Prawda

Niedziela, 26 maja 2019 - 16:17

« Poprzedni Następny »


Gaza: raz jeszcze o pokojowych Marszach Powrotu


Z materiałów MEMRI 2018-05-20


Analiza wypowiedzi o kampanii „Wielkiego Marszu Powrotu” przedstawicieli Hamasu, organizatorów kampanii i uczestników i zwolenników kampanii ujawnia, że nie była to spontaniczna akcja obywatelska, ale działanie w pełni wspierane przez Hamas i że celem było przełamanie płotu granicznego w celu wdarcia się na izraelskie terytorium i marszu na społeczności izraelskie. Od momentu jej rozpoczęcia w Dzień Ziemi (30 marca 2018 r.) przedstawiciele Hamasu odwiedzali obozy wzdłuż granicy, gdzie zbierali się maszerujący, żeby wyrazić swoje poparcie i zachętę. Przedstawiciele Hamasu mówili, że członkowie ruchu uczestniczyli w marszach i że stanowili większość ofiar śmiertelnych. Mahmoud Al-Zahar podkreślał nawet, że marsz nie był formą pokojowego oporu.

Przedstawiciele Hamasu: 50 spośród ofiar śmiertelnych było członkami Hamsu; To nie jest pokojowy opór

 

Przedstawiciele Hamasu przy kilku okazjach przyznali, że ruch wziął czynny udział w marszach. Przywódca Hamasu, Jahja Sinwar, powiedział, że członkowie ruchu „zdjęli swoje mundury wojskowe i odłożyli broń. Chwilowo porzucili  walkę zbrojną” i dołączyli do marszów[1]. Członek Biura Politycznego Hamasu, Saleh Bardawil, powiedział, że z 62 ludzi zabitych w starciach wzdłuż granicy Gazy 14 maja, pięćdziesięciu było członkami ruchu[2].


Inny dygnitarz Hamasu, Mahmoud Al-Zahhar, powiedział, że nazywanie tej kampanii „pokojowym oporem” było „oszukiwaniem publiczności”. Powiedział: „Kiedy masz broń, która była w stanie oprzeć się okupantowi w wojnach w 2006, 2008, 2012 i 2014 r.... Kiedy masz broń, którą dzierżą mężczyźni, którzy byli zdolni do powstrzymania najsilniejszej armii w regionie od wejścia do Gazy przez 51 dni i byli w stanie pojmać lub zabić żołnierzy tej armii – czy to naprawdę jest ‘pokojowy opór’? To nie jest pokojowy opór. Czy opcja [walki zbrojnej] zmniejszyła się? Nie. Wręcz przeciwnie, rośnie i rozwija się. To jest jasne. Kiedy więc mówimy o ‘pokojowym oporze’, oszukujemy publiczność. To jest pokojowy opór wzmocniony przez siłę militarną i przez agencje bezpieczeństwa, i cieszący się olbrzymim, powszechnym poparciem. Jeśli chodzi o ‘pokojowy opór’ [Fatahu], składa się on z wieców, demonstracji, protestów, błagań i próśb w celu poprawienia warunków negocjacji lub umożliwienia rozmów z izraelskim wrogiem. To oszustwo nie zwodzi palestyńskiego społeczeństwa"[3].

 

Aktywista Ahmad Abu Ratima, jeden z organizatorów i rzeczników kampanii Marsz Powrotu, napisał na swojej stronie Facebooka o planie masowej infiltracji, najpierw społeczności izraelskich przy granicy z Gazą, a potem w głębi Izraela, nawet za cenę życia Palestyńczyków: „Jeśli Palestyńczykom w Gazie [mieście] uda się zwerbować 100 tysięcy pokojowych protestujących, a na innych terenach zwerbować dziesiątki tysięcy, okupantowi będzie bardzo trudno uporać się z tymi masowymi marszami. Nawet jeśli jacyś ludzie zostaną zabici podczas samego przełamywania [granicy]… ale dzięki ich poświęceniu Palestyńczykom uda się przekroczyć oddzielający płot i dotrzeć do ziemi, która jest okupowana od 1948 r., będzie to rozsądna cena do zapłacenia. Tysiące ofiar padło w wojnach bez [osiągnięcia] żadnych rezultatów politycznych… Tym razem śmierć będzie uzasadniona i będzie na rzecz znaczącego narodowego osiągnięcia"[4].

 

Według gazety „Al-Quds Al-Arabi”, Abu Ratima napisał w grupie Return March Whatsapp, że przełamanie granicy „będzie szczególnie bolesne dla okupanta i będzie miało znaczący międzynarodowy oddźwięk” i dodał: „W dziesięć minut wszyscy Powracający [uczestnicy marszu] będą w samym sercu osiedla Sderot, a wtedy broń okupanta będzie całkowicie bezużyteczna. [Palestyńskie] procesje zmieszają się z osadnikami w sercu naszych okupowanych miast… To zada śmiertelny cios okupantowi i bez wątpienia podda się”. 

 

Artykuł w „Al-Quds Al-Arabi” wspomniał palestyńskie próby przełamania płotu granicznego, pisząc: „W ciągu ostatnich kilku dni plan przełamania płotu [granicznego] Gazy jako część „Dnia Posuwania się Naprzód”, spotkał się z pewnym sukcesem, kiedy młodzieży udało się przełamać granicę w kilku punktach po przecięciu drutów kolczastych"[5].


Podpis pod plakatem \
Podpis pod plakatem "14maja 2018: Dzień Przełamania [Granicy]" (źródło: twitter.com/LayalZaqout 6, 13 maja 2018)

13 maja, przed demonstracjami planowanymi na Dzień Nakby (14 maja) – nazywanym w mediach społecznościowych „Dniem Przełamania [Granicy]”– oficjalna strona Facebooka Wielkiego Marszu Powrotu zamieściła komunikat: „Pilna rada na Dzień Przełamania [Granicy]: zawsze pamiętajcie, że nasze marsze są bez przemocy i używajcie tylko środków bez przemocy. Powracający [uczestnicy marszów] muszą wejść na terytorium [izraelskie] w dużych grupach, liczących dziesiątki, setki, a nawet tysiące i zaskoczyć [izraelskich] żołnierzy przez podchodzenie z nieoczekiwanych [kierunków]. Muszą zapewnić, że pozostaną w dużych grupach, liczących tysiące, i dotrą do najbliższego zamieszkałego miejsca na naszych okupowanych w 1948 r. terytoriach. Tam muszą zorganizować strajk siedzący wśród izraelskich mieszkańców. Uważajcie, byście nie wrócili do Gazy po udanym przełamaniu [granicy] i nie rozproszyli się, żeby przeszkodzić żołnierzom okupanta na konfrontowanie pojedynczych ludzi… Obecność powracających uczestników marszu zmniejszy możliwość żołnierzy okupacyjnych zranienia was i zapewni wam [źródło] żywności i wody. Muszą przybyć buldożery i usunąć drut kolczasty w momencie, w którym miliony [przekroczą granicę] i wleją się [do Izraela]. Wszyscy mieszkańcy Gazy muszą wyjść i dołączyć do Powracających [uczestników marszów].

 

Uważajcie, by nie powodować szkód lub nie zabić żołnierzy albo Izraelczyków, żeby nie dostarczyć [im] pretekstu do [popełnienia] aktu masakry..."[6]

 

Należy zauważyć, że dr Issam Adwan, szef wydziału uchodźców Hamasu, tweetował 10 lutego 2018 r., na kilka tygodni przed rozpoczęciem kampanii Wielkiego Marszu Powrotu: „Wzywam mieszkańców mojej wsi, Barbara[7], by uporządkowali swoje sprawy w przygotowaniu do powrotu do Barbara w następnych kilku tygodniach. #WielkiMarszPowrotu"[8].

 

Gazańczycy zamieszczają na mediach społecznościowych mapy dla maszerujących na przełamanie granicy, które pokazują trasy i odległości do izraelskich społeczności

 

Strony mediów społecznościowych Wielkiego Marszu Powrotu i jego zwolenników w Gazie zamieszczały mapy i zdjęcia lotnicze, pokazujące trasy i odległości od różnych części Strefy Gazy do izraelskich społeczności przygranicznych. Niektórym postom towarzyszyły wezwania do wdarcia się do tych społeczności różnymi drogami.

 

Oficjalna strona Facebooka kampanii Wielkiego Marszu Powrotu zamieściła zdjęcie lotnicze, pokazujące odległość między Gazą a izraelskim kibucem Kisuffim z tekstem: "Od płotu rozdzielającego do Kisuffim: 38 minut"[9].

 
Mapy zamieszczone na oficjalnej stronie Facebooka kampanii Wielkiego Marszu Powrotu
Mapy zamieszczone na oficjalnej stronie Facebooka kampanii Wielkiego Marszu Powrotu

Pewien Gazańczyk zamieścił poniższe mapy i napisał: „[Te mapy] rozdano młodzieży na przełamanie granicy jutro. Pokazują trasy do osiedli na wewnętrznych terytoriach okupowanych [tj. terytoriach 1948 r.]”. Inny użytkownik odpowiedział: „Jestem przeciwny wszystkim tym publikacjom [ujawniającym nasze plany], bo teraz wróg podejmie niezbędne środki ostrożności"[10].


Podpis pod zdjęciem \
Podpis pod zdjęciem "Szturm [granicy] 14 maja”

Inny Gazańczyk na Twitterze także zamieścił mapy społeczności izraelskich w pobliżu Gazy i napisał: „Do każdego, komu uda się wedrzeć na naszą okupowaną ziemię: jest tam gruba ryba, czekająca na nas bardzo blisko: osiedle Be'eri, ulokowane 4-4,5 kilometra od wschodniej Gazy (na północ od obozu Al-Bureidż). Uważane jest za jedno z najbogatszych osiedli i mieszka w nim około 900 osadników. Można dotrzeć tam motocyklem w trzy lub cztery minuty, a szybkim biegiem w 15-20 minut”. W innym tweedzie napisał: „Do całej opierającej się młodzieży, która nie zna strachu: Wszystkie osiedla są blisko. Jeśli granica zostanie przełamana, zawierzcie Allahowi i nie bójcie się..." [11]


Mapa pokazująca odległości do izraelskich społeczności w pobliżu granicy Gazy  
Mapa pokazująca odległości do izraelskich społeczności w pobliżu granicy Gazy  

Muhammad Al-Bursz z Gazy tweetował: "Ludzie i mieszkańcy Gazy! Z pomocą Allaha popołudniowe modły odbędą się w osiedlach na granicy Gazy Nativ Ha-Asara, Erez, Sderot, Nir Am [i] Mefalsim. Spotkamy się w Obozie Powrotu na północ od Dżebalia i wyruszymy stamtąd”. Tweetowi towarzyszyła fotografia lotnicza tych miejscowości. W innym tweecie tego samego dnia Al-Bursz napisał, parafrazując rozkazy, jakie według muzułmańskiej tradycji prorok Mahomet i kalif Abu Bakr wydali swoim wojskom przed wyruszeniem do bitwy: "Podczas waszego świętego marszu jutro nakazuję wam nie zabijać dzieci, kobiet i bardzo starych ludzi. Nie palcie drzew i nie wyrywajcie drzew owocowych"[12].

 

Wezwania w mediach społecznościowych do starć z Izraelczykami po wdarciu się do ich społeczności  

 

Niektóre wpisy, plakaty i ulotki publikowane w mediach społecznościowych wzywały do starć z Izraelczykami po przełamaniu płotu granicznego i wdarcia się do ich społeczności. Emad Akl z Gazy tweetował: „[Izraelskie miasto] Sderot leży tylko o 700 metrów na wschód of [palestyńskiego miasta] Beit Hanoun w północnej Gazie. Kwatera główna izraelskiej armii jest tam i jest w niej około 800 świń. Do [miasta] można dotrzeć w dwie minuty na motocyklach lub w pięć minut szybkiego biegu”. Wzywał: „Mordujcie, zarzynajcie, palcie i nigdy nie okażcie im żadnej litości"[13].


Tweet Emada Akli
Tweet Emada Akli

Gazański użytkownik Facebooka zamieścił zdjęcie zamaskowanego bojówkarza wymachującego nożem z tekstem: „Kibuc Kerem Szalom, na wschód od Rafah, jest tylko 300 metrów od granicy. Ma zagrody dla indyków, boisko piłkarskie i basen, [choć] mieszka tam tylko 15 rodzin. Rzućcie się na nich z nożami"[14].Strona Facebooka "Palestyna jednoczy nas” zamieściła ulotkę po arabsku i po hebrajsku „palestyńskiego oporu w Gazie”. Zwracając się do izraelskich mieszkańców przygranicznych społeczności mówi im, by opuścili swoje domy: „Waszym jedynym sposobem przeżycia jest powrót do waszych krajów pochodzenia, bo my powracamy”; „O Żydzi, nie należycie tutaj… nie [macie] tutaj państwa, tylko strach i terror"[15].


Ulotka zamieszczona na stronie Facebooka „Palestyna nas jednoczy”  
Ulotka zamieszczona na stronie Facebooka „Palestyna nas jednoczy”  

Plakat ogłaszający „Marsz Milionów dla Powrotu i dla Złamania Oblężenia”, zamieszczony na Twitterze, mówi: "Do rebeliantów idących do ziemi ojczystej… przypominamy wam o dyrektywach waszego Proroka: wyruszajcie i walczcie na rzecz Allaha przeciwko niewiernym, którzy [odrzucają] Allaha, [ale] nie popełniajcie zdrady ani ekscesów, nie okaleczajcie zwłok i nie zabijajcie dzieci lub mnichów… [tekst wzięty z hadisu proroka Mahometa]"[16]


Jednostki "Szturmowania Granicy” i „Przecinania Płotu”


Posty i wideo na mediach społecznościowych twierdziły, że stworzono specjalne jednostki do przełamania płotu granicznego, włącznie z Jednostką Szturmowania Granicy i jednostką Przecinania Płotu. Strona Facebooka poświęcona tej pierwszej jednostce relacjonuje jej działalność w opisach słownych i w filmach. W jednym z postów czytamy: „Młodzież przecięła część drutów kolczastych na wschód od Al-Bureidż w środkowej Gazie” i towarzyszyły temu dokumentujące to zdjęcia[17]. Inny post brzmiał: „Jednostka Przecinania Płotu oznajmia, że jest w pełni gotowa do przecinania drutu kolczastego i usunięcia go z całej długości granicy Gazy"[18].Na stronie pokazano także plakat z podpisem: „Przetnij [płot], usuń go i wedrzyj się!" [19]


Materiał filmowy Jednostki Przecinania Płotu był także pokazywany w telewizji. W materiale nadanym 27 kwietnia w telewizji Hamasu, Al-Aqsa TV, zamaskowani członkowie jednostki stali z nożycami do cięcia drutu i skandowali: Chajbar, Chajbar, o Żydzi, armia Mahometa rozpoczęła powrót”. Jeden z członków oświadczył: „O synowie naszego buntowniczego ludu palestyńskiego! O mężczyźni, którzy jesteście niezłomni na ziemi Palestyny od Rzeki [Jordan] do Morza [Śródziemnego]! Dzisiaj jest dzień marszu ku naszej okupowanej i zrabowanej ziemi palestyńskiej. Dzisiaj przecinamy główny płot syjonistycznego wroga, z drutu kolczastego na granicy Gazy na wschód od obozu uchodźców Dżebalia. Z wolą Allaha dzisiaj wejdziemy na nasze okupowane ziemie i rozpalamy rewolucję przeciwko syjonistycznemu wrogowi w celu ogłoszenia głośno i wyraźnie, że ten wróg jest przeznaczony na zagładę i że co zostało wzięte siłą, tylko siłą zostanie odzyskane. Niebawem wyzwolimy naszą błogosławioną ziemię palestyńską, którą zrabował nam wróg siłą i z której wróg zostanie wygnany tylko siłą. Nazwaliśmy piątek „Dniem Buntowniczej Młodzieży”. Jesteśmy Jednostką Przecinaczy Drutów… Idziemy drogą Allaha. Chcemy podnieść sztandar. Niechaj islam odzyska swoją chwałę. Niechaj meczet Al-Aksa odzyska swoją czystość. Niechaj rozleje się krew. My, buntownicza młodzież Strefy Gazy na wschód od obozu uchodźców Dżebalia przekazujemy komunikat osadnikom wzdłuż granicy Strefy Gazy: odejdźcie natychmiast, zanim będzie za późno! Palestyńska rewolucja nie ustanie aż do zwycięstwa lub męczeństw!"[20]

 

Aby zobaczyć klip w MEMRI TV z tych wypowiedzi, kliknij poniżej: https://www.memri.org/tv/gaza-fence-cutters-unit-footage


Materiał zdjęciowy Jednostki Szturmowania Granicy, który był nadawany między innymi w Al-Jazeera Mubashir, pokazywał zamaskowanych bojówkarzy docierających do drutu kolczastego na motocyklach i przecinających go[21].


Zrzut z ekranu z wideo Jednostki Przełamywania Płotu  

 

Liczne inne wideo z Gazańczykami tnącymi płot graniczny zamieszczono w mediach społecznościowych[22]. Aby zobaczyć klip w MEMRI TV z niektórymi z tych filmów, kliknij poniżej:

 


[1] See MEMRI TV Clip No. 6576, Hamas Leader in Gaza Yahya Sinwar: Our People Took Off Their Military Uniforms and Joined the Marches; We Decided to Turn the Bodies of Our Women and Children into a Dam Blocking Arab Collapse, May 16, 2018.

[2]See MEMRI TV Clip No. 6575, Hamas Political Bureau Member Salah Al-Bardawil: 50 of the Martyrs Killed in Gaza were from Hamas, 12 Regular People, May 16, 2018.

[3] See MEMRI TV Clip No. 6573, Senior Hamas Official Mahmoud Al-Zahhar on Gaza Protests: This Is Not Peaceful Resistance, It Is Supported by Our Weapons, May 13, 2018.

[4] Arabi21.com, February 7, 2018. See MEMRI Special Dispatch No. 7395, Gaza Strip Initiative, In Collaboration With Hamas, Palestinian Islamic Jihad, And Supporters Of Fatah's Muhammad Dahlan: Masses Will Throng To Border With Israel To Demand Right Of Return, March 22, 2018.

[5] Al-Quds Al-Arabi  (London), May 7, 2018.

[6] Facebook.com/maseera2018, May 13, 2018.

[7] A Palestinian village that lay 20 kilometers north of Gaza.

[8] Twitter.com/drissamadwan, February 10, 2018.

[9] Facebook.com/maseera2018, May 12, 2018.

[10] Facebook.com/a7laqadr6, May 13, 2018.

[11] Twitter.com/_Ahmed_Ahmed, May 13, 2018.

[12] Twitter.com/m_borsh22, May 13, 2018.

[13] Twitter.com/emad_aql, May 13, 2018.

[14] Facebook.com/photo.php?fbid=178910852933821&set=pob.100024447224551&type=3&theater, May 14, 2018.

[15] Facebook.com/landpalestin, May 14, 2018.

[16] Twitter.com/FpQ5vWvFoy5OFNp, May 12, 2018.

[17] Facebook.com/selek2018, May 14, 2018.

[18] Facebook.com/selek2018, May 10, 2018.

[19] Facebook.com/selek2018, May 13, 2018.

[20] See MEMRI TV Clip No. 6545, Members of Gaza "Fence Cutters' Unit" Proclaims: Victory or Martyrdom! - Scenes from Gaza "Return March," April 27, 2018.

[21] Facebook.com/selek2018, May 13, 2018.

[22] See MEMRI TV Clip No. 6577, Footage: "Gaza Fence Cutters' Unit" - Scenes from Gaza "Return March," May 11, 2018.

 

MEMRI, Specjalny komunikat Nr 7476, 18 maja 2018
Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 649 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Na początku był Arab z nożem. 180 lat wykrętów (wersja 2)   Collier   2019-05-21
Bliskowschodni ruch antypokojowy   Toameh   2019-05-20
Radziecki antysyjonizm i współczesny antysemityzm lewicy   Tabarovsky   2019-05-18
Między Eurowizją a tańcem z Hamasem   Collins   2019-05-12
Ilhan Omar – ignorancja i bigoteria w sprawie rakiet z Gazy   Dershowitz   2019-05-09
Jak palestyńscy przywódcy zachęcają do terroryzmu   Tawil   2019-05-08
Nie, to nie jest o „rasie”   Rosenthal   2019-05-06
Unia Europejska: pielęgnowanie niestabilności i terroryzmu na Bliskim Wschodzie   Kahn   2019-05-05
Facebook walczy z Fake News stronniczym wideo z Gazy   Miller   2019-05-04
Abbas chce kryzysu humanitarnego   Bergman   2019-05-01
Dlaczego główny nurt polityki jest winny szerzenia się antysemityzmu   Collier   2019-04-29
Grecja: „Strefa zakazana” w Atenach?   Polizoidou   2019-04-27
Iran: nowe słownictwo lalki brzuchomówcy   Taheri   2019-04-26
Co dzieje się z Palestyńczykami, którzy żądają lepszego życia?   Toameh   2019-04-23
Uczciwość Hamasu i umowa stulecia   Toameh   2019-04-20
Współczujący wszystkich krajów łączą się   Koraszewski   2019-04-17
Tak, palestyńska tożsamość jest pomyślana tylko jako broń przeciwko Izraelowi     2019-04-15
Co się kryje za sprzeciwem wobec pokoju z Izraelem?   Tawil   2019-04-07
Wielka Brytania: Radykalni muzułmanie mile widziani, prześladowani  chrześcijanie wręcz przeciwnie   Ibrahim   2019-04-06
Konflikt świata z Izraelem w liczbach. Izraelsko-arabski konflikt w kontekście – jakiego nigdy nie widzieliście   Collier   2019-04-03
Między Gazą a Wzgórzami Golan   Collins   2019-03-31
Iran krok za krokiem zbliża się do swojego celu:  "wymazania Izraela z mapy"   Rafizadeh   2019-03-27
CODE PINK przekracza czerwoną linię w Iranie   Collins   2019-03-24
Iran: egzekucje dzieci, amputacje, chłosty   Rafizadeh   2019-03-22
Uratowani Jazydzi stoją przed ponurą przyszłością po powrocie do Iraku   Frantzman   2019-03-21
Zbrodnie wojenne Hamasu przeciwko Izraelowi i Palestyńczykom   Tawil   2019-03-20
Obalanie oskarżenia o użycie „nieproporcjonalnej siły”   Plosker   2019-03-18
Palestyńczycy: Abbas staje przed „sądem” pod zarzutem zdrady   Toameh   2019-03-17
Nie wiatr niesie odpowiedź na ”balonowy terror”   Collins   2019-03-14
Palestyńczycy: Nie dla pokoju i pojednania z „niewiernymi”   Toameh   2019-03-13
Kolorowe pranie czy pranie mózgów - uwagi o Eurowizji w Izraelu?   Benson   2019-03-08
Palestyńczycy: "Nie ma miejsca na twór syjonistyczny w Palestynie”   Tawil   2019-03-07
Iran: narastające prześladowania chrześcijan   Rafizadeh   2019-03-05
Dzwon alarmowy – powrót antysemityzmu   Collins   2019-02-28
Zbrodnie wojenne Hamasu i Islamskiego Dżihadu wobec dzieci i kobiet   Tawil   2019-02-23
“Nowy Bliski Wschód” – może za 500 lat?   Rosenthal   2019-02-22
Dlaczego brytyjska lewica nie zacznie czepiać się kogoś innego?    MacEoin   2019-02-19
Do ludzi z Gazy: kupcie sobie własne cholerne szpitale   Rose   2019-02-16
Skąd się bierze gwałtowny wzrost antysemityzmu na świecie?   Dershowitz   2019-02-15
Tragedia wschodnich chrześcijan i na czym polega żydostwo   Lewin   2019-02-14
Irańska rewolucja i uprzedzenia establishmentu   Glick   2019-02-03
Przypomnienia, wspomnienia i upamiętnienia Holocaustu   Collins   2019-01-27
”Guardian” delegitymizuje Izrael w kłamliwym artykule redakcyjnym   Plosker   2019-01-26
Naziści w przebraniu. Antyizraelskie przesłanie jest skrajnie prawicową retoryką   Collier   2019-01-24
Co mają wspólnego Mahmoud Abbas i handlarze narkotykami   Amos   2019-01-21
Kiedy skrajnie prawicowi żydożercy zgadzają się ze skrajnie lewicowymi żydożercami   Marquardt-Bigman   2019-01-14
Palestyńczycy: Prawdziwe ”zbrodnie”   Tawil   2019-01-12
Pallywood znowu podnosi swój ohydny łeb   Lieberman   2019-01-08
Palestyna: Co byłoby, gdyby nie było wojny sześciodniowej?   Sherman   2019-01-06
Gaza: sześć kłamstw i jedna prawda   Maroun   2019-01-04
Erdoğan nie jest dobrotliwym sułtanem z przeszłości, jest potworem, którego trzeba powstrzymać   Yemini   2019-01-03
Dżihadystyczny psychopata: czaruje nas, uwodzi i pożera   Chesler   2018-12-31
Rasowa polityka antysemityzmu i islamofobii   Frantzman   2018-12-30
Sił dżihadu nie można oswoić ani obłaskawić   Yemini   2018-12-28
Żadnych Żydów w Europie i żadnego państwa żydowskiego na Bliskim Wschodzie   Meotti   2018-12-27
Zwolennicy ISIS grożą zamachami terrorystycznymi podczas Świąt     2018-12-23
Co złego to Żydzi   Rosenthal   2018-12-18
Antysemityzm drogą do kariery w Turcji   Bulut   2018-12-17
11 w Pittsburghu i niemowlę w Ofra     2018-12-14
Walcz z antysemityzmem w swoim domu, a nie u sąsiada   Maroun   2018-12-11
Brytyjski profesor – fan Hamasu i jego ”poezja”     2018-12-05
Brendan O’Neill o obsesji potępiania Izraela przez lewicę   Coyne   2018-11-28
Jak wyrwać się z łap osobliwie pojmowanej empatii?   Koraszewski   2018-11-24
Dlaczego wznowione sankcje wobec Iranu są dobre dla Palestyńczyków   Toameh   2018-11-23
Tykająca bomba zegarowa islamskiej nienawiści do Żydów w USA   Bergman   2018-11-21
Jak ”New York Times” usprawiedliwia antysemityzm   Chesler   2018-11-18
Rzeź chrześcijan, brak reakcji egipskich władz   Ibrahim   2018-11-13
Żydzi a rządy prawa w Europie   Gerstenfeld   2018-11-12
Asia Bibi: Pakistańska zdrada sprawiedliwości   Meotti   2018-11-07
W Nowym Jorku są setki antyżydowskich przestępstw nienawiści – i ANI JEDEN schwytany sprawca nie był ze skrajnej prawicy      2018-11-03
Masakra w synagodze w Pittsburghu: pobudka dla antysemitów?   Maroun   2018-11-02
Ukryci zakładnicy w wojnie Hamasu w Gazie   Collins   2018-10-20
Nowoczesne ”ostateczne rozwiązanie” jest bardzo podobne do starego   Maroun   2018-10-18
Jak Iran planuje przejęcie Gazy   Toameh   2018-10-17
Jak Palestyńczycy kłamią Europejczykom   Tawil   2018-10-13
Cel Iranu - zlikwidowanie Izraela     2018-09-29
Islamskich antysemitów chroni niemieckie państwo prawa   Tibi   2018-09-26
Turcja: tortury, wykorzystywanie seksualne szaleją w więzieniach   Bulut   2018-09-21
Krytyka czy patologiczna nienawiść?   Rosenthal   2018-09-19
Lewicowy nacjonalizm i bolszewicka prawica   Koraszewski   2018-09-18
Nienawiść Corbyna do Izraela nie jest żadną niespodzianką   Bergman   2018-09-13
Ku czemu zmierza antysyjonizm?   Koraszewski   2018-09-09
Ankara oskarża dziennikarza z okupowanego Cypru   Bulut   2018-09-08
Za co nienawidzą Żydów   Lewinskaja   2018-09-03
Żydowski exodus, który Corbyn ignoruje   Julius   2018-08-30
Pani biskup i jej fałszywe świadectwo   Landes   2018-08-28
Odpowiedzialność Abbasa za kryzys w Gazie   Tawil   2018-08-26
Nasze dzieci mogą wybrać demokrację zamiast islamu     2018-08-24
Przykro mi, liberałowie – antysyjonizm jest antysemityzmem   Marquardt-Bigman   2018-08-19
Niewolnictwo Jazydów, handel dziećmi, groźby śmierci wobec dziennikarzy: czy Turcja powinna pozostać w NATO?   Bulut   2018-08-16
Mordercza nienawiść do Żydów znowu szerzy się jak ogień   Meotti   2018-08-15
Czy Corbyn jest antysemitą?   Tsalic   2018-08-13
Muzułmański program: Dżihad, islamski kalifat, zlikwidowanie Izraela     2018-08-11
Powracająca (brunatna) fala   Koraszewski   2018-08-10
Ujawnianie zbrodni ISIS jest terroryzmem   Bulut   2018-07-30
Demonstracja przeciwko Trumpowi szerzy truciznę na ulicach Londynu   Collier   2018-07-29
Dlaczego Iran wspiera palestyńskie grupy terroru?   Toameh   2018-07-28
Najnowsza fatwa muftiego Jerozolimy   Tawil   2018-07-26
„Ogniste sokoly” i dylemat - walczyć czy uciekać   Collins   2018-07-21
"Zasiłek dżihadysty": poglądy na pracę na Bliskim Wschodzie   Darwish   2018-07-17

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamiki


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk