Prawda

Niedziela, 22 wrzesnia 2019 - 04:00

« Poprzedni Następny »


Pięć nagłówków pokazuje antysemickie incydenty na całym świecie - analiza


Seth J. Frantzman 2019-08-22

Protestujący trzymają plakaty i flagi podczas demonstracji zorganizowanej przez British Board of Jewish Deputies przeciwko antysemityzmowi na Parliament Square w Londynie. (zdjęcie: HENRY NICHOLLS/REUTERS)

Protestujący trzymają plakaty i flagi podczas demonstracji zorganizowanej przez British Board of Jewish Deputies przeciwko antysemityzmowi na Parliament Square w Londynie. (zdjęcie: HENRY NICHOLLS/REUTERS)Pięć nagłówków z ostatnich 48 godzin pokazuje narastający antysemityzm i antyżydowskie incydenty. Pokazują obejmujący cały świat wzór nienawiści i ataków na Żydów, żydowskie symbole oraz nietolerancję wobec Żydów.

Ten rodzaj incydentów zdarzał się w przeszłości, ale ich bliskość w czasie maluje niepokojący obraz świata, w którym w wielu krajach Żydzi muszą zastanawiać się, czy jest bezpieczne noszenie wyraźnie żydowskich symboli. Muszą też uważać, jak i gdzie się modlą.

“Drugi antysemicki atak w Kanadzie w odstępie kilku dni” brzmi nagłówek, który opowiada o incydencie w Toronto, gdzie napadnięto na dwóch młodych Żydów w jarmułkach. W Montrealu taksówkarz wyklinał Żyda. W zeszłym roku było ponad dwa tysiące antyżydowskich incydentów w samej Kanadzie.

W innym incydencie, o którym donoszono w tym tygodniu, w Monachium, rabina i jego synów ”obrzucono obelgami i opluto”, kiedy szli do domu z synagogi podczas szabatu. W ostatnim roku antysemickie ataki niemal podwoiły się. Według danych, liczba ataków w tym mieście wzrosła z 28 w 2017 roku do 48 w 2018. Inny raport, z „Deutsche Welle”, informuje, że inny Żyd znalazł w tym tygodniu antysemickie graffiti na swoim budynku.

W Jordanii żydowskich turystów zrewidowano w poszukiwaniu jarmułek i zakazano im modlenia się przy Grobie Aarona w Petrze. Kontrowersja rozpoczęła się podobno od wideo, na którym widać było Żydów modlących się przy grobie, po czym władze religijne zamknęły dostęp do grobu z powodu „nielegalnej” modlitwy. Bardziej kontrowersyjnym aspektem tej historii jest jednak to, że Żydów zrewidowano w poszukiwaniu szali modlitewnych i jarmułek.

W Turcji na letnim obozie nakręcono wideo, które pokazuje młode dziewczęta krzyczące „Śmierć Żydom”. Na nagranym wideo z tego obozu, podobno prowadzonego przez skrajnie prawicową grupę islamistyczną, widać dziewczynki i nastolatki, niektóre ubrane całkowicie na czarno, krzyczące „śmierć”, kiedy słyszą słowo „Żyd”. Wideo, które krążyło na Twitterze, wywołało nieco kontrowersji w Turcji, gdzie bardziej skłaniające się na lewo głosy prosiły o wszczęcie dochodzenia. Grupa, która zachęcała te młode dziewczęta, by wzywały do mordowania Żydów, wzywała także, by Palestyna została „oczyszczona” z Żydów, łącząc nienawiść do Żydów z nienawiścią do Izraela.

Litewscy Żydzi zamknęli swój ośrodek społeczny z powodu gróźb. JTA informuje, że jedyna funkcjonująca synagoga w stolicy, Wilnie, została zamknięta po otrzymaniu gróźb telefonicznych. Społeczność zamknęła Synagogę Choral. Przed Holocaustem Wilno, znane w jidysz jako Wilna, miało dużą populację żydowską i nazywano je „Jerozolimą północy”.  


Te nagłówki malują niepokojący obraz. Nienawiść do Żydów jest powszechna w krajach, w których jest niewiele Żydów albo nie ma żadnych. Od obozów letnich, na których dzieci uczy się skandować „Śmierć Żydom”, do krajów, które boją się zobaczyć żydowską modlitwę, do kwitnących ongiś społeczności żydowskich, zmuszonych do zamknięcia swoich drzwi – te historie malują obraz ataku ze wszystkich stron świata na prawo Żydów do normalnego życia, jakie mają inni ludzie. Żadna inna grupa mniejszościowa na świecie nie jest poddana tak dużej liczbie systematycznych napaści i nękań. Są kraje, w których antysemickie ataki na stosunkowo małe mniejszości żydowskie dorównują niemal wszystkim innym przestępstwom nienawiści lub religijnie motywowanym przestępstwom nienawiści razem wziętym.  

Zawsze jest usprawiedliwienie dla nienawiści. W jednym kraju powiedzą, że chodzi o „Palestyńczyków”, a w innym, takim jak Litwa, powiedzą, że chodzi o „historyczny spór” o rolę pewnych Litwinów, którzy kolaborowali z nazistami.  

Prawdziwa historia jest jednak dużo głębsza. Prawdziwą historią jest to, że w odróżnieniu od wszystkich innych grup, czy są to Sikhowie, Bahajowie, katolicy czy szyici, tylko Żydzi są systematycznie wybierani jako obiekt nienawiści i nękania we wszystkich niemal krajach na Bliskim Wschodzie i na Zachodzie.

To znaczy, że noszenie jarmułki jest potencjalnie powodem do niepokoju i Żydów ostrzega się przed noszeniem ich symboli religijnych. Na niektórych imprezach w USA zakazuje się Gwiazd Dawida i twierdzi, że te starodawne żydowskie symbole są „obraźliwe”, bo mogą przypominać intersekcjonalnym uczestnikom imprezy izraelską flagę. Nikt jednak nie zakazuje krzyży ani islamskich półksiężyców, mimo że pojawiają się na wielu flagach narodowych. Tylko jeden symbol jest „kontrowersyjny” i tak się składa, że jest to symbol używany przez Żydów.

Tylko jeden rodzaj nakrycia głowy jest kontrowersyjny, kiedy jest noszony publicznie w większości europejskich krajów, a nie jest to turban ani muzułmańskie kufi, ani też piuska noszona przez katolickich hierarchów.

Kanada, kraj, który przechwala się swoją tolerancją, jest dręczona przez antysemityzm. To obejmuje kazania islamskich kaznodziejów, w których wzywają do mordowania Żydów. W Edmonton w  Albercie imam twierdził, że Żydzi stoją za ISIS i za zamachem terrorystycznym w Nowej Zelandii. W Montrealu inny imam powiedział, że Żydzi powinni być ”zniszczeni w Dzień Sądu Ostatecznego”.

Kanadyjskie władze nie zrobiły niczego, by oskarżyć tych mówców o przestępstwa nienawiści lub by zapobiec kontynuowaniu takiego podżegania do nienawiści. Doroczny audyt antysemityzmu wykonany przez B’nai Brith Canada stwierdził, że liczba ataków na Żydów wzrosła z 1752 do 2041 w 2018 roku. Jest równe lub większe prawdopodobieństwo, że Żydzi będą ofiarami ataków w liberalnych i bogatych krajach Zachodu, jak w innych miejscach, mimo że te kraje szczycą się swoją wyjątkową tolerancją.

Oczekuje się, że przyzwyczaimy się do tego typu raportów. 1000 ataków tutaj, 2000 ataków tam, wandalizm, opluwanie, nękanie, groźby telefoniczne, zdewastowane groby, ataki na rabinów, pobite dzieci w drodze do domu z synagogi, chustki ściągane z głów kobiet, jarmułki zakazane, synagogi zamknięte i władze oddalające oskarżenia twierdzeniami, że sprawca był chory psychicznie, młodociany lub tylko „politycznie motywowany”.

We Francji mężczyzna, który zamordował Żydówkę, wykrzykując słowa religijnej nienawiści, nie może ponieść odpowiedzialności karnej, ponieważ był pod wpływem marihuany, jak gdyby przyjęcie narkotyków albo upicie się było obecnie przepustką do mordowania Żydów w tym kraju. W Niemczech obrzucenie synagogi bombami zapalającymi nie zostało uznane za antysemickie, ponieważ sąd twierdził, że obrzucenie bombami synagogi w Wuppertal było skierowane przeciwko Izraelowi. W Norwegii, raper, który przeklinał Żydów, nie został uznany za antysemitę, a tylko za przeciwnika Izraela.

Europejskie kraje i sądy starają się przedefiniować antysemityzm na ”postawę polityczną”, żeby nie oskarżać o przestępstwa nienawiści, wandalizm i ataki na Żydów.  

Według kolejnego niedawnego raportu, w Finlandii izraelska ambasada była obiektem 15 neonazistowskich ataków. Żadna inna ambasada w Finlandii nie jest rutynowo atakowana przez neonazistów. Tylko Izrael. Tylko Żydzi.  

Te doniesienia wzbudzają niepokojące pytania o wzór w krajach, w których nie tylko rośnie nienawiść do Żydów, ale jest wybielana przez władze i zamieniana w coś akceptowalnego dla ludzi w sposób, w jaki nie jest akceptowalny rasizm i nienawiść wobec innych grup. Podczas gdy zachodnie kraje podobno dążą do surowszych praw wobec mowy nienawiści i przestępstw nienawiści, z jakiegoś powodu największy cel takich przestępstw – członkowie żydowskiej społeczności – są najmniej chronieni z powodu tendencji do przedstawiania antyżydowskich poglądów jako antyizraelskie.   


Five headlines show worldwide anti-Jewish incidents-analysis

Jerusalem Post, 7 sierpnia 2019

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
5. Zabiegany jestem baszarteg 2019-08-23
4. Z lekka zdziwiony jestem baszarteg 2019-08-23
3. Wywołany do tablicy kuba 2019-08-23
2. Zastanawiam się nieraz baszarteg 2019-08-22
1. Coś z niczego? kuba 2019-08-22


Brunatna fala

Znalezionych 680 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Szminkowanie trupa z Oslo   Koraszewski   2019-09-21
Boko Haram: krwawy terror, końca nie widać   Bulut   2019-09-18
Dorastaliśmy nienawidząc i przeklinając Żydów   Koraszewski   2019-09-15
Iran jest gotowy do ”wymazania syjonistycznego reżimu z mapy”   Rafizadeh   2019-09-14
Ewoluująca ideologia białej supremacji i jej protagoniści   i Yigal Carmon   2019-09-13
Wojna, pokój, podżegacze i podżegani   Koraszewski   2019-09-12
Palestyńczycy: Dlaczego fakty miałyby nam wchodzić w drogę?   Tawil   2019-09-11
Bal tchórzy, opętanych i szubrawców   Koraszewski   2019-09-05
Do europejskich przywódców: żydowskie życie jest tanie   Milliere   2019-09-03
Hamas, Islamski Dżihad: "Krąg ognia rozszerza się"   Toameh   2019-08-31
Wehikuł czasu Mahmouda Abbasa skazuje pokój (raz jeszcze)   Tobin   2019-08-30
Kto mówi, że przestępstwo nie popłaca?   Bedein   2019-08-23
Pięć nagłówków pokazuje antysemickie incydenty na całym świecie - analiza   Frantzman   2019-08-22
Proirańska, antyizraelska polityka zagraniczna Niemiec   Kern   2019-08-14
Palestyńczycy w potrzebie lustra?   Tawil   2019-08-11
Powody, dla których pokojowe rozwiązania konfliktu arabsko-izraelskiego zawsze zawodzą   Hamid   2019-08-10
BDS, Omar Shakir i eliminacjonizm wobec izraela   Steinberg   2019-08-04
Plan Hamasu i Iranu na zlikwidowanie Izraela   Tawil   2019-07-29
Walka z BDS. Część I   Rosenthal   2019-07-27
Hamas maszeruje, by zniszczyć Izrael   Toameh   2019-07-26
Antyizraelskie prawa zaproponowane przez Dublin: złe dla Irlandii, gorsze dla Palestyńczyków, straszne dla wszystkich   Franklin   2019-07-13
Nihil novi   Lewin   2019-07-11
Tak, antysyjonizm jest tylko najnowszą odmianą antysemityzmu     2019-07-04
Palestyńscy ”umiarkowani”: karabiny, granaty i terroryzm    Tawil   2019-06-29
Dlaczego neonaziści tak bardzo kochają ruch BDS?     Marquardt-Bigman   2019-06-26
Haniebny wzrost antysemityzmu a antysemicki tweet znanego aktora   Frantzman   2019-06-25
Zatajany los palestyńskich chrześcijan   Ibrahim   2019-06-24
Mułłowie obiecują ”koniec” Izraela i amerykańskiej cywilizacji   Rafizadeh   2019-06-22
Rewelacje o Hezbollahu w Wielkiej Brytanii częścią niepokojącego trendu obłaskawiania Iranu   Frantzman   2019-06-19
Normalizacja islamskiego antysemityzmu   Wójcik   2019-06-06
Ludobójstwo chrześcijan weszło na ”alarmujący etap”   Ibrahim   2019-05-29
Na początku był Arab z nożem. 180 lat wykrętów (wersja 2)   Collier   2019-05-21
Bliskowschodni ruch antypokojowy   Toameh   2019-05-20
Radziecki antysyjonizm i współczesny antysemityzm lewicy   Tabarovsky   2019-05-18
Między Eurowizją a tańcem z Hamasem   Collins   2019-05-12
Ilhan Omar – ignorancja i bigoteria w sprawie rakiet z Gazy   Dershowitz   2019-05-09
Jak palestyńscy przywódcy zachęcają do terroryzmu   Tawil   2019-05-08
Nie, to nie jest o „rasie”   Rosenthal   2019-05-06
Unia Europejska: pielęgnowanie niestabilności i terroryzmu na Bliskim Wschodzie   Kahn   2019-05-05
Facebook walczy z Fake News stronniczym wideo z Gazy   Miller   2019-05-04
Abbas chce kryzysu humanitarnego   Bergman   2019-05-01
Dlaczego główny nurt polityki jest winny szerzenia się antysemityzmu   Collier   2019-04-29
Grecja: „Strefa zakazana” w Atenach?   Polizoidou   2019-04-27
Iran: nowe słownictwo lalki brzuchomówcy   Taheri   2019-04-26
Co dzieje się z Palestyńczykami, którzy żądają lepszego życia?   Toameh   2019-04-23
Uczciwość Hamasu i umowa stulecia   Toameh   2019-04-20
Współczujący wszystkich krajów łączą się   Koraszewski   2019-04-17
Tak, palestyńska tożsamość jest pomyślana tylko jako broń przeciwko Izraelowi     2019-04-15
Co się kryje za sprzeciwem wobec pokoju z Izraelem?   Tawil   2019-04-07
Wielka Brytania: Radykalni muzułmanie mile widziani, prześladowani  chrześcijanie wręcz przeciwnie   Ibrahim   2019-04-06
Konflikt świata z Izraelem w liczbach. Izraelsko-arabski konflikt w kontekście – jakiego nigdy nie widzieliście   Collier   2019-04-03
Między Gazą a Wzgórzami Golan   Collins   2019-03-31
Iran krok za krokiem zbliża się do swojego celu:  "wymazania Izraela z mapy"   Rafizadeh   2019-03-27
CODE PINK przekracza czerwoną linię w Iranie   Collins   2019-03-24
Iran: egzekucje dzieci, amputacje, chłosty   Rafizadeh   2019-03-22
Uratowani Jazydzi stoją przed ponurą przyszłością po powrocie do Iraku   Frantzman   2019-03-21
Zbrodnie wojenne Hamasu przeciwko Izraelowi i Palestyńczykom   Tawil   2019-03-20
Obalanie oskarżenia o użycie „nieproporcjonalnej siły”   Plosker   2019-03-18
Palestyńczycy: Abbas staje przed „sądem” pod zarzutem zdrady   Toameh   2019-03-17
Nie wiatr niesie odpowiedź na ”balonowy terror”   Collins   2019-03-14
Palestyńczycy: Nie dla pokoju i pojednania z „niewiernymi”   Toameh   2019-03-13
Kolorowe pranie czy pranie mózgów - uwagi o Eurowizji w Izraelu?   Benson   2019-03-08
Palestyńczycy: "Nie ma miejsca na twór syjonistyczny w Palestynie”   Tawil   2019-03-07
Iran: narastające prześladowania chrześcijan   Rafizadeh   2019-03-05
Dzwon alarmowy – powrót antysemityzmu   Collins   2019-02-28
Zbrodnie wojenne Hamasu i Islamskiego Dżihadu wobec dzieci i kobiet   Tawil   2019-02-23
“Nowy Bliski Wschód” – może za 500 lat?   Rosenthal   2019-02-22
Dlaczego brytyjska lewica nie zacznie czepiać się kogoś innego?    MacEoin   2019-02-19
Do ludzi z Gazy: kupcie sobie własne cholerne szpitale   Rose   2019-02-16
Skąd się bierze gwałtowny wzrost antysemityzmu na świecie?   Dershowitz   2019-02-15
Tragedia wschodnich chrześcijan i na czym polega żydostwo   Lewin   2019-02-14
Irańska rewolucja i uprzedzenia establishmentu   Glick   2019-02-03
Przypomnienia, wspomnienia i upamiętnienia Holocaustu   Collins   2019-01-27
”Guardian” delegitymizuje Izrael w kłamliwym artykule redakcyjnym   Plosker   2019-01-26
Naziści w przebraniu. Antyizraelskie przesłanie jest skrajnie prawicową retoryką   Collier   2019-01-24
Co mają wspólnego Mahmoud Abbas i handlarze narkotykami   Amos   2019-01-21
Kiedy skrajnie prawicowi żydożercy zgadzają się ze skrajnie lewicowymi żydożercami   Marquardt-Bigman   2019-01-14
Palestyńczycy: Prawdziwe ”zbrodnie”   Tawil   2019-01-12
Pallywood znowu podnosi swój ohydny łeb   Lieberman   2019-01-08
Palestyna: Co byłoby, gdyby nie było wojny sześciodniowej?   Sherman   2019-01-06
Gaza: sześć kłamstw i jedna prawda   Maroun   2019-01-04
Erdoğan nie jest dobrotliwym sułtanem z przeszłości, jest potworem, którego trzeba powstrzymać   Yemini   2019-01-03
Dżihadystyczny psychopata: czaruje nas, uwodzi i pożera   Chesler   2018-12-31
Rasowa polityka antysemityzmu i islamofobii   Frantzman   2018-12-30
Sił dżihadu nie można oswoić ani obłaskawić   Yemini   2018-12-28
Żadnych Żydów w Europie i żadnego państwa żydowskiego na Bliskim Wschodzie   Meotti   2018-12-27
Zwolennicy ISIS grożą zamachami terrorystycznymi podczas Świąt     2018-12-23
Co złego to Żydzi   Rosenthal   2018-12-18
Antysemityzm drogą do kariery w Turcji   Bulut   2018-12-17
11 w Pittsburghu i niemowlę w Ofra     2018-12-14
Walcz z antysemityzmem w swoim domu, a nie u sąsiada   Maroun   2018-12-11
Brytyjski profesor – fan Hamasu i jego ”poezja”     2018-12-05
Brendan O’Neill o obsesji potępiania Izraela przez lewicę   Coyne   2018-11-28
Jak wyrwać się z łap osobliwie pojmowanej empatii?   Koraszewski   2018-11-24
Dlaczego wznowione sankcje wobec Iranu są dobre dla Palestyńczyków   Toameh   2018-11-23
Tykająca bomba zegarowa islamskiej nienawiści do Żydów w USA   Bergman   2018-11-21
Jak ”New York Times” usprawiedliwia antysemityzm   Chesler   2018-11-18
Rzeź chrześcijan, brak reakcji egipskich władz   Ibrahim   2018-11-13
Żydzi a rządy prawa w Europie   Gerstenfeld   2018-11-12
Asia Bibi: Pakistańska zdrada sprawiedliwości   Meotti   2018-11-07

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk