Prawda

Piątek, 1 marca 2024 - 05:51

« Poprzedni Następny »


Drugie ludobójstwo Ormian


Uzay Bulut 2023-10-16


Dwudziestego czwartego kwietnia 1915 r. tureckie władze aresztowały w Konstantynopolu około 250 czołowych intelektualistów społeczności ormiańskiej (w tym przywódców politycznych, dziennikarzy i przywódców religijnych). Aresztowani zostali zabici. Wydarzenie to zapoczątkowało ludobójstwo Ormian w 1915 roku.


Do 1923 r. turecka polityka deportacji i unicestwienia doprowadziła do śmierci około 1,5 miliona Ormian, mężczyzn, kobiet i dzieci w wyniku ludobójstwa, podczas którego Ormianie i inni chrześcijanie byli celem głównie ze względu na swoją religię.


108 lat później Azerbejdżan we współpracy z Turcją popełnili tę samą zbrodnię przeciwko Ormianom w Republice Arcach (Górski Karabach).


Od 2020 r. około 120 000 Ormian w ojczyźnie ich przodków Arcach położonej na Kaukazie Południowym padło ofiarą agresywnej wojny, głodu podczas oblężeń, bombardowań, zbrodni przeciwko ludzkości i inwazji wojskowej dokonanej przez Azerbejdżan. Media społecznościowe są pełne filmów i zdjęć Ormian, którym muzułmańscy żołnierze azerbejdżańscy obcięli głowy lub których okaleczyli.


Podobnie jak uczyniła to Turcja w 1915 r., rząd Azerbejdżanu aresztował ormiańskich przywódców Arcachu po bombardowaniu i inwazji na Arcach w dniach 19–20 września 2023r..


Zatrzymani to m.in.:


Davit Babayan – były Minister Spraw Zagranicznych Arcach,

Arkady Ghukasyan – były prezydent Republiki Arcach,

Arayik Harutyunyan – były prezydent Republiki Arcach,

Davit Ishkhanyan – przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Republiki Arcach,

Generał Davit Manukyan – były zastępca dowódcy Sił Zbrojnych Arcach,

Generał Levon Mnatsakanyan – były dowódca Sił Obronnych,

Bako Sahakyan – były prezydent Republiki Arcach,

Ruben Vardanyan – były minister stanu Republiki Arcach.


Wszyscy byli prezydenci Arcach zostali wybrani przez mieszkańców Arcach w bezpośrednim głosowaniu. Termin „wybrani przedstawiciele Górskiego Karabachu” pojawia się w kilku dokumentach Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).


Demokratycznie wybrani przedstawiciele Arcach zostali arbitralnie i nielegalnie aresztowani przez reżim prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa, który przejął władzę od ojca w 2003 roku.


Dla porównania wybory prezydenckie w Azerbejdżanie nie są ani wolne, ani uczciwe. Na przykład w 2013 roku Alijew opublikował wyniki wyborów jeszcze przed rozpoczęciem głosowania.


Byli przywódcy Arcach nie są jedynymi ormiańskimi jeńcami wojennymi przetrzymywanymi przez Azerbejdżan. Od 2020 r. podczas azerskich ataków wielu ormiańskich cywilów i żołnierzy zostało wziętych jako zakładnicy. Niektórzy byli torturowani, wielu zamordowano.


Ludobójstwo Azerbejdżanu w Arcach trwa od trzech lat.


W 2020 r., od 27 września do 9 listopada, Arcach było masowo bombardowane przez Azerbejdżan. Zginęły tysiące Ormian i popełniono wiele zbrodni wojennych. Pomimo porozumienia o zawieszeniu broni z 9 listopada 2020 r. wojna nigdy się nie zakończyła. 12 września 2022 r. Azerbejdżan przeprowadził śmiertelny atak w kilku regionach na wschodniej granicy Armenii, zabijając ponad 200 ormiańskich żołnierzy i zajmując część południowej Armenii. Podczas tej ofensywy wojskowej żołnierka ormiańska została zgwałcona, zamordowana i okaleczona przez żołnierzy azerbejdżańskich. Następnie opublikowali w mediach cyfrowych zdjęcie jej okaleczonego i torturowanego ciała.


W grudniu 2022 r. Azerbejdżan rozpoczął głodowe oblężenie wymierzone w Arcach. Przez dziewięć miesięcy Ormianie mieszkający w Arcach byli pozbawieni wystarczającej ilości żywności, leków i prawa do swobodnego podróżowania.


Przez ponad dwa lata Lemkin Institute of Genocide Prevention, Genocide Watch, Międzynarodowe Stowarzyszenie Badaczy Ludobójstwa, prokurator założyciel Międzynarodowego Trybunału Karnego Luis Moreno Ocampo i wielu innych ostrzegało przed zbliżającym się ludobójstwem w Arcach.


Niestety, ostrzeżenia te trafiły w próżnię. 19 września Azerbejdżan zbombardował Arcach i siłą wysiedlił całą ludność ormiańską.


Najnowszy raport Instytutu Zapobiegania Ludobójstwu im. Lemkina dokumentuje „publiczne zobowiązanie prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa do oczyszczenia terytorium Górskiego Karabachu (Arcach) z wszelkich pozostałości autonomicznej wspólnoty historyczno-kulturowej znanej jako Ormianie z Arcach lub Arcachsis. Jego publiczne wystąpienia, azerbejdżańska blokada korytarza Lachin, wielokrotne naruszenia Trójstronnego oświadczenia o zawieszeniu broni z listopada 2020 r. oraz zniszczenie ormiańskiego dziedzictwa kulturowego na obszarach Artsakh pod okupacją azerbejdżańską wydają się wskazywać na otwartyzamiar popełnienia ludobójstwa”. W raporcie czytamy:

„Rząd Azerbejdżanu wielokrotnie demonstrował swój nieskrywany zamiar zniszczenia całej ludności ormiańskiej w Arcach … Prezydent Alijew otwarcie mówił o swoim pragnieniu wyparcia Ormian z Arcach, chyba że zaakceptują suwerenność rządu Azerbejdżanu i zrzekną się swojej rdzennej tożsamości jako Ormianie Arcach. Biorąc pod uwagę publiczną historię Azerbejdżanu dotyczącą prześladowań, dyskryminacji, nielegalnego przetrzymywania, morderstw, tortur i systematycznej stygmatyzacji Ormian…, zaakceptowanie roszczeń terytorialnych i jurysdykcji Azerbejdżanu nad Arcach jest dla jego mieszkańców równoznaczne z przyjęciem wyroku śmierci. Autokratyczny reżim Azerbejdżanu chwali, honoruje i odznacza osoby skazane przez zagraniczne sądy za czyny przestępcze – w tym znęcanie się fizyczne, wykorzystywanie seksualne i morderstwa Ormian”.

Raport szczegółowo opisuje także zbrodnie, których Azerbejdżan dopuścił się wobec Ormian z Arcach:

„Podczas drugiej wojny o Górski Karabach [Arcach] w 2020 r. i ponownie we wrześniu 2022 r. żołnierze azerbejdżańscy dopuścili się okrucieństw wobec ormiańskich żołnierzy i ludności cywilnej, dopuszczając się okrucieństw analogicznych do ludobójstwa Ormian w 1915 r. Do tych okrucieństw zaliczały się:

 Tortury i złe traktowanie jeńców wojennych,

 Pozasądowa egzekucja jeńców wojennych;

 Masowe ataki i zabójstwa ludności cywilnej, takie jak bombardowanie infrastruktury cywilnej, torturowanie i poniżanie jeńców, okaleczanie zwłok i obcinanie głów mieszkańcom wsi w Arcach;

Wandalizm i niszczenie dziedzictwa kulturowego;

 Wykorzystanie najemników w walce;

Użycie białego fosforu na żołnierzach ormiańskich w Arcach oraz amunicji kasetowej na gęsto zaludnionych obszarach cywilnych podczas drugiej wojny o Górski Karabach (2020);

Przemoc seksualna i okaleczenia ormiańskich żołnierek we wrześniu 2022 r.”

Tymczasem Azerbejdżan zmienił nazwę ulicy w Arcach na ulicę Envera Paszy, jednego z organizatorów ludobójstwa Ormian w 1915 r., którego dokonała osmańska Turcja.


Enver Pasza należał także do tych Turków osmańskich, których pochwalił prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan podczas publicznego przemówienia, które wygłosił podczas parady wojskowej w stolicy Azerbejdżanu, Baku, po wojnie Azerbejdżanu z Arcach w 2020 roku. Powiedział wówczas: 

„Dzisiaj jest dzień błogosławieństwa dusz Nuri Paszy, Envera Paszy i dzielnych żołnierzy Islamskiej Armii Kaukazu”.

Od 15 do 17 września 1918 r. W trzydniowej masakrze dokonanej przez tureckie siły zbrojne pod dowództwem Nuri Paszy (młodszego brata Envera) i Halila Paszy (wuja Envera) zginęło około 30 000 ormiańskich cywilów w Baku.


Można dostrzec wiele podobieństw między wydarzeniami podczas ludobójstwa Ormian w osmańskiej Turcji w 1915 r. a ludobójstwem Ormian w Arcach w latach 2020–2023: aresztowania przywódców społeczności, profanacja kościołów i stosowanie głodu jako metody eliminacji. Największym podobieństwem sprawców tych dwóch zbrodni jest ich otwarty zamiar popełnienia ludobójstwa.


Second Armenian Genocide is Underway

Front Page Magazine, 13 października 2023

Tłumaczenie: Andrzej Koraszewski

 

Uzay Bulut -  turecka dziennikarka z Ankary. Od kilku lat przebywa na Zachodzie. Jest obecnie pracownikiem naukowym projektu Philos. 


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1433 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Utrzymywanie olbrzymiego arsenału broni i oczekiwanie, że Zachód nakarmi głodujących Jemeńczyków   Stalinsky   2024-02-28
Jeśli Hamas przyznaje, że zginęło 6000 terrorystów, wiesz, że rzeczywista liczba jest co najmniej dwukrotnie większa     2024-02-27
„Przebudzone” skrzydło HamasuOd Londynu po Nowy Jork młodzi radykałowie stali się żołnierzami nienawiści do Żydów.   O'Neill   2024-02-27
Hamas: Palestyńscy cywile są także terrorystami   Toameh   2024-02-26
Premier Kataru: Nie należy oczekiwać, że Hamas uwolni zakładników za „zawieszenie broni”Negocjacje z terrorystami kończą się tylko w jeden sposób.   Greenfield   2024-02-25
Jak oskarżać Izrael o najgorsze łamanie praw człowiekaPRAKTYCZNY PORADNIK Wypróbowany przez organizacje „praw człowieka”!     2024-02-21
Kosmiczna zdrada żydowskich kobiet przez lewicęBrak solidarności wobec kobiet, które zostały bestialsko potraktowane przez Hamas, jest odrażający.   O'Neill   2024-02-16
Mistrzowska operacja odbicia zakładników   Koraszewski   2024-02-13
Palestyńscy terroryści, szpitale i perspektywy państwa palestyńskiego   Tawil   2024-02-12
Twierdza Hamasu w Rafah w Gazie jest kluczem do jego przetrwania   Frantzman   2024-02-10
WYPOWIEDZI IMAMÓW Z KALIFORNII W POPARCIU ATAKU HAMASU 7 PAŹDZIERNIKA     2024-02-06
Poszukiwani: przywódcy palestyńscy, którzy potępią terroryzm   Tawil   2024-02-05
Czy doszłoby do Holokaustu, gdyby Twitter istniał w latach czterdziestych XX wieku?  Oczywiście, że tak, a dowód na to mamy dzisiaj.     2024-02-05
Najpierw przyszli po mój lud, potem przyszli po ŻydówByły niewolnik z Sudanu Południowego o pogromie dokonanym przez Palestyńczyków 7 października   Deng   2024-01-30
„Droga” administracji Bidena do terrorystycznego palestyńskiego państwa   Tawil   2024-01-30
Coraz większa zawiść o HolokaustNowe pokolenie zamroczone ideologią bycia ofiarą desperacko pragnie swojego udziału w Holokauście.   O'Neill   2024-01-29
Kafka przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości   Wisse   2024-01-27
Lewicowy antysemityzm zawsze opiera się na teoriach spiskowych, a ta wojna to potwierdza     2024-01-24
Rzeczywistość Gazy     2024-01-22
Liban gości terrorystów, uderza w Izrael posiadając ogromny arsenał, a następnie skarży się, kiedy Izrael się broni   Tawil   2024-01-19
Nie odwracaj wzroku od głównej przyczyny epidemii antysemityzmu   Tobin   2024-01-18
Biden obiecał, że pomoc dla Gazy nie trafi do Hamasu. Skłamał.   Greenfield   2024-01-18
Te oskarżenia o „ludobójstwo” przynoszą hańbę ludzkości.    O'Neill   2024-01-16
Sieć terroru Hamasu w Europie   Greenfield   2024-01-16
Po 7 października rozpoczęła się era oficjalnego antysemityzmu   Tobin   2024-01-14
Walczymy z Ameryką, syjonizmem i wszystkimi, którzy atakują wielkość i honor Islamskiej Rewolucji Iranu     2024-01-13
Ludzie, kto za to płaci?   Koraszewski   2024-01-10
Zachód wciąż nie może pojąć, że Hamas kontroluje WSZYSTKO w Gazie – łącznie z całą pomocą humanitarną     2024-01-09
Nieświęty sojusz między “przebudzeniem” i barbarzyństwem   O'Neill   2024-01-07
„Zaufaj nauce”: media szerzą antysemickie oszczerstwo o Izraelu „kradnącym narządy” zmarłym Palestyńczykom – co jest medycznie niemożliwe     2024-01-03
Dekolonizacja umysłów zniewolonych   Koraszewski   2024-01-03
Krótka historia ataków Hamasu na pomoc humanitarną przeznaczoną dla mieszkańców Gazy     2024-01-01
Jak UNWRA wychowuje terrorystów   Tawil   2023-12-31
Globalne imperium Palestyny   Smith   2023-12-30
Nie oddawajcie Gazy Autonomii Palestyńskiej   i Itamar Marcus   2023-12-29
Mądrość Hamasu. Oni dobrze rozumieją wojnę, w której walczą.    Friedman   2023-12-29
Lekarze bez Granic (Médecins Sans Frontières), wspólnik Hamasu?   Destexhe   2023-12-27
Złe dziennikarstwo, zła wiara i rosnący antysemityzm   Koraszewski   2023-12-26
Itamar Marcus pokazuje Radzie Praw Człowieka ONZ, że antysemityzm AP doprowadził do 7 października   Marcus   2023-12-24
IDF daje Hamasowi więcej informacji wywiadowczych!   Pandavar   2023-12-22
Artykuł @NYTimes o cmentarzach w Gazie to nic innego jak antysemicka teoria spiskowa     2023-12-21
Iran wzywa do równowagi grozy i strachu     2023-12-20
Zniewolenie i rzeź Czarnych Afrykanów muszą się skończyć. Ten sam dżihad, który 7 października uderzył w Żydów, od dziesięcioleci atakuje Czarnych Afrykanów   i Ben Poser   2023-12-16
Hamas tworzy nową grupę terrorystyczną, żeby zniszczyć Liban   Toameh   2023-12-16
Nienawistnicy wygrali. Młodzi Amerykanie stają się coraz bardziej antysemiccy. Amerykańska żydowska diaspora może być skazana na zanikanie     2023-12-15
Przywódcy Hamasu: Naszym celem jest ustanowienie globalnego islamskiego kalifatu, a nie tylko wyzwolenie Palestyny     2023-12-14
Czy lewicowi dziennikarze kochają Hamas?   Koraszewski   2023-12-13
Dlaczego tak trudno zrozumieć, że kłamstwo jest integralną częścią strategii Hamasu?     2023-12-12
ONZ i Hamas: Partnerzy w zbrodni   Williams   2023-12-12
Dlaczego uniwersytety Ligi Bluszczowej są tak zblazowane w kwestii ludobójstwa   O'Neill   2023-12-08
Rosną dowody na przestępstwa seksualne Hamasu – ale rośnie też obojętność świata     2023-12-06
Nie akceptuj terroryzmu jako nowej normalności   Greenfield   2023-12-02
Od rzeki do morza   Herf   2023-11-30
Jedyna droga naprzód   Koraszewski   2023-11-29
Palestyńczycy są współwinni zbrodni Hamasu   Dershowitz   2023-11-28
Skrajne poparcie dla grupy terrorystycznej Hamasu i dla zagłady Izraela   Tawil   2023-11-27
Ludobójstwo i miliony jego obrońców   Koraszewski   2023-11-25
Al-Kaida na subkontynencie indyjskim     2023-11-25
Milczenie jest w rzeczywistości współudziałem   Pessin   2023-11-24
Globalne milczenie, kiedy Pakistan nakazuje przymusową deportację 1,7 miliona afgańskich uchodźców   Ahmad   2023-11-21
Marsz dla Palestyny był marszem skrajnie prawicowym   O'Neill   2023-11-20
List otwarty Żyda do świata zachodniego po ataku Hamasu na Izrael w 2023 r    Żyd   2023-11-20
Zrozumieć koszmar wojny w Gazie   Koraszewski   2023-11-19
Hamas jest postrzegany jako przedstawiciel Palestyńczyków   Marcus   2023-11-17
Dziennikarze pomagający terrorystom przyczyniają się do wprowadzenia nienawiści do Żydów do głównego nurtu   Tobin   2023-11-16
Zaciekłe podżeganie przez Al-Azhar: Pochwały dla palestyńskich bojówkarzy dżihadu; Losem Izraela jest zagłada; USA to największy szatan; Żydzi są potomkami małp i świń     2023-11-16
Human Rights Watch: Destrukcyjny program, symboliczna równowaga   Steinberg   2023-11-15
Plakaty przedstawiające porwane izraelskie dzieci powodują traumę wśród zwolenników Hamasu   Greenfield   2023-11-14
Rozwiązanie w postaci “dwóch państw”, żeby można było mordować Żydów   Tawil   2023-11-13
Rozgrzeszenie HamasuJak „przebudzeni” zachodni radykałowie stali się moralnymi spin doktorami Hamasu.   O'Neill   2023-11-12
Skąd biorą się zaprzeczenia potwornościom 7 października?   Glick   2023-11-11
Palestyna, czyli ostrze włóczni   Koraszewski   2023-11-11
Kolejna nowa wojna? Żołnierze, którzy ścinają głowy Ormianom są bohaterami Azerbejdżanu   Bulut   2023-11-10
Nie “tylko Hamas”   i Erielle Davidson   2023-11-09
Zlikwidowanie zbrodniarzy wojennych ratuje wszystkich   Bryen   2023-11-09
Popierają „Palestynę”, ponieważ nienawidzą Żydów   Tobin   2023-11-07
Mówimy „nie” hipokryzji i nienawiści UNICEF   Steinberg   2023-11-06
Kto powiedział, że Hamas nie reprezentuje Palestyńczyków?   Tawil   2023-11-04
Jak atak Hamasu zaskoczył Izrael   Greenfield   2023-11-03
Wojna z Źydami   Oren   2023-11-02
Negatywny wynik testu Hamasu   Landes   2023-11-02
Marzenie o aksamitnym Palestyńskim Państwie Hamasu i Innych   Koraszewski   2023-11-01
Powraca oszczerstwo o rytuale krwi   Dershowitz   2023-10-31
Jak Iran bezpośrednio wspierał atak Hamasu na Izrael   Toameh   2023-10-30
Który z nich powinien otrzymać pomoc humanitarną?   Pandavar   2023-10-29
Hamas, Israel i hipokryzja arabskich oraz innym muzułmańskich przywódców    Toameh   2023-10-28
To islam, głupczeNie chodzi tu o Izrael, kolonializm, globalizm czy kapitalizm; chodzi o islam.   Greenfield   2023-10-27
Barbarzyństwo Hamasu jest częścią tradycji arabskich pogromów   Julius   2023-10-27
Kim są cywile Gazy?   Bard   2023-10-26
Połowa amerykańskich wyborców poniżej 35. roku życia uważa, że masakry i gwałty na Żydach można uzasadnić     2023-10-25
Gwałt jako broń wojenna, tym razem w Izraelu. Dlaczego feministki milczą?   i Mandy Sanghera   2023-10-24
Cywile z Gazy potrzebują schronienia. Dlaczego świat arabski tego nie zapewni?   Jacoby   2023-10-23
Niemożliwe żądanie BidenaJego wizyta w Izraelu była pokazem dysonansu poznawczego.   Glick   2023-10-22
Nasze miasta i ulice są pełne nienawistników   Collier   2023-10-21
Polityczni i wojskowi przywódcy Iranu zachęcają Hamas do kontynuowania walki aż do osiągnięcia celu Iranu i Hamasu – zniszczenia Izraela     2023-10-20
Dlaczego Żydzi nie pozwolą się po prostu zabić?   O'Neill   2023-10-19
Wirusy tradycji, wirusy kłamstwa, wirusy umysłu   Koraszewski   2023-10-17
Hamas i Iran: rzeź Żydów przez dziesięciolecia   Toameh   2023-10-16
Drugie ludobójstwo Ormian   Bulut   2023-10-16
Iran jest mózgiem i rękami stojącymi za Hamasem     2023-10-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk