Prawda

Czwartek, 19 wrzesnia 2019 - 21:02

« Poprzedni Następny »


Dzwon alarmowy – powrót antysemityzmu


Liat Collins 2019-02-28

Emmanuel Macron patrzy na grób z wymalowaną swastyką podczas wizyty na żydowskim cmentarzu w Quatzenheim 19 lutego. (zdjęcie: FREDERICK FLORIN/POOL/VIA REUTERS)
Emmanuel Macron patrzy na grób z wymalowaną swastyką podczas wizyty na żydowskim cmentarzu w Quatzenheim 19 lutego. (zdjęcie: FREDERICK FLORIN/POOL/VIA REUTERS)

Jaki był najmocniejszy obraz z Paryża w tym tygodniu: obecny prezydent i dwóch jego poprzedników w marszu tysięcy ludzi z jednoznacznym przesłaniem przeciwko nienawiści i antysemityzmowi, czy swastyki namalowane na portrecie nieżyjącej Simone Veil, ocalałej z Szoah i wybitnej polityczki francuskiej? Plakat z hasłem: „Nie dla banalizacji nienawiści”, wzniesiony wysoko na Place de la Republique? Czy żałosny widok zrąbanego drzewa, które zasadzono ku pamięci francuskiego Żyda, Ilana Halimiego, porwanego i torturowanego na śmierć w 2006 roku? A może był to osłupiały wyraz twarzy słynnego francuskiego filozofa, Alaina Finkielkrauta, kiedy protestujący w „żółtych kamizelkach” na Boulevard du Montparnasse krzyczeli do niego „brudny Żydzie” i „brudny syjonisto”, i wywrzaskiwali do niego: „Umrzesz, pójdziesz do piekła”, podczas gdy inni krzyczeli „wracaj do Tel Awiwu”.

Jak na ironię inni antysemici – lub antysyjoniści – wzywają Żydów, by opuścili Izrael, najlepiej nie idąc dalej niż do Morza Śródziemnego.  

 

Nienawidzący Żydów nigdy nie są usatysfakcjonowani. Nienawidzą nas, kiedy jesteśmy martwi i pochowani: czego dowodem jest 96 zbezczeszczonych grobów na żydowskim cmentarzu w Quatzenheim w pobliżu Strasbourga. Francuskiemu prezydentowi Emmanuelowi Macronowi należy się uznanie, że poświęcił czas na wizytę i zobaczenie na własne oczy nagrobków z namalowanymi na nich swastykami. Macron rozumie, że antysemityzm jest niebezpieczny nie tylko dla francuskich Żydów, ale że jest niebezpieczeństwem dla Francji.
 

Łatwo filozofować, że te najnowsze antysemickie ataki w “Republique” wynikają jedynie z tego, że wiece populistycznych „żółtych kamizelek” wymykają się spod kontroli i – w duchu wielowiekowej europejskiej tradycji – obwiniają Żydów za wszystkie bolączki świata, od kapitalizmu do komunizmu. Sam Macron, jako były pracownik Rothschild Bank, jest oskarżany o to, że jest „żydowską kurwą” i częścią globalnego żydowskiego spisku.
 

To wyjaśnienie opowiada nam tylko o tym, co gra w duszach skrajnej zachodniej prawicy i skrajnej zachodniej lewicy. Ignoruje paskudny element ataków podsycanych przez islamistyczną ideologię. Młodzi muzułmanie w ramach rasistowskiej nienawiści zabijają Żydów i tego nie można ignorować w imię politycznej poprawności. W kwietniu 2017 roku i w marcu 2018 roku dwie żydowskie kobiety – Sarah Halimi, 65lat, i Mireille Knoll, 85 lat – zostały z wyjątkową brutalnością zabite we własnych domach. Ich śmierć podnosi liczbę żydowskich ofiar śmiertelnych z powodu antysemityzmu/terroru we Francji do 12 od 2003 roku. 

 

W grudniu 2018 roku Agencja Praw Podstawowych Unii Europejskiej (FRA) opublikowała szokujące badanie zestawione z odpowiedzi ponad 16 tysięcy Żydów z 12 krajów europejskich. 
 

Wyniki badania ”sugerują, że antysemityzm przenika sferę publiczną, reprodukując i wszczepiając negatywne stereotypy o Żydach. Samo bycie Żydem podnosi prawdopodobieństwo spotkania się z nieustającym strumieniem obelg wyrażanych w różnej formie, gdzie się nie pójdzie, cokolwiek się czyta i z kim się kontaktuje…
 

Ogólnie rzecz biorąc, dziewięciu na dziesięciu respondentów (89%) w badaniu z 2018 roku uważało, że antysemityzm wzrósł w ich kraju w ciągu ostatnich pięciu lat; ponad ośmiu na dziesięciu (85%) uważa to za poważny problem. Respondenci na ogół oceniają antysemityzm jako największy polityczny lub społeczny problem w swoich krajach”.
 

“Nie jest zaskakujące, że przeważająca większość uczestników badania uważała, że antysemityzm staje się gorszy – mówi dyrektor FRA, Michael O’Flaherty. – Obawiają się także o własne bezpieczeństwo i o bezpieczeństwo swoich bliskich. Chronią się przez pozostawianie jarmułek w domu, dyskretne wieszanie mezuz, unikanie pewnych dzielnic w swoich miastach lub nieuczęszczanie na żydowskie wydarzenia.
 

Nie jest możliwa ilościowa ocena tego, jak destrukcyjna może być taka codzienna rzeczywistość. Szokujące statystyki mówią jednak wyraźnie: w ciągu ostatnich pięciu lat w 12 państwach członkowskich Unii Europejskiej, w których Żydzi żyli od stuleci, ponad jedna trzecia mówi, że rozważają emigrację, bo nie czują się już bezpiecznie jako Żydzi”.  
 

Jak wskazała dziennikarka Evelyn Gordon, kiedy raport został opublikowany, ciekawe jest to, że „kraje powszechnie uważane za liberalne ogólnie wypadły gorzej niż te, które mają ‘prawicowe’ rządy. Najwyższy odsetek respondentów, którzy uważają antysemityzm za duży problem, był we Francji (95%), następnie w Belgii (86%), Niemczech i Polsce (85%), Szwecji (82%), Hiszpanii (78%), na Węgrzech (77%), w Wielkiej Brytanii (75%), Austrii, Włoszech i Holandii (73%) oraz Danii (56%). Tak więc kraje postrzegane przez własnych Żydów jako te, które mają najgorszy problem antysemicki, są wszystkie, poza Polską, uważane za bastiony liberalizmu”.
 

A właśnie, Polska. Co mogę powiedzieć o Polsce (bez narażanie się na pozwanie przez rząd polski)? W tym tygodniu cztery kraje wyszegradzkie – Polska, Węgry, Czechy i Słowacja – miały spotkać się w Izraelu na swoim pierwszym spotkaniu poza własnym blokiem. Przybyli premierzy trzech krajów, ale Polska wycofała się po dyplomatycznej awanturze wokół błędnej publikacji uwag premiera Benjamina Netanjahu i słów nowo mianowanego ministra spraw zagranicznych,  Yisraela Katza w jego pierwszym dniu na tym stanowisku.  
 

14 lutego, na spotkaniu za zamkniętymi drzwiami w Muzeum Historii Polskich Żydów w Warszawie Netanjahu powiedział izraelskim dziennikarzom, że „Polacy współpracowali z nazistami” w zabijaniu Żydów podczas Szoah. W kilku mediach, włącznie z  „Jerusalem Post”, te słowa były albo błędnie cytowane, albo sparafrazowane przez dodanie przedimka określonego “the” przed Polacy, co sugerowało, że cały naród polski kolaborował przy nazistowskim Ostatecznym Rozwiązaniu.
 

Polska jest szczególnie wrażliwa na sugestie, że kraj był współodpowiedzialny za zabijanie Żydów podczas II Wojny Światowej. Im bardziej nacjonalistyczny staje się ten kraj, tym bardziej przedstawianie się w charakterze głównej ofiary nazistów i podkreślanie liczby Żydów uratowanych przez Polaków staje się kwestią dumy narodowej, przy równoczesnym unikaniu mówienia o trzech milionach polskich Żydów, którzy zginęli w Zagładzie. 

 

Katz pokazał, że jakikolwiek powód miał Netanjahu do wręczenia mu portfela ministra spraw zagranicznych na dwa miesiące przed wyborami, miało to więcej wspólnego z wewnętrzną polityka Likudu niż z dyplomatycznymi umiejętnościami Katza. W wywiadzie dla telewizji i24 News Katzowi udało się zamienić tę sprawę w duży kryzys przez zacytowanie słów nieżyjącego premiera Icchaka Szamira, który powiedział kiedyś, że „Polacy wysysają antysemityzm z mlekiem matki”.   
 

Kiedy pozostali przywódcy W4 – W3, bez Polaków – spotkali się w tym tygodniu w Jerozolimie, Węgry i Słowacja oznajmiły, że otworzą w tym mieście przedstawicielstwo dyplomatyczne, a Republika Czeska już ma tam misję handlu i turystyki.  

 

Stosunki Izraela z węgierskim premierem Viktorem Orbanem są przykładem ostrożnego chodzenia po linie między przeszłością a teraźniejszością i narodową dumą, która wzrosła wraz ze wzrostem prawicy.  
 

Nie należy jednak nie zauważać antysemityzmu lewicy. W Wielkiej Brytanii wrogość w Partii Pracy pod kierownictwem Jeremy’ego Corbyna sięgnęła do takich poziomów, że w tym tygodniu ośmiu członków parlamentu z ramienia tej partii opuściło ją, powołując się na szalejący antysemityzm (i w mniejszym stopniu, na politykę w sprawie Brexitu).
 

Podczas niedawnej wizyty w Wielkiej Brytanii spotkałam kilku Żydów, którzy po latach lub nawet dziesięcioleciach opuścili Partię Pracy. Jedni mówili, że myślą o emigracji, może do innego angielskojęzycznego kraju – mimo narastającego antysemityzmu wszędzie, od Ameryki Północnej do Australii. Inni mówili, że chcieliby pojechać do Izraela, ale nie stać ich na to. 
 

Mimo skierowanego do Finkielkrauta wrzasku: “Wracaj do Tel Awiwu”, ten powrót nie powinien być powodowany strachem. Jest wiele pozytywnych powodów, by przyjechać.  Jest oburzające, że Żydzi w tak wielu krajach znów czują, że żyją w niebezpiecznych czasach i miejscach. 
 

Świata nie stać na ignorowanie antysemityzmu. Wbrew teoriom spiskowym Żydzi – i Izrael – nie kontrolują finansów, mediów i polityki świata. Nie mamy środków na samodzielną walkę z antysemityzmem. Ani nie powinniśmy być do tego zmuszeni. Nienawiść jest nienawiścią. Zagraża wszystkim. 


The antisemitism wake-up call

Jerusalem Post, 22 lutego 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaLiat Collins

Urodzona w Wielkiej Brytanii, osiadła w Izraelu w 1979 roku i hebrajskiego uczyła się już w mundurze IDF, studiowała sinologię i stosunki międzynarodowe. Pracuje w redakcji “Jerusalem Post” od 1988 roku. Obecnie kieruje The International Jerusalem Post.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 679 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Boko Haram: krwawy terror, końca nie widać   Bulut   2019-09-18
Dorastaliśmy nienawidząc i przeklinając Żydów   Koraszewski   2019-09-15
Iran jest gotowy do ”wymazania syjonistycznego reżimu z mapy”   Rafizadeh   2019-09-14
Ewoluująca ideologia białej supremacji i jej protagoniści   i Yigal Carmon   2019-09-13
Wojna, pokój, podżegacze i podżegani   Koraszewski   2019-09-12
Palestyńczycy: Dlaczego fakty miałyby nam wchodzić w drogę?   Tawil   2019-09-11
Bal tchórzy, opętanych i szubrawców   Koraszewski   2019-09-05
Do europejskich przywódców: żydowskie życie jest tanie   Milliere   2019-09-03
Hamas, Islamski Dżihad: "Krąg ognia rozszerza się"   Toameh   2019-08-31
Wehikuł czasu Mahmouda Abbasa skazuje pokój (raz jeszcze)   Tobin   2019-08-30
Kto mówi, że przestępstwo nie popłaca?   Bedein   2019-08-23
Pięć nagłówków pokazuje antysemickie incydenty na całym świecie - analiza   Frantzman   2019-08-22
Proirańska, antyizraelska polityka zagraniczna Niemiec   Kern   2019-08-14
Palestyńczycy w potrzebie lustra?   Tawil   2019-08-11
Powody, dla których pokojowe rozwiązania konfliktu arabsko-izraelskiego zawsze zawodzą   Hamid   2019-08-10
BDS, Omar Shakir i eliminacjonizm wobec izraela   Steinberg   2019-08-04
Plan Hamasu i Iranu na zlikwidowanie Izraela   Tawil   2019-07-29
Walka z BDS. Część I   Rosenthal   2019-07-27
Hamas maszeruje, by zniszczyć Izrael   Toameh   2019-07-26
Antyizraelskie prawa zaproponowane przez Dublin: złe dla Irlandii, gorsze dla Palestyńczyków, straszne dla wszystkich   Franklin   2019-07-13
Nihil novi   Lewin   2019-07-11
Tak, antysyjonizm jest tylko najnowszą odmianą antysemityzmu     2019-07-04
Palestyńscy ”umiarkowani”: karabiny, granaty i terroryzm    Tawil   2019-06-29
Dlaczego neonaziści tak bardzo kochają ruch BDS?     Marquardt-Bigman   2019-06-26
Haniebny wzrost antysemityzmu a antysemicki tweet znanego aktora   Frantzman   2019-06-25
Zatajany los palestyńskich chrześcijan   Ibrahim   2019-06-24
Mułłowie obiecują ”koniec” Izraela i amerykańskiej cywilizacji   Rafizadeh   2019-06-22
Rewelacje o Hezbollahu w Wielkiej Brytanii częścią niepokojącego trendu obłaskawiania Iranu   Frantzman   2019-06-19
Normalizacja islamskiego antysemityzmu   Wójcik   2019-06-06
Ludobójstwo chrześcijan weszło na ”alarmujący etap”   Ibrahim   2019-05-29
Na początku był Arab z nożem. 180 lat wykrętów (wersja 2)   Collier   2019-05-21
Bliskowschodni ruch antypokojowy   Toameh   2019-05-20
Radziecki antysyjonizm i współczesny antysemityzm lewicy   Tabarovsky   2019-05-18
Między Eurowizją a tańcem z Hamasem   Collins   2019-05-12
Ilhan Omar – ignorancja i bigoteria w sprawie rakiet z Gazy   Dershowitz   2019-05-09
Jak palestyńscy przywódcy zachęcają do terroryzmu   Tawil   2019-05-08
Nie, to nie jest o „rasie”   Rosenthal   2019-05-06
Unia Europejska: pielęgnowanie niestabilności i terroryzmu na Bliskim Wschodzie   Kahn   2019-05-05
Facebook walczy z Fake News stronniczym wideo z Gazy   Miller   2019-05-04
Abbas chce kryzysu humanitarnego   Bergman   2019-05-01
Dlaczego główny nurt polityki jest winny szerzenia się antysemityzmu   Collier   2019-04-29
Grecja: „Strefa zakazana” w Atenach?   Polizoidou   2019-04-27
Iran: nowe słownictwo lalki brzuchomówcy   Taheri   2019-04-26
Co dzieje się z Palestyńczykami, którzy żądają lepszego życia?   Toameh   2019-04-23
Uczciwość Hamasu i umowa stulecia   Toameh   2019-04-20
Współczujący wszystkich krajów łączą się   Koraszewski   2019-04-17
Tak, palestyńska tożsamość jest pomyślana tylko jako broń przeciwko Izraelowi     2019-04-15
Co się kryje za sprzeciwem wobec pokoju z Izraelem?   Tawil   2019-04-07
Wielka Brytania: Radykalni muzułmanie mile widziani, prześladowani  chrześcijanie wręcz przeciwnie   Ibrahim   2019-04-06
Konflikt świata z Izraelem w liczbach. Izraelsko-arabski konflikt w kontekście – jakiego nigdy nie widzieliście   Collier   2019-04-03
Między Gazą a Wzgórzami Golan   Collins   2019-03-31
Iran krok za krokiem zbliża się do swojego celu:  "wymazania Izraela z mapy"   Rafizadeh   2019-03-27
CODE PINK przekracza czerwoną linię w Iranie   Collins   2019-03-24
Iran: egzekucje dzieci, amputacje, chłosty   Rafizadeh   2019-03-22
Uratowani Jazydzi stoją przed ponurą przyszłością po powrocie do Iraku   Frantzman   2019-03-21
Zbrodnie wojenne Hamasu przeciwko Izraelowi i Palestyńczykom   Tawil   2019-03-20
Obalanie oskarżenia o użycie „nieproporcjonalnej siły”   Plosker   2019-03-18
Palestyńczycy: Abbas staje przed „sądem” pod zarzutem zdrady   Toameh   2019-03-17
Nie wiatr niesie odpowiedź na ”balonowy terror”   Collins   2019-03-14
Palestyńczycy: Nie dla pokoju i pojednania z „niewiernymi”   Toameh   2019-03-13
Kolorowe pranie czy pranie mózgów - uwagi o Eurowizji w Izraelu?   Benson   2019-03-08
Palestyńczycy: "Nie ma miejsca na twór syjonistyczny w Palestynie”   Tawil   2019-03-07
Iran: narastające prześladowania chrześcijan   Rafizadeh   2019-03-05
Dzwon alarmowy – powrót antysemityzmu   Collins   2019-02-28
Zbrodnie wojenne Hamasu i Islamskiego Dżihadu wobec dzieci i kobiet   Tawil   2019-02-23
“Nowy Bliski Wschód” – może za 500 lat?   Rosenthal   2019-02-22
Dlaczego brytyjska lewica nie zacznie czepiać się kogoś innego?    MacEoin   2019-02-19
Do ludzi z Gazy: kupcie sobie własne cholerne szpitale   Rose   2019-02-16
Skąd się bierze gwałtowny wzrost antysemityzmu na świecie?   Dershowitz   2019-02-15
Tragedia wschodnich chrześcijan i na czym polega żydostwo   Lewin   2019-02-14
Irańska rewolucja i uprzedzenia establishmentu   Glick   2019-02-03
Przypomnienia, wspomnienia i upamiętnienia Holocaustu   Collins   2019-01-27
”Guardian” delegitymizuje Izrael w kłamliwym artykule redakcyjnym   Plosker   2019-01-26
Naziści w przebraniu. Antyizraelskie przesłanie jest skrajnie prawicową retoryką   Collier   2019-01-24
Co mają wspólnego Mahmoud Abbas i handlarze narkotykami   Amos   2019-01-21
Kiedy skrajnie prawicowi żydożercy zgadzają się ze skrajnie lewicowymi żydożercami   Marquardt-Bigman   2019-01-14
Palestyńczycy: Prawdziwe ”zbrodnie”   Tawil   2019-01-12
Pallywood znowu podnosi swój ohydny łeb   Lieberman   2019-01-08
Palestyna: Co byłoby, gdyby nie było wojny sześciodniowej?   Sherman   2019-01-06
Gaza: sześć kłamstw i jedna prawda   Maroun   2019-01-04
Erdoğan nie jest dobrotliwym sułtanem z przeszłości, jest potworem, którego trzeba powstrzymać   Yemini   2019-01-03
Dżihadystyczny psychopata: czaruje nas, uwodzi i pożera   Chesler   2018-12-31
Rasowa polityka antysemityzmu i islamofobii   Frantzman   2018-12-30
Sił dżihadu nie można oswoić ani obłaskawić   Yemini   2018-12-28
Żadnych Żydów w Europie i żadnego państwa żydowskiego na Bliskim Wschodzie   Meotti   2018-12-27
Zwolennicy ISIS grożą zamachami terrorystycznymi podczas Świąt     2018-12-23
Co złego to Żydzi   Rosenthal   2018-12-18
Antysemityzm drogą do kariery w Turcji   Bulut   2018-12-17
11 w Pittsburghu i niemowlę w Ofra     2018-12-14
Walcz z antysemityzmem w swoim domu, a nie u sąsiada   Maroun   2018-12-11
Brytyjski profesor – fan Hamasu i jego ”poezja”     2018-12-05
Brendan O’Neill o obsesji potępiania Izraela przez lewicę   Coyne   2018-11-28
Jak wyrwać się z łap osobliwie pojmowanej empatii?   Koraszewski   2018-11-24
Dlaczego wznowione sankcje wobec Iranu są dobre dla Palestyńczyków   Toameh   2018-11-23
Tykająca bomba zegarowa islamskiej nienawiści do Żydów w USA   Bergman   2018-11-21
Jak ”New York Times” usprawiedliwia antysemityzm   Chesler   2018-11-18
Rzeź chrześcijan, brak reakcji egipskich władz   Ibrahim   2018-11-13
Żydzi a rządy prawa w Europie   Gerstenfeld   2018-11-12
Asia Bibi: Pakistańska zdrada sprawiedliwości   Meotti   2018-11-07
W Nowym Jorku są setki antyżydowskich przestępstw nienawiści – i ANI JEDEN schwytany sprawca nie był ze skrajnej prawicy      2018-11-03

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk