Prawda

Niedziela, 28 maja 2023 - 02:07

« Poprzedni Następny »


Znajdowanie prawdziwych ofiar terroru


Liat Collins 2021-12-17

Personel sił bezpieczeństwa odgradza teren po nożowniczym ataku w Jerozolimie 8 grudnia.(zdjęcie: Stephen Farrell/Reuters)

Personel sił bezpieczeństwa odgradza teren po nożowniczym ataku w Jerozolimie 8 grudnia.

(zdjęcie: Stephen Farrell/Reuters)Niektóre dzieci są po prostu niegrzeczne. Robią rzeczy w drodze do szkoły, których nie powinny robić – kupują cukierki lub śmieciowe jedzenie, którego nie powinny jeść; w poważniejszych sprawach może nawet kradną w sklepach. Jednak 14-letnia dziewczynka z Jerozolimy nie zadowoliła się w tym tygodniu takimi drobnymi wykroczeniami. Zatrzymała się po drodze do szkoły, by pchnąć nożem Żydówkę. Nie byle jaką Żydówkę. Ta palestyńska nastolatka wybrała matkę z pięciorgiem dzieci, troje w wózku, i wbiła jej nóż w plecy zanim pobiegła do szkoły. No cóż, trzeba mieć dobrą wymówkę, jeśli spóźniasz się na lekcje.

“Co robiliście dzisiaj w szkole?” brzmi odwieczne pytanie rodziców na całym świecie. Sprawa nastoletniej terrorystki – bo jest ona terrorystką – dostarcza odpowiedzi. Program szkolny wyładowany jest nienawiścią i podżeganiem. W ostatnich tygodniach była seria tego, co nazywa się atakami “samotnych wilków”. Jednak ci napastnicy, choć bestialscy, nie działają nigdy samotnie. Działają w pewnym środowisku, podchwytując specjalne komunikaty. Z wszechobecnością mediów społecznościowych radykalizujące komunikaty są dosłownie na wyciągnięcie dłoni.   

 

Miliony nastolatków czują się nieszczęśliwe – to przychodzi niemal obowiązkowo razem z trądzikiem – ale na szczęście bardzo niewielu decyduje się chwycić za nóż, żeby go komuś wbić w ciało. Nie ma na to usprawiedliwienia. Ani, że bieda, ani że trudności w rodzinie.

 

A noszenie odzieży, która wyraźnie identyfikuje cię jako człowieka religijnego, nie jest prowokacją ani usprawiedliwieniem ataku. Ani też to, gdzie mieszkasz.

 

Zarówno napastniczka, jak i ofiara, Moriah Cohen, mieszkają w dzielnicy Jerozolimy, Szejk Dżarrah/Szimonm Hatzadik, gdzie są duże napięcia po wyroku sądu, że arabscy mieszkańcy, którzy odmawiają płacenia czynszu żydowskim właścicielom, zostaną eksmitowani, a rodziny, których ten wyrok dotyczy, odmówiły zaakceptowania jakiejkolwiek umowy, nawet minimalnego czynszu i długotrwałego kontraktu. 


Nóż użyty w zamachu na Starym Mieście w Jerozolimie, którym napastnik zranił dwóch strażników granicznych 17 listopada 2021 r. (zdjęcie: ISRAEL POLICE SPOKESPERSON'S UNIT)
Nóż użyty w zamachu na Starym Mieście w Jerozolimie, którym napastnik zranił dwóch strażników granicznych 17 listopada 2021 r. (zdjęcie: ISRAEL POLICE SPOKESPERSON'S UNIT)

Wydawca „Haaretz”, Amos Schocken, w reakcji na zapalenie pierwszej świeczki chanukowej w Hebronie przez prezydenta Isaaka Herzoga, w słowach wyraźnie “obwiniających ofiarę” mówił o 10-miesięcznej Szalhewet Pass, którą zabił 20 lat temu palestyński snajper, strzelając do niej, kiedy leżała w wózku przed domem swojej rodziny. “Szalhewet Pass została zabita z powodu nieodpowiedzialności jej rodziców, którzy uważali, że mogą wychowywać dzieci w strefie wojennej; a także z powodu ministerstwa spraw społecznych, które w każdym normalnym kraju usunęłoby dzieci ze strefy wojny” – tweetował Schocken.

 

Przypomniało mi to o reakcjach w czerwcu 2016 roku, kiedy pewni ludzie próbowali „wyjaśnić” zamordowanie Halleli Jaffa Ariel, zadźganej nożem w jej łóżku w jej domu w Kirjat Arba, za tak zwaną Zieloną Linią. Hallel, zabita przez przepełnionego nienawiścią palestyńskiego nastolatka, powinna była w tym miesiącu obchodzić swoje 19. urodziny. Jeśli możesz usprawiedliwiać zabicie śpiącej dziewczynki tym, gdzie jest jej sypialnia, masz tandetny kompas moralny.

 

Wydarzenie w środę było szokujące, choć na szczęście Moriah Cohen odniosła “tylko” umiarkowanie poważne rany, ale było częścią serii podobnych zamachów. Wśród nich: 17 listopada 16-letni Arab palestyński zranił nożem dwóch policjantów Straży Granicznej zanim został zastrzelony przez uzbrojonego cywila. W poniedziałek 16-letni Arab palestyński staranował pojazdem personel bezpieczeństwa przy przejściu Te’enim, zanim został zastrzelony. A zamordowanie Eli Kaya w zeszłym miesiącu w drodze do Ściany Zachodniej nie tyle przychodzi na myśl, ile trudno przestać o nim myśleć.   

 

Atak w sobotę wieczorem w pobliżu Bramy Damasceńskiej także wywarł szczególne wrażenie, tym razem przez wywołanie instynktownej reakcji na sposób działania. W tym wypadku dwóch policjantów straży granicznej, mężczyzna i kobieta, strzelili i zabili terrorystę, 25-letniego Mohammeda Szawkata Salameha. Wideo, które rozeszło się błyskawicznie, pokazuje Salameha wbijającego nóż w 21-letniego ultraortodoksyjnego Żyda, Awrahama Elimelecha zanim próbował zaatakować członków sił bezpieczeństwa. Policjanci najpierw zneutralizowali Salameha, a potem widać jednego z nich, jak strzela znowu, kiedy terrorysta wykonał ruch już leżąc na ziemi.

 

Szybko pojawiły się sztampowe i fałszywe porównania do sprawy Elora Azarii. W sprawie Azarii w Hebronie w 2016 roku żołnierz, który później został skazany na więzienie, strzelił do obezwładnionego terrorysty, który dokonał zamachu terrorystycznego 10 minut wcześniej.  

 

Należy przypomnieć zupełnie inną sprawę, szaleństwo nożownicze w jerozolimskiej dzielnicy Baka w 1990 roku, kiedy nastoletni palestyński terrorysta pozostawił krwawy szlak trzech zabitych i wielu rannych. Bohaterski policjant, który nie był w tym momencie na służbie, Charley Chelouche, strzelił mu w nogi, ale terrorysta nie był w pełni zneutralizowany i udało mu się skoczyć i zabić Chelouche’a. To symbolizuje, co może zdarzyć się, kiedy siły bezpieczeństwa nie strzelają, by zabić, kiedy sytuacja tego wymaga.

 

Trudnością jest ocena sytuacji w rzeczywistym czasie. Policjanci, żołnierze i uzbrojeni cywile na miejscu terrorystycznego ataku mają ułamki sekund, w których muszą podejmować decyzje dosłownie rozstrzygające o życiu i śmierci: czy strzelać, by zabić i nie dopuścić, by napastnik dokonał dalszych ataków, czy próbować zneutralizować napastnika bez zabijania go, ryzykując, że jest on nadal uzbrojony i niebezpieczny, może ma inną broń lub nosi pas samobójczy

 

Siły bezpieczeństwa nie analizują sceny na filmie w zwolnionym tempie, który oglądają kilkakrotnie. Muszą natychmiast ocenić zagrożenie dla niewinnych przechodniów i dla siebie. Utrzymanie terrorysty przy życiu może być albo decyzją, z którą łatwiej żyć, albo fatalnym błędem. Nawiasem mówiąc, jedną z korzyści pozostawienia terrorystów przy życiu po zamachu jest umożliwienie służbom bezpieczeństwa przesłuchanie ich i potencjalne zniweczenie planów komórek terrorystycznych.

 

Reguły otwierania ognia są bardzo jasne. To sytuacje, w jakich ludzie znajdują się podczas ataku – kiedy przechodzą przez jezdnię w drodze do pracy, odprowadzają dziecko do przedszkola, czekają na autobus – które są skomplikowane.

 

Działanie policjantów straży granicznej w sobotę nie było skandaliczne, skandaliczna była automatyczna tłumku reagującego “Najpierw uderz w Izrael”. To obejmuje ministra regionalnej współpracy, Esawiego Freja, członka rządzącej koalicji z ramienia Meretz, który tweetował, że zabicie terrorysty było „czynem obojętności wobec ludzkiego życia”. Posłowie do Knesetu z ramienia Wspólnej Listy, Aida Touma-Sliman i Ofer Cassif, oskarżyli policjantów o dokonanie “egzekucji”, a Cassif posunął się tak daleko, że nazwał to „jawną zbrodnią wojenną”.

 

Cassifowi wtórował sam szef Autonomii Palestyńskiej, Mahmoud Abbas, z czego można byłoby śmiać się, gdyby sytuacja była śmieszna.

 

W jednym tweecie za drugim zamieniano terrorystę w ofiarę. Wyglądało tak, jakby Salameh był niewinnym człowiekiem nagle zastrzelonym przez siły bezpieczeństwa, nie zaś terrorystą, który próbował zabić kogoś, kogo jedyną „zbrodnią” było to, że jest Żydem. W jakiś sposób przeoczono fakt, że to terrorysta wybrał się na miasto z zamiarem zabijania, a nie tych dwoje policjantów straży granicznej.   

 

Nie powinno tu być żadnych wątpliwości: ofiarą nie jest martwy terrorysta, który był wcześniej więźniem skazanym za podżeganie. Ofiarą był młody mężczyzna, który został ugodzony nożem w szyję. Policjanci nie byli zabójcami z zimną krwią, ale członkami sił bezpieczeństwa, którzy ratowali życie ludzkie.   

 

Palestyńscy napastnicy są w różnym wieku – od dzieci, nawet jeszcze nie nastolatków, do powyżej sześćdziesiątki  - i pochodzą z różnych warstw społecznych, są biedni, bogaci, analfabeci, wysoko wykształceni. 

 

Jeśli ci młodzi napastnicy są ofiarami czegokolwiek, to kultu męczeństwa. Wychowuje się ich do patrzenia na odbieranie życia i zostawanie “szahidem” jako na sposób zdobycia wysokiego statusu społecznego. Tak jest w Jerozolimie, Berlinie, Paryżu, Londynie, Barcelonie i wszędzie indziej, gdzie uderza terroryzm dżihadu. Radykalizacja jest prawdziwym zagrożeniem. To powinna być lekcja dla nas wszystkich.

 

Finding the true victims of terror

Jerusalem Post, 9 grudnia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaLiat Collins

Urodzona w Wielkiej Brytanii, osiadła w Izraelu w 1979 roku i hebrajskiego uczyła się już w mundurze IDF, studiowała sinologię i stosunki międzynarodowe. Pracuje w redakcji “Jerusalem Post” od 1988 roku. Obecnie kieruje The International Jerusalem Post.

 

Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1253 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Prawdziwe znaczenie “Od rzeki do morza Palestyna będzie wolna”   Tawil   2023-05-25
Chrześcijanie w Nigerii są mordowani jak zwierzęta   Ibrahim   2023-05-25
Jak Palestyńczycy próbują zniszczyć Liban   Tawil   2023-05-23
Żydzi mieli wszelkie powody, by obawiać się ludobójstwa w 1948 roku     2023-05-22
"Economist" promuje "elokwentnego krytyka" istnienia Izraela   Levick   2023-05-21
Inny dżihad Palestyńczyków przeciwko Izraelowi   Tawil   2023-05-20
Iran prowadzi wojnę z narodem palestyńskim   Eid   2023-05-19
Izrael pod ostrzałem i bojaźliwa odpowiedź Zachodu   Kemp   2023-05-18
Strefa Gazy – zawsze pamiętaj jak doszliśmy do tego   Collier   2023-05-17
Rakiety z Gazy i rakiety z UE   Bryen   2023-05-14
Terroryści tureckiego Hezbollahu: nowi sojusznicy Erdoğana   Bekdil   2023-05-11
Przywódcy organizacji praw człowieka są zgodni: Podżeganie do przemocy jest okropne i nielegalne. Podżeganie do mordowania Żydów jest jednak heroiczne     2023-05-11
1660 Izraelczyków zginęło od czasu obietnicy Palestyńczyków o zakończeniu terroru   Bard   2023-05-10
Berlin staje się sceną protestów wzywających do eksterminacji ludności Izraela      2023-05-09
Zasięg i metodologia najnowszego antyizraelskiego raportu Amnesty International pokazują, że jego stronniczość była zamierzona od samego początku     2023-05-08
Zrozumienie ideologii Autonomii Palestyńskiej: nielegalne stworzenie Izraela i jego nieuchronny upadek - w 40 oświadczeniach AP   Marcus   2023-05-07
Autonomia Palestyńska i Fatah ostro potępiają przewodniczącą Komisji Europejskiej za wideo z gratulacjami dla Izraela w 75. rocznicę jego powstania       2023-05-06
Rzeczywiste łamanie praw człowieka   Tawil   2023-05-02
Gdyby Americans for Peace Now postawili na swoim, Izrael byłby karany za aresztowanie morderców   Flatow   2023-04-30
Nazistowska idea „Judy” jest identyczna z antysyjonistycznym pojęciem „Izrael”     2023-04-29
To, że krzyczą „Śmierć Żydom!”, nie oznacza, że są antysemitami   Pandavar   2023-04-26
Mit „okupacji” jest motorem antysemickiego terroru   Tobin   2023-04-24
„Organizacje praw człowieka” pozwalają światu ponownie nienawidzić Żydów     2023-04-23
Co naprawdę dzieje się w świętych miejscach Jerozolimy?   Tawil   2023-04-22
BBC promuje nowy antysemityzm     2023-04-20
Jak dochodzi do Holokaustu   Chesler   2023-04-19
O czym rozmawiano w Bejrucie?     2023-04-17
Nienawiść w cieniu terrorystycznego ataku   Collier   2023-04-16
“Śmierć Izraelowi” – irański plan ataku na Izrael   Kedar   2023-04-15
Dlaczego Palestyńczycy nie mogą wznowić rozmów pokojowych z Izraelem   Tawil   2023-04-14
Świat muzułmański musi zjednoczyć się przeciwko Izraelowi     2023-04-12
Was gesagt werden muss (Co musi zostać powiedziane)   Koraszewski   2023-04-11
Antyizraelska polityka Bidena wzmacnia Iran i palestyńskich terrorystów   Tawil   2023-04-10
Wszyscy Kreteńczycy to kłamcy…   Koraszewski   2023-04-09
Dla „Guardiana” jedno państwo żydowskie to o jedno państwo żydowskie za dużo   Levick   2023-04-08
W poszukiwaniu znaków czasu   Koraszewski   2023-04-05
Co powiedziała matka palestyńskiemu terroryście…   Flatow   2023-04-02
“Palestyńczycy”: wielkie kłamstwo, które ujawnił Smotrich   Pandavar   2023-03-31
„Terroryści uwielbiają nowe technologie. Co zrobią ze sztuczną inteligencją (AI)?”   Stalinsky   2023-03-28
Pomylony plan administracji Bidena walki z palestyńskim terroryzmem   Tawil   2023-03-25
Gdy tylko @Amnesty rozpoczęła kampanię „apartheidu”, przestali wspominać o libańskiej/jordańskiej dyskryminacji Palestyńczyków     2023-03-24
Doradca Abbasa: Polityka Autonomii Palestyńskiej opiera się na planie kolejnych etapów   Marcus   2023-03-20
Palestyńscy uchodźcy: od 1948 roku do dzisiaj   Lax   2023-03-15
Autonomia Palestyńska walczy o prawa dla terrorystów!   Tawil   2023-03-15
Oto kolejny dowód, że @Amnesty jest antysemicka     2023-03-09
Słowa poprzedzają czyny   Carmon   2023-03-08
Algorytmy Google z 2010 roku, które promowały dżihad, są ponownie analizowane w Sądzie Najwyższym w sprawach dotyczących federalnego prawa   Stalinsky   2023-03-07
Nie ma szczepionki na wirusa nienawiści do Żydów     2023-03-05
Cały świat może się mylić   Landes   2023-03-04
Czy media byłyby tak obojętne?   Spencer   2023-03-03
Palestyńczycy i wiedza o Holokauście   Fitzgerald   2023-03-01
Oszczerstwo „apartheidu” jest całkowicie fałszywe i antysemickie     2023-02-26
Shamima Begum, „panna młoda ISIS”, jaki obiekt kampanii newswashing   Bulut   2023-02-25
Unia Europejska i administracja Bidena akceptują palestyńskie kłamstwa   Tawil   2023-02-25
Powrót masakry, której nie było   Rosenthal   2023-02-21
Ludobójstwo w Nigerii: administracja Bidena tuszuje fakty   Ibrahim   2023-02-20
Co zatem „sprowokowało” atak w Ramot?   Flatow   2023-02-14
Czy negocjacje pokojowe zapobiegają terrorowi?   Levick   2023-02-13
Mnemozyna, półbogini pamięci   Koraszewski   2023-02-12
Istnieje związek między syjonizmem a współczesnym arabskim antysemityzmem     2023-02-11
“New York Times” i OWP są stworzeni dla siebie   Bard   2023-02-10
Administracja Bidena trzyma się umyślnej ślepoty   Amos   2023-02-08
Antyizraelska narracja, która definiuje ostatnie starcia izraelsko-palestyńskie   Frantzman   2023-02-05
Najbardziej postępowi, liberalni, zachodni Palestyńczycy popierają mordowanie Żydów     2023-02-04
Praca doktorska Mahmouda Abbasa   Tabarovsky   2023-02-03
Po masakrze w jerozolimskiej synagodze Palestyńczycy muszą stawić czoła przemocy w naszej kulturze   Eid   2023-02-01
Nie, panie prezydencie Biden, atak na synagogę nie był skierowany przeciwko „cywilizowanemu światu”   Suissa   2023-01-31
Kilka myśli o ataku terrorystycznym w Jerozolimie   Frantzman   2023-01-30
Turcja: otwarte drzwi dla Putina do szkodzenia zachodnim interesom   Bekdil   2023-01-30
O palestyńskich podręcznikach i nazistowskich swastykach   Pandavar   2023-01-28
Jak Facebook dławi byłych muzułmanów w Norwegii   Bower   2023-01-26
Palestyńczycy rekrutują nieletnich, a potem potępiają Izrael za strzelanie do “niewinnych dzieci”   Tawil   2023-01-26
Nienawiść do Żydów na amerykańskich uniwersytetach   Kemp   2023-01-23
Afrykański region Sahelu: wkracza rosyjska Grupa Wagnera, by pogorszyć sytuację   Franklin   2023-01-21
Konferencja w Damaszku w sprawie upadku Izraela     2023-01-16
Dlaczego Palestyńczycy chcą mordować modlących się Żydów?   Tawil   2023-01-15
Kurdowie – naród bez praw   Koraszewski   2023-01-14
Co zabiło rozwiązanie w postaci dwóch państw? Aplauz i pieniądze dla terrorystów   Tobin   2023-01-14
Tureckie “zbrodnie przeciwko ludzkości i nielegalna okupacja Cypru   Bulut   2023-01-13
ONZ wzmacnia terrorystyów   Tawil   2023-01-12
Jeśli antysyjonizm nie jest antysemityzmem, dlaczego Arabowie werbowali nazistów w 1948 roku?     2023-01-10
Młodzi palestyńscy arabscy terroryści nie są niewinnymi dziećmi   Flatow   2023-01-08
Nie, umowa nuklearna Iranu nie jest jeszcze martwa a Rosja pomaga Iranowi, by stał się mocarstwem nuklearnym   Rafizadeh   2023-01-07
Odgórne ataki na wizytę na Wzgórzu   Collins   2023-01-07
Jak twittersfera szerzy antysemitizm   Collier   2023-01-05
Gazańczyk oszukuje antysyjonistów – antysemityzm ogłupia ludzi   Collier   2023-01-02
Jezus palestyński terrorysta i jego 72 ciemnookie dziewice   Hirsch   2023-01-01
Głupota ujawnia się w działaniu, część II: „zrównywanie”   Bard   2022-12-28
Śmierć masowego mordercy, Nassera Abu Hmeida     2022-12-27
Zbliża się trudne Boże Narodzenie w Karabachu   Fernandez   2022-12-27
Palestyńscy rodzice zaniepokojeni rekrutacją ich nieletnich dzieci na „męczenników”   Fitzgerald   2022-12-26
Administracja Bidena i urojenie dwóch państw   Tawil   2022-12-25
Palestyńczyk uderza się w palec, USA żądają śledztwa   Flatow   2022-12-24
Podczas gdy świat milczy, AP nadal bluzga antysemityzmem   Hirsch   2022-12-21
Oszczerstwo apartheidu, by zniszczyć Izrael   Toameh   2022-12-19
Nauka terroru dla maluchów – ponowna ocena porozumień z Oslo   Marcus   2022-12-18
Czy to Europa popiera? Al-Haq mówi światu, aby zdemontował Izrael     2022-12-17
Pan Trump jest bardzo urażony   Koraszewski   2022-12-14
Żydowskie życie jest tanie. Spójrzcie tylko, jak traktują je media   Rindsberg   2022-12-13
ONZ: kiepskie żarty, sztuczki i katastrofy   Collins   2022-12-10

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk