Prawda

Piątek, 22 lutego 2019 - 01:07

« Poprzedni Następny »


Krytyka czy patologiczna nienawiść?


Vic Rosenthal 2018-09-19


Nienawiść do Żydów jest znów wielkim tematem. Mówią o tym w Wielkiej Brytanii, gdzie Jeremy Corbyn nie może zrozumieć, dlaczego tak wielu robi tak wielką sprawę z tego, co on uważa jedynie za zasadę swojej proponowanej polityki zagranicznej. I mówią o tym w USA, gdzie 21% amerykańskich wyborców powiedziało, że mają co najmniej „dość pozytywne” opinie o Louisie Farrakhanie (to było w marcu i nie zdziwiłbym się, gdyby ten procent był jeszcze wyższy dzisiaj).

Proszę zauważyć, że próbuję nie używać słowa ”antysemityzm”, wymyślonego przez XIX-wiecznego Niemca nienawidzącego Żydów, Wilhelma Marra, aby jego Judenhass brzmiała bardziej naukowo. Marr chciał także wyrazić myśl, że problem z Żydami jest czymś więcej niż kwestią religijną, ekonomiczną lub narodową: jest kwestią biologiczną, rasową. Oczywiście konsekwencją takiego stanowiska jest to, że żydostwa nie można się pozbyć. Nawet jeśli Żyd ochrzci się, przestanie być lichwiarzem, będzie miał niemieckie obywatelstwo lub wyróżni się podczas służby w niemieckiej armii, nadal będzie zepsuty i niebezpieczny. Wszyscy wiemy, dokąd zaprowadziła ta myśl.  


Nieużywanie słowa “antysemityzm” ma również tę korzyść, że zapobiega temu, co nazywam ”Najgłupszym argumentem na świecie”, który brzmi, że ”Arabowie nie mogą być antysemitami, bo są Semitami”. Nie trzeba tego rozwijać.


Jonathan Haidt, w bardzo pouczającej książce The Righteous Mind mówi, że umysł jest jak racjonalny jeździec na oszalałym słoniu. Jeździec jest zdolny do logicznego rozumowania, by dojść do wniosku o najlepszym sposobie postępowania i może pchnąć słonia w wybranym kierunku. Ostatecznie jednak, słoń pójdzie tam, gdzie chce. Haidt argumentuje, że w większości wypadków nasze emocje determinują stanowiska, jakie zajmujemy w kwestiach moralnych, politycznych i religijnych, a my próbujemy uzasadnić je post factum przez logiczne rozumowanie. Potwierdza to rozważenie nienawiści do Żydów, która ma oszałamiająco długi ciąg pseudoracjonalnych argumentów przytaczanych na jej potwierdzenie – wszystko, od tego, że nie Żydzi zaakceptowali prawdziwej religii (każda jest prawdziwa poza judaizmem), poprzez „rasowe” cechy, do niezliczonych teorii spiskowych – które jednak wydają się nieredukowalnie irracjonalne.


Nienawiść do Żydów występuje na całym spektrum politycznym, od prawicy do lewicy, choć jest szczególnie płodna na krańcach, gdzie pełno jest spiskowego myślenia. Żydów postrzega się jako słabych, tchórzliwych i zepsutych, a równocześnie niezmiernie potężnych. Równocześnie pogardza się nimi i boi się ich. Oskarżenie, że Żydzi kontrolują pogodę, które z zewnątrz wydaje się równie rozsądne, jak koncepcja, że ziemia jest płaska, ma pełen sens dla tych, którzy żyją w pojęciowym schemacie nienawiści do Żydów.  


Najbardziej interesujące w tym jest to, że ta nienawiść wydaje się żyć własnym życiem, zmieniając się wraz ze zmianami społecznymi i kulturowymi. W średniowiecznej Europie dominowały aspekty religijne, legenda krwi, różne teorie konspiracyjne opowiadały o żydowskiej odpowiedzialności za zarazy. Potem, kiedy przyczyny cykli ekonomicznych wydawały się czymś równie tajemniczym jak zarazy, oskarżano Żydów o manipulowanie gospodarką. Odkrycia Darwina zostały wykorzystane na rzecz tezy pseudonaukowych teorii o rasach, które pozwalały na propagowanie nienawiści do Żydów również w „oświeconych” kulturach, w których religia nie jest już tak istotnym czynnikiem. Żydzi byli oskarżani o każdą większą katastrofę, od wojen po zamach z 11 Września.


Holocaust zakłócił cykl życiowy zjawiska nienawiści do Żydów. Aczkolwiek wielu pochwalało i wielu nadal pochwala działania hitlerowskich nazistów, a nawet pragnęliby, żeby udało im się tego dzieła dokończyć i uwolnić świat od żydowskiej zarazy, jednak koszmar przemysłowej zagłady zorganizowanej przez nazistów miał ogłuszający efekt. Nienawiść do Żydów skonfrontowana została z obrazami stosów ciał zamordowanych dzieci, żywych szkieletów ludzi, stert okularów, włosów, złotych zębów wyrwanych ludziom, którzy poszli z dymem.         


W efekcie wyłoniły się siły przeciwstawiające się tej nienawiści do Żydów. Przynajmniej na Zachodzie otwarte wyrażanie nienawiści do Żydów (czy do jakiejkolwiek innej grupy) stało się tabu ponieważ, ”wszyscy wiedzą dokąd to prowadzi”. Oczywiście nie oznaczało to, że nikt już nie żywił dawnych przesądów na temat Żydów – gospodarczych pasożytów, konspiratorów, czy zabójców Chrystusa. Uważano jednak za nieakceptowalne publiczne wyrażanie takich poglądów.    


Znów podobnie jak w przeszłości zjawisko nienawiści do Żydów zaczęło ewoluować. Jeśli wyrażanie nienawiści do jednostek jest potępiane, nienawiść do państwa jest nadal akceptowalna (a co więcej, wiele rządów zachęca do nienawiści do innych krajów). Trudno się dziwić, że jeden kraj stał się tak bardzo popularnym obiektem nienawiści, jak w stuleciu poprzedzającym Holocaust byli Żydzi.       


Patologiczny antysyjonista, podobnie jak patologiczny antysemita, zmyśla historię i wydarzenia by ”udowodnić”, że żydowskie państwo nie ma prawa istnieć, że jest wcieleniem zła i powinno być wyrzucone z ziemi, która zdaniem antysyjonistów została ukradziona szlachetnym Arabom przez podstępnych, spiskujących Ży... syjonistów. Podobnie jak nienawidzący Żydów, którzy wierzyli, że Żydzi dokonywali rytualnych mordów, ponieważ ktoś coś takiego opowiadał, nienawidzący Izraela nie mają problemu z uwierzeniem bez cienia dowodów, że żołnierze IDF celowo, dla zabawy, strzelają do arabskich dzieci. Nadziksze motywy i niemożliwe zbrodnie przypisywane są izraelskiemu rządowi i izraelskiej armii i są natychmiast akceptowane przez masy paranoicznych antysyjonistów.               


Podwójne standardy dotyczące prawomocności, respektowania międzynarodowych praw, traktowania mniejszości i proporcjonalności w operacjach obronnych są bezwstydnie praktykowane przez patologicznych antysyjonistów. Zbrodnie takie jak ludobójstwo, apartheid i czystki etniczne są fałszywie zarzucane Izraelowi, natomiast jest to dokładnie to, co czekałoby żydowską populację w Izraelu, gdyby przyjęto rozwiązania (w rodzaju ”powrotu” arabskich ”uchodźców”) proponowane przez antysyjonistów. Idealne zastosowanie praw człowieka i samostanowienia rezerwuje się dla palestyńskich Arabów ale odmawia się ich izraelskim Żydom. Wszelkie rodzaje zachowń są usprawiedliwiane, kiedy nazywa się je ”oporem wobec okupacji”, ale oczekuje się od Izraela najwyższych możliwych standardów, kiedy broni życia swoich obywateli.            


Prawdą jest, jak pisze pochodzący z Libanu Arab, Fred Maroun, że patologiczny antysyjonizm jest gorszy od tradycyjnego antysemityzmu i osiąga poziom nazistowskiego antysemityzmu.  


Maroun stwierdza (i ja się z nim zgadzam), że to pytanie czy antysyjonizm jest antysemityzmem jest mało ważne. Teoretycznie są to dwa różne zjawiska, aczkolwiek bardzo często ludzie, którzy podpadają pod jedną kategorię, podpadają również pod drugą. Jednak patologiczny antysyjonizm jest rodzajem irracjonalnej bigoterii, która jest nie mniejszym złem i jest równie naganna jak nienawiść do Żydów, rasizm, homofobia, mizoginia i inne tego rodzaju moralne aberracje.        


Ale przecież to jest tylko ”krytyka Izraela” powiadają ludzie tacy jak Jeremy Corbyn, który jest tak przeżarty tą chorobą, że składał wieńce dla uczczednia pamięci terrorystów, którzy przeprowadzili zamach na izraelskich sportowców w Monachium.  


Nie, bez trudu można wskazać różnicę między krytyką Izraela i nienawiścią do Izraela. Ochocza akceptacja fałszywych oskarżeń, podwójne standardy, dehumanizacja Izraela i popieranie tych, którzy wyrażają swoją nienawiśc poprzez akty terroru nie zostawia wiele miejsca na wątpliwości. To nie jest krytyka. Jak odwieczna nienawiść do Żydów, przypomina bowiem opętanie.      


Criticism or pathological hate?

Elder of Ziyon, 13 września 2018

Tłumaczenie: MK i AKVic Rosenthal

Studiował informatykę i filozofię na  University of Pittsburgh, zajmował się rozwijaniem programów komputerowych w USA. Obecnie (na emeryturze) mieszka w Izraelu. Publikuje w izraelskiej prasie. Jego artykuły często zamieszcza Elder of Ziyon.   


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 613 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dlaczego brytyjska lewica nie zacznie czepiać się kogoś innego?    MacEoin   2019-02-19
Do ludzi z Gazy: kupcie sobie własne cholerne szpitale   Rose   2019-02-16
Skąd się bierze gwałtowny wzrost antysemityzmu na świecie?   Dershowitz   2019-02-15
Tragedia wschodnich chrześcijan i na czym polega żydostwo   Lewin   2019-02-14
Irańska rewolucja i uprzedzenia establishmentu   Glick   2019-02-03
Przypomnienia, wspomnienia i upamiętnienia Holocaustu   Collins   2019-01-27
”Guardian” delegitymizuje Izrael w kłamliwym artykule redakcyjnym   Plosker   2019-01-26
Naziści w przebraniu. Antyizraelskie przesłanie jest skrajnie prawicową retoryką   Collier   2019-01-24
Co mają wspólnego Mahmoud Abbas i handlarze narkotykami   Amos   2019-01-21
Kiedy skrajnie prawicowi żydożercy zgadzają się ze skrajnie lewicowymi żydożercami   Marquardt-Bigman   2019-01-14
Palestyńczycy: Prawdziwe ”zbrodnie”   Tawil   2019-01-12
Pallywood znowu podnosi swój ohydny łeb   Lieberman   2019-01-08
Palestyna: Co byłoby, gdyby nie było wojny sześciodniowej?   Sherman   2019-01-06
Gaza: sześć kłamstw i jedna prawda   Maroun   2019-01-04
Erdoğan nie jest dobrotliwym sułtanem z przeszłości, jest potworem, którego trzeba powstrzymać   Yemini   2019-01-03
Dżihadystyczny psychopata: czaruje nas, uwodzi i pożera   Chesler   2018-12-31
Rasowa polityka antysemityzmu i islamofobii   Frantzman   2018-12-30
Sił dżihadu nie można oswoić ani obłaskawić   Yemini   2018-12-28
Żadnych Żydów w Europie i żadnego państwa żydowskiego na Bliskim Wschodzie   Meotti   2018-12-27
Zwolennicy ISIS grożą zamachami terrorystycznymi podczas Świąt     2018-12-23
Co złego to Żydzi   Rosenthal   2018-12-18
Antysemityzm drogą do kariery w Turcji   Bulut   2018-12-17
11 w Pittsburghu i niemowlę w Ofra     2018-12-14
Walcz z antysemityzmem w swoim domu, a nie u sąsiada   Maroun   2018-12-11
Brytyjski profesor – fan Hamasu i jego ”poezja”     2018-12-05
Brendan O’Neill o obsesji potępiania Izraela przez lewicę   Coyne   2018-11-28
Jak wyrwać się z łap osobliwie pojmowanej empatii?   Koraszewski   2018-11-24
Dlaczego wznowione sankcje wobec Iranu są dobre dla Palestyńczyków   Toameh   2018-11-23
Tykająca bomba zegarowa islamskiej nienawiści do Żydów w USA   Bergman   2018-11-21
Jak ”New York Times” usprawiedliwia antysemityzm   Chesler   2018-11-18
Rzeź chrześcijan, brak reakcji egipskich władz   Ibrahim   2018-11-13
Żydzi a rządy prawa w Europie   Gerstenfeld   2018-11-12
Asia Bibi: Pakistańska zdrada sprawiedliwości   Meotti   2018-11-07
W Nowym Jorku są setki antyżydowskich przestępstw nienawiści – i ANI JEDEN schwytany sprawca nie był ze skrajnej prawicy      2018-11-03
Masakra w synagodze w Pittsburghu: pobudka dla antysemitów?   Maroun   2018-11-02
Ukryci zakładnicy w wojnie Hamasu w Gazie   Collins   2018-10-20
Nowoczesne ”ostateczne rozwiązanie” jest bardzo podobne do starego   Maroun   2018-10-18
Jak Iran planuje przejęcie Gazy   Toameh   2018-10-17
Jak Palestyńczycy kłamią Europejczykom   Tawil   2018-10-13
Cel Iranu - zlikwidowanie Izraela     2018-09-29
Islamskich antysemitów chroni niemieckie państwo prawa   Tibi   2018-09-26
Turcja: tortury, wykorzystywanie seksualne szaleją w więzieniach   Bulut   2018-09-21
Krytyka czy patologiczna nienawiść?   Rosenthal   2018-09-19
Lewicowy nacjonalizm i bolszewicka prawica   Koraszewski   2018-09-18
Nienawiść Corbyna do Izraela nie jest żadną niespodzianką   Bergman   2018-09-13
Ku czemu zmierza antysyjonizm?   Koraszewski   2018-09-09
Ankara oskarża dziennikarza z okupowanego Cypru   Bulut   2018-09-08
Za co nienawidzą Żydów   Lewinskaja   2018-09-03
Żydowski exodus, który Corbyn ignoruje   Julius   2018-08-30
Pani biskup i jej fałszywe świadectwo   Landes   2018-08-28
Odpowiedzialność Abbasa za kryzys w Gazie   Tawil   2018-08-26
Nasze dzieci mogą wybrać demokrację zamiast islamu     2018-08-24
Przykro mi, liberałowie – antysyjonizm jest antysemityzmem   Marquardt-Bigman   2018-08-19
Niewolnictwo Jazydów, handel dziećmi, groźby śmierci wobec dziennikarzy: czy Turcja powinna pozostać w NATO?   Bulut   2018-08-16
Mordercza nienawiść do Żydów znowu szerzy się jak ogień   Meotti   2018-08-15
Czy Corbyn jest antysemitą?   Tsalic   2018-08-13
Muzułmański program: Dżihad, islamski kalifat, zlikwidowanie Izraela     2018-08-11
Powracająca (brunatna) fala   Koraszewski   2018-08-10
Ujawnianie zbrodni ISIS jest terroryzmem   Bulut   2018-07-30
Demonstracja przeciwko Trumpowi szerzy truciznę na ulicach Londynu   Collier   2018-07-29
Dlaczego Iran wspiera palestyńskie grupy terroru?   Toameh   2018-07-28
Najnowsza fatwa muftiego Jerozolimy   Tawil   2018-07-26
„Ogniste sokoly” i dylemat - walczyć czy uciekać   Collins   2018-07-21
"Zasiłek dżihadysty": poglądy na pracę na Bliskim Wschodzie   Darwish   2018-07-17
Międzynarodowa społeczność ignoruje ludobójstwo chrześcijan w Nigerii   Ibrahim   2018-07-14
KADISZ – modlitwa żałobników   Kłys   2018-07-12
Co jest z nami nie tak?   Rosenthal   2018-07-11
Iran: „Tworzymy potęgę w Libanie – bo chcemy stamtąd walczyć z wrogiem z całą naszą siłą”     2018-07-07
Co jest siłą napędową antyizraelskiej polityki?   Rosenthal   2018-07-05
Human Rights Watch i Rada Praw Człowieka: naturalni wspólnicy przeciwko Izraelowi   Amos   2018-07-03
Turcja: „Święta wojna” Erdogana   Bekdil   2018-06-28
Turcja: gloryfikacja morderstwa, męczeństwa i dzieci-żołnierzy   Bulut   2018-06-26
Piromani z Gazy   Bergman   2018-06-12
Radykalizm: prawdziwym szokiem była reakcja Amerykanów...   Rafizadeh   2018-05-29
Czy będzie międzynarodowe dochodzenie dla Afrin   Frantzman   2018-05-27
Zachodnia Nakba: nienawiść do Izraela   Meotti   2018-05-24
Gaza: raz jeszcze o pokojowych Marszach Powrotu     2018-05-20
Nasi ludzie zdjęli mundury i dołączyli do marszów     2018-05-19
Gaza, Hamas i dlaczego nie będę dzisiaj krytykował Izraela   Colier   2018-05-18
Gazańczycy są ofiarami ideologii i nienawiści   Yemini   2018-05-15
Antysemityzm, tym razem w islamistycznej odmianie, znowu dręczy Francję   Ahmed   2018-05-07
Ateista jest robakiem w ciele muzułmanów…     2018-05-05
Hitler zawarł umowę z Żydami     2018-05-04
Ludobójstwo w Nigerii   Ibrahim   2018-05-03
“Biuro prasowe” Hamasu: prawda przychodzi na metę ostatnia   Tawil   2018-05-02
Kiedy globalne media ignorują latawce ze swastyką, Hamas wygrywa wojnę propagandową   Yemini   2018-04-30
Jaka jest cena życia palestyńskich cywilów?   Maroun   2018-04-22
Gdzie Alt-Right gubi się w sprawie Żydów   i Nathan Cofnas   2018-04-02
Nowy palestyński dżihad dla unicestwienia Izraela   Tawil   2018-03-31
Parkland i antysemityzm   Ahmed   2018-03-30
U.S.A.: Nasilają się muzułmańskie nawoływania do mordów   Bergman   2018-03-26
Podręczniki UNRWA nadal wypełnione są niekończącym się podżeganiem   Bedein   2018-03-20
Ukarany za nie skandowanie “Śmierć Ameryce, Izraelowi, Brytanii”   Rafizadeh   2018-03-19
Wylęgarnie lubieżnych sympatyków totalitarnych idei    Koraszewski   2018-03-16
Spojrzenie na muzułmańską logikę i zachodnią naiwność   Ibrahim   2018-03-15
Izrael jest jednym wielkim osiedlem   Tawil   2018-03-14
Dlaczego Turcja chce najechać greckie wyspy?   Bulut   2018-03-12
Armia Mahometa powraca   Koraszewski   2018-03-10
Turcja grozi inwazją na Grecję   Bulut   2018-02-28
Droga Sarah Silverman: Amnesty kłamie o rodzinie Tamimich   Marquardt-Bigman   2018-02-22

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk