Prawda

Poniedziałek, 4 grudnia 2023 - 20:35

« Poprzedni Następny »


Co kryje się za eskalacją palestyńskiej ofensywy terrorystycznej


Caroline Glick 2023-06-23

Izraelskie siły bezpieczeństwa na miejscu zabójczego zamachu w pobliżu żydowskiego osiedla Eli na Zachodnim Brzegu [Judei i Samarii], 20 czerwca 2023. Zdjęcie Flash90.
Izraelskie siły bezpieczeństwa na miejscu zabójczego zamachu w pobliżu żydowskiego osiedla Eli na Zachodnim Brzegu [Judei i Samarii], 20 czerwca 2023. Zdjęcie Flash90.

Cztery czynniki popychające Palestyńczyków w Judei i Samarii do eskalacji ataków terrorystycznych na Izrael.

We wtorek dwóch palestyńskich terrorystów powiązanych z Hamasem podjechało na stację benzynową pod miastem Eli w rejonie Benjamin. Trzymając w rękach karabiny M-16, weszli do restauracji Hummus Eliyahu i otworzyli ogień do znajdujących się tam gości. Zabili cztery osoby, ranili cztery kolejne, (jedną krytycznie), i opuścili restaurację.


Na stacji benzynowej był mężczyzna ze swoimi dziećmi. Dzieciom kazał położyć się na podłodze samochodu, wyciągnął pistolet i opróżnił magazynek, zabijając jednego z terrorystów. Drugi uciekł skradzionym samochodem. Siły bezpieczeństwa zlokalizowały go kilka godzin później, niespełna 30 kilometrów dalej, w Dolinie Jordanu.


W niedzielę przed świtem palestyńscy terroryści powiązani z frakcją Fatahu Autonomii Palestyńskiej, Hamasem i Palestyńskim Islamskim Dżihadem zaatakowali konwój pancerny IDF w Jenin w północnej Samarii, gdy żołnierze opuszczali miasto po aresztowaniu dwóch terrorystów. Terroryści zdetonowali serię przygotowanych na drodze konwoju min, raniąc pięciu żołnierzy. Następnie otworzyli ogień z karabinów.


Po raz pierwszy od 21 lat IDF musiało wysłać do Samarii bojowe śmigłowce, aby umożliwić ewakuację rannych. Ewakuacja pięciu uszkodzonych pojazdów opancerzonych zajęła IDF 12 godzin pod ciągłym ostrzałem. Podczas tej operacji rannych zostało jeszcze dwóch żołnierzy. Palestyńczycy twierdzili, że uszkodzili jeden z helikopterów.


W zeszłym tygodniu Palestyńczycy przeprowadzili atak bronią palną w Tapuach Junction w pobliżu Nablusu, raniąc czterech żołnierzy. Dwóch kolejnych żołnierzy zostało rannych w wyniku taranowania samochodem na pobliskim skrzyżowaniu. Terroryści w Dżeninie twierdzili w zeszłym tygodniu, że zestrzelili drona IDF.


Zarówno zuchwałość ataków, ich zwiększona śmiertelność, jak i rosnące wyrafinowanie systemów uzbrojenia oraz możliwości militarne palestyńskich terrorystów zaskoczyły opinię publiczną. W niedzielę Dżenin bardziej przypominał Liban lub Gazę niż kiedykolwiek wcześniej.


Podczas gdy Izrael pozornie kontroluje sytuację pod względem bezpieczeństwa w Judei i Samarii, narasta poczucie, że utracił tę kontrolę. Palestyńskie grupy terrorystyczne rozszerzają swoje możliwości i zwiększają siłę ognia, mimo wszystkich działań ze strony izraelskiej.


Najwyraźniej coś się zmieniło w palestyńskich kalkulacjach.


Ogólnie rzecz biorąc, istnieją cztery czynniki, które popychają Palestyńczyków w Judei i Samarii do eskalacji ataków terrorystycznych na Izrael.


Pierwszy to bitwa o sukcesję na terenach kontrolowanych przez Palestyńczyków w Judei i Samarii w oczekiwaniu na rychłą śmierć przewodniczącego Autonomii Palestyńskiej, Mahmuda Abbasa.


Abbas, ma 88 lat i jest schorowany, nie ma uznanego następcy. Podobno trafił do szpitala w zeszłym tygodniu podczas oficjalnej wizyty w Chinach. Unikatowym aspektem palestyńskiej walki o sukcesję jest to, że Palestyńczycy nie strzelają do siebie nawzajem, by zdobyć władzę. Zabijają Żydów.


Palestyńskie grupy terrorystyczne są jedynymi realnymi siłami quasi-politycznymi w społeczeństwie palestyńskim. Ich sposobem na osiągnięcie zarówno poparcia społecznego, jak i siły militarnej jest zabijanie izraelskich Żydów. Im więcej Żydów mordują, tym większa jest ich postrzegana siła, a tym samym poparcie społeczne. Tak więc wraz ze wzrostem oczekiwania na śmierć Abbasa wzrasta również poziom terroryzmu przeciwko Izraelowi.


Drugim czynnikiem jest dostępność broni. Broń trafia do Judei i Samarii głównie z Jordanii, dostarczana jest zarówno przez Jordańczyków, jak i przez Iran.


22 kwietnia izraelskie władze na przejściu granicznym Allenby Bridge z Jordanii aresztowały członka jordańskiego parlamentu Imada al-Adwana, który próbował przemycić do Izraela 194 pistolety i 12 karabinów szturmowych. Według Agencji Bezpieczeństwa Izraela (Shin Bet), al-Adwan użył swojego paszportu dyplomatycznego na przejściu granicznym do przemytu broni do Izraela 12 razy od lutego 2022 r.


W kwietniu służby bezpieczeństwa aresztowały beduińskiego przemytnika broni, który chciał przedostać się do Izraela z Jordanii. Służby przyznały wówczas, że w ostatnich miesiącach nastąpił dramatyczny wzrost przemytu broni z Jordanii. Granica Izraela z Jordanią jest jego najdłuższą granicą i w przeciwieństwie do innych granic Izraela jest w dużej mierze niechroniona.


W przeszłości jordańskie siły zbrojne niezawodnie blokowały przemytnikom zbliżanie się do granicy, ale w ciągu ostatniego roku stały się coraz bardziej niedbałe w pilnowaniu granicy. Politycznie Jordania stała się również bardziej wrogo nastawiona do Izraela. Po aresztowaniu al-Adwana minister spraw zagranicznych Jordanii Ayman Safadi odmówił przyjęcia telefonu od ministra spraw zagranicznych Eli Cohena.


Iran jest głównym dostawcą broni dla Palestyńczyków. PIJ jest franczyzą irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji, który założył tę grupę terrorystyczną w 1988 roku. Hamas otrzymuje również zamówienia od Teheranu, który dostarcza mu broni za około 100 milionów dolarów rocznie. Także PIJ otrzymuje dziesiątki milionów dolarów w postaci broni. Ciesząc się nagłą gratką w wysokości 2,8 miliarda dolarów dochodów z ropy i gazu, które Stany Zjednoczone poleciły Irakowi odblokować i przekazać Iranowi w zeszłym tygodniu, Iran jest chętny do nasilenia palestyńskiej wojny terrorystycznej przeciwko Izraelowi.


W tym celu przywódca Hamasu Ismail Haniyeh i przywódca PIJ Zijad al-Nachalah spotkali się w tym tygodniu w Teheranie z irańskim dyktatorem ajatollahem Alim Chameneim i prezydentem Ebrahimem Raisim, którzy wezwali do wzmożenia ataków terrorystycznych przeciwko Izraelowi.


W rozmowie z Iran International analityk polityczny i aktywista Dżaber Radżabi twierdził, że Chamenei i Raisi nakazali Hanij i al-Nachalah zjednoczenie. W zeszłym miesiącu Hamas rozgniewał Teheran, gdy nie dołączył do PIJ w ataku rakietowym na Izrael. Jak pokazał niedzielny atak na siły IDF w Dżeninie, w północnej Samarii działają razem.


Trzecim czynnikiem podsycającym przemoc jest erozja siły odstraszania Izraela wobec młodych palestyńskich terrorystów. “Operacja Obronna Tarcza”, kiedy siły IDF przywróciły izraelską kontrolę bezpieczeństwa w Judei i Samarii po ośmiu latach rządów AP, które zamieniły te terytoria w bazę terrorystyczną, była 21 lat temu. Większości terrorystów atakujących Izrael dzisiaj, nawet nie było jeszcze na świecie.


W ostatnich latach Sztab Generalny odrzucał żądania kolejnych rządów przeprowadzenia dużej operacji antyterrorystycznej. Zarówno za czasów administracji Obamy, jak i Bidena, dowódcy IDF nalegali na ustępowanie przed naciskiem USA, by zmniejszyć kontrolę bezpieczeństwa na terenach palestyńskich i pozwolić ponad stu tysiącom Palestyńczyków z Judei i Samarii na pracę w Izraelu.


W ostatnich miesiącach generał dywizji Jehuda Fuchs, szef Centralnego Dowództwa IDF, wielokrotnie odrzucał rządowe i publiczne apele o przywrócenie blokad drogowych usuniętych z skupisk ludności palestyńskiej w Dolinie Jordanu i północnej Samarii. Od kwietnia dochodzi do powtarzających się aktów mordowania izraelskich cywilów, którym można było zapobiec, gdyby terroryści musieli poddawać się inspekcji na tych punktach kontrolnych.


Administracja Bidena jest czwartym czynnikiem, który ośmiela dzisiaj Palestyńczyków do ataków na Izrael. W niedzielę, tuż przed zasadzką na siły IDF, Departament Stanu potępił decyzję Izraela o zezwoleniu Żydom na budowę 4 tysięcy nowych domów w Judei i Samarii oraz ułatwienie zatwierdzania przyszłych wniosków budowlanych. Rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller skrytykował tę decyzję jako „przeszkodę dla pokoju”.


Po masakrze w Eli w poniedziałek ambasador USA Tom Nides zamieścił na Twitterze oświadczenie, w którym wskazał, że dla administracji Bidena nie ma różnicy między umyślnym zabójstwem izraelskich cywilów, a przypadkową śmiercią cywilnych Palestyńczyków podczas strzelaniny między palestyńskimi terrorystami a siłami IDF.


Nides napisał: „Głęboko zaniepokojony śmiercią i obrażeniami cywilów, które miały miejsce na Zachodnim Brzegu w ciągu ostatnich 48 godzin, w tym wśród nieletnich. Módlcie się za rodziny, które opłakują utratę bliskich lub opiekują się rannymi”.


Nides opublikował dodatkowe, bezwarunkowe potępienie masakry w Eli po tym, jak spotkał się z masową krytyką, a ambasador Izraela w Waszyngtonie Mike Herzog napisał: „Każda próba tak zwanego ‘równoważnego’ potępienia jest błędna i lekceważy pamięć ofiar”.


Otwarta wrogość amerykańskiej administracji wobec Izraela i chęć zrzucenia winy na Izrael za terroryzm palestyński, wraz z ogromną pomocą finansową i wojskową dla AP, pomimo popierania i sponsorowania przez AP terroryzmu oraz odrzucenia prawa Izraela do istnienia, jest główną siłą napędową palestyńskiego terroryzmu.


Obwiniając społeczności izraelskie w Judei i Samarii oraz operacje antyterrorystyczne IDF za palestyńskie masakry Izraelczyków, administracja Bidena skutecznie przyjmuje zakłamaną palestyńską narrację. Ta narracja opiera się na czterech kłamstwach:


Po pierwsze, że naród żydowski nie jest kontynuacją narodu żydowskiego z czasów biblijnych.


Po drugie, że Palestyńczycy są potomkami Jebusytów i Kananejczyków, którzy zniknęli 3000 lat temu, oraz Filistynów, którzy zniknęli 2700 lat temu.


Po trzecie, że Izrael jest potęgą kolonialną, której istnienie można dopuścić jedynie poprzez ugłaskanie Palestyńczyków.


Wreszcie, opierając się na sfabrykowanej palestyńskiej historii i wymazywaniu żydowskiej historii, Palestyńczycy upierają się, że odrzucenie prawa narodu żydowskiego do wolności i samostanowienia w ich ojczyźnie nie jest antyżydowskie.


We wtorkowy wieczór doniesienia prasowe wskazywały, że IDF wreszcie zaczyna przekonywać się do premiera Benjamina Netanjahu i poglądu jego gabinetu, że nadszedł czas, aby zdjąć rękawiczki i przeprowadzić dużą operację antyterrorystyczną w północnej Samarii. Przynajmniej IDF podobno ponownie zastanawia się nad swoim stanowiskiem w sprawie blokad drogowych.


Najbliższe dni pokażą, czy rząd Netanjahu i IDF zdecydowały się podjąć poważne działania przeciwko rosnącej sile i śmiałości palestyńskich terrorystów, szczególnie w północnej Samarii. Ale wystarczająco jasne jest to, że bez szeroko zakrojonych działań wojskowych sytuacja w Judei i Samarii oraz w całym kraju będzie tylko coraz bardziej niebezpieczna.


Każdy udany atak i masakra zwiększa pewność siebie i odwagę terrorystów. Jeśli Izrael nie podejmie zdecydowanych działań, ataki rozprzestrzenią się na Judeę, Jerozolimę i środkowy Izrael. Arabowie izraelscy, podżegani przeciwko Izraelowi i zalewani nielegalną bronią, również mogą wstąpić w szeregi terrorystów.


Wtorkowa masakra musi być krzyczącym ostrzeżeniem. Nadszedł czas działania.

 

Link do oryginału: https://www.jns.org/jns/topic/23/6/21/296993/

JNS Org., 21 czerwca 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

*Caroline Glick 

Znana dziennikarka izraelska. Urodzona w Stanach Zjednoczonych, gdzie ukończyła studia z nauk społecznych. Emigrowała do Izraela w 1991 roku, wstępując natychmiast do IDF, w 1996 roku zakończyła karierę w wojsku w stopniu kapitana. Występuje często w izraelskiej telewizji, jest również zapraszana przez różne stacje telewizyjne w USA.     


Wyślij artykuł do znajomego: WydrukujBrunatna fala

Znalezionych 1382 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Nie akceptuj terroryzmu jako nowej normalności   Greenfield   2023-12-02
Od rzeki do morza   Herf   2023-11-30
Jedyna droga naprzód   Koraszewski   2023-11-29
Palestyńczycy są współwinni zbrodni Hamasu   Dershowitz   2023-11-28
Skrajne poparcie dla grupy terrorystycznej Hamasu i dla zagłady Izraela   Tawil   2023-11-27
Ludobójstwo i miliony jego obrońców   Koraszewski   2023-11-25
Al-Kaida na subkontynencie indyjskim     2023-11-25
Milczenie jest w rzeczywistości współudziałem   Pessin   2023-11-24
Globalne milczenie, kiedy Pakistan nakazuje przymusową deportację 1,7 miliona afgańskich uchodźców   Ahmad   2023-11-21
Marsz dla Palestyny był marszem skrajnie prawicowym   O'Neill   2023-11-20
List otwarty Żyda do świata zachodniego po ataku Hamasu na Izrael w 2023 r    Żyd   2023-11-20
Zrozumieć koszmar wojny w Gazie   Koraszewski   2023-11-19
Hamas jest postrzegany jako przedstawiciel Palestyńczyków   Marcus   2023-11-17
Dziennikarze pomagający terrorystom przyczyniają się do wprowadzenia nienawiści do Żydów do głównego nurtu   Tobin   2023-11-16
Zaciekłe podżeganie przez Al-Azhar: Pochwały dla palestyńskich bojówkarzy dżihadu; Losem Izraela jest zagłada; USA to największy szatan; Żydzi są potomkami małp i świń     2023-11-16
Human Rights Watch: Destrukcyjny program, symboliczna równowaga   Steinberg   2023-11-15
Plakaty przedstawiające porwane izraelskie dzieci powodują traumę wśród zwolenników Hamasu   Greenfield   2023-11-14
Rozwiązanie w postaci “dwóch państw”, żeby można było mordować Żydów   Tawil   2023-11-13
Rozgrzeszenie HamasuJak „przebudzeni” zachodni radykałowie stali się moralnymi spin doktorami Hamasu.   O'Neill   2023-11-12
Skąd biorą się zaprzeczenia potwornościom 7 października?   Glick   2023-11-11
Palestyna, czyli ostrze włóczni   Koraszewski   2023-11-11
Kolejna nowa wojna? Żołnierze, którzy ścinają głowy Ormianom są bohaterami Azerbejdżanu   Bulut   2023-11-10
Nie “tylko Hamas”   i Erielle Davidson   2023-11-09
Zlikwidowanie zbrodniarzy wojennych ratuje wszystkich   Bryen   2023-11-09
Popierają „Palestynę”, ponieważ nienawidzą Żydów   Tobin   2023-11-07
Mówimy „nie” hipokryzji i nienawiści UNICEF   Steinberg   2023-11-06
Kto powiedział, że Hamas nie reprezentuje Palestyńczyków?   Tawil   2023-11-04
Jak atak Hamasu zaskoczył Izrael   Greenfield   2023-11-03
Wojna z Źydami   Oren   2023-11-02
Negatywny wynik testu Hamasu   Landes   2023-11-02
Marzenie o aksamitnym Palestyńskim Państwie Hamasu i Innych   Koraszewski   2023-11-01
Powraca oszczerstwo o rytuale krwi   Dershowitz   2023-10-31
Jak Iran bezpośrednio wspierał atak Hamasu na Izrael   Toameh   2023-10-30
Który z nich powinien otrzymać pomoc humanitarną?   Pandavar   2023-10-29
Hamas, Israel i hipokryzja arabskich oraz innym muzułmańskich przywódców    Toameh   2023-10-28
To islam, głupczeNie chodzi tu o Izrael, kolonializm, globalizm czy kapitalizm; chodzi o islam.   Greenfield   2023-10-27
Barbarzyństwo Hamasu jest częścią tradycji arabskich pogromów   Julius   2023-10-27
Kim są cywile Gazy?   Bard   2023-10-26
Połowa amerykańskich wyborców poniżej 35. roku życia uważa, że masakry i gwałty na Żydach można uzasadnić     2023-10-25
Gwałt jako broń wojenna, tym razem w Izraelu. Dlaczego feministki milczą?   i Mandy Sanghera   2023-10-24
Cywile z Gazy potrzebują schronienia. Dlaczego świat arabski tego nie zapewni?   Jacoby   2023-10-23
Niemożliwe żądanie BidenaJego wizyta w Izraelu była pokazem dysonansu poznawczego.   Glick   2023-10-22
Nasze miasta i ulice są pełne nienawistników   Collier   2023-10-21
Polityczni i wojskowi przywódcy Iranu zachęcają Hamas do kontynuowania walki aż do osiągnięcia celu Iranu i Hamasu – zniszczenia Izraela     2023-10-20
Dlaczego Żydzi nie pozwolą się po prostu zabić?   O'Neill   2023-10-19
Wirusy tradycji, wirusy kłamstwa, wirusy umysłu   Koraszewski   2023-10-17
Hamas i Iran: rzeź Żydów przez dziesięciolecia   Toameh   2023-10-16
Drugie ludobójstwo Ormian   Bulut   2023-10-16
Iran jest mózgiem i rękami stojącymi za Hamasem     2023-10-14
To był zły tydzień dla tych, którzy twierdzą, że antysyjonizm nie jest antysemityzmem     2023-10-13
Wywiad funkcjonariusza Hamasu dla Russia Today     2023-10-12
Barbarzyński nihilizm „wolnej Palestyny” Nadszedł czas, abyśmy rozliczyli beznadziejność leżącą u podstaw arabskiej i zachodniej ideologii „wyzwolenia”.   Mansour   2023-10-12
Ideologia masowego morderstwa   Herf   2023-10-11
„Umiarkowana” Autonomia Palestyńska stoi zdecydowanie po stronie masowych morderców i gwałcicieli     2023-10-11
Al-Azhar wyraża uznanie dla terroryzmu Hamasu     2023-10-10
Palestyńskie deklaracje w dniu napaści na Izrael     2023-10-09
Kolejna wojna przeciw Żydom   Koraszewski   2023-10-08
Autonomia Palestyńska przyznaje, że nie ma „izraelskiej okupacji”   Flatow   2023-10-07
Gdzie są palestyńskie ustępstwa na rzecz pokoju?   Tawil   2023-10-05
Dlaczego Hamas wysyła Palestyńczyków na śmierć na granicy z Izraelem?   Toameh   2023-10-03
Palestyńczycy: Izraelskie ustępstwa są oznaką słabości   Tawil   2023-10-02
Kult „antysyjonizmu”   Tabarovsky   2023-10-01
Kolejne palestyńskie marzenie   Ibrahim   2023-09-29
Dlaczego lekceważą trudną sytuację Palestyńczyków w Libanie?   Eid   2023-09-27
Terror palestyński jest wojną religijną na rzecz Allaha przeciwko Żydom. ONZ musi uznać Izraelczyków zamordowanych przez Palestyńczyków za ofiary przemocy na tle religijnym   Marcus   2023-09-26
“Żyd zachowuje się źle” – sfilmujmy to   Collier   2023-09-25
Abbas już wcześniej powiedział to wszystko     2023-09-24
Wątpliwy związek między edukacją a antysemityzmem   Jacoby   2023-09-23
ARABSKA gazeta wychodząca W LONDYNIE PROPAGUJE ANTYSEMITYZM I WSPARCIE DLA TERRORU     2023-09-19
YouTube  i polscy neonaziści     2023-09-19
Celem palestyńskiego procesu pokojowego było zwiększenie terroryzmu   Marcus   2023-09-17
Jak zostać stypendystą podoktoranckim w Columbii? Napisz 341 stron antyizraelskiego bełkotu!     2023-09-13
Irańska strategia brania zachodnich zakładników   A. Savyon*   2023-09-13
22 lata od 9/11 i napięcie wciąż narasta – dżihadyści czekają na kolejną szansę   Stalinsky   2023-09-12
Jak palestyńskie dziecko zostaje terrorystą?   Flatow   2023-09-10
Nazistowskie przemówienie w Ramallah ilustruje szerszą historię   Glick   2023-09-09
Abbas: Hitler walczył z europejskimi Żydami z powodu ich lichwiarstwa     2023-09-08
HRW zamazuje dowody udziału nieletnich w palestyńskim terroryzmie     2023-09-06
Naziści nadali nienawiści do Żydów akademickie oblicze. Ich spadkobiercy mają „Instytut krytycznych badań nad syjonizmem”     2023-09-04
Którymi drogami powraca nazizm?   Koraszewski   2023-09-03
“Washington Post” o “dobrych” terrorystach   Tawil   2023-09-01
Syria, kraj zgubiony w wiadomościach   Taheri   2023-09-01
Walka Indii z dżihadem   Bulut   2023-08-31
Kilka uwag o palestyńskiej fladze   Collier   2023-08-30
Obwinianie wyłącznie Izraela za problemy psychiczne w Strefie Gazy jest po prostu kolejną formą nienawiści do Żydów     2023-08-29
Norweg melduje Radzie Bezpieczeństwa   Koraszewski   2023-08-27
Irański IRGC przechwala się sukcesami wśród Palestyńczyków i Hezbollahu   Frantzman   2023-08-26
Dlaczego nowe palestyńskie rakiety mają znaczenieMogą wyrządzić znacznie więcej szkód niż karabin czy nóż.   Flatow   2023-08-25
„Musimy prowadzić ‘Wielki Dżihad’, żeby zbudować Wielki Iran”     2023-08-25
Prawdziwe słonie w salonie (edycja 2023)     2023-08-17
Palestyńczycy wołają o pomoc   Tawil   2023-08-15
Czy nikt nie pyta, dlaczego w Dżenin jest obóz dla uchodźców?   Bard   2023-08-14
Kara śmierci dla mordercy i tolerancja dla jego propagandy   Stalinsky   2023-08-11
Przykład tego, jak środowisko akademickie tworzy antyizraelską narrację z kłamstw     2023-08-10
Dlaczego MEMRI przestał używać usługi Cloudflare i dlaczego rząd USA powinien zrobić to samo   Stalinsky   2023-08-09
Finansowana przez Unię Europejską edukacja do dżihadu i męczeństwa   Tawil   2023-08-05
Abbas po raz kolejny mówi Palestyńczykom, żeby poszli do diabła     2023-08-04
Pamiętając, co dzieje się, kiedy Żydzi polegają na innych   Amos   2023-08-03
Rosnące zagrożenie północnego Izraela przez Hezbollah   Lax   2023-08-02
Jeden news dziennie   Koraszewski   2023-08-01

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk