Prawda

Środa, 6 grudnia 2023 - 02:26

« Poprzedni Następny »


Nękanie w Judei i Samarii musi się zakończyć – ale kto nęka kogo?


Sheri Oz 2022-02-20


Organizacje „praw człowieka” nękają żydowskich mieszkańców Judei i Samarii tydzień za tygodniem – i oskarżają Żydów o nękanie Arabów.


Na specjalnej sesji Komisji Prawa zajmującej się tak zwaną “przemocą osadników” dyrektor wykonawczy organizacji Rabini na Rzecz Praw Człowieka, Avi Dabusz miał zaszczyt wygłoszenia zamykających uwag. W komunikacie prasowym streszczającym sesję czytamy co powiedział:


"Givat Ronen jest znane jako miejsce, które nęka Palestyńczyków… Wrócimy do Burin w następny piątek [28 stycznia]."


Apele w mediach społecznościowych zapraszały ludzi do dołączenia do ich akcji w piątek 4 lutego na kolejny spektakl kampanii „sadzenia drzew”. To będzie trzeci kolejny tydzień zorganizowanej aktywności przeciwko Givat Ronen. Trzeba jednak zapytać: kto nęka kogo?


Co się tam właściwie działo?


Podczas incydentu 21 stycznia, który spowodował zwołanie specjalnej sesji Komisji, dwóch lewicowych aktywistów odniosło rany i podobno zamaskowani Żydzi podpalili samochód. Mieszkaniec Givat Ronen powiedział, że Arabowie z Burin i grupa żydowskich aktywistów sadzili drzewa na państwowej ziemi na Obszarze C pod wyłączną kontrolą izraelską), a nie w granicach ziemi otaczającej Burin (Obszar B – pod palestyńską kontrolą cywilną). Niektórzy byli o mniej niż 100 metrów od żydowskich domów, co oznacza, że sadzili drzewa wewnątrz niebieskiej linii, odgraniczającej ziemię należącą do Givat Ronen.


Co kilka miesięcy “lewicowcy przychodzą na ‘dzień prowokacji’ pod pretekstem sadzenia drzew i innych podobnych akcji” – powiedziała mieszkanka pobliskiego Jitzhar. Powiedziała, że armia doskonale wie o tych akcjach jeszcze zanim mają miejsce, i nie robi niczego, by powstrzymać to nękanie żydowskich mieszkańców. Terroryści także wkradają się do Jitzhar, ale jeśli nikt nie zostaje ranny albo zabity, media nie informują o tych systematycznie powtarzających się incydentach.  


To nie usprawiedliwia przemocy ze strony Żydów. Jeśli jednak ludzie (niezależnie od tego, kim są) wielokrotnie i agresywnie zbliżają się do twojego domu, czasami wystarczająco blisko, by zajrzeć ci w okno, chcesz ich odpędzić. Jeśli podczas jazdy z domu i do domu czujesz się, jakbyś był ruchomym celem, to chcesz, by siły bezpieczeństwa patrolowały drogi.


Jeśli władze, których zadaniem jest zapewnienie prawa i porządku, nie wykonują swoich obowiązków, to ludzie biorą prawo we własne ręce. Pamiętając jak często żydowskie społeczności w Judei i Samarii są nękane, jak również to, że są nieustannie narażeni na przemoc w postaci rzucania kamieniami i koktajlami Mołotowa, jest zdumiewające, że  obywatelska samoobrona nie przybiera form gwałtowniejszych niż to, co widzieliśmy.


4 lutego grupa około 500 lewicowych aktywistów wraz z trojgiem członków Knesetu: Ahmadem Tibim (Wspólna Lista), Gaby Lasky (Meretz) i Mossim Razem (Meretz) przybyli na ziemię w pobliżu Givat Ronen. Podobno zorganizowała tę wyprawę organizacja Rabini na Rzecz Praw Człowieka (RHR), a wśród uczestniczących NGO byli między innymi przedstawiciele, Peace Now, Standing Together, Breaking the Silence, Mothers Against Violence, Combatants for Peace, Zazim i inne.


Należy zauważyć, że ŻADNA z tych organizacji nie ma statusu wyłączenia spod opodatkowania w Izraelu, co znaczy, że są uważane za organizacje polityczne, nie zaś za humanitarne.  


W emailu RHR składała sobie gratulacje za “przeciwstawienie się żydowskiemu terrorowi” twierdząc, że “ich” judaizm dąży do “praw człowieka, pokoju i solidarności” i jest odpowiedzią na „niefortunne zło, które przeżera izraelskie społeczeństwo… w oparciu o nienawiść i izolację”.  


Niemniej deklarowanym celem wszystkich tych lewicowych NGO i posłów do Knesetu, którzy je popierają, jest zdemontowanie wszystkich żydowskich osiedli na Obszarze C, regionie Judei i Samarii przypisanym pod nadzór Izraela w międzynarodowym kontrakcie znanym jako Porozumienia z Oslo. Wiedzą oni, że żadne palestyńskie państwo, jakie może powstać, nie będzie tolerować Żydów na swoim terenie. Niemniej mówią o żydowskiej przemocy, o żydowskiej nienawiści i o Żydach chcących pozbyć się Arabów.


Czy ci humanitarni ludzie „sadzący drzewa” wybrali się z żydowskich pól do pobliskiego arabskiego miasta Burin? Gdyby to zrobili, zauważyliby, że tam upamiętnia się morderców Żydów, takich jak Hamdan Elnajar, który w 1988 roku obciął głowę Jaakova Perega i zabił innego żołnierza bronią odebraną Peregowi. Czy wiedzą, że strona Facebooka OWP w Burim otwarcie wzywa do kontynuowania zbrojnego oporu przeciwko „okupacji”?


Czy powiedzieliby, że „zbrojny opór” jest uzasadniony, kiedy przemocy dopuszczają się palestyńscy Arabowie, choć oni sami mogą uważać się za wyższych moralnie, bo tylko zajmują się sadzeniem drzew i zbiorami oliwek? Czy powiedzieliby, że nienawiść palestyńskich Arabów jest uzasadniona i nie jest “niefortunnym złem”, ani w ogóle żadnym złem?


Kraj przeraził się w zeszłym miesiącu na wiadomość o przemocy ze strony zamaskowanych Żydów. Tak jest zawsze w tych nielicznych wypadkach dokonania przemocy przez Żydów skierowanej przeciwko Arabom w Judei-Samarii, jak również na pozostałym terenie Izraela.


Codzienna przemoc arabska wobec Żydów na Obszarze C wywołuje jednak tylko ziewnięcia, jeśli w ogóle przedostanie się do głównego lub nie głównego nurtu mediów.


Dlatego też trzeba wyciągnąć wniosek, że kiedy organizacja RHR oskarża Żydów z Givat Ronen o nękanie Palestyńczyków z Burin, ma na myśli prosty fakt, że samo istnienie Żydów stanowi nękanie. I zdaniem tej organizacji rozwiązaniem jest zorganizowanie takich prowokacji, żeby naznaczyć całą żydowską populację Judei-Samarii piętnem nielegalności, oznaczającym wyłącznie dążenie do tego, by ich domy zostały zburzone, a ziemia oczyszczona z Żydów.


The harrassment in Judea and Samaria has to stop – but who is harrassing whom?

Israel National News, 12 lutego 2022

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSheri Oz


Urodzona w Kanadzie w 1951 roku, w wieku 26 lat wyemigrowała do Izraela, gdzie studiowała rolnictwo, po studiach wróciła do Kanady, studiowała psychologię. W 1986 wróciła do Izraela zajmując się psychoterapią rodzin. Autorka książki  Overcoming Childhood Sexual Trauma: A Guide to Breaking Through the Wall of Fear for Practitioners and Survivors

 

Sheri Oz prowadzi blog Israel  Diaries.


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1382 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Nie akceptuj terroryzmu jako nowej normalności   Greenfield   2023-12-02
Od rzeki do morza   Herf   2023-11-30
Jedyna droga naprzód   Koraszewski   2023-11-29
Palestyńczycy są współwinni zbrodni Hamasu   Dershowitz   2023-11-28
Skrajne poparcie dla grupy terrorystycznej Hamasu i dla zagłady Izraela   Tawil   2023-11-27
Ludobójstwo i miliony jego obrońców   Koraszewski   2023-11-25
Al-Kaida na subkontynencie indyjskim     2023-11-25
Milczenie jest w rzeczywistości współudziałem   Pessin   2023-11-24
Globalne milczenie, kiedy Pakistan nakazuje przymusową deportację 1,7 miliona afgańskich uchodźców   Ahmad   2023-11-21
Marsz dla Palestyny był marszem skrajnie prawicowym   O'Neill   2023-11-20
List otwarty Żyda do świata zachodniego po ataku Hamasu na Izrael w 2023 r    Żyd   2023-11-20
Zrozumieć koszmar wojny w Gazie   Koraszewski   2023-11-19
Hamas jest postrzegany jako przedstawiciel Palestyńczyków   Marcus   2023-11-17
Dziennikarze pomagający terrorystom przyczyniają się do wprowadzenia nienawiści do Żydów do głównego nurtu   Tobin   2023-11-16
Zaciekłe podżeganie przez Al-Azhar: Pochwały dla palestyńskich bojówkarzy dżihadu; Losem Izraela jest zagłada; USA to największy szatan; Żydzi są potomkami małp i świń     2023-11-16
Human Rights Watch: Destrukcyjny program, symboliczna równowaga   Steinberg   2023-11-15
Plakaty przedstawiające porwane izraelskie dzieci powodują traumę wśród zwolenników Hamasu   Greenfield   2023-11-14
Rozwiązanie w postaci “dwóch państw”, żeby można było mordować Żydów   Tawil   2023-11-13
Rozgrzeszenie HamasuJak „przebudzeni” zachodni radykałowie stali się moralnymi spin doktorami Hamasu.   O'Neill   2023-11-12
Skąd biorą się zaprzeczenia potwornościom 7 października?   Glick   2023-11-11
Palestyna, czyli ostrze włóczni   Koraszewski   2023-11-11
Kolejna nowa wojna? Żołnierze, którzy ścinają głowy Ormianom są bohaterami Azerbejdżanu   Bulut   2023-11-10
Nie “tylko Hamas”   i Erielle Davidson   2023-11-09
Zlikwidowanie zbrodniarzy wojennych ratuje wszystkich   Bryen   2023-11-09
Popierają „Palestynę”, ponieważ nienawidzą Żydów   Tobin   2023-11-07
Mówimy „nie” hipokryzji i nienawiści UNICEF   Steinberg   2023-11-06
Kto powiedział, że Hamas nie reprezentuje Palestyńczyków?   Tawil   2023-11-04
Jak atak Hamasu zaskoczył Izrael   Greenfield   2023-11-03
Wojna z Źydami   Oren   2023-11-02
Negatywny wynik testu Hamasu   Landes   2023-11-02
Marzenie o aksamitnym Palestyńskim Państwie Hamasu i Innych   Koraszewski   2023-11-01
Powraca oszczerstwo o rytuale krwi   Dershowitz   2023-10-31
Jak Iran bezpośrednio wspierał atak Hamasu na Izrael   Toameh   2023-10-30
Który z nich powinien otrzymać pomoc humanitarną?   Pandavar   2023-10-29
Hamas, Israel i hipokryzja arabskich oraz innym muzułmańskich przywódców    Toameh   2023-10-28
To islam, głupczeNie chodzi tu o Izrael, kolonializm, globalizm czy kapitalizm; chodzi o islam.   Greenfield   2023-10-27
Barbarzyństwo Hamasu jest częścią tradycji arabskich pogromów   Julius   2023-10-27
Kim są cywile Gazy?   Bard   2023-10-26
Połowa amerykańskich wyborców poniżej 35. roku życia uważa, że masakry i gwałty na Żydach można uzasadnić     2023-10-25
Gwałt jako broń wojenna, tym razem w Izraelu. Dlaczego feministki milczą?   i Mandy Sanghera   2023-10-24
Cywile z Gazy potrzebują schronienia. Dlaczego świat arabski tego nie zapewni?   Jacoby   2023-10-23
Niemożliwe żądanie BidenaJego wizyta w Izraelu była pokazem dysonansu poznawczego.   Glick   2023-10-22
Nasze miasta i ulice są pełne nienawistników   Collier   2023-10-21
Polityczni i wojskowi przywódcy Iranu zachęcają Hamas do kontynuowania walki aż do osiągnięcia celu Iranu i Hamasu – zniszczenia Izraela     2023-10-20
Dlaczego Żydzi nie pozwolą się po prostu zabić?   O'Neill   2023-10-19
Wirusy tradycji, wirusy kłamstwa, wirusy umysłu   Koraszewski   2023-10-17
Hamas i Iran: rzeź Żydów przez dziesięciolecia   Toameh   2023-10-16
Drugie ludobójstwo Ormian   Bulut   2023-10-16
Iran jest mózgiem i rękami stojącymi za Hamasem     2023-10-14
To był zły tydzień dla tych, którzy twierdzą, że antysyjonizm nie jest antysemityzmem     2023-10-13
Wywiad funkcjonariusza Hamasu dla Russia Today     2023-10-12
Barbarzyński nihilizm „wolnej Palestyny” Nadszedł czas, abyśmy rozliczyli beznadziejność leżącą u podstaw arabskiej i zachodniej ideologii „wyzwolenia”.   Mansour   2023-10-12
Ideologia masowego morderstwa   Herf   2023-10-11
„Umiarkowana” Autonomia Palestyńska stoi zdecydowanie po stronie masowych morderców i gwałcicieli     2023-10-11
Al-Azhar wyraża uznanie dla terroryzmu Hamasu     2023-10-10
Palestyńskie deklaracje w dniu napaści na Izrael     2023-10-09
Kolejna wojna przeciw Żydom   Koraszewski   2023-10-08
Autonomia Palestyńska przyznaje, że nie ma „izraelskiej okupacji”   Flatow   2023-10-07
Gdzie są palestyńskie ustępstwa na rzecz pokoju?   Tawil   2023-10-05
Dlaczego Hamas wysyła Palestyńczyków na śmierć na granicy z Izraelem?   Toameh   2023-10-03
Palestyńczycy: Izraelskie ustępstwa są oznaką słabości   Tawil   2023-10-02
Kult „antysyjonizmu”   Tabarovsky   2023-10-01
Kolejne palestyńskie marzenie   Ibrahim   2023-09-29
Dlaczego lekceważą trudną sytuację Palestyńczyków w Libanie?   Eid   2023-09-27
Terror palestyński jest wojną religijną na rzecz Allaha przeciwko Żydom. ONZ musi uznać Izraelczyków zamordowanych przez Palestyńczyków za ofiary przemocy na tle religijnym   Marcus   2023-09-26
“Żyd zachowuje się źle” – sfilmujmy to   Collier   2023-09-25
Abbas już wcześniej powiedział to wszystko     2023-09-24
Wątpliwy związek między edukacją a antysemityzmem   Jacoby   2023-09-23
ARABSKA gazeta wychodząca W LONDYNIE PROPAGUJE ANTYSEMITYZM I WSPARCIE DLA TERRORU     2023-09-19
YouTube  i polscy neonaziści     2023-09-19
Celem palestyńskiego procesu pokojowego było zwiększenie terroryzmu   Marcus   2023-09-17
Jak zostać stypendystą podoktoranckim w Columbii? Napisz 341 stron antyizraelskiego bełkotu!     2023-09-13
Irańska strategia brania zachodnich zakładników   A. Savyon*   2023-09-13
22 lata od 9/11 i napięcie wciąż narasta – dżihadyści czekają na kolejną szansę   Stalinsky   2023-09-12
Jak palestyńskie dziecko zostaje terrorystą?   Flatow   2023-09-10
Nazistowskie przemówienie w Ramallah ilustruje szerszą historię   Glick   2023-09-09
Abbas: Hitler walczył z europejskimi Żydami z powodu ich lichwiarstwa     2023-09-08
HRW zamazuje dowody udziału nieletnich w palestyńskim terroryzmie     2023-09-06
Naziści nadali nienawiści do Żydów akademickie oblicze. Ich spadkobiercy mają „Instytut krytycznych badań nad syjonizmem”     2023-09-04
Którymi drogami powraca nazizm?   Koraszewski   2023-09-03
“Washington Post” o “dobrych” terrorystach   Tawil   2023-09-01
Syria, kraj zgubiony w wiadomościach   Taheri   2023-09-01
Walka Indii z dżihadem   Bulut   2023-08-31
Kilka uwag o palestyńskiej fladze   Collier   2023-08-30
Obwinianie wyłącznie Izraela za problemy psychiczne w Strefie Gazy jest po prostu kolejną formą nienawiści do Żydów     2023-08-29
Norweg melduje Radzie Bezpieczeństwa   Koraszewski   2023-08-27
Irański IRGC przechwala się sukcesami wśród Palestyńczyków i Hezbollahu   Frantzman   2023-08-26
Dlaczego nowe palestyńskie rakiety mają znaczenieMogą wyrządzić znacznie więcej szkód niż karabin czy nóż.   Flatow   2023-08-25
„Musimy prowadzić ‘Wielki Dżihad’, żeby zbudować Wielki Iran”     2023-08-25
Prawdziwe słonie w salonie (edycja 2023)     2023-08-17
Palestyńczycy wołają o pomoc   Tawil   2023-08-15
Czy nikt nie pyta, dlaczego w Dżenin jest obóz dla uchodźców?   Bard   2023-08-14
Kara śmierci dla mordercy i tolerancja dla jego propagandy   Stalinsky   2023-08-11
Przykład tego, jak środowisko akademickie tworzy antyizraelską narrację z kłamstw     2023-08-10
Dlaczego MEMRI przestał używać usługi Cloudflare i dlaczego rząd USA powinien zrobić to samo   Stalinsky   2023-08-09
Finansowana przez Unię Europejską edukacja do dżihadu i męczeństwa   Tawil   2023-08-05
Abbas po raz kolejny mówi Palestyńczykom, żeby poszli do diabła     2023-08-04
Pamiętając, co dzieje się, kiedy Żydzi polegają na innych   Amos   2023-08-03
Rosnące zagrożenie północnego Izraela przez Hezbollah   Lax   2023-08-02
Jeden news dziennie   Koraszewski   2023-08-01

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk