Prawda

Środa, 14 kwietnia 2021 - 15:48

« Poprzedni Następny »


Palestyńczycy: Dlaczego fakty miałyby nam wchodzić w drogę?


Bassam Tawil 2019-09-11

Dlaczego warto wspomnieć szczegóły o mieście rodzinnym Riny Shnerb i o jej wieku? Ponieważ palestyńskie media znowu prowadzą kampanię fabrykacji i kłamstw, żeby usprawiedliwić zamach terrorystyczny i zamordowanie niewinnej żydowskiej nastolatki. Na zdjęciu: Rina Shnerb, zamordowana 23 sierpnia przez bombę terrorystów. (Zdjęcie od rodziny ofiary)
Dlaczego warto wspomnieć szczegóły o mieście rodzinnym Riny Shnerb i o jej wieku? Ponieważ palestyńskie media znowu prowadzą kampanię fabrykacji i kłamstw, żeby usprawiedliwić zamach terrorystyczny i zamordowanie niewinnej żydowskiej nastolatki. Na zdjęciu: Rina Shnerb, zamordowana 23 sierpnia przez bombę terrorystów. (Zdjęcie od rodziny ofiary)

Rina Shnerb, 17-latka, która zginęła w palestyńskim zamachu terrorystycznym na Zachodnim Brzegu 23 sierpnia, urodziła się i wychowała w izraelskim mieście Lod. Nigdy nie mieszkała w żadnym osiedlu na Zachodnim Brzegu. Ponadto nigdy nie służyła w Izraelskich Siłach Obronnych (IDF) ani w żadnej agencji bezpieczeństwa, bo była zbyt młoda, by zwerbowano ją do służby.


Rinę zabił wybuch bomby, kiedy wraz z rodziną odwiedzała popularne źródło Ein Buwin w pobliżu miasta Ramallah na Zachodnim Brzegu. Jej ojciec, Eitan, i brat, Dvir, zostali ranni, kiedy wybuchła bomba umieszczona w pobliżu źródła.


Dlaczego warto wspomnieć szczegóły o mieście rodzinnym Riny Shnerb i o jej wieku? Ponieważ palestyńskie media znowu prowadzą kampanię fabrykacji i kłamstw, żeby usprawiedliwić zamach terrorystyczny i zamordowanie niewinnej żydowskiej nastolatki.


Lod nie jest osiedlem. Jest to miasto ulokowane w centralnym regionie Izraela i ma także 30% populacji arabskiej.


Palestyńskim mediom nie jest jednak wygodnie informować o faktach związanych z tym zamachem terrorystycznym. W oczach palestyńskich redaktorów wiadomości i dziennikarzy Rina była "osadniczką" i "żołnierką." Przez używanie takich określeń Palestyńczycy próbują stworzyć wrażenie, że nie była niewinną nastolatką, ale Żydówką, która żyła w osiedlu i służyła w IDF.


Ten typ dezinformacji ma na celu przekazanie komunikatu, że Rina była uprawnionym celem, ponieważ była jedną z setek tysięcy żydowskich osadników, mieszkających na Zachodnim Brzegu oraz czynnym członkiem IDF. Palestyńska publiczność ze swe strony często szybko potwierdza takie kłamstwa, żeby usprawiedliwić zamachy terrorystyczne  na Żydów.


Szczególnie niepokojące jest to, że także media kontrolowane przez prezydenta Autonomii Palestyńskiej, Mahmouda Abbasa, szerzą to kłamstwo, że zamordowana nastolatka była „osadniczką” i „żołnierką”.  


Informując o zamachu terrorystycznym oficjalna agencja informacyjna Abbasa, Wafa, podała w komunikacie z 23 sierpnia:

"Izraelskie siły okupacyjne zamknęły w piątek główne drogi do wsi na zachód od Ramallah i wzmocniły swoją obecność militarną w okolicach Ramallah pod pretekstem, że została zabita osadniczka, a inni odnieśli rany w pobliżu osiedla Dolew, które zostało zbudowane na ziemiach [Palestyńczyków] na zachód od Ramallah”.

Słowo „pretekst” ma na  celu rzucenie wątpliwości na wersję władz izraelskich w sprawie okoliczności zamordowania nastolatki. To jest agencja Abbasa mówiąca swoim czytelnikom, że nie ma dowodów, że izraelska nastolatka została zamordowana w zamachu terrorystycznym i jest to jedynie twierdzenie władz izraelskich.  


Chociaż agencja wiedziała, że Rina była z izraelskiego miasta leżącego koło głównego lotniska Izraela (Lotniska Ben Guriona), nadal zdecydowała nazywać ją ”osadniczką”. Dlaczego? Ponieważ zdaniem agencji informacyjnej Abbasa wolno mordować osadników, ponieważ żyją na „ziemi palestyńskich mieszkańców”. Innymi słowy, oficjalna agencja informacyjna Abbasa mówi, że ta Żydówka zasługiwała na straszliwą śmierć, bo mieszkała w „nielegalnym osiedlu”.  


Rządząca frakcja Abbasa, Fatah, także dołączyła do kampanii kłamstw przez opisanie zamordowanej żydowskiej nastolatki jako ”osadniczki”, a jej ojca i brata jako „osadników”. Przez szerzenie takich kłamstw Fatah sugeruje, że Rina nie była po prostu zwykłą nastolatką na pikniku ze swoją rodziną.  


Podczas gdy oficjalne media Abbasa nadal określają Rinę mianem „osadniczka”, inne popularne media palestyńskie szerzyły inne kłamstwo, że była ona „żołnierką” – tworząc fałszywe wrażenie, że celowano w nią w „prawomocnej operacji oporu przeciwko uzbrojonej Żydówce w mundurze”.  


Palestyńska agencja informacyjna Ma'an, która jest blisko związana z władzami Autonomii Palestyńskiej i z Abbasem, jako jedna z pierwszych organizacji medialnych opublikowała fałszywą wiadomość, że Rina była „żołnierką”. Agencja miała nawet czelność powiedzieć swoim czytelnikom, że „izraelskie media poinformowały, że żołnierka” została zabita w wybuchu bomby.


Nie trzeba mówić, że izraelskie media nigdy nie mówiły o Rinie jako o „żołnierce” ani „osadniczce”. Ma'an i reszta palestyńskich mediów nie pozwala jednak, by fakty wchodziły im w drogę, ponieważ prawda może być „niewygodna”.  


Mówiąc o niewygodnych prawdach, tutaj jest inny fakt: Abbas i jego Autonomia Palestyńska nie potępili zamordowania żydowskiej nastolatki. Ich milczenie w rzeczywistości gromko ogłasza ich aprobatę dla takich zamachów terrorystycznych, szczególnie kiedy, jak twierdzą, ofiarą jest „osadnik” lub „żołnierz”. Jak może Abbas potępić zamordowanie żydowskiej dziewczyny, kiedy mówi swojej ludności poprzez swoje media, że Rina nie była niewinną nastolatką?


Kiedy ludzie zastanawiają się nad tymi niepokojącymi faktami, należy wspomnieć, że za każdym razem, kiedy Żyd zostaje zamordowany lub ranny w zamachu terrorystycznym, wśród Palestyńczyków wybucha masowe świętowanie. Wkrótce po zamordowaniu Riny kilka grup palestyńskich, włącznie z Hamasem, Islamskim Dżihadem i rozmaitymi frakcjami OWP, takimi jak Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny (LFWP) i Demokratyczny Front Wyzwolenia Palestyny (DFWP wydały oświadczenia wychwalające zamordowanie nastolatki i wzywające Palestyńczyków, by nasilili „jakościowe” ataki na Izrael.  


Ani jeden Palestyńczyk nie odważył się przemówić przeciwko rzezi; to milczenie, oczywiście, nie jest zaskakujące. Przy nieustannym antyizraelskim podżeganiu żaden Palestyńczyk nie odważy się pójść przeciwko fali przez potępienie zamachu terrorystycznego ze strachu, że otrzyma łatkę zdrajcy. Wręcz odwrotnie, każdy Palestyńczyk, który chwali zamachy terrorystyczne przeciwko Izraelowi, zyskuje szacunek i jest uznawany za bohatera.  


Na koniec ważne jest zauważenie, że wiele palestyńskich mediów i funkcjonariuszy nadal mówi o całym Izraelu jako o „okupowanej Palestynie”. Nie widzą żadnej różnicy między Żydem żyjącym na Zachodnim Brzegu, a Żydem żyjącym wewnątrz Izraela. Dla nich wszyscy Żydzi są osadnikami i kolonizatorami, i wszystkie miasta wewnątrz Izraela -  Tel Awiw, Hajfa, Aszkelon, Aszdod, Ejlat, jak również Lod, miasto rodzinne Riny – są „okupowane”. W oczach Palestyńczyków cały Izrael jest  "okupowany" i jest "osiedlem".


Uważają
 także każdego Żyda, który odwiedza Wzgórze Świątynne, za „osadnika”, także jeśli on czy ona nie mieszka w osiedlu na zachodnim Brzegu. Celem jest przedstawienie żydowskich odwiedzających jako wrogich kolonizatorów z misją "zbezczeszczenia" meczetu. Tego typu retoryka ma na celu zachęcanie Palestyńczyków do dokonywania zamachów terrorystycznych na żydowskich „agresorach”.  


Kiedy palestyńscy terroryści wystrzelili trzy rakiety na Sderot 25 sierpnia 2019 roku, palestyńskie media informowały, że Sderot jest „osiedlem”. Jeśli ktokolwiek ma wątpliwości: Sderot jest izraelskim miastem na pustyni Negew, nie zaś „osiedlem”. Przez używanie określenia „osiedle” Palestyńczycy raz jeszcze próbują stworzyć wrażenie, że to miasto jest prawomocnym celem ataku rakietowego, ponieważ jest „nielegalnym osiedlem”.


Retoryka i kłamstwa palestyńskich mediów są po prostu częścią długotrwałej palestyńskiej kampanii podżegania przeciwko Izraelowi i Żydom. Dla tych mediów prawda jest tylko innym słowem na to, co dawno zostało już zakłamane.


Palestinians: Why Allow Facts to Get in the Way?

Gatestone Institute, 28 sierpnia 2019

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Bassam Tawil

Muzułmański badacz i publicysta mieszkający na Bliskim Wschodzie.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 842 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Niewidzialna wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Rosenthal   2021-04-06
Obcinanie głów dzieciom w Mozambiku   Bergman   2021-04-03
“Wojna jest podstępem, czyli pytanie, którą Kartę OWP czytasz?   Fitzgerald   2021-03-30
Autonomia Palestyńska daje mordercom rodziny Fogel 50 procent podwyżki   Fitzgerald   2021-03-25
W poszukiwaniu nowych sposobów finansowania terrorystycznego reżimu   Flatow   2021-03-22
Ludzie ludziom szykują ten los   Koraszewski   2021-03-21
Kiedy skrajna lewica walczy z antysemityzmem…     2021-03-19
Teheran nie daje mi spokoju   Chesler   2021-03-16
Kaszmir – sojusz militarny Azerbejdżanu, Turcji i Pakistanu   Ahmad   2021-03-09
“New York Times” wybiela Turcję   Frantzman   2021-03-09
Palestyńscy terroryści do Bidena: nie wierz palestyńskiemu kierownictwu   Tawil   2021-03-08
Świat krytykuje Izrael za brak szczepień Palestyńczyków, chociaż dostarczają szczepionki mimo, że nie są do tego zobowiązani   Coyne   2021-03-03
Iran: dążenie mułłów do zdobycia broni jądrowej   Rafizadeh   2021-03-01
Pokolenie oszukanych, którzy popierają BDS   Kemp   2021-02-27
Czy Joe zapomniał Józefa?   Rosenthal   2021-02-18
Gwałcone i mordowane: chrześcijańskie dziewczęta w Pakistanie   Ibrahim   2021-02-16
Rola Iranu w Jemenie: chwiejność USA i UE   Rafizadeh   2021-02-11
Ludobójczy antyizraelizm: tykająca bomba zegarowaJak i dlaczego Zachód zasnął, kiedy islamizm rozprzestrzenił się 20 lat temu   i Richard Landes   2021-02-09
Amerykański pisarz ogląda Europę   Koraszewski   2021-02-04
Nie, to nie jest paranoja   Rosenthal   2021-02-04
“Szczepionkowy Apartheid” – jawne oszczerstwo, ale zbyt dobre, by mu się oprzeć   Pickles   2021-01-31
Religijna transformacja francuskich szkół   Meotti   2021-01-30
Przemilczana ale rozpowszechniona inwersja Holokaustu     2021-01-28
Walka B’Tselem o zdobycie jakiegoś znaczenia trwa, by zakończyć się porażką   Amos   2021-01-27
BDS jest zagrożeniem dla całego wolnego świata   Landes   2021-01-23
Media: Izrael musi być oczerniany za swój bijący światowy rekord program szczepień   Kemp   2021-01-20
Ataki mediów na Izrael są dobrane do potrzeb chwili   Amos   2021-01-19
Turcja: Turcy czczą sympatyka nazizmu   Bulut   2021-01-16
Szczepienia i odwieczna plaga   Collins   2021-01-12
„Guardian” znowu rozpowszechnia kłamstwo o „izraelskim apartheidzie”   Levick   2021-01-11
Pora, by świat położył kres globalnej sieci przestępczości i korupcji Hezbollahu i Iranu   Alamuddin   2021-01-09
Administracja Bidena i “Wojna o prawo powrotu”   Rosenthal   2020-12-29
Dżihad w Boże Narodzenie: "Zimno zabijaj ich z nienawiścią i wściekłością"   Kemp   2020-12-25
Turcja zapowiada powrót Turków     2020-12-24
AP: Cały Izrael jest “naszą ziemią, Palestyną”; wszyscy Izraelczycy są osadnikami;  koniec Izraela jest pewny   Zilberdik   2020-12-24
Palestyńskie podżeganie przeciwko izraelskim dziennikarzom   Tawil   2020-12-17
Czy Teheran buduje “kuchnię diabła”?   Taheri   2020-12-12
Magazyn “Time” opublikował stronniczy, popierający BDS artykuł, który udaje, że jest obiektywny     2020-12-11
Zagrzebane w relacjach “Guardiana” o śmierci szefa programu nuklearnego Iranu: wezwania Teheranu do zniszczenia Izraela   Levick   2020-12-05
Premier AP, Shtajjeh, broni polityki “płaca za mordowanie”   Fitzgerald   2020-11-29
Mordercza wojna o zdrowie moralne   Koraszewski   2020-11-27
Ciekawy opis antysemityzmu z 1944 roku dokładnie opisuje antysyjonizm     2020-11-27
Dlaczego Bractwo Muzułmańskie wylazło z nory   Toameh   2020-11-22
Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14
Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk