Palestyńczycy: Dlaczego fakty miałyby nam wchodzić w drogę?


Bassam Tawil 2019-09-11

Dlaczego warto wspomnieć szczegóły o mieście rodzinnym Riny Shnerb i o jej wieku? Ponieważ palestyńskie media znowu prowadzą kampanię fabrykacji i kłamstw, żeby usprawiedliwić zamach terrorystyczny i zamordowanie niewinnej żydowskiej nastolatki. Na zdjęciu: Rina Shnerb, zamordowana 23 sierpnia przez bombę terrorystów. (Zdjęcie od rodziny ofiary)
Dlaczego warto wspomnieć szczegóły o mieście rodzinnym Riny Shnerb i o jej wieku? Ponieważ palestyńskie media znowu prowadzą kampanię fabrykacji i kłamstw, żeby usprawiedliwić zamach terrorystyczny i zamordowanie niewinnej żydowskiej nastolatki. Na zdjęciu: Rina Shnerb, zamordowana 23 sierpnia przez bombę terrorystów. (Zdjęcie od rodziny ofiary)

Rina Shnerb, 17-latka, która zginęła w palestyńskim zamachu terrorystycznym na Zachodnim Brzegu 23 sierpnia, urodziła się i wychowała w izraelskim mieście Lod. Nigdy nie mieszkała w żadnym osiedlu na Zachodnim Brzegu. Ponadto nigdy nie służyła w Izraelskich Siłach Obronnych (IDF) ani w żadnej agencji bezpieczeństwa, bo była zbyt młoda, by zwerbowano ją do służby.


Rinę zabił wybuch bomby, kiedy wraz z rodziną odwiedzała popularne źródło Ein Buwin w pobliżu miasta Ramallah na Zachodnim Brzegu. Jej ojciec, Eitan, i brat, Dvir, zostali ranni, kiedy wybuchła bomba umieszczona w pobliżu źródła.


Dlaczego warto wspomnieć szczegóły o mieście rodzinnym Riny Shnerb i o jej wieku? Ponieważ palestyńskie media znowu prowadzą kampanię fabrykacji i kłamstw, żeby usprawiedliwić zamach terrorystyczny i zamordowanie niewinnej żydowskiej nastolatki.


Lod nie jest osiedlem. Jest to miasto ulokowane w centralnym regionie Izraela i ma także 30% populacji arabskiej.


Palestyńskim mediom nie jest jednak wygodnie informować o faktach związanych z tym zamachem terrorystycznym. W oczach palestyńskich redaktorów wiadomości i dziennikarzy Rina była "osadniczką" i "żołnierką." Przez używanie takich określeń Palestyńczycy próbują stworzyć wrażenie, że nie była niewinną nastolatką, ale Żydówką, która żyła w osiedlu i służyła w IDF.


Ten typ dezinformacji ma na celu przekazanie komunikatu, że Rina była uprawnionym celem, ponieważ była jedną z setek tysięcy żydowskich osadników, mieszkających na Zachodnim Brzegu oraz czynnym członkiem IDF. Palestyńska publiczność ze swe strony często szybko potwierdza takie kłamstwa, żeby usprawiedliwić zamachy terrorystyczne  na Żydów.


Szczególnie niepokojące jest to, że także media kontrolowane przez prezydenta Autonomii Palestyńskiej, Mahmouda Abbasa, szerzą to kłamstwo, że zamordowana nastolatka była „osadniczką” i „żołnierką”.  


Informując o zamachu terrorystycznym oficjalna agencja informacyjna Abbasa, Wafa, podała w komunikacie z 23 sierpnia:

"Izraelskie siły okupacyjne zamknęły w piątek główne drogi do wsi na zachód od Ramallah i wzmocniły swoją obecność militarną w okolicach Ramallah pod pretekstem, że została zabita osadniczka, a inni odnieśli rany w pobliżu osiedla Dolew, które zostało zbudowane na ziemiach [Palestyńczyków] na zachód od Ramallah”.

Słowo „pretekst” ma na  celu rzucenie wątpliwości na wersję władz izraelskich w sprawie okoliczności zamordowania nastolatki. To jest agencja Abbasa mówiąca swoim czytelnikom, że nie ma dowodów, że izraelska nastolatka została zamordowana w zamachu terrorystycznym i jest to jedynie twierdzenie władz izraelskich.  


Chociaż agencja wiedziała, że Rina była z izraelskiego miasta leżącego koło głównego lotniska Izraela (Lotniska Ben Guriona), nadal zdecydowała nazywać ją ”osadniczką”. Dlaczego? Ponieważ zdaniem agencji informacyjnej Abbasa wolno mordować osadników, ponieważ żyją na „ziemi palestyńskich mieszkańców”. Innymi słowy, oficjalna agencja informacyjna Abbasa mówi, że ta Żydówka zasługiwała na straszliwą śmierć, bo mieszkała w „nielegalnym osiedlu”.  


Rządząca frakcja Abbasa, Fatah, także dołączyła do kampanii kłamstw przez opisanie zamordowanej żydowskiej nastolatki jako ”osadniczki”, a jej ojca i brata jako „osadników”. Przez szerzenie takich kłamstw Fatah sugeruje, że Rina nie była po prostu zwykłą nastolatką na pikniku ze swoją rodziną.  


Podczas gdy oficjalne media Abbasa nadal określają Rinę mianem „osadniczka”, inne popularne media palestyńskie szerzyły inne kłamstwo, że była ona „żołnierką” – tworząc fałszywe wrażenie, że celowano w nią w „prawomocnej operacji oporu przeciwko uzbrojonej Żydówce w mundurze”.  


Palestyńska agencja informacyjna Ma'an, która jest blisko związana z władzami Autonomii Palestyńskiej i z Abbasem, jako jedna z pierwszych organizacji medialnych opublikowała fałszywą wiadomość, że Rina była „żołnierką”. Agencja miała nawet czelność powiedzieć swoim czytelnikom, że „izraelskie media poinformowały, że żołnierka” została zabita w wybuchu bomby.


Nie trzeba mówić, że izraelskie media nigdy nie mówiły o Rinie jako o „żołnierce” ani „osadniczce”. Ma'an i reszta palestyńskich mediów nie pozwala jednak, by fakty wchodziły im w drogę, ponieważ prawda może być „niewygodna”.  


Mówiąc o niewygodnych prawdach, tutaj jest inny fakt: Abbas i jego Autonomia Palestyńska nie potępili zamordowania żydowskiej nastolatki. Ich milczenie w rzeczywistości gromko ogłasza ich aprobatę dla takich zamachów terrorystycznych, szczególnie kiedy, jak twierdzą, ofiarą jest „osadnik” lub „żołnierz”. Jak może Abbas potępić zamordowanie żydowskiej dziewczyny, kiedy mówi swojej ludności poprzez swoje media, że Rina nie była niewinną nastolatką?


Kiedy ludzie zastanawiają się nad tymi niepokojącymi faktami, należy wspomnieć, że za każdym razem, kiedy Żyd zostaje zamordowany lub ranny w zamachu terrorystycznym, wśród Palestyńczyków wybucha masowe świętowanie. Wkrótce po zamordowaniu Riny kilka grup palestyńskich, włącznie z Hamasem, Islamskim Dżihadem i rozmaitymi frakcjami OWP, takimi jak Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny (LFWP) i Demokratyczny Front Wyzwolenia Palestyny (DFWP wydały oświadczenia wychwalające zamordowanie nastolatki i wzywające Palestyńczyków, by nasilili „jakościowe” ataki na Izrael.  


Ani jeden Palestyńczyk nie odważył się przemówić przeciwko rzezi; to milczenie, oczywiście, nie jest zaskakujące. Przy nieustannym antyizraelskim podżeganiu żaden Palestyńczyk nie odważy się pójść przeciwko fali przez potępienie zamachu terrorystycznego ze strachu, że otrzyma łatkę zdrajcy. Wręcz odwrotnie, każdy Palestyńczyk, który chwali zamachy terrorystyczne przeciwko Izraelowi, zyskuje szacunek i jest uznawany za bohatera.  


Na koniec ważne jest zauważenie, że wiele palestyńskich mediów i funkcjonariuszy nadal mówi o całym Izraelu jako o „okupowanej Palestynie”. Nie widzą żadnej różnicy między Żydem żyjącym na Zachodnim Brzegu, a Żydem żyjącym wewnątrz Izraela. Dla nich wszyscy Żydzi są osadnikami i kolonizatorami, i wszystkie miasta wewnątrz Izraela -  Tel Awiw, Hajfa, Aszkelon, Aszdod, Ejlat, jak również Lod, miasto rodzinne Riny – są „okupowane”. W oczach Palestyńczyków cały Izrael jest  "okupowany" i jest "osiedlem".


Uważają
 także każdego Żyda, który odwiedza Wzgórze Świątynne, za „osadnika”, także jeśli on czy ona nie mieszka w osiedlu na zachodnim Brzegu. Celem jest przedstawienie żydowskich odwiedzających jako wrogich kolonizatorów z misją "zbezczeszczenia" meczetu. Tego typu retoryka ma na celu zachęcanie Palestyńczyków do dokonywania zamachów terrorystycznych na żydowskich „agresorach”.  


Kiedy palestyńscy terroryści wystrzelili trzy rakiety na Sderot 25 sierpnia 2019 roku, palestyńskie media informowały, że Sderot jest „osiedlem”. Jeśli ktokolwiek ma wątpliwości: Sderot jest izraelskim miastem na pustyni Negew, nie zaś „osiedlem”. Przez używanie określenia „osiedle” Palestyńczycy raz jeszcze próbują stworzyć wrażenie, że to miasto jest prawomocnym celem ataku rakietowego, ponieważ jest „nielegalnym osiedlem”.


Retoryka i kłamstwa palestyńskich mediów są po prostu częścią długotrwałej palestyńskiej kampanii podżegania przeciwko Izraelowi i Żydom. Dla tych mediów prawda jest tylko innym słowem na to, co dawno zostało już zakłamane.


Palestinians: Why Allow Facts to Get in the Way?

Gatestone Institute, 28 sierpnia 2019

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Bassam Tawil

Muzułmański badacz i publicysta mieszkający na Bliskim Wschodzie.