Prawda

Środa, 21 kwietnia 2021 - 16:52

« Poprzedni Następny »


Osłanianie faszyzmu tarczą wolności słowa


Seth J. Frantzman 2016-03-10

Antysemicka karykatura z “Der Stürmer”. (photo credit:Courtesy)

Antysemicka karykatura z “Der Stürmer”. (photo credit:Courtesy)‘Cześć, nazywam się Jacob Rothschild...posiadamy wasze  serwisy informacyjne, media, waszą ropę naftową i wasz rząd”.

Takim memem podzieliła się na Facebooku 23 grudnia 2014 r. pani profesor z Oberlin College (Ohio, USA), Joy Karega, obok własnego wpisu, że “tak, ta rodzina i kilka innych”. Zapewniała, że przeciwstawianie się Jacobowi Rothschildowi jest częścią “stawiania wyzwania, buntowania się i rozmontowywania rzeczywistej władzy”. Pod zrzutem z ekranu postu „Rotschildowie panują nad światem” były pozytywne komentarze. Niejaki Chris Stroffolino, który obecnie jest wykładowcą wydziału anglistyki w Laney College, jak wynika z jego  Facebooka, zgodził się z Karegą, dopisując słowo: “tak”.

Te antysemickie posty zostały ujawnione w artykule Davida Gerstmana w “The Tower” w ostatni weekend. Według zrzutów z ekranu z tymi postami obsesja Karegi Rotschildem, która pasowałaby elegancko do teorii spiskowej KKK lub byłaby mile widziana jako materiał do International Jew Henry’ego Forda, przenika także inne posty, jakie zamieściła na mediach społecznościowych. 10 stycznia podzieliła się następująca myślą: „Biorąc pod uwagę skłonność Rothschildów do spuszczania łomotu naukowcom, którzy ośmielają się ingerować w ich plany wyludnienia – w których AIDS jest kluczowym składnikiem… stoją za zestrzeleniem MA-17 [malezyjskie linie lotnicze]… pod tą fałszywą flagą bankstersi Rothschilda… realizują opcję III wojny światowej”.


Komentując wsparcie rządu USA dla ocalałych z Holocaustu Karega pisała: “któregoś dnia Mój Lud dowie się, dla kogo pracują WSZYSCY prezydenci amerykańscy i dlaczego zostali wybrani i usadowieni na urzędzie”.


Rektor Oberlin College, Marvin Krislov, pospieszył z obroną tej nauczycielki akademickiej, mówiąc “The Tower”, że jego uczelnia „respektuje prawo kadry nauczycielskiej, studentów, personelu i absolwentów do wyrażania osobistych poglądów… wypowiedzi zamieszczone na mediach społecznościowych przez dr Joy Karegę, profesor retoryki i stylu, są wyłącznie jej [poglądami] i nie reprezentują poglądów Oberlin College”.

Odpierając krytykę tarczą wolności słowa, Krislov uchylił się od odpowiedzialności za zbadanie, jak antysemityzm wśród kadry nauczycielskiej tworzy wrogie i rasistowskie środowisko na kampusie. Profesor, który pisze w mediach społecznościowych, że popiera, na przykład, KKK, może mieć prawo do wolności wyrażania swoich poglądów – ale nie ma automatycznego prawa do nauczania studentów. Koncepcja „wolności słowa” w USA nie gwarantuje nikomu stanowiska na uniwersytecie, gwarantuje, że rząd nie będzie tłumił niczyich poglądów, niezależnie od tego, jak są wstrętne. Kiedy stało się „wolnością słowa” dla nauczycieli akademickich rozdawanie egzemplarzy Protokołów mędrców Syjonu, wychwalanie Hitlera lub popieranie deportacji wszystkich muzułmanów z Ameryki? Mowa nienawiści ze strony nauczyciela akademickiego powinna być przedmiotem dochodzenia przez uniwersytet, nie zaś hołubienia.

Poglądy Karegi nie pozostają tylko na jej „osobistych” mediach społecznościowych. W poście z 17 listopada 2015 r., w którym twierdziła, że organizacja ekstremistyczna Państwo Islamskie jest „operacją CIA i Mossadu”, napisała, że „mieliśmy świetną dyskusję z moimi [studentami] wczoraj na [zajęciach] ‘Pisanie o sprawiedliwości społecznej’”.

Napisała, że jej studenci dyskutowali “o francuskiej fladze” dając do zrozumienia, iż wyrażano sympatię wobec zamachów w Paryżu.


W poście z 13 stycznia 2015 r. szydziła z zamachu na “Charlie Hebdo” pokazując  fotografię ISIS z gwiazdą Davida i maską ujawniającą premiera izraelskiego Benjamina Netanjahu.

“Francja chce wyzwolić Palestynę? Pora na fałszywą flagę…” oznajmiał mem, którym podzieliła się, a jej własny komentarz potwierdzał: “tak, właśnie”.
Czy mamy wierzyć, że te “osobiste poglądy” nie przenikają do jej zajęć ze studentami? W epoce, w której każdy student ma dostęp do mediów społecznościowych, jak może student nie wiedzieć, że jego profesor zamieszcza teorie o Rotshchildach panujących nad światem, dokopuje ocalonym z Holocaustu za otrzymywanie pomocy rządowej przez sugerowanie, że Żydzi kontrolują prezydenturę USA, umieszcza karykaturę bojownika ISIS z tatuażem gwiazdy Dawida. Nie ma w tym niczego „prywatnego”. Propagowanie antysemityzmu na mediach społecznościowych jest publiczne. Nie możesz oczekiwać od studentów afroamerykańskich, że będą uczestniczyć w zajęciach z profesor, która dumnie ogłasza wspaniałość KKK, i nie możesz oczekiwać od studentów zaakceptowania profesor, która dzieli się twierdzeniami, że Rothschildowie stoją za AIDS i zestrzeliwaniem samolotów.

Na uczelni spoczywa odpowiedzialność za stworzenie środowiska do nauki zgodnego z jej kodem etyki w sprawie rasizmu. Walka z rasizmem i nietolerancją jest odpowiedzialnością kadry nauczycielskiej. Niemniej w Oberlin College poglądy Karegi, która doktorat robiła na University of Louisville w 2014 r., nie spotykały się ze sprzeciwem. „Wolność słowa” stała się tarczą, za którą wszelki rasizm jest akceptowany i żadna krytyka tej mowy nienawiści nie jest dozwolona. Jak na ironię, Karega rozumie tę elastyczną naturę wolności słowa, jak napisała w jednym ze swoich postów w styczniu 2015 r.: „Przede wszystkim nie ma niczego takiego, jak ‘wolność słowa i wyrazu’ w napędzanej siłą, opartej na rynku gospodarce, pod którą działa większość świata”.

Przygotowywała się już na zarzut antysemityzmu.

“Atak na syjonizm jest atakiem na Żydów. To jest antysemickie, mówią. Całkowity nonsens. Od dawna nie pozwalam ludziom na zastraszanie mnie tym nonsensem ‘jesteś antysemitką’. To tylko strategia, żeby zamknąć ludziom usta” – napisała w styczniu 2015 r.

Szerzenie ignoranckich twierdzeń o 11 Września jako akcji mającej na celu odwrócenie uwagi od Izraela, twierdzenie, że Rothschildowie stworzyli AIDS i atakowanie ocalałych z Holocaustu, nie jest „antysyjonizmem”.  Jest to czysto antyżydowskie, jest to rasistowskie, jest to ignorancja, jest to groteskowa ideologia faszystowska naładowana teoriami spiskowymi. Karega zareagowała na ujawnienie jej działalności na mediach społecznościowych wchodząc w rolę ofiary. „Wiele mam do powiedzenia o tego rodzaju zastraszaniu i taktykach zamykania ust, które są retorycznie odgrywane w przestrzeni cyfrowej… i jak często jest to stosowane wobec czarnych kobiet, które rozpoczynają swoją karierę… jak często stają się one głównym celem tego rodzaju działalności i praktyk”.

Jak gdyby tarcza “wolności słowa” wzniesiona przez Oberlin College nie wystarczała, Karega próbuje użyć jako tarczy faktu, że jest “czarną kobietą”. Jest oczywiste, że przez całą jej dotychczasową karierę nauczyciela akademickiego zamieszczanie antyżydowskich postów na mediach społecznościowych nie ściągnęło na nią żadnych konsekwencji. Wręcz odwrotnie, sądząc po fakcie, że nikt przedtem nie wywołał jej do tablicy za jej posty na Facebooku, spotykały się one wyłącznie z aprobatą.

Jest to, być może, bardziej niepokojące niż reakcja Oberlin College. Kadra nauczycielska i studenci niewątpliwie widzieli te posty na Facebooku. Jest to dowód szerszego problemu, a mianowicie form ekstremizmu i bigoterii, które zostały zaakceptowane w pewnych kręgach akademickich. Zachowania i poglądy, które nie byłyby akceptowane w głównym nurcie społeczeństwa, które w rzeczywistości mogłyby prowadzić do zakończenia zatrudnienia w wielu miejscach pracy, są w pełni akceptowane w świecie akademickim.

W październiku 2014 r. Ruthie Blum ujawniła, że izraelska nauczycielka akademicka popierała zbrodnie Państwa Islamskiego (ISIS).

“Jest coś podnoszącego na duchu w sposobie, w jaki ta organizacja reaguje na Amerykanów, pokazem siły i pogardą; obcinaniem głów … wynoście się do diabła z Bliskiego Wschodu, wy i korporacje, którym służą wasze armie” – napisał ta nauczycielka akademicka. Pisała, że USA powinny przeprosić ISIS i „spróbować dowiedzieć się od [ISIS], czego chcą, i pomóc im to osiągnąć”.

Kiedy ISIS mordowało jazydzkich mężczyzn i starsze kobiety w Iraku i grzebało ich w masowych grobach, nauczycielka akademicka w Izraelu popierała ich, mówiąc „pomóżcie im osiągnąć”. Co osiągnąć? Masowe gwałty i ludobójstwo narodu? W 2016 r. ta sama nauczycielka akademicka opowiadała się za powieszeniem sędziów Sądu Najwyższego w Izraelu.

 

Akademicy przypisali sobie status grupy chronionej przed jakąkolwiek krytyką ich poglądów, kiedy w rzeczywistości, ponieważ uczą w instytucjach publicznych, ich poglądy powinny być najbardziej krytykowane.

 

Uniwersytety przyznały faszyzmowi i rasizmowi carte blanche pod przykrywką “wolności słowa”. Reguły i kodeksy, które stosują się do całego społeczeństwa, stosują się także do instytucji kształcenia uniwersyteckiego – nie ma wokół nich niewidzialnego pola, które tworzyłoby azyl dla mowy nienawiści, nietolerancji, bigoterii, ekstremizmu, antysemityzmu, popierania terroryzmu, poglądów pronazistowskich.

Poglądy ekstremistyczne nie są kwestionowane, zawsze są akceptowane w ramach “wolności słowa”. Ale dlaczego „wolne słowo” jest wolne od krytyki? Jak to się stało, że jeśli nazywasz kogoś takiego jak Donald Trump, “profesorem Donaldem Trumpem”, nagle każdy prymitywny nonsens, jaki z siebie wypluwa, przestaje podlegać dyskusji? Rok po roku ignorancja przedstawiana przez takich nauczycieli akademickich jak Karega uchodzi bez kwestionowania, co znaczy, że jej poglądy nigdy nie spotykają się ze sprzeciwem, ona nigdy nie wykazuje skruchy, najwyżej staje się ofiarą “zastraszania”.

Faktem jest, że studenci uniwersyteccy doskonale wiedzą, jak wyrazić swoje żądania “bezpiecznych przestrzeni” z daleka od rasizmu i poglądów, które uważają za nie do przyjęcia. Wykład Bena Shapiro na California State University Los Angeles w weekend wywołał rozruchy studentów przeciwstawiających się prawicowym poglądom mówcy. Masowe protesty studenckie przeciwko wolnemu słowu odbyły się w Yale i University of Missouri właśnie dlatego, że studenci rozumieli, iż tylko fakt, że coś jest chronione przez „wolność słowa”, nie znaczy, że może przejść bez sprzeciwu. Naturą wolnego słowa jest to, że można mu przeciwstawić inne wolne słowo.

 

I choć amerykańska tradycja wolności słowa jest cenna, nie znaczy ona, że ludzie z poglądami podobnymi do poglądów Josepha Goebbelsa automatycznie otrzymują prawo nauczania młodzieży.

Sprawa Karegi w Oberlin College symbolizuje sposób, w jaki ataki na Żydów, włącznie ze spiskami  Rothschild-AIDS” i inną rasistowską bigoterią, nie są uważane za coś zasługującego na sprzeciw lub choćby urazę. Profesor, który byłby w równym stopniu homofobiczny, seksistowski lub islamofobiczny, albo miałby plugawe poglądy o czarnych, spotkałby się z masowymi protestami studentów i kadry nauczycielskiej. Twierdzenie jednak, że Żydzi kontrolują świat, jest w porządku. Twierdzenie, że AIDS jest spiskiem żydowskim – żaden problem. Nazwij ISIS „islamskim”, a jest to obraźliwe; nazwij jego działania  „operacją Mossadu” i to już jest w porządku.

Można by sądzić, że kadra nauczycielska i studenci powinni się przynajmniej czuć obrażeni bezmiarem ignorancji, jeśli już nie rasizmem, ale pozostali w milczeniu.

Jest złym znakiem to, że kadra nauczycielska i studenci nie są oburzeni.

Żydzi mogą jednak nadal pokazać Ameryce, że nie akceptują tej tarczy “wolności słowa” dla antysemityzmu. Jeśli post na Facebooku, przypominający antysemityzm z lat 1930. nie galwanizuje masowych protestów w Oberlin College, to społeczność żydowska USA utraciła gotowość zaprotestowania i powiedzenia „dosyć”. Kiedy nauczyciele akademiccy, którzy wyrażają nienawiść wobec Żydów, otrzymują poparcie i obronę od swoich władz  uniwersyteckich i nie wykazują żadnej skruchy, jedyną właściwą postawą Żydów jest nieposłuszeństwo obywatelskie i akcja bezpośrednia. Oberlin College dał sygnał, że nie chce badać ohydnego rasizmu. Albo ludzie zdecydują dzisiaj, że twierdzenia o Rothschildach szerzących AIDS nie mogą być akceptowane, kiedy wygłasza je nauczyciel akademicki, albo pozwolą na nie i dopuszczą, aby studenci Żydzi byli narażeni na Protokoły mędrców Syjonu rozdawane przez ich profesorów.

 

Rasizm w mediach społecznościowych nie jest “prywatny”, jest publiczny i nauczyciele akademiccy, którzy wyrażają bigoterię, muszą spotkać się z reakcją. Nieprzeciwstawienie się im nadaje legitymację ich poglądom.

 

Oberlin College’s free speech shield for racism and fascism

Jerusalem Post, 28 lutego 2016

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSeth J. Frantzman


Publicysta “Jerusalem Post”. Zajmował się badaniami nad historią ziemi świętej, historią Beduinów i arabskich chrześcijan, historią Jerozolimy, prowadził również wykłady w zakresie kultury amerykańskiej. Urodzony w Stanach Zjednoczonych w rodzinie farmerskiej, studiował w USA i we Włoszech, zajmował się handlem nieruchomościami, doktoryzował się na  Hebrew University w Jerozolimie.    


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 846 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Administracja Bidena oszukuje Żydów     2021-04-21
Palestyńskie wybory: czego administracja Bidena nie chce wiedzieć   Toameh   2021-04-20
Kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyka „Guardiana”   Levick   2021-04-19
Uprowadzenie terminologii Holocaustu do utrwalania fałszu i demonizowania Izraela   Hirsch   2021-04-17
Niewidzialna wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Rosenthal   2021-04-06
Obcinanie głów dzieciom w Mozambiku   Bergman   2021-04-03
“Wojna jest podstępem, czyli pytanie, którą Kartę OWP czytasz?   Fitzgerald   2021-03-30
Autonomia Palestyńska daje mordercom rodziny Fogel 50 procent podwyżki   Fitzgerald   2021-03-25
W poszukiwaniu nowych sposobów finansowania terrorystycznego reżimu   Flatow   2021-03-22
Ludzie ludziom szykują ten los   Koraszewski   2021-03-21
Kiedy skrajna lewica walczy z antysemityzmem…     2021-03-19
Teheran nie daje mi spokoju   Chesler   2021-03-16
Kaszmir – sojusz militarny Azerbejdżanu, Turcji i Pakistanu   Ahmad   2021-03-09
“New York Times” wybiela Turcję   Frantzman   2021-03-09
Palestyńscy terroryści do Bidena: nie wierz palestyńskiemu kierownictwu   Tawil   2021-03-08
Świat krytykuje Izrael za brak szczepień Palestyńczyków, chociaż dostarczają szczepionki mimo, że nie są do tego zobowiązani   Coyne   2021-03-03
Iran: dążenie mułłów do zdobycia broni jądrowej   Rafizadeh   2021-03-01
Pokolenie oszukanych, którzy popierają BDS   Kemp   2021-02-27
Czy Joe zapomniał Józefa?   Rosenthal   2021-02-18
Gwałcone i mordowane: chrześcijańskie dziewczęta w Pakistanie   Ibrahim   2021-02-16
Rola Iranu w Jemenie: chwiejność USA i UE   Rafizadeh   2021-02-11
Ludobójczy antyizraelizm: tykająca bomba zegarowaJak i dlaczego Zachód zasnął, kiedy islamizm rozprzestrzenił się 20 lat temu   i Richard Landes   2021-02-09
Amerykański pisarz ogląda Europę   Koraszewski   2021-02-04
Nie, to nie jest paranoja   Rosenthal   2021-02-04
“Szczepionkowy Apartheid” – jawne oszczerstwo, ale zbyt dobre, by mu się oprzeć   Pickles   2021-01-31
Religijna transformacja francuskich szkół   Meotti   2021-01-30
Przemilczana ale rozpowszechniona inwersja Holokaustu     2021-01-28
Walka B’Tselem o zdobycie jakiegoś znaczenia trwa, by zakończyć się porażką   Amos   2021-01-27
BDS jest zagrożeniem dla całego wolnego świata   Landes   2021-01-23
Media: Izrael musi być oczerniany za swój bijący światowy rekord program szczepień   Kemp   2021-01-20
Ataki mediów na Izrael są dobrane do potrzeb chwili   Amos   2021-01-19
Turcja: Turcy czczą sympatyka nazizmu   Bulut   2021-01-16
Szczepienia i odwieczna plaga   Collins   2021-01-12
„Guardian” znowu rozpowszechnia kłamstwo o „izraelskim apartheidzie”   Levick   2021-01-11
Pora, by świat położył kres globalnej sieci przestępczości i korupcji Hezbollahu i Iranu   Alamuddin   2021-01-09
Administracja Bidena i “Wojna o prawo powrotu”   Rosenthal   2020-12-29
Dżihad w Boże Narodzenie: "Zimno zabijaj ich z nienawiścią i wściekłością"   Kemp   2020-12-25
Turcja zapowiada powrót Turków     2020-12-24
AP: Cały Izrael jest “naszą ziemią, Palestyną”; wszyscy Izraelczycy są osadnikami;  koniec Izraela jest pewny   Zilberdik   2020-12-24
Palestyńskie podżeganie przeciwko izraelskim dziennikarzom   Tawil   2020-12-17
Czy Teheran buduje “kuchnię diabła”?   Taheri   2020-12-12
Magazyn “Time” opublikował stronniczy, popierający BDS artykuł, który udaje, że jest obiektywny     2020-12-11
Zagrzebane w relacjach “Guardiana” o śmierci szefa programu nuklearnego Iranu: wezwania Teheranu do zniszczenia Izraela   Levick   2020-12-05
Premier AP, Shtajjeh, broni polityki “płaca za mordowanie”   Fitzgerald   2020-11-29
Mordercza wojna o zdrowie moralne   Koraszewski   2020-11-27
Ciekawy opis antysemityzmu z 1944 roku dokładnie opisuje antysyjonizm     2020-11-27
Dlaczego Bractwo Muzułmańskie wylazło z nory   Toameh   2020-11-22
Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14
Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk