Prawda

Niedziela, 5 lipca 2020 - 03:23

« Poprzedni Następny »


Gaza: raz jeszcze o pokojowych Marszach Powrotu


Z materiałów MEMRI 2018-05-20


Analiza wypowiedzi o kampanii „Wielkiego Marszu Powrotu” przedstawicieli Hamasu, organizatorów kampanii i uczestników i zwolenników kampanii ujawnia, że nie była to spontaniczna akcja obywatelska, ale działanie w pełni wspierane przez Hamas i że celem było przełamanie płotu granicznego w celu wdarcia się na izraelskie terytorium i marszu na społeczności izraelskie. Od momentu jej rozpoczęcia w Dzień Ziemi (30 marca 2018 r.) przedstawiciele Hamasu odwiedzali obozy wzdłuż granicy, gdzie zbierali się maszerujący, żeby wyrazić swoje poparcie i zachętę. Przedstawiciele Hamasu mówili, że członkowie ruchu uczestniczyli w marszach i że stanowili większość ofiar śmiertelnych. Mahmoud Al-Zahar podkreślał nawet, że marsz nie był formą pokojowego oporu.

Przedstawiciele Hamasu: 50 spośród ofiar śmiertelnych było członkami Hamsu; To nie jest pokojowy opór

 

Przedstawiciele Hamasu przy kilku okazjach przyznali, że ruch wziął czynny udział w marszach. Przywódca Hamasu, Jahja Sinwar, powiedział, że członkowie ruchu „zdjęli swoje mundury wojskowe i odłożyli broń. Chwilowo porzucili  walkę zbrojną” i dołączyli do marszów[1]. Członek Biura Politycznego Hamasu, Saleh Bardawil, powiedział, że z 62 ludzi zabitych w starciach wzdłuż granicy Gazy 14 maja, pięćdziesięciu było członkami ruchu[2].


Inny dygnitarz Hamasu, Mahmoud Al-Zahhar, powiedział, że nazywanie tej kampanii „pokojowym oporem” było „oszukiwaniem publiczności”. Powiedział: „Kiedy masz broń, która była w stanie oprzeć się okupantowi w wojnach w 2006, 2008, 2012 i 2014 r.... Kiedy masz broń, którą dzierżą mężczyźni, którzy byli zdolni do powstrzymania najsilniejszej armii w regionie od wejścia do Gazy przez 51 dni i byli w stanie pojmać lub zabić żołnierzy tej armii – czy to naprawdę jest ‘pokojowy opór’? To nie jest pokojowy opór. Czy opcja [walki zbrojnej] zmniejszyła się? Nie. Wręcz przeciwnie, rośnie i rozwija się. To jest jasne. Kiedy więc mówimy o ‘pokojowym oporze’, oszukujemy publiczność. To jest pokojowy opór wzmocniony przez siłę militarną i przez agencje bezpieczeństwa, i cieszący się olbrzymim, powszechnym poparciem. Jeśli chodzi o ‘pokojowy opór’ [Fatahu], składa się on z wieców, demonstracji, protestów, błagań i próśb w celu poprawienia warunków negocjacji lub umożliwienia rozmów z izraelskim wrogiem. To oszustwo nie zwodzi palestyńskiego społeczeństwa"[3].

 

Aktywista Ahmad Abu Ratima, jeden z organizatorów i rzeczników kampanii Marsz Powrotu, napisał na swojej stronie Facebooka o planie masowej infiltracji, najpierw społeczności izraelskich przy granicy z Gazą, a potem w głębi Izraela, nawet za cenę życia Palestyńczyków: „Jeśli Palestyńczykom w Gazie [mieście] uda się zwerbować 100 tysięcy pokojowych protestujących, a na innych terenach zwerbować dziesiątki tysięcy, okupantowi będzie bardzo trudno uporać się z tymi masowymi marszami. Nawet jeśli jacyś ludzie zostaną zabici podczas samego przełamywania [granicy]… ale dzięki ich poświęceniu Palestyńczykom uda się przekroczyć oddzielający płot i dotrzeć do ziemi, która jest okupowana od 1948 r., będzie to rozsądna cena do zapłacenia. Tysiące ofiar padło w wojnach bez [osiągnięcia] żadnych rezultatów politycznych… Tym razem śmierć będzie uzasadniona i będzie na rzecz znaczącego narodowego osiągnięcia"[4].

 

Według gazety „Al-Quds Al-Arabi”, Abu Ratima napisał w grupie Return March Whatsapp, że przełamanie granicy „będzie szczególnie bolesne dla okupanta i będzie miało znaczący międzynarodowy oddźwięk” i dodał: „W dziesięć minut wszyscy Powracający [uczestnicy marszu] będą w samym sercu osiedla Sderot, a wtedy broń okupanta będzie całkowicie bezużyteczna. [Palestyńskie] procesje zmieszają się z osadnikami w sercu naszych okupowanych miast… To zada śmiertelny cios okupantowi i bez wątpienia podda się”. 

 

Artykuł w „Al-Quds Al-Arabi” wspomniał palestyńskie próby przełamania płotu granicznego, pisząc: „W ciągu ostatnich kilku dni plan przełamania płotu [granicznego] Gazy jako część „Dnia Posuwania się Naprzód”, spotkał się z pewnym sukcesem, kiedy młodzieży udało się przełamać granicę w kilku punktach po przecięciu drutów kolczastych"[5].


Podpis pod plakatem \
Podpis pod plakatem "14maja 2018: Dzień Przełamania [Granicy]" (źródło: twitter.com/LayalZaqout 6, 13 maja 2018)

13 maja, przed demonstracjami planowanymi na Dzień Nakby (14 maja) – nazywanym w mediach społecznościowych „Dniem Przełamania [Granicy]”– oficjalna strona Facebooka Wielkiego Marszu Powrotu zamieściła komunikat: „Pilna rada na Dzień Przełamania [Granicy]: zawsze pamiętajcie, że nasze marsze są bez przemocy i używajcie tylko środków bez przemocy. Powracający [uczestnicy marszów] muszą wejść na terytorium [izraelskie] w dużych grupach, liczących dziesiątki, setki, a nawet tysiące i zaskoczyć [izraelskich] żołnierzy przez podchodzenie z nieoczekiwanych [kierunków]. Muszą zapewnić, że pozostaną w dużych grupach, liczących tysiące, i dotrą do najbliższego zamieszkałego miejsca na naszych okupowanych w 1948 r. terytoriach. Tam muszą zorganizować strajk siedzący wśród izraelskich mieszkańców. Uważajcie, byście nie wrócili do Gazy po udanym przełamaniu [granicy] i nie rozproszyli się, żeby przeszkodzić żołnierzom okupanta na konfrontowanie pojedynczych ludzi… Obecność powracających uczestników marszu zmniejszy możliwość żołnierzy okupacyjnych zranienia was i zapewni wam [źródło] żywności i wody. Muszą przybyć buldożery i usunąć drut kolczasty w momencie, w którym miliony [przekroczą granicę] i wleją się [do Izraela]. Wszyscy mieszkańcy Gazy muszą wyjść i dołączyć do Powracających [uczestników marszów].

 

Uważajcie, by nie powodować szkód lub nie zabić żołnierzy albo Izraelczyków, żeby nie dostarczyć [im] pretekstu do [popełnienia] aktu masakry..."[6]

 

Należy zauważyć, że dr Issam Adwan, szef wydziału uchodźców Hamasu, tweetował 10 lutego 2018 r., na kilka tygodni przed rozpoczęciem kampanii Wielkiego Marszu Powrotu: „Wzywam mieszkańców mojej wsi, Barbara[7], by uporządkowali swoje sprawy w przygotowaniu do powrotu do Barbara w następnych kilku tygodniach. #WielkiMarszPowrotu"[8].

 

Gazańczycy zamieszczają na mediach społecznościowych mapy dla maszerujących na przełamanie granicy, które pokazują trasy i odległości do izraelskich społeczności

 

Strony mediów społecznościowych Wielkiego Marszu Powrotu i jego zwolenników w Gazie zamieszczały mapy i zdjęcia lotnicze, pokazujące trasy i odległości od różnych części Strefy Gazy do izraelskich społeczności przygranicznych. Niektórym postom towarzyszyły wezwania do wdarcia się do tych społeczności różnymi drogami.

 

Oficjalna strona Facebooka kampanii Wielkiego Marszu Powrotu zamieściła zdjęcie lotnicze, pokazujące odległość między Gazą a izraelskim kibucem Kisuffim z tekstem: "Od płotu rozdzielającego do Kisuffim: 38 minut"[9].

 
Mapy zamieszczone na oficjalnej stronie Facebooka kampanii Wielkiego Marszu Powrotu
Mapy zamieszczone na oficjalnej stronie Facebooka kampanii Wielkiego Marszu Powrotu

Pewien Gazańczyk zamieścił poniższe mapy i napisał: „[Te mapy] rozdano młodzieży na przełamanie granicy jutro. Pokazują trasy do osiedli na wewnętrznych terytoriach okupowanych [tj. terytoriach 1948 r.]”. Inny użytkownik odpowiedział: „Jestem przeciwny wszystkim tym publikacjom [ujawniającym nasze plany], bo teraz wróg podejmie niezbędne środki ostrożności"[10].


Podpis pod zdjęciem \
Podpis pod zdjęciem "Szturm [granicy] 14 maja”

Inny Gazańczyk na Twitterze także zamieścił mapy społeczności izraelskich w pobliżu Gazy i napisał: „Do każdego, komu uda się wedrzeć na naszą okupowaną ziemię: jest tam gruba ryba, czekająca na nas bardzo blisko: osiedle Be'eri, ulokowane 4-4,5 kilometra od wschodniej Gazy (na północ od obozu Al-Bureidż). Uważane jest za jedno z najbogatszych osiedli i mieszka w nim około 900 osadników. Można dotrzeć tam motocyklem w trzy lub cztery minuty, a szybkim biegiem w 15-20 minut”. W innym tweedzie napisał: „Do całej opierającej się młodzieży, która nie zna strachu: Wszystkie osiedla są blisko. Jeśli granica zostanie przełamana, zawierzcie Allahowi i nie bójcie się..." [11]


Mapa pokazująca odległości do izraelskich społeczności w pobliżu granicy Gazy  
Mapa pokazująca odległości do izraelskich społeczności w pobliżu granicy Gazy  

Muhammad Al-Bursz z Gazy tweetował: "Ludzie i mieszkańcy Gazy! Z pomocą Allaha popołudniowe modły odbędą się w osiedlach na granicy Gazy Nativ Ha-Asara, Erez, Sderot, Nir Am [i] Mefalsim. Spotkamy się w Obozie Powrotu na północ od Dżebalia i wyruszymy stamtąd”. Tweetowi towarzyszyła fotografia lotnicza tych miejscowości. W innym tweecie tego samego dnia Al-Bursz napisał, parafrazując rozkazy, jakie według muzułmańskiej tradycji prorok Mahomet i kalif Abu Bakr wydali swoim wojskom przed wyruszeniem do bitwy: "Podczas waszego świętego marszu jutro nakazuję wam nie zabijać dzieci, kobiet i bardzo starych ludzi. Nie palcie drzew i nie wyrywajcie drzew owocowych"[12].

 

Wezwania w mediach społecznościowych do starć z Izraelczykami po wdarciu się do ich społeczności  

 

Niektóre wpisy, plakaty i ulotki publikowane w mediach społecznościowych wzywały do starć z Izraelczykami po przełamaniu płotu granicznego i wdarcia się do ich społeczności. Emad Akl z Gazy tweetował: „[Izraelskie miasto] Sderot leży tylko o 700 metrów na wschód of [palestyńskiego miasta] Beit Hanoun w północnej Gazie. Kwatera główna izraelskiej armii jest tam i jest w niej około 800 świń. Do [miasta] można dotrzeć w dwie minuty na motocyklach lub w pięć minut szybkiego biegu”. Wzywał: „Mordujcie, zarzynajcie, palcie i nigdy nie okażcie im żadnej litości"[13].


Tweet Emada Akli
Tweet Emada Akli

Gazański użytkownik Facebooka zamieścił zdjęcie zamaskowanego bojówkarza wymachującego nożem z tekstem: „Kibuc Kerem Szalom, na wschód od Rafah, jest tylko 300 metrów od granicy. Ma zagrody dla indyków, boisko piłkarskie i basen, [choć] mieszka tam tylko 15 rodzin. Rzućcie się na nich z nożami"[14].Strona Facebooka "Palestyna jednoczy nas” zamieściła ulotkę po arabsku i po hebrajsku „palestyńskiego oporu w Gazie”. Zwracając się do izraelskich mieszkańców przygranicznych społeczności mówi im, by opuścili swoje domy: „Waszym jedynym sposobem przeżycia jest powrót do waszych krajów pochodzenia, bo my powracamy”; „O Żydzi, nie należycie tutaj… nie [macie] tutaj państwa, tylko strach i terror"[15].


Ulotka zamieszczona na stronie Facebooka „Palestyna nas jednoczy”  
Ulotka zamieszczona na stronie Facebooka „Palestyna nas jednoczy”  

Plakat ogłaszający „Marsz Milionów dla Powrotu i dla Złamania Oblężenia”, zamieszczony na Twitterze, mówi: "Do rebeliantów idących do ziemi ojczystej… przypominamy wam o dyrektywach waszego Proroka: wyruszajcie i walczcie na rzecz Allaha przeciwko niewiernym, którzy [odrzucają] Allaha, [ale] nie popełniajcie zdrady ani ekscesów, nie okaleczajcie zwłok i nie zabijajcie dzieci lub mnichów… [tekst wzięty z hadisu proroka Mahometa]"[16]


Jednostki "Szturmowania Granicy” i „Przecinania Płotu”


Posty i wideo na mediach społecznościowych twierdziły, że stworzono specjalne jednostki do przełamania płotu granicznego, włącznie z Jednostką Szturmowania Granicy i jednostką Przecinania Płotu. Strona Facebooka poświęcona tej pierwszej jednostce relacjonuje jej działalność w opisach słownych i w filmach. W jednym z postów czytamy: „Młodzież przecięła część drutów kolczastych na wschód od Al-Bureidż w środkowej Gazie” i towarzyszyły temu dokumentujące to zdjęcia[17]. Inny post brzmiał: „Jednostka Przecinania Płotu oznajmia, że jest w pełni gotowa do przecinania drutu kolczastego i usunięcia go z całej długości granicy Gazy"[18].Na stronie pokazano także plakat z podpisem: „Przetnij [płot], usuń go i wedrzyj się!" [19]


Materiał filmowy Jednostki Przecinania Płotu był także pokazywany w telewizji. W materiale nadanym 27 kwietnia w telewizji Hamasu, Al-Aqsa TV, zamaskowani członkowie jednostki stali z nożycami do cięcia drutu i skandowali: Chajbar, Chajbar, o Żydzi, armia Mahometa rozpoczęła powrót”. Jeden z członków oświadczył: „O synowie naszego buntowniczego ludu palestyńskiego! O mężczyźni, którzy jesteście niezłomni na ziemi Palestyny od Rzeki [Jordan] do Morza [Śródziemnego]! Dzisiaj jest dzień marszu ku naszej okupowanej i zrabowanej ziemi palestyńskiej. Dzisiaj przecinamy główny płot syjonistycznego wroga, z drutu kolczastego na granicy Gazy na wschód od obozu uchodźców Dżebalia. Z wolą Allaha dzisiaj wejdziemy na nasze okupowane ziemie i rozpalamy rewolucję przeciwko syjonistycznemu wrogowi w celu ogłoszenia głośno i wyraźnie, że ten wróg jest przeznaczony na zagładę i że co zostało wzięte siłą, tylko siłą zostanie odzyskane. Niebawem wyzwolimy naszą błogosławioną ziemię palestyńską, którą zrabował nam wróg siłą i z której wróg zostanie wygnany tylko siłą. Nazwaliśmy piątek „Dniem Buntowniczej Młodzieży”. Jesteśmy Jednostką Przecinaczy Drutów… Idziemy drogą Allaha. Chcemy podnieść sztandar. Niechaj islam odzyska swoją chwałę. Niechaj meczet Al-Aksa odzyska swoją czystość. Niechaj rozleje się krew. My, buntownicza młodzież Strefy Gazy na wschód od obozu uchodźców Dżebalia przekazujemy komunikat osadnikom wzdłuż granicy Strefy Gazy: odejdźcie natychmiast, zanim będzie za późno! Palestyńska rewolucja nie ustanie aż do zwycięstwa lub męczeństw!"[20]

 

Aby zobaczyć klip w MEMRI TV z tych wypowiedzi, kliknij poniżej: https://www.memri.org/tv/gaza-fence-cutters-unit-footage


Materiał zdjęciowy Jednostki Szturmowania Granicy, który był nadawany między innymi w Al-Jazeera Mubashir, pokazywał zamaskowanych bojówkarzy docierających do drutu kolczastego na motocyklach i przecinających go[21].


Zrzut z ekranu z wideo Jednostki Przełamywania Płotu  

 

Liczne inne wideo z Gazańczykami tnącymi płot graniczny zamieszczono w mediach społecznościowych[22]. Aby zobaczyć klip w MEMRI TV z niektórymi z tych filmów, kliknij poniżej:

 


[1] See MEMRI TV Clip No. 6576, Hamas Leader in Gaza Yahya Sinwar: Our People Took Off Their Military Uniforms and Joined the Marches; We Decided to Turn the Bodies of Our Women and Children into a Dam Blocking Arab Collapse, May 16, 2018.

[2]See MEMRI TV Clip No. 6575, Hamas Political Bureau Member Salah Al-Bardawil: 50 of the Martyrs Killed in Gaza were from Hamas, 12 Regular People, May 16, 2018.

[3] See MEMRI TV Clip No. 6573, Senior Hamas Official Mahmoud Al-Zahhar on Gaza Protests: This Is Not Peaceful Resistance, It Is Supported by Our Weapons, May 13, 2018.

[4] Arabi21.com, February 7, 2018. See MEMRI Special Dispatch No. 7395, Gaza Strip Initiative, In Collaboration With Hamas, Palestinian Islamic Jihad, And Supporters Of Fatah's Muhammad Dahlan: Masses Will Throng To Border With Israel To Demand Right Of Return, March 22, 2018.

[5] Al-Quds Al-Arabi  (London), May 7, 2018.

[6] Facebook.com/maseera2018, May 13, 2018.

[7] A Palestinian village that lay 20 kilometers north of Gaza.

[8] Twitter.com/drissamadwan, February 10, 2018.

[9] Facebook.com/maseera2018, May 12, 2018.

[10] Facebook.com/a7laqadr6, May 13, 2018.

[11] Twitter.com/_Ahmed_Ahmed, May 13, 2018.

[12] Twitter.com/m_borsh22, May 13, 2018.

[13] Twitter.com/emad_aql, May 13, 2018.

[14] Facebook.com/photo.php?fbid=178910852933821&set=pob.100024447224551&type=3&theater, May 14, 2018.

[15] Facebook.com/landpalestin, May 14, 2018.

[16] Twitter.com/FpQ5vWvFoy5OFNp, May 12, 2018.

[17] Facebook.com/selek2018, May 14, 2018.

[18] Facebook.com/selek2018, May 10, 2018.

[19] Facebook.com/selek2018, May 13, 2018.

[20] See MEMRI TV Clip No. 6545, Members of Gaza "Fence Cutters' Unit" Proclaims: Victory or Martyrdom! - Scenes from Gaza "Return March," April 27, 2018.

[21] Facebook.com/selek2018, May 13, 2018.

[22] See MEMRI TV Clip No. 6577, Footage: "Gaza Fence Cutters' Unit" - Scenes from Gaza "Return March," May 11, 2018.

 

MEMRI, Specjalny komunikat Nr 7476, 18 maja 2018
Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 774 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23
Balony z Gazy – problem wybuchającego terroru   Lipman   2020-02-22
Finansowane przez UE, kierowane przez Palestyńczyków. Kampanie BDS w szatach UE   Collier   2020-02-21
Przebierańcy   Lewin   2020-02-20
Nasz europejski wróg   Rosenthal   2020-02-17
Prosto o arabsko-izraelskim konflikcie   Pickles   2020-02-15
Błędny profil palestyńskich terrorystów   Flatow   2020-02-13
Podżeganie irańskiego reżimu do zniszczenia Izraela   Shindman   2020-02-12
Palestyńczycy: Po podżeganiu do przemocy Abbas przybywa do Nowego Jorku, by walczyć z planem pokojowym   Tawil   2020-02-11
Przecież nikt nie traktuje tego poważnie   Koraszewski   2020-02-10
Francja: Wypal trawkę, zabij Żyda, uniknij procesu, idź wolny   Milliere   2020-02-09
W Międzynarodowym Dniu Pamięci Holocaustu fake news i przywódcy podburzający do nienawiści nie są niczym nowym   Amos   2020-02-02
Czy obsesyjna nienawiść irańskiego reżimu do Żydów będzie jego zgubą?   Rosenthal   2020-01-27
Historia stara jak świat   Frantzman   2020-01-27
Autonomia Palestyńska walczy z Żydami, by „bronić” całej ludzkości   Marcus   2020-01-23
Czego światowi przywódcy nie dowiedzą się w Jad Waszem   Julius   2020-01-22
Ciekawe czasy   Lewin   2020-01-16
Zmiana reżimu w Iranie powinna stać się międzynarodowym celem   Rosenthal   2020-01-13
Dekapitacja chrześcijan w prezencie na Boże Narodzenie, Zachód ziewa   Meotti   2020-01-10
Organizacja Wyzwolenia Palestyny: czym jest OWP?   Lipman   2020-01-08
Bernard-Henri Levy o masakrze chrześcijan w Nigerii     2020-01-04
Czy dać państwo Czarnym Hebrajskim Izraelitom?   Flatow   2020-01-03
Nie dawaj fałszywego świadectwa, chyba, że…   Koraszewski   2020-01-02
Hamas, trzydzieści dwa lata później   Toameh   2019-12-29
Bój na śmierć i życie w Tell Tamer   Fernandez   2019-12-21
Angela Merkel finansuje zarówno Muzeum Auschwitz, jak i terroryzm     2019-12-14
Dlaczego nie ma pokoju między muzułmanami a Izraelem   Bulut   2019-12-12
”Israel Denial” odsłania akademickie próby delegitymizacji Izraela   Steinberg   2019-12-10
Iran strzela do protestujących, Europa spiskuje, by wzbogacić morderców   Tobin   2019-12-05
Inwersja antysemityzmu     2019-12-03
Trzeba zakończyć prześladowania ludzi przez radykałów   Franklin   2019-11-29
Były terrorysta wypomina Warren i Sandersowi popieranie palestyńskich terrorystów.   Greenfield   2019-11-25
Uniwersyteckie przyzwolenie dla szerzenia nienawiści   Tobin   2019-11-21
Prawdziwa twarz sprawy palestyńskiej   Collier   2019-11-20
Palestynizm i zasada ”przede wszystkim zaszkodzić”   Rosenthal   2019-11-16
Prawo do samoobrony dla wszystkich poza Izraelem   Tobin   2019-11-15
Jestem imigrantem z Indii. Zaczepiono mnie w Bonn w Niemczech, bo wzięto mnie za Żyda.   Uniyal   2019-11-13
Czego boją się palestyńscy przywódcy?   Toameh   2019-11-12
UE popiera Iran – czołowego kata dzieci na świecie   Rafizadeh   2019-11-06
Otwartość ONZ na turecki plan dla północnej Syrii, podczas gdy 300 tysięcy Kurdów musi uciekać   Frantzman   2019-11-04
Dlaczego Hamas popiera wojnę Erdogana   Toameh   2019-10-31
Terroryści wzywają do zabijania Żydów – z siedziby ONZ w Gazie   Tawil   2019-10-29
Zapowiedź wielkiej wojny?   Koraszewski   2019-10-28
Nowi „baszybuzucy” Turcji: Wolna Armia Syrii   Bekdil   2019-10-27
"Antynormalizacja" z Izraelem: prawdziwy cel   Tawil   2019-10-24
Dwa oblicza antysemityzmu   Yemini   2019-10-22
Co przyjaciele Iranu robią w Gazie   Toameh   2019-10-20
Jak Erdogan planował tę czystkę etniczną   Lowe   2019-10-17
Solidarność z Palestyńczykami – obsesyjna odskocznia do antysemityzmu   Collier   2019-10-04
Zamienione w broń palestyńskie dzieci   Roth   2019-09-28
Chrześcijanie masakrowani, media odwracają wzrok   Meotti   2019-09-27
Szminkowanie trupa z Oslo   Koraszewski   2019-09-21
Boko Haram: krwawy terror, końca nie widać   Bulut   2019-09-18
Dorastaliśmy nienawidząc i przeklinając Żydów   Koraszewski   2019-09-15
Iran jest gotowy do ”wymazania syjonistycznego reżimu z mapy”   Rafizadeh   2019-09-14
Ewoluująca ideologia białej supremacji i jej protagoniści   i Yigal Carmon   2019-09-13
Wojna, pokój, podżegacze i podżegani   Koraszewski   2019-09-12

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk