Prawda

Niedziela, 17 listopada 2019 - 08:53

« Poprzedni Następny »


Krytyka czy patologiczna nienawiść?


Vic Rosenthal 2018-09-19


Nienawiść do Żydów jest znów wielkim tematem. Mówią o tym w Wielkiej Brytanii, gdzie Jeremy Corbyn nie może zrozumieć, dlaczego tak wielu robi tak wielką sprawę z tego, co on uważa jedynie za zasadę swojej proponowanej polityki zagranicznej. I mówią o tym w USA, gdzie 21% amerykańskich wyborców powiedziało, że mają co najmniej „dość pozytywne” opinie o Louisie Farrakhanie (to było w marcu i nie zdziwiłbym się, gdyby ten procent był jeszcze wyższy dzisiaj).

Proszę zauważyć, że próbuję nie używać słowa ”antysemityzm”, wymyślonego przez XIX-wiecznego Niemca nienawidzącego Żydów, Wilhelma Marra, aby jego Judenhass brzmiała bardziej naukowo. Marr chciał także wyrazić myśl, że problem z Żydami jest czymś więcej niż kwestią religijną, ekonomiczną lub narodową: jest kwestią biologiczną, rasową. Oczywiście konsekwencją takiego stanowiska jest to, że żydostwa nie można się pozbyć. Nawet jeśli Żyd ochrzci się, przestanie być lichwiarzem, będzie miał niemieckie obywatelstwo lub wyróżni się podczas służby w niemieckiej armii, nadal będzie zepsuty i niebezpieczny. Wszyscy wiemy, dokąd zaprowadziła ta myśl.  


Nieużywanie słowa “antysemityzm” ma również tę korzyść, że zapobiega temu, co nazywam ”Najgłupszym argumentem na świecie”, który brzmi, że ”Arabowie nie mogą być antysemitami, bo są Semitami”. Nie trzeba tego rozwijać.


Jonathan Haidt, w bardzo pouczającej książce The Righteous Mind mówi, że umysł jest jak racjonalny jeździec na oszalałym słoniu. Jeździec jest zdolny do logicznego rozumowania, by dojść do wniosku o najlepszym sposobie postępowania i może pchnąć słonia w wybranym kierunku. Ostatecznie jednak, słoń pójdzie tam, gdzie chce. Haidt argumentuje, że w większości wypadków nasze emocje determinują stanowiska, jakie zajmujemy w kwestiach moralnych, politycznych i religijnych, a my próbujemy uzasadnić je post factum przez logiczne rozumowanie. Potwierdza to rozważenie nienawiści do Żydów, która ma oszałamiająco długi ciąg pseudoracjonalnych argumentów przytaczanych na jej potwierdzenie – wszystko, od tego, że nie Żydzi zaakceptowali prawdziwej religii (każda jest prawdziwa poza judaizmem), poprzez „rasowe” cechy, do niezliczonych teorii spiskowych – które jednak wydają się nieredukowalnie irracjonalne.


Nienawiść do Żydów występuje na całym spektrum politycznym, od prawicy do lewicy, choć jest szczególnie płodna na krańcach, gdzie pełno jest spiskowego myślenia. Żydów postrzega się jako słabych, tchórzliwych i zepsutych, a równocześnie niezmiernie potężnych. Równocześnie pogardza się nimi i boi się ich. Oskarżenie, że Żydzi kontrolują pogodę, które z zewnątrz wydaje się równie rozsądne, jak koncepcja, że ziemia jest płaska, ma pełen sens dla tych, którzy żyją w pojęciowym schemacie nienawiści do Żydów.  


Najbardziej interesujące w tym jest to, że ta nienawiść wydaje się żyć własnym życiem, zmieniając się wraz ze zmianami społecznymi i kulturowymi. W średniowiecznej Europie dominowały aspekty religijne, legenda krwi, różne teorie konspiracyjne opowiadały o żydowskiej odpowiedzialności za zarazy. Potem, kiedy przyczyny cykli ekonomicznych wydawały się czymś równie tajemniczym jak zarazy, oskarżano Żydów o manipulowanie gospodarką. Odkrycia Darwina zostały wykorzystane na rzecz tezy pseudonaukowych teorii o rasach, które pozwalały na propagowanie nienawiści do Żydów również w „oświeconych” kulturach, w których religia nie jest już tak istotnym czynnikiem. Żydzi byli oskarżani o każdą większą katastrofę, od wojen po zamach z 11 Września.


Holocaust zakłócił cykl życiowy zjawiska nienawiści do Żydów. Aczkolwiek wielu pochwalało i wielu nadal pochwala działania hitlerowskich nazistów, a nawet pragnęliby, żeby udało im się tego dzieła dokończyć i uwolnić świat od żydowskiej zarazy, jednak koszmar przemysłowej zagłady zorganizowanej przez nazistów miał ogłuszający efekt. Nienawiść do Żydów skonfrontowana została z obrazami stosów ciał zamordowanych dzieci, żywych szkieletów ludzi, stert okularów, włosów, złotych zębów wyrwanych ludziom, którzy poszli z dymem.         


W efekcie wyłoniły się siły przeciwstawiające się tej nienawiści do Żydów. Przynajmniej na Zachodzie otwarte wyrażanie nienawiści do Żydów (czy do jakiejkolwiek innej grupy) stało się tabu ponieważ, ”wszyscy wiedzą dokąd to prowadzi”. Oczywiście nie oznaczało to, że nikt już nie żywił dawnych przesądów na temat Żydów – gospodarczych pasożytów, konspiratorów, czy zabójców Chrystusa. Uważano jednak za nieakceptowalne publiczne wyrażanie takich poglądów.    


Znów podobnie jak w przeszłości zjawisko nienawiści do Żydów zaczęło ewoluować. Jeśli wyrażanie nienawiści do jednostek jest potępiane, nienawiść do państwa jest nadal akceptowalna (a co więcej, wiele rządów zachęca do nienawiści do innych krajów). Trudno się dziwić, że jeden kraj stał się tak bardzo popularnym obiektem nienawiści, jak w stuleciu poprzedzającym Holocaust byli Żydzi.       


Patologiczny antysyjonista, podobnie jak patologiczny antysemita, zmyśla historię i wydarzenia by ”udowodnić”, że żydowskie państwo nie ma prawa istnieć, że jest wcieleniem zła i powinno być wyrzucone z ziemi, która zdaniem antysyjonistów została ukradziona szlachetnym Arabom przez podstępnych, spiskujących Ży... syjonistów. Podobnie jak nienawidzący Żydów, którzy wierzyli, że Żydzi dokonywali rytualnych mordów, ponieważ ktoś coś takiego opowiadał, nienawidzący Izraela nie mają problemu z uwierzeniem bez cienia dowodów, że żołnierze IDF celowo, dla zabawy, strzelają do arabskich dzieci. Nadziksze motywy i niemożliwe zbrodnie przypisywane są izraelskiemu rządowi i izraelskiej armii i są natychmiast akceptowane przez masy paranoicznych antysyjonistów.               


Podwójne standardy dotyczące prawomocności, respektowania międzynarodowych praw, traktowania mniejszości i proporcjonalności w operacjach obronnych są bezwstydnie praktykowane przez patologicznych antysyjonistów. Zbrodnie takie jak ludobójstwo, apartheid i czystki etniczne są fałszywie zarzucane Izraelowi, natomiast jest to dokładnie to, co czekałoby żydowską populację w Izraelu, gdyby przyjęto rozwiązania (w rodzaju ”powrotu” arabskich ”uchodźców”) proponowane przez antysyjonistów. Idealne zastosowanie praw człowieka i samostanowienia rezerwuje się dla palestyńskich Arabów ale odmawia się ich izraelskim Żydom. Wszelkie rodzaje zachowń są usprawiedliwiane, kiedy nazywa się je ”oporem wobec okupacji”, ale oczekuje się od Izraela najwyższych możliwych standardów, kiedy broni życia swoich obywateli.            


Prawdą jest, jak pisze pochodzący z Libanu Arab, Fred Maroun, że patologiczny antysyjonizm jest gorszy od tradycyjnego antysemityzmu i osiąga poziom nazistowskiego antysemityzmu.  


Maroun stwierdza (i ja się z nim zgadzam), że to pytanie czy antysyjonizm jest antysemityzmem jest mało ważne. Teoretycznie są to dwa różne zjawiska, aczkolwiek bardzo często ludzie, którzy podpadają pod jedną kategorię, podpadają również pod drugą. Jednak patologiczny antysyjonizm jest rodzajem irracjonalnej bigoterii, która jest nie mniejszym złem i jest równie naganna jak nienawiść do Żydów, rasizm, homofobia, mizoginia i inne tego rodzaju moralne aberracje.        


Ale przecież to jest tylko ”krytyka Izraela” powiadają ludzie tacy jak Jeremy Corbyn, który jest tak przeżarty tą chorobą, że składał wieńce dla uczczednia pamięci terrorystów, którzy przeprowadzili zamach na izraelskich sportowców w Monachium.  


Nie, bez trudu można wskazać różnicę między krytyką Izraela i nienawiścią do Izraela. Ochocza akceptacja fałszywych oskarżeń, podwójne standardy, dehumanizacja Izraela i popieranie tych, którzy wyrażają swoją nienawiśc poprzez akty terroru nie zostawia wiele miejsca na wątpliwości. To nie jest krytyka. Jak odwieczna nienawiść do Żydów, przypomina bowiem opętanie.      


Criticism or pathological hate?

Elder of Ziyon, 13 września 2018

Tłumaczenie: MK i AKVic Rosenthal

Studiował informatykę i filozofię na  University of Pittsburgh, zajmował się rozwijaniem programów komputerowych w USA. Obecnie (na emeryturze) mieszka w Izraelu. Publikuje w izraelskiej prasie. Jego artykuły często zamieszcza Elder of Ziyon.   


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 697 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Palestynizm i zasada ”przede wszystkim zaszkodzić”   Rosenthal   2019-11-16
Prawo do samoobrony dla wszystkich poza Izraelem   Tobin   2019-11-15
Jestem imigrantem z Indii. Zaczepiono mnie w Bonn w Niemczech, bo wzięto mnie za Żyda.   Uniyal   2019-11-13
Czego boją się palestyńscy przywódcy?   Toameh   2019-11-12
UE popiera Iran – czołowego kata dzieci na świecie   Rafizadeh   2019-11-06
Otwartość ONZ na turecki plan dla północnej Syrii, podczas gdy 300 tysięcy Kurdów musi uciekać   Frantzman   2019-11-04
Dlaczego Hamas popiera wojnę Erdogana   Toameh   2019-10-31
Terroryści wzywają do zabijania Żydów – z siedziby ONZ w Gazie   Tawil   2019-10-29
Zapowiedź wielkiej wojny?   Koraszewski   2019-10-28
Nowi „baszybuzucy” Turcji: Wolna Armia Syrii   Bekdil   2019-10-27
"Antynormalizacja" z Izraelem: prawdziwy cel   Tawil   2019-10-24
Dwa oblicza antysemityzmu   Yemini   2019-10-22
Co przyjaciele Iranu robią w Gazie   Toameh   2019-10-20
Jak Erdogan planował tę czystkę etniczną   Lowe   2019-10-17
Solidarność z Palestyńczykami – obsesyjna odskocznia do antysemityzmu   Collier   2019-10-04
Zamienione w broń palestyńskie dzieci   Roth   2019-09-28
Chrześcijanie masakrowani, media odwracają wzrok   Meotti   2019-09-27
Szminkowanie trupa z Oslo   Koraszewski   2019-09-21
Boko Haram: krwawy terror, końca nie widać   Bulut   2019-09-18
Dorastaliśmy nienawidząc i przeklinając Żydów   Koraszewski   2019-09-15
Iran jest gotowy do ”wymazania syjonistycznego reżimu z mapy”   Rafizadeh   2019-09-14
Ewoluująca ideologia białej supremacji i jej protagoniści   i Yigal Carmon   2019-09-13
Wojna, pokój, podżegacze i podżegani   Koraszewski   2019-09-12
Palestyńczycy: Dlaczego fakty miałyby nam wchodzić w drogę?   Tawil   2019-09-11
Bal tchórzy, opętanych i szubrawców   Koraszewski   2019-09-05
Do europejskich przywódców: żydowskie życie jest tanie   Milliere   2019-09-03
Hamas, Islamski Dżihad: "Krąg ognia rozszerza się"   Toameh   2019-08-31
Wehikuł czasu Mahmouda Abbasa skazuje pokój (raz jeszcze)   Tobin   2019-08-30
Kto mówi, że przestępstwo nie popłaca?   Bedein   2019-08-23
Pięć nagłówków pokazuje antysemickie incydenty na całym świecie - analiza   Frantzman   2019-08-22
Proirańska, antyizraelska polityka zagraniczna Niemiec   Kern   2019-08-14
Palestyńczycy w potrzebie lustra?   Tawil   2019-08-11
Powody, dla których pokojowe rozwiązania konfliktu arabsko-izraelskiego zawsze zawodzą   Hamid   2019-08-10
BDS, Omar Shakir i eliminacjonizm wobec izraela   Steinberg   2019-08-04
Plan Hamasu i Iranu na zlikwidowanie Izraela   Tawil   2019-07-29
Walka z BDS. Część I   Rosenthal   2019-07-27
Hamas maszeruje, by zniszczyć Izrael   Toameh   2019-07-26
Antyizraelskie prawa zaproponowane przez Dublin: złe dla Irlandii, gorsze dla Palestyńczyków, straszne dla wszystkich   Franklin   2019-07-13
Nihil novi   Lewin   2019-07-11
Tak, antysyjonizm jest tylko najnowszą odmianą antysemityzmu     2019-07-04
Palestyńscy ”umiarkowani”: karabiny, granaty i terroryzm    Tawil   2019-06-29
Dlaczego neonaziści tak bardzo kochają ruch BDS?     Marquardt-Bigman   2019-06-26
Haniebny wzrost antysemityzmu a antysemicki tweet znanego aktora   Frantzman   2019-06-25
Zatajany los palestyńskich chrześcijan   Ibrahim   2019-06-24
Mułłowie obiecują ”koniec” Izraela i amerykańskiej cywilizacji   Rafizadeh   2019-06-22
Rewelacje o Hezbollahu w Wielkiej Brytanii częścią niepokojącego trendu obłaskawiania Iranu   Frantzman   2019-06-19
Normalizacja islamskiego antysemityzmu   Wójcik   2019-06-06
Ludobójstwo chrześcijan weszło na ”alarmujący etap”   Ibrahim   2019-05-29
Na początku był Arab z nożem. 180 lat wykrętów (wersja 2)   Collier   2019-05-21
Bliskowschodni ruch antypokojowy   Toameh   2019-05-20
Radziecki antysyjonizm i współczesny antysemityzm lewicy   Tabarovsky   2019-05-18
Między Eurowizją a tańcem z Hamasem   Collins   2019-05-12
Ilhan Omar – ignorancja i bigoteria w sprawie rakiet z Gazy   Dershowitz   2019-05-09
Jak palestyńscy przywódcy zachęcają do terroryzmu   Tawil   2019-05-08
Nie, to nie jest o „rasie”   Rosenthal   2019-05-06
Unia Europejska: pielęgnowanie niestabilności i terroryzmu na Bliskim Wschodzie   Kahn   2019-05-05
Facebook walczy z Fake News stronniczym wideo z Gazy   Miller   2019-05-04
Abbas chce kryzysu humanitarnego   Bergman   2019-05-01
Dlaczego główny nurt polityki jest winny szerzenia się antysemityzmu   Collier   2019-04-29
Grecja: „Strefa zakazana” w Atenach?   Polizoidou   2019-04-27
Iran: nowe słownictwo lalki brzuchomówcy   Taheri   2019-04-26
Co dzieje się z Palestyńczykami, którzy żądają lepszego życia?   Toameh   2019-04-23
Uczciwość Hamasu i umowa stulecia   Toameh   2019-04-20
Współczujący wszystkich krajów łączą się   Koraszewski   2019-04-17
Tak, palestyńska tożsamość jest pomyślana tylko jako broń przeciwko Izraelowi     2019-04-15
Co się kryje za sprzeciwem wobec pokoju z Izraelem?   Tawil   2019-04-07
Wielka Brytania: Radykalni muzułmanie mile widziani, prześladowani  chrześcijanie wręcz przeciwnie   Ibrahim   2019-04-06
Konflikt świata z Izraelem w liczbach. Izraelsko-arabski konflikt w kontekście – jakiego nigdy nie widzieliście   Collier   2019-04-03
Między Gazą a Wzgórzami Golan   Collins   2019-03-31
Iran krok za krokiem zbliża się do swojego celu:  "wymazania Izraela z mapy"   Rafizadeh   2019-03-27
CODE PINK przekracza czerwoną linię w Iranie   Collins   2019-03-24
Iran: egzekucje dzieci, amputacje, chłosty   Rafizadeh   2019-03-22
Uratowani Jazydzi stoją przed ponurą przyszłością po powrocie do Iraku   Frantzman   2019-03-21
Zbrodnie wojenne Hamasu przeciwko Izraelowi i Palestyńczykom   Tawil   2019-03-20
Obalanie oskarżenia o użycie „nieproporcjonalnej siły”   Plosker   2019-03-18
Palestyńczycy: Abbas staje przed „sądem” pod zarzutem zdrady   Toameh   2019-03-17
Nie wiatr niesie odpowiedź na ”balonowy terror”   Collins   2019-03-14
Palestyńczycy: Nie dla pokoju i pojednania z „niewiernymi”   Toameh   2019-03-13
Kolorowe pranie czy pranie mózgów - uwagi o Eurowizji w Izraelu?   Benson   2019-03-08
Palestyńczycy: "Nie ma miejsca na twór syjonistyczny w Palestynie”   Tawil   2019-03-07
Iran: narastające prześladowania chrześcijan   Rafizadeh   2019-03-05
Dzwon alarmowy – powrót antysemityzmu   Collins   2019-02-28
Zbrodnie wojenne Hamasu i Islamskiego Dżihadu wobec dzieci i kobiet   Tawil   2019-02-23
“Nowy Bliski Wschód” – może za 500 lat?   Rosenthal   2019-02-22
Dlaczego brytyjska lewica nie zacznie czepiać się kogoś innego?    MacEoin   2019-02-19
Do ludzi z Gazy: kupcie sobie własne cholerne szpitale   Rose   2019-02-16
Skąd się bierze gwałtowny wzrost antysemityzmu na świecie?   Dershowitz   2019-02-15
Tragedia wschodnich chrześcijan i na czym polega żydostwo   Lewin   2019-02-14
Irańska rewolucja i uprzedzenia establishmentu   Glick   2019-02-03
Przypomnienia, wspomnienia i upamiętnienia Holocaustu   Collins   2019-01-27
”Guardian” delegitymizuje Izrael w kłamliwym artykule redakcyjnym   Plosker   2019-01-26
Naziści w przebraniu. Antyizraelskie przesłanie jest skrajnie prawicową retoryką   Collier   2019-01-24
Co mają wspólnego Mahmoud Abbas i handlarze narkotykami   Amos   2019-01-21
Kiedy skrajnie prawicowi żydożercy zgadzają się ze skrajnie lewicowymi żydożercami   Marquardt-Bigman   2019-01-14
Palestyńczycy: Prawdziwe ”zbrodnie”   Tawil   2019-01-12
Pallywood znowu podnosi swój ohydny łeb   Lieberman   2019-01-08
Palestyna: Co byłoby, gdyby nie było wojny sześciodniowej?   Sherman   2019-01-06
Gaza: sześć kłamstw i jedna prawda   Maroun   2019-01-04
Erdoğan nie jest dobrotliwym sułtanem z przeszłości, jest potworem, którego trzeba powstrzymać   Yemini   2019-01-03
Dżihadystyczny psychopata: czaruje nas, uwodzi i pożera   Chesler   2018-12-31

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk