Prawda

Poniedziałek, 16 wrzesnia 2019 - 04:40

« Poprzedni Następny »


Haniebny wzrost antysemityzmu a antysemicki tweet znanego aktora


Seth J. Frantzman 2019-06-25

Aktor John Cusack pozuje podczas sesji fotograficznej promującej film 'Chi-Raq' na 66. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Berlinale w Berlinie, 16 lutego 2016 r. (zdjęcie: REUTERS/HANNIBAL HANSCHKE)
Aktor John Cusack pozuje podczas sesji fotograficznej promującej film 'Chi-Raq' na 66. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Berlinale w Berlinie, 16 lutego 2016 r. (zdjęcie: REUTERS/HANNIBAL HANSCHKE)

W poniedziałek wieczorem amerykański aktor John Cusack tweetował rasistowskie, antysemickie zdjęcie, pisząc obok fotografii ręki z Gwiazdą Dawida, która miażdży ludzi - ”idź za pieniędzmi”. „Aby dowiedzieć się, kto tobą rządzi, po prostu dowiedz się, kogo nie wolno krytykować”. Poniżej miażdżonych ludzi mem mówi „czy to nie jest oczywiste”. Dołączył tym samym do coraz dłuższej listy znakomitości, kongresmanek, autorów karykatur w gazetach i innych znanych komentatorów, którzy głosili antysemityzm.

Cusack bronił się twierdząc, że sądził, że zatwierdza „propalestyński tweet [żądający] sprawiedliwości”. Jednak, według zrzutów z ekranu zestawionych przez Yashara Alego, początkowo aktor bronił tweeta, choć napisał, że „nie powinienem był retweetować”. Następnie tweetował obronę tweeta, pisząc, że „myślisz, że Izrael nie popełnia potworności”.

 

Jeszcze później starał się udobruchać krytyków pisząc, że było to ”bezmyślnie głupią rzeczą to retweetować” i zamieszczając link do przewodnika o antysemityzmie organizacji Jews for Racial and Economic Justice. W przewodniku czytamy: „antysemityzm szkodzi Żydom, ale nie tylko Żydom – podważa, osłabia i wykoleja wszystkie nasze ruchy sprawiedliwości społecznej”. Cusack twierdzi, że przez lata zajmował się “głębokim dokopywaniem się do wszystkich złożoności historii antysemityzmu i faszyzmu” i że od 35 lat jest antyfaszystą.

 

Wydaje się argumentować, że użycie Gwiazdy Dawida ”nawet jeśli przedstawia państwo Izrael popełniające naruszenia praw człowieka” jest antysemickie, a dla antysemityzmu nie ma miejsca. Mówi do swoich palestyńskich przyjaciół, że przeprasza. „Wiem, że sama gwiazda ma głębokie znaczenie dla Żydów”.

 

To miło. Ma głębokie znaczenie? Tweet Cusacka należy do długiej listy podobnych rasistowskich, antysemickich incydentów, od „New York Timesa” zamieszczającego karykaturę psa z Gwiazdą Dawida, do kandydatki do Kongresu, Valerie Plame, która kiedyś retweetowała artykuł z twierdzeniem, że „amerykańscy Żydzi są motorem amerykańskich wojen”. Lub profesorka z Oberlin, która zamieściła liczne antysemickie komentarze na swojej stronie Facebooka, twierdząc między innymi, że Rothschildowie są winni AIDS.

 

W każdym z tych wypadków wymówką jest, że ktoś popełnił błąd, po prostu był ”głupi” lub że w pośpiechu nie ”zauważył” antysemityzmu. Co jest bardziej racjonalnym wyjaśnieniem: że duża liczba ludzi zamieszcza rasistowskie posty i wypowiada rasistowskie słowa, ale to wszystko jest pomyłką, czy też, że duża liczba ludzi w USA i ogólnie na Zachodzie jest odruchowo antyżydowska, ponieważ w ich środowisku jest to normą? Czy sądzisz, że jest zaledwie przypadkiem, że radny w mieście stołecznym twierdzi, że Rothschildowie kontrolują pogodę, i profesorka prestiżowej uczelni, takiej jak Oberlin, uważa, że Rothschildowie powodują AIDS?

 

To nie są przypadki. Wiemy, że nie są, ponieważ żadna inna grupa w Ameryce lub na Zachodzie nie jest przedmiotem takich systematycznych, codziennych obelżywych opinii w dobrze znanych mediach społecznościowych, jak Żydzi. Nikt nie myśli, że rodzina Jacksonów kontroluje pogodę lub że bogaci buddyści stworzyli AIDS, nikt nie retweetuje memów nieustannie używających buddyjskich lub hinduskich symboli twierdząc, że nie wolno tych grup krytykować. Nie chodzi o to, że Gwiazda Dawida jest także na izraelskiej fladze i dlatego ludzie „popełniają błąd”, bo nie potrafią rozróżniać. Gdyby tak było, to widzielibyśmy pewnie islamski półksiężyc na licznych rasistowskich memach zamieszczanych przez tych samych „antyfaszystów”, równie często, jak widzimy Gwiazdę Dawida. Ale tego nie ma. Cusackowie tego świata, Plame i inni nigdy nie tweetują innych symboli religijnych ani nie twierdzą, że „muzułmanie są motorem wojen Ameryki”.

 

Jest hańbą Zachodu, że zaledwie w kilkadziesiąt lat po Holocauście rasizm wobec Żydów, o którym każdy powinien wiedzieć, jest praktykowany ”przez pomyłkę”. Nikt nie jest rasistą przez pomyłkę. Są rasistami albo dlatego, że podświadomie są rasistami, albo dlatego, że są świadomie rasistami. Ludzie nie tweetują wizerunków „czarnej twarzy” przez pomyłkę. Robią to, ponieważ są albo rasistami, albo nie dbają o rasizm. Nie ma innej przyczyny. Nikt nie rysuje karykatur z Gwiazdą Dawida „przez pomyłkę”. Trzeba świadomie wstawić ten symbol, tak jak trzeba by narysować krzyż zamiast Gwiazdy Dawida, jeśli chce się, by pies reprezentował chrześcijan, a nie Żydów. Ale ile psów z krzyżami pojawiło się na karykaturach „New York Timesa”? Ktoś musiał dodać do tweetu „”idź za pieniędzmi”, a wtedy rasizm jest jasny.

 

Taki skandal dzieje się w Ameryce niemal co miesiąc. W lutym członkini Kongresu USA, Ilhan Omar, była krytykowana za wypowiedź „to wszystko jest o Benjaminach” [slangowa nazwa banknotu 100-dolarowego. przyp. tłum.]. W kwietniu „New York Times” opublikował antysemicką karykaturę. Jak to możliwe, że ludzie nadal nie rozpoznają i nie są edukowani o rasistowskim antysemityzmie? Faktem jest, że ludzie świadomie ignorują znaczenie występowania przeciwko rasizmowi, kiedy chodzi o Żydów. Żydzi są jedyną grupą wytykaną palcami raz za razem przez polityków, aktorów, przez największe gazety. Żadna inna grupa mniejszościowa nie otrzymuje takiej porcji nieustannej nienawiści z tak małymi oczekiwaniami, że sprawca dostanie nauczkę i przestanie to robić.   

 

Chowanie się za słowami takimi jak ”pomyłki” jest sposobem usprawiedliwiania tego wszystkiego. Chowanie się za powiedzeniem „to było głupie” lub „nabałaganiłem”, przypomina nam dziecinne wykręty. Rasizm nie jest pomyłką. Rasizm jest światopoglądem. Rasizm jest sposobem myślenia, jest trucizną umysłu. Kenan Malik w ”Guardianie” narzekał, że „New York Times” w ogóle przestał publikować karykatury po tym incydencie, twierdząc, że „doprowadzi to do świata, w którym w ogóle niczego nie mówimy”. Twierdził, że „wszyscy popełniamy błędy”. Napisał także, że ta karykatura była „szeroko potępiana jako antysemicka”. To nie jest sposób przyznania, że była antysemicka.   

 

To są orwellowskie słowa używane, żeby uniknąć przeciwstawiania się rasizmowi. Wyobraźcie sobie powiedzenie o KKK palącym krzyż, że było to „szeroko potępiane jako rasistowskie”. Przepraszam? Lincz dokonany przez KKK był „szeroko potępiany jako rasistowski”? Hmm, był rasistowski, czy nie?  Mówienie „szeroko potępiany” jest sposobem uniknięcia konieczności jednoznacznej oceny incydentu i podjęcia decyzji. Używanie słowa „pomyłka” sugeruje, że rasizm jest, no cóż, pomyłką. 

 

Fakt, że zachodnie społeczeństwa wydają się potrzebować dokształcenia swoich najlepiej wykształconych ludzi, włącznie z aktorami, karykaturzystami i politykami, czyli w zasadzie ich najbardziej uprzywilejowanych ludzi z największymi megafonami, w tym jak nie być rasistowskimi antysemitami, pokazuje, że prawdziwy problem jest dużo głębszy. Przez lata antysemityzm był uważany za coś normalnego. Kiedy ludzie mówią, że nie „widzą” rasizmu, to jest tak dlatego, że zbyt długo go ignorowali. Zachodnie społeczeństwa były lepsze w dostrzeganiu rasizmu skierowanego na przykład przeciwko czarnym. To jest długa krzywa uczenia się. Jak jednak cywilizacja, która wpychała ludzi do komór gazowych za to, że byli Żydami, i zmuszała ich do noszenia Gwiazdy Dawida przed masowym ich mordowaniem, nagle nie zauważa Gwiazdy Dawida? Ponad milion żydowskich dzieci zamordowano podczas Szoah. Mówicie mi, że ponad milion dzieci mogło być systematycznie zamordowane przez niemieckich nazistów w zbrodni, która stała się najpowszechniejszym kulturowym odnośnikiem w większości zachodnich krajów i że jakoś Gwiazda Dawida, z którą wysłano ich na śmierć, nie wyskakuje automatycznie, kiedy ją widzisz i nie każe ci dwa razy zastanowić się zanim umieścisz ją na psie w karykaturze lub w memie? 

 

To jest kłamstwo, a nie pomyłka. Nikt nie tweetuje ani nie rysuje Gwiazdy Dawida w żadnym zachodnim kraju, nie wiedząc dokładnie, co robi. Równie dobrze mogliby narysować swastykę i twierdzić, że to tylko była pomyłka. Kiedy tweetujesz Gwiazdę Dawida, wiesz, że symbolizujesz Żyda. Jeśli pokazujesz rękę z Gwiazdą Dawida, która miażdży ludzi, wiesz dokładnie, co robisz.

 

Kiedy ludzie twierdzą, że nie „widzieli” antysemityzmu lub że to jest „pomyłka”, to jest tak dlatego, że społeczeństwo uwarunkowało ich do pogardy dla Żydów. Wielu z tych osobliwych „antyfaszystów” lub „progresywnych” dba żarliwie o inne grupy mniejszościowe. Jest jedna grupa, której nie włączają do swojego zjednoczonego frontu przeciwko rasizmowi. Żydzi.

 

Oto jak ludzie mogą przestać być rasistowskimi antysemitami. Przestańcie tweetować cokolwiek z Gwiazdą Dawida w negatywnych tweedach. Po prostu przestańcie. Możecie przestać używać Gwiazdy Dawida, by zilustrować to, czego nie lubicie. No więc, nie lubicie Izraela. Powinniście najpierw zapytać siebie, dlaczego z 200 krajów obsesyjnie nienawidzicie tylko jeden, który – tak się składa – jest żydowski. Wykształceni, zamożni ludzie, którzy są profesorami, radnymi, członkiniami Kongresu, aktorami, powinni potrafić to rozumieć. Nie istnieją żadne wymówki.  


The shameful rise in antisemitism behind Cusack’s antisemitic tweet

Jerusalem Post, 18 czerwca 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSeth J. Frantzman


Publicysta “Jerusalem Post”. Zajmował się badaniami nad historią ziemi świętej, historią Beduinów i arabskich chrześcijan, historią Jerozolimy, prowadził również wykłady w zakresie kultury amerykańskiej. Urodzony w Stanach Zjednoczonych w rodzinie farmerskiej, studiował w USA i we Włoszech, zajmował się handlem nieruchomościami, doktoryzował się na  Hebrew University w Jerozolimie. 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 678 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dorastaliśmy nienawidząc i przeklinając Żydów   Koraszewski   2019-09-15
Iran jest gotowy do ”wymazania syjonistycznego reżimu z mapy”   Rafizadeh   2019-09-14
Ewoluująca ideologia białej supremacji i jej protagoniści   i Yigal Carmon   2019-09-13
Wojna, pokój, podżegacze i podżegani   Koraszewski   2019-09-12
Palestyńczycy: Dlaczego fakty miałyby nam wchodzić w drogę?   Tawil   2019-09-11
Bal tchórzy, opętanych i szubrawców   Koraszewski   2019-09-05
Do europejskich przywódców: żydowskie życie jest tanie   Milliere   2019-09-03
Hamas, Islamski Dżihad: "Krąg ognia rozszerza się"   Toameh   2019-08-31
Wehikuł czasu Mahmouda Abbasa skazuje pokój (raz jeszcze)   Tobin   2019-08-30
Kto mówi, że przestępstwo nie popłaca?   Bedein   2019-08-23
Pięć nagłówków pokazuje antysemickie incydenty na całym świecie - analiza   Frantzman   2019-08-22
Proirańska, antyizraelska polityka zagraniczna Niemiec   Kern   2019-08-14
Palestyńczycy w potrzebie lustra?   Tawil   2019-08-11
Powody, dla których pokojowe rozwiązania konfliktu arabsko-izraelskiego zawsze zawodzą   Hamid   2019-08-10
BDS, Omar Shakir i eliminacjonizm wobec izraela   Steinberg   2019-08-04
Plan Hamasu i Iranu na zlikwidowanie Izraela   Tawil   2019-07-29
Walka z BDS. Część I   Rosenthal   2019-07-27
Hamas maszeruje, by zniszczyć Izrael   Toameh   2019-07-26
Antyizraelskie prawa zaproponowane przez Dublin: złe dla Irlandii, gorsze dla Palestyńczyków, straszne dla wszystkich   Franklin   2019-07-13
Nihil novi   Lewin   2019-07-11
Tak, antysyjonizm jest tylko najnowszą odmianą antysemityzmu     2019-07-04
Palestyńscy ”umiarkowani”: karabiny, granaty i terroryzm    Tawil   2019-06-29
Dlaczego neonaziści tak bardzo kochają ruch BDS?     Marquardt-Bigman   2019-06-26
Haniebny wzrost antysemityzmu a antysemicki tweet znanego aktora   Frantzman   2019-06-25
Zatajany los palestyńskich chrześcijan   Ibrahim   2019-06-24
Mułłowie obiecują ”koniec” Izraela i amerykańskiej cywilizacji   Rafizadeh   2019-06-22
Rewelacje o Hezbollahu w Wielkiej Brytanii częścią niepokojącego trendu obłaskawiania Iranu   Frantzman   2019-06-19
Normalizacja islamskiego antysemityzmu   Wójcik   2019-06-06
Ludobójstwo chrześcijan weszło na ”alarmujący etap”   Ibrahim   2019-05-29
Na początku był Arab z nożem. 180 lat wykrętów (wersja 2)   Collier   2019-05-21
Bliskowschodni ruch antypokojowy   Toameh   2019-05-20
Radziecki antysyjonizm i współczesny antysemityzm lewicy   Tabarovsky   2019-05-18
Między Eurowizją a tańcem z Hamasem   Collins   2019-05-12
Ilhan Omar – ignorancja i bigoteria w sprawie rakiet z Gazy   Dershowitz   2019-05-09
Jak palestyńscy przywódcy zachęcają do terroryzmu   Tawil   2019-05-08
Nie, to nie jest o „rasie”   Rosenthal   2019-05-06
Unia Europejska: pielęgnowanie niestabilności i terroryzmu na Bliskim Wschodzie   Kahn   2019-05-05
Facebook walczy z Fake News stronniczym wideo z Gazy   Miller   2019-05-04
Abbas chce kryzysu humanitarnego   Bergman   2019-05-01
Dlaczego główny nurt polityki jest winny szerzenia się antysemityzmu   Collier   2019-04-29
Grecja: „Strefa zakazana” w Atenach?   Polizoidou   2019-04-27
Iran: nowe słownictwo lalki brzuchomówcy   Taheri   2019-04-26
Co dzieje się z Palestyńczykami, którzy żądają lepszego życia?   Toameh   2019-04-23
Uczciwość Hamasu i umowa stulecia   Toameh   2019-04-20
Współczujący wszystkich krajów łączą się   Koraszewski   2019-04-17
Tak, palestyńska tożsamość jest pomyślana tylko jako broń przeciwko Izraelowi     2019-04-15
Co się kryje za sprzeciwem wobec pokoju z Izraelem?   Tawil   2019-04-07
Wielka Brytania: Radykalni muzułmanie mile widziani, prześladowani  chrześcijanie wręcz przeciwnie   Ibrahim   2019-04-06
Konflikt świata z Izraelem w liczbach. Izraelsko-arabski konflikt w kontekście – jakiego nigdy nie widzieliście   Collier   2019-04-03
Między Gazą a Wzgórzami Golan   Collins   2019-03-31
Iran krok za krokiem zbliża się do swojego celu:  "wymazania Izraela z mapy"   Rafizadeh   2019-03-27
CODE PINK przekracza czerwoną linię w Iranie   Collins   2019-03-24
Iran: egzekucje dzieci, amputacje, chłosty   Rafizadeh   2019-03-22
Uratowani Jazydzi stoją przed ponurą przyszłością po powrocie do Iraku   Frantzman   2019-03-21
Zbrodnie wojenne Hamasu przeciwko Izraelowi i Palestyńczykom   Tawil   2019-03-20
Obalanie oskarżenia o użycie „nieproporcjonalnej siły”   Plosker   2019-03-18
Palestyńczycy: Abbas staje przed „sądem” pod zarzutem zdrady   Toameh   2019-03-17
Nie wiatr niesie odpowiedź na ”balonowy terror”   Collins   2019-03-14
Palestyńczycy: Nie dla pokoju i pojednania z „niewiernymi”   Toameh   2019-03-13
Kolorowe pranie czy pranie mózgów - uwagi o Eurowizji w Izraelu?   Benson   2019-03-08
Palestyńczycy: "Nie ma miejsca na twór syjonistyczny w Palestynie”   Tawil   2019-03-07
Iran: narastające prześladowania chrześcijan   Rafizadeh   2019-03-05
Dzwon alarmowy – powrót antysemityzmu   Collins   2019-02-28
Zbrodnie wojenne Hamasu i Islamskiego Dżihadu wobec dzieci i kobiet   Tawil   2019-02-23
“Nowy Bliski Wschód” – może za 500 lat?   Rosenthal   2019-02-22
Dlaczego brytyjska lewica nie zacznie czepiać się kogoś innego?    MacEoin   2019-02-19
Do ludzi z Gazy: kupcie sobie własne cholerne szpitale   Rose   2019-02-16
Skąd się bierze gwałtowny wzrost antysemityzmu na świecie?   Dershowitz   2019-02-15
Tragedia wschodnich chrześcijan i na czym polega żydostwo   Lewin   2019-02-14
Irańska rewolucja i uprzedzenia establishmentu   Glick   2019-02-03
Przypomnienia, wspomnienia i upamiętnienia Holocaustu   Collins   2019-01-27
”Guardian” delegitymizuje Izrael w kłamliwym artykule redakcyjnym   Plosker   2019-01-26
Naziści w przebraniu. Antyizraelskie przesłanie jest skrajnie prawicową retoryką   Collier   2019-01-24
Co mają wspólnego Mahmoud Abbas i handlarze narkotykami   Amos   2019-01-21
Kiedy skrajnie prawicowi żydożercy zgadzają się ze skrajnie lewicowymi żydożercami   Marquardt-Bigman   2019-01-14
Palestyńczycy: Prawdziwe ”zbrodnie”   Tawil   2019-01-12
Pallywood znowu podnosi swój ohydny łeb   Lieberman   2019-01-08
Palestyna: Co byłoby, gdyby nie było wojny sześciodniowej?   Sherman   2019-01-06
Gaza: sześć kłamstw i jedna prawda   Maroun   2019-01-04
Erdoğan nie jest dobrotliwym sułtanem z przeszłości, jest potworem, którego trzeba powstrzymać   Yemini   2019-01-03
Dżihadystyczny psychopata: czaruje nas, uwodzi i pożera   Chesler   2018-12-31
Rasowa polityka antysemityzmu i islamofobii   Frantzman   2018-12-30
Sił dżihadu nie można oswoić ani obłaskawić   Yemini   2018-12-28
Żadnych Żydów w Europie i żadnego państwa żydowskiego na Bliskim Wschodzie   Meotti   2018-12-27
Zwolennicy ISIS grożą zamachami terrorystycznymi podczas Świąt     2018-12-23
Co złego to Żydzi   Rosenthal   2018-12-18
Antysemityzm drogą do kariery w Turcji   Bulut   2018-12-17
11 w Pittsburghu i niemowlę w Ofra     2018-12-14
Walcz z antysemityzmem w swoim domu, a nie u sąsiada   Maroun   2018-12-11
Brytyjski profesor – fan Hamasu i jego ”poezja”     2018-12-05
Brendan O’Neill o obsesji potępiania Izraela przez lewicę   Coyne   2018-11-28
Jak wyrwać się z łap osobliwie pojmowanej empatii?   Koraszewski   2018-11-24
Dlaczego wznowione sankcje wobec Iranu są dobre dla Palestyńczyków   Toameh   2018-11-23
Tykająca bomba zegarowa islamskiej nienawiści do Żydów w USA   Bergman   2018-11-21
Jak ”New York Times” usprawiedliwia antysemityzm   Chesler   2018-11-18
Rzeź chrześcijan, brak reakcji egipskich władz   Ibrahim   2018-11-13
Żydzi a rządy prawa w Europie   Gerstenfeld   2018-11-12
Asia Bibi: Pakistańska zdrada sprawiedliwości   Meotti   2018-11-07
W Nowym Jorku są setki antyżydowskich przestępstw nienawiści – i ANI JEDEN schwytany sprawca nie był ze skrajnej prawicy      2018-11-03
Masakra w synagodze w Pittsburghu: pobudka dla antysemitów?   Maroun   2018-11-02

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk