Prawda

Poniedziałek, 4 grudnia 2023 - 21:03

« Poprzedni Następny »


Wojna dżihadu przeciwko chrześcijanom w Afryce


Alberto M. Fernandez 2023-06-23


Jest smutną rzeczywistością, że w naszym bardzo szerokim, zróżnicowanym i gęsto zaludnionym świecie nie wszystkie wiadomości są traktowane tak samo. Namiętności i kontrowersje Zachodu, zwłaszcza Stanów Zjednoczonych Ameryki, pochłaniają znaczną część światowego spektrum medialnego. W 2020 r. Europejczycy byli być może zaszokowani widokiem gniewnych demonstracji na ulicach, ponieważ amerykański policjant w odległym stanie Minnesota zabił podejrzanego. Zagraniczny entuzjazm Zachodu jest również szeroko komentowany na całym świecie. Jeśli Ukraina staje się w tej chwili wielką sprawą Zachodu, oczekuje się, że cały świat pójdzie w jego ślady.

Afryka od czasu do czasu przyciąga uwagę Zachodu, zwykle na krótką chwilę. Lata 1983-1984 to Band Aid, zapoczątkowana klęską głodu w Etiopii. Dwadzieścia lat temu „Ocalić Darfur” było przez krótki czas tematem rozmów wśród gęgaczy na Zachodzie. Jedenaście lat temu watażka Lord's Resistance Army (LRA), Joseph Kony, stał się głośny na jeszcze krócej, gdy amerykańska kampania w mediach społecznościowych starała się o postawienie go przed wymiarem sprawiedliwości. Wyprodukowany w tym celu film zebrał ponad sto milionów wyświetleń na YouTube i był pierwszym filmem, który kiedykolwiek otrzymał milion „polubień”. Podobno Kony wciąż żyje, ostatnio przebywał w Sudanie, ale nikt już o nim nie mówi.


Tylko to jednak, że Zachód ignoruje rzeczywistość, nie oznacza, że ona nie istnieje. Był czas, kiedy dżihadystyczna grupa terrorystyczna Islamskie Państwo Iraku i Syrii (ISIS) była na pierwszych stronach gazet, gdy dokonywała spektakularnych aktów terroru nie tylko na Bliskim Wschodzie, ale w Europie i poza nią. Ale po serii niepowodzeń militarnych, a zwłaszcza po tym, jak wiosną 2019 roku ISIS straciło swoją ostatnią dużą twierdzę w Syrii, ono również zniknęło z pierwszych stron gazet.  


Jednak ani ISIS, ani Al-Kaida nie są wykończone; podobnie jak ogólnie salaficki dżihadyzm. Znaleźli nowe pastwiska w Afryce, zwłaszcza wzdłuż linii uskoków geograficznych, które oddzielają regiony kontynentu zamieszkałe w większości przez muzułmanów od ludności chrześcijańskiej. Jak krwawa szkarłatna nić, ta linia rozciąga się przez Afrykę Zachodnią do środka Nigerii, a następnie do Afryki Środkowej, aż do wybrzeża Oceanu Indyjskiego od Somalii po Mozambik. Jak zawsze dżihadyzm wykorzystuje lokalne rozłamy i lokalne realia – konflikty etniczne, zawłaszczanie ziemi, korupcję i niekompetencję rządu – ale filarem tej ideologii jest rzeź chrześcijan.


Wydanie tygodnika ISIS „Al-Naba” ze stycznia 2022 roku zawierało artykuł zatytułowany „Chrześcijanie krwawiący”, a pro-ISIS kanał propagandowy na Telegramie chwalił się później utworzeniem nowej prowincji ISIS w Mozambiku, zbudowanej „na stosach chrześcijańskich trupów i rzekach ich krwi”.


Nowy, obszerny i szczegółowy raport MEMRI szczegółowy raport MEMRI o atakach ISIS w Afryce na chrześcijan to ponura, choć niezbędna lektura, sporządzona z charakterystyczną dla MEMRI wszechstronnością. Mamy tu do czynienia ze stałą, powolną, nieustanną kampanią ludobójstwa i czystek etnicznych, prowadzoną jednocześnie w jednej po drugiej wiosce. Wynik jest druzgocący i przerażający w swoim zakresie, gdy się zestawi, analizuje i tłumaczy w jednym miejscu tę masę indywidualnych zbrodni.


I choć ten raport jest druzgocący, sytuacja jest jeszcze gorsza, biorąc pod uwagę, że miały miejsce inne akcje wymierzone w afrykańskich chrześcijan ze strony rywali ISIS z Al-Kaidy i Al-Szabab, oprócz ciągłej kampanii ukierunkowanych zabójstw i palenia domów i pól prowadzonej przez Islamistyczne bojówki Fulani w krajach takich jak Nigeria.


Ten raport koncentruje się na ISCAP (Prowincja Środkowoafrykańska ISIS), ISWAP (Boko Haram w Nigerii i krajach sąsiednich) oraz ISMP (ISIS w Mozambiku), które są głównymi sprawcami. Ale oni nie są sami.


Na mechanizm zabijania bez wątpienia wpływają lokalne okoliczności, ale jeszcze bardziej wpływa radykalna ideologia. Ekstremistyczna narracja głosi, że ci miejscowi chrześcijanie są ludźmi, których można bezkarnie zabijać i atakować. Tylko w Nigerii istnieje zjawisko chłopców almadżiri, dzieci oddanych przez rodziny na wychowanie i indoktrynację w prymitywnych szkołach religijnych, uczących wykuwania na pamięć Koranu i niczego więcej. Oczekuje się, że ci uczniowie będą żebrać na ulicach o utrzymanie. Rezultatem jest duża pula pozbawionych środków do życia, wyalienowanych i ignoranckich chłopców, postrzeganych jako nadających się tylko do pracy fizycznej, bandyckich gangów lub dżihadu.


W 2012 roku Krajowa Rada ds. Opieki nad Bezdomnymi w Nigerii oszacowała, że w północnej Nigerii było około siedmiu milionów chłopców almadżiri. Wielu może nawet nie zostać uzbrojonymi dżihadystami, ale stanie się częścią trwale pozbawionej praw obywatelskich podklasy, którą mogą wykorzystać nieuczciwi politycy, siatki przestępcze i organizacje ekstremistyczne. I to nie jest unikatowe dla Nigerii, ale jest to sytuacja istniejąca w większości Afryki Zachodniej i Środkowej.


Filmy ISIS z 2022 r. nie tylko chlubiły się zabijaniem chrześcijan i niszczeniem ich mienia i kościołów, ale także pokazywały, jak porwani chrześcijańscy wieśniacy są siłą nawracani na islam. Oni sami postrzegają tę kampanię przede wszystkim w kategoriach ideologicznych, islamskiej supremacji.


Afrykańscy chrześcijanie są w pewnym sensie podwójnie napiętnowani. Ich cierpienie jest zminimalizowane w oczach większości Zachodu, ponieważ są zarówno Afrykanami, jak i chrześcijanami, dwiema kategoriami, które nasze oświecone elity bardziej zainteresowane promowaniem najnowszych modnych postępowych ideologii mogą łatwo ignorować.


Ponieważ jednak rozmowy o Afryce stają się dla USA wyższym priorytetem w wyniku nasilającej się rywalizacji wielkich mocarstw, ważne jest, aby zrozumieć pełen zakres i konsekwencje tej krwawej kampanii. Z pewnością im dłużej to trwa, tym większe jest prawdopodobieństwo pełnej etnicyzacji tych konfliktów, co może jeszcze bardziej rozbić i tak już pełne napięć państwa i społeczeństwa. To, co ISIS zrobiło mniejszościom religijnym na Bliskim Wschodzie, stara się zrobić na kontynencie, gdzie islam i chrześcijaństwo są względnie równe. Potencjalnym rezultatem jest dolanie oliwy do tlącego się ognia.


Ten obszerny raport MEMRI powinien być dzwonkiem alarmowym, nie tylko w odniesieniu do wymiaru militarnego i bezpieczeństwa konfliktu w Afryce, który jest zbyt łatwo ignorowany, ale także w odniesieniu do ideologicznych i kulturowych elementów tej walki. Tylko dzięki pełnemu zrozumieniu tego kryzysu możemy mieć nadzieję, że uda nam się go rozwiązać.


Poniżej spis treści raportu, który opracowali: Steven Stalinsky, R. Sosnow, A. Smith, K. Choukry, Matt Schierer, N. Mozes, Y. Kerman, G. Pacchiani i Y. Kulka


Spis treści

  • Przedmowa wiceprezesa MEMRI Amb. Alberto Fernandeza: „Chrześcijanie krwawią” – wojna dżihadu przeciwko chrześcijanom w Afryce
  • Tło: islamskie kary religijne w Iraku i Syrii, pojawienie się ISIS i rozpowszechnianie obrazów i filmów za pośrednictwem amerykańskich mediów społecznościowych
  • Wprowadzenie: Ataki ISIS na chrześcijan w Afryce 2022-2023 – i ich podobieństwo do ataków ISIS i kar islamskich w jego kalifacie 2013-2016
  • Oficjalne oświadczenia w sprawie ataków dżihadu w Afryce
  • Kalendarium działań ISIS w Afryce 2022-2023
  • Lokalizacje ataków 2022-23
  • Podsumowania trendów
  • Przemoc Państwa Islamskiego wobec chrześcijan w Afryce w latach 2022-2023
  • Media ISIS i pro-ISIS o atakach na chrześcijan w Afryce

Link do tego raportu w języku angielskiem: https://www.memri.org/jttm/isis-africa-chad-cameroon-niger-democratic-republic-congo-nigeria-mozambique-targeting#overlay-context=manage/jttm

 

Alberto M. Fernandez jest wiceprezesem
Middle East Media Research Institute (MEMRI)


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1382 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Nie akceptuj terroryzmu jako nowej normalności   Greenfield   2023-12-02
Od rzeki do morza   Herf   2023-11-30
Jedyna droga naprzód   Koraszewski   2023-11-29
Palestyńczycy są współwinni zbrodni Hamasu   Dershowitz   2023-11-28
Skrajne poparcie dla grupy terrorystycznej Hamasu i dla zagłady Izraela   Tawil   2023-11-27
Ludobójstwo i miliony jego obrońców   Koraszewski   2023-11-25
Al-Kaida na subkontynencie indyjskim     2023-11-25
Milczenie jest w rzeczywistości współudziałem   Pessin   2023-11-24
Globalne milczenie, kiedy Pakistan nakazuje przymusową deportację 1,7 miliona afgańskich uchodźców   Ahmad   2023-11-21
Marsz dla Palestyny był marszem skrajnie prawicowym   O'Neill   2023-11-20
List otwarty Żyda do świata zachodniego po ataku Hamasu na Izrael w 2023 r    Żyd   2023-11-20
Zrozumieć koszmar wojny w Gazie   Koraszewski   2023-11-19
Hamas jest postrzegany jako przedstawiciel Palestyńczyków   Marcus   2023-11-17
Dziennikarze pomagający terrorystom przyczyniają się do wprowadzenia nienawiści do Żydów do głównego nurtu   Tobin   2023-11-16
Zaciekłe podżeganie przez Al-Azhar: Pochwały dla palestyńskich bojówkarzy dżihadu; Losem Izraela jest zagłada; USA to największy szatan; Żydzi są potomkami małp i świń     2023-11-16
Human Rights Watch: Destrukcyjny program, symboliczna równowaga   Steinberg   2023-11-15
Plakaty przedstawiające porwane izraelskie dzieci powodują traumę wśród zwolenników Hamasu   Greenfield   2023-11-14
Rozwiązanie w postaci “dwóch państw”, żeby można było mordować Żydów   Tawil   2023-11-13
Rozgrzeszenie HamasuJak „przebudzeni” zachodni radykałowie stali się moralnymi spin doktorami Hamasu.   O'Neill   2023-11-12
Skąd biorą się zaprzeczenia potwornościom 7 października?   Glick   2023-11-11
Palestyna, czyli ostrze włóczni   Koraszewski   2023-11-11
Kolejna nowa wojna? Żołnierze, którzy ścinają głowy Ormianom są bohaterami Azerbejdżanu   Bulut   2023-11-10
Nie “tylko Hamas”   i Erielle Davidson   2023-11-09
Zlikwidowanie zbrodniarzy wojennych ratuje wszystkich   Bryen   2023-11-09
Popierają „Palestynę”, ponieważ nienawidzą Żydów   Tobin   2023-11-07
Mówimy „nie” hipokryzji i nienawiści UNICEF   Steinberg   2023-11-06
Kto powiedział, że Hamas nie reprezentuje Palestyńczyków?   Tawil   2023-11-04
Jak atak Hamasu zaskoczył Izrael   Greenfield   2023-11-03
Wojna z Źydami   Oren   2023-11-02
Negatywny wynik testu Hamasu   Landes   2023-11-02
Marzenie o aksamitnym Palestyńskim Państwie Hamasu i Innych   Koraszewski   2023-11-01
Powraca oszczerstwo o rytuale krwi   Dershowitz   2023-10-31
Jak Iran bezpośrednio wspierał atak Hamasu na Izrael   Toameh   2023-10-30
Który z nich powinien otrzymać pomoc humanitarną?   Pandavar   2023-10-29
Hamas, Israel i hipokryzja arabskich oraz innym muzułmańskich przywódców    Toameh   2023-10-28
To islam, głupczeNie chodzi tu o Izrael, kolonializm, globalizm czy kapitalizm; chodzi o islam.   Greenfield   2023-10-27
Barbarzyństwo Hamasu jest częścią tradycji arabskich pogromów   Julius   2023-10-27
Kim są cywile Gazy?   Bard   2023-10-26
Połowa amerykańskich wyborców poniżej 35. roku życia uważa, że masakry i gwałty na Żydach można uzasadnić     2023-10-25
Gwałt jako broń wojenna, tym razem w Izraelu. Dlaczego feministki milczą?   i Mandy Sanghera   2023-10-24
Cywile z Gazy potrzebują schronienia. Dlaczego świat arabski tego nie zapewni?   Jacoby   2023-10-23
Niemożliwe żądanie BidenaJego wizyta w Izraelu była pokazem dysonansu poznawczego.   Glick   2023-10-22
Nasze miasta i ulice są pełne nienawistników   Collier   2023-10-21
Polityczni i wojskowi przywódcy Iranu zachęcają Hamas do kontynuowania walki aż do osiągnięcia celu Iranu i Hamasu – zniszczenia Izraela     2023-10-20
Dlaczego Żydzi nie pozwolą się po prostu zabić?   O'Neill   2023-10-19
Wirusy tradycji, wirusy kłamstwa, wirusy umysłu   Koraszewski   2023-10-17
Hamas i Iran: rzeź Żydów przez dziesięciolecia   Toameh   2023-10-16
Drugie ludobójstwo Ormian   Bulut   2023-10-16
Iran jest mózgiem i rękami stojącymi za Hamasem     2023-10-14
To był zły tydzień dla tych, którzy twierdzą, że antysyjonizm nie jest antysemityzmem     2023-10-13
Wywiad funkcjonariusza Hamasu dla Russia Today     2023-10-12
Barbarzyński nihilizm „wolnej Palestyny” Nadszedł czas, abyśmy rozliczyli beznadziejność leżącą u podstaw arabskiej i zachodniej ideologii „wyzwolenia”.   Mansour   2023-10-12
Ideologia masowego morderstwa   Herf   2023-10-11
„Umiarkowana” Autonomia Palestyńska stoi zdecydowanie po stronie masowych morderców i gwałcicieli     2023-10-11
Al-Azhar wyraża uznanie dla terroryzmu Hamasu     2023-10-10
Palestyńskie deklaracje w dniu napaści na Izrael     2023-10-09
Kolejna wojna przeciw Żydom   Koraszewski   2023-10-08
Autonomia Palestyńska przyznaje, że nie ma „izraelskiej okupacji”   Flatow   2023-10-07
Gdzie są palestyńskie ustępstwa na rzecz pokoju?   Tawil   2023-10-05
Dlaczego Hamas wysyła Palestyńczyków na śmierć na granicy z Izraelem?   Toameh   2023-10-03
Palestyńczycy: Izraelskie ustępstwa są oznaką słabości   Tawil   2023-10-02
Kult „antysyjonizmu”   Tabarovsky   2023-10-01
Kolejne palestyńskie marzenie   Ibrahim   2023-09-29
Dlaczego lekceważą trudną sytuację Palestyńczyków w Libanie?   Eid   2023-09-27
Terror palestyński jest wojną religijną na rzecz Allaha przeciwko Żydom. ONZ musi uznać Izraelczyków zamordowanych przez Palestyńczyków za ofiary przemocy na tle religijnym   Marcus   2023-09-26
“Żyd zachowuje się źle” – sfilmujmy to   Collier   2023-09-25
Abbas już wcześniej powiedział to wszystko     2023-09-24
Wątpliwy związek między edukacją a antysemityzmem   Jacoby   2023-09-23
ARABSKA gazeta wychodząca W LONDYNIE PROPAGUJE ANTYSEMITYZM I WSPARCIE DLA TERRORU     2023-09-19
YouTube  i polscy neonaziści     2023-09-19
Celem palestyńskiego procesu pokojowego było zwiększenie terroryzmu   Marcus   2023-09-17
Jak zostać stypendystą podoktoranckim w Columbii? Napisz 341 stron antyizraelskiego bełkotu!     2023-09-13
Irańska strategia brania zachodnich zakładników   A. Savyon*   2023-09-13
22 lata od 9/11 i napięcie wciąż narasta – dżihadyści czekają na kolejną szansę   Stalinsky   2023-09-12
Jak palestyńskie dziecko zostaje terrorystą?   Flatow   2023-09-10
Nazistowskie przemówienie w Ramallah ilustruje szerszą historię   Glick   2023-09-09
Abbas: Hitler walczył z europejskimi Żydami z powodu ich lichwiarstwa     2023-09-08
HRW zamazuje dowody udziału nieletnich w palestyńskim terroryzmie     2023-09-06
Naziści nadali nienawiści do Żydów akademickie oblicze. Ich spadkobiercy mają „Instytut krytycznych badań nad syjonizmem”     2023-09-04
Którymi drogami powraca nazizm?   Koraszewski   2023-09-03
“Washington Post” o “dobrych” terrorystach   Tawil   2023-09-01
Syria, kraj zgubiony w wiadomościach   Taheri   2023-09-01
Walka Indii z dżihadem   Bulut   2023-08-31
Kilka uwag o palestyńskiej fladze   Collier   2023-08-30
Obwinianie wyłącznie Izraela za problemy psychiczne w Strefie Gazy jest po prostu kolejną formą nienawiści do Żydów     2023-08-29
Norweg melduje Radzie Bezpieczeństwa   Koraszewski   2023-08-27
Irański IRGC przechwala się sukcesami wśród Palestyńczyków i Hezbollahu   Frantzman   2023-08-26
Dlaczego nowe palestyńskie rakiety mają znaczenieMogą wyrządzić znacznie więcej szkód niż karabin czy nóż.   Flatow   2023-08-25
„Musimy prowadzić ‘Wielki Dżihad’, żeby zbudować Wielki Iran”     2023-08-25
Prawdziwe słonie w salonie (edycja 2023)     2023-08-17
Palestyńczycy wołają o pomoc   Tawil   2023-08-15
Czy nikt nie pyta, dlaczego w Dżenin jest obóz dla uchodźców?   Bard   2023-08-14
Kara śmierci dla mordercy i tolerancja dla jego propagandy   Stalinsky   2023-08-11
Przykład tego, jak środowisko akademickie tworzy antyizraelską narrację z kłamstw     2023-08-10
Dlaczego MEMRI przestał używać usługi Cloudflare i dlaczego rząd USA powinien zrobić to samo   Stalinsky   2023-08-09
Finansowana przez Unię Europejską edukacja do dżihadu i męczeństwa   Tawil   2023-08-05
Abbas po raz kolejny mówi Palestyńczykom, żeby poszli do diabła     2023-08-04
Pamiętając, co dzieje się, kiedy Żydzi polegają na innych   Amos   2023-08-03
Rosnące zagrożenie północnego Izraela przez Hezbollah   Lax   2023-08-02
Jeden news dziennie   Koraszewski   2023-08-01

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk