020-01-23
Czego światowi przywódcy nie dowiedzą się w Jad Waszem   Julius   2020-01-22
Ciekawe czasy   Lewin   2020-01-16
Zmiana reżimu w Iranie powinna stać się międzynarodowym celem   Rosenthal   2020-01-13
Dekapitacja chrześcijan w prezencie na Boże Narodzenie, Zachód ziewa   Meotti   2020-01-10
Organizacja Wyzwolenia Palestyny: czym jest OWP?   Lipman   2020-01-08
Bernard-Henri Levy o masakrze chrześcijan w Nigerii     2020-01-04
Czy dać państwo Czarnym Hebrajskim Izraelitom?   Flatow   2020-01-03
Nie dawaj fałszywego świadectwa, chyba, że…   Koraszewski   2020-01-02
Hamas, trzydzieści dwa lata później   Toameh   2019-12-29
Bój na śmierć i życie w Tell Tamer   Fernandez   2019-12-21
Angela Merkel finansuje zarówno Muzeum Auschwitz, jak i terroryzm     2019-12-14
Dlaczego nie ma pokoju między muzułmanami a Izraelem   Bulut   2019-12-12
”Israel Denial” odsłania akademickie próby delegitymizacji Izraela   Steinberg   2019-12-10
Iran strzela do protestujących, Europa spiskuje, by wzbogacić morderców   Tobin   2019-12-05
Inwersja antysemityzmu     2019-12-03
Trzeba zakończyć prześladowania ludzi przez radykałów   Franklin   2019-11-29
Były terrorysta wypomina Warren i Sandersowi popieranie palestyńskich terrorystów.   Greenfield   2019-11-25
Uniwersyteckie przyzwolenie dla szerzenia nienawiści   Tobin   2019-11-21
Prawdziwa twarz sprawy palestyńskiej   Collier   2019-11-20
Palestynizm i zasada ”przede wszystkim zaszkodzić”   Rosenthal   2019-11-16
Prawo do samoobrony dla wszystkich poza Izraelem   Tobin   2019-11-15
Jestem imigrantem z Indii. Zaczepiono mnie w Bonn w Niemczech, bo wzięto mnie za Żyda.   Uniyal   2019-11-13
Czego boją się palestyńscy przywódcy?   Toameh   2019-11-12
UE popiera Iran – czołowego kata dzieci na świecie   Rafizadeh   2019-11-06
Otwartość ONZ na turecki plan dla północnej Syrii, podczas gdy 300 tysięcy Kurdów musi uciekać   Frantzman   2019-11-04
Dlaczego Hamas popiera wojnę Erdogana   Toameh   2019-10-31
Terroryści wzywają do zabijania Żydów – z siedziby ONZ w Gazie   Tawil   2019-10-29
Zapowiedź wielkiej wojny?   Koraszewski   2019-10-28
Nowi „baszybuzucy” Turcji: Wolna Armia Syrii   Bekdil   2019-10-27
"Antynormalizacja" z Izraelem: prawdziwy cel   Tawil   2019-10-24
Dwa oblicza antysemityzmu   Yemini   2019-10-22
Co przyjaciele Iranu robią w Gazie   Toameh   2019-10-20
Jak Erdogan planował tę czystkę etniczną   Lowe   2019-10-17
Solidarność z Palestyńczykami – obsesyjna odskocznia do antysemityzmu   Collier   2019-10-04
Zamienione w broń palestyńskie dzieci   Roth   2019-09-28
Chrześcijanie masakrowani, media odwracają wzrok   Meotti   2019-09-27
Szminkowanie trupa z Oslo   Koraszewski   2019-09-21
Boko Haram: krwawy terror, końca nie widać   Bulut   2019-09-18
Dorastaliśmy nienawidząc i przeklinając Żydów   Koraszewski   2019-09-15
Iran jest gotowy do ”wymazania syjonistycznego reżimu z mapy”   Rafizadeh   2019-09-14
Ewoluująca ideologia białej supremacji i jej protagoniści   i Yigal Carmon   2019-09-13
Wojna, pokój, podżegacze i podżegani   Koraszewski   2019-09-12
Palestyńczycy: Dlaczego fakty miałyby nam wchodzić w drogę?   Tawil   2019-09-11
Bal tchórzy, opętanych i szubrawców   Koraszewski   2019-09-05
Do europejskich przywódców: żydowskie życie jest tanie   Milliere   2019-09-03
Hamas, Islamski Dżihad: "Krąg ognia rozszerza się"   Toameh   2019-08-31
Wehikuł czasu Mahmouda Abbasa skazuje pokój (raz jeszcze)   Tobin   2019-08-30
Kto mówi, że przestępstwo nie popłaca?   Bedein   2019-08-23
Pięć nagłówków pokazuje antysemickie incydenty na całym świecie - analiza   Frantzman   2019-08-22
Proirańska, antyizraelska polityka zagraniczna Niemiec   Kern   2019-08-14
Palestyńczycy w potrzebie lustra?   Tawil   2019-08-11
Powody, dla których pokojowe rozwiązania konfliktu arabsko-izraelskiego zawsze zawodzą   Hamid   2019-08-10
BDS, Omar Shakir i eliminacjonizm wobec izraela   Steinberg   2019-08-04
Plan Hamasu i Iranu na zlikwidowanie Izraela   Tawil   2019-07-29
Walka z BDS. Część I   Rosenthal   2019-07-27
Hamas maszeruje, by zniszczyć Izrael   Toameh   2019-07-26
Antyizraelskie prawa zaproponowane przez Dublin: złe dla Irlandii, gorsze dla Palestyńczyków, straszne dla wszystkich   Franklin   2019-07-13
Nihil novi   Lewin   2019-07-11
Tak, antysyjonizm jest tylko najnowszą odmianą antysemityzmu     2019-07-04
Palestyńscy ”umiarkowani”: karabiny, granaty i terroryzm    Tawil   2019-06-29
Dlaczego neonaziści tak bardzo kochają ruch BDS?     Marquardt-Bigman   2019-06-26
Haniebny wzrost antysemityzmu a antysemicki tweet znanego aktora   Frantzman   2019-06-25
Zatajany los palestyńskich chrześcijan   Ibrahim   2019-06-24
Mułłowie obiecują ”koniec” Izraela i amerykańskiej cywilizacji   Rafizadeh   2019-06-22
Rewelacje o Hezbollahu w Wielkiej Brytanii częścią niepokojącego trendu obłaskawiania Iranu   Frantzman   2019-06-19
Normalizacja islamskiego antysemityzmu   Wójcik   2019-06-06
Ludobójstwo chrześcijan weszło na ”alarmujący etap”   Ibrahim   2019-05-29
Na początku był Arab z nożem. 180 lat wykrętów (wersja 2)   Collier   2019-05-21
Bliskowschodni ruch antypokojowy   Toameh   2019-05-20
Radziecki antysyjonizm i współczesny antysemityzm lewicy   Tabarovsky   2019-05-18
Między Eurowizją a tańcem z Hamasem   Collins   2019-05-12
Ilhan Omar – ignorancja i bigoteria w sprawie rakiet z Gazy   Dershowitz   2019-05-09
Jak palestyńscy przywódcy zachęcają do terroryzmu   Tawil   2019-05-08
Nie, to nie jest o „rasie”   Rosenthal   2019-05-06
Unia Europejska: pielęgnowanie niestabilności i terroryzmu na Bliskim Wschodzie   Kahn   2019-05-05
Facebook walczy z Fake News stronniczym wideo z Gazy   Miller   2019-05-04
Abbas chce kryzysu humanitarnego   Bergman   2019-05-01
Dlaczego główny nurt polityki jest winny szerzenia się antysemityzmu   Collier   2019-04-29
Grecja: „Strefa zakazana” w Atenach?   Polizoidou   2019-04-27
Iran: nowe słownictwo lalki brzuchomówcy   Taheri   2019-04-26
Co dzieje się z Palestyńczykami, którzy żądają lepszego życia?   Toameh   2019-04-23
Uczciwość Hamasu i umowa stulecia   Toameh   2019-04-20
Współczujący wszystkich krajów łączą się   Koraszewski   2019-04-17
Tak, palestyńska tożsamość jest pomyślana tylko jako broń przeciwko Izraelowi     2019-04-15
Co się kryje za sprzeciwem wobec pokoju z Izraelem?   Tawil   2019-04-07
Wielka Brytania: Radykalni muzułmanie mile widziani, prześladowani  chrześcijanie wręcz przeciwnie   Ibrahim   2019-04-06
Konflikt świata z Izraelem w liczbach. Izraelsko-arabski konflikt w kontekście – jakiego nigdy nie widzieliście   Collier   2019-04-03
Między Gazą a Wzgórzami Golan   Collins   2019-03-31
Iran krok za krokiem zbliża się do swojego celu:  "wymazania Izraela z mapy"   Rafizadeh   2019-03-27
CODE PINK przekracza czerwoną linię w Iranie   Collins   2019-03-24
Iran: egzekucje dzieci, amputacje, chłosty   Rafizadeh   2019-03-22
Uratowani Jazydzi stoją przed ponurą przyszłością po powrocie do Iraku   Frantzman   2019-03-21
Zbrodnie wojenne Hamasu przeciwko Izraelowi i Palestyńczykom   Tawil   2019-03-20
Obalanie oskarżenia o użycie „nieproporcjonalnej siły”   Plosker   2019-03-18
Palestyńczycy: Abbas staje przed „sądem” pod zarzutem zdrady   Toameh   2019-03-17
Nie wiatr niesie odpowiedź na ”balonowy terror”   Collins   2019-03-14
Palestyńczycy: Nie dla pokoju i pojednania z „niewiernymi”   Toameh   2019-03-13
Kolorowe pranie czy pranie mózgów - uwagi o Eurowizji w Izraelu?   Benson   2019-03-08
Palestyńczycy: "Nie ma miejsca na twór syjonistyczny w Palestynie”   Tawil   2019-03-07

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Sześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczy


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk