Prawda

Czwartek, 2 kwietnia 2020 - 08:16

« Poprzedni Następny »


Palestyńczycy: Po podżeganiu do przemocy Abbas przybywa do Nowego Jorku, by walczyć z planem pokojowym


Bassam Tawil 2020-02-11

Prezydent Autonomii Palestyńskiej, Mahmoud Abbas, wezwał swoją ludność, by nasiliła „działalność powszechnego oporu” w proteście przeciwko rzekomemu „spiskowi” prezydenta USA, Donalda Trumpa. Nieustanne podżeganie Abbasa spowodowało jak dotąd  śmierć trzech młodych Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu, którzy zostali zabici przez Izraelską Armię Obronną, kiedy atakowali żołnierzy bombami zapalającymi. Na zdjęciu: Abbas potępia plan pokojowy Trumpa w Ramallah 28 stycznia 2020 roku. (Zdjęcie: Abbas Momani/AFP via Getty Images)
Prezydent Autonomii Palestyńskiej, Mahmoud Abbas, wezwał swoją ludność, by nasiliła „działalność powszechnego oporu” w proteście przeciwko rzekomemu „spiskowi” prezydenta USA, Donalda Trumpa. Nieustanne podżeganie Abbasa spowodowało jak dotąd  śmierć trzech młodych Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu, którzy zostali zabici przez Izraelską Armię Obronną, kiedy atakowali żołnierzy bombami zapalającymi. Na zdjęciu: Abbas potępia plan pokojowy Trumpa w Ramallah 28 stycznia 2020 roku. (Zdjęcie: Abbas Momani/AFP via Getty Images)

Po tym, jak raz jeszcze podżegał swoją ludność przeciwko Izraelowi i USA, Prezydent Autonomii Palestyńskiej, Mahmoud Abbas, jest w drodze do Rady Bezpieczeństwa ONZ żeby przemawiać przeciwko planowi Donalda Trumpa pokoju na Bliskim Wschodzie - "Peace to Prosperity".


Nieustanne podżeganie Abbasa spowodowało jak dotąd  śmierć trzech młodych Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu -- Nidala Ahmeda Nafleha, 19, Jazana Munther Abu Tabeecha, 19 i Mohammeda Salmana Haddada, 17 -- którzy zostali zabici przez Izraelską Armię Obronną, kiedy atakowali żołnierzy bombami zapalającymi.


Dlaczego ci trzej mężczyźni wyszli na ulice, by atakować żołnierzy IDF? Ponieważ Abbas wezwał swoją ludność, by nasiliła „działalność powszechnego oporu” w proteście przeciwko rzekomemu „spiskowi” prezydenta USA.


Palestyńczycy na Zachodnim Brzegu widzą takie podżeganie jako zielone światło do atakowania izraelskich żołnierzy i żydowskich osadników kamieniami, nożami, samochodami, materiałami wybuchowymi i bombami zapalającymi.


Nafleh, Abu Tabeech i Haddad najprawdopodobniej nie czytali 180 stron planu pokojowego, przeciwko któremu protestowali. Niewątpliwie zaatakowali żołnierzy IDF, ponieważ ich przywódcy, włącznie z Abbasem, poinformowali ich, że plan Trumpa jest „amerykańsko-syjonistycznym spiskiem zmierzającym do zlikwidowania sprawy palestyńskiej”. W rzeczywistości jest wręcz odwrotnie, plan oferuje Palestyńczykom większość ziem zajętych przez Izrael w 1967 roku, co zwiększa ponad dwukrotnie ich terytorium; rząd, który ma przestrzegać praw człowieka, demokratyczne instytucje, takie jak wolna prasa, i 50 miliardów dolarów – wszystko jako część nadzwyczajnej okazji do zbudowania kwitnącego państwa palestyńskiego.  


Jak napisał dziennikarz Tom Gross:

"Inne bezpaństwowe narody mogą tylko marzyć o ofercie niepodległości i 50 miliardach dolarów ze strony prezydenta USA… Gdyby tylko Kurdowie lub Beludżowie albo muzułmanie Rohinga mieli tyle szczęścia”.

Skoro Palestyńczycy uparcie żądają "wszystko lub nic", dlaczego ktokolwiek miałby być zdziwiony, że ciągle kończą z niczym? Nigdy nawet nie przedstawili kontrpropozycji.  Współautor planu "Peace to Prosperity", Jared Kushner, poprosił Palestyńczyków, by zaproponowali alternatywy. Odpowiedzią organizacji Fatah Abbas na ten plan było powiedzenie, że Trump wie, gdzie może go sobie wsadzić.


Podżeganie Abbasa przeciwko planowi Trumpa i Izraelowi zaczęło się na długo przed ogłoszeniem w styczniu zarysów "Peace to Prosperity". Przez ostatnie dwa lata Abbas ostro potępiał plan jako "policzek stulecia" i "niebezpieczny spisek" zaprojektowany do pozbawienia Palestyńczyków ich praw i ustanowienia własnego, niepodległego państwa.  


Po ogłoszeniu planu Abbas i jego rządząca frakcja, Fatah, nasilili podżeganie przeciwko USA i Izraelowi i przysięgli, że Palestyńczycy nie pozwolą na przyjęcie „umowy hańby”. Wzywając Palestyńczyków do masowych protestów przeciwko planowi. Funkcjonariusze AP ogłosili "dzień wściekłości" przeciwko planowi Trumpa i zachęcali Palestyńczyków do wyjścia na ulice i palenia flag USA i Izraela, jak również zdjęć Trumpa i izraelskiego premiera, Benjamina Netanjahu.


Trzeba pamiętać, że ci trzej mężczyźni, zabici podczas atakowania izraelskich żołnierzy, faktycznie posłuchali wezwań Abbasa do masowych protestów i do nasilenia „powszechnego oporu”. Najwyraźniej jednak uznali, że nie wystarczy stanie na ulicy z plakatem odrzucającym plan Trumpa.


Poszli o krok dalej i zdecydowali, że sprzeciw wobec planu pokojowego USA powinien także obejmować próby zabicia izraelskich żołnierzy bombami zapalającymi. Wyraźnie zrozumieli ostrą krytykę planu przez Abbasa jako zachętę do zabijania.


Można demonstrować przeciwko planowi, który ci się nie podoba, ale dlaczego zabijać? Jak zabijanie Żydów powstrzyma plan Trumpa?


Abbas jest tym, który jest odpowiedzialny za śmierć tych trzech Palestyńczyków: jego codzienne podżeganie przeciwko Izraelowi i USA popycha Palestyńczyków do wychodzenia na ulice i prób zabicia pierwszego Żyda, jakiego spotkają. Abbas mógł przedstawić alternatywny plan lub inną wizję pokoju, albo wyrazić zastrzeżenia do części planu Trumpa. Zamiast tego wybrał rozpętanie nowej fali jadowitego podżegania przeciwko Izraelczykom i Amerykanom, które jak dotąd kosztowało życie trzech młodych ludzi.  


Najwyraźniej wakaha (czelność) Abbasa nie zna granic. Zamiast działać na rzecz uspokojenia sytuacji i wzywać swoją ludność, by powstrzymała się od terroryzmu, zachował się odwrotnie, natychmiast oskarżył Izrael o „niebezpieczną eskalację” na Zachodnim Brzegu, szczególnie za zabicie trzech palestyńskich zamachowców, którym przypuszczalnie należało pozwolić na bezkarne mordowanie żołnierzy IDF.


Abbas i jego wysocy rangą funkcjonariusze, Nabil Abu Rudaineh i Saeb Erekat, posunęli się do winienia planu Trumpa za wywołanie tej najnowszej fali przemocy na Zachodnim Brzegu.


"Umowa Stulecia Trumpa stworzyła eskalację i napięcia, ponieważ próbuje narzucić fałszywą rzeczywistość - powiedział w oświadczeniu Abu Rudaineh. - Palestyńczycy będą stać zjednoczeni przeciwko wszystkim spiskom”.


Erekat, ze swej strony, twierdził, że plan administracji Trumpa „aneksji, apartheidu i legalizacji okupacji i osiedli był odpowiedzialny za pogłębienie się cyklu przemocy i ekstremizmu”. Erekat, oczywiście, nie zapomniał obarczyć odpowiedzialnością także Izraela.


To niewiarygodne, ale Palestyńscy przywódcy wydają się wierzyć, że nikt nie rozumie, iż to ich podżeganie wywołuje przemoc, nie zaś plan pokojowy, który dopiero miałby być realizowany.


Rzut oka na stronę Facebooka rządzącej frakcji Abbasa, Fatahu, pokazuje jak poważne jest to antyizraelskie i antyamerykańskie podżeganie. W dodatku do gloryfikowania palestyńskich terrorystów, którzy przeprowadzają zamachy na Żydów, na stronie jest wiele postów, wideo i zdjęć zachęcających Palestyńczyków do nasilenia "oporu" przeciwko Izraelowi. Także karykatury publikowane przez ludzi Abbasa zawierają przesłania, które zachęcają Palestyńczyków do rzucania koktajli Mołotowa na Izraelczyków lub opisują plan Trumpa jako wbijanie noża w Palestyńczyków, raczej niż oferowanie im dostatniej przyszłości, bez korupcji.


Abbas, który swoim podżeganiem bezpośrednio wywołał obecną falę przemocy, ma nadzieję, że kiedy przybędzie do Rady Bezpieczeństwa ONZ, protesty z użyciem przemocy będą trwały na Zachodnim Brzegu. Jego funkcjonariusze Fatahu wezwali nawet do eskalacji protestów w dniu, w którym Abbas będzie wygłaszał mowę w Radzie Bezpieczeństwa. Abbas chce użyć tej przemocy do wywierania nacisku i obarczyć Izrael i administrację Trumpa winą za jej wybuch. Abbas chce oszukać 15 członków Rady Bezpieczeństwa i resztę świata przez ukrywanie własnej odpowiedzialności za odrzucenie planu, przemoc i swoje konsekwentne nieprzejednanie.


Palestyńscy przywódcy wierzą, że uciekając się do przemocy i podżegania mogą uzyskać od Izraela i USA to, czego nie da im żaden plan pokojowy ani negocjacje. Jedni Palestyńczycy chcą 100 procent Zachodniego Brzegu, Strefę Gazy i wschodnią Jerozolimę, podczas gdy inni żądają całej ziemi od rzeki Jordan do Morza Śródziemnego – czyli całego Izraela. Dla osiągnięcia tego celu ci przywódcy są gotowi wysyłać swoich młodych ludzi, by ginęli, gdy tylko Izraelczycy odmawiają im pozwolenia na mordowanie ich.


Abbas nie ma planu pokojowego. Prawdopodobnie dlatego też ma nadzieję, że przemoc, jaką wywołuje sam, zmusi Izrael i USA do jeszcze większych ustępstw wobec Palestyńczyków.


Podczas gdy Abbas zachęca Palestyńczyków do stosowania przemocy na Zachodnim Brzegu jako odpowiedzi na plan prezydenta Trumpa, Hamas odpowiada własną kontrpropozycją przez wysyłanie balonów z podczepionymi materiałami wybuchowymi, pocisków moździerzowych i rakiet ze Strefy Gazy do Izraela. Abbas i Hamas wydają się zgadzać ze sobą, że najlepszym sposobem odpowiedzi na każdą propozycję pokoju, jest nasilanie ataków terrorystycznych na sąsiada.


Zobaczymy, czy Rada Bezpieczeństwa i społeczność międzynarodowa zażąda zakończenia palestyńskiego terroryzmu. Nie zrobienie tego pozwoli Abbasowi i Hamasowi wyłącznie na kontynuowanie ich wieloletniego programu podżegania swojej ludności do terroryzmu za każdym razem, kiedy otrzymują ofertę planu rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego.


Na koniec słowo do rodzin Nafleha, Abu Tabeecha i Haddada: pociągnijcie Abbasa do odpowiedzialności za śmierć waszych synów, nie zaś Izrael. Gdyby nie zaatakowali żołnierzy bombami zapalającymi, ci trzej młodzi ludzie byliby dzisiaj żywi. Ich krew jest na rękach Abbasa i jego funkcjonariuszy, którzy nadal prowadzą olbrzymią kampanię podżegania przeciwko USA i Izraelowi wyłącznie z powodu opublikowania planu pokojowego, który oferuje ludowi palestyńskiemu nadzieję na lepszą przyszłość.


Palestinians: After Inciting Violence, Abbas Comes to New York to Fight a Peace Plan

Gatestone Institute, 10 lutego 2020

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Bassam Tawil


Muzułmański badacz i publicysta mieszkający na Bliskim Wschodzie. 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 744 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23
Balony z Gazy – problem wybuchającego terroru   Lipman   2020-02-22
Finansowane przez UE, kierowane przez Palestyńczyków. Kampanie BDS w szatach UE   Collier   2020-02-21
Przebierańcy   Lewin   2020-02-20
Nasz europejski wróg   Rosenthal   2020-02-17
Prosto o arabsko-izraelskim konflikcie   Pickles   2020-02-15
Błędny profil palestyńskich terrorystów   Flatow   2020-02-13
Podżeganie irańskiego reżimu do zniszczenia Izraela   Shindman   2020-02-12
Palestyńczycy: Po podżeganiu do przemocy Abbas przybywa do Nowego Jorku, by walczyć z planem pokojowym   Tawil   2020-02-11
Przecież nikt nie traktuje tego poważnie   Koraszewski   2020-02-10
Francja: Wypal trawkę, zabij Żyda, uniknij procesu, idź wolny   Milliere   2020-02-09
W Międzynarodowym Dniu Pamięci Holocaustu fake news i przywódcy podburzający do nienawiści nie są niczym nowym   Amos   2020-02-02
Czy obsesyjna nienawiść irańskiego reżimu do Żydów będzie jego zgubą?   Rosenthal   2020-01-27
Historia stara jak świat   Frantzman   2020-01-27
Autonomia Palestyńska walczy z Żydami, by „bronić” całej ludzkości   Marcus   2020-01-23
Czego światowi przywódcy nie dowiedzą się w Jad Waszem   Julius   2020-01-22
Ciekawe czasy   Lewin   2020-01-16
Zmiana reżimu w Iranie powinna stać się międzynarodowym celem   Rosenthal   2020-01-13
Dekapitacja chrześcijan w prezencie na Boże Narodzenie, Zachód ziewa   Meotti   2020-01-10
Organizacja Wyzwolenia Palestyny: czym jest OWP?   Lipman   2020-01-08
Bernard-Henri Levy o masakrze chrześcijan w Nigerii     2020-01-04
Czy dać państwo Czarnym Hebrajskim Izraelitom?   Flatow   2020-01-03
Nie dawaj fałszywego świadectwa, chyba, że…   Koraszewski   2020-01-02
Hamas, trzydzieści dwa lata później   Toameh   2019-12-29
Bój na śmierć i życie w Tell Tamer   Fernandez   2019-12-21
Angela Merkel finansuje zarówno Muzeum Auschwitz, jak i terroryzm     2019-12-14
Dlaczego nie ma pokoju między muzułmanami a Izraelem   Bulut   2019-12-12
”Israel Denial” odsłania akademickie próby delegitymizacji Izraela   Steinberg   2019-12-10
Iran strzela do protestujących, Europa spiskuje, by wzbogacić morderców   Tobin   2019-12-05
Inwersja antysemityzmu     2019-12-03
Trzeba zakończyć prześladowania ludzi przez radykałów   Franklin   2019-11-29
Były terrorysta wypomina Warren i Sandersowi popieranie palestyńskich terrorystów.   Greenfield   2019-11-25
Uniwersyteckie przyzwolenie dla szerzenia nienawiści   Tobin   2019-11-21
Prawdziwa twarz sprawy palestyńskiej   Collier   2019-11-20
Palestynizm i zasada ”przede wszystkim zaszkodzić”   Rosenthal   2019-11-16
Prawo do samoobrony dla wszystkich poza Izraelem   Tobin   2019-11-15
Jestem imigrantem z Indii. Zaczepiono mnie w Bonn w Niemczech, bo wzięto mnie za Żyda.   Uniyal   2019-11-13
Czego boją się palestyńscy przywódcy?   Toameh   2019-11-12
UE popiera Iran – czołowego kata dzieci na świecie   Rafizadeh   2019-11-06
Otwartość ONZ na turecki plan dla północnej Syrii, podczas gdy 300 tysięcy Kurdów musi uciekać   Frantzman   2019-11-04
Dlaczego Hamas popiera wojnę Erdogana   Toameh   2019-10-31
Terroryści wzywają do zabijania Żydów – z siedziby ONZ w Gazie   Tawil   2019-10-29
Zapowiedź wielkiej wojny?   Koraszewski   2019-10-28
Nowi „baszybuzucy” Turcji: Wolna Armia Syrii   Bekdil   2019-10-27
"Antynormalizacja" z Izraelem: prawdziwy cel   Tawil   2019-10-24
Dwa oblicza antysemityzmu   Yemini   2019-10-22
Co przyjaciele Iranu robią w Gazie   Toameh   2019-10-20
Jak Erdogan planował tę czystkę etniczną   Lowe   2019-10-17
Solidarność z Palestyńczykami – obsesyjna odskocznia do antysemityzmu   Collier   2019-10-04
Zamienione w broń palestyńskie dzieci   Roth   2019-09-28
Chrześcijanie masakrowani, media odwracają wzrok   Meotti   2019-09-27
Szminkowanie trupa z Oslo   Koraszewski   2019-09-21
Boko Haram: krwawy terror, końca nie widać   Bulut   2019-09-18
Dorastaliśmy nienawidząc i przeklinając Żydów   Koraszewski   2019-09-15
Iran jest gotowy do ”wymazania syjonistycznego reżimu z mapy”   Rafizadeh   2019-09-14
Ewoluująca ideologia białej supremacji i jej protagoniści   i Yigal Carmon   2019-09-13
Wojna, pokój, podżegacze i podżegani   Koraszewski   2019-09-12
Palestyńczycy: Dlaczego fakty miałyby nam wchodzić w drogę?   Tawil   2019-09-11
Bal tchórzy, opętanych i szubrawców   Koraszewski   2019-09-05
Do europejskich przywódców: żydowskie życie jest tanie   Milliere   2019-09-03
Hamas, Islamski Dżihad: "Krąg ognia rozszerza się"   Toameh   2019-08-31
Wehikuł czasu Mahmouda Abbasa skazuje pokój (raz jeszcze)   Tobin   2019-08-30
Kto mówi, że przestępstwo nie popłaca?   Bedein   2019-08-23
Pięć nagłówków pokazuje antysemickie incydenty na całym świecie - analiza   Frantzman   2019-08-22
Proirańska, antyizraelska polityka zagraniczna Niemiec   Kern   2019-08-14
Palestyńczycy w potrzebie lustra?   Tawil   2019-08-11
Powody, dla których pokojowe rozwiązania konfliktu arabsko-izraelskiego zawsze zawodzą   Hamid   2019-08-10
BDS, Omar Shakir i eliminacjonizm wobec izraela   Steinberg   2019-08-04
Plan Hamasu i Iranu na zlikwidowanie Izraela   Tawil   2019-07-29
Walka z BDS. Część I   Rosenthal   2019-07-27
Hamas maszeruje, by zniszczyć Izrael   Toameh   2019-07-26
Antyizraelskie prawa zaproponowane przez Dublin: złe dla Irlandii, gorsze dla Palestyńczyków, straszne dla wszystkich   Franklin   2019-07-13
Nihil novi   Lewin   2019-07-11
Tak, antysyjonizm jest tylko najnowszą odmianą antysemityzmu     2019-07-04
Palestyńscy ”umiarkowani”: karabiny, granaty i terroryzm    Tawil   2019-06-29
Dlaczego neonaziści tak bardzo kochają ruch BDS?     Marquardt-Bigman   2019-06-26
Haniebny wzrost antysemityzmu a antysemicki tweet znanego aktora   Frantzman   2019-06-25
Zatajany los palestyńskich chrześcijan   Ibrahim   2019-06-24
Mułłowie obiecują ”koniec” Izraela i amerykańskiej cywilizacji   Rafizadeh   2019-06-22
Rewelacje o Hezbollahu w Wielkiej Brytanii częścią niepokojącego trendu obłaskawiania Iranu   Frantzman   2019-06-19
Normalizacja islamskiego antysemityzmu   Wójcik   2019-06-06
Ludobójstwo chrześcijan weszło na ”alarmujący etap”   Ibrahim   2019-05-29
Na początku był Arab z nożem. 180 lat wykrętów (wersja 2)   Collier   2019-05-21
Bliskowschodni ruch antypokojowy   Toameh   2019-05-20
Radziecki antysyjonizm i współczesny antysemityzm lewicy   Tabarovsky   2019-05-18
Między Eurowizją a tańcem z Hamasem   Collins   2019-05-12
Ilhan Omar – ignorancja i bigoteria w sprawie rakiet z Gazy   Dershowitz   2019-05-09

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Sześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczy


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk