Prawda

Niedziela, 22 wrzesnia 2019 - 03:45

« Poprzedni Następny »


Palestyńczycy: Dlaczego fakty miałyby nam wchodzić w drogę?


Bassam Tawil 2019-09-11

Dlaczego warto wspomnieć szczegóły o mieście rodzinnym Riny Shnerb i o jej wieku? Ponieważ palestyńskie media znowu prowadzą kampanię fabrykacji i kłamstw, żeby usprawiedliwić zamach terrorystyczny i zamordowanie niewinnej żydowskiej nastolatki. Na zdjęciu: Rina Shnerb, zamordowana 23 sierpnia przez bombę terrorystów. (Zdjęcie od rodziny ofiary)
Dlaczego warto wspomnieć szczegóły o mieście rodzinnym Riny Shnerb i o jej wieku? Ponieważ palestyńskie media znowu prowadzą kampanię fabrykacji i kłamstw, żeby usprawiedliwić zamach terrorystyczny i zamordowanie niewinnej żydowskiej nastolatki. Na zdjęciu: Rina Shnerb, zamordowana 23 sierpnia przez bombę terrorystów. (Zdjęcie od rodziny ofiary)

Rina Shnerb, 17-latka, która zginęła w palestyńskim zamachu terrorystycznym na Zachodnim Brzegu 23 sierpnia, urodziła się i wychowała w izraelskim mieście Lod. Nigdy nie mieszkała w żadnym osiedlu na Zachodnim Brzegu. Ponadto nigdy nie służyła w Izraelskich Siłach Obronnych (IDF) ani w żadnej agencji bezpieczeństwa, bo była zbyt młoda, by zwerbowano ją do służby.


Rinę zabił wybuch bomby, kiedy wraz z rodziną odwiedzała popularne źródło Ein Buwin w pobliżu miasta Ramallah na Zachodnim Brzegu. Jej ojciec, Eitan, i brat, Dvir, zostali ranni, kiedy wybuchła bomba umieszczona w pobliżu źródła.


Dlaczego warto wspomnieć szczegóły o mieście rodzinnym Riny Shnerb i o jej wieku? Ponieważ palestyńskie media znowu prowadzą kampanię fabrykacji i kłamstw, żeby usprawiedliwić zamach terrorystyczny i zamordowanie niewinnej żydowskiej nastolatki.


Lod nie jest osiedlem. Jest to miasto ulokowane w centralnym regionie Izraela i ma także 30% populacji arabskiej.


Palestyńskim mediom nie jest jednak wygodnie informować o faktach związanych z tym zamachem terrorystycznym. W oczach palestyńskich redaktorów wiadomości i dziennikarzy Rina była "osadniczką" i "żołnierką." Przez używanie takich określeń Palestyńczycy próbują stworzyć wrażenie, że nie była niewinną nastolatką, ale Żydówką, która żyła w osiedlu i służyła w IDF.


Ten typ dezinformacji ma na celu przekazanie komunikatu, że Rina była uprawnionym celem, ponieważ była jedną z setek tysięcy żydowskich osadników, mieszkających na Zachodnim Brzegu oraz czynnym członkiem IDF. Palestyńska publiczność ze swe strony często szybko potwierdza takie kłamstwa, żeby usprawiedliwić zamachy terrorystyczne  na Żydów.


Szczególnie niepokojące jest to, że także media kontrolowane przez prezydenta Autonomii Palestyńskiej, Mahmouda Abbasa, szerzą to kłamstwo, że zamordowana nastolatka była „osadniczką” i „żołnierką”.  


Informując o zamachu terrorystycznym oficjalna agencja informacyjna Abbasa, Wafa, podała w komunikacie z 23 sierpnia:

"Izraelskie siły okupacyjne zamknęły w piątek główne drogi do wsi na zachód od Ramallah i wzmocniły swoją obecność militarną w okolicach Ramallah pod pretekstem, że została zabita osadniczka, a inni odnieśli rany w pobliżu osiedla Dolew, które zostało zbudowane na ziemiach [Palestyńczyków] na zachód od Ramallah”.

Słowo „pretekst” ma na  celu rzucenie wątpliwości na wersję władz izraelskich w sprawie okoliczności zamordowania nastolatki. To jest agencja Abbasa mówiąca swoim czytelnikom, że nie ma dowodów, że izraelska nastolatka została zamordowana w zamachu terrorystycznym i jest to jedynie twierdzenie władz izraelskich.  


Chociaż agencja wiedziała, że Rina była z izraelskiego miasta leżącego koło głównego lotniska Izraela (Lotniska Ben Guriona), nadal zdecydowała nazywać ją ”osadniczką”. Dlaczego? Ponieważ zdaniem agencji informacyjnej Abbasa wolno mordować osadników, ponieważ żyją na „ziemi palestyńskich mieszkańców”. Innymi słowy, oficjalna agencja informacyjna Abbasa mówi, że ta Żydówka zasługiwała na straszliwą śmierć, bo mieszkała w „nielegalnym osiedlu”.  


Rządząca frakcja Abbasa, Fatah, także dołączyła do kampanii kłamstw przez opisanie zamordowanej żydowskiej nastolatki jako ”osadniczki”, a jej ojca i brata jako „osadników”. Przez szerzenie takich kłamstw Fatah sugeruje, że Rina nie była po prostu zwykłą nastolatką na pikniku ze swoją rodziną.  


Podczas gdy oficjalne media Abbasa nadal określają Rinę mianem „osadniczka”, inne popularne media palestyńskie szerzyły inne kłamstwo, że była ona „żołnierką” – tworząc fałszywe wrażenie, że celowano w nią w „prawomocnej operacji oporu przeciwko uzbrojonej Żydówce w mundurze”.  


Palestyńska agencja informacyjna Ma'an, która jest blisko związana z władzami Autonomii Palestyńskiej i z Abbasem, jako jedna z pierwszych organizacji medialnych opublikowała fałszywą wiadomość, że Rina była „żołnierką”. Agencja miała nawet czelność powiedzieć swoim czytelnikom, że „izraelskie media poinformowały, że żołnierka” została zabita w wybuchu bomby.


Nie trzeba mówić, że izraelskie media nigdy nie mówiły o Rinie jako o „żołnierce” ani „osadniczce”. Ma'an i reszta palestyńskich mediów nie pozwala jednak, by fakty wchodziły im w drogę, ponieważ prawda może być „niewygodna”.  


Mówiąc o niewygodnych prawdach, tutaj jest inny fakt: Abbas i jego Autonomia Palestyńska nie potępili zamordowania żydowskiej nastolatki. Ich milczenie w rzeczywistości gromko ogłasza ich aprobatę dla takich zamachów terrorystycznych, szczególnie kiedy, jak twierdzą, ofiarą jest „osadnik” lub „żołnierz”. Jak może Abbas potępić zamordowanie żydowskiej dziewczyny, kiedy mówi swojej ludności poprzez swoje media, że Rina nie była niewinną nastolatką?


Kiedy ludzie zastanawiają się nad tymi niepokojącymi faktami, należy wspomnieć, że za każdym razem, kiedy Żyd zostaje zamordowany lub ranny w zamachu terrorystycznym, wśród Palestyńczyków wybucha masowe świętowanie. Wkrótce po zamordowaniu Riny kilka grup palestyńskich, włącznie z Hamasem, Islamskim Dżihadem i rozmaitymi frakcjami OWP, takimi jak Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny (LFWP) i Demokratyczny Front Wyzwolenia Palestyny (DFWP wydały oświadczenia wychwalające zamordowanie nastolatki i wzywające Palestyńczyków, by nasilili „jakościowe” ataki na Izrael.  


Ani jeden Palestyńczyk nie odważył się przemówić przeciwko rzezi; to milczenie, oczywiście, nie jest zaskakujące. Przy nieustannym antyizraelskim podżeganiu żaden Palestyńczyk nie odważy się pójść przeciwko fali przez potępienie zamachu terrorystycznego ze strachu, że otrzyma łatkę zdrajcy. Wręcz odwrotnie, każdy Palestyńczyk, który chwali zamachy terrorystyczne przeciwko Izraelowi, zyskuje szacunek i jest uznawany za bohatera.  


Na koniec ważne jest zauważenie, że wiele palestyńskich mediów i funkcjonariuszy nadal mówi o całym Izraelu jako o „okupowanej Palestynie”. Nie widzą żadnej różnicy między Żydem żyjącym na Zachodnim Brzegu, a Żydem żyjącym wewnątrz Izraela. Dla nich wszyscy Żydzi są osadnikami i kolonizatorami, i wszystkie miasta wewnątrz Izraela -  Tel Awiw, Hajfa, Aszkelon, Aszdod, Ejlat, jak również Lod, miasto rodzinne Riny – są „okupowane”. W oczach Palestyńczyków cały Izrael jest  "okupowany" i jest "osiedlem".


Uważają
 także każdego Żyda, który odwiedza Wzgórze Świątynne, za „osadnika”, także jeśli on czy ona nie mieszka w osiedlu na zachodnim Brzegu. Celem jest przedstawienie żydowskich odwiedzających jako wrogich kolonizatorów z misją "zbezczeszczenia" meczetu. Tego typu retoryka ma na celu zachęcanie Palestyńczyków do dokonywania zamachów terrorystycznych na żydowskich „agresorach”.  


Kiedy palestyńscy terroryści wystrzelili trzy rakiety na Sderot 25 sierpnia 2019 roku, palestyńskie media informowały, że Sderot jest „osiedlem”. Jeśli ktokolwiek ma wątpliwości: Sderot jest izraelskim miastem na pustyni Negew, nie zaś „osiedlem”. Przez używanie określenia „osiedle” Palestyńczycy raz jeszcze próbują stworzyć wrażenie, że to miasto jest prawomocnym celem ataku rakietowego, ponieważ jest „nielegalnym osiedlem”.


Retoryka i kłamstwa palestyńskich mediów są po prostu częścią długotrwałej palestyńskiej kampanii podżegania przeciwko Izraelowi i Żydom. Dla tych mediów prawda jest tylko innym słowem na to, co dawno zostało już zakłamane.


Palestinians: Why Allow Facts to Get in the Way?

Gatestone Institute, 28 sierpnia 2019

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Bassam Tawil

Muzułmański badacz i publicysta mieszkający na Bliskim Wschodzie.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 680 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Szminkowanie trupa z Oslo   Koraszewski   2019-09-21
Boko Haram: krwawy terror, końca nie widać   Bulut   2019-09-18
Dorastaliśmy nienawidząc i przeklinając Żydów   Koraszewski   2019-09-15
Iran jest gotowy do ”wymazania syjonistycznego reżimu z mapy”   Rafizadeh   2019-09-14
Ewoluująca ideologia białej supremacji i jej protagoniści   i Yigal Carmon   2019-09-13
Wojna, pokój, podżegacze i podżegani   Koraszewski   2019-09-12
Palestyńczycy: Dlaczego fakty miałyby nam wchodzić w drogę?   Tawil   2019-09-11
Bal tchórzy, opętanych i szubrawców   Koraszewski   2019-09-05
Do europejskich przywódców: żydowskie życie jest tanie   Milliere   2019-09-03
Hamas, Islamski Dżihad: "Krąg ognia rozszerza się"   Toameh   2019-08-31
Wehikuł czasu Mahmouda Abbasa skazuje pokój (raz jeszcze)   Tobin   2019-08-30
Kto mówi, że przestępstwo nie popłaca?   Bedein   2019-08-23
Pięć nagłówków pokazuje antysemickie incydenty na całym świecie - analiza   Frantzman   2019-08-22
Proirańska, antyizraelska polityka zagraniczna Niemiec   Kern   2019-08-14
Palestyńczycy w potrzebie lustra?   Tawil   2019-08-11
Powody, dla których pokojowe rozwiązania konfliktu arabsko-izraelskiego zawsze zawodzą   Hamid   2019-08-10
BDS, Omar Shakir i eliminacjonizm wobec izraela   Steinberg   2019-08-04
Plan Hamasu i Iranu na zlikwidowanie Izraela   Tawil   2019-07-29
Walka z BDS. Część I   Rosenthal   2019-07-27
Hamas maszeruje, by zniszczyć Izrael   Toameh   2019-07-26
Antyizraelskie prawa zaproponowane przez Dublin: złe dla Irlandii, gorsze dla Palestyńczyków, straszne dla wszystkich   Franklin   2019-07-13
Nihil novi   Lewin   2019-07-11
Tak, antysyjonizm jest tylko najnowszą odmianą antysemityzmu     2019-07-04
Palestyńscy ”umiarkowani”: karabiny, granaty i terroryzm    Tawil   2019-06-29
Dlaczego neonaziści tak bardzo kochają ruch BDS?     Marquardt-Bigman   2019-06-26
Haniebny wzrost antysemityzmu a antysemicki tweet znanego aktora   Frantzman   2019-06-25
Zatajany los palestyńskich chrześcijan   Ibrahim   2019-06-24
Mułłowie obiecują ”koniec” Izraela i amerykańskiej cywilizacji   Rafizadeh   2019-06-22
Rewelacje o Hezbollahu w Wielkiej Brytanii częścią niepokojącego trendu obłaskawiania Iranu   Frantzman   2019-06-19
Normalizacja islamskiego antysemityzmu   Wójcik   2019-06-06
Ludobójstwo chrześcijan weszło na ”alarmujący etap”   Ibrahim   2019-05-29
Na początku był Arab z nożem. 180 lat wykrętów (wersja 2)   Collier   2019-05-21
Bliskowschodni ruch antypokojowy   Toameh   2019-05-20
Radziecki antysyjonizm i współczesny antysemityzm lewicy   Tabarovsky   2019-05-18
Między Eurowizją a tańcem z Hamasem   Collins   2019-05-12
Ilhan Omar – ignorancja i bigoteria w sprawie rakiet z Gazy   Dershowitz   2019-05-09
Jak palestyńscy przywódcy zachęcają do terroryzmu   Tawil   2019-05-08
Nie, to nie jest o „rasie”   Rosenthal   2019-05-06
Unia Europejska: pielęgnowanie niestabilności i terroryzmu na Bliskim Wschodzie   Kahn   2019-05-05
Facebook walczy z Fake News stronniczym wideo z Gazy   Miller   2019-05-04
Abbas chce kryzysu humanitarnego   Bergman   2019-05-01
Dlaczego główny nurt polityki jest winny szerzenia się antysemityzmu   Collier   2019-04-29
Grecja: „Strefa zakazana” w Atenach?   Polizoidou   2019-04-27
Iran: nowe słownictwo lalki brzuchomówcy   Taheri   2019-04-26
Co dzieje się z Palestyńczykami, którzy żądają lepszego życia?   Toameh   2019-04-23
Uczciwość Hamasu i umowa stulecia   Toameh   2019-04-20
Współczujący wszystkich krajów łączą się   Koraszewski   2019-04-17
Tak, palestyńska tożsamość jest pomyślana tylko jako broń przeciwko Izraelowi     2019-04-15
Co się kryje za sprzeciwem wobec pokoju z Izraelem?   Tawil   2019-04-07
Wielka Brytania: Radykalni muzułmanie mile widziani, prześladowani  chrześcijanie wręcz przeciwnie   Ibrahim   2019-04-06
Konflikt świata z Izraelem w liczbach. Izraelsko-arabski konflikt w kontekście – jakiego nigdy nie widzieliście   Collier   2019-04-03
Między Gazą a Wzgórzami Golan   Collins   2019-03-31
Iran krok za krokiem zbliża się do swojego celu:  "wymazania Izraela z mapy"   Rafizadeh   2019-03-27
CODE PINK przekracza czerwoną linię w Iranie   Collins   2019-03-24
Iran: egzekucje dzieci, amputacje, chłosty   Rafizadeh   2019-03-22
Uratowani Jazydzi stoją przed ponurą przyszłością po powrocie do Iraku   Frantzman   2019-03-21
Zbrodnie wojenne Hamasu przeciwko Izraelowi i Palestyńczykom   Tawil   2019-03-20
Obalanie oskarżenia o użycie „nieproporcjonalnej siły”   Plosker   2019-03-18
Palestyńczycy: Abbas staje przed „sądem” pod zarzutem zdrady   Toameh   2019-03-17
Nie wiatr niesie odpowiedź na ”balonowy terror”   Collins   2019-03-14
Palestyńczycy: Nie dla pokoju i pojednania z „niewiernymi”   Toameh   2019-03-13
Kolorowe pranie czy pranie mózgów - uwagi o Eurowizji w Izraelu?   Benson   2019-03-08
Palestyńczycy: "Nie ma miejsca na twór syjonistyczny w Palestynie”   Tawil   2019-03-07
Iran: narastające prześladowania chrześcijan   Rafizadeh   2019-03-05
Dzwon alarmowy – powrót antysemityzmu   Collins   2019-02-28
Zbrodnie wojenne Hamasu i Islamskiego Dżihadu wobec dzieci i kobiet   Tawil   2019-02-23
“Nowy Bliski Wschód” – może za 500 lat?   Rosenthal   2019-02-22
Dlaczego brytyjska lewica nie zacznie czepiać się kogoś innego?    MacEoin   2019-02-19
Do ludzi z Gazy: kupcie sobie własne cholerne szpitale   Rose   2019-02-16
Skąd się bierze gwałtowny wzrost antysemityzmu na świecie?   Dershowitz   2019-02-15
Tragedia wschodnich chrześcijan i na czym polega żydostwo   Lewin   2019-02-14
Irańska rewolucja i uprzedzenia establishmentu   Glick   2019-02-03
Przypomnienia, wspomnienia i upamiętnienia Holocaustu   Collins   2019-01-27
”Guardian” delegitymizuje Izrael w kłamliwym artykule redakcyjnym   Plosker   2019-01-26
Naziści w przebraniu. Antyizraelskie przesłanie jest skrajnie prawicową retoryką   Collier   2019-01-24
Co mają wspólnego Mahmoud Abbas i handlarze narkotykami   Amos   2019-01-21
Kiedy skrajnie prawicowi żydożercy zgadzają się ze skrajnie lewicowymi żydożercami   Marquardt-Bigman   2019-01-14
Palestyńczycy: Prawdziwe ”zbrodnie”   Tawil   2019-01-12
Pallywood znowu podnosi swój ohydny łeb   Lieberman   2019-01-08
Palestyna: Co byłoby, gdyby nie było wojny sześciodniowej?   Sherman   2019-01-06
Gaza: sześć kłamstw i jedna prawda   Maroun   2019-01-04
Erdoğan nie jest dobrotliwym sułtanem z przeszłości, jest potworem, którego trzeba powstrzymać   Yemini   2019-01-03
Dżihadystyczny psychopata: czaruje nas, uwodzi i pożera   Chesler   2018-12-31
Rasowa polityka antysemityzmu i islamofobii   Frantzman   2018-12-30
Sił dżihadu nie można oswoić ani obłaskawić   Yemini   2018-12-28
Żadnych Żydów w Europie i żadnego państwa żydowskiego na Bliskim Wschodzie   Meotti   2018-12-27
Zwolennicy ISIS grożą zamachami terrorystycznymi podczas Świąt     2018-12-23
Co złego to Żydzi   Rosenthal   2018-12-18
Antysemityzm drogą do kariery w Turcji   Bulut   2018-12-17
11 w Pittsburghu i niemowlę w Ofra     2018-12-14
Walcz z antysemityzmem w swoim domu, a nie u sąsiada   Maroun   2018-12-11
Brytyjski profesor – fan Hamasu i jego ”poezja”     2018-12-05
Brendan O’Neill o obsesji potępiania Izraela przez lewicę   Coyne   2018-11-28
Jak wyrwać się z łap osobliwie pojmowanej empatii?   Koraszewski   2018-11-24
Dlaczego wznowione sankcje wobec Iranu są dobre dla Palestyńczyków   Toameh   2018-11-23
Tykająca bomba zegarowa islamskiej nienawiści do Żydów w USA   Bergman   2018-11-21
Jak ”New York Times” usprawiedliwia antysemityzm   Chesler   2018-11-18
Rzeź chrześcijan, brak reakcji egipskich władz   Ibrahim   2018-11-13
Żydzi a rządy prawa w Europie   Gerstenfeld   2018-11-12
Asia Bibi: Pakistańska zdrada sprawiedliwości   Meotti   2018-11-07

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk