Prawda

Czwartek, 18 sierpnia 2022 - 06:56

« Poprzedni Następny »


Dzisiejsze oszczerstwo o rytuale krwi


Vic Rosenthal 2021-05-14

Antysemicka ulotka z Andrejem Juszczinskim wydrukowana w Kijowie w 1915 roku. (Źródło: Wikipedia)
Antysemicka ulotka z Andrejem Juszczinskim wydrukowana w Kijowie w 1915 roku. (Źródło: Wikipedia)

Rok 1912 nie był tak dawno temu. Dwoje spośród moich dziadków, których blisko poznałem wiele lat później, byli wówczas jeszcze młodzi. Tego właśnie roku wyemigrowali ze Strefy Osiedlenia na Ukrainie i przybyli do Nowego Jorku, żeby rozpocząć życie, które, jak mieli nadzieję, będzie wolne od antysemickich prześladowań. 


To był rok procesu Menachema Mendel Beilisa w Kijowie, niedaleko od miejsca, gdzie mieszkali moi dziadkowie.


Beilis, jak być może wiecie, był Żydem, którego antysemiccy urzędnicy wybrali na kozła ofiarnego, bo chcieli uwolnić niekompetentny rząd cara Mikołaja II od odpowiedzialności za ekonomiczne i społeczne problemy przez rozkręcenie spirali nienawiści do Żydów. Wykorzystali zamordowanie 13-letniego chłopca, Andrieja Juszczinskiego, by oskarżyć Beilisa o porwanie chłopca i upuszczenie jego krwi dla celów rytualnych. Proces wzbudził międzynarodowe zainteresowanie – przecież był to już XX wiek! – i przeciwstawiano antysemickie „autorytety” znanym rabinom i znawcom Talmudu, którzy rozumieli, że cały Am Yisrael był na ławie oskarżonych, a nie tylko nieszczęsny Beilis.

 

Rosyjski policjant, detektyw Nikołaj Krasowski (który w rezultacie stracił pracę) odkrył prawdziwych morderców Juszczinskiego, gang kierowany przez kobietę o nazwisku Wiera Czeberiak, której syn był przyjacielem Juszczinskiego i powiedział mu o przestępczej działalności swojej matki. Beilis miał mocne alibi -  ludzie widzieli go w pracy w czasie morderstwa. Raport patologa pokazywał, że krew nie została upuszczona, niemniej proces odbył się w październiku-listopadzie 1912 roku.


Choć przysięgli zostali specjalnie dobrani, prokuratura i jej świadkowie spartaczyli sprawę i przy wielu okazjach wychodzili na głupców. Jeden “ekspert” judaizmu, katolicki ksiądz o nazwisku Justinas Pranaitis, który napisał antysemicką książkę o Talmudzie, zapytany „Kim była Baba Basra i czym się zajmowała?’ odpowiedział, że nie wie, kim była, co wywołało śmiech Żydów na sali sądowej, którzy wiedzieli, że Bava Batra jest jednym z traktatów Talmudu.

 

W końcu – po dwóch latach w więzieniu i trwającym miesiącami procesie – Beilis został uniewinniony. Jednak podzielona ława przysięgłych poszła na kompromis, ogłaszając werdykt: istotnie, było to krwawe morderstwo rytualne, ale musiał go dokonać jakiś inny Żyd.  


Dlaczego opowiadam tę historię? Ponieważ przez ponad sto lat nic nie zmieniło się, poza oskarżonym.


Oskarżenia o mord rytualny
 stawiano Żydom od czasów Średniowiecza. Nadal krążą w krajach arabskich, a także w dzisiejszej Rosji. Carscy urzędnicy, którzy zaaranżowali sprawę Beilisa, zrobili to, by podburzyć masy rosyjskiego imperium przeciwko Żydom. Chcieli obwinić ich za własne porażki, a także zdyskredytować różne postępowe i lewicowe ruchy przez kojarzenie ich z Żydami. Mieli nadzieję na wywołanie fali pogromów, które wyczerpią ruchy działające przeciwko monarchii przez skierowanie ich na bezpieczny cel.

 

Dzisiaj większość społeczności żydowskich poza USA i Izraelem skurczyła się do mikroskopijnych rozmiarów i choć jest wiele antysemickiej agitacji, ich autorami są na ogół marginalne postaci. Nie ma oficjalnej sankcji władz, jaką miała rosyjska nienawiść do Żydów w 1912 roku. Równocześnie jednak wybrano nowego kozła ofiarnego i tego kozła oskarżają oficjalne i quasi-oficjalne organy społeczności międzynarodowej o zbrodnie gorsze niż mord rytualny, o wszechobejmujące zbrodnie przeciwko ludzkości. Oskarżonym nie jest dłużej Żyd, ale żydowskie państwo; podobieństw między oskarżeniami jest jednak mnóstwo.

 

Oskarżenia są sfingowane, a czasami nawet same rzekome zbrodnie są starannie przykrojone do tego konkretnego oskarżonego. Na przykład, w niedawnym raporcie Human Rights Watch, Izrael jest oskarżony o “zbrodnię apartheidu” mimo tego, że nic, co Izrael zrobił w konflikcie z Palestyńczykami nie ma najmniejszego podobieństwa do rzeczywistego apartheidu. Izrael jest często oskarżany o “osadniczy kolonializm”, chociaż nie daje się znaleźć żadnej kolonizującej metropolii (macierzystego kraju), a Żydzi żyli w Ziemi Izraela od czasów biblijnych. Czasami są tam echa oryginalnego oszczerstwa o rytuale krwi, jak kiedy IDF zostaje fałszywie oskarżona o umyślne zabijanie palestyńskich dzieci.  

 

Wynajduje się “świadków” i “ekspertów”, często z podobnymi kwalifikacjami jak kwalifikacje Justinasa Pranaitisa, by świadczyli przeciwko Izraelowi. Nie daje się znaleźć realnych dowodów zbrodni, ale to nie jest ważne, ponieważ celem procesu nie jest ustalenie winy, którą najpierw insynuują media i międzynarodowe organizacje (które następnie wydają wyrok), ale podżeganie opinii publicznej przeciwko Izraelowi. Dlaczego jednak tego chcą?


W arabskim i szerszym, muzułmańskim świecie, odwracanie gniewu i niezadowolenia niespokojnej populacji od jej kleptokratycznych władców i kierowanie go na Izrael i naród żydowski jest wypróbowaną od dziesięcioleci polityką, w istocie, praktykowaną od 1948 roku. Na przykład, potrzeba “oporu” wobec nieistniejącego izraelskiego ekspansjonizmu, utrzymuje Hezbollah i dostarcza przykrywki dla prawdziwego ekspansjonizmu i agresji Iranu.


Europejskie motywacje skazania Izraela za rzekome zbrodnie przeciwko ludzkości są różnorodne. Pragnąc dobrych stosunków z zasobnymi w surowce naturalne krajami trzeciego świata, które Europa wcześniej skolonizowała i eksploatowała, Europa atakuje Izrael, dzięki czemu równocześnie obłaskawia skorumpowanych przywódców, pod których kontrolą znajdują się te surowce, i uśmierza własne poczucie winy za swoje zachowanie w czasach kolonialnych. Przez oskarżanie Żydów w Izraelu o zachowywanie się jak naziści, mogą się rozgrzeszyć za niemal powszechną współpracę z rzeczywistymi, ludobójczymi nazistami. Przez okazywanie swoich antyizraelskich bona fides, politycy konkurują o poparcie imigrantów pochodzących z Bliskiego Wschodu, których zaprosili, by zrekompensować demograficzny spadek ich rdzennych populacji.

 

Do niedawna Ameryka była mniej bezpośrednio zaangażowana w ten proceder; ostatnio jednak powstały rozmaite organizacje poświęcone demonizacji i delegitymizacji Izraela, Otrzymują one fundusze z wielu źródeł, włącznie z Iranem, krajami arabskimi, Turcją i międzynarodowymi, lewicowymi organizacjami dobroczynnymi, takimi jak Open Society Foundations George’a Sorosa, Rockefeller Brothers Fund i innymi. Pracują nad uczynieniem “Izraela” synonimem rasizmu i ucisku mniejszości, co jest absolutnie najgorętszym tematem w dzisiejszej Ameryce. Jest także w USA rosnąca populacja Arabów i muzułmanów, która daje antyizraelskim ruchom zarówno wkład finansowy, jak wspiera je swoimi wpływami politycznymi.   


W dniach Beilisa część zachodniej inteligencji i mediów była przerażona atawistyczną nienawiścią, cynicznie użytą przez elity Imperium Rosyjskiego. Dzisiaj jednak świat akademicki i media pierwsze dały się przeciągnąć na stronę tych, którzy pragną uczynić pariasa z państwa żydowskiego, i obecnie stoją na czele kampanii przeciwko Izraelowi. Dosłownie miliardy petrodolarów poszły na tworzenie całych wydziałów na zachodnich  uniwersytetach, które praktycznie są niemal wyłącznie fabrykami antyizraelskiej propagandy.  


Nade wszystko, ta światowa epidemia mizosyjonizmu – irracjonalnej, skrajnej, obsesyjnej nienawiści do Izraela – padła na żyzny grunt. Jest niemal tak, jakby nienawiści do Żydów, obłożonej tabu i tłumionej od czasu Holocaustu, nie można było dłużej powstrzymać i jakby musiała wybuchnąć w jakiejś postaci, jak stworzenie z filmu Alien. Oszczerstwo o rytuale krwi, które przez stulecia pochłonęło niezliczone żydowskie ofiary, jest najwyraźniej żywe i czuje się świetnie.

 

Today’s Blood Libel

9 maja 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Vic Rosenthal

Urodzony w Stanach Zjednoczonych, studiował informatykę i filozofię na  University of Pittsburgh. Zajmował się rozwijaniem programów komputerowych. Mieszka obecnie w Izraelu. Publikuje w izraelskiej prasie. Jego artykuły często zamieszcza Elder of Ziyon.  


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1090 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Ziemia uderzyła nas w nos   Koraszewski   2022-08-15
Dlaczego Hillary Clinton nazwała to „palestyńskim znęcaniem się nad dziećmi”   Flatow   2022-08-14
Jak media “równoważąc” próbują ukryć prawdę     2022-08-12
Antysemicki „śledczy” Rady Praw Człowieka ONZ mówi głośno to, co przemilczane   Tobin   2022-08-11
Gaza: Ci co zawsze, potępiają Izrael   Kemp   2022-08-08
Komisja Śledcza twierdzi, że podstawą prawną istnienia Izraela jest Rezolucja 181 Zgromadzenia Ogólnego ONZ. To nie jest prawdą. (Ale kłamią, bo są przeciwko Izraelowi)     2022-08-06
Pierwsza połowa 2022 r.: arabscy terroryści dokonali ponad 3700 ataków na Izraelczyków   Savir   2022-08-05
Mohammed El-Kurd, reporter narodu  “Palestyny”   Fitzgerald   2022-08-01
Film “Pamiętaj Bagdad” (2017)   Julius   2022-07-30
Anne Frank zdradzona raz jeszcze   Collier   2022-07-28
Palestyńskie kłamstwa (zbudowane na żydowskiej krwi)   Collier   2022-07-26
Czy Palestyńczycy zamierzają pozwać Ligę Narodów lub ONZ do sądu?   Hirsch   2022-07-25
Świadoma ślepota Europy w sprawie palestyńskiej   Blum   2022-07-22
Narastająca obsesja antysemitów   Collier   2022-07-21
Model ajatollahów dla świata   Taheri   2022-07-19
Przesłanie Autonomii Palestyńskiej do dzieci: „Palestyna należy do Palestyńczyków od rzeki do morza”   Zilberdik   2022-07-15
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw”, w celu zniszczenia Izraela   Toameh   2022-07-13
Nazistowskie korzenie islamistycznej nienawiści   Herf   2022-07-12
Dlaczego Izrael nie powinien rozmawiać z AP   Rosenthal   2022-07-11
Turcja: Dżihad przeciwko Cyprowi   Bulut   2022-07-09
PA świętuje „polityczne zwycięstwo” nad UE   Marcus   2022-07-08
Komisja śledcza ONZ o “Okupowanych terytoriach palestyńskich” działa jak inkwizycja   Bayefsky   2022-07-04
Irański plan udaremnienia izraelsko-arabskiej normalizacji stosunków oraz dalszego rozszerzania rewolucji   Toameh   2022-07-03
Co kryje się za kłamstwem o izraelskim ‘apartheidzie’   Collier   2022-07-02
Analiza najnowszej propagandowej publikacji ONZ   Litman   2022-06-26
Izrael musi wydalić tego dyplomatę UE   Marcus   2022-06-21
Kwestia żydowska w wielkim świecie   Koraszewski   2022-06-11
Iran nie czeka na broń jądrową, by zdestabilizować Bliski Wschód   Toameh   2022-06-10
Turcja, terroryści i NATO   Bulut   2022-06-07
David Rovics o Dżanin 2002   Landes   2022-06-02
CNN znajduje swoich “tańczących Izraelczyków”   Collier   2022-05-31
Jeden majowy dzień — w Jerozolimie i Nowym Jorku   Chesler   2022-05-26
Krew Shireen abu Akleh jest na rękach Palestyńczyków   Rosenthal   2022-05-21
Nie da się rozwiązać problemu antysemityzmu ONZ przez ignorowanie go   Tobin   2022-05-18
Rosja i Chiny: najgorszy moment w historii   Chang   2022-05-12
Putin, Hitler i historii kobyła   Koraszewski   2022-05-11
Izrael: najczystszy kraj świata   Bard   2022-05-11
Palestyński kult śmierci – uwielbienie mordowania Żydów   Collier   2022-05-10
Iran mówi otwarcie – i powinniśmy uważnie słuchać     2022-05-08
Wspaniała wiadomość na Jom HaSzoah! Nie ma antysemitów!     2022-05-07
Czy umiemy wyobrazić sobie świat bez Izraela?   Tobin   2022-05-06
Allah sprowadził Żydów do Palestyny, żebyśmy mogli ich wykończyć     2022-05-04
Ramadan kończy się z hukiem   Blum   2022-05-02
Oni wszyscy mają krew na rękach   Collier   2022-04-21
W XXI wieku antysyjonizm znaczy antysemityzm   Tobin   2022-04-20
Jak USA utrwalają palestyńską przemoc   Blum   2022-04-19
Palestyńczycy popierają mordowanie przypadkowych Żydów     2022-04-18
Szaleństwa głębokiej wiary   Fitzgerald   2022-04-13
Intifada z okazji ramadanu?   Blum   2022-04-09
Nie nagradzajcie Palestyńczyków za nową falę terroru   Tobin   2022-04-05
Większość “Palestyńczyków” głosowałaby dziś na Hamas   Greenfield   2022-04-02
Dlaczego Stany Zjednoczone nadal płacą za antysemicką farsę w ONZ?   Tobin   2022-04-01
AP zachęcała do zamachu terrorystycznego w Beer Szewie… i nagrodzi go   Marcus   2022-03-29
Śpiew i taniec o “apartheidzie”: Infantylna @Amnesty jest obecnie taka sama jak inne antyizraelskie grupy     2022-03-22
Reportaż rosyjskiej telewizji o syryjskich żołnierzach zgłaszających się na ochotnika do walki wraz z Rosją przeciwko Ukrainie     2022-03-17
Obywatele właściwie poinformowani   Koraszewski   2022-03-16
Kłamstwo o dłuższej i silniejszej umowie z Iranem   Bard   2022-03-11
Biden rozbija złudzenia Izraela   Glick   2022-03-10
Electronic Intifada w pełni popiera Putina   Collier   2022-03-07
Propagandowy front Władimira Putina   Koraszewski   2022-03-07
Rosja: Iran jest naszym sojusznikiem, uczestniczymy w rozwijaniu jego projektu nuklearnego     2022-03-03
Chiny: To USA są winne ukraińskiego konfliktu     2022-03-02
„Apartheid” jest nową „okupacją” – terminem używanym w czysto propagandowych celach     2022-02-28
Czy Putin będzie strzelał do zakładników?   Rosenthal   2022-02-28
Lepszy kontrakt za pochwałę terroryzmu   Fitzgerald   2022-02-23
Nękanie w Judei i Samarii musi się zakończyć – ale kto nęka kogo?   Oz   2022-02-20
Nie ugłaskuj krokodyla “przebudzenia”     2022-02-18
Toksyczna szczodrość. Jak Europejczycy używają izraelskich NGO do destabilizowania Izraela   Altabef   2022-02-15
Losowy przykład nieuczciwości raportu Amnesty International     2022-02-14
Strategia Autonomii Palestyńskiej używania dzieci-żołnierzy przeciwko Izraelowi   Marcus   2022-02-13
Co naprawdę oznacza wspieranie „palestyńskiego pojednania”?   i Itamar Marcus   2022-02-12
Saudyjski dziennikarz o zerwaniu związków z Palestyńczykami   Fitzgerald   2022-02-11
Groza ujawnienia proizraelskiego stanowiska   Goska   2022-02-09
Neonazistowska fascynacja salafickim dżihadem   Wójcik   2022-02-08
Antysemici wszystkich krajów łączcie się   Koraszewski   2022-02-07
Palestyńscy najemnicy Iranu: Dżihad przeciw Izraelowi i Ameryce   Toameh   2022-02-06
Kościół, który promuje antysemityzm   Tobin   2022-02-04
Grupy terrorystyczne kochają Amnesty International, jako że kieruje się planami zniszczenia Izraela naszkicowanymi w Durban     2022-02-03
Amnesty wymyśla kolejną definicję apartheidu – tylko dla Izraela     2022-02-02
Wojna przeciwko Żydom prowadzona przez grupy “obrony praw człowieka”: @Amnesty, @HRW i @BTselem     2022-02-01
Powrót „Protokołów mędrców Syjonu”   Rosenthal   2022-01-31
„Guardian” wynalazł nowe antyizraelskie oszczerstwo: „Sportswashing”   Levick   2022-01-30
Pamiętajcie Dajr Jasin!   Troy   2022-01-29
Wikipedia morduje historię     2022-01-25
Associated Press zamienia palestyński wypadek drogowy w podżeganie przeciwko Izraelowi   Fitzgerald   2022-01-23
Wędrówka idei na Bliskim Wschodzie   Mansour   2022-01-22
Neonaziści dążą do wykucia braterskiej więzi z dżihadystami   Stalinsky   2022-01-19
Kiedy atakowani są Żydzi, przedstawiciele władz boją się powiedzieć “antysemityzm”   Frantzman   2022-01-17
Sowieckie kłamstwo o izraelskim apartheidzie   Kemp   2022-01-14
„Nieistotne religijne idee”? Nie, każdy terroryzm jest oparty na głębokiej wierze, niezależnie od tego, czy jest religijny, polityczny, społeczny czy inny – część I   M. Reiter   2022-01-13
Litania nieszczęść Hassana Nasrallaha   Fitzgerald   2022-01-13
Palestyńczycy: Jesteśmy dumni z naszych terrorystów   Tawil   2022-01-11
Życie w epoce kamienia   Rosenthal   2022-01-09
The Yellow Spot: szczegółowa relacja z tamtych czasów o nazistowskim prześladowaniu Żydów w latach 1933-1935 brzmi bardzo podobnie do dzisiejszego antysemityzmu     2022-01-08
Co stałoby się z Arabami podczas nuklearnego uderzenia na Izrael i dlaczego nikogo to nie obchodzi?     2022-01-07
Z Facebooka egipskiego dysydenta   Mansour   2022-01-04
Co naprawdę zdarzyło się z milionem Żydów w krajach arabskich?   Collier   2022-01-03
Palestyńska szkoła terroryzmu   Tawil   2022-01-02
ONZ wypowiada wojnę Izraelowi   Rosenthal   2021-12-31
Unicestwienie Izraela najwyższym ideałem Iranu     2021-12-27

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk