Prawda

Niedziela, 12 lipca 2020 - 23:41

« Poprzedni Następny »


Dzwon alarmowy – powrót antysemityzmu


Liat Collins 2019-02-28

Emmanuel Macron patrzy na grób z wymalowaną swastyką podczas wizyty na żydowskim cmentarzu w Quatzenheim 19 lutego. (zdjęcie: FREDERICK FLORIN/POOL/VIA REUTERS)
Emmanuel Macron patrzy na grób z wymalowaną swastyką podczas wizyty na żydowskim cmentarzu w Quatzenheim 19 lutego. (zdjęcie: FREDERICK FLORIN/POOL/VIA REUTERS)

Jaki był najmocniejszy obraz z Paryża w tym tygodniu: obecny prezydent i dwóch jego poprzedników w marszu tysięcy ludzi z jednoznacznym przesłaniem przeciwko nienawiści i antysemityzmowi, czy swastyki namalowane na portrecie nieżyjącej Simone Veil, ocalałej z Szoah i wybitnej polityczki francuskiej? Plakat z hasłem: „Nie dla banalizacji nienawiści”, wzniesiony wysoko na Place de la Republique? Czy żałosny widok zrąbanego drzewa, które zasadzono ku pamięci francuskiego Żyda, Ilana Halimiego, porwanego i torturowanego na śmierć w 2006 roku? A może był to osłupiały wyraz twarzy słynnego francuskiego filozofa, Alaina Finkielkrauta, kiedy protestujący w „żółtych kamizelkach” na Boulevard du Montparnasse krzyczeli do niego „brudny Żydzie” i „brudny syjonisto”, i wywrzaskiwali do niego: „Umrzesz, pójdziesz do piekła”, podczas gdy inni krzyczeli „wracaj do Tel Awiwu”.

Jak na ironię inni antysemici – lub antysyjoniści – wzywają Żydów, by opuścili Izrael, najlepiej nie idąc dalej niż do Morza Śródziemnego.  

 

Nienawidzący Żydów nigdy nie są usatysfakcjonowani. Nienawidzą nas, kiedy jesteśmy martwi i pochowani: czego dowodem jest 96 zbezczeszczonych grobów na żydowskim cmentarzu w Quatzenheim w pobliżu Strasbourga. Francuskiemu prezydentowi Emmanuelowi Macronowi należy się uznanie, że poświęcił czas na wizytę i zobaczenie na własne oczy nagrobków z namalowanymi na nich swastykami. Macron rozumie, że antysemityzm jest niebezpieczny nie tylko dla francuskich Żydów, ale że jest niebezpieczeństwem dla Francji.
 

Łatwo filozofować, że te najnowsze antysemickie ataki w “Republique” wynikają jedynie z tego, że wiece populistycznych „żółtych kamizelek” wymykają się spod kontroli i – w duchu wielowiekowej europejskiej tradycji – obwiniają Żydów za wszystkie bolączki świata, od kapitalizmu do komunizmu. Sam Macron, jako były pracownik Rothschild Bank, jest oskarżany o to, że jest „żydowską kurwą” i częścią globalnego żydowskiego spisku.
 

To wyjaśnienie opowiada nam tylko o tym, co gra w duszach skrajnej zachodniej prawicy i skrajnej zachodniej lewicy. Ignoruje paskudny element ataków podsycanych przez islamistyczną ideologię. Młodzi muzułmanie w ramach rasistowskiej nienawiści zabijają Żydów i tego nie można ignorować w imię politycznej poprawności. W kwietniu 2017 roku i w marcu 2018 roku dwie żydowskie kobiety – Sarah Halimi, 65lat, i Mireille Knoll, 85 lat – zostały z wyjątkową brutalnością zabite we własnych domach. Ich śmierć podnosi liczbę żydowskich ofiar śmiertelnych z powodu antysemityzmu/terroru we Francji do 12 od 2003 roku. 

 

W grudniu 2018 roku Agencja Praw Podstawowych Unii Europejskiej (FRA) opublikowała szokujące badanie zestawione z odpowiedzi ponad 16 tysięcy Żydów z 12 krajów europejskich. 
 

Wyniki badania ”sugerują, że antysemityzm przenika sferę publiczną, reprodukując i wszczepiając negatywne stereotypy o Żydach. Samo bycie Żydem podnosi prawdopodobieństwo spotkania się z nieustającym strumieniem obelg wyrażanych w różnej formie, gdzie się nie pójdzie, cokolwiek się czyta i z kim się kontaktuje…
 

Ogólnie rzecz biorąc, dziewięciu na dziesięciu respondentów (89%) w badaniu z 2018 roku uważało, że antysemityzm wzrósł w ich kraju w ciągu ostatnich pięciu lat; ponad ośmiu na dziesięciu (85%) uważa to za poważny problem. Respondenci na ogół oceniają antysemityzm jako największy polityczny lub społeczny problem w swoich krajach”.
 

“Nie jest zaskakujące, że przeważająca większość uczestników badania uważała, że antysemityzm staje się gorszy – mówi dyrektor FRA, Michael O’Flaherty. – Obawiają się także o własne bezpieczeństwo i o bezpieczeństwo swoich bliskich. Chronią się przez pozostawianie jarmułek w domu, dyskretne wieszanie mezuz, unikanie pewnych dzielnic w swoich miastach lub nieuczęszczanie na żydowskie wydarzenia.
 

Nie jest możliwa ilościowa ocena tego, jak destrukcyjna może być taka codzienna rzeczywistość. Szokujące statystyki mówią jednak wyraźnie: w ciągu ostatnich pięciu lat w 12 państwach członkowskich Unii Europejskiej, w których Żydzi żyli od stuleci, ponad jedna trzecia mówi, że rozważają emigrację, bo nie czują się już bezpiecznie jako Żydzi”.  
 

Jak wskazała dziennikarka Evelyn Gordon, kiedy raport został opublikowany, ciekawe jest to, że „kraje powszechnie uważane za liberalne ogólnie wypadły gorzej niż te, które mają ‘prawicowe’ rządy. Najwyższy odsetek respondentów, którzy uważają antysemityzm za duży problem, był we Francji (95%), następnie w Belgii (86%), Niemczech i Polsce (85%), Szwecji (82%), Hiszpanii (78%), na Węgrzech (77%), w Wielkiej Brytanii (75%), Austrii, Włoszech i Holandii (73%) oraz Danii (56%). Tak więc kraje postrzegane przez własnych Żydów jako te, które mają najgorszy problem antysemicki, są wszystkie, poza Polską, uważane za bastiony liberalizmu”.
 

A właśnie, Polska. Co mogę powiedzieć o Polsce (bez narażanie się na pozwanie przez rząd polski)? W tym tygodniu cztery kraje wyszegradzkie – Polska, Węgry, Czechy i Słowacja – miały spotkać się w Izraelu na swoim pierwszym spotkaniu poza własnym blokiem. Przybyli premierzy trzech krajów, ale Polska wycofała się po dyplomatycznej awanturze wokół błędnej publikacji uwag premiera Benjamina Netanjahu i słów nowo mianowanego ministra spraw zagranicznych,  Yisraela Katza w jego pierwszym dniu na tym stanowisku.  
 

14 lutego, na spotkaniu za zamkniętymi drzwiami w Muzeum Historii Polskich Żydów w Warszawie Netanjahu powiedział izraelskim dziennikarzom, że „Polacy współpracowali z nazistami” w zabijaniu Żydów podczas Szoah. W kilku mediach, włącznie z  „Jerusalem Post”, te słowa były albo błędnie cytowane, albo sparafrazowane przez dodanie przedimka określonego “the” przed Polacy, co sugerowało, że cały naród polski kolaborował przy nazistowskim Ostatecznym Rozwiązaniu.
 

Polska jest szczególnie wrażliwa na sugestie, że kraj był współodpowiedzialny za zabijanie Żydów podczas II Wojny Światowej. Im bardziej nacjonalistyczny staje się ten kraj, tym bardziej przedstawianie się w charakterze głównej ofiary nazistów i podkreślanie liczby Żydów uratowanych przez Polaków staje się kwestią dumy narodowej, przy równoczesnym unikaniu mówienia o trzech milionach polskich Żydów, którzy zginęli w Zagładzie. 

 

Katz pokazał, że jakikolwiek powód miał Netanjahu do wręczenia mu portfela ministra spraw zagranicznych na dwa miesiące przed wyborami, miało to więcej wspólnego z wewnętrzną polityka Likudu niż z dyplomatycznymi umiejętnościami Katza. W wywiadzie dla telewizji i24 News Katzowi udało się zamienić tę sprawę w duży kryzys przez zacytowanie słów nieżyjącego premiera Icchaka Szamira, który powiedział kiedyś, że „Polacy wysysają antysemityzm z mlekiem matki”.   
 

Kiedy pozostali przywódcy W4 – W3, bez Polaków – spotkali się w tym tygodniu w Jerozolimie, Węgry i Słowacja oznajmiły, że otworzą w tym mieście przedstawicielstwo dyplomatyczne, a Republika Czeska już ma tam misję handlu i turystyki.  

 

Stosunki Izraela z węgierskim premierem Viktorem Orbanem są przykładem ostrożnego chodzenia po linie między przeszłością a teraźniejszością i narodową dumą, która wzrosła wraz ze wzrostem prawicy.  
 

Nie należy jednak nie zauważać antysemityzmu lewicy. W Wielkiej Brytanii wrogość w Partii Pracy pod kierownictwem Jeremy’ego Corbyna sięgnęła do takich poziomów, że w tym tygodniu ośmiu członków parlamentu z ramienia tej partii opuściło ją, powołując się na szalejący antysemityzm (i w mniejszym stopniu, na politykę w sprawie Brexitu).
 

Podczas niedawnej wizyty w Wielkiej Brytanii spotkałam kilku Żydów, którzy po latach lub nawet dziesięcioleciach opuścili Partię Pracy. Jedni mówili, że myślą o emigracji, może do innego angielskojęzycznego kraju – mimo narastającego antysemityzmu wszędzie, od Ameryki Północnej do Australii. Inni mówili, że chcieliby pojechać do Izraela, ale nie stać ich na to. 
 

Mimo skierowanego do Finkielkrauta wrzasku: “Wracaj do Tel Awiwu”, ten powrót nie powinien być powodowany strachem. Jest wiele pozytywnych powodów, by przyjechać.  Jest oburzające, że Żydzi w tak wielu krajach znów czują, że żyją w niebezpiecznych czasach i miejscach. 
 

Świata nie stać na ignorowanie antysemityzmu. Wbrew teoriom spiskowym Żydzi – i Izrael – nie kontrolują finansów, mediów i polityki świata. Nie mamy środków na samodzielną walkę z antysemityzmem. Ani nie powinniśmy być do tego zmuszeni. Nienawiść jest nienawiścią. Zagraża wszystkim. 


The antisemitism wake-up call

Jerusalem Post, 22 lutego 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaLiat Collins

Urodzona w Wielkiej Brytanii, osiadła w Izraelu w 1979 roku i hebrajskiego uczyła się już w mundurze IDF, studiowała sinologię i stosunki międzynarodowe. Pracuje w redakcji “Jerusalem Post” od 1988 roku. Obecnie kieruje The International Jerusalem Post.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 778 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23
Balony z Gazy – problem wybuchającego terroru   Lipman   2020-02-22
Finansowane przez UE, kierowane przez Palestyńczyków. Kampanie BDS w szatach UE   Collier   2020-02-21
Przebierańcy   Lewin   2020-02-20
Nasz europejski wróg   Rosenthal   2020-02-17
Prosto o arabsko-izraelskim konflikcie   Pickles   2020-02-15
Błędny profil palestyńskich terrorystów   Flatow   2020-02-13
Podżeganie irańskiego reżimu do zniszczenia Izraela   Shindman   2020-02-12
Palestyńczycy: Po podżeganiu do przemocy Abbas przybywa do Nowego Jorku, by walczyć z planem pokojowym   Tawil   2020-02-11
Przecież nikt nie traktuje tego poważnie   Koraszewski   2020-02-10
Francja: Wypal trawkę, zabij Żyda, uniknij procesu, idź wolny   Milliere   2020-02-09
W Międzynarodowym Dniu Pamięci Holocaustu fake news i przywódcy podburzający do nienawiści nie są niczym nowym   Amos   2020-02-02
Czy obsesyjna nienawiść irańskiego reżimu do Żydów będzie jego zgubą?   Rosenthal   2020-01-27
Historia stara jak świat   Frantzman   2020-01-27
Autonomia Palestyńska walczy z Żydami, by „bronić” całej ludzkości   Marcus   2020-01-23
Czego światowi przywódcy nie dowiedzą się w Jad Waszem   Julius   2020-01-22
Ciekawe czasy   Lewin   2020-01-16
Zmiana reżimu w Iranie powinna stać się międzynarodowym celem   Rosenthal   2020-01-13
Dekapitacja chrześcijan w prezencie na Boże Narodzenie, Zachód ziewa   Meotti   2020-01-10
Organizacja Wyzwolenia Palestyny: czym jest OWP?   Lipman   2020-01-08
Bernard-Henri Levy o masakrze chrześcijan w Nigerii     2020-01-04
Czy dać państwo Czarnym Hebrajskim Izraelitom?   Flatow   2020-01-03
Nie dawaj fałszywego świadectwa, chyba, że…   Koraszewski   2020-01-02
Hamas, trzydzieści dwa lata później   Toameh   2019-12-29
Bój na śmierć i życie w Tell Tamer   Fernandez   2019-12-21
Angela Merkel finansuje zarówno Muzeum Auschwitz, jak i terroryzm     2019-12-14
Dlaczego nie ma pokoju między muzułmanami a Izraelem   Bulut   2019-12-12
”Israel Denial” odsłania akademickie próby delegitymizacji Izraela   Steinberg   2019-12-10
Iran strzela do protestujących, Europa spiskuje, by wzbogacić morderców   Tobin   2019-12-05
Inwersja antysemityzmu     2019-12-03
Trzeba zakończyć prześladowania ludzi przez radykałów   Franklin   2019-11-29
Były terrorysta wypomina Warren i Sandersowi popieranie palestyńskich terrorystów.   Greenfield   2019-11-25
Uniwersyteckie przyzwolenie dla szerzenia nienawiści   Tobin   2019-11-21
Prawdziwa twarz sprawy palestyńskiej   Collier   2019-11-20
Palestynizm i zasada ”przede wszystkim zaszkodzić”   Rosenthal   2019-11-16
Prawo do samoobrony dla wszystkich poza Izraelem   Tobin   2019-11-15
Jestem imigrantem z Indii. Zaczepiono mnie w Bonn w Niemczech, bo wzięto mnie za Żyda.   Uniyal   2019-11-13
Czego boją się palestyńscy przywódcy?   Toameh   2019-11-12
UE popiera Iran – czołowego kata dzieci na świecie   Rafizadeh   2019-11-06
Otwartość ONZ na turecki plan dla północnej Syrii, podczas gdy 300 tysięcy Kurdów musi uciekać   Frantzman   2019-11-04
Dlaczego Hamas popiera wojnę Erdogana   Toameh   2019-10-31
Terroryści wzywają do zabijania Żydów – z siedziby ONZ w Gazie   Tawil   2019-10-29
Zapowiedź wielkiej wojny?   Koraszewski   2019-10-28
Nowi „baszybuzucy” Turcji: Wolna Armia Syrii   Bekdil   2019-10-27
"Antynormalizacja" z Izraelem: prawdziwy cel   Tawil   2019-10-24
Dwa oblicza antysemityzmu   Yemini   2019-10-22
Co przyjaciele Iranu robią w Gazie   Toameh   2019-10-20
Jak Erdogan planował tę czystkę etniczną   Lowe   2019-10-17
Solidarność z Palestyńczykami – obsesyjna odskocznia do antysemityzmu   Collier   2019-10-04
Zamienione w broń palestyńskie dzieci   Roth   2019-09-28
Chrześcijanie masakrowani, media odwracają wzrok   Meotti   2019-09-27
Szminkowanie trupa z Oslo   Koraszewski   2019-09-21
Boko Haram: krwawy terror, końca nie widać   Bulut   2019-09-18

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk