Prawda

Niedziela, 12 lipca 2020 - 23:24

« Poprzedni Następny »


Nie wiatr niesie odpowiedź na ”balonowy terror”


Liat Collins 2019-03-14

Balony na spalonym polu w pobliżu granicy między Izraelem a Strefą Gazy, październik 2018. (zdjęcie: AMIR COHEN/REUTERS)
Balony na spalonym polu w pobliżu granicy między Izraelem a Strefą Gazy, październik 2018. (zdjęcie: AMIR COHEN/REUTERS)

W zeszłym tygodniu były moje urodziny i ostatnią rzeczą, jaką mogłabym chcieć, była wiązka balonów. Zdecydowanie – i w tym wypadku przygnębiająca kwestia tego, że jestem o rok starsza i o rok mądrzejsza. W zeszłym roku balony były dziecięcą zabawką. Może nie przyjazną środowisku, ale z pewnością niewinną zabawą. Jaką różnicę czyni jeden rok? W Izraelu w 2019 roku, pierwszym skojarzeniem, jakie mam z balonami, jest niebezpieczeństwo.


Przez ostatni rok Palestyńczycy z Gazy prowadzili nowy rodzaj wojny. Co piątek tysiące zbierają się na granicy z Izraelem, próbują przedrzeć się przez granicę, rzucają bomby na naszych żołnierzy, grożą zabijaniem i porywaniem Izraelczyków. Media przedstawiają protesty jako pokojowe wiece, chociaż hasło „Marsz Powrotu” jasno przedstawia ich cel. Jest to część wojny Palestyńczyków przeciwko Izraelowi. 


Latem zeszłego roku Gazańczycy pociągnęli swoją kampanię na nowe wyżyny, wysyłając przez granicę setki latawców. Część była ozdobiona barwami palestyńskiej flagi, inne swastykami. Związani z Hamasem Palestyńczycy nie polegali jednak wyłącznie na dekoracjach, żeby przekazać swój komunikat, doczepiali do latawców urządzenia zapalające, które lądowały na sąsiadujących polach, w rezerwatach przyrody i lasach, paląc tysiące hektarów, zabijając dzikie zwierzęta i niszcząc środowisko naturalne.  


Plan Hamasu - wojny metodą spalonej ziemi - odniósł taki sukces, że Gazańczycy ”ulepszyli” swoje metody i zaczęli dołączać zapalające urządzenia do balonów, napełnionych helem, prezerwatyw i – co najmniej w dwóch wypadkach – do pustułek. Zdecydowanie nie jest to “Chodź, będziemy puszczać latawiec” à la Mary Poppins.

Niedawne obfite deszcze były błogosławieństwem. Uzupełniły naturalne zasoby wodne w kraju i zachęciły nowy wzrost roślinności. Pola zawilców pojawiły się ponownie na  wypalonych, spustoszonych ziemiach. Popiół z pożarów dostarczył żyznego podłoża.

Deszcz położył także chwilowy kres „wojnie ognia”. Balony wybuchające płomieniami nadają się na lato. Deszczowa pogoda przyniosła natomiast urządzenia wybuchowe przyczepione do olbrzymich wiązek balonów, wypuszczanych przez granicę, by dokonały tyle zniszczeń, ile możliwe, wysyłają również drony z ładunkami wybuchowymi. W jakiś sposób wynędzniali Gazańczycy mają nadmiar dronów – w ten sam sposób, w jaki znajdują fundusze i środki na budowę tuneli do ataków.

Ta organizacja terrorystyczna specjalizuje się w używaniu kobiet i dzieci jako ludzkich tarcz, więc dla nich ma również perwersyjny sens używanie zabawek dziecinnych. Izraelskie dzieci, które żyją w miejscowościach blisko granicy, już dobrze wiedzą, że nie wolno im podchodzić – i z pewnością nie wolno dotykać – żadnego balona ani latawca, jaki mogą znaleźć.

To są te same dzieci, które dorastają z wiedzą, gdzie jest najbliższy schron i że mają tam chować się w wypadku ataku rakiety. Albo wielu rakiet. W listopadzie, jeśli zapomnieliście, około 500 rakiet wystrzelono na południowy Izrael w ciągu 24 godzin.  Lokalni mieszkańcy nie zapomnieli. Według IDF od 30 marca 2018 r. ze Strefy Gazy wystrzelono 1300 rakiet i pocisków.

W zeszłym tygodniu reporterka spraw wojskowych ”Jerusalem Post”, Anna Ahronheim opublikowała szczegóły raportu IDF z trwających rok protestów „Wielkiego Marszu Powrotu”. Według tego dokumentu ponad pół miliona ludzi – około jednej czwartej populacji Strefy Gazy – brało udział w protestach, od kiedy się zaczęły. Liczba Palestyńczyków zgromadzonych w punktach wzdłuż granicy waha się od kilku tysięcy do 45 tysięcy każdego dnia.

Uczestnicy tych rozruchów – które zdecydowanie nie były pokojowymi wiecami – używają nowoczesnych proc do miotania wszystkiego możliwego na żołnierzy. Granaty, płonące opony i improwizowane urządzenia wybuchowe lecą na żołnierzy IDF.

Raport informuje, że “wyspecjalizowane jednostki, zorganizowane z aktywnym wsparciem Hamasu, są odpowiedzialne za poszczególne działania, takie jak ‘Nocna jednostka zakłóceń’, ‘Jednostka opon’ i ‘Jednostka balonów’. W tych jednostkach otwarcie biorą udział członkowie Hamasu i inni agenci”.  


W raporcie znajduje się informacja, że miny i bomby-pułapki z opóźnionym mechanizmem detonacji są rozkładane wzdłuż płotu granicznego pod zasłoną dymu i tłumów i „stanowią bezpośrednie zagrożenie życia i bezpieczeństwa sił IDF działających na terenie przygranicznym”.


Według raportu, tysiące powietrznych urządzeń zapalających wylądowało w południowym Izraelu, wywołując dwa tysiące odrębnych pożarów na ponad 3,5 tysiącu hektarów ziemi, gdzie wszystko poszło z ogniem.


Lokalni mieszkańcy od dawna skarżyli się, że jest jeszcze więcej incydentów, a niektórzy nawet kwestionowali dane władz, uważając, że mogą być umyślnie zaniżane. Pracownik straży pożarnej, który dawał wywiad radiowy jakiś czas temu, wyjaśnił, że strażacy mogą meldować o podłożonym pożarze, tylko kiedy mają solidny dowód. Przy płonących balonach dowód często dosłownie znika z dymem. 

Wreszcie w tym tygodniu, po wybuchu przenoszonej przez balony bomby w pobliżu domów izraelskiej miejscowości, IDF zaczęły odpowiadać ogniem do puszczających balony, strzelając do nich.  

Tymczasem Hamas żąda od Izraela transferu większych sum pieniędzy, podobno 20 milionów dolarów, bo inaczej będzie eskalacja ataków: kolejny dowód, że „protestujący” należą do organizacji terrorystycznej, nie zaś do społeczności obywatelskiej. Egipt, który także ma granicę z Gazą i problem z islamistycznym terroryzmem, próbuje pośredniczyć w znalezieniu rozwiązania.  

Rada Praw Człowieka ONZ odpowiedziała na wydarzenia w Gazie własnym wypowiedzeniem wojny Izraelowi. 18 marca Rada ma uchwalić pięć rezolucji potępiających Izrael, co jest kontynuacją tradycji negatywnego wyróżniania państwa żydowskiego. W dodatku, według NGO, UN Watch, ta specjalna komisja przedstawi siedem odrębnych raportów oskarżających Izrael o zbrodnie wojenne. Jako rozgrzewkę, 28 lutego Rada Praw Człowieka ONZ przedstawiła wstępne wyniki jednego ze swoich raportów, twierdząc, że pewne reakcje izraelskie „mogą stanowić zbrodnie wojenne lub zbrodnie przeciwko ludzkości”.

Proszę pamiętać, że zapalające lub wybuchowe balony, nie wspominając już rakiet, są kierowane na cywilne cele w Izraelu. Najwyraźniej jednak, według ONZ, to nie jest zbrodnią wojenną.  

W środę 6 marca, kiedy obchodziłam urodziny, Wysoka Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka,  6, Michelle Bachelet, orzekła:

“Koniec tego miesiąca będzie rocznicą od początku demonstracji, które – jak poinformowała Komisja Dochodzeniowa Rady – spotykały się ze śmiertelną, nieproporcjonalna siłą ze strony izraelskich sił bezpieczeństwa, prowadząc do bardzo wysokiej liczby ofiar śmiertelnych i rannych” – oświadczyła Bachelet z wygodnego pokoju konferencyjnego w Genewie.

Prawdopodobnie uważa, że jest to bezpieczna odległość od miejsca, gdzie Gazańczycy rzucają swoje ładunki wybuchowe, ale w epoce globalnego dżihadu, kiedy powieje zły wiatr, poniesie groźbę terroryzmu zarówno blisko, jak daleko.

Izraelczycy mówią teraz o “terroryzmie balonów”. Naładowane materiałami wybuchowymi balony stały się teraz codziennym wydarzeniem. Nie jest to jednak coś, do czego ludzie powinni się przyzwyczajać. Trzeba podjąć działania teraz zanim – tak jak cotygodniowe rozruchy – nie urosną zbyt duże, by je opanować.  

Możecie zapytać, jak inne kraje zachodnie zareagowałyby na rozruchy tysięcy ludzi – rekrutujących się gównie z organizacji uznanych za terrorystyczne – wzdłuż granicy, którzy próbują dostarczyć zasłony terrorystom starającym się przedrzeć przez granicę? Lub jak zachowałyby się w wojnie, w której bronią są bomby doczepione do balonów? Odpowiedzi na to nie niesie wiatr. Są to potencjalnie śmiercionośne balony, które unoszą się w powietrzu. I nie pękną one zaraz; one zaraz wybuchną.


The Answer To ’Balloon Terror’ is not Blowing in the Wind

Jerusalem Post, 7 marca 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaLiat Collins

Urodzona w Wielkiej Brytanii, osiadła w Izraelu w 1979 roku i hebrajskiego uczyła się już w mundurze IDF, studiowała sinologię i stosunki międzynarodowe. Pracuje w redakcji “Jerusalem Post” od 1988 roku. Obecnie kieruje The International Jerusalem Post.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
2. Zawsze z zewnątrz Marek Eyal 2019-03-14
1. Cierpliwości Marek Eyal 2019-03-14


Brunatna fala

Znalezionych 778 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23
Balony z Gazy – problem wybuchającego terroru   Lipman   2020-02-22
Finansowane przez UE, kierowane przez Palestyńczyków. Kampanie BDS w szatach UE   Collier   2020-02-21
Przebierańcy   Lewin   2020-02-20
Nasz europejski wróg   Rosenthal   2020-02-17
Prosto o arabsko-izraelskim konflikcie   Pickles   2020-02-15
Błędny profil palestyńskich terrorystów   Flatow   2020-02-13
Podżeganie irańskiego reżimu do zniszczenia Izraela   Shindman   2020-02-12
Palestyńczycy: Po podżeganiu do przemocy Abbas przybywa do Nowego Jorku, by walczyć z planem pokojowym   Tawil   2020-02-11
Przecież nikt nie traktuje tego poważnie   Koraszewski   2020-02-10
Francja: Wypal trawkę, zabij Żyda, uniknij procesu, idź wolny   Milliere   2020-02-09
W Międzynarodowym Dniu Pamięci Holocaustu fake news i przywódcy podburzający do nienawiści nie są niczym nowym   Amos   2020-02-02
Czy obsesyjna nienawiść irańskiego reżimu do Żydów będzie jego zgubą?   Rosenthal   2020-01-27
Historia stara jak świat   Frantzman   2020-01-27
Autonomia Palestyńska walczy z Żydami, by „bronić” całej ludzkości   Marcus   2020-01-23
Czego światowi przywódcy nie dowiedzą się w Jad Waszem   Julius   2020-01-22
Ciekawe czasy   Lewin   2020-01-16
Zmiana reżimu w Iranie powinna stać się międzynarodowym celem   Rosenthal   2020-01-13
Dekapitacja chrześcijan w prezencie na Boże Narodzenie, Zachód ziewa   Meotti   2020-01-10
Organizacja Wyzwolenia Palestyny: czym jest OWP?   Lipman   2020-01-08
Bernard-Henri Levy o masakrze chrześcijan w Nigerii     2020-01-04
Czy dać państwo Czarnym Hebrajskim Izraelitom?   Flatow   2020-01-03
Nie dawaj fałszywego świadectwa, chyba, że…   Koraszewski   2020-01-02
Hamas, trzydzieści dwa lata później   Toameh   2019-12-29
Bój na śmierć i życie w Tell Tamer   Fernandez   2019-12-21
Angela Merkel finansuje zarówno Muzeum Auschwitz, jak i terroryzm     2019-12-14
Dlaczego nie ma pokoju między muzułmanami a Izraelem   Bulut   2019-12-12
”Israel Denial” odsłania akademickie próby delegitymizacji Izraela   Steinberg   2019-12-10
Iran strzela do protestujących, Europa spiskuje, by wzbogacić morderców   Tobin   2019-12-05
Inwersja antysemityzmu     2019-12-03
Trzeba zakończyć prześladowania ludzi przez radykałów   Franklin   2019-11-29
Były terrorysta wypomina Warren i Sandersowi popieranie palestyńskich terrorystów.   Greenfield   2019-11-25
Uniwersyteckie przyzwolenie dla szerzenia nienawiści   Tobin   2019-11-21
Prawdziwa twarz sprawy palestyńskiej   Collier   2019-11-20
Palestynizm i zasada ”przede wszystkim zaszkodzić”   Rosenthal   2019-11-16
Prawo do samoobrony dla wszystkich poza Izraelem   Tobin   2019-11-15
Jestem imigrantem z Indii. Zaczepiono mnie w Bonn w Niemczech, bo wzięto mnie za Żyda.   Uniyal   2019-11-13
Czego boją się palestyńscy przywódcy?   Toameh   2019-11-12
UE popiera Iran – czołowego kata dzieci na świecie   Rafizadeh   2019-11-06
Otwartość ONZ na turecki plan dla północnej Syrii, podczas gdy 300 tysięcy Kurdów musi uciekać   Frantzman   2019-11-04
Dlaczego Hamas popiera wojnę Erdogana   Toameh   2019-10-31
Terroryści wzywają do zabijania Żydów – z siedziby ONZ w Gazie   Tawil   2019-10-29
Zapowiedź wielkiej wojny?   Koraszewski   2019-10-28
Nowi „baszybuzucy” Turcji: Wolna Armia Syrii   Bekdil   2019-10-27
"Antynormalizacja" z Izraelem: prawdziwy cel   Tawil   2019-10-24
Dwa oblicza antysemityzmu   Yemini   2019-10-22
Co przyjaciele Iranu robią w Gazie   Toameh   2019-10-20
Jak Erdogan planował tę czystkę etniczną   Lowe   2019-10-17
Solidarność z Palestyńczykami – obsesyjna odskocznia do antysemityzmu   Collier   2019-10-04
Zamienione w broń palestyńskie dzieci   Roth   2019-09-28
Chrześcijanie masakrowani, media odwracają wzrok   Meotti   2019-09-27
Szminkowanie trupa z Oslo   Koraszewski   2019-09-21
Boko Haram: krwawy terror, końca nie widać   Bulut   2019-09-18

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk