Prawda

Poniedziałek, 3 października 2022 - 22:40

« Poprzedni Następny »


Jeśli USA chcą być humanitarne, nie “odbudują” Gazy


Jonathan S. Tobin 2021-05-31

Zniszczony dom w Rafah w Strefie Gazy po dwóch tygodniach rakietowych ataków Hamasu na cywilną populację Izraela, które wywołały izraelskie naloty na Strefę Gazy, 24 maja 2021 r. Zdjęcie: Abed Rahim Khatib/Flash90.
Zniszczony dom w Rafah w Strefie Gazy po dwóch tygodniach rakietowych ataków Hamasu na cywilną populację Izraela, które wywołały izraelskie naloty na Strefę Gazy, 24 maja 2021 r. Zdjęcie: Abed Rahim Khatib/Flash90.

Odbudowa dla pokazania współczucia dla palestyńskich ofiar nagrodzi terroryzm Hamasu i da mu zielone światło do kolejnych wojen wywoływanych w celu zniszczenia Izraela

 

W sytuacji zawieszenia broni między Izraelem a Hamasem po11 dniach walk, które pozostawiły 13 izraelskich ofiar śmiertelnych i 248 palestyńskich, jak też około 77 tysięcy Gazańczyków bez dachu nad głową, administracja Bidena chce pomóc. Sekretarz stanu, Antony Blinken w tym tygodniu zmierza na Bliski Wschód, ale jego celem, jak mówi, nie jest ożywienie niemającego szans procesu pokojowego między Izraelem a Palestyńczykami. Raczej tym celem jest zapewnienie, że zawieszenie broni będzie trwało. Według prezydenta Joego Bidena, Blinken zrobi to, zapewniając równocześnie o “naszym niewzruszonym zobowiązaniu wobec bezpieczeństwa Izraela” przy równoczesnym kontynuowaniu „starań naszej administracji o odbudowanie związków i poparcia dla palestyńskiego narodu i przywódców po latach zaniedbań”.


Wiele jest do rozpakowania w tym zdaniu. Słowa Bidena sygnalizowały uderzenie w bliskość administracji byłego prezydenta, Donalda Trumpa z Izraelem i jego próbę pociągnięcia Autonomii Palestyńskiej do odpowiedzialności za jej poparcie dla terroryzmu. Odzwierciedla także zmianę polityki na bardziej “bezstronne” podejście do konfliktu, przy równoczesnych próbach twierdzenia, że poparcie dla Izraela jest niewzruszone.


Każda wypowiedź, która stara się uspokoić zarówno jego bazę partyjną, która jest antyizraelska, jak Amerykanów, którzy popierają żydowskie państwo, nie ma żadnego znaczenia. Szczególnie dlatego, że do ostatniego tygodnia priorytetem polityki zagranicznej administracji były trwające starania o zbliżenie z Iranem, co umożliwiłoby Teheranowi wzbogacenie zasobów do wspierania Hamasu i Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu w Gazie.


Kiedy Biden równocześnie mówi dwie sprzeczne rzeczy na temat Bliskiego Wschodu, jedna rzecz jest jasna: zdecydowanym zamiarem administracji jest przewodzenie międzynarodowemu wysiłkowi humanitarnemu, by “odbudować” Gazę.

 

Zrobienie tego będzie dla Bidena sposobem zademonstrowania, że jest poważny, kiedy mówi o popieraniu Palestyńczyków, by uzyskać zaufanie ze strony rosnącej grupy Demokratów, którzy fałszywie myślą, że antyterrorystyczne uderzenia Izraela są moralnym odpowiednikiem  Dereka Chauvina klęczącego na karku George’a Floyda.


Biden najwyraźniej chce polityki, która ani nie będzie wyglądała na otwarte karanie Izraela, ani na nagradzanie Hamasu. Uważa, że “odbudowanie” Gazy jest drogą do tego przy równoczesnym popychaniu do przodu utworzenia niezależnego państwa palestyńskiego na Zachodnim Brzegu i w Jerozolimie. Blinken i inni luminarze establishmentu polityki zagranicznej w jego administracji nadal wierzą, że rozwiązanie w postaci dwóch państw jest jedyną drogą do zapobieżenia przyszłym wybuchom walk.


Fundamentalnym błędem jest tutaj nie tylko koncepcja, że Ameryka może zachować sojusz z Izraelem, a równocześnie być dobrym przyjacielem palestyńskich ruchów nacjonalistycznych, oddanych zniszczeniu żydowskiego państwa. Bezpośrednim problemem jest raczej to, że Biden i Blinken myślą, że mogą pomóc ludności Gazy bez pomagania lub nagradzania Hamasu.  


Nie mogą. Co więcej, nie tylko jest to niemożliwe, ale wszystko zrobione w tym celu będzie nie tylko błędem taktycznym, który da Hamasowi krótkoterminowe korzyści. Wyśle także przesłanie do wszystkich Palestyńczyków, że długoterminowy cel Hamasu – unicestwienie Izraela – nie tylko nadal jest na stole, ale jest realistyczną opcją, na rzecz której powinni działać.


Jak dowiedziała się społeczność międzynarodowa po poświęceniu wielu miliardów dolarów na rekonstrukcję Gazy po wojnie 2014 roku, jest praktycznie niemożliwe zapewnienie, że pieniądze pomogą zwykłym Palestyńczykom, a nie ich tyranom z Hamasu. Nigdy w historii nie było przykładu takiego wlewania gotówki w totalitarny reżim -  a tym właśnie jest rządzone przez islamistów niepodległe państwo palestyńskie (we wszystkim poza nazwą), jakie istnieje dzisiaj w Gazie – którą można było uchować przed szponami władców.


Część domów zniszczonych z powodu polityki Hamasu używania cywilów jako ludzkich tarcz istotnie odbudowano po 2014 roku. Większość jednak materiałów budowlanych wwiezionych do nadbrzeżnej enklawy, poszła na odbudowanie militarnej infrastruktury grupy terrorystycznej włącznie z setkami kilometrów tuneli do składowania ich broni i dostarczania schronów ich wojskowemu personelowi, ale nie cywilom.


Nie ma powodu sądzić, że przy następnej rundzie odbudowy cokolwiek będzie wyglądało inaczej. Ani też nie ma podstaw do dawania wiary, że pracownicy ONZ, którym powierzy się zadanie gwarantowania, że pomoc pójdzie na potrzeby cywilów, a nie Hamasu, wykonają uczciwie to zadanie.


Choć członkowie administracji mówią, że spróbują zmusić Hamas do wyboru między – jak mówi weteran procesu pokojowego: “ich rakietami a dobrostanem Gazy” – nawet sugerowanie, że mogliby wybrać to drugie oznacza całkowite oderwanie od rzeczywistości.   Ta postawa zawsze daje ten sam wynik: zagraniczni funkcjonariusze pozwalają, by pieniądze i materiały wlewały się do Gazy, gdzie Hamas używa ich, by zbudować jeszcze lepszą machinę militarną.


Problem polega na tym, że Biden, Blinken, establishment polityki zagranicznej, liberalne media, które powtarzają ich argumenty, a także ci lewicowcy, którzy naciskają na administrację,  by była ostrzejsza wobec Izraela, nadal nie rozumieją, czego chce Hamas.


Blinken powtórzył w ostatni weekend nabożną nadzieję, że “musi być” perspektywa pokojowego rozwiązania między Izraelem a Hamasem. Niektórzy twierdzą, że Hamas jest właściwie znacznie bardziej pragmatyczny niż jego islamistyczna ideologia i chce modus vivendi z państwem żydowskim, przytaczając jego gotowość zaakceptowania palestyńskiego państwa na Zachodnim Brzegu i w Gazie. Choć jednak Hamas jest zawsze praktyczny, jeśli chodzi o jego przeżycie i codzienne taktyki, jego cel jest niezmieniony.  

Jak powiedział w wywiadzie w zeszłym tygodniu wiceprzewodniczący “biura politycznego Hamasu, Musa Abu Marzouk (przetłumaczonym przez MEMRI), ten najnowszy konflikt jest tylko kolejną z wielu „wojen”, jakie nadejdą dla osiągnięcia ostatecznego celu: likwidacji Izraela. Mówiąc, że jego grupa nie składa się z “marzycieli”, powiedział, że Izrael pójdzie w ślady Muru Berlińskiego i rządu RPA z epoki apartheidu.  

 

“Nie jesteśmy marzycielami. Do niedawna szydzili z rakiet Hamasu i nazywali je zabawkami dla dzieci. Nie sądzę, by ktokolwiek powtarzał to dzisiaj. Do niedawna cały świat popierał biały rząd w Południowej Afryce, ale sytuacja zmieniła się. Gdzie podział się Związek Radziecki? Gdzie podział się Mur Berliński? Nadejdzie dzień, kiedy ludzie zapytają: ‘Gdzie podział się Izrael?’”


On mówi to poważnie. Równie poważni są zwolennicy Hamasu i ci na Zachodnim Brzegu, którzy wolą Hamas od Abbasa. I każdy krok ku normalizowaniu Hamasu zamiast izolować go i pokonać jest sygnałem dla Palestyńczyków, którym sprzedaje się takie fantazje od 100 lat – że ich długa wojna, by pokonać syjonizm, jeszcze nie jest przegrana.


Odbudowanie Gazy może pomóc niektórym Palestyńczykom, ale umożliwi także Hamasowi zapewnienie, że nie ma żadnych długotrwałych konsekwencji jego działań. Przez powtarzanie błędów popełnianych przez wszystkie administracje przed Trumpem i wzmacnianie oczekiwań, że Zachód nie ukarze Palestyńczyków za terroryzm i odrzucanie pokoju, Biden nie działa na rzecz rozwiązania w postaci dwóch państw.  


Wręcz przeciwnie, czyni pokój jeszcze bardziej niemożliwym przez pokazywanie Palestyńczykom, że nie muszą godzić się z rzeczywistością i nie muszą zaakceptować legalności i trwałości Izraela. Tak zwana humanitarna polityka, która jest zakorzeniona w udawaniu, że można pomóc ludziom bez wymagania, by obalili swoich islamistycznych władców, to pieniądze wydane na wzmocnienie Hamasu, a nie na pokój ani na dobro Palestyńczyków.  


Trudno oprzeć się argumentom, które apelują do naszego współczucia dla ludzi złapanych w ogień krzyżowy stworzony przez terroryzm Hamasu, także kiedy nie są wysuwane w kontekście apeli do delegitymizacji prawa do istnienia lub prawa do samoobrony Izraela. Niemniej, najlepszą rzeczą, jaką może zrobić Biden, by autentycznie pomóc sprawie pokoju, to nie wydanie ani centa na odbudowę terrorystycznego państwa w Gazie.   


If the US wants to be humane, it won’t ‘rebuild’ Gaza

JNS.  Org., 24 maja 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJonathan S. Tobin

Amerykański dziennikarz, redaktor naczelny JNS.org, (Jewish News Syndicate). Komentuje również na łamach National Review, New York Post, The Federalist, w prasie izraelskiej m. in. na łamach Haaretz.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1111 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Palestyńczycy przymilają się do Arabów, którzy zabijają Palestyńczyków   Toameh   2022-09-28
Niemcy, obudźcie się! Czy wiecie, że finansujecie zaprzeczanie Holokaustowi?   Marcus   2022-09-27
Prześladowania chrześcijan: “Te ataki mają rasistowskie, religijne motywacje”   Ibrahim   2022-09-23
Zachodnia reakcja na przywódców Iranu zaprzeczających Holocaustowi   Frantzman   2022-09-21
Palestynizm: ideologia i tożsamość   Rosenthal   2022-09-20
Dla niego pokój oznacza zabijanie Żydów   Tawil   2022-09-19
Jak “Le Monde”, “gazeta, którą wszyscy czytają”, omawia Izrael i Palestyńczyków   Fitzgerald   2022-09-16
Powiedziałem prawdę o “Palestynie” – i oto, co się zdarzyło   Collier   2022-09-11
Kiedy nie masz historii, to ją sobie wymyśl   Hirsch   2022-09-10
Żydowscy antysyjonisci próbują legitymizować antysemityzm   Tobin   2022-09-09
Palestyńczycy są  gotowi na wojnę naziemną     2022-09-07
“Tam w nich uderzymy”: Masakra w Monachium i jej następstwa   Kemp   2022-09-05
Nietolerowanie prawdy w ONZ   Bard   2022-09-04
Teheran debatuje o bombie   Taheri   2022-09-03
Zmiana klimatu: najnowsze usprawiedliwienie mordowania chrześcijan   Ibrahim   2022-08-31
Masakra w Monachium 50 lat później   Jacoby   2022-08-31
Zapomnij o wolności słowa: fatwa przeciwko Rushdiemu zwycięża   Meotti   2022-08-27
Iran przygotowuje się do wyeliminowania Izraela – zaraz po podpisaniu umowy z Iranem   Toameh   2022-08-26
Administracja Bidena i Iran atakujący Rushdiego   Toameh   2022-08-24
Walki w Gazie nie zmieniają niczego w walce o wizerunek Izraela   Tobin   2022-08-21
Dlaczego świat nie będzie przejmował się kłamstwem Abbasa o holokauście   Tobin   2022-08-19
Ziemia uderzyła nas w nos   Koraszewski   2022-08-15
Dlaczego Hillary Clinton nazwała to „palestyńskim znęcaniem się nad dziećmi”   Flatow   2022-08-14
Jak media “równoważąc” próbują ukryć prawdę     2022-08-12
Antysemicki „śledczy” Rady Praw Człowieka ONZ mówi głośno to, co przemilczane   Tobin   2022-08-11
Gaza: Ci co zawsze, potępiają Izrael   Kemp   2022-08-08
Komisja Śledcza twierdzi, że podstawą prawną istnienia Izraela jest Rezolucja 181 Zgromadzenia Ogólnego ONZ. To nie jest prawdą. (Ale kłamią, bo są przeciwko Izraelowi)     2022-08-06
Pierwsza połowa 2022 r.: arabscy terroryści dokonali ponad 3700 ataków na Izraelczyków   Savir   2022-08-05
Mohammed El-Kurd, reporter narodu  “Palestyny”   Fitzgerald   2022-08-01
Film “Pamiętaj Bagdad” (2017)   Julius   2022-07-30
Anne Frank zdradzona raz jeszcze   Collier   2022-07-28
Palestyńskie kłamstwa (zbudowane na żydowskiej krwi)   Collier   2022-07-26
Czy Palestyńczycy zamierzają pozwać Ligę Narodów lub ONZ do sądu?   Hirsch   2022-07-25
Świadoma ślepota Europy w sprawie palestyńskiej   Blum   2022-07-22
Narastająca obsesja antysemitów   Collier   2022-07-21
Model ajatollahów dla świata   Taheri   2022-07-19
Przesłanie Autonomii Palestyńskiej do dzieci: „Palestyna należy do Palestyńczyków od rzeki do morza”   Zilberdik   2022-07-15
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw”, w celu zniszczenia Izraela   Toameh   2022-07-13
Nazistowskie korzenie islamistycznej nienawiści   Herf   2022-07-12
Dlaczego Izrael nie powinien rozmawiać z AP   Rosenthal   2022-07-11
Turcja: Dżihad przeciwko Cyprowi   Bulut   2022-07-09
PA świętuje „polityczne zwycięstwo” nad UE   Marcus   2022-07-08
Komisja śledcza ONZ o “Okupowanych terytoriach palestyńskich” działa jak inkwizycja   Bayefsky   2022-07-04
Irański plan udaremnienia izraelsko-arabskiej normalizacji stosunków oraz dalszego rozszerzania rewolucji   Toameh   2022-07-03
Co kryje się za kłamstwem o izraelskim ‘apartheidzie’   Collier   2022-07-02
Analiza najnowszej propagandowej publikacji ONZ   Litman   2022-06-26
Izrael musi wydalić tego dyplomatę UE   Marcus   2022-06-21
Kwestia żydowska w wielkim świecie   Koraszewski   2022-06-11
Iran nie czeka na broń jądrową, by zdestabilizować Bliski Wschód   Toameh   2022-06-10
Turcja, terroryści i NATO   Bulut   2022-06-07
David Rovics o Dżanin 2002   Landes   2022-06-02
CNN znajduje swoich “tańczących Izraelczyków”   Collier   2022-05-31
Jeden majowy dzień — w Jerozolimie i Nowym Jorku   Chesler   2022-05-26
Krew Shireen abu Akleh jest na rękach Palestyńczyków   Rosenthal   2022-05-21
Nie da się rozwiązać problemu antysemityzmu ONZ przez ignorowanie go   Tobin   2022-05-18
Rosja i Chiny: najgorszy moment w historii   Chang   2022-05-12
Putin, Hitler i historii kobyła   Koraszewski   2022-05-11
Izrael: najczystszy kraj świata   Bard   2022-05-11
Palestyński kult śmierci – uwielbienie mordowania Żydów   Collier   2022-05-10
Iran mówi otwarcie – i powinniśmy uważnie słuchać     2022-05-08
Wspaniała wiadomość na Jom HaSzoah! Nie ma antysemitów!     2022-05-07
Czy umiemy wyobrazić sobie świat bez Izraela?   Tobin   2022-05-06
Allah sprowadził Żydów do Palestyny, żebyśmy mogli ich wykończyć     2022-05-04
Ramadan kończy się z hukiem   Blum   2022-05-02
Oni wszyscy mają krew na rękach   Collier   2022-04-21
W XXI wieku antysyjonizm znaczy antysemityzm   Tobin   2022-04-20
Jak USA utrwalają palestyńską przemoc   Blum   2022-04-19
Palestyńczycy popierają mordowanie przypadkowych Żydów     2022-04-18
Szaleństwa głębokiej wiary   Fitzgerald   2022-04-13
Intifada z okazji ramadanu?   Blum   2022-04-09
Nie nagradzajcie Palestyńczyków za nową falę terroru   Tobin   2022-04-05
Większość “Palestyńczyków” głosowałaby dziś na Hamas   Greenfield   2022-04-02
Dlaczego Stany Zjednoczone nadal płacą za antysemicką farsę w ONZ?   Tobin   2022-04-01
AP zachęcała do zamachu terrorystycznego w Beer Szewie… i nagrodzi go   Marcus   2022-03-29
Śpiew i taniec o “apartheidzie”: Infantylna @Amnesty jest obecnie taka sama jak inne antyizraelskie grupy     2022-03-22
Reportaż rosyjskiej telewizji o syryjskich żołnierzach zgłaszających się na ochotnika do walki wraz z Rosją przeciwko Ukrainie     2022-03-17
Obywatele właściwie poinformowani   Koraszewski   2022-03-16
Kłamstwo o dłuższej i silniejszej umowie z Iranem   Bard   2022-03-11
Biden rozbija złudzenia Izraela   Glick   2022-03-10
Electronic Intifada w pełni popiera Putina   Collier   2022-03-07
Propagandowy front Władimira Putina   Koraszewski   2022-03-07
Rosja: Iran jest naszym sojusznikiem, uczestniczymy w rozwijaniu jego projektu nuklearnego     2022-03-03
Chiny: To USA są winne ukraińskiego konfliktu     2022-03-02
„Apartheid” jest nową „okupacją” – terminem używanym w czysto propagandowych celach     2022-02-28
Czy Putin będzie strzelał do zakładników?   Rosenthal   2022-02-28
Lepszy kontrakt za pochwałę terroryzmu   Fitzgerald   2022-02-23
Nękanie w Judei i Samarii musi się zakończyć – ale kto nęka kogo?   Oz   2022-02-20
Nie ugłaskuj krokodyla “przebudzenia”     2022-02-18
Toksyczna szczodrość. Jak Europejczycy używają izraelskich NGO do destabilizowania Izraela   Altabef   2022-02-15
Losowy przykład nieuczciwości raportu Amnesty International     2022-02-14
Strategia Autonomii Palestyńskiej używania dzieci-żołnierzy przeciwko Izraelowi   Marcus   2022-02-13
Co naprawdę oznacza wspieranie „palestyńskiego pojednania”?   i Itamar Marcus   2022-02-12
Saudyjski dziennikarz o zerwaniu związków z Palestyńczykami   Fitzgerald   2022-02-11
Groza ujawnienia proizraelskiego stanowiska   Goska   2022-02-09
Neonazistowska fascynacja salafickim dżihadem   Wójcik   2022-02-08
Antysemici wszystkich krajów łączcie się   Koraszewski   2022-02-07
Palestyńscy najemnicy Iranu: Dżihad przeciw Izraelowi i Ameryce   Toameh   2022-02-06
Kościół, który promuje antysemityzm   Tobin   2022-02-04
Grupy terrorystyczne kochają Amnesty International, jako że kieruje się planami zniszczenia Izraela naszkicowanymi w Durban     2022-02-03
Amnesty wymyśla kolejną definicję apartheidu – tylko dla Izraela     2022-02-02

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk