Prawda

Poniedziałek, 13 lipca 2020 - 00:22

« Poprzedni Następny »


Krytyka czy patologiczna nienawiść?


Vic Rosenthal 2018-09-19


Nienawiść do Żydów jest znów wielkim tematem. Mówią o tym w Wielkiej Brytanii, gdzie Jeremy Corbyn nie może zrozumieć, dlaczego tak wielu robi tak wielką sprawę z tego, co on uważa jedynie za zasadę swojej proponowanej polityki zagranicznej. I mówią o tym w USA, gdzie 21% amerykańskich wyborców powiedziało, że mają co najmniej „dość pozytywne” opinie o Louisie Farrakhanie (to było w marcu i nie zdziwiłbym się, gdyby ten procent był jeszcze wyższy dzisiaj).

Proszę zauważyć, że próbuję nie używać słowa ”antysemityzm”, wymyślonego przez XIX-wiecznego Niemca nienawidzącego Żydów, Wilhelma Marra, aby jego Judenhass brzmiała bardziej naukowo. Marr chciał także wyrazić myśl, że problem z Żydami jest czymś więcej niż kwestią religijną, ekonomiczną lub narodową: jest kwestią biologiczną, rasową. Oczywiście konsekwencją takiego stanowiska jest to, że żydostwa nie można się pozbyć. Nawet jeśli Żyd ochrzci się, przestanie być lichwiarzem, będzie miał niemieckie obywatelstwo lub wyróżni się podczas służby w niemieckiej armii, nadal będzie zepsuty i niebezpieczny. Wszyscy wiemy, dokąd zaprowadziła ta myśl.  


Nieużywanie słowa “antysemityzm” ma również tę korzyść, że zapobiega temu, co nazywam ”Najgłupszym argumentem na świecie”, który brzmi, że ”Arabowie nie mogą być antysemitami, bo są Semitami”. Nie trzeba tego rozwijać.


Jonathan Haidt, w bardzo pouczającej książce The Righteous Mind mówi, że umysł jest jak racjonalny jeździec na oszalałym słoniu. Jeździec jest zdolny do logicznego rozumowania, by dojść do wniosku o najlepszym sposobie postępowania i może pchnąć słonia w wybranym kierunku. Ostatecznie jednak, słoń pójdzie tam, gdzie chce. Haidt argumentuje, że w większości wypadków nasze emocje determinują stanowiska, jakie zajmujemy w kwestiach moralnych, politycznych i religijnych, a my próbujemy uzasadnić je post factum przez logiczne rozumowanie. Potwierdza to rozważenie nienawiści do Żydów, która ma oszałamiająco długi ciąg pseudoracjonalnych argumentów przytaczanych na jej potwierdzenie – wszystko, od tego, że nie Żydzi zaakceptowali prawdziwej religii (każda jest prawdziwa poza judaizmem), poprzez „rasowe” cechy, do niezliczonych teorii spiskowych – które jednak wydają się nieredukowalnie irracjonalne.


Nienawiść do Żydów występuje na całym spektrum politycznym, od prawicy do lewicy, choć jest szczególnie płodna na krańcach, gdzie pełno jest spiskowego myślenia. Żydów postrzega się jako słabych, tchórzliwych i zepsutych, a równocześnie niezmiernie potężnych. Równocześnie pogardza się nimi i boi się ich. Oskarżenie, że Żydzi kontrolują pogodę, które z zewnątrz wydaje się równie rozsądne, jak koncepcja, że ziemia jest płaska, ma pełen sens dla tych, którzy żyją w pojęciowym schemacie nienawiści do Żydów.  


Najbardziej interesujące w tym jest to, że ta nienawiść wydaje się żyć własnym życiem, zmieniając się wraz ze zmianami społecznymi i kulturowymi. W średniowiecznej Europie dominowały aspekty religijne, legenda krwi, różne teorie konspiracyjne opowiadały o żydowskiej odpowiedzialności za zarazy. Potem, kiedy przyczyny cykli ekonomicznych wydawały się czymś równie tajemniczym jak zarazy, oskarżano Żydów o manipulowanie gospodarką. Odkrycia Darwina zostały wykorzystane na rzecz tezy pseudonaukowych teorii o rasach, które pozwalały na propagowanie nienawiści do Żydów również w „oświeconych” kulturach, w których religia nie jest już tak istotnym czynnikiem. Żydzi byli oskarżani o każdą większą katastrofę, od wojen po zamach z 11 Września.


Holocaust zakłócił cykl życiowy zjawiska nienawiści do Żydów. Aczkolwiek wielu pochwalało i wielu nadal pochwala działania hitlerowskich nazistów, a nawet pragnęliby, żeby udało im się tego dzieła dokończyć i uwolnić świat od żydowskiej zarazy, jednak koszmar przemysłowej zagłady zorganizowanej przez nazistów miał ogłuszający efekt. Nienawiść do Żydów skonfrontowana została z obrazami stosów ciał zamordowanych dzieci, żywych szkieletów ludzi, stert okularów, włosów, złotych zębów wyrwanych ludziom, którzy poszli z dymem.         


W efekcie wyłoniły się siły przeciwstawiające się tej nienawiści do Żydów. Przynajmniej na Zachodzie otwarte wyrażanie nienawiści do Żydów (czy do jakiejkolwiek innej grupy) stało się tabu ponieważ, ”wszyscy wiedzą dokąd to prowadzi”. Oczywiście nie oznaczało to, że nikt już nie żywił dawnych przesądów na temat Żydów – gospodarczych pasożytów, konspiratorów, czy zabójców Chrystusa. Uważano jednak za nieakceptowalne publiczne wyrażanie takich poglądów.    


Znów podobnie jak w przeszłości zjawisko nienawiści do Żydów zaczęło ewoluować. Jeśli wyrażanie nienawiści do jednostek jest potępiane, nienawiść do państwa jest nadal akceptowalna (a co więcej, wiele rządów zachęca do nienawiści do innych krajów). Trudno się dziwić, że jeden kraj stał się tak bardzo popularnym obiektem nienawiści, jak w stuleciu poprzedzającym Holocaust byli Żydzi.       


Patologiczny antysyjonista, podobnie jak patologiczny antysemita, zmyśla historię i wydarzenia by ”udowodnić”, że żydowskie państwo nie ma prawa istnieć, że jest wcieleniem zła i powinno być wyrzucone z ziemi, która zdaniem antysyjonistów została ukradziona szlachetnym Arabom przez podstępnych, spiskujących Ży... syjonistów. Podobnie jak nienawidzący Żydów, którzy wierzyli, że Żydzi dokonywali rytualnych mordów, ponieważ ktoś coś takiego opowiadał, nienawidzący Izraela nie mają problemu z uwierzeniem bez cienia dowodów, że żołnierze IDF celowo, dla zabawy, strzelają do arabskich dzieci. Nadziksze motywy i niemożliwe zbrodnie przypisywane są izraelskiemu rządowi i izraelskiej armii i są natychmiast akceptowane przez masy paranoicznych antysyjonistów.               


Podwójne standardy dotyczące prawomocności, respektowania międzynarodowych praw, traktowania mniejszości i proporcjonalności w operacjach obronnych są bezwstydnie praktykowane przez patologicznych antysyjonistów. Zbrodnie takie jak ludobójstwo, apartheid i czystki etniczne są fałszywie zarzucane Izraelowi, natomiast jest to dokładnie to, co czekałoby żydowską populację w Izraelu, gdyby przyjęto rozwiązania (w rodzaju ”powrotu” arabskich ”uchodźców”) proponowane przez antysyjonistów. Idealne zastosowanie praw człowieka i samostanowienia rezerwuje się dla palestyńskich Arabów ale odmawia się ich izraelskim Żydom. Wszelkie rodzaje zachowń są usprawiedliwiane, kiedy nazywa się je ”oporem wobec okupacji”, ale oczekuje się od Izraela najwyższych możliwych standardów, kiedy broni życia swoich obywateli.            


Prawdą jest, jak pisze pochodzący z Libanu Arab, Fred Maroun, że patologiczny antysyjonizm jest gorszy od tradycyjnego antysemityzmu i osiąga poziom nazistowskiego antysemityzmu.  


Maroun stwierdza (i ja się z nim zgadzam), że to pytanie czy antysyjonizm jest antysemityzmem jest mało ważne. Teoretycznie są to dwa różne zjawiska, aczkolwiek bardzo często ludzie, którzy podpadają pod jedną kategorię, podpadają również pod drugą. Jednak patologiczny antysyjonizm jest rodzajem irracjonalnej bigoterii, która jest nie mniejszym złem i jest równie naganna jak nienawiść do Żydów, rasizm, homofobia, mizoginia i inne tego rodzaju moralne aberracje.        


Ale przecież to jest tylko ”krytyka Izraela” powiadają ludzie tacy jak Jeremy Corbyn, który jest tak przeżarty tą chorobą, że składał wieńce dla uczczednia pamięci terrorystów, którzy przeprowadzili zamach na izraelskich sportowców w Monachium.  


Nie, bez trudu można wskazać różnicę między krytyką Izraela i nienawiścią do Izraela. Ochocza akceptacja fałszywych oskarżeń, podwójne standardy, dehumanizacja Izraela i popieranie tych, którzy wyrażają swoją nienawiśc poprzez akty terroru nie zostawia wiele miejsca na wątpliwości. To nie jest krytyka. Jak odwieczna nienawiść do Żydów, przypomina bowiem opętanie.      


Criticism or pathological hate?

Elder of Ziyon, 13 września 2018

Tłumaczenie: MK i AKVic Rosenthal

Studiował informatykę i filozofię na  University of Pittsburgh, zajmował się rozwijaniem programów komputerowych w USA. Obecnie (na emeryturze) mieszka w Izraelu. Publikuje w izraelskiej prasie. Jego artykuły często zamieszcza Elder of Ziyon.   


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 778 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23
Balony z Gazy – problem wybuchającego terroru   Lipman   2020-02-22
Finansowane przez UE, kierowane przez Palestyńczyków. Kampanie BDS w szatach UE   Collier   2020-02-21
Przebierańcy   Lewin   2020-02-20
Nasz europejski wróg   Rosenthal   2020-02-17
Prosto o arabsko-izraelskim konflikcie   Pickles   2020-02-15
Błędny profil palestyńskich terrorystów   Flatow   2020-02-13
Podżeganie irańskiego reżimu do zniszczenia Izraela   Shindman   2020-02-12
Palestyńczycy: Po podżeganiu do przemocy Abbas przybywa do Nowego Jorku, by walczyć z planem pokojowym   Tawil   2020-02-11
Przecież nikt nie traktuje tego poważnie   Koraszewski   2020-02-10
Francja: Wypal trawkę, zabij Żyda, uniknij procesu, idź wolny   Milliere   2020-02-09
W Międzynarodowym Dniu Pamięci Holocaustu fake news i przywódcy podburzający do nienawiści nie są niczym nowym   Amos   2020-02-02
Czy obsesyjna nienawiść irańskiego reżimu do Żydów będzie jego zgubą?   Rosenthal   2020-01-27
Historia stara jak świat   Frantzman   2020-01-27
Autonomia Palestyńska walczy z Żydami, by „bronić” całej ludzkości   Marcus   2020-01-23
Czego światowi przywódcy nie dowiedzą się w Jad Waszem   Julius   2020-01-22
Ciekawe czasy   Lewin   2020-01-16
Zmiana reżimu w Iranie powinna stać się międzynarodowym celem   Rosenthal   2020-01-13
Dekapitacja chrześcijan w prezencie na Boże Narodzenie, Zachód ziewa   Meotti   2020-01-10
Organizacja Wyzwolenia Palestyny: czym jest OWP?   Lipman   2020-01-08
Bernard-Henri Levy o masakrze chrześcijan w Nigerii     2020-01-04
Czy dać państwo Czarnym Hebrajskim Izraelitom?   Flatow   2020-01-03
Nie dawaj fałszywego świadectwa, chyba, że…   Koraszewski   2020-01-02
Hamas, trzydzieści dwa lata później   Toameh   2019-12-29
Bój na śmierć i życie w Tell Tamer   Fernandez   2019-12-21
Angela Merkel finansuje zarówno Muzeum Auschwitz, jak i terroryzm     2019-12-14
Dlaczego nie ma pokoju między muzułmanami a Izraelem   Bulut   2019-12-12
”Israel Denial” odsłania akademickie próby delegitymizacji Izraela   Steinberg   2019-12-10
Iran strzela do protestujących, Europa spiskuje, by wzbogacić morderców   Tobin   2019-12-05
Inwersja antysemityzmu     2019-12-03
Trzeba zakończyć prześladowania ludzi przez radykałów   Franklin   2019-11-29
Były terrorysta wypomina Warren i Sandersowi popieranie palestyńskich terrorystów.   Greenfield   2019-11-25
Uniwersyteckie przyzwolenie dla szerzenia nienawiści   Tobin   2019-11-21
Prawdziwa twarz sprawy palestyńskiej   Collier   2019-11-20
Palestynizm i zasada ”przede wszystkim zaszkodzić”   Rosenthal   2019-11-16
Prawo do samoobrony dla wszystkich poza Izraelem   Tobin   2019-11-15
Jestem imigrantem z Indii. Zaczepiono mnie w Bonn w Niemczech, bo wzięto mnie za Żyda.   Uniyal   2019-11-13
Czego boją się palestyńscy przywódcy?   Toameh   2019-11-12
UE popiera Iran – czołowego kata dzieci na świecie   Rafizadeh   2019-11-06
Otwartość ONZ na turecki plan dla północnej Syrii, podczas gdy 300 tysięcy Kurdów musi uciekać   Frantzman   2019-11-04
Dlaczego Hamas popiera wojnę Erdogana   Toameh   2019-10-31
Terroryści wzywają do zabijania Żydów – z siedziby ONZ w Gazie   Tawil   2019-10-29
Zapowiedź wielkiej wojny?   Koraszewski   2019-10-28
Nowi „baszybuzucy” Turcji: Wolna Armia Syrii   Bekdil   2019-10-27
"Antynormalizacja" z Izraelem: prawdziwy cel   Tawil   2019-10-24
Dwa oblicza antysemityzmu   Yemini   2019-10-22
Co przyjaciele Iranu robią w Gazie   Toameh   2019-10-20
Jak Erdogan planował tę czystkę etniczną   Lowe   2019-10-17
Solidarność z Palestyńczykami – obsesyjna odskocznia do antysemityzmu   Collier   2019-10-04
Zamienione w broń palestyńskie dzieci   Roth   2019-09-28
Chrześcijanie masakrowani, media odwracają wzrok   Meotti   2019-09-27
Szminkowanie trupa z Oslo   Koraszewski   2019-09-21
Boko Haram: krwawy terror, końca nie widać   Bulut   2019-09-18

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk