Prawda

Niedziela, 28 maja 2023 - 15:31

« Poprzedni Następny »


Iran: eksportowanie ropy czy rewolucji?


Amir Taheri 2021-12-18

Wiemy teraz, że “Najwyższy Przewodnik” Iranu, Ali Chamenei, jest gotowy odbierać chleb Irańczykom, by móc nadal tuczyć syryjskiego prezydenta Baszara al-Assada, libańskiego szefa Hezbollahu, Hassana Nasrallaha i dziesiątki innych osobistości „na sprzedaż” na całym świecie. Na zdjęciu: Chamenei spotyka się z Nasrallahem szefem terrorystycznej organizacji w Libanie, Hezbollahu. Zdjęcie: khamenei.ir)
Wiemy teraz, że “Najwyższy Przewodnik” Iranu, Ali Chamenei, jest gotowy odbierać chleb Irańczykom, by móc nadal tuczyć syryjskiego prezydenta Baszara al-Assada, libańskiego szefa Hezbollahu, Hassana Nasrallaha i dziesiątki innych osobistości „na sprzedaż” na całym świecie. Na zdjęciu: Chamenei spotyka się z Nasrallahem szefem terrorystycznej organizacji w Libanie, Hezbollahu. Zdjęcie: khamenei.ir)

"Największe osiągnięcie Islamskiej Rewolucji Imama Chomeiniego!"


Tak gazeta “Kayhan” w Teheranie, o której uważa się, że odzwierciedla poglądy “Najwyższego Przewodnika” Alego Chameneiego, opisuje to, co nazywa „Frontem Oporu” kierowanym przez Iran.  


W artykule redakcyjnym gazety nie ma wyjaśnienia, dlaczego porusza właśnie teraz ten kontrowersyjny temat. Możliwym powodem jest zakulisowa debata o potrzebie zrewidowania polityki, która w ostatnich dziesięcioleciach kosztowała Iran miliardy dolarów.


Z Teheranem stojącym przed poważnym problemem płynności finansowej administracja ówczesnego prezydenta, Hassana Rouhaniego, proponowała obcięcie budżetu „oporu” o około 10 procent w następnym irańskim roku, który zaczyna się w marcu 2022 r. Takie cięcie odczuliby rozmaici członkowie „frontu”, to jest reżim Assada w Damaszku, grupa Huti w Jemenie, libańska gałąź Hezbollahu, Haszd al-Szaabi i inne szyickie milicje w Iraku oraz afgańscy wojownicy Hazara Fatimijoun w czasie, kiedy – według „Kayhan” – już są wszyscy w trudnej sytuacji.


Ten artykuł redakcyjny wskazuje, że debata zakończyła się zwycięstwem tych, którzy sprzeciwiali się redukowaniu strumienia gotówki do regionalnych „sojuszników” Teheranu.  


"Tworzenie i utrzymanie Frontu Oporu jest najlepszą inwestycją, jaką czyni Republika Islamska” – zapewnia gazeta.  


Nowa administracja prezydenta Ebrahima Raisiego zmieniła budżet, by nie dopuścić do żadnych cięć w “finansowaniu oporu”, którym zajmuje się Siła Kuds pod dowództwem generała dywizji, Ismaiala Kaaniego.


Nie ulega wątpliwości, że ostatecznym decydentem, tak jak w większości wypadków, był “Najwyższy Przewodnik”, który wierzy, że przeżycie jego reżimu zależy od przeżycia sieci stworzonej przez nieżyjącego generała Kasema Solejmaniego.


Artykuł cytuje Chameneiego: "Siła Kuds nie jest tylko siłą militarną, bezpieczeństwa, wywiadu, dyplomacji, ekonomii lub służby społecznej, ale wszystkim jednocześnie”.


Innymi słowy, Siła Kuds jest irańskim centrum dla krajów “Frontu Oporu”, to jest dla Iraku, Libanu, Syrii, Jemenu i oczywiście dla samego Iranu.  


Gazeta wskrzesza dawną ideę stworzenia tego, co nazywa “instytucją” nadzorowania, zarządzania tymi krajami pod przewodnictwem Iranu. Wspomina Unię Europejską i NATO jako możliwe modele.


W tym duchu generał Solejmani wyprawiał jednostki irackiej milicji do irańskiej prowincji Chuzestan podczas olbrzymich powodzi, które mogły prowadzić do antyreżimowych buntów. Siła Kuds uczyła także języka perskiego nieznaną liczbę libańskich członków Hezbollahu do możliwego rozlokowania wewnątrz Iranu, kiedy i jeśli będzie potrzeba chronienia reżimu przed buntami wewnątrz kraju.


Badacz Reza Mohammedi mówi, że Chamenei uważa Hezbollah za swoją gwardię pretoriańską, gotową zabijać i umierać za niego, nawet jeśli opuści go Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej i milicja Basidż.


To może być przesada, ale według artykułu w “Kayhan” bez “Frontu Oporu” nie byłoby Iranu i, oczywiście, Iraku, Syrii Libanu ani Jemenu. Kontrola nad tymi czterema arabskimi krajami jest żywotna dla obrony Islamskiej Rewolucji.


Przechwala się także, że “nikt nie opuścił Frontu Oporu ani nie przyłączył się do drugiej strony”.


Nie mówi, kim jest “druga strona”. Amerykański „Wielki Szatan” i izraelski “Mały Szatan” są oczywistymi celami. Gazeta cytuje jednak także Chomeiniego, który w swoim czasie wyraził znacznie większe ambicje: “Musimy stworzyć globalną partię mustadhafin [wywłaszczonych] i oferować trzecią drogę dla ludzkości między Wschodem i Zachodem”.  


Na tej podstawie Republika Islamska wykuła sojusze z licznymi, nie-muzułmańskimi grupami na wszystkich kontynentach, głównie na lewicy.


W tym kontekście Teheran pompuje gotówkę i pieniądze do reżimów w Wenezueli, Nikaragui i do Zimbabwe. Ma także sojusze z „pokojowymi ruchami” w Europie i Ameryce Północnej, finansując wielu niemuzułmańskich polityków i celebrytów na całym Bliskim Wschodzie.


Nie-szyickie grupy, takie jak Hamas i Islamski Dżihad także od dziesięcioleci są na liście płac “Frontu Oporu”.


W sytuacji, kiedy Republika Islamska stoi przed swoim najgorszym kryzysem finansowym, można by pomyśleć, że cięcia w budżecie zaproponowanie przez Rouhaniego dla “eksportu rewolucji”, przeszłyby bez sprzeciwu.


Jednak, wiemy teraz, że “Najwyższy Przewodnik” Iranu, Ali Chamenei, jest gotowy odbierać chleb Irańczykom, by móc nadal tuczyć syryjskiego prezydenta Baszara al-Assada, libańskiego szefa Hezbollahu, Hassana Nasrallaha i dziesiątki innych osobistości, które można kupić na całym świecie.


Chamenei liczy na prezydenta USA, Joego Bidena, że umożliwi mu zrobienie tego przez złagodzenie sankcji narzuconych przez prezydenta Donalda Trumpa.


35-stronicowa propozycja przedstawiona ostatnio przez irańskich negocjatorów w rozmowach wiedeńskich z grupą P5+1 szczegółowy wylicza potrzeby finansowe Teheranu.


Opiera się na formule zaproponowanej przez ówczesnego ministra spraw zagranicznych, Muhammada Dżavada Zarifa w rozmowach z jego francuskim odpowiednikiem, Jean-Yves Le Drianem, niemal trzy lata temu. Zarif oceniał, że Teheran potrzebuje minimum 600 miliardów dolarów rocznie, by płacić swojemu personelowi wojskowemu i sił bezpieczeństwa, utrzymywać płynność finansową „Frontu Oporu” i kontynuować „eksportowanie rewolucji”.  


W owym czasie Chamenei odrzucił tę formułę jako sztuczkę “nowojorskich chłopców” Zarifa, by osłabić “Front Oporu”. Teraz jednak przyjął ją jako podstawę swojej polityki na rozmowach w Wiedniu, podczas gdy zespół Raisiego mnoży oznaki, że może później oferować więcej ustępstw.


Chamenei żąda, by P5+1 deponowali 3 miliardy dolarów miesięcznie w niemieckim banku i kolejny miliard miesięcznie w francuskim banku z zamrożonych aktywów Iranu, pozwalając równocześnie Iranowi na podniesienie sprzedaży ropy naftowej do 2,5 miliona baryłek dziennie. Zależnie od ceny ropy wszystko to dawałoby Chameneiemu około 800 miliardów dolarów dodatkowych dochodów, więcej niż suma wskazana w formule Zarifa-Le Driana.


Wielkim ustępstwem, jaki oferuje formuła Chameneiego, jest poddanie uzgodnienia wzajemnie ustalonemu ograniczeniu czasowemu. To dałoby P5+1 możliwość zakręcania kurka z pieniędzmi pod koniec uzgodnionych ram czasowych.


Chamenei często mówił o “bohaterskiej elastyczności”,  co jest jego ulubionym zwrotem na określenie sytuacji, kiedy cofnięcie się jest konieczne. W ten sposób jego reżim przetrwał przez dziesięciolecia na krawędzi przepaści. Jego przepis jest prosty: żyj z dnia na dzień, ale jeśli nie możesz eksportować ropy, zapewnij kontynuowanie eksportu rewolucji. Chomeinistyczny system może przeżyć bez eksportu ropy naftowej, ale nie może przeżyć, jeśli przestanie eksportować rewolucję.   


Tak więc, P5+1, świadomie lub z ignorancji, szczeka pod niewłaściwym drzewem, kiedy dąży do umowy o tym, ile ropy Teheran może eksportować i ile uranu może wzbogacać.


Iran exporting Oil or Revolution

Gatestone Institute, 12 grudnia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaAmir Taheri

Pochodzący z Iranu dziennikarz amerykański, znany publicysta, którego artykuły publikowane są często w ”International Herald Tribune”, ”New York Times”, ”Washington Post”, komentuje w CNN, wielokrotnie  przeprowadzał wywiady z głowami państw (Nixon, Frod, Clinton, Gorbaczow, Sadat, Kohl i inni)  jest również  prezesem Gatestone Institute).


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1253 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Prawdziwe znaczenie “Od rzeki do morza Palestyna będzie wolna”   Tawil   2023-05-25
Chrześcijanie w Nigerii są mordowani jak zwierzęta   Ibrahim   2023-05-25
Jak Palestyńczycy próbują zniszczyć Liban   Tawil   2023-05-23
Żydzi mieli wszelkie powody, by obawiać się ludobójstwa w 1948 roku     2023-05-22
"Economist" promuje "elokwentnego krytyka" istnienia Izraela   Levick   2023-05-21
Inny dżihad Palestyńczyków przeciwko Izraelowi   Tawil   2023-05-20
Iran prowadzi wojnę z narodem palestyńskim   Eid   2023-05-19
Izrael pod ostrzałem i bojaźliwa odpowiedź Zachodu   Kemp   2023-05-18
Strefa Gazy – zawsze pamiętaj jak doszliśmy do tego   Collier   2023-05-17
Rakiety z Gazy i rakiety z UE   Bryen   2023-05-14
Terroryści tureckiego Hezbollahu: nowi sojusznicy Erdoğana   Bekdil   2023-05-11
Przywódcy organizacji praw człowieka są zgodni: Podżeganie do przemocy jest okropne i nielegalne. Podżeganie do mordowania Żydów jest jednak heroiczne     2023-05-11
1660 Izraelczyków zginęło od czasu obietnicy Palestyńczyków o zakończeniu terroru   Bard   2023-05-10
Berlin staje się sceną protestów wzywających do eksterminacji ludności Izraela      2023-05-09
Zasięg i metodologia najnowszego antyizraelskiego raportu Amnesty International pokazują, że jego stronniczość była zamierzona od samego początku     2023-05-08
Zrozumienie ideologii Autonomii Palestyńskiej: nielegalne stworzenie Izraela i jego nieuchronny upadek - w 40 oświadczeniach AP   Marcus   2023-05-07
Autonomia Palestyńska i Fatah ostro potępiają przewodniczącą Komisji Europejskiej za wideo z gratulacjami dla Izraela w 75. rocznicę jego powstania       2023-05-06
Rzeczywiste łamanie praw człowieka   Tawil   2023-05-02
Gdyby Americans for Peace Now postawili na swoim, Izrael byłby karany za aresztowanie morderców   Flatow   2023-04-30
Nazistowska idea „Judy” jest identyczna z antysyjonistycznym pojęciem „Izrael”     2023-04-29
To, że krzyczą „Śmierć Żydom!”, nie oznacza, że są antysemitami   Pandavar   2023-04-26
Mit „okupacji” jest motorem antysemickiego terroru   Tobin   2023-04-24
„Organizacje praw człowieka” pozwalają światu ponownie nienawidzić Żydów     2023-04-23
Co naprawdę dzieje się w świętych miejscach Jerozolimy?   Tawil   2023-04-22
BBC promuje nowy antysemityzm     2023-04-20
Jak dochodzi do Holokaustu   Chesler   2023-04-19
O czym rozmawiano w Bejrucie?     2023-04-17
Nienawiść w cieniu terrorystycznego ataku   Collier   2023-04-16
“Śmierć Izraelowi” – irański plan ataku na Izrael   Kedar   2023-04-15
Dlaczego Palestyńczycy nie mogą wznowić rozmów pokojowych z Izraelem   Tawil   2023-04-14
Świat muzułmański musi zjednoczyć się przeciwko Izraelowi     2023-04-12
Was gesagt werden muss (Co musi zostać powiedziane)   Koraszewski   2023-04-11
Antyizraelska polityka Bidena wzmacnia Iran i palestyńskich terrorystów   Tawil   2023-04-10
Wszyscy Kreteńczycy to kłamcy…   Koraszewski   2023-04-09
Dla „Guardiana” jedno państwo żydowskie to o jedno państwo żydowskie za dużo   Levick   2023-04-08
W poszukiwaniu znaków czasu   Koraszewski   2023-04-05
Co powiedziała matka palestyńskiemu terroryście…   Flatow   2023-04-02
“Palestyńczycy”: wielkie kłamstwo, które ujawnił Smotrich   Pandavar   2023-03-31
„Terroryści uwielbiają nowe technologie. Co zrobią ze sztuczną inteligencją (AI)?”   Stalinsky   2023-03-28
Pomylony plan administracji Bidena walki z palestyńskim terroryzmem   Tawil   2023-03-25
Gdy tylko @Amnesty rozpoczęła kampanię „apartheidu”, przestali wspominać o libańskiej/jordańskiej dyskryminacji Palestyńczyków     2023-03-24
Doradca Abbasa: Polityka Autonomii Palestyńskiej opiera się na planie kolejnych etapów   Marcus   2023-03-20
Palestyńscy uchodźcy: od 1948 roku do dzisiaj   Lax   2023-03-15
Autonomia Palestyńska walczy o prawa dla terrorystów!   Tawil   2023-03-15
Oto kolejny dowód, że @Amnesty jest antysemicka     2023-03-09
Słowa poprzedzają czyny   Carmon   2023-03-08
Algorytmy Google z 2010 roku, które promowały dżihad, są ponownie analizowane w Sądzie Najwyższym w sprawach dotyczących federalnego prawa   Stalinsky   2023-03-07
Nie ma szczepionki na wirusa nienawiści do Żydów     2023-03-05
Cały świat może się mylić   Landes   2023-03-04
Czy media byłyby tak obojętne?   Spencer   2023-03-03
Palestyńczycy i wiedza o Holokauście   Fitzgerald   2023-03-01
Oszczerstwo „apartheidu” jest całkowicie fałszywe i antysemickie     2023-02-26
Shamima Begum, „panna młoda ISIS”, jaki obiekt kampanii newswashing   Bulut   2023-02-25
Unia Europejska i administracja Bidena akceptują palestyńskie kłamstwa   Tawil   2023-02-25
Powrót masakry, której nie było   Rosenthal   2023-02-21
Ludobójstwo w Nigerii: administracja Bidena tuszuje fakty   Ibrahim   2023-02-20
Co zatem „sprowokowało” atak w Ramot?   Flatow   2023-02-14
Czy negocjacje pokojowe zapobiegają terrorowi?   Levick   2023-02-13
Mnemozyna, półbogini pamięci   Koraszewski   2023-02-12
Istnieje związek między syjonizmem a współczesnym arabskim antysemityzmem     2023-02-11
“New York Times” i OWP są stworzeni dla siebie   Bard   2023-02-10
Administracja Bidena trzyma się umyślnej ślepoty   Amos   2023-02-08
Antyizraelska narracja, która definiuje ostatnie starcia izraelsko-palestyńskie   Frantzman   2023-02-05
Najbardziej postępowi, liberalni, zachodni Palestyńczycy popierają mordowanie Żydów     2023-02-04
Praca doktorska Mahmouda Abbasa   Tabarovsky   2023-02-03
Po masakrze w jerozolimskiej synagodze Palestyńczycy muszą stawić czoła przemocy w naszej kulturze   Eid   2023-02-01
Nie, panie prezydencie Biden, atak na synagogę nie był skierowany przeciwko „cywilizowanemu światu”   Suissa   2023-01-31
Kilka myśli o ataku terrorystycznym w Jerozolimie   Frantzman   2023-01-30
Turcja: otwarte drzwi dla Putina do szkodzenia zachodnim interesom   Bekdil   2023-01-30
O palestyńskich podręcznikach i nazistowskich swastykach   Pandavar   2023-01-28
Jak Facebook dławi byłych muzułmanów w Norwegii   Bower   2023-01-26
Palestyńczycy rekrutują nieletnich, a potem potępiają Izrael za strzelanie do “niewinnych dzieci”   Tawil   2023-01-26
Nienawiść do Żydów na amerykańskich uniwersytetach   Kemp   2023-01-23
Afrykański region Sahelu: wkracza rosyjska Grupa Wagnera, by pogorszyć sytuację   Franklin   2023-01-21
Konferencja w Damaszku w sprawie upadku Izraela     2023-01-16
Dlaczego Palestyńczycy chcą mordować modlących się Żydów?   Tawil   2023-01-15
Kurdowie – naród bez praw   Koraszewski   2023-01-14
Co zabiło rozwiązanie w postaci dwóch państw? Aplauz i pieniądze dla terrorystów   Tobin   2023-01-14
Tureckie “zbrodnie przeciwko ludzkości i nielegalna okupacja Cypru   Bulut   2023-01-13
ONZ wzmacnia terrorystyów   Tawil   2023-01-12
Jeśli antysyjonizm nie jest antysemityzmem, dlaczego Arabowie werbowali nazistów w 1948 roku?     2023-01-10
Młodzi palestyńscy arabscy terroryści nie są niewinnymi dziećmi   Flatow   2023-01-08
Nie, umowa nuklearna Iranu nie jest jeszcze martwa a Rosja pomaga Iranowi, by stał się mocarstwem nuklearnym   Rafizadeh   2023-01-07
Odgórne ataki na wizytę na Wzgórzu   Collins   2023-01-07
Jak twittersfera szerzy antysemitizm   Collier   2023-01-05
Gazańczyk oszukuje antysyjonistów – antysemityzm ogłupia ludzi   Collier   2023-01-02
Jezus palestyński terrorysta i jego 72 ciemnookie dziewice   Hirsch   2023-01-01
Głupota ujawnia się w działaniu, część II: „zrównywanie”   Bard   2022-12-28
Śmierć masowego mordercy, Nassera Abu Hmeida     2022-12-27
Zbliża się trudne Boże Narodzenie w Karabachu   Fernandez   2022-12-27
Palestyńscy rodzice zaniepokojeni rekrutacją ich nieletnich dzieci na „męczenników”   Fitzgerald   2022-12-26
Administracja Bidena i urojenie dwóch państw   Tawil   2022-12-25
Palestyńczyk uderza się w palec, USA żądają śledztwa   Flatow   2022-12-24
Podczas gdy świat milczy, AP nadal bluzga antysemityzmem   Hirsch   2022-12-21
Oszczerstwo apartheidu, by zniszczyć Izrael   Toameh   2022-12-19
Nauka terroru dla maluchów – ponowna ocena porozumień z Oslo   Marcus   2022-12-18
Czy to Europa popiera? Al-Haq mówi światu, aby zdemontował Izrael     2022-12-17
Pan Trump jest bardzo urażony   Koraszewski   2022-12-14
Żydowskie życie jest tanie. Spójrzcie tylko, jak traktują je media   Rindsberg   2022-12-13
ONZ: kiepskie żarty, sztuczki i katastrofy   Collins   2022-12-10

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk