Prawda

Sobota, 28 maja 2022 - 15:59

« Poprzedni Następny »


Między bojkotami a rękawicą rzuconą przez Gazę


Liat Collins 2021-10-22


Wełniane rękawice Berniego Sandersa były w styczniu tego roku sensacją na inauguracji prezydenta Joego Bidena. Całymi tygodniami memy senatora Vermontu siedzącego z pokerową twarzą, w zimowym płaszczu i w za dużych rękawicach rządziły wirtualnym światem. Ten obraz wrócił do mnie w tym tygodniu, kiedy dowiedziałam się, że strój z „rękawicami Berniego” jest popularny na Halloween. 

 

Sanders nawiedza mnie – i to nie w postaci ikony Halloween. Kiedy chodzi o Izrael, ten postępowy Demokrata, który sam chciał być prezydentem, zdejmuje rękawiczki. A może raczej zamienia je na rękawice bokserskie.


W zeszłym tygodniu senator Sanders podniósł moralną równoważność na nowy poziom. Jest niewiarygodne, jak pozowanie na bezstronność może ujawnić głębię stronniczości. W liście do lidera większości w Senacie, Chucka Schumera (D-New York), Sanders uwarunkował swoje poparcie dla miliarda dolarów pomocy Izraelowi w uzupełnieniu przeciwrakietowego systemu obronnego Żelazna Kopuła podobną sumą środków pomocowych dla Gazy.

 

W liście podobno napisał: “Jeśli celem tego dodatkowego finansowania jest pomoc Izraelowi w uzupełnieniu zapasów dla Żelaznej Kopuły po wojnie, jaka miała miejsce w maju, byłoby brakiem odpowiedzialności, gdybyśmy równocześnie nie zajęli się olbrzymimi zniszczeniami i cierpieniami, jakie ta wojna spowodowała Palestyńczykom w Gazie. Tak jak popieramy prawo ludności Izraela do życia w pokoju i bezpieczeństwie, tak samo musimy to robić również wobec Palestyńczyków”.

 

To może brzmieć sprawiedliwie – jeśli tylko ignorujesz fakty. Jak dotąd, nie ma żadnych oznak, że Gaza wydaje środki pomocowe, jakie otrzymuje, na budowę lub odbudowę domów, na miejsca pracy, na szkoły itd. Wręcz przeciwnie, rozległy system tuneli i tysiące rakiet wystrzelonych na Izrael są wyraźnymi sygnałami, gdzie można znaleźć priorytety reżimu Hamasu w Strefie Gazy. 

 

Wręczenie Hamasowi kolejnego miliarda dolarów nie spowoduje, że złoży broń, raczej zachęci do podejmowania dalszych ataków. Hamas nie jest karany za wystrzelenie 4500 rakiet i moździerzy na Izrael podczas 11-dniowej wojny w Maju, jest nagradzany. Pozbawione rękawiczek ręce Sandersa zbroją ruch terrorystyczny. Sanders wyciąga oskarżycielski palec wskazujący na Izrael, a przywódca Hamasu, Jahja Sinwar, kładzie palec na spuście.

 

Zaniepokojona czytelniczka skierowała moją uwagę na raport MEMRI (Middle East Media Research Institute) z przetłumaczonym końcowym oświadczeniem konferencji Hamasu “Obietnica życia przyszłego – Palestyna po wyzwoleniu” z 30 września 2021. Podczas gdy 10. Doroczna Konferencja „Jerusalem Post”, która w tym tygodniu odbywała się w Muzeum Tolerancji,  wielokrotnie nawiązywała do tematu rozwijania silniejszych i głębszych związków regionalnych dla dobra wszystkich, konferencja Hamasu koncentrowała się na tym, co robić po zniszczeniu żydowskiego państwa.

 

W przesłaniu do uczestników konferencji, które odczytał członek biura politycznego Hamasu, Kamal Abu Aoun, przywódca Hamasu, Al-Sinwar, podkreślił (według tłumaczenia MEMRI), że „sponsorujemy tę konferencję, ponieważ jest zgodna z naszą oceną, że zwycięstwo jest bliskie” i że “pełne wyzwolenie Palestyny od rzeki do morza” jest “sednem strategicznej wizji Hamasu”.

 

Wizją przyszłości Hamasu nie jest idylla pokoju i dobrobytu. Sanders powinien przeczytać ten raport, jeśli chce wiedzieć, co właściwie wspiera.  

 

Wskazówki Hamasu, fundamentalnie islamistyczne w tonie, określają, jak Palestyna w każdym sensie zastąpi “Izrael” (ich cudzysłów), włącznie z miejscem w organach międzynarodowych i jak odziedziczy nie tylko kraj, ale wszystko z nim związane. Gdyby Chinom nie udało się wygnać Tajwanu z ONZ w październiku 1971 roku, mogłabym zbyć ten palestyński cel jako bezsensowną brawurę. (Pięćdziesiąt lat później Chiny nadal zagrażają Tajwanowi.)

 

Nie wierzę, by Hamas był bliski egzystencjalnego zagrożenia Izraela, ale lektura wniosków konferencji Hamasu pokazuje jasno, że będzie nadal próbował. Sinwar, na przykład, przechwala się, że “bitwa Miecz Jerozolimy”, czyli wojna w maju, którą Hamas rozpoczął atakiem rakietowym na Jerozolimę, „nie wybuchła nagle… ruch oporu przygotowywał się do tego przez lata planowania, szkolenia i rozwoju wojskowego i wywiadowczego”.

 

Ci, którzy nie myślą o tym, co naprawdę znaczy hasło “Od Rzeki do Morza Palestyna będzie wolna”, powinni spojrzeć na paragrafy 15 i 16 z konferencji “Obietnica życia przyszłego”  (tłumaczenie MEMRI):

15. “W sprawie żydowskich osadników na palestyńskiej ziemi musi istnieć rozróżnienie w postawie wobec [następujących kategorii]: wojownika, który musi zostać zabity; [Żyda], który ucieka i można go zostawić w spokoju lub ścigać prawnie za jego zbrodnie; i pokojową osobę, która poddaje się i może zostać zintegrowana lub otrzymać czas na wyjazd. To jest sprawa, która wymaga głębokich rozważań i pokazu humanizmu, który zawsze charakteryzował islam”.

 

16. “Wykształceni Żydzi i specjaliści w dziedzinach medycyny, inżynierii, technologii i cywilnego oraz militarnego przemysłu powinni zostać zatrzymani [w Palestynie] przez pewien czas i nie powinno się im pozwolić na wyjazd i zabranie ze sobą wiedzy i doświadczenia, jakie zdobyli żyjąc na naszej ziemi i ciesząc się jej obfitością, podczas gdy my płaciliśmy cenę za to wszystko w poniżeniu, nędzy, chorobie, deprywacji, zabijaniu i aresztach”.

Nikt nie może oskarżyć Hamasu o subtelność lub używanie jedwabnych rękawiczek.A teraz coś zgubionego w tłumaczeniu. Irlandzka pisarka, Sally Rooney, zdecydowała, że choć jej dwie poprzednie książki były tłumaczone na hebrajski przez Modan Publishing House, nie da im praw do swojej najnowszej książki, Beautiful World, Where Are You [Piękny świecie, gdzie jesteś]. Opiera swoją decyzję na poparciu dla ruchu BDS (bojkoty, dywestycje, sankcje).

 

Po oburzeniu w mediach wyjaśniła, że nie sprzeciwia się temu, by jej książka ukazała się po hebrajsku, ale nie chce użyć izraelskiej firmy. Ponieważ Izrael jest jedynym krajem na świecie, którego narodowym językiem jest hebrajski, można zastanawiać się, kto, jej zdaniem, będzie czytał jej książkę, jeśli znajdzie kogoś, kto ją przetłumaczy.

 

Jak wiele osób zauważyło, Rooney nie ma podobnych skrupułów, jeśli chodzi o tłumaczenie jej prac na chiński dla czytelników w Ludowej Republice, ani na farsi, dla irańskich czytelników w tym bastionie praw człowieka. Istnieje słowo na tego rodzaju pokrętne myślenie. 

 

Piękny świecie, istotnie, gdzie jesteś? Nie można cię znaleźć w bojkotach opartych na ignorancji, płytkich sloganach i oszczerstwach. Kulturalne bojkoty nie czynią świata piękniejszym. Nie zbliżają ludzi. 

 

Brak powieści Rooney po hebrajsku nie jest wielką stratą, ale świadczy o tym, co dzieje się, kiedy kłamstwa o Izraelu jako “apartheidzie”, “kolonialistach”, “okupancie” stają się częścią automatycznego dyskursu. Pisanie powieści jest jedną rzeczą, ale pisanie na nowo historii jest czymś zupełnie innym. Być może Rooney bojkotuje także Biblię, po hebrajsku albo w jakimkolwiek innym języku.

 

Wróćmy teraz do Vermontu, stanie Berniego Sandersa i kwaterze słynnego na cały świat giganta produkcji lodów, Ben & Jerry, (którego obecnym właścicielem jest Unilever). W wywiadzie dla Axios w HBO na początku tego tygodnia współzałożyciel firmy, Ben Cohen, miał moment silnego bólu głowy jak po zbyt szybkim zjedzeniu lodów. Cohen siedział obok swojego partnera z biznesu, Jerry’ego Greenfielda i dziennikarka Alexi McCammond pytała go o decyzję firmy z lipca, by bojkotować izraelskie miejscowości na „Okupowanych Terytoriach Palestyńskich” (jak B&J określają Judeę, Samarię i wschodnią Jerozolimę). 

 

Zapytany, dlaczego firma nadal sprzedaje swoje produkty w amerykańskich stanach o polityce, która nie jest zgodna z wartościami postępowych założycieli firmy lodów - jak Georgia, gdzie ograniczono prawo do głosowania, lub Texas gdzie ograniczono prawo do aborcji – Cohen wpadł w żenujące milczenie – milczenie, które wiele mówiło.  

 

Wreszcie wyjąkał: “Nie wiem. Myślę, że to interesujące pytanie… Myślę, że muszę usiąść i pomyśleć o tym trochę”.

 

Hipokryzja i delegitymizacja Izraela pasują do siebie jak ręka do rękawicy. A bojkoty takie jak Rooney i Bena & Jerry’ego, wspierane przez Sandersa i jemu podobnych, powodują, że Hamas oblizuje się.   

 

Between boycotts and the Gaza gauntlet

Jerusalem Post, 14 października 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaLiat Collins

Urodzona w Wielkiej Brytanii, osiadła w Izraelu w 1979 roku i hebrajskiego uczyła się już w mundurze IDF, studiowała sinologię i stosunki międzynarodowe. Pracuje w redakcji “Jerusalem Post” od 1988 roku. Obecnie kieruje The International Jerusalem Post.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1059 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jeden majowy dzień — w Jerozolimie i Nowym Jorku   Chesler   2022-05-26
Krew Shireen abu Akleh jest na rękach Palestyńczyków   Rosenthal   2022-05-21
Nie da się rozwiązać problemu antysemityzmu ONZ przez ignorowanie go   Tobin   2022-05-18
Rosja i Chiny: najgorszy moment w historii   Chang   2022-05-12
Putin, Hitler i historii kobyła   Koraszewski   2022-05-11
Izrael: najczystszy kraj świata   Bard   2022-05-11
Palestyński kult śmierci – uwielbienie mordowania Żydów   Collier   2022-05-10
Iran mówi otwarcie – i powinniśmy uważnie słuchać     2022-05-08
Wspaniała wiadomość na Jom HaSzoah! Nie ma antysemitów!     2022-05-07
Czy umiemy wyobrazić sobie świat bez Izraela?   Tobin   2022-05-06
Allah sprowadził Żydów do Palestyny, żebyśmy mogli ich wykończyć     2022-05-04
Ramadan kończy się z hukiem   Blum   2022-05-02
Oni wszyscy mają krew na rękach   Collier   2022-04-21
W XXI wieku antysyjonizm znaczy antysemityzm   Tobin   2022-04-20
Jak USA utrwalają palestyńską przemoc   Blum   2022-04-19
Palestyńczycy popierają mordowanie przypadkowych Żydów     2022-04-18
Szaleństwa głębokiej wiary   Fitzgerald   2022-04-13
Intifada z okazji ramadanu?   Blum   2022-04-09
Nie nagradzajcie Palestyńczyków za nową falę terroru   Tobin   2022-04-05
Większość “Palestyńczyków” głosowałaby dziś na Hamas   Greenfield   2022-04-02
Dlaczego Stany Zjednoczone nadal płacą za antysemicką farsę w ONZ?   Tobin   2022-04-01
AP zachęcała do zamachu terrorystycznego w Beer Szewie… i nagrodzi go   Marcus   2022-03-29
Śpiew i taniec o “apartheidzie”: Infantylna @Amnesty jest obecnie taka sama jak inne antyizraelskie grupy     2022-03-22
Reportaż rosyjskiej telewizji o syryjskich żołnierzach zgłaszających się na ochotnika do walki wraz z Rosją przeciwko Ukrainie     2022-03-17
Obywatele właściwie poinformowani   Koraszewski   2022-03-16
Kłamstwo o dłuższej i silniejszej umowie z Iranem   Bard   2022-03-11
Biden rozbija złudzenia Izraela   Glick   2022-03-10
Electronic Intifada w pełni popiera Putina   Collier   2022-03-07
Propagandowy front Władimira Putina   Koraszewski   2022-03-07
Rosja: Iran jest naszym sojusznikiem, uczestniczymy w rozwijaniu jego projektu nuklearnego     2022-03-03
Chiny: To USA są winne ukraińskiego konfliktu     2022-03-02
„Apartheid” jest nową „okupacją” – terminem używanym w czysto propagandowych celach     2022-02-28
Czy Putin będzie strzelał do zakładników?   Rosenthal   2022-02-28
Lepszy kontrakt za pochwałę terroryzmu   Fitzgerald   2022-02-23
Nękanie w Judei i Samarii musi się zakończyć – ale kto nęka kogo?   Oz   2022-02-20
Nie ugłaskuj krokodyla “przebudzenia”     2022-02-18
Toksyczna szczodrość. Jak Europejczycy używają izraelskich NGO do destabilizowania Izraela   Altabef   2022-02-15
Losowy przykład nieuczciwości raportu Amnesty International     2022-02-14
Strategia Autonomii Palestyńskiej używania dzieci-żołnierzy przeciwko Izraelowi   Marcus   2022-02-13
Co naprawdę oznacza wspieranie „palestyńskiego pojednania”?   i Itamar Marcus   2022-02-12
Saudyjski dziennikarz o zerwaniu związków z Palestyńczykami   Fitzgerald   2022-02-11
Groza ujawnienia proizraelskiego stanowiska   Goska   2022-02-09
Neonazistowska fascynacja salafickim dżihadem   Wójcik   2022-02-08
Antysemici wszystkich krajów łączcie się   Koraszewski   2022-02-07
Palestyńscy najemnicy Iranu: Dżihad przeciw Izraelowi i Ameryce   Toameh   2022-02-06
Kościół, który promuje antysemityzm   Tobin   2022-02-04
Grupy terrorystyczne kochają Amnesty International, jako że kieruje się planami zniszczenia Izraela naszkicowanymi w Durban     2022-02-03
Amnesty wymyśla kolejną definicję apartheidu – tylko dla Izraela     2022-02-02
Wojna przeciwko Żydom prowadzona przez grupy “obrony praw człowieka”: @Amnesty, @HRW i @BTselem     2022-02-01
Powrót „Protokołów mędrców Syjonu”   Rosenthal   2022-01-31
„Guardian” wynalazł nowe antyizraelskie oszczerstwo: „Sportswashing”   Levick   2022-01-30
Pamiętajcie Dajr Jasin!   Troy   2022-01-29
Wikipedia morduje historię     2022-01-25
Associated Press zamienia palestyński wypadek drogowy w podżeganie przeciwko Izraelowi   Fitzgerald   2022-01-23
Wędrówka idei na Bliskim Wschodzie   Mansour   2022-01-22
Neonaziści dążą do wykucia braterskiej więzi z dżihadystami   Stalinsky   2022-01-19
Kiedy atakowani są Żydzi, przedstawiciele władz boją się powiedzieć “antysemityzm”   Frantzman   2022-01-17
Sowieckie kłamstwo o izraelskim apartheidzie   Kemp   2022-01-14
„Nieistotne religijne idee”? Nie, każdy terroryzm jest oparty na głębokiej wierze, niezależnie od tego, czy jest religijny, polityczny, społeczny czy inny – część I   M. Reiter   2022-01-13
Litania nieszczęść Hassana Nasrallaha   Fitzgerald   2022-01-13
Palestyńczycy: Jesteśmy dumni z naszych terrorystów   Tawil   2022-01-11
Życie w epoce kamienia   Rosenthal   2022-01-09
The Yellow Spot: szczegółowa relacja z tamtych czasów o nazistowskim prześladowaniu Żydów w latach 1933-1935 brzmi bardzo podobnie do dzisiejszego antysemityzmu     2022-01-08
Co stałoby się z Arabami podczas nuklearnego uderzenia na Izrael i dlaczego nikogo to nie obchodzi?     2022-01-07
Z Facebooka egipskiego dysydenta   Mansour   2022-01-04
Co naprawdę zdarzyło się z milionem Żydów w krajach arabskich?   Collier   2022-01-03
Palestyńska szkoła terroryzmu   Tawil   2022-01-02
ONZ wypowiada wojnę Izraelowi   Rosenthal   2021-12-31
Unicestwienie Izraela najwyższym ideałem Iranu     2021-12-27
Według sondażu 93% palestyńskich Arabów w Jerozolimie woli rządy izraelskie od palestyńskich   Fitzgerald   2021-12-25
Human Rights Watch znowu zakłada, że Żydzi są rasistami i na tej podstawie pisze raport o Lod     2021-12-23
Kiedy antysyjonistyczna grupa dowodzi, że jej propaganda jest kłamstwem   Oz   2021-12-22
Obosieczny antysemityzm przyzwolenia   Nirenstein   2021-12-20
Iran: eksportowanie ropy czy rewolucji?   Taheri   2021-12-18
Znajdowanie prawdziwych ofiar terroru   Collins   2021-12-17
Na kampusach wśród personelu komisji “Różnorodności, równości i włączenia” są najbardziej nietolerancyjni ludzie     2021-12-16
Dziesiąta rocznica “pinkwashing” i czego nas ona uczy o antysemickich teoriach spiskowych     2021-12-10
Raport nazywa traktowanie chrześcijańskich dziewcząt i kobiet w muzułmańskich krajach “katastrofą praw człowieka”   Spencer   2021-12-03
Antysyjonizm i antysemityzm nie robią niczego, by pomóc Palestyńczykom   Regev   2021-11-29
Sunnicki Hamas i szyicki Iran: braterska więź w terrorze pod hasłem “śmierć Izraelowi”   Fitzgerald   2021-11-27
Terrorysta, który rozbija wszystkie stereotypy o terrorystach   Flatow   2021-11-23
Unia Europejska nadal nie wpisuje całego Hezbollahu na listę organizacji terrorystycznych   Fitzgerald   2021-11-22
Czy termin “nakba” jest antysemicki?     2021-11-21
“Od Rzeki do Morza”: Hamas wyjaśnia, czego chcą brytyjscy studenci   Kemp   2021-11-16
Jak Palestyńczycy ukradli cierpienia, no cóż, właściwie wszystkim   Collier   2021-11-14
Terroryści „palestyńskiego” dżihadu dostają więcej niż zarabiają lekarze i nauczyciele   Greenfield   2021-11-11
EU @eu_eeas ciągle mówi o nieistniejących “granicach sprzed 1967”, skoro explicite nigdy nie miały one być granicami?     2021-11-10
Odciąć finansowanie NGO powiązanych z terroryzmem   Eid   2021-11-07
Palestyńscy więźniowie, o których nikt nie mówi   Toameh   2021-11-06
Niemka skazana za zbrodnie ISIS   Frantzman   2021-11-02
Terroryzm jako palestyńska kultura   Marcus   2021-11-02
Dlaczego Palestyńczycy nie mogą zawrzeć pokoju z Izraelem   Toameh   2021-10-29
Czy Trzecia Konwencja Genewska stosuje się do palestyńskich terrorystów aresztowanych przez Izrael?    Hirsch   2021-10-28
Łajdackie porwanie “praw człowieka” leży u samego sedna kontrowersji wokół NGO   Tobin   2021-10-27
Protest, bo terrorystce odmówiono platformy   Fitzgerald   2021-10-26
Hamas jest beneficjentem dyplomacji bazującej na urojeniach   Glick   2021-10-24
Między bojkotami a rękawicą rzuconą przez Gazę   Collins   2021-10-22
Okropna prawda o irlandzkim antysemityzmie   Collier   2021-10-19
Oszukańcze sztuczki UNRWA, by wyciszyć słowa prawdy   Blum   2021-10-15
Próbowali spalić Żydów żywcem. Znowu   Flatow   2021-10-12

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk