Prawda

Piątek, 24 wrzesnia 2021 - 18:13

« Poprzedni Następny »


Czy naprawdę rozpoczęła się era amerykańskiej klęski?


Z materiałów MEMRI 2021-05-01

Wojownicy Talibanu w Afganistanie (Źródło: Almayadeen.net, 28 lipca 2020) 

Wojownicy Talibanu w Afganistanie (Źródło: Almayadeen.net, 28 lipca 2020)

 Urodzony w 1950 roku w Gazie 'Abd Al-Bari 'Atwan, od ponad 40 lat mieszka w Londynie, jest często zapraszany do BBC, publikował w “Guardianie” jest zapraszany przez uniwersytety (m.in. Harvard University), występował na festiwalu teatralnym w Edynburgu, no i wydaje internetową gazetę po arabsku. Wcześniej przez wiele lat był naczelnym wydawanej w Londynie po arabsku „Al Quds Al Arabi”, której dystrybucja w kilku krajach arabskich była zakazana, ze względu na jej radykalizm i antyzachodni wydźwięk. 16 kwietnia Atwan opublikował (po arabsku) w redagowanej przez siebie internetowej gazecie artykuł głoszący, że decyzja o wycofaniu amerykańskich sił z Afganistanu jest oficjalnym przyznaniem się do porażki i powtórką klęski w Wietnamie.


Warto w tym miejscu przypomnieć, że Zbigniew Brzeziński namawiał prezydenta Cartera do uzbrojenia afgańskich mudżahedinów, przekonując, że będzie to wciągnięcie ZSRR w takie bagno, w jakie Amerykanie wpadli w Wietnamie. Istotnie Armia Czerwona musiała  się wycofać, a w islamskim świecie uznano to za pierwsze od stuleci zwycięstwo nad Zachodem. (Radzieckiej klęsce w Afganistanie, towarzyszyło inne zwycięstwo prezydenta Cartera w postaci pomocy w ustanowieniu Islamskiej Republiki Iranu.) Niezależnie od tego, czy arabski dziennikarz prorokując, że jest to początek „ery amerykańskiej klęski”, ma rację, czy nie, istotne jest jak decyzja amerykańskiego prezydenta jest odbierana wśród islamskich radykałów i jak wpłynie na ich dalszą taktykę.   


Poniżej podajemy fragmenty jego artykułu:[1]


***

Ostatnio, po 20 latach wojny w Afganistanie, prezydent USA, Joe Biden, zdecydował się podnieść białą flagę splamioną krwią ponad 2400 zabitych żołnierzy i 21 tysięcy rannych, i wycofać wszystkie swoje siły – 3500 żołnierzy – [z Afganistanu] w 20 rocznicę ataków 9/11. To było oficjalne przyznanie się do porażki.


To wielkie osiągnięcie, nie mniej ważne niż klęska USA w Wietnamie, nigdy by się nie zdarzyło, gdyby nie niezłomność Afgańczyków i ich nieustanny opór przeciwko amerykańskiej okupacji, i gdyby nie pomoc  ich sąsiadów, szczególnie Pakistanu, który zaopatrywał ich w broń i fundusze.


Wojna w Afganistanie, która była najdłuższą wojną Ameryki i kosztowała amerykańskiego podatnika ponad 2 biliony dolarów, przypomina nam o podobnym wycofaniu – [lub] ucieczce - [Ameryki] z Wietnamu Południowego [po którym] Wietkong wmaszerował do stolicy Sajgonu wymachując swoimi flagami. Ten scenariusz może powtórzyć się po wyjściu ostatnich żołnierzy NATO, włącznie z żołnierzami USA z Afganistanu we wrześniu, a wtedy talibowie wejdą do stolicy Kabulu i ogłoszą założenie Islamskiego Emiratu Afganistanu… 


Najuczciwszym zdaniem wypowiedzianym przez Bidena w jego przemówieniu [14 kwietnia] było: “Jestem czwartym amerykańskim prezydentem nadzorującym obecność amerykańskich sił w Afganistanie. Nie przekażę tej odpowiedzialności piątemu"[2]. Nie powiedział jednak, że rozumie to, czego nie rozumieli jego poprzednicy, [a mianowicie], że niemożliwe jest zdławienie woli narodów i kontynuowanie okupowania ich siłą przy użyciu samolotów, pocisków i najemników, dokonując równocześnie masakr niewinnych Afgańczyków. 


Wycofanie sił NATO i USA [z Afganistanu], które ma być zakończone we wrześniu, stworzy próżnię, która [prawdopodobnie] wypełni mordercza wojna domowa. Rząd prezydenta Aszrafa Ghaniego będzie walczył o pozostanie przy władzy, polegając na 300 tysiącach afgańskich żołnierzy wyszkolonych i uzbrojonych przez NATO przez ostatnie 20 lat. Jest jednak mało prawdopodobne, by wojna trwała długo, ponieważ siły Talibanu, które w praktyce kontrolują około 70% terytorium Afganistanu, wejdą do Kabulu – tak samo, jak zrobiły to za pierwszym razem, jesienią 1996 r., kiedy wmaszerowały do stolicy i podniosły swoją flagę nad prezydenckim pałacem.   


Podczas negocjacji z Amerykanami w Doha talibowie obiecali chronić prawa człowieka [w Afganistanie], szczególnie prawa uzyskane przez kobiety przez 20 lat amerykańskiej okupacji, podczas których zajmowały stanowiska ministrów, sędziów, [były] dziennikarkami, prezenterkami [w mediach] i nauczycielkami. Kiedy jednak odejdzie ostatni amerykański żołnierz… obietnice będą jedną rzeczą, z ich realizacja, niestety, będzie inną. Mamy nadzieję, że ruch talibów dotrzyma obietnic, bowiem islam [przyznaje] kobietom wszystkie te prawa. [Taliban] powinien wziąć przykład od swoich sąsiadów, szczególnie Pakistanu.


Amerykańska arogancja, która jest stosowana tylko wobec islamskiego świata, otrzymała śmiertelny cios w Afganistanie, który powalił ją na ziemię. Otrzymała podobne ciosy w Iraku, Syrii i Jemenie i wkrótce otrzyma [taki cios także] w okupowanej Palestynie. Amerykańska era zbliża się do końca w świetle wielkiego przesunięcia w równowadze sił. Wyłonienie się nowych globalnych mocarstw zwali Waszyngton i jego dolara z tronu świata.


Afganistan i Jemen są dwoma krajami, które są łatwe dla najeźdźcy do zajęcia, ale niemożliwe do pozostania tam, zmuszając ich do wycofania się w upokarzającej porażce. Jest tak nie tylko z powodu trudnego, górskiego terenu, ale z powodu niezłomnego charakteru ich narodów, ich gorącej determinacji opierania się [okupacji] i ich silnej dumie. Książki historyczne  mówią o porażkach doznanych przez imperia Brytyjskie i Osmańskie wśród gór i wąwozów tych krajów. Niestety jednak, niektórzy ludzie nie uczą się lekcji historii…


USA pokonały Rosjan w Afganistanie przez zwerbowanie ekstremistycznego islamu i muzułmańskich bojowników dżihadu. W ten sposób dokonały odwetu za porażkę w Wietnamie i wbiły gwóźdź do trumny radzieckiego imperium. Teraz próbują powtórzyć ten scenariusz w Chinach, ale im się to nie uda – nie dlatego, że świat zmienił się, ale ponieważ wróg się zmienił. Stare narzędzia [Ameryki] są zardzewiałe i straciły skuteczność, a ich rezerwy ropy naftowej wyschły, albo zaraz wyschną.


Mamy [dlatego] nadzieję, że Arabowie zrozumieją, iż koszt oporu jest dużo mniejszy niż koszt poddania się Ameryce i jej spiskom. Te [moje] słowa są skierowane do wielu, szczególnie w Ramallah i Gazie.


Wiek amerykańskich porażek już się rozpoczął. Spójrzcie, jak Biden musi błagać o spotkanie z Władimirem Putinem. [Spójrzcie, jak] wycofuje swoje okręty wojenne z Morza Czarnego i w rozmowach wiedeńskich oferuje ustępstwa Iranowi, o których Iran nigdy nie marzył, podczas gdy irańskie pociski uderzają w jego sojuszników [tj. państwa Zatoki i Izrael] i ich statki. A gorsze jeszcze przyjdzie, poczekajcie tylko, a zobaczycie.  


[1]
 Raialyoum.com, April 16, 2021.


[2]
 Facebook.com/POTUS, April 14, 2021.


MEMRI, Specjalny komunikat Nr 9305, 26 kwietnia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 953 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

“Obchody” 20. rocznicy festiwalu nienawiści ONZ w Durbanie   Steinberg   2021-09-21
Artykuł w „Independent” z akrobatyką, żeby uniknąć słowa Hamas   Levick   2021-09-20
Taliban i antysemityzm ukryty w międzynarodowych stosunkach   Frantzman   2021-09-18
Izrael próbuje złagodzić problemy Palestyńczyków w Gazie i na Zachodnim Brzegu, w zamian otrzymuje zniewagi   Fitzgerald   2021-09-14
Najbardziej poszukiwany terrorysta ministrem bezpieki   Ahmad   2021-09-14
Pamięć i nauki z zamachu 9/11   Collins   2021-09-11
Islamski ekstremizm w Wielkiej Brytanii jest coraz pewniejszy siebie   Collier   2021-09-10
Administracja Bidena daje mułłom w Iranie kolejne zwycięstwo: przejęcie władzy przez talibów   Rafizadeh   2021-09-03
Terroryzm: różne miejsca, różne zdjęcia   Collins   2021-09-01
Chiny: Tajwan nie powinien polegać na poparciu USA     2021-08-31
Arabowie: Biden przywraca do życia ekstremizm i terroryzm   Toameh   2021-08-31
Najnowszy antyizraelski raport HRW     2021-08-28
Niech się palą izraelskie drzewa. Jewish Voice for Peace, antyizraelska grupa, kibicuje jerozolimskim pożarom   Abdul-Hussain   2021-08-27
Wznowiona “obietnica” Iranu dla Palestyńczyków   Toameh   2021-08-25
Zachodnia dyplomacja: błaganie terrorystów   Meotti   2021-08-24
Liban i jego tykające bomby   Taheri   2021-08-24
Czy Zachód może być uczciwy w sprawie islamistycznego zagrożenia?   Tobin   2021-08-23
Z amerykańskiego upokorzenia wyłoni się nowy porządek świata   Ahmed   2021-08-18
Niemcy wydadzą 41 milionów dolarów, żeby “odkryć” przyczyny dzisiejszego antysemityzmu   Fitzgerald   2021-08-18
“Naród irański nie zrezygnuje z islamu z powodu braków wody”     2021-08-14
A Kartagina musi być zburzona…   Koraszewski   2021-08-12
Zniszczenia w Gazie, o których wam nie powiedziano, bo nie pasują do antyizraelskiej narracji   von Koningsveld   2021-08-10
Walka z zarazą z Durbanu   Kemp   2021-08-08
Liban atakuje Izrael, Liban krzyczy „agresja”   Abdul-Hussain   2021-08-07
Atak terrorystyczny na Speakers Corner był nożem wbitym w brytyjską demokrację   Collier   2021-08-06
Kiedy nie ma udziału Izraela znika zainteresowanie losem Palestyńczyków     2021-08-04
Hamas chełpi się mordowaniem żydowskich dzieci 20 lat temu w pizzerii Sbarro     2021-08-03
Marksistowskie poparcie dla palestyńskiego terroryzmu prowadzi do nienawiści do Żydów na całym Zachodzie   Milliere   2021-08-01
Świat reaguje na Izrael z arogancją i hipokryzją   Darshan-Leitner   2021-07-31
ONZ ustanawia stałą izraelożerczą komisję dochodzeniową pod przewodnictwem znanej z nienawiści do Izraela apologetki antysemityzmu Navi Pillay     2021-07-30
W Iranie Najwyższy Przywódca jest zaniepokojony   Fitzgerald   2021-07-28
Dziennikarka BBC wyrzucona za tweet “Hitler miał rację”   Fitzgerald   2021-07-25
Szwecja: Imam potępia szwedzką flagę, wzywa muzułmanów do “miażdżenia i rozbijania głów Żydów”   Spencer   2021-07-24
Biden i mułłowie: "Karmienie krokodyla"   Rafizadeh   2021-07-24
Specjalny Sprawozdawca Rady Praw Człowieka ONZ ogłasza, że izraelskie osiedla są „zbrodnią wojenną”. Dlaczego jest w błędzie?   Fitzgerald   2021-07-21
Jak palestyńscy przywódcy oszukują Amerykanów   Tawil   2021-07-20
Morale i kwestia wyjścia Ameryki z Afganistanu   Koraszewski   2021-07-19
Opieka medyczna Izraela nad przywódcami Hamasu i AP, a podwójne standardy CUNY   Fitzgerald   2021-07-19
Denazyfikacja Bliskiego Wschodu wymaga ponownej denzyfikacji Niemiec   Pickles   2021-07-18
Amnezja wysepkowa jest super   Honig   2021-07-16
Dyktator Białorusi: „Świat płaszczy się przed Żydami”   Fitzgerald   2021-07-16
Jak izraelożercy stali się wpływowi   Rosenthal   2021-07-13
Pod uwagę amerykańskim uczelniom, których partnerem jest Uniwersytet Al Kuds   Flatow   2021-07-11
Dzieci Palestyny poświęcą swoją krew i swoje ciała     2021-07-10
Czy Palestyńczycy potępią mufiego Hussainiego i Hitlera?   Abdul-Hussain   2021-07-09
Administracja Bidena: nagradzanie morderczego reżimu Iranu?   Rafizadeh   2021-07-07
Uwagi na marginesie 50. rocznicy ukończenia studiów   Landes   2021-07-07
Dlaczego życie czarnych chrześcijan zupełnie się nie liczy?   Ibrahim   2021-07-06
Czy IDF jest bezradna?   Bard   2021-07-05
Prawo powrotu w stare koleiny   Koraszewski   2021-07-04
Letnie obozy palestyńskiego dżihadu   Toameh   2021-07-02
Najbardziej niebezpieczni terroryści świata   Patrikarakos   2021-06-30
Artykuł Human Rights Watch o antysemityzmie ZACHĘCA do lewicowego antysemityzmu     2021-06-29
Krótka historia długiej nienawiści   Rosenthal   2021-06-28
Stany Zjednoczone wspierają palestyńskie naruszenia praw człowieka.   Toameh   2021-06-26
Palestyńska kultura przemocy   Bard   2021-06-25
Ewolucja, dzieci i mordercy   Koraszewski   2021-06-23
Zatruty owoc ustępstw wobec irańskich mułłów   Toameh   2021-06-22
Na nieludzkiej ziemi   Koraszewski   2021-06-21
Przez całą historię Żydzi musieli z czegoś rezygnować, by uzyskać akceptację – tym razem jest to Izrael   Amos   2021-06-20
Wiadomości z Iranu, zarówno te głupie, jak i te złowrogie   Fitzgerald   2021-06-19
Gaza, Sky News i marsz islamistów na Londyn   Collier   2021-06-19
Dziennikarstwo z własnym samobójczym celem   Landes   2021-06-18
Tylko Palestyńczycy mogą być ofiarami   Abdul-Hussain   2021-06-17
Z Bagdadu do Gazy: dzisiejszy konflikt jest zakorzeniony w ideologii ery nazistowskiej   Julius   2021-06-16
“TIMES” propaguje demonizację Izraela przez BLMAdam Levick   Levick   2021-06-15
Multikulturowi wielbiciele Hitlera   Greenfield   2021-06-14
Jak międzynarodowa społeczność starała się stworzyć niekończącą się wojnę izraelsko-palestyńską   Frantzman   2021-06-13
Administracja Bidena nagradza terrorystów: Abbasa i Hamas   Tawil   2021-06-11
Budząca mdłości zachodnia “postprawda” na temat wojny Gazy z Izraelem   Bekdil   2021-06-10
Policzmy dokładnie ofiary w Gazie   Rosenthal   2021-06-09
Umyj, wypłucz, powtórz wojnę   Collins   2021-06-08
Świat akademicki dla Hamasu   Pessin   2021-06-06
Wciskacze fake newsów o Palestyńczykach ignorują ludobójstwo chrześcijan. Ideologicznie napędzana hipokryzja   Ibrahim   2021-06-05
Kostiumowy dramat i kompromitacja   Rosenthal   2021-06-05
Bliski Wschód Hady’ego Amra   Glick   2021-06-04
Tureccy Żydzi - uboczne ofiary tureckiej nienawiści do Izraela   Bekdil   2021-06-04
Terapeutka o trwającym statusie ofiary palestyńskich Arabów   Oz   2021-06-01
Prawda o tym “arabskim chłopcu podpalonym przez Izraelczyków”   Fitzgerald   2021-06-01
Hasło: “Izrael ma prawo się bronić” pokazuje bezmiar moralnego zagubienia   Pandavar   2021-05-31
Jeśli USA chcą być humanitarne, nie “odbudują” Gazy   Tobin   2021-05-31
Szejk Dżarrah i niesymetryczne roszczenia   Julius   2021-05-30
Przywódca Hamasu w Gazie: To była tylko próba, nic poza małym ćwiczeniem przed tym, co się zdarzy     2021-05-29
Zachodni obrońcy Gazy mają oczy, ale nie widzą   Steinberg   2021-05-28
Fałszywi bojownicy o pokój i prawdziwi terroryści tworzą niemal doskonały front nienawiści do Żydów     2021-05-27
Palestyńskie głosy, których Blinken nie usłyszy   Toameh   2021-05-26
Nieodnotowane: IDF ceni życie, celem Hamasu jest maksymalizacja ofiar   Koningsveld   2021-05-25
Nowe furie najstarszej nienawiści   Savodnik   2021-05-24
Trąby i silniki czołgów: punkt zwrotny w Gazie?   Kemp   2021-05-22
Mam dość   Ezra   2021-05-21
Po drugiej stronie lustra   Koraszewski   2021-05-19
Zastępcza wojna Iranu przeciwko Izraelowi   Toameh   2021-05-18
Iran ujawnia swoją strategię doradzając Hamasowi w wojnie przeciwko Izraelowi   Frantzman   2021-05-17
Dejudaizacja Jerozolimy w 1948 roku   Carlson   2021-05-17
Kiedy rakiety Hamasu uderzają w izraelskie domy, zapomnij o niuansach   Tobin   2021-05-16
Naszym prawdziwym celem jest zniszczenie Izraela   Tawil   2021-05-15
Dzisiejsze oszczerstwo o rytuale krwi   Rosenthal   2021-05-14
Stara sztuczka Mahmouda Abbasa: antysemickie podżeganie   Blum   2021-05-13
Irańska pułapka   i Sarah N. Stern   2021-05-12
Słoń nienawiści do Żydów w salonie   Glick   2021-05-08

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk