Prawda

Niedziela, 17 stycznia 2021 - 20:26

« Poprzedni Następny »


List obywatela szwedzkiego
do Margot Wallström 


Stefan Lindmark 2015-12-26

Demonstracja w Göteborgu.
Demonstracja w Göteborgu.

Nazywam się Stefan Lindmark ale także Shaul Ben Yitzhak.
Jestem Żydem. Jestem synem kobiety ocalonej z Auschwitz/Birkenau. Całe moje życie żyłem w Szwecji. Służyłem w szwedzkiej armii i odbyłem zasadniczą służbę wojskową, w sumie 18 miesięcy. Przez całe życie pracowałem z najbardziej narażonymi  ludźmi w naszym społeczeństwie jako pielęgniarz i terapeuta. Pracowałem z ludźmi starającymi się o azyl i pracowałem na pogotowiu, pracowałem w opiece psychiatrycznej dzieci, a także w armii jako nauczyciel pomocy medycznej.

Pani Minister, proszę wysłuchać moich słów, kiedy mówię: To mój dziadek, moja babka i ich dwoje małych dzieci zostali spaleni w piecach Auschwitz/Birkenau, i to moja przyszła matka pracowała 30 metrów od tego pieca i czuła zapach palących się rodziców i rodzeństwa. To moja matka przeżyła, bym mógł o tym opowiedzieć, ale także, bym kochał kraj, który kochała na równi ze Szwecją – nasz kraj, kraj Żydów – Izrael – i tych, którzy go zbudowali, i mówiła jak wszystko byłoby inaczej, gdyby ten kraj istniał chociażby o kilka lat wcześniej.

 

Pani Minister: to moja ciotka Channa (Eva), która przeżyła egzekucję w getcie w Budapeszcie, bo udawała, że kule ją trafiły, po wojnie nie miała żadnego domu, chora i nieszczęśliwa popłynęła statkiem do Izraela, ale została internowana na Cyprze, w końcu dotarła do Izraela w 1948 r. To ona z bronią w ręku broniła się przed szturmującymi armiami arabskimi, które przyszły, by dokończyć Zagłady żydostwa europejskiego.

Pani Minister – to mój przyjaciel, Simcha, który miał trzy dni na opuszczenie Iraku w 1955 r. po tym, jak przeżył pogrom w Bagdadzie w 1941 r., budował ten kraj. On i jego rodzina musieli zostawić wszystko, co posiadali, po wielu tysiącach lat życia w Iraku. Nigdy nie dostali żadnej rekompensaty za wszystko, co im ukradziono, i to Izrael ich przyjął, jedyny kraj, który otworzył dla nich drzwi i powitał ich. Przez dwa lata musieli żyć w namiocie i dostawali kupony na żywność – Izrael to był bardzo biedny kraj.

Pani Minister – To do Izraela uciekł w 1981 r. mój przyjaciel, Andy z Etiopii, z kraju, gdzie wart był mniej niż worek ziemniaków. To w Izraelu został komandosem, by bronić kraju, w którym wreszcie był w pełni cenionym człowiekiem. Jako komandos podczas tak zwanej pierwszej intifady musiał odłożyć broń na bok, by pobiec i ratować dzieci, które terroryści, ci pani zdaniem działający z rozpaczy ludzie, umieścili między sobą a moim przyjacielem Andym – zrobili to, bo wiedzieli, że żołnierzom armii izraelskiej nie wolno odpowiedzieć ogniem w takich okolicznościach. To jego zdjęcia, kiedy wynosił krzyczące dzieci, zarówno pani, jak i pani przyjaciele opisywali jako dowód przemocy Izraelskich Sił Obronnych.

 
Pani Minister, Izrael zbudowali ludzie ocaleni z Zagłady razem z 850 tysiącami Żydów wygnanych z wszystkich krajów muzułmańskich na Bliskim Wschodzie, a teraz budują go ich dzieci i wnuki, także Żydów etiopskich, którzy żyli samotnie, oddzieleni od innych Żydów świata, ale przeżyli i są teraz wolni.


To Izrael jest tym krajem, który pani i cały świat arabski darzycie nienawiścią, dlatego, że przeżyliśmy. Jesteśmy nienawidzeni w świecie arabskim, bo uważają oni, że Żydzi są podludźmi. Uważają, że Żydzi niczego nie potrafią – ale potrafiliśmy jednak zbudować jedyną demokrację w całym regionie – jedyny kraj, gdzie Arabowie są obywatelami z pełnymi prawami – takimi samymi jak wszyscy inni mieszkańcy kraju. Żyje tam niemal dwa miliony Arabów, jedynych wolnych Arabów na całym Bliskim Wschodzie. Izrael jest krajem, w którym wielu Arabów i Żydów, walcząc ramię w ramię w Izraelskiej Armii Obronnej, nie dopuszcza, by obrażony świat arabski przeprowadził – nie daj Boże – nową Zagładę nas, Żydów. To bowiem jest ostatecznym celem wszystkich kłamstw o nas, całej nienawiści wobec nas. To ten Żyd Wieczny Tułacz stoi na drodze do pokoju na świecie.


Pani Minister – stawia pani większe wymagania Izraelowi niż Szwecji.

W Göteborgu, gdzie mieszkam, 109 osób zginęło od kul przez cztery lata, głównie w dzielnicach wykluczonych i zniechęconych z powodu marnych warunków życiowych. Jest to także najsilniejszy bastion ISIS, największy i najsilniejszy bastion w Europie. To w Göteborgu dwóch szwedzkich terrorystów skazano na dożywotnie więzienie za obcięcie głowy niewinnemu człowiekowi i pokazywanie jej z dumą przed kamerą. To w Göteborgu my, Żydzi, jesteśmy zagrożeni, w ostatnich czasach wiele razy pilnowali nas policjanci uzbrojeni w pistolety maszynowe, którzy ryzykowali życiem, żeby nas obronić.


To w Szwecji płoną ośrodki dla uchodźców, ulice są pełne żebraków, imigranci tłoczą się na przedmieściach, gdzie wykluczeni i bezdomni daleko przekraczają to, co jest w Izraelu. To w Szwecji rośnie islamizm. To w Szwecji nie mogę nosić mojej jarmułki bez obaw. To Szwecja naucza moralności i wierzy, że zna odpowiedź, i sądzi, że jest lepsza moralnie od innych krajów, ale nie potrafi zobaczyć własnych niedociągnięć, to jest kraj, który dzięki szczęśliwemu przypadkowi i tchórzostwu nie został dotknięty wojną i dlatego wierzy, że uściski i brak wymagań rozwiązują wszystkie problemy.


Pani Minister – gdyby Szwecja i Göteborg były codziennością w Izraelu, z wielkim prawdopodobieństwem uznałaby to pani za wynik okupacji, za uciskanie muzułmanów, za dowód niekompetencji władz, które powodują terroryzm w Europie i są przyczyną zła.

Ale to jest Szwecja, a nas, Żydów, jest tylko 15 tysięcy. Żydów, którzy płacą olbrzymie pieniądze za własną ochronę, bo w Szwecji nie ma antysemityzmu – nieprawdaż?

Pani Minister – czy nie uderzyło panią, że liczba starających się o azyl spośród 1,8 miliona Arabów izraelskich wynosi zero? To ludzie z innych krajów Bliskiego Wschodu wypełniają teraz nasz kraj. Krajów, gdzie ludzie zabijają się wzajemnie, a równocześnie znajdują się w stanie wojny z Izraelem.


Izrael jest krajem znienawidzonym przez panią i cały świat arabski dlatego, że przeżyliśmy i nasz kraj kwitnie. Nienawidzi się nas, bo Żydzi uważani są za podludzi. Według propagandy, Żydzi niczego nie potrafią, a jednak zbudowaliśmy jedyną demokrację w całym regionie.


Pani Minister, to wszystkie dzieci, wnuki i prawnuki tych, którzy przeżyli Zagładę, potomstwo uchodźców z Bliskiego Wschodu, następcy Żydów, którzy przybyli z Etiopii – to my wszyscy z dumą zbudowaliśmy ten kraj i będziemy go dalej budować, bronić i nigdy nie oddamy kraju, do którego przybyliśmy, gdy nikt inny nas nie chciał. Tego jedynego kraju, który chciał nas przyjąć. To my kochamy życie i, jak zawsze, podnosimy się znowu za każdym razem, kiedy powalono nas na ziemię. Nigdy nie mieliśmy władzy ani ekonomicznej, ani politycznej, ani wojskowej poza naszym krajem, Izraelem.

Pani Minister: to wy nas nienawidzicie, to wy chcecie się nas pozbyć i wy nieustannie żądacie – w poprawnym politycznie języku - naszego podporządkowania się. To w Europie paliliście nas nie za to, co zrobiliśmy, a za to, kim byliśmy – i kim jesteśmy - Żydami.

Pani Minister: jeśli rzeczywiście spojrzałaby pani na Izrael przez te same okulary, przez które patrzy pani na Szwecję, zdumiałaby się pani, jak udało nam się zbudować kraj mimo 67 lat nieustannej wojny.


Pani Minister – nauczyliśmy się lekcji. Lekcji, by nigdy nie ufać ministrom, między innymi ze Szwecji, która teraz obwinia nas – nas, dzieci, wnuków i prawnuków ocalonych z Zagłady i uchodźców z Bliskiego Wschodu i z Afryki. Nie jest za późno, by odważyła się pani otworzyć oczy. 

Pani Minister – wkrótce wyjeżdżam na stałe do Izraela, do kraju, który nie istniał, kiedy moja matka w wieku 23 lat musiała zająć się pozostałościami po swojej zamordowanej rodzinie. Wyjeżdżam, bo obecnie jestem pewien, że tradycyjne życie żydowskie nie ma przyszłości w Szwecji, w kraju, któremu służyłem przez całe moje życie.

Pani Minister: Zapraszam panią do nas, kiedy tam już będziemy, żeby pokazać pani Izrael taki, jakim on jest, a nie taki, jak pani wierzy, że jest – i żeby nasza radość życia postawiła pani wyzwanie, by zaczęła pani widzieć Szwecję taką, jaką się stała, ale także jaką mogłaby być, gdyby nasz pogląd na życie zainspirował panią do zmiany sposobu myślenia. 


Strona Autora, 19 grudnia 2015

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
6. pani minister katarzyna kolasinska 2016-04-12
5. pani minister arthur petryka 2016-01-09
4. Demokratyczny Israel? Jarek Sadecki 2015-12-31
3. Izrael arthur petryka 2015-12-29
2. good point! Asia 2015-12-27
1. Bez względu JoSal 2015-12-26


Brunatna fala

Znalezionych 815 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Turcja: Turcy czczą sympatyka nazizmu   Bulut   2021-01-16
Szczepienia i odwieczna plaga   Collins   2021-01-12
„Guardian” znowu rozpowszechnia kłamstwo o „izraelskim apartheidzie”   Levick   2021-01-11
Pora, by świat położył kres globalnej sieci przestępczości i korupcji Hezbollahu i Iranu   Alamuddin   2021-01-09
Administracja Bidena i “Wojna o prawo powrotu”   Rosenthal   2020-12-29
Dżihad w Boże Narodzenie: "Zimno zabijaj ich z nienawiścią i wściekłością"   Kemp   2020-12-25
Turcja zapowiada powrót Turków     2020-12-24
AP: Cały Izrael jest “naszą ziemią, Palestyną”; wszyscy Izraelczycy są osadnikami;  koniec Izraela jest pewny   Zilberdik   2020-12-24
Palestyńskie podżeganie przeciwko izraelskim dziennikarzom   Tawil   2020-12-17
Czy Teheran buduje “kuchnię diabła”?   Taheri   2020-12-12
Magazyn “Time” opublikował stronniczy, popierający BDS artykuł, który udaje, że jest obiektywny     2020-12-11
Zagrzebane w relacjach “Guardiana” o śmierci szefa programu nuklearnego Iranu: wezwania Teheranu do zniszczenia Izraela   Levick   2020-12-05
Premier AP, Shtajjeh, broni polityki “płaca za mordowanie”   Fitzgerald   2020-11-29
Mordercza wojna o zdrowie moralne   Koraszewski   2020-11-27
Ciekawy opis antysemityzmu z 1944 roku dokładnie opisuje antysyjonizm     2020-11-27
Dlaczego Bractwo Muzułmańskie wylazło z nory   Toameh   2020-11-22
Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14
Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23
Balony z Gazy – problem wybuchającego terroru   Lipman   2020-02-22
Finansowane przez UE, kierowane przez Palestyńczyków. Kampanie BDS w szatach UE   Collier   2020-02-21
Przebierańcy   Lewin   2020-02-20
Nasz europejski wróg   Rosenthal   2020-02-17
Prosto o arabsko-izraelskim konflikcie   Pickles   2020-02-15
Błędny profil palestyńskich terrorystów   Flatow   2020-02-13
Podżeganie irańskiego reżimu do zniszczenia Izraela   Shindman   2020-02-12
Palestyńczycy: Po podżeganiu do przemocy Abbas przybywa do Nowego Jorku, by walczyć z planem pokojowym   Tawil   2020-02-11
Przecież nikt nie traktuje tego poważnie   Koraszewski   2020-02-10
Francja: Wypal trawkę, zabij Żyda, uniknij procesu, idź wolny   Milliere   2020-02-09
W Międzynarodowym Dniu Pamięci Holocaustu fake news i przywódcy podburzający do nienawiści nie są niczym nowym   Amos   2020-02-02
Czy obsesyjna nienawiść irańskiego reżimu do Żydów będzie jego zgubą?   Rosenthal   2020-01-27
Historia stara jak świat   Frantzman   2020-01-27
Autonomia Palestyńska walczy z Żydami, by „bronić” całej ludzkości   Marcus   2020-01-23
Czego światowi przywódcy nie dowiedzą się w Jad Waszem   Julius   2020-01-22

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk