Prawda

Sobota, 24 października 2020 - 13:47

« Poprzedni Następny »


Groźba państw sierocych dla porządku świata

 


Amir Taheri 2020-09-24

W Libanie, państwo rządzone przez zdyskredytowane elity wydaje się być na krawędzi rozpadu ze wspieraną przez Iran zbrojną grupą gotową do przejęcia panowania, tak jak talibowie ze wsparciem Pakistanu zrobili to w Afganistanie. Na zdjęciu: członkowie Hezbollahu oddający nazistowski salut.
W Libanie, państwo rządzone przez zdyskredytowane elity wydaje się być na krawędzi rozpadu ze wspieraną przez Iran zbrojną grupą gotową do przejęcia panowania, tak jak talibowie ze wsparciem Pakistanu zrobili to w Afganistanie. Na zdjęciu: członkowie Hezbollahu oddający nazistowski salut.

Zamachy 11 września 2001 uważano za pobudkę dla świata ukołysanego do słodkiej drzemki przez “Koniec historii”. Niemal dwadzieścia lat temu podwójny atak na Nowy Jork i Waszyngton pokazał nowe zagrożenie światowego porządku - groźbę niepaństwowych grup przechwytujących terytorium, by użyć go jako bazy dla realizacji swoich ideologicznych celów przez terror i wojnę.

Choć były tam pewne nowe cechy, atak na Stany Zjednoczone przypominał model używany przez inne ideologiczne ruchy operujące na małą i dużą skalę. W pewnym sensie zarówno Związek Radziecki, jak nazistowskie Niemcy budowały na modelu, który odrzucał koncepcję państw narodowych, jaką zdefiniowały traktaty westfalskie w XVII wieku. Trzecia Rzesza i ZSRR nie mogły zachowywać się jak normalne państwa narodowe zatroskane o normalne interesy państw narodowych, takie jak bezpieczeństwo, handel, dostęp do rynków i zasobów, wymiana kulturalna i prestiż. Ich głównym interesem było “eksportowanie” ideologii, jeśli to konieczne – poprzez działania wojenne. 


Lenin, założyciel Związku Radzieckiego, uważał Rosję za “bazę dla światowej rewolucji proletariackiej”. Był nawet gotowy zaakceptować stratę europejskich włości Rosji w traktacie brzeskim w celu zabezpieczenia „bazy”, jaką zdobył w Piotrogrodzie i Moskwie. W książce Państwo a rewolucja Lenin argumentował, że państwo ma sens tylko jako wehikuł rewolucji w imieniu proletariatu. Także dla Hitlera Niemcy były bardziej abstrakcyjnym pojęciem niż otaczającą rzeczywistością, bazą do podboju świata w imię "Herrenvolku" (rasy panów).


Ta sama koncepcja dostarczyła ideologicznego motywu grupie, która planowała i wykonała ataki 9/11 na Stany Zjednoczone. Ich celem nie było przechwycenie terytorium USA, ale promowanie swojej ideologii. Grupa, która zaplanowała te ataki, pierwotnie miała bazę w Afganistanie. Zmuszeni do opuszczenia Afganistanu, przenieśli się do Sudanu, gdzie przyjmowano ich przez kilka lat. Następnie, wypchnięci z Sudanu, przenieśli się ponownie do Afganistanu. W obu wypadkach traktowali Afganistan i Sudan jako zaledwie kawałki ziemi, z której “eksportowali” swoją ideologię.


Używanie kawałka ziemi jako ideologicznej bazy, nie zaś jako zalążka państwa w normalnym sensie tego słowa, jest modelem dla wielu ponadnarodowych grup na całym globie.  


Najważniejszego przykładu dostarczyło zwycięstwo fedainów islamu w Iranie w 1979 roku. W dziesiątkach przemówień przywódca rewolucji, ajatollah Ruhallah Chomeini, mówił wyraźnie, że nie wiążą go narodowe granice. Chciał Iranu dla swojej rewolucji, nie odwrotnie. Celem było – i pozostało dla jego spadkobierców – podbicie całego świata, (zaczynając od krajów islamskich), dla swojej ideologii.


Lenin stworzył Komintern do "eksportowania" swojej rewolucji. Hitler od lat 1930. miał swoje organy do “koordynowania” z faszystowskimi partiami w ponad dziesięciu krajach w Europie, w Ameryce Południowej, a nawet w Iranie. Chomeini założył biuro do eksportu swojej rewolucji, na którego czele stał Hujjat al-Islam Hadi Chsrowszahian, podczas gdy inny Hujjat al-Islam, Hadi Ghaffari, stworzył Hezbollah, który z kolei założył oddziały w 17 krajach, z głównymi siłami w Libanie, Iraku i Jemenie.  


Fakt, że ideologia, a nie terytorium jest kluczowym czynnikiem dla większości podobnych grup, pokazuje doświadczenie marksistowskiej partyzantki w Ameryce Łacińskiej i w Afryce w okresie od lat 1960. do końca poprzedniego stulecia. W pewnym momencie partyzanci z Ameryki Łacińskiej walczyli nawet w Zufar (Omanie), Etiopii i Somalii.


Przez ostatnich dwadzieścia lat jednak ten model był głównie używany przez grupy używające bądź nadużywające islamu jako ideologii. Wypłoszeni z Afganistanu talibowie przenieśli się na dzikie tereny w Pakistanie w Dolinie Swat i Beludżystanie oraz na wiejskie obszary we wschodnim Iranie.


Wygnana z Afganistanu Al-Kaida także przeniosła się do Pakistanu, a potem stworzyła odgałęzienia w Iraku. W powiązaniu z pokrewnymi grupami Al-Kaida nawet potrafiła założyć „Państwo Islamskie” na części terytoriów Iraku i Syrii.  Dla pokazania, że liczy się ideologia, nie zaś lokalizacja, ta grupa stworzyła później odgałęzienia w północnej i zachodniej Afryce, szczególnie w Libii i Sahelu. Grupa znana jako Boko Haram miała podobną trajektorię. Rozpoczęła się w Nigerii, ale obecnie rozprzestrzeniła się do wielu zachodnioafrykańskich krajów, z oddziałami nawet w Czadzie i Republice Środkowoafrykańskiej.


Niezależnie od oczywistych różnic w systemach wiary, przekonań i dyskursu, wszystkie napędzane ideologią ruchy, od Lenina przez Hitlera do Chomeiniego i Abu-Bakr al-Baghdadiego, mają na celu stworzenie człowieka ideologicznego, z jedną ideologią, rzekomo dla spełnienia dzieła natury lub opatrzności.  


Na długo przed Chomeinim, Mułłą Omarem i Osamą bin Ladenem, islamistyczna rewolta dowodzona przez Achunda ze Swat w Pasztunistanie i przez Mułłę Hassana w Somalii dostarczyła modelu używania terytorium jako odskoczni dla ideologii.


W tym kontekście nie jest zaskakujące, że oficjalne media w Iranie przedstawiają obecny kryzys w Libanie jako walkę między rewolucją Chomeiniego, z jednej strony, a “aroganckimi” mocarstwami pod przewodem Stanów Zjednoczonych, z drugiej.


W gazecie “Kayhan”, która, jak się twierdzi, odzwierciedla poglądy najwyższych decydentów w Teheranie, opisuje się Liban jako “bunkier na linii frontu” chomeinistycznej rewolucji z lokalną gałęzią Hezbollahu jako jednostką frontową. Ta analiza jest perwersją ról tak religii, jak państwa.


Faktem jest, że Liban nie jest tylko kolejnym kawałkiem ziemi do użycia jako odskoczni dla ideologicznych podbojów.


Z pewnością ma pewne cechy wspólne z krajami, które wpadły w ręce ideologicznych maniaków innego rodzaju. Lenin przejął władzę w państwie rosyjskim, które zostało osierocone po upadku państwa carów. Hitler odziedziczył państwo sierotę po upadłej Republice Weimarskiej. Chomeini doszedł do władzy, kiedy Szach pozostawił Iran jako osierocone państwo.


Afganistan po upadku komunistycznego reżimu, Irak po Saddamie Husajnie i Libia po Muamarze al-Kadafim są innymi przykładami osieroconych państw, które tworzą próżnię zapełnianą przez ideologiczne grupy terroru.


Na pierwszy rzut oka może wyglądać, że ten sam los zagraża Libanowi. Państwo rządzone przez zdyskredytowane elity wydaje się być na krawędzi rozpadu ze zbrojną grupą wspieraną przez Iran gotową do przejęcia panowania, tak jak talibowie ze wsparciem Pakistanu zrobili to w Afganistanie.


Na szczęście jeszcze nie wszystkie opcje są zamknięte przed Libanem.


Jest mowa o międzynarodowej “kurateli” pod przewodnictwem Francji, co moim zdaniem jest niewykonalną opcją. Jest także mowa o bardziej bezpośrednim zwierzchnictwie Iranu, czego podjęcie się w sytuacji Teheranu, tonącego we własnych problemach, byłoby szaleństwem. Trzecią opcją jest powrót suwerenności do narodu libańskiego. To znaczy pomoc osieroconej rodzinie przejęcia panowanie nad własnym losem.


The Threat of Orphan States to World Order

Gatestone Institute, 13 września 2020

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 Amir Taheri

Pochodzący z Iranu dziennikarz amerykański, znany publicysta, którego artykuły publikowane są często w ”International Herald Tribune”, ”New York Times”, ”Washington Post”, komentuje w CNN, wielokrotnie  przeprowadzał wywiady z głowami państw (Nixon, Frod, Clinton, Gorbaczow, Sadat, Kohl i inni)  jest również  prezesem Gatestone Institute).


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 799 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14
Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23
Balony z Gazy – problem wybuchającego terroru   Lipman   2020-02-22
Finansowane przez UE, kierowane przez Palestyńczyków. Kampanie BDS w szatach UE   Collier   2020-02-21
Przebierańcy   Lewin   2020-02-20
Nasz europejski wróg   Rosenthal   2020-02-17
Prosto o arabsko-izraelskim konflikcie   Pickles   2020-02-15
Błędny profil palestyńskich terrorystów   Flatow   2020-02-13
Podżeganie irańskiego reżimu do zniszczenia Izraela   Shindman   2020-02-12
Palestyńczycy: Po podżeganiu do przemocy Abbas przybywa do Nowego Jorku, by walczyć z planem pokojowym   Tawil   2020-02-11
Przecież nikt nie traktuje tego poważnie   Koraszewski   2020-02-10
Francja: Wypal trawkę, zabij Żyda, uniknij procesu, idź wolny   Milliere   2020-02-09
W Międzynarodowym Dniu Pamięci Holocaustu fake news i przywódcy podburzający do nienawiści nie są niczym nowym   Amos   2020-02-02
Czy obsesyjna nienawiść irańskiego reżimu do Żydów będzie jego zgubą?   Rosenthal   2020-01-27
Historia stara jak świat   Frantzman   2020-01-27
Autonomia Palestyńska walczy z Żydami, by „bronić” całej ludzkości   Marcus   2020-01-23
Czego światowi przywódcy nie dowiedzą się w Jad Waszem   Julius   2020-01-22
Ciekawe czasy   Lewin   2020-01-16
Zmiana reżimu w Iranie powinna stać się międzynarodowym celem   Rosenthal   2020-01-13
Dekapitacja chrześcijan w prezencie na Boże Narodzenie, Zachód ziewa   Meotti   2020-01-10
Organizacja Wyzwolenia Palestyny: czym jest OWP?   Lipman   2020-01-08
Bernard-Henri Levy o masakrze chrześcijan w Nigerii     2020-01-04
Czy dać państwo Czarnym Hebrajskim Izraelitom?   Flatow   2020-01-03
Nie dawaj fałszywego świadectwa, chyba, że…   Koraszewski   2020-01-02
Hamas, trzydzieści dwa lata później   Toameh   2019-12-29
Bój na śmierć i życie w Tell Tamer   Fernandez   2019-12-21
Angela Merkel finansuje zarówno Muzeum Auschwitz, jak i terroryzm     2019-12-14
Dlaczego nie ma pokoju między muzułmanami a Izraelem   Bulut   2019-12-12
”Israel Denial” odsłania akademickie próby delegitymizacji Izraela   Steinberg   2019-12-10
Iran strzela do protestujących, Europa spiskuje, by wzbogacić morderców   Tobin   2019-12-05
Inwersja antysemityzmu     2019-12-03
Trzeba zakończyć prześladowania ludzi przez radykałów   Franklin   2019-11-29
Były terrorysta wypomina Warren i Sandersowi popieranie palestyńskich terrorystów.   Greenfield   2019-11-25

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk