Prawda

Wtorek, 14 lipca 2020 - 12:25

« Poprzedni Następny »


Pięć nagłówków pokazuje antysemickie incydenty na całym świecie - analiza


Seth J. Frantzman 2019-08-22

Protestujący trzymają plakaty i flagi podczas demonstracji zorganizowanej przez British Board of Jewish Deputies przeciwko antysemityzmowi na Parliament Square w Londynie. (zdjęcie: HENRY NICHOLLS/REUTERS)

Protestujący trzymają plakaty i flagi podczas demonstracji zorganizowanej przez British Board of Jewish Deputies przeciwko antysemityzmowi na Parliament Square w Londynie. (zdjęcie: HENRY NICHOLLS/REUTERS)Pięć nagłówków z ostatnich 48 godzin pokazuje narastający antysemityzm i antyżydowskie incydenty. Pokazują obejmujący cały świat wzór nienawiści i ataków na Żydów, żydowskie symbole oraz nietolerancję wobec Żydów.

Ten rodzaj incydentów zdarzał się w przeszłości, ale ich bliskość w czasie maluje niepokojący obraz świata, w którym w wielu krajach Żydzi muszą zastanawiać się, czy jest bezpieczne noszenie wyraźnie żydowskich symboli. Muszą też uważać, jak i gdzie się modlą.

“Drugi antysemicki atak w Kanadzie w odstępie kilku dni” brzmi nagłówek, który opowiada o incydencie w Toronto, gdzie napadnięto na dwóch młodych Żydów w jarmułkach. W Montrealu taksówkarz wyklinał Żyda. W zeszłym roku było ponad dwa tysiące antyżydowskich incydentów w samej Kanadzie.

W innym incydencie, o którym donoszono w tym tygodniu, w Monachium, rabina i jego synów ”obrzucono obelgami i opluto”, kiedy szli do domu z synagogi podczas szabatu. W ostatnim roku antysemickie ataki niemal podwoiły się. Według danych, liczba ataków w tym mieście wzrosła z 28 w 2017 roku do 48 w 2018. Inny raport, z „Deutsche Welle”, informuje, że inny Żyd znalazł w tym tygodniu antysemickie graffiti na swoim budynku.

W Jordanii żydowskich turystów zrewidowano w poszukiwaniu jarmułek i zakazano im modlenia się przy Grobie Aarona w Petrze. Kontrowersja rozpoczęła się podobno od wideo, na którym widać było Żydów modlących się przy grobie, po czym władze religijne zamknęły dostęp do grobu z powodu „nielegalnej” modlitwy. Bardziej kontrowersyjnym aspektem tej historii jest jednak to, że Żydów zrewidowano w poszukiwaniu szali modlitewnych i jarmułek.

W Turcji na letnim obozie nakręcono wideo, które pokazuje młode dziewczęta krzyczące „Śmierć Żydom”. Na nagranym wideo z tego obozu, podobno prowadzonego przez skrajnie prawicową grupę islamistyczną, widać dziewczynki i nastolatki, niektóre ubrane całkowicie na czarno, krzyczące „śmierć”, kiedy słyszą słowo „Żyd”. Wideo, które krążyło na Twitterze, wywołało nieco kontrowersji w Turcji, gdzie bardziej skłaniające się na lewo głosy prosiły o wszczęcie dochodzenia. Grupa, która zachęcała te młode dziewczęta, by wzywały do mordowania Żydów, wzywała także, by Palestyna została „oczyszczona” z Żydów, łącząc nienawiść do Żydów z nienawiścią do Izraela.

Litewscy Żydzi zamknęli swój ośrodek społeczny z powodu gróźb. JTA informuje, że jedyna funkcjonująca synagoga w stolicy, Wilnie, została zamknięta po otrzymaniu gróźb telefonicznych. Społeczność zamknęła Synagogę Choral. Przed Holocaustem Wilno, znane w jidysz jako Wilna, miało dużą populację żydowską i nazywano je „Jerozolimą północy”.  


Te nagłówki malują niepokojący obraz. Nienawiść do Żydów jest powszechna w krajach, w których jest niewiele Żydów albo nie ma żadnych. Od obozów letnich, na których dzieci uczy się skandować „Śmierć Żydom”, do krajów, które boją się zobaczyć żydowską modlitwę, do kwitnących ongiś społeczności żydowskich, zmuszonych do zamknięcia swoich drzwi – te historie malują obraz ataku ze wszystkich stron świata na prawo Żydów do normalnego życia, jakie mają inni ludzie. Żadna inna grupa mniejszościowa na świecie nie jest poddana tak dużej liczbie systematycznych napaści i nękań. Są kraje, w których antysemickie ataki na stosunkowo małe mniejszości żydowskie dorównują niemal wszystkim innym przestępstwom nienawiści lub religijnie motywowanym przestępstwom nienawiści razem wziętym.  

Zawsze jest usprawiedliwienie dla nienawiści. W jednym kraju powiedzą, że chodzi o „Palestyńczyków”, a w innym, takim jak Litwa, powiedzą, że chodzi o „historyczny spór” o rolę pewnych Litwinów, którzy kolaborowali z nazistami.  

Prawdziwa historia jest jednak dużo głębsza. Prawdziwą historią jest to, że w odróżnieniu od wszystkich innych grup, czy są to Sikhowie, Bahajowie, katolicy czy szyici, tylko Żydzi są systematycznie wybierani jako obiekt nienawiści i nękania we wszystkich niemal krajach na Bliskim Wschodzie i na Zachodzie.

To znaczy, że noszenie jarmułki jest potencjalnie powodem do niepokoju i Żydów ostrzega się przed noszeniem ich symboli religijnych. Na niektórych imprezach w USA zakazuje się Gwiazd Dawida i twierdzi, że te starodawne żydowskie symbole są „obraźliwe”, bo mogą przypominać intersekcjonalnym uczestnikom imprezy izraelską flagę. Nikt jednak nie zakazuje krzyży ani islamskich półksiężyców, mimo że pojawiają się na wielu flagach narodowych. Tylko jeden symbol jest „kontrowersyjny” i tak się składa, że jest to symbol używany przez Żydów.

Tylko jeden rodzaj nakrycia głowy jest kontrowersyjny, kiedy jest noszony publicznie w większości europejskich krajów, a nie jest to turban ani muzułmańskie kufi, ani też piuska noszona przez katolickich hierarchów.

Kanada, kraj, który przechwala się swoją tolerancją, jest dręczona przez antysemityzm. To obejmuje kazania islamskich kaznodziejów, w których wzywają do mordowania Żydów. W Edmonton w  Albercie imam twierdził, że Żydzi stoją za ISIS i za zamachem terrorystycznym w Nowej Zelandii. W Montrealu inny imam powiedział, że Żydzi powinni być ”zniszczeni w Dzień Sądu Ostatecznego”.

Kanadyjskie władze nie zrobiły niczego, by oskarżyć tych mówców o przestępstwa nienawiści lub by zapobiec kontynuowaniu takiego podżegania do nienawiści. Doroczny audyt antysemityzmu wykonany przez B’nai Brith Canada stwierdził, że liczba ataków na Żydów wzrosła z 1752 do 2041 w 2018 roku. Jest równe lub większe prawdopodobieństwo, że Żydzi będą ofiarami ataków w liberalnych i bogatych krajach Zachodu, jak w innych miejscach, mimo że te kraje szczycą się swoją wyjątkową tolerancją.

Oczekuje się, że przyzwyczaimy się do tego typu raportów. 1000 ataków tutaj, 2000 ataków tam, wandalizm, opluwanie, nękanie, groźby telefoniczne, zdewastowane groby, ataki na rabinów, pobite dzieci w drodze do domu z synagogi, chustki ściągane z głów kobiet, jarmułki zakazane, synagogi zamknięte i władze oddalające oskarżenia twierdzeniami, że sprawca był chory psychicznie, młodociany lub tylko „politycznie motywowany”.

We Francji mężczyzna, który zamordował Żydówkę, wykrzykując słowa religijnej nienawiści, nie może ponieść odpowiedzialności karnej, ponieważ był pod wpływem marihuany, jak gdyby przyjęcie narkotyków albo upicie się było obecnie przepustką do mordowania Żydów w tym kraju. W Niemczech obrzucenie synagogi bombami zapalającymi nie zostało uznane za antysemickie, ponieważ sąd twierdził, że obrzucenie bombami synagogi w Wuppertal było skierowane przeciwko Izraelowi. W Norwegii, raper, który przeklinał Żydów, nie został uznany za antysemitę, a tylko za przeciwnika Izraela.

Europejskie kraje i sądy starają się przedefiniować antysemityzm na ”postawę polityczną”, żeby nie oskarżać o przestępstwa nienawiści, wandalizm i ataki na Żydów.  

Według kolejnego niedawnego raportu, w Finlandii izraelska ambasada była obiektem 15 neonazistowskich ataków. Żadna inna ambasada w Finlandii nie jest rutynowo atakowana przez neonazistów. Tylko Izrael. Tylko Żydzi.  

Te doniesienia wzbudzają niepokojące pytania o wzór w krajach, w których nie tylko rośnie nienawiść do Żydów, ale jest wybielana przez władze i zamieniana w coś akceptowalnego dla ludzi w sposób, w jaki nie jest akceptowalny rasizm i nienawiść wobec innych grup. Podczas gdy zachodnie kraje podobno dążą do surowszych praw wobec mowy nienawiści i przestępstw nienawiści, z jakiegoś powodu największy cel takich przestępstw – członkowie żydowskiej społeczności – są najmniej chronieni z powodu tendencji do przedstawiania antyżydowskich poglądów jako antyizraelskie.   


Five headlines show worldwide anti-Jewish incidents-analysis

Jerusalem Post, 7 sierpnia 2019

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
5. Zabiegany jestem baszarteg 2019-08-23
4. Z lekka zdziwiony jestem baszarteg 2019-08-23
3. Wywołany do tablicy kuba 2019-08-23
2. Zastanawiam się nieraz baszarteg 2019-08-22
1. Coś z niczego? kuba 2019-08-22


Brunatna fala

Znalezionych 778 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23
Balony z Gazy – problem wybuchającego terroru   Lipman   2020-02-22
Finansowane przez UE, kierowane przez Palestyńczyków. Kampanie BDS w szatach UE   Collier   2020-02-21
Przebierańcy   Lewin   2020-02-20
Nasz europejski wróg   Rosenthal   2020-02-17
Prosto o arabsko-izraelskim konflikcie   Pickles   2020-02-15
Błędny profil palestyńskich terrorystów   Flatow   2020-02-13
Podżeganie irańskiego reżimu do zniszczenia Izraela   Shindman   2020-02-12
Palestyńczycy: Po podżeganiu do przemocy Abbas przybywa do Nowego Jorku, by walczyć z planem pokojowym   Tawil   2020-02-11
Przecież nikt nie traktuje tego poważnie   Koraszewski   2020-02-10
Francja: Wypal trawkę, zabij Żyda, uniknij procesu, idź wolny   Milliere   2020-02-09
W Międzynarodowym Dniu Pamięci Holocaustu fake news i przywódcy podburzający do nienawiści nie są niczym nowym   Amos   2020-02-02
Czy obsesyjna nienawiść irańskiego reżimu do Żydów będzie jego zgubą?   Rosenthal   2020-01-27
Historia stara jak świat   Frantzman   2020-01-27
Autonomia Palestyńska walczy z Żydami, by „bronić” całej ludzkości   Marcus   2020-01-23
Czego światowi przywódcy nie dowiedzą się w Jad Waszem   Julius   2020-01-22
Ciekawe czasy   Lewin   2020-01-16
Zmiana reżimu w Iranie powinna stać się międzynarodowym celem   Rosenthal   2020-01-13
Dekapitacja chrześcijan w prezencie na Boże Narodzenie, Zachód ziewa   Meotti   2020-01-10
Organizacja Wyzwolenia Palestyny: czym jest OWP?   Lipman   2020-01-08
Bernard-Henri Levy o masakrze chrześcijan w Nigerii     2020-01-04
Czy dać państwo Czarnym Hebrajskim Izraelitom?   Flatow   2020-01-03
Nie dawaj fałszywego świadectwa, chyba, że…   Koraszewski   2020-01-02
Hamas, trzydzieści dwa lata później   Toameh   2019-12-29
Bój na śmierć i życie w Tell Tamer   Fernandez   2019-12-21
Angela Merkel finansuje zarówno Muzeum Auschwitz, jak i terroryzm     2019-12-14
Dlaczego nie ma pokoju między muzułmanami a Izraelem   Bulut   2019-12-12
”Israel Denial” odsłania akademickie próby delegitymizacji Izraela   Steinberg   2019-12-10
Iran strzela do protestujących, Europa spiskuje, by wzbogacić morderców   Tobin   2019-12-05
Inwersja antysemityzmu     2019-12-03
Trzeba zakończyć prześladowania ludzi przez radykałów   Franklin   2019-11-29
Były terrorysta wypomina Warren i Sandersowi popieranie palestyńskich terrorystów.   Greenfield   2019-11-25
Uniwersyteckie przyzwolenie dla szerzenia nienawiści   Tobin   2019-11-21
Prawdziwa twarz sprawy palestyńskiej   Collier   2019-11-20
Palestynizm i zasada ”przede wszystkim zaszkodzić”   Rosenthal   2019-11-16
Prawo do samoobrony dla wszystkich poza Izraelem   Tobin   2019-11-15
Jestem imigrantem z Indii. Zaczepiono mnie w Bonn w Niemczech, bo wzięto mnie za Żyda.   Uniyal   2019-11-13
Czego boją się palestyńscy przywódcy?   Toameh   2019-11-12
UE popiera Iran – czołowego kata dzieci na świecie   Rafizadeh   2019-11-06
Otwartość ONZ na turecki plan dla północnej Syrii, podczas gdy 300 tysięcy Kurdów musi uciekać   Frantzman   2019-11-04
Dlaczego Hamas popiera wojnę Erdogana   Toameh   2019-10-31
Terroryści wzywają do zabijania Żydów – z siedziby ONZ w Gazie   Tawil   2019-10-29
Zapowiedź wielkiej wojny?   Koraszewski   2019-10-28
Nowi „baszybuzucy” Turcji: Wolna Armia Syrii   Bekdil   2019-10-27
"Antynormalizacja" z Izraelem: prawdziwy cel   Tawil   2019-10-24
Dwa oblicza antysemityzmu   Yemini   2019-10-22
Co przyjaciele Iranu robią w Gazie   Toameh   2019-10-20
Jak Erdogan planował tę czystkę etniczną   Lowe   2019-10-17
Solidarność z Palestyńczykami – obsesyjna odskocznia do antysemityzmu   Collier   2019-10-04
Zamienione w broń palestyńskie dzieci   Roth   2019-09-28
Chrześcijanie masakrowani, media odwracają wzrok   Meotti   2019-09-27
Szminkowanie trupa z Oslo   Koraszewski   2019-09-21
Boko Haram: krwawy terror, końca nie widać   Bulut   2019-09-18

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk