Prawda

Piątek, 21 stycznia 2022 - 09:55

« Poprzedni Następny »


Gaza: raz jeszcze o pokojowych Marszach Powrotu


Z materiałów MEMRI 2018-05-20


Analiza wypowiedzi o kampanii „Wielkiego Marszu Powrotu” przedstawicieli Hamasu, organizatorów kampanii i uczestników i zwolenników kampanii ujawnia, że nie była to spontaniczna akcja obywatelska, ale działanie w pełni wspierane przez Hamas i że celem było przełamanie płotu granicznego w celu wdarcia się na izraelskie terytorium i marszu na społeczności izraelskie. Od momentu jej rozpoczęcia w Dzień Ziemi (30 marca 2018 r.) przedstawiciele Hamasu odwiedzali obozy wzdłuż granicy, gdzie zbierali się maszerujący, żeby wyrazić swoje poparcie i zachętę. Przedstawiciele Hamasu mówili, że członkowie ruchu uczestniczyli w marszach i że stanowili większość ofiar śmiertelnych. Mahmoud Al-Zahar podkreślał nawet, że marsz nie był formą pokojowego oporu.

Przedstawiciele Hamasu: 50 spośród ofiar śmiertelnych było członkami Hamsu; To nie jest pokojowy opór

 

Przedstawiciele Hamasu przy kilku okazjach przyznali, że ruch wziął czynny udział w marszach. Przywódca Hamasu, Jahja Sinwar, powiedział, że członkowie ruchu „zdjęli swoje mundury wojskowe i odłożyli broń. Chwilowo porzucili  walkę zbrojną” i dołączyli do marszów[1]. Członek Biura Politycznego Hamasu, Saleh Bardawil, powiedział, że z 62 ludzi zabitych w starciach wzdłuż granicy Gazy 14 maja, pięćdziesięciu było członkami ruchu[2].


Inny dygnitarz Hamasu, Mahmoud Al-Zahhar, powiedział, że nazywanie tej kampanii „pokojowym oporem” było „oszukiwaniem publiczności”. Powiedział: „Kiedy masz broń, która była w stanie oprzeć się okupantowi w wojnach w 2006, 2008, 2012 i 2014 r.... Kiedy masz broń, którą dzierżą mężczyźni, którzy byli zdolni do powstrzymania najsilniejszej armii w regionie od wejścia do Gazy przez 51 dni i byli w stanie pojmać lub zabić żołnierzy tej armii – czy to naprawdę jest ‘pokojowy opór’? To nie jest pokojowy opór. Czy opcja [walki zbrojnej] zmniejszyła się? Nie. Wręcz przeciwnie, rośnie i rozwija się. To jest jasne. Kiedy więc mówimy o ‘pokojowym oporze’, oszukujemy publiczność. To jest pokojowy opór wzmocniony przez siłę militarną i przez agencje bezpieczeństwa, i cieszący się olbrzymim, powszechnym poparciem. Jeśli chodzi o ‘pokojowy opór’ [Fatahu], składa się on z wieców, demonstracji, protestów, błagań i próśb w celu poprawienia warunków negocjacji lub umożliwienia rozmów z izraelskim wrogiem. To oszustwo nie zwodzi palestyńskiego społeczeństwa"[3].

 

Aktywista Ahmad Abu Ratima, jeden z organizatorów i rzeczników kampanii Marsz Powrotu, napisał na swojej stronie Facebooka o planie masowej infiltracji, najpierw społeczności izraelskich przy granicy z Gazą, a potem w głębi Izraela, nawet za cenę życia Palestyńczyków: „Jeśli Palestyńczykom w Gazie [mieście] uda się zwerbować 100 tysięcy pokojowych protestujących, a na innych terenach zwerbować dziesiątki tysięcy, okupantowi będzie bardzo trudno uporać się z tymi masowymi marszami. Nawet jeśli jacyś ludzie zostaną zabici podczas samego przełamywania [granicy]… ale dzięki ich poświęceniu Palestyńczykom uda się przekroczyć oddzielający płot i dotrzeć do ziemi, która jest okupowana od 1948 r., będzie to rozsądna cena do zapłacenia. Tysiące ofiar padło w wojnach bez [osiągnięcia] żadnych rezultatów politycznych… Tym razem śmierć będzie uzasadniona i będzie na rzecz znaczącego narodowego osiągnięcia"[4].

 

Według gazety „Al-Quds Al-Arabi”, Abu Ratima napisał w grupie Return March Whatsapp, że przełamanie granicy „będzie szczególnie bolesne dla okupanta i będzie miało znaczący międzynarodowy oddźwięk” i dodał: „W dziesięć minut wszyscy Powracający [uczestnicy marszu] będą w samym sercu osiedla Sderot, a wtedy broń okupanta będzie całkowicie bezużyteczna. [Palestyńskie] procesje zmieszają się z osadnikami w sercu naszych okupowanych miast… To zada śmiertelny cios okupantowi i bez wątpienia podda się”. 

 

Artykuł w „Al-Quds Al-Arabi” wspomniał palestyńskie próby przełamania płotu granicznego, pisząc: „W ciągu ostatnich kilku dni plan przełamania płotu [granicznego] Gazy jako część „Dnia Posuwania się Naprzód”, spotkał się z pewnym sukcesem, kiedy młodzieży udało się przełamać granicę w kilku punktach po przecięciu drutów kolczastych"[5].


Podpis pod plakatem \
Podpis pod plakatem "14maja 2018: Dzień Przełamania [Granicy]" (źródło: twitter.com/LayalZaqout 6, 13 maja 2018)

13 maja, przed demonstracjami planowanymi na Dzień Nakby (14 maja) – nazywanym w mediach społecznościowych „Dniem Przełamania [Granicy]”– oficjalna strona Facebooka Wielkiego Marszu Powrotu zamieściła komunikat: „Pilna rada na Dzień Przełamania [Granicy]: zawsze pamiętajcie, że nasze marsze są bez przemocy i używajcie tylko środków bez przemocy. Powracający [uczestnicy marszów] muszą wejść na terytorium [izraelskie] w dużych grupach, liczących dziesiątki, setki, a nawet tysiące i zaskoczyć [izraelskich] żołnierzy przez podchodzenie z nieoczekiwanych [kierunków]. Muszą zapewnić, że pozostaną w dużych grupach, liczących tysiące, i dotrą do najbliższego zamieszkałego miejsca na naszych okupowanych w 1948 r. terytoriach. Tam muszą zorganizować strajk siedzący wśród izraelskich mieszkańców. Uważajcie, byście nie wrócili do Gazy po udanym przełamaniu [granicy] i nie rozproszyli się, żeby przeszkodzić żołnierzom okupanta na konfrontowanie pojedynczych ludzi… Obecność powracających uczestników marszu zmniejszy możliwość żołnierzy okupacyjnych zranienia was i zapewni wam [źródło] żywności i wody. Muszą przybyć buldożery i usunąć drut kolczasty w momencie, w którym miliony [przekroczą granicę] i wleją się [do Izraela]. Wszyscy mieszkańcy Gazy muszą wyjść i dołączyć do Powracających [uczestników marszów].

 

Uważajcie, by nie powodować szkód lub nie zabić żołnierzy albo Izraelczyków, żeby nie dostarczyć [im] pretekstu do [popełnienia] aktu masakry..."[6]

 

Należy zauważyć, że dr Issam Adwan, szef wydziału uchodźców Hamasu, tweetował 10 lutego 2018 r., na kilka tygodni przed rozpoczęciem kampanii Wielkiego Marszu Powrotu: „Wzywam mieszkańców mojej wsi, Barbara[7], by uporządkowali swoje sprawy w przygotowaniu do powrotu do Barbara w następnych kilku tygodniach. #WielkiMarszPowrotu"[8].

 

Gazańczycy zamieszczają na mediach społecznościowych mapy dla maszerujących na przełamanie granicy, które pokazują trasy i odległości do izraelskich społeczności

 

Strony mediów społecznościowych Wielkiego Marszu Powrotu i jego zwolenników w Gazie zamieszczały mapy i zdjęcia lotnicze, pokazujące trasy i odległości od różnych części Strefy Gazy do izraelskich społeczności przygranicznych. Niektórym postom towarzyszyły wezwania do wdarcia się do tych społeczności różnymi drogami.

 

Oficjalna strona Facebooka kampanii Wielkiego Marszu Powrotu zamieściła zdjęcie lotnicze, pokazujące odległość między Gazą a izraelskim kibucem Kisuffim z tekstem: "Od płotu rozdzielającego do Kisuffim: 38 minut"[9].

 
Mapy zamieszczone na oficjalnej stronie Facebooka kampanii Wielkiego Marszu Powrotu
Mapy zamieszczone na oficjalnej stronie Facebooka kampanii Wielkiego Marszu Powrotu

Pewien Gazańczyk zamieścił poniższe mapy i napisał: „[Te mapy] rozdano młodzieży na przełamanie granicy jutro. Pokazują trasy do osiedli na wewnętrznych terytoriach okupowanych [tj. terytoriach 1948 r.]”. Inny użytkownik odpowiedział: „Jestem przeciwny wszystkim tym publikacjom [ujawniającym nasze plany], bo teraz wróg podejmie niezbędne środki ostrożności"[10].


Podpis pod zdjęciem \
Podpis pod zdjęciem "Szturm [granicy] 14 maja”

Inny Gazańczyk na Twitterze także zamieścił mapy społeczności izraelskich w pobliżu Gazy i napisał: „Do każdego, komu uda się wedrzeć na naszą okupowaną ziemię: jest tam gruba ryba, czekająca na nas bardzo blisko: osiedle Be'eri, ulokowane 4-4,5 kilometra od wschodniej Gazy (na północ od obozu Al-Bureidż). Uważane jest za jedno z najbogatszych osiedli i mieszka w nim około 900 osadników. Można dotrzeć tam motocyklem w trzy lub cztery minuty, a szybkim biegiem w 15-20 minut”. W innym tweedzie napisał: „Do całej opierającej się młodzieży, która nie zna strachu: Wszystkie osiedla są blisko. Jeśli granica zostanie przełamana, zawierzcie Allahowi i nie bójcie się..." [11]


Mapa pokazująca odległości do izraelskich społeczności w pobliżu granicy Gazy  
Mapa pokazująca odległości do izraelskich społeczności w pobliżu granicy Gazy  

Muhammad Al-Bursz z Gazy tweetował: "Ludzie i mieszkańcy Gazy! Z pomocą Allaha popołudniowe modły odbędą się w osiedlach na granicy Gazy Nativ Ha-Asara, Erez, Sderot, Nir Am [i] Mefalsim. Spotkamy się w Obozie Powrotu na północ od Dżebalia i wyruszymy stamtąd”. Tweetowi towarzyszyła fotografia lotnicza tych miejscowości. W innym tweecie tego samego dnia Al-Bursz napisał, parafrazując rozkazy, jakie według muzułmańskiej tradycji prorok Mahomet i kalif Abu Bakr wydali swoim wojskom przed wyruszeniem do bitwy: "Podczas waszego świętego marszu jutro nakazuję wam nie zabijać dzieci, kobiet i bardzo starych ludzi. Nie palcie drzew i nie wyrywajcie drzew owocowych"[12].

 

Wezwania w mediach społecznościowych do starć z Izraelczykami po wdarciu się do ich społeczności  

 

Niektóre wpisy, plakaty i ulotki publikowane w mediach społecznościowych wzywały do starć z Izraelczykami po przełamaniu płotu granicznego i wdarcia się do ich społeczności. Emad Akl z Gazy tweetował: „[Izraelskie miasto] Sderot leży tylko o 700 metrów na wschód of [palestyńskiego miasta] Beit Hanoun w północnej Gazie. Kwatera główna izraelskiej armii jest tam i jest w niej około 800 świń. Do [miasta] można dotrzeć w dwie minuty na motocyklach lub w pięć minut szybkiego biegu”. Wzywał: „Mordujcie, zarzynajcie, palcie i nigdy nie okażcie im żadnej litości"[13].


Tweet Emada Akli
Tweet Emada Akli

Gazański użytkownik Facebooka zamieścił zdjęcie zamaskowanego bojówkarza wymachującego nożem z tekstem: „Kibuc Kerem Szalom, na wschód od Rafah, jest tylko 300 metrów od granicy. Ma zagrody dla indyków, boisko piłkarskie i basen, [choć] mieszka tam tylko 15 rodzin. Rzućcie się na nich z nożami"[14].Strona Facebooka "Palestyna jednoczy nas” zamieściła ulotkę po arabsku i po hebrajsku „palestyńskiego oporu w Gazie”. Zwracając się do izraelskich mieszkańców przygranicznych społeczności mówi im, by opuścili swoje domy: „Waszym jedynym sposobem przeżycia jest powrót do waszych krajów pochodzenia, bo my powracamy”; „O Żydzi, nie należycie tutaj… nie [macie] tutaj państwa, tylko strach i terror"[15].


Ulotka zamieszczona na stronie Facebooka „Palestyna nas jednoczy”  
Ulotka zamieszczona na stronie Facebooka „Palestyna nas jednoczy”  

Plakat ogłaszający „Marsz Milionów dla Powrotu i dla Złamania Oblężenia”, zamieszczony na Twitterze, mówi: "Do rebeliantów idących do ziemi ojczystej… przypominamy wam o dyrektywach waszego Proroka: wyruszajcie i walczcie na rzecz Allaha przeciwko niewiernym, którzy [odrzucają] Allaha, [ale] nie popełniajcie zdrady ani ekscesów, nie okaleczajcie zwłok i nie zabijajcie dzieci lub mnichów… [tekst wzięty z hadisu proroka Mahometa]"[16]


Jednostki "Szturmowania Granicy” i „Przecinania Płotu”


Posty i wideo na mediach społecznościowych twierdziły, że stworzono specjalne jednostki do przełamania płotu granicznego, włącznie z Jednostką Szturmowania Granicy i jednostką Przecinania Płotu. Strona Facebooka poświęcona tej pierwszej jednostce relacjonuje jej działalność w opisach słownych i w filmach. W jednym z postów czytamy: „Młodzież przecięła część drutów kolczastych na wschód od Al-Bureidż w środkowej Gazie” i towarzyszyły temu dokumentujące to zdjęcia[17]. Inny post brzmiał: „Jednostka Przecinania Płotu oznajmia, że jest w pełni gotowa do przecinania drutu kolczastego i usunięcia go z całej długości granicy Gazy"[18].Na stronie pokazano także plakat z podpisem: „Przetnij [płot], usuń go i wedrzyj się!" [19]


Materiał filmowy Jednostki Przecinania Płotu był także pokazywany w telewizji. W materiale nadanym 27 kwietnia w telewizji Hamasu, Al-Aqsa TV, zamaskowani członkowie jednostki stali z nożycami do cięcia drutu i skandowali: Chajbar, Chajbar, o Żydzi, armia Mahometa rozpoczęła powrót”. Jeden z członków oświadczył: „O synowie naszego buntowniczego ludu palestyńskiego! O mężczyźni, którzy jesteście niezłomni na ziemi Palestyny od Rzeki [Jordan] do Morza [Śródziemnego]! Dzisiaj jest dzień marszu ku naszej okupowanej i zrabowanej ziemi palestyńskiej. Dzisiaj przecinamy główny płot syjonistycznego wroga, z drutu kolczastego na granicy Gazy na wschód od obozu uchodźców Dżebalia. Z wolą Allaha dzisiaj wejdziemy na nasze okupowane ziemie i rozpalamy rewolucję przeciwko syjonistycznemu wrogowi w celu ogłoszenia głośno i wyraźnie, że ten wróg jest przeznaczony na zagładę i że co zostało wzięte siłą, tylko siłą zostanie odzyskane. Niebawem wyzwolimy naszą błogosławioną ziemię palestyńską, którą zrabował nam wróg siłą i z której wróg zostanie wygnany tylko siłą. Nazwaliśmy piątek „Dniem Buntowniczej Młodzieży”. Jesteśmy Jednostką Przecinaczy Drutów… Idziemy drogą Allaha. Chcemy podnieść sztandar. Niechaj islam odzyska swoją chwałę. Niechaj meczet Al-Aksa odzyska swoją czystość. Niechaj rozleje się krew. My, buntownicza młodzież Strefy Gazy na wschód od obozu uchodźców Dżebalia przekazujemy komunikat osadnikom wzdłuż granicy Strefy Gazy: odejdźcie natychmiast, zanim będzie za późno! Palestyńska rewolucja nie ustanie aż do zwycięstwa lub męczeństw!"[20]

 

Aby zobaczyć klip w MEMRI TV z tych wypowiedzi, kliknij poniżej: https://www.memri.org/tv/gaza-fence-cutters-unit-footage


Materiał zdjęciowy Jednostki Szturmowania Granicy, który był nadawany między innymi w Al-Jazeera Mubashir, pokazywał zamaskowanych bojówkarzy docierających do drutu kolczastego na motocyklach i przecinających go[21].


Zrzut z ekranu z wideo Jednostki Przełamywania Płotu  

 

Liczne inne wideo z Gazańczykami tnącymi płot graniczny zamieszczono w mediach społecznościowych[22]. Aby zobaczyć klip w MEMRI TV z niektórymi z tych filmów, kliknij poniżej:

 


[1] See MEMRI TV Clip No. 6576, Hamas Leader in Gaza Yahya Sinwar: Our People Took Off Their Military Uniforms and Joined the Marches; We Decided to Turn the Bodies of Our Women and Children into a Dam Blocking Arab Collapse, May 16, 2018.

[2]See MEMRI TV Clip No. 6575, Hamas Political Bureau Member Salah Al-Bardawil: 50 of the Martyrs Killed in Gaza were from Hamas, 12 Regular People, May 16, 2018.

[3] See MEMRI TV Clip No. 6573, Senior Hamas Official Mahmoud Al-Zahhar on Gaza Protests: This Is Not Peaceful Resistance, It Is Supported by Our Weapons, May 13, 2018.

[4] Arabi21.com, February 7, 2018. See MEMRI Special Dispatch No. 7395, Gaza Strip Initiative, In Collaboration With Hamas, Palestinian Islamic Jihad, And Supporters Of Fatah's Muhammad Dahlan: Masses Will Throng To Border With Israel To Demand Right Of Return, March 22, 2018.

[5] Al-Quds Al-Arabi  (London), May 7, 2018.

[6] Facebook.com/maseera2018, May 13, 2018.

[7] A Palestinian village that lay 20 kilometers north of Gaza.

[8] Twitter.com/drissamadwan, February 10, 2018.

[9] Facebook.com/maseera2018, May 12, 2018.

[10] Facebook.com/a7laqadr6, May 13, 2018.

[11] Twitter.com/_Ahmed_Ahmed, May 13, 2018.

[12] Twitter.com/m_borsh22, May 13, 2018.

[13] Twitter.com/emad_aql, May 13, 2018.

[14] Facebook.com/photo.php?fbid=178910852933821&set=pob.100024447224551&type=3&theater, May 14, 2018.

[15] Facebook.com/landpalestin, May 14, 2018.

[16] Twitter.com/FpQ5vWvFoy5OFNp, May 12, 2018.

[17] Facebook.com/selek2018, May 14, 2018.

[18] Facebook.com/selek2018, May 10, 2018.

[19] Facebook.com/selek2018, May 13, 2018.

[20] See MEMRI TV Clip No. 6545, Members of Gaza "Fence Cutters' Unit" Proclaims: Victory or Martyrdom! - Scenes from Gaza "Return March," April 27, 2018.

[21] Facebook.com/selek2018, May 13, 2018.

[22] See MEMRI TV Clip No. 6577, Footage: "Gaza Fence Cutters' Unit" - Scenes from Gaza "Return March," May 11, 2018.

 

MEMRI, Specjalny komunikat Nr 7476, 18 maja 2018
Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1004 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Neonaziści dążą do wykucia braterskiej więzi z dżihadystami   Stalinsky   2022-01-19
Kiedy atakowani są Żydzi, przedstawiciele władz boją się powiedzieć “antysemityzm”   Frantzman   2022-01-17
Sowieckie kłamstwo o izraelskim apartheidzie   Kemp   2022-01-14
„Nieistotne religijne idee”? Nie, każdy terroryzm jest oparty na głębokiej wierze, niezależnie od tego, czy jest religijny, polityczny, społeczny czy inny – część I   M. Reiter   2022-01-13
Litania nieszczęść Hassana Nasrallaha   Fitzgerald   2022-01-13
Palestyńczycy: Jesteśmy dumni z naszych terrorystów   Tawil   2022-01-11
Życie w epoce kamienia   Rosenthal   2022-01-09
The Yellow Spot: szczegółowa relacja z tamtych czasów o nazistowskim prześladowaniu Żydów w latach 1933-1935 brzmi bardzo podobnie do dzisiejszego antysemityzmu     2022-01-08
Co stałoby się z Arabami podczas nuklearnego uderzenia na Izrael i dlaczego nikogo to nie obchodzi?     2022-01-07
Z Facebooka egipskiego dysydenta   Mansour   2022-01-04
Co naprawdę zdarzyło się z milionem Żydów w krajach arabskich?   Collier   2022-01-03
Palestyńska szkoła terroryzmu   Tawil   2022-01-02
ONZ wypowiada wojnę Izraelowi   Rosenthal   2021-12-31
Unicestwienie Izraela najwyższym ideałem Iranu     2021-12-27
Według sondażu 93% palestyńskich Arabów w Jerozolimie woli rządy izraelskie od palestyńskich   Fitzgerald   2021-12-25
Human Rights Watch znowu zakłada, że Żydzi są rasistami i na tej podstawie pisze raport o Lod     2021-12-23
Kiedy antysyjonistyczna grupa dowodzi, że jej propaganda jest kłamstwem   Oz   2021-12-22
Obosieczny antysemityzm przyzwolenia   Nirenstein   2021-12-20
Iran: eksportowanie ropy czy rewolucji?   Taheri   2021-12-18
Znajdowanie prawdziwych ofiar terroru   Collins   2021-12-17
Na kampusach wśród personelu komisji “Różnorodności, równości i włączenia” są najbardziej nietolerancyjni ludzie     2021-12-16
Dziesiąta rocznica “pinkwashing” i czego nas ona uczy o antysemickich teoriach spiskowych     2021-12-10
Raport nazywa traktowanie chrześcijańskich dziewcząt i kobiet w muzułmańskich krajach “katastrofą praw człowieka”   Spencer   2021-12-03
Antysyjonizm i antysemityzm nie robią niczego, by pomóc Palestyńczykom   Regev   2021-11-29
Sunnicki Hamas i szyicki Iran: braterska więź w terrorze pod hasłem “śmierć Izraelowi”   Fitzgerald   2021-11-27
Terrorysta, który rozbija wszystkie stereotypy o terrorystach   Flatow   2021-11-23
Unia Europejska nadal nie wpisuje całego Hezbollahu na listę organizacji terrorystycznych   Fitzgerald   2021-11-22
Czy termin “nakba” jest antysemicki?     2021-11-21
“Od Rzeki do Morza”: Hamas wyjaśnia, czego chcą brytyjscy studenci   Kemp   2021-11-16
Jak Palestyńczycy ukradli cierpienia, no cóż, właściwie wszystkim   Collier   2021-11-14
Terroryści „palestyńskiego” dżihadu dostają więcej niż zarabiają lekarze i nauczyciele   Greenfield   2021-11-11
EU @eu_eeas ciągle mówi o nieistniejących “granicach sprzed 1967”, skoro explicite nigdy nie miały one być granicami?     2021-11-10
Odciąć finansowanie NGO powiązanych z terroryzmem   Eid   2021-11-07
Palestyńscy więźniowie, o których nikt nie mówi   Toameh   2021-11-06
Niemka skazana za zbrodnie ISIS   Frantzman   2021-11-02
Terroryzm jako palestyńska kultura   Marcus   2021-11-02
Dlaczego Palestyńczycy nie mogą zawrzeć pokoju z Izraelem   Toameh   2021-10-29
Czy Trzecia Konwencja Genewska stosuje się do palestyńskich terrorystów aresztowanych przez Izrael?    Hirsch   2021-10-28
Łajdackie porwanie “praw człowieka” leży u samego sedna kontrowersji wokół NGO   Tobin   2021-10-27
Protest, bo terrorystce odmówiono platformy   Fitzgerald   2021-10-26
Hamas jest beneficjentem dyplomacji bazującej na urojeniach   Glick   2021-10-24
Między bojkotami a rękawicą rzuconą przez Gazę   Collins   2021-10-22
Okropna prawda o irlandzkim antysemityzmie   Collier   2021-10-19
Oszukańcze sztuczki UNRWA, by wyciszyć słowa prawdy   Blum   2021-10-15
Próbowali spalić Żydów żywcem. Znowu   Flatow   2021-10-12
Prawdziwi palestyńscy “bohaterzy”: terroryści   Tawil   2021-10-10
“Obietnica Życia Przyszłego” – Palestyna po  “zniknięciu” Izraela     2021-10-09
Iran z bronią jądrową jest bardziej niebezpieczny niż Korea Północna   Rafizadeh   2021-10-07
Premier Autonomii Palestyńskiej“Izrael musi zginąć demograficznie”     2021-10-06
Przemówienie Abbasa w ONZ wyjaśnia, dlaczego nie jest on partnerem do pokoju   Hirsch   2021-10-05
Czy terroryści będą szkoleni za pieniądze zachodnich podatników?   Greenfield   2021-09-26
“Obchody” 20. rocznicy festiwalu nienawiści ONZ w Durbanie   Steinberg   2021-09-21
Artykuł w „Independent” z akrobatyką, żeby uniknąć słowa Hamas   Levick   2021-09-20
Taliban i antysemityzm ukryty w międzynarodowych stosunkach   Frantzman   2021-09-18
Izrael próbuje złagodzić problemy Palestyńczyków w Gazie i na Zachodnim Brzegu, w zamian otrzymuje zniewagi   Fitzgerald   2021-09-14
Najbardziej poszukiwany terrorysta ministrem bezpieki   Ahmad   2021-09-14
Pamięć i nauki z zamachu 9/11   Collins   2021-09-11
Islamski ekstremizm w Wielkiej Brytanii jest coraz pewniejszy siebie   Collier   2021-09-10
Administracja Bidena daje mułłom w Iranie kolejne zwycięstwo: przejęcie władzy przez talibów   Rafizadeh   2021-09-03
Terroryzm: różne miejsca, różne zdjęcia   Collins   2021-09-01
Chiny: Tajwan nie powinien polegać na poparciu USA     2021-08-31
Arabowie: Biden przywraca do życia ekstremizm i terroryzm   Toameh   2021-08-31
Najnowszy antyizraelski raport HRW     2021-08-28
Niech się palą izraelskie drzewa. Jewish Voice for Peace, antyizraelska grupa, kibicuje jerozolimskim pożarom   Abdul-Hussain   2021-08-27
Wznowiona “obietnica” Iranu dla Palestyńczyków   Toameh   2021-08-25
Zachodnia dyplomacja: błaganie terrorystów   Meotti   2021-08-24
Liban i jego tykające bomby   Taheri   2021-08-24
Czy Zachód może być uczciwy w sprawie islamistycznego zagrożenia?   Tobin   2021-08-23
Z amerykańskiego upokorzenia wyłoni się nowy porządek świata   Ahmed   2021-08-18
Niemcy wydadzą 41 milionów dolarów, żeby “odkryć” przyczyny dzisiejszego antysemityzmu   Fitzgerald   2021-08-18
“Naród irański nie zrezygnuje z islamu z powodu braków wody”     2021-08-14
A Kartagina musi być zburzona…   Koraszewski   2021-08-12
Zniszczenia w Gazie, o których wam nie powiedziano, bo nie pasują do antyizraelskiej narracji   von Koningsveld   2021-08-10
Walka z zarazą z Durbanu   Kemp   2021-08-08
Liban atakuje Izrael, Liban krzyczy „agresja”   Abdul-Hussain   2021-08-07
Atak terrorystyczny na Speakers Corner był nożem wbitym w brytyjską demokrację   Collier   2021-08-06
Kiedy nie ma udziału Izraela znika zainteresowanie losem Palestyńczyków     2021-08-04
Hamas chełpi się mordowaniem żydowskich dzieci 20 lat temu w pizzerii Sbarro     2021-08-03
Marksistowskie poparcie dla palestyńskiego terroryzmu prowadzi do nienawiści do Żydów na całym Zachodzie   Milliere   2021-08-01
Świat reaguje na Izrael z arogancją i hipokryzją   Darshan-Leitner   2021-07-31
ONZ ustanawia stałą izraelożerczą komisję dochodzeniową pod przewodnictwem znanej z nienawiści do Izraela apologetki antysemityzmu Navi Pillay     2021-07-30
W Iranie Najwyższy Przywódca jest zaniepokojony   Fitzgerald   2021-07-28
Dziennikarka BBC wyrzucona za tweet “Hitler miał rację”   Fitzgerald   2021-07-25
Szwecja: Imam potępia szwedzką flagę, wzywa muzułmanów do “miażdżenia i rozbijania głów Żydów”   Spencer   2021-07-24
Biden i mułłowie: "Karmienie krokodyla"   Rafizadeh   2021-07-24
Specjalny Sprawozdawca Rady Praw Człowieka ONZ ogłasza, że izraelskie osiedla są „zbrodnią wojenną”. Dlaczego jest w błędzie?   Fitzgerald   2021-07-21
Jak palestyńscy przywódcy oszukują Amerykanów   Tawil   2021-07-20
Morale i kwestia wyjścia Ameryki z Afganistanu   Koraszewski   2021-07-19
Opieka medyczna Izraela nad przywódcami Hamasu i AP, a podwójne standardy CUNY   Fitzgerald   2021-07-19
Denazyfikacja Bliskiego Wschodu wymaga ponownej denzyfikacji Niemiec   Pickles   2021-07-18
Amnezja wysepkowa jest super   Honig   2021-07-16
Dyktator Białorusi: „Świat płaszczy się przed Żydami”   Fitzgerald   2021-07-16
Jak izraelożercy stali się wpływowi   Rosenthal   2021-07-13
Pod uwagę amerykańskim uczelniom, których partnerem jest Uniwersytet Al Kuds   Flatow   2021-07-11
Dzieci Palestyny poświęcą swoją krew i swoje ciała     2021-07-10
Czy Palestyńczycy potępią mufiego Hussainiego i Hitlera?   Abdul-Hussain   2021-07-09
Administracja Bidena: nagradzanie morderczego reżimu Iranu?   Rafizadeh   2021-07-07
Uwagi na marginesie 50. rocznicy ukończenia studiów   Landes   2021-07-07
Dlaczego życie czarnych chrześcijan zupełnie się nie liczy?   Ibrahim   2021-07-06
Czy IDF jest bezradna?   Bard   2021-07-05

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk