Prawda

Wtorek, 7 grudnia 2021 - 12:57

« Poprzedni Następny »


Międzynarodowy Trybunał Karny wypowiada wojnę Izraelowi


Avi Bell 2015-07-18

Uczestnik wyprawy z pomocą humanitarną dla Gazy
Uczestnik wyprawy z pomocą humanitarną dla Gazy

Międzynarodowy Trybunał Karny anulował decyzję prokuratora, zarządził głosami 2:1 zbadanie zatrzymania przez Izrael flotylli do Gazy; absurdalnie cytuje jako autorytet Radę Praw Człowieka ONZ

 

Wydział Przygotowawczy Międzynarodowego Trybunału Karnego po raz pierwszy w swojej historii nakazał Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego wznowienie dochodzenia, co do zamknięcia którego podjęła już decyzję.


Wydział Przygotowawczy orzekł, że Prokurator błędnie zamknęła dochodzenie wstępne w sprawie oskarżeń o zbrodnię wojenną przeciwko Izraelowi za zbrodnie rzekomo popełnione przy przejmowaniu Mavi Marmara i innych statków podczas incydentu z flotyllą w 2010 r.

Orzeczenie Wydziału Przygotowawczego jest niezwykłe.

Utrzymuje, że Prokurator powinna był wziąć pod uwagę fakty i czyny, które leżą poza jurysdykcją sądu przy podejmowaniu decyzji, czy wnieść oskarżenie.

Utrzymuje, że Prokurator powinna była zakładać prawdziwość najdzikszych nawet zarzutów, kiedy decydowała, czy wnieść oskarżenie; innymi słowy, na wstępnym etapie dochodzenia powinno było być założenie winy.  

Najbardziej zaś szokujące jest, że utrzymuje się tu, iż te zbrodnie były wystarczającej powagi, by zainteresować Trybunał, nawet jeśli spowodowały stosunkowo niewielką liczbę ofiar, ponieważ były szeroko omawiane w mediach i są przedmiotem ożywionej aktywności politycznej w ONZ.

Nie trzeba dodawać, że żadnemu z tych twierdzeń nie towarzyszy przytoczenie jakiegokolwiek precedensu. Jest tak dlatego, że są bezprecedensowe.

I można się bezpiecznie założyć, że te dwie ostatnie “reguły” nigdy nie będą zastosowane do żadnego nie-żydowskiego, nie-izraelskiego pozwanego. A to dlatego, że przy ich uniwersalnym stosowaniu wymagałoby to od Prokurator badania co roku tysięcy nie-zbrodni, co uniemożliwiłoby ściganie prawdziwych zbrodni. Wymagałoby też, by Prokurator odrzuciła wszystkie standardy prawne i dokonywała wyboru w oparciu o najbardziej upolitycznione sprawy w ONZ.

Sędzia Péter Kovács ostro nie zgodził się z orzeczeniem Wydziału Przygotowawczego i przedstawił odrębną opinię, w której w sposób znacznie bardziej przekonujący zajął się tą sprawą. Po pierwsze, wskazuje Sędzia Kovács, dojście do wniosku, że Izrael w ogóle popełnił jakąkolwiek zbrodnię, wymaga wypaczenia zarówno faktów, jak i prawa.


Jak pisze Kovács: “Rany odniesione przez osoby na Mavi Marmara były wyraźnie skutkiem ubocznym legalnej akcji podjętej dla ochrony blokady”. Kovács zauważa: “statek, które nie stosuje przemocy i nie stawia oporu, może niemniej zostać zatrzymany, ponieważ próbuje złamać blokadę. Jest jasne, że złamanie blokady nie tylko było intencją Mavi Marmara, ale było jej głównym celem jako akt protestu. Biorąc to pod uwagę siły izraelskie miały prawo pochwycić ten statek w obronie swojej blokady… W obliczu potencjalnego złamania blokady Izraelskie Siły Obronne działały w stanie konieczności”.


Ponadto, nawet gdyby działania izraelskie zatrzymania flotylli byłyby przestępcze, znajdują się one poza jurysdykcją Trybunału, ponieważ nie są wystarczającej “powagi”. Reguła „powagi” stanowi, że Trybunał powinien zajmować się tylko największymi i najpoważniejszymi zbrodniami międzynarodowymi. Jest jasne, że nawet jeśli były tu zbrodnie izraelskie, nie były one tej rangi.

Jak pisze Kovács: “Porównując, na przykład, liczbę zabitych w incydencie z flotyllą z liczbą morderstw i poważnych ran, która skłoniła Wydział Przygotowawczy, głosami większości, do autoryzowania Prokurator do otwarcia dochodzenia w sprawie sytuacji w Republice Kenii, można zauważyć olbrzymią rozbieżność. Przemoc w Kenii spowodowała śmierć około 1220 osób i poważne rany 3561 w sześciu z ośmiu prowincji Kenii”. Kovács wnioskuje, że jest wątpliwe, by “śmierć dziesięciu osób i zranienie 55 innych w kontekście opisanym w raporcie Prokurator i we wniosku złożonym przez Komory były wystarczającej powagi dla uzasadnienia otwarcia dochodzenia w tej sprawie”. 

Co mówi fakt, że Wydział Przygotowawczy jest tak chętny do odłożenia na bok własnego precedensu, prawa i faktów, by nakazać Prokurator na powrót do antyizraelskiego śledztwa?

Niestety, wniosek jest wyraźny.


Międzynarodowy Trybunał Karny, jak aż nazbyt wiele instytucji międzynarodowych, które utrzymują, że bronią prawa i sprawiedliwości, jest tylko jeszcze jedną instytucją polityczną. I, jak te wszystkie inne międzynarodowe instytucje polityczne, jest aż nazbyt gotowy do fabrykowania nowych i wyjątkowo ostrych standardów „prawa”, stosowanych wyłącznie na szkodę państwa żydowskiego, jak też do fabrykowania faktów, aby uznać przywódców i żydowskich obywateli państwa żydowskiego winnymi najrozmaitszych, straszliwych zbrodni.

OWP, nazywając siebie “państwem Palestyny”, dołączyło ostatnio do Międzynarodowego Trybunału Karnego wyłącznie w celu skłonienia Trybunału do sądownego ścigania przywódców izraelskich. Prawnicy wątpili, by OWP udało się to posunięcie. Zauważali, że OWP nie jest w rzeczywistości państwem i jurysdykcja Trybunału jej nie obejmuje. Zauważali również, że Izrael ma system ścigania własnych przestępców, a więc nawet jeśli posunięcie OWP będzie skuteczne, Trybunałowi brakowałoby jurysdykcji, ponieważ może ścigać tylko w tych wypadkach, w których państwo pozwala przestępcom działać swobodnie. Zauważyli, że rzekomym zbrodniom izraelskim brak należytej powagi, by ścigał je Trybunał. I zauważyli, że wkroczenie w konflikt arabsko-izraelski byłoby nadmiernym upolitycznieniem Trybunału, który już jest krytykowany za selektywne dochodzenia.

Wydaje się jednak, że Trybunał – a przynajmniej Wydział Przygotowawczy – uważa upolitycznienie za atrakcję, nie zaś wadę. I to w stopniu wystarczającym, by osądzać powagę spraw nie na podstawie prawnie istotnych faktów, ale na podstawie wypowiedzi politycznych. W wystarczającym stopniu, by ten Wydział dążył do śledztwa, które doprowadzi do oskarżeń godnych śmiechu.

Jest obecnie jasne, dokąd doprowadzi przyłączenie się OWP do Trybunału. Palestyńscy terroryści i zbrodniarze wojenni będą nadal cieszyć się całkowitą bezkarnością. Międzynarodowy Trybunał Karny zyska reputację jeszcze jednej zawiedzionej nadziei dla prawa międzynarodowego i kolejnej żenującej instytucji, poświęconej prześladowaniu państwa żydowskiego. A Żydzi izraelscy raz jeszcze znajdą się w świecie, w którym samo ich istnienie jest zbrodnią i w którym postawienie stopy w niewłaściwym kraju oznacza natychmiastowe aresztowanie.

Pełen tekst opinii Międzynarodowego Trybnunału Karnego :  Majority Decision [PDF]  |  Dissenting Opinion [PDF] 

   

The ICC declares war on Israel

16 lipca 2015

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaAbraham (Avi) Bell

Profesor prawa na University of San Diego oraz Bar-Ilan University. Bell otrzymał doktorat na  University of Chicago i uzyskał kolejny stopień naukowy na Harvard University.

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. dlaczego nie potępia się ISIS ? mieczysławski 2015-07-18


Brunatna fala

Znalezionych 982 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Raport nazywa traktowanie chrześcijańskich dziewcząt i kobiet w muzułmańskich krajach “katastrofą praw człowieka”   Spencer   2021-12-03
Antysyjonizm i antysemityzm nie robią niczego, by pomóc Palestyńczykom   Regev   2021-11-29
Sunnicki Hamas i szyicki Iran: braterska więź w terrorze pod hasłem “śmierć Izraelowi”   Fitzgerald   2021-11-27
Terrorysta, który rozbija wszystkie stereotypy o terrorystach   Flatow   2021-11-23
Unia Europejska nadal nie wpisuje całego Hezbollahu na listę organizacji terrorystycznych   Fitzgerald   2021-11-22
Czy termin “nakba” jest antysemicki?     2021-11-21
“Od Rzeki do Morza”: Hamas wyjaśnia, czego chcą brytyjscy studenci   Kemp   2021-11-16
Jak Palestyńczycy ukradli cierpienia, no cóż, właściwie wszystkim   Collier   2021-11-14
Terroryści „palestyńskiego” dżihadu dostają więcej niż zarabiają lekarze i nauczyciele   Greenfield   2021-11-11
EU @eu_eeas ciągle mówi o nieistniejących “granicach sprzed 1967”, skoro explicite nigdy nie miały one być granicami?     2021-11-10
Odciąć finansowanie NGO powiązanych z terroryzmem   Eid   2021-11-07
Palestyńscy więźniowie, o których nikt nie mówi   Toameh   2021-11-06
Niemka skazana za zbrodnie ISIS   Frantzman   2021-11-02
Terroryzm jako palestyńska kultura   Marcus   2021-11-02
Dlaczego Palestyńczycy nie mogą zawrzeć pokoju z Izraelem   Toameh   2021-10-29
Czy Trzecia Konwencja Genewska stosuje się do palestyńskich terrorystów aresztowanych przez Izrael?    Hirsch   2021-10-28
Łajdackie porwanie “praw człowieka” leży u samego sedna kontrowersji wokół NGO   Tobin   2021-10-27
Protest, bo terrorystce odmówiono platformy   Fitzgerald   2021-10-26
Hamas jest beneficjentem dyplomacji bazującej na urojeniach   Glick   2021-10-24
Między bojkotami a rękawicą rzuconą przez Gazę   Collins   2021-10-22
Okropna prawda o irlandzkim antysemityzmie   Collier   2021-10-19
Oszukańcze sztuczki UNRWA, by wyciszyć słowa prawdy   Blum   2021-10-15
Próbowali spalić Żydów żywcem. Znowu   Flatow   2021-10-12
Prawdziwi palestyńscy “bohaterzy”: terroryści   Tawil   2021-10-10
“Obietnica Życia Przyszłego” – Palestyna po  “zniknięciu” Izraela     2021-10-09
Iran z bronią jądrową jest bardziej niebezpieczny niż Korea Północna   Rafizadeh   2021-10-07
Premier Autonomii Palestyńskiej“Izrael musi zginąć demograficznie”     2021-10-06
Przemówienie Abbasa w ONZ wyjaśnia, dlaczego nie jest on partnerem do pokoju   Hirsch   2021-10-05
Czy terroryści będą szkoleni za pieniądze zachodnich podatników?   Greenfield   2021-09-26
“Obchody” 20. rocznicy festiwalu nienawiści ONZ w Durbanie   Steinberg   2021-09-21
Artykuł w „Independent” z akrobatyką, żeby uniknąć słowa Hamas   Levick   2021-09-20
Taliban i antysemityzm ukryty w międzynarodowych stosunkach   Frantzman   2021-09-18
Izrael próbuje złagodzić problemy Palestyńczyków w Gazie i na Zachodnim Brzegu, w zamian otrzymuje zniewagi   Fitzgerald   2021-09-14
Najbardziej poszukiwany terrorysta ministrem bezpieki   Ahmad   2021-09-14
Pamięć i nauki z zamachu 9/11   Collins   2021-09-11
Islamski ekstremizm w Wielkiej Brytanii jest coraz pewniejszy siebie   Collier   2021-09-10
Administracja Bidena daje mułłom w Iranie kolejne zwycięstwo: przejęcie władzy przez talibów   Rafizadeh   2021-09-03
Terroryzm: różne miejsca, różne zdjęcia   Collins   2021-09-01
Chiny: Tajwan nie powinien polegać na poparciu USA     2021-08-31
Arabowie: Biden przywraca do życia ekstremizm i terroryzm   Toameh   2021-08-31
Najnowszy antyizraelski raport HRW     2021-08-28
Niech się palą izraelskie drzewa. Jewish Voice for Peace, antyizraelska grupa, kibicuje jerozolimskim pożarom   Abdul-Hussain   2021-08-27
Wznowiona “obietnica” Iranu dla Palestyńczyków   Toameh   2021-08-25
Zachodnia dyplomacja: błaganie terrorystów   Meotti   2021-08-24
Liban i jego tykające bomby   Taheri   2021-08-24
Czy Zachód może być uczciwy w sprawie islamistycznego zagrożenia?   Tobin   2021-08-23
Z amerykańskiego upokorzenia wyłoni się nowy porządek świata   Ahmed   2021-08-18
Niemcy wydadzą 41 milionów dolarów, żeby “odkryć” przyczyny dzisiejszego antysemityzmu   Fitzgerald   2021-08-18
“Naród irański nie zrezygnuje z islamu z powodu braków wody”     2021-08-14
A Kartagina musi być zburzona…   Koraszewski   2021-08-12
Zniszczenia w Gazie, o których wam nie powiedziano, bo nie pasują do antyizraelskiej narracji   von Koningsveld   2021-08-10
Walka z zarazą z Durbanu   Kemp   2021-08-08
Liban atakuje Izrael, Liban krzyczy „agresja”   Abdul-Hussain   2021-08-07
Atak terrorystyczny na Speakers Corner był nożem wbitym w brytyjską demokrację   Collier   2021-08-06
Kiedy nie ma udziału Izraela znika zainteresowanie losem Palestyńczyków     2021-08-04
Hamas chełpi się mordowaniem żydowskich dzieci 20 lat temu w pizzerii Sbarro     2021-08-03
Marksistowskie poparcie dla palestyńskiego terroryzmu prowadzi do nienawiści do Żydów na całym Zachodzie   Milliere   2021-08-01
Świat reaguje na Izrael z arogancją i hipokryzją   Darshan-Leitner   2021-07-31
ONZ ustanawia stałą izraelożerczą komisję dochodzeniową pod przewodnictwem znanej z nienawiści do Izraela apologetki antysemityzmu Navi Pillay     2021-07-30
W Iranie Najwyższy Przywódca jest zaniepokojony   Fitzgerald   2021-07-28
Dziennikarka BBC wyrzucona za tweet “Hitler miał rację”   Fitzgerald   2021-07-25
Szwecja: Imam potępia szwedzką flagę, wzywa muzułmanów do “miażdżenia i rozbijania głów Żydów”   Spencer   2021-07-24
Biden i mułłowie: "Karmienie krokodyla"   Rafizadeh   2021-07-24
Specjalny Sprawozdawca Rady Praw Człowieka ONZ ogłasza, że izraelskie osiedla są „zbrodnią wojenną”. Dlaczego jest w błędzie?   Fitzgerald   2021-07-21
Jak palestyńscy przywódcy oszukują Amerykanów   Tawil   2021-07-20
Morale i kwestia wyjścia Ameryki z Afganistanu   Koraszewski   2021-07-19
Opieka medyczna Izraela nad przywódcami Hamasu i AP, a podwójne standardy CUNY   Fitzgerald   2021-07-19
Denazyfikacja Bliskiego Wschodu wymaga ponownej denzyfikacji Niemiec   Pickles   2021-07-18
Amnezja wysepkowa jest super   Honig   2021-07-16
Dyktator Białorusi: „Świat płaszczy się przed Żydami”   Fitzgerald   2021-07-16
Jak izraelożercy stali się wpływowi   Rosenthal   2021-07-13
Pod uwagę amerykańskim uczelniom, których partnerem jest Uniwersytet Al Kuds   Flatow   2021-07-11
Dzieci Palestyny poświęcą swoją krew i swoje ciała     2021-07-10
Czy Palestyńczycy potępią mufiego Hussainiego i Hitlera?   Abdul-Hussain   2021-07-09
Administracja Bidena: nagradzanie morderczego reżimu Iranu?   Rafizadeh   2021-07-07
Uwagi na marginesie 50. rocznicy ukończenia studiów   Landes   2021-07-07
Dlaczego życie czarnych chrześcijan zupełnie się nie liczy?   Ibrahim   2021-07-06
Czy IDF jest bezradna?   Bard   2021-07-05
Prawo powrotu w stare koleiny   Koraszewski   2021-07-04
Letnie obozy palestyńskiego dżihadu   Toameh   2021-07-02
Najbardziej niebezpieczni terroryści świata   Patrikarakos   2021-06-30
Artykuł Human Rights Watch o antysemityzmie ZACHĘCA do lewicowego antysemityzmu     2021-06-29
Krótka historia długiej nienawiści   Rosenthal   2021-06-28
Stany Zjednoczone wspierają palestyńskie naruszenia praw człowieka.   Toameh   2021-06-26
Palestyńska kultura przemocy   Bard   2021-06-25
Ewolucja, dzieci i mordercy   Koraszewski   2021-06-23
Zatruty owoc ustępstw wobec irańskich mułłów   Toameh   2021-06-22
Na nieludzkiej ziemi   Koraszewski   2021-06-21
Przez całą historię Żydzi musieli z czegoś rezygnować, by uzyskać akceptację – tym razem jest to Izrael   Amos   2021-06-20
Wiadomości z Iranu, zarówno te głupie, jak i te złowrogie   Fitzgerald   2021-06-19
Gaza, Sky News i marsz islamistów na Londyn   Collier   2021-06-19
Dziennikarstwo z własnym samobójczym celem   Landes   2021-06-18
Tylko Palestyńczycy mogą być ofiarami   Abdul-Hussain   2021-06-17
Z Bagdadu do Gazy: dzisiejszy konflikt jest zakorzeniony w ideologii ery nazistowskiej   Julius   2021-06-16
“TIMES” propaguje demonizację Izraela przez BLMAdam Levick   Levick   2021-06-15
Multikulturowi wielbiciele Hitlera   Greenfield   2021-06-14
Jak międzynarodowa społeczność starała się stworzyć niekończącą się wojnę izraelsko-palestyńską   Frantzman   2021-06-13
Administracja Bidena nagradza terrorystów: Abbasa i Hamas   Tawil   2021-06-11
Budząca mdłości zachodnia “postprawda” na temat wojny Gazy z Izraelem   Bekdil   2021-06-10
Policzmy dokładnie ofiary w Gazie   Rosenthal   2021-06-09

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk