Prawda

Wtorek, 7 lipca 2020 - 08:11

« Poprzedni Następny »


Haniebny wzrost antysemityzmu a antysemicki tweet znanego aktora


Seth J. Frantzman 2019-06-25

Aktor John Cusack pozuje podczas sesji fotograficznej promującej film 'Chi-Raq' na 66. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Berlinale w Berlinie, 16 lutego 2016 r. (zdjęcie: REUTERS/HANNIBAL HANSCHKE)
Aktor John Cusack pozuje podczas sesji fotograficznej promującej film 'Chi-Raq' na 66. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Berlinale w Berlinie, 16 lutego 2016 r. (zdjęcie: REUTERS/HANNIBAL HANSCHKE)

W poniedziałek wieczorem amerykański aktor John Cusack tweetował rasistowskie, antysemickie zdjęcie, pisząc obok fotografii ręki z Gwiazdą Dawida, która miażdży ludzi - ”idź za pieniędzmi”. „Aby dowiedzieć się, kto tobą rządzi, po prostu dowiedz się, kogo nie wolno krytykować”. Poniżej miażdżonych ludzi mem mówi „czy to nie jest oczywiste”. Dołączył tym samym do coraz dłuższej listy znakomitości, kongresmanek, autorów karykatur w gazetach i innych znanych komentatorów, którzy głosili antysemityzm.

Cusack bronił się twierdząc, że sądził, że zatwierdza „propalestyński tweet [żądający] sprawiedliwości”. Jednak, według zrzutów z ekranu zestawionych przez Yashara Alego, początkowo aktor bronił tweeta, choć napisał, że „nie powinienem był retweetować”. Następnie tweetował obronę tweeta, pisząc, że „myślisz, że Izrael nie popełnia potworności”.

 

Jeszcze później starał się udobruchać krytyków pisząc, że było to ”bezmyślnie głupią rzeczą to retweetować” i zamieszczając link do przewodnika o antysemityzmie organizacji Jews for Racial and Economic Justice. W przewodniku czytamy: „antysemityzm szkodzi Żydom, ale nie tylko Żydom – podważa, osłabia i wykoleja wszystkie nasze ruchy sprawiedliwości społecznej”. Cusack twierdzi, że przez lata zajmował się “głębokim dokopywaniem się do wszystkich złożoności historii antysemityzmu i faszyzmu” i że od 35 lat jest antyfaszystą.

 

Wydaje się argumentować, że użycie Gwiazdy Dawida ”nawet jeśli przedstawia państwo Izrael popełniające naruszenia praw człowieka” jest antysemickie, a dla antysemityzmu nie ma miejsca. Mówi do swoich palestyńskich przyjaciół, że przeprasza. „Wiem, że sama gwiazda ma głębokie znaczenie dla Żydów”.

 

To miło. Ma głębokie znaczenie? Tweet Cusacka należy do długiej listy podobnych rasistowskich, antysemickich incydentów, od „New York Timesa” zamieszczającego karykaturę psa z Gwiazdą Dawida, do kandydatki do Kongresu, Valerie Plame, która kiedyś retweetowała artykuł z twierdzeniem, że „amerykańscy Żydzi są motorem amerykańskich wojen”. Lub profesorka z Oberlin, która zamieściła liczne antysemickie komentarze na swojej stronie Facebooka, twierdząc między innymi, że Rothschildowie są winni AIDS.

 

W każdym z tych wypadków wymówką jest, że ktoś popełnił błąd, po prostu był ”głupi” lub że w pośpiechu nie ”zauważył” antysemityzmu. Co jest bardziej racjonalnym wyjaśnieniem: że duża liczba ludzi zamieszcza rasistowskie posty i wypowiada rasistowskie słowa, ale to wszystko jest pomyłką, czy też, że duża liczba ludzi w USA i ogólnie na Zachodzie jest odruchowo antyżydowska, ponieważ w ich środowisku jest to normą? Czy sądzisz, że jest zaledwie przypadkiem, że radny w mieście stołecznym twierdzi, że Rothschildowie kontrolują pogodę, i profesorka prestiżowej uczelni, takiej jak Oberlin, uważa, że Rothschildowie powodują AIDS?

 

To nie są przypadki. Wiemy, że nie są, ponieważ żadna inna grupa w Ameryce lub na Zachodzie nie jest przedmiotem takich systematycznych, codziennych obelżywych opinii w dobrze znanych mediach społecznościowych, jak Żydzi. Nikt nie myśli, że rodzina Jacksonów kontroluje pogodę lub że bogaci buddyści stworzyli AIDS, nikt nie retweetuje memów nieustannie używających buddyjskich lub hinduskich symboli twierdząc, że nie wolno tych grup krytykować. Nie chodzi o to, że Gwiazda Dawida jest także na izraelskiej fladze i dlatego ludzie „popełniają błąd”, bo nie potrafią rozróżniać. Gdyby tak było, to widzielibyśmy pewnie islamski półksiężyc na licznych rasistowskich memach zamieszczanych przez tych samych „antyfaszystów”, równie często, jak widzimy Gwiazdę Dawida. Ale tego nie ma. Cusackowie tego świata, Plame i inni nigdy nie tweetują innych symboli religijnych ani nie twierdzą, że „muzułmanie są motorem wojen Ameryki”.

 

Jest hańbą Zachodu, że zaledwie w kilkadziesiąt lat po Holocauście rasizm wobec Żydów, o którym każdy powinien wiedzieć, jest praktykowany ”przez pomyłkę”. Nikt nie jest rasistą przez pomyłkę. Są rasistami albo dlatego, że podświadomie są rasistami, albo dlatego, że są świadomie rasistami. Ludzie nie tweetują wizerunków „czarnej twarzy” przez pomyłkę. Robią to, ponieważ są albo rasistami, albo nie dbają o rasizm. Nie ma innej przyczyny. Nikt nie rysuje karykatur z Gwiazdą Dawida „przez pomyłkę”. Trzeba świadomie wstawić ten symbol, tak jak trzeba by narysować krzyż zamiast Gwiazdy Dawida, jeśli chce się, by pies reprezentował chrześcijan, a nie Żydów. Ale ile psów z krzyżami pojawiło się na karykaturach „New York Timesa”? Ktoś musiał dodać do tweetu „”idź za pieniędzmi”, a wtedy rasizm jest jasny.

 

Taki skandal dzieje się w Ameryce niemal co miesiąc. W lutym członkini Kongresu USA, Ilhan Omar, była krytykowana za wypowiedź „to wszystko jest o Benjaminach” [slangowa nazwa banknotu 100-dolarowego. przyp. tłum.]. W kwietniu „New York Times” opublikował antysemicką karykaturę. Jak to możliwe, że ludzie nadal nie rozpoznają i nie są edukowani o rasistowskim antysemityzmie? Faktem jest, że ludzie świadomie ignorują znaczenie występowania przeciwko rasizmowi, kiedy chodzi o Żydów. Żydzi są jedyną grupą wytykaną palcami raz za razem przez polityków, aktorów, przez największe gazety. Żadna inna grupa mniejszościowa nie otrzymuje takiej porcji nieustannej nienawiści z tak małymi oczekiwaniami, że sprawca dostanie nauczkę i przestanie to robić.   

 

Chowanie się za słowami takimi jak ”pomyłki” jest sposobem usprawiedliwiania tego wszystkiego. Chowanie się za powiedzeniem „to było głupie” lub „nabałaganiłem”, przypomina nam dziecinne wykręty. Rasizm nie jest pomyłką. Rasizm jest światopoglądem. Rasizm jest sposobem myślenia, jest trucizną umysłu. Kenan Malik w ”Guardianie” narzekał, że „New York Times” w ogóle przestał publikować karykatury po tym incydencie, twierdząc, że „doprowadzi to do świata, w którym w ogóle niczego nie mówimy”. Twierdził, że „wszyscy popełniamy błędy”. Napisał także, że ta karykatura była „szeroko potępiana jako antysemicka”. To nie jest sposób przyznania, że była antysemicka.   

 

To są orwellowskie słowa używane, żeby uniknąć przeciwstawiania się rasizmowi. Wyobraźcie sobie powiedzenie o KKK palącym krzyż, że było to „szeroko potępiane jako rasistowskie”. Przepraszam? Lincz dokonany przez KKK był „szeroko potępiany jako rasistowski”? Hmm, był rasistowski, czy nie?  Mówienie „szeroko potępiany” jest sposobem uniknięcia konieczności jednoznacznej oceny incydentu i podjęcia decyzji. Używanie słowa „pomyłka” sugeruje, że rasizm jest, no cóż, pomyłką. 

 

Fakt, że zachodnie społeczeństwa wydają się potrzebować dokształcenia swoich najlepiej wykształconych ludzi, włącznie z aktorami, karykaturzystami i politykami, czyli w zasadzie ich najbardziej uprzywilejowanych ludzi z największymi megafonami, w tym jak nie być rasistowskimi antysemitami, pokazuje, że prawdziwy problem jest dużo głębszy. Przez lata antysemityzm był uważany za coś normalnego. Kiedy ludzie mówią, że nie „widzą” rasizmu, to jest tak dlatego, że zbyt długo go ignorowali. Zachodnie społeczeństwa były lepsze w dostrzeganiu rasizmu skierowanego na przykład przeciwko czarnym. To jest długa krzywa uczenia się. Jak jednak cywilizacja, która wpychała ludzi do komór gazowych za to, że byli Żydami, i zmuszała ich do noszenia Gwiazdy Dawida przed masowym ich mordowaniem, nagle nie zauważa Gwiazdy Dawida? Ponad milion żydowskich dzieci zamordowano podczas Szoah. Mówicie mi, że ponad milion dzieci mogło być systematycznie zamordowane przez niemieckich nazistów w zbrodni, która stała się najpowszechniejszym kulturowym odnośnikiem w większości zachodnich krajów i że jakoś Gwiazda Dawida, z którą wysłano ich na śmierć, nie wyskakuje automatycznie, kiedy ją widzisz i nie każe ci dwa razy zastanowić się zanim umieścisz ją na psie w karykaturze lub w memie? 

 

To jest kłamstwo, a nie pomyłka. Nikt nie tweetuje ani nie rysuje Gwiazdy Dawida w żadnym zachodnim kraju, nie wiedząc dokładnie, co robi. Równie dobrze mogliby narysować swastykę i twierdzić, że to tylko była pomyłka. Kiedy tweetujesz Gwiazdę Dawida, wiesz, że symbolizujesz Żyda. Jeśli pokazujesz rękę z Gwiazdą Dawida, która miażdży ludzi, wiesz dokładnie, co robisz.

 

Kiedy ludzie twierdzą, że nie „widzieli” antysemityzmu lub że to jest „pomyłka”, to jest tak dlatego, że społeczeństwo uwarunkowało ich do pogardy dla Żydów. Wielu z tych osobliwych „antyfaszystów” lub „progresywnych” dba żarliwie o inne grupy mniejszościowe. Jest jedna grupa, której nie włączają do swojego zjednoczonego frontu przeciwko rasizmowi. Żydzi.

 

Oto jak ludzie mogą przestać być rasistowskimi antysemitami. Przestańcie tweetować cokolwiek z Gwiazdą Dawida w negatywnych tweedach. Po prostu przestańcie. Możecie przestać używać Gwiazdy Dawida, by zilustrować to, czego nie lubicie. No więc, nie lubicie Izraela. Powinniście najpierw zapytać siebie, dlaczego z 200 krajów obsesyjnie nienawidzicie tylko jeden, który – tak się składa – jest żydowski. Wykształceni, zamożni ludzie, którzy są profesorami, radnymi, członkiniami Kongresu, aktorami, powinni potrafić to rozumieć. Nie istnieją żadne wymówki.  


The shameful rise in antisemitism behind Cusack’s antisemitic tweet

Jerusalem Post, 18 czerwca 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSeth J. Frantzman


Publicysta “Jerusalem Post”. Zajmował się badaniami nad historią ziemi świętej, historią Beduinów i arabskich chrześcijan, historią Jerozolimy, prowadził również wykłady w zakresie kultury amerykańskiej. Urodzony w Stanach Zjednoczonych w rodzinie farmerskiej, studiował w USA i we Włoszech, zajmował się handlem nieruchomościami, doktoryzował się na  Hebrew University w Jerozolimie. 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 776 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23
Balony z Gazy – problem wybuchającego terroru   Lipman   2020-02-22
Finansowane przez UE, kierowane przez Palestyńczyków. Kampanie BDS w szatach UE   Collier   2020-02-21
Przebierańcy   Lewin   2020-02-20
Nasz europejski wróg   Rosenthal   2020-02-17
Prosto o arabsko-izraelskim konflikcie   Pickles   2020-02-15
Błędny profil palestyńskich terrorystów   Flatow   2020-02-13
Podżeganie irańskiego reżimu do zniszczenia Izraela   Shindman   2020-02-12
Palestyńczycy: Po podżeganiu do przemocy Abbas przybywa do Nowego Jorku, by walczyć z planem pokojowym   Tawil   2020-02-11
Przecież nikt nie traktuje tego poważnie   Koraszewski   2020-02-10
Francja: Wypal trawkę, zabij Żyda, uniknij procesu, idź wolny   Milliere   2020-02-09
W Międzynarodowym Dniu Pamięci Holocaustu fake news i przywódcy podburzający do nienawiści nie są niczym nowym   Amos   2020-02-02
Czy obsesyjna nienawiść irańskiego reżimu do Żydów będzie jego zgubą?   Rosenthal   2020-01-27
Historia stara jak świat   Frantzman   2020-01-27
Autonomia Palestyńska walczy z Żydami, by „bronić” całej ludzkości   Marcus   2020-01-23
Czego światowi przywódcy nie dowiedzą się w Jad Waszem   Julius   2020-01-22
Ciekawe czasy   Lewin   2020-01-16
Zmiana reżimu w Iranie powinna stać się międzynarodowym celem   Rosenthal   2020-01-13
Dekapitacja chrześcijan w prezencie na Boże Narodzenie, Zachód ziewa   Meotti   2020-01-10
Organizacja Wyzwolenia Palestyny: czym jest OWP?   Lipman   2020-01-08
Bernard-Henri Levy o masakrze chrześcijan w Nigerii     2020-01-04
Czy dać państwo Czarnym Hebrajskim Izraelitom?   Flatow   2020-01-03
Nie dawaj fałszywego świadectwa, chyba, że…   Koraszewski   2020-01-02
Hamas, trzydzieści dwa lata później   Toameh   2019-12-29
Bój na śmierć i życie w Tell Tamer   Fernandez   2019-12-21
Angela Merkel finansuje zarówno Muzeum Auschwitz, jak i terroryzm     2019-12-14
Dlaczego nie ma pokoju między muzułmanami a Izraelem   Bulut   2019-12-12
”Israel Denial” odsłania akademickie próby delegitymizacji Izraela   Steinberg   2019-12-10
Iran strzela do protestujących, Europa spiskuje, by wzbogacić morderców   Tobin   2019-12-05
Inwersja antysemityzmu     2019-12-03
Trzeba zakończyć prześladowania ludzi przez radykałów   Franklin   2019-11-29
Były terrorysta wypomina Warren i Sandersowi popieranie palestyńskich terrorystów.   Greenfield   2019-11-25
Uniwersyteckie przyzwolenie dla szerzenia nienawiści   Tobin   2019-11-21
Prawdziwa twarz sprawy palestyńskiej   Collier   2019-11-20
Palestynizm i zasada ”przede wszystkim zaszkodzić”   Rosenthal   2019-11-16
Prawo do samoobrony dla wszystkich poza Izraelem   Tobin   2019-11-15
Jestem imigrantem z Indii. Zaczepiono mnie w Bonn w Niemczech, bo wzięto mnie za Żyda.   Uniyal   2019-11-13
Czego boją się palestyńscy przywódcy?   Toameh   2019-11-12
UE popiera Iran – czołowego kata dzieci na świecie   Rafizadeh   2019-11-06
Otwartość ONZ na turecki plan dla północnej Syrii, podczas gdy 300 tysięcy Kurdów musi uciekać   Frantzman   2019-11-04
Dlaczego Hamas popiera wojnę Erdogana   Toameh   2019-10-31
Terroryści wzywają do zabijania Żydów – z siedziby ONZ w Gazie   Tawil   2019-10-29
Zapowiedź wielkiej wojny?   Koraszewski   2019-10-28
Nowi „baszybuzucy” Turcji: Wolna Armia Syrii   Bekdil   2019-10-27
"Antynormalizacja" z Izraelem: prawdziwy cel   Tawil   2019-10-24
Dwa oblicza antysemityzmu   Yemini   2019-10-22
Co przyjaciele Iranu robią w Gazie   Toameh   2019-10-20
Jak Erdogan planował tę czystkę etniczną   Lowe   2019-10-17
Solidarność z Palestyńczykami – obsesyjna odskocznia do antysemityzmu   Collier   2019-10-04
Zamienione w broń palestyńskie dzieci   Roth   2019-09-28
Chrześcijanie masakrowani, media odwracają wzrok   Meotti   2019-09-27
Szminkowanie trupa z Oslo   Koraszewski   2019-09-21
Boko Haram: krwawy terror, końca nie widać   Bulut   2019-09-18
Dorastaliśmy nienawidząc i przeklinając Żydów   Koraszewski   2019-09-15
Iran jest gotowy do ”wymazania syjonistycznego reżimu z mapy”   Rafizadeh   2019-09-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk