Prawda

Poniedziałek, 3 października 2022 - 23:51

« Poprzedni Następny »


List obywatela szwedzkiego
do Margot Wallström 


Stefan Lindmark 2015-12-26

Demonstracja w Göteborgu.
Demonstracja w Göteborgu.

Nazywam się Stefan Lindmark ale także Shaul Ben Yitzhak.
Jestem Żydem. Jestem synem kobiety ocalonej z Auschwitz/Birkenau. Całe moje życie żyłem w Szwecji. Służyłem w szwedzkiej armii i odbyłem zasadniczą służbę wojskową, w sumie 18 miesięcy. Przez całe życie pracowałem z najbardziej narażonymi  ludźmi w naszym społeczeństwie jako pielęgniarz i terapeuta. Pracowałem z ludźmi starającymi się o azyl i pracowałem na pogotowiu, pracowałem w opiece psychiatrycznej dzieci, a także w armii jako nauczyciel pomocy medycznej.

Pani Minister, proszę wysłuchać moich słów, kiedy mówię: To mój dziadek, moja babka i ich dwoje małych dzieci zostali spaleni w piecach Auschwitz/Birkenau, i to moja przyszła matka pracowała 30 metrów od tego pieca i czuła zapach palących się rodziców i rodzeństwa. To moja matka przeżyła, bym mógł o tym opowiedzieć, ale także, bym kochał kraj, który kochała na równi ze Szwecją – nasz kraj, kraj Żydów – Izrael – i tych, którzy go zbudowali, i mówiła jak wszystko byłoby inaczej, gdyby ten kraj istniał chociażby o kilka lat wcześniej.

 

Pani Minister: to moja ciotka Channa (Eva), która przeżyła egzekucję w getcie w Budapeszcie, bo udawała, że kule ją trafiły, po wojnie nie miała żadnego domu, chora i nieszczęśliwa popłynęła statkiem do Izraela, ale została internowana na Cyprze, w końcu dotarła do Izraela w 1948 r. To ona z bronią w ręku broniła się przed szturmującymi armiami arabskimi, które przyszły, by dokończyć Zagłady żydostwa europejskiego.

Pani Minister – to mój przyjaciel, Simcha, który miał trzy dni na opuszczenie Iraku w 1955 r. po tym, jak przeżył pogrom w Bagdadzie w 1941 r., budował ten kraj. On i jego rodzina musieli zostawić wszystko, co posiadali, po wielu tysiącach lat życia w Iraku. Nigdy nie dostali żadnej rekompensaty za wszystko, co im ukradziono, i to Izrael ich przyjął, jedyny kraj, który otworzył dla nich drzwi i powitał ich. Przez dwa lata musieli żyć w namiocie i dostawali kupony na żywność – Izrael to był bardzo biedny kraj.

Pani Minister – To do Izraela uciekł w 1981 r. mój przyjaciel, Andy z Etiopii, z kraju, gdzie wart był mniej niż worek ziemniaków. To w Izraelu został komandosem, by bronić kraju, w którym wreszcie był w pełni cenionym człowiekiem. Jako komandos podczas tak zwanej pierwszej intifady musiał odłożyć broń na bok, by pobiec i ratować dzieci, które terroryści, ci pani zdaniem działający z rozpaczy ludzie, umieścili między sobą a moim przyjacielem Andym – zrobili to, bo wiedzieli, że żołnierzom armii izraelskiej nie wolno odpowiedzieć ogniem w takich okolicznościach. To jego zdjęcia, kiedy wynosił krzyczące dzieci, zarówno pani, jak i pani przyjaciele opisywali jako dowód przemocy Izraelskich Sił Obronnych.

 
Pani Minister, Izrael zbudowali ludzie ocaleni z Zagłady razem z 850 tysiącami Żydów wygnanych z wszystkich krajów muzułmańskich na Bliskim Wschodzie, a teraz budują go ich dzieci i wnuki, także Żydów etiopskich, którzy żyli samotnie, oddzieleni od innych Żydów świata, ale przeżyli i są teraz wolni.


To Izrael jest tym krajem, który pani i cały świat arabski darzycie nienawiścią, dlatego, że przeżyliśmy. Jesteśmy nienawidzeni w świecie arabskim, bo uważają oni, że Żydzi są podludźmi. Uważają, że Żydzi niczego nie potrafią – ale potrafiliśmy jednak zbudować jedyną demokrację w całym regionie – jedyny kraj, gdzie Arabowie są obywatelami z pełnymi prawami – takimi samymi jak wszyscy inni mieszkańcy kraju. Żyje tam niemal dwa miliony Arabów, jedynych wolnych Arabów na całym Bliskim Wschodzie. Izrael jest krajem, w którym wielu Arabów i Żydów, walcząc ramię w ramię w Izraelskiej Armii Obronnej, nie dopuszcza, by obrażony świat arabski przeprowadził – nie daj Boże – nową Zagładę nas, Żydów. To bowiem jest ostatecznym celem wszystkich kłamstw o nas, całej nienawiści wobec nas. To ten Żyd Wieczny Tułacz stoi na drodze do pokoju na świecie.


Pani Minister – stawia pani większe wymagania Izraelowi niż Szwecji.

W Göteborgu, gdzie mieszkam, 109 osób zginęło od kul przez cztery lata, głównie w dzielnicach wykluczonych i zniechęconych z powodu marnych warunków życiowych. Jest to także najsilniejszy bastion ISIS, największy i najsilniejszy bastion w Europie. To w Göteborgu dwóch szwedzkich terrorystów skazano na dożywotnie więzienie za obcięcie głowy niewinnemu człowiekowi i pokazywanie jej z dumą przed kamerą. To w Göteborgu my, Żydzi, jesteśmy zagrożeni, w ostatnich czasach wiele razy pilnowali nas policjanci uzbrojeni w pistolety maszynowe, którzy ryzykowali życiem, żeby nas obronić.


To w Szwecji płoną ośrodki dla uchodźców, ulice są pełne żebraków, imigranci tłoczą się na przedmieściach, gdzie wykluczeni i bezdomni daleko przekraczają to, co jest w Izraelu. To w Szwecji rośnie islamizm. To w Szwecji nie mogę nosić mojej jarmułki bez obaw. To Szwecja naucza moralności i wierzy, że zna odpowiedź, i sądzi, że jest lepsza moralnie od innych krajów, ale nie potrafi zobaczyć własnych niedociągnięć, to jest kraj, który dzięki szczęśliwemu przypadkowi i tchórzostwu nie został dotknięty wojną i dlatego wierzy, że uściski i brak wymagań rozwiązują wszystkie problemy.


Pani Minister – gdyby Szwecja i Göteborg były codziennością w Izraelu, z wielkim prawdopodobieństwem uznałaby to pani za wynik okupacji, za uciskanie muzułmanów, za dowód niekompetencji władz, które powodują terroryzm w Europie i są przyczyną zła.

Ale to jest Szwecja, a nas, Żydów, jest tylko 15 tysięcy. Żydów, którzy płacą olbrzymie pieniądze za własną ochronę, bo w Szwecji nie ma antysemityzmu – nieprawdaż?

Pani Minister – czy nie uderzyło panią, że liczba starających się o azyl spośród 1,8 miliona Arabów izraelskich wynosi zero? To ludzie z innych krajów Bliskiego Wschodu wypełniają teraz nasz kraj. Krajów, gdzie ludzie zabijają się wzajemnie, a równocześnie znajdują się w stanie wojny z Izraelem.


Izrael jest krajem znienawidzonym przez panią i cały świat arabski dlatego, że przeżyliśmy i nasz kraj kwitnie. Nienawidzi się nas, bo Żydzi uważani są za podludzi. Według propagandy, Żydzi niczego nie potrafią, a jednak zbudowaliśmy jedyną demokrację w całym regionie.


Pani Minister, to wszystkie dzieci, wnuki i prawnuki tych, którzy przeżyli Zagładę, potomstwo uchodźców z Bliskiego Wschodu, następcy Żydów, którzy przybyli z Etiopii – to my wszyscy z dumą zbudowaliśmy ten kraj i będziemy go dalej budować, bronić i nigdy nie oddamy kraju, do którego przybyliśmy, gdy nikt inny nas nie chciał. Tego jedynego kraju, który chciał nas przyjąć. To my kochamy życie i, jak zawsze, podnosimy się znowu za każdym razem, kiedy powalono nas na ziemię. Nigdy nie mieliśmy władzy ani ekonomicznej, ani politycznej, ani wojskowej poza naszym krajem, Izraelem.

Pani Minister: to wy nas nienawidzicie, to wy chcecie się nas pozbyć i wy nieustannie żądacie – w poprawnym politycznie języku - naszego podporządkowania się. To w Europie paliliście nas nie za to, co zrobiliśmy, a za to, kim byliśmy – i kim jesteśmy - Żydami.

Pani Minister: jeśli rzeczywiście spojrzałaby pani na Izrael przez te same okulary, przez które patrzy pani na Szwecję, zdumiałaby się pani, jak udało nam się zbudować kraj mimo 67 lat nieustannej wojny.


Pani Minister – nauczyliśmy się lekcji. Lekcji, by nigdy nie ufać ministrom, między innymi ze Szwecji, która teraz obwinia nas – nas, dzieci, wnuków i prawnuków ocalonych z Zagłady i uchodźców z Bliskiego Wschodu i z Afryki. Nie jest za późno, by odważyła się pani otworzyć oczy. 

Pani Minister – wkrótce wyjeżdżam na stałe do Izraela, do kraju, który nie istniał, kiedy moja matka w wieku 23 lat musiała zająć się pozostałościami po swojej zamordowanej rodzinie. Wyjeżdżam, bo obecnie jestem pewien, że tradycyjne życie żydowskie nie ma przyszłości w Szwecji, w kraju, któremu służyłem przez całe moje życie.

Pani Minister: Zapraszam panią do nas, kiedy tam już będziemy, żeby pokazać pani Izrael taki, jakim on jest, a nie taki, jak pani wierzy, że jest – i żeby nasza radość życia postawiła pani wyzwanie, by zaczęła pani widzieć Szwecję taką, jaką się stała, ale także jaką mogłaby być, gdyby nasz pogląd na życie zainspirował panią do zmiany sposobu myślenia. 


Strona Autora, 19 grudnia 2015

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
6. pani minister katarzyna kolasinska 2016-04-12
5. pani minister arthur petryka 2016-01-09
4. Demokratyczny Israel? Jarek Sadecki 2015-12-31
3. Izrael arthur petryka 2015-12-29
2. good point! Asia 2015-12-27
1. Bez względu JoSal 2015-12-26


Brunatna fala

Znalezionych 1111 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Palestyńczycy przymilają się do Arabów, którzy zabijają Palestyńczyków   Toameh   2022-09-28
Niemcy, obudźcie się! Czy wiecie, że finansujecie zaprzeczanie Holokaustowi?   Marcus   2022-09-27
Prześladowania chrześcijan: “Te ataki mają rasistowskie, religijne motywacje”   Ibrahim   2022-09-23
Zachodnia reakcja na przywódców Iranu zaprzeczających Holocaustowi   Frantzman   2022-09-21
Palestynizm: ideologia i tożsamość   Rosenthal   2022-09-20
Dla niego pokój oznacza zabijanie Żydów   Tawil   2022-09-19
Jak “Le Monde”, “gazeta, którą wszyscy czytają”, omawia Izrael i Palestyńczyków   Fitzgerald   2022-09-16
Powiedziałem prawdę o “Palestynie” – i oto, co się zdarzyło   Collier   2022-09-11
Kiedy nie masz historii, to ją sobie wymyśl   Hirsch   2022-09-10
Żydowscy antysyjonisci próbują legitymizować antysemityzm   Tobin   2022-09-09
Palestyńczycy są  gotowi na wojnę naziemną     2022-09-07
“Tam w nich uderzymy”: Masakra w Monachium i jej następstwa   Kemp   2022-09-05
Nietolerowanie prawdy w ONZ   Bard   2022-09-04
Teheran debatuje o bombie   Taheri   2022-09-03
Zmiana klimatu: najnowsze usprawiedliwienie mordowania chrześcijan   Ibrahim   2022-08-31
Masakra w Monachium 50 lat później   Jacoby   2022-08-31
Zapomnij o wolności słowa: fatwa przeciwko Rushdiemu zwycięża   Meotti   2022-08-27
Iran przygotowuje się do wyeliminowania Izraela – zaraz po podpisaniu umowy z Iranem   Toameh   2022-08-26
Administracja Bidena i Iran atakujący Rushdiego   Toameh   2022-08-24
Walki w Gazie nie zmieniają niczego w walce o wizerunek Izraela   Tobin   2022-08-21
Dlaczego świat nie będzie przejmował się kłamstwem Abbasa o holokauście   Tobin   2022-08-19
Ziemia uderzyła nas w nos   Koraszewski   2022-08-15
Dlaczego Hillary Clinton nazwała to „palestyńskim znęcaniem się nad dziećmi”   Flatow   2022-08-14
Jak media “równoważąc” próbują ukryć prawdę     2022-08-12
Antysemicki „śledczy” Rady Praw Człowieka ONZ mówi głośno to, co przemilczane   Tobin   2022-08-11
Gaza: Ci co zawsze, potępiają Izrael   Kemp   2022-08-08
Komisja Śledcza twierdzi, że podstawą prawną istnienia Izraela jest Rezolucja 181 Zgromadzenia Ogólnego ONZ. To nie jest prawdą. (Ale kłamią, bo są przeciwko Izraelowi)     2022-08-06
Pierwsza połowa 2022 r.: arabscy terroryści dokonali ponad 3700 ataków na Izraelczyków   Savir   2022-08-05
Mohammed El-Kurd, reporter narodu  “Palestyny”   Fitzgerald   2022-08-01
Film “Pamiętaj Bagdad” (2017)   Julius   2022-07-30
Anne Frank zdradzona raz jeszcze   Collier   2022-07-28
Palestyńskie kłamstwa (zbudowane na żydowskiej krwi)   Collier   2022-07-26
Czy Palestyńczycy zamierzają pozwać Ligę Narodów lub ONZ do sądu?   Hirsch   2022-07-25
Świadoma ślepota Europy w sprawie palestyńskiej   Blum   2022-07-22
Narastająca obsesja antysemitów   Collier   2022-07-21
Model ajatollahów dla świata   Taheri   2022-07-19
Przesłanie Autonomii Palestyńskiej do dzieci: „Palestyna należy do Palestyńczyków od rzeki do morza”   Zilberdik   2022-07-15
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw”, w celu zniszczenia Izraela   Toameh   2022-07-13
Nazistowskie korzenie islamistycznej nienawiści   Herf   2022-07-12
Dlaczego Izrael nie powinien rozmawiać z AP   Rosenthal   2022-07-11
Turcja: Dżihad przeciwko Cyprowi   Bulut   2022-07-09
PA świętuje „polityczne zwycięstwo” nad UE   Marcus   2022-07-08
Komisja śledcza ONZ o “Okupowanych terytoriach palestyńskich” działa jak inkwizycja   Bayefsky   2022-07-04
Irański plan udaremnienia izraelsko-arabskiej normalizacji stosunków oraz dalszego rozszerzania rewolucji   Toameh   2022-07-03
Co kryje się za kłamstwem o izraelskim ‘apartheidzie’   Collier   2022-07-02
Analiza najnowszej propagandowej publikacji ONZ   Litman   2022-06-26
Izrael musi wydalić tego dyplomatę UE   Marcus   2022-06-21
Kwestia żydowska w wielkim świecie   Koraszewski   2022-06-11
Iran nie czeka na broń jądrową, by zdestabilizować Bliski Wschód   Toameh   2022-06-10
Turcja, terroryści i NATO   Bulut   2022-06-07
David Rovics o Dżanin 2002   Landes   2022-06-02
CNN znajduje swoich “tańczących Izraelczyków”   Collier   2022-05-31
Jeden majowy dzień — w Jerozolimie i Nowym Jorku   Chesler   2022-05-26
Krew Shireen abu Akleh jest na rękach Palestyńczyków   Rosenthal   2022-05-21
Nie da się rozwiązać problemu antysemityzmu ONZ przez ignorowanie go   Tobin   2022-05-18
Rosja i Chiny: najgorszy moment w historii   Chang   2022-05-12
Putin, Hitler i historii kobyła   Koraszewski   2022-05-11
Izrael: najczystszy kraj świata   Bard   2022-05-11
Palestyński kult śmierci – uwielbienie mordowania Żydów   Collier   2022-05-10
Iran mówi otwarcie – i powinniśmy uważnie słuchać     2022-05-08
Wspaniała wiadomość na Jom HaSzoah! Nie ma antysemitów!     2022-05-07
Czy umiemy wyobrazić sobie świat bez Izraela?   Tobin   2022-05-06
Allah sprowadził Żydów do Palestyny, żebyśmy mogli ich wykończyć     2022-05-04
Ramadan kończy się z hukiem   Blum   2022-05-02
Oni wszyscy mają krew na rękach   Collier   2022-04-21
W XXI wieku antysyjonizm znaczy antysemityzm   Tobin   2022-04-20
Jak USA utrwalają palestyńską przemoc   Blum   2022-04-19
Palestyńczycy popierają mordowanie przypadkowych Żydów     2022-04-18
Szaleństwa głębokiej wiary   Fitzgerald   2022-04-13
Intifada z okazji ramadanu?   Blum   2022-04-09
Nie nagradzajcie Palestyńczyków za nową falę terroru   Tobin   2022-04-05
Większość “Palestyńczyków” głosowałaby dziś na Hamas   Greenfield   2022-04-02
Dlaczego Stany Zjednoczone nadal płacą za antysemicką farsę w ONZ?   Tobin   2022-04-01
AP zachęcała do zamachu terrorystycznego w Beer Szewie… i nagrodzi go   Marcus   2022-03-29
Śpiew i taniec o “apartheidzie”: Infantylna @Amnesty jest obecnie taka sama jak inne antyizraelskie grupy     2022-03-22
Reportaż rosyjskiej telewizji o syryjskich żołnierzach zgłaszających się na ochotnika do walki wraz z Rosją przeciwko Ukrainie     2022-03-17
Obywatele właściwie poinformowani   Koraszewski   2022-03-16
Kłamstwo o dłuższej i silniejszej umowie z Iranem   Bard   2022-03-11
Biden rozbija złudzenia Izraela   Glick   2022-03-10
Electronic Intifada w pełni popiera Putina   Collier   2022-03-07
Propagandowy front Władimira Putina   Koraszewski   2022-03-07
Rosja: Iran jest naszym sojusznikiem, uczestniczymy w rozwijaniu jego projektu nuklearnego     2022-03-03
Chiny: To USA są winne ukraińskiego konfliktu     2022-03-02
„Apartheid” jest nową „okupacją” – terminem używanym w czysto propagandowych celach     2022-02-28
Czy Putin będzie strzelał do zakładników?   Rosenthal   2022-02-28
Lepszy kontrakt za pochwałę terroryzmu   Fitzgerald   2022-02-23
Nękanie w Judei i Samarii musi się zakończyć – ale kto nęka kogo?   Oz   2022-02-20
Nie ugłaskuj krokodyla “przebudzenia”     2022-02-18
Toksyczna szczodrość. Jak Europejczycy używają izraelskich NGO do destabilizowania Izraela   Altabef   2022-02-15
Losowy przykład nieuczciwości raportu Amnesty International     2022-02-14
Strategia Autonomii Palestyńskiej używania dzieci-żołnierzy przeciwko Izraelowi   Marcus   2022-02-13
Co naprawdę oznacza wspieranie „palestyńskiego pojednania”?   i Itamar Marcus   2022-02-12
Saudyjski dziennikarz o zerwaniu związków z Palestyńczykami   Fitzgerald   2022-02-11
Groza ujawnienia proizraelskiego stanowiska   Goska   2022-02-09
Neonazistowska fascynacja salafickim dżihadem   Wójcik   2022-02-08
Antysemici wszystkich krajów łączcie się   Koraszewski   2022-02-07
Palestyńscy najemnicy Iranu: Dżihad przeciw Izraelowi i Ameryce   Toameh   2022-02-06
Kościół, który promuje antysemityzm   Tobin   2022-02-04
Grupy terrorystyczne kochają Amnesty International, jako że kieruje się planami zniszczenia Izraela naszkicowanymi w Durban     2022-02-03
Amnesty wymyśla kolejną definicję apartheidu – tylko dla Izraela     2022-02-02

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk