Prawda

Wtorek, 25 stycznia 2022 - 15:31

« Poprzedni Następny »


Jak międzynarodowa społeczność starała się stworzyć niekończącą się wojnę izraelsko-palestyńską


Seth J. Frantzman 2021-06-13


Jednym z niezwykłych wyników niedawnej wojny Hamasu z Izraelem było użycie terminologii, która ilustruje szerszy cel stworzenia warunków usprawiedliwiających “opór” Hamasu oraz twierdzenie, że Izrael jest państwem „osadniczym”. Ta terminologia, podobnie jak to hasło “od rzeki do morza”, które łączy zwolenników Hamasu ze skrajnej lewicy i skrajnej prawicy, ma na celu zapewnianie, że Izrael powinien być zniszczony jako kraj. Jest to nieustająca próba społeczności międzynarodowej podważenia prawa Izraela do istnienia jako państwo od jego pierwszych dni.  

W żadnym innym miejscu na świecie międzynarodowa społeczność nie pracowała tak usilnie, by próbować podkopać fundamenty uznanego na forum międzynarodowym państwa. Warto tu spojrzeć na szerszy kontekst. Na przykład, kiedy w 1948 roku powstał Izrael, natychmiast zaatakowało go kilka innych państw. Była to nielegalna inwazja i atak na państwo, którego utworzenie popierały Narody Zjednoczone. Kiedy Izrael pokonał te kraje, natychmiastową reakcją społeczności międzynarodowej nie była pomoc w osiągnięciu pokoju i pomocy dla uchodźców, którzy uciekli, ale stworzenie sytuacji, w której zakwestionowano granice Izraela, żeby stworzyć warunki uzasadniające wojnę przeciwko Izraelowi.


Były “porozumienia o zawieszeniu broni”, które z samej swojej natury oznaczały, że wojna nie skończyła się, a tylko przerwano ją na jakiś czas. Równocześnie, setki tysięcy Arabów, którzy uciekli z terenu walk, znaleźli się w obozach dla uchodźców i stworzono dla nich narrację, że wkrótce wrócą do swoich domów. To “prawo powrotu”, którego nie stosuje się do żadnych innych uchodźców na świecie (a przecież były ich setki milionów w ostatnim stuleciu), zostało stworzone, by zmusić Izrael do przyjęcia uchodźców. Jeśli Izrael tego nie zrobi, międzynarodowe instytucje będą tworzyć liczne grupy wspierające uchodźców tak długo, aż jednak powrócą.


Następnie zaczął się terroryzm przeciwko Izraelowi, ale nie było żadnego potępienia go przez ONZ ani przez kraje goszczące „walkę zbrojną” przeciwko Izraelowi, co sprowokowało wojny w 1956, 1982 i w innych latach. Izrael był obiektem nielegalnej blokady militarnej w tym czasie i nie był uznany jako państwo przez większość państw w regionie.


Kiedy to zawiodło jako środek do zniszczenia Izraela, następnym krokiem było uzbrojenie Egiptu, Syrii i innych krajów, by walczyły z Izraelem. Te same kraje, które zbroiły te państwa, twierdziły także, że “konflikt” i rozwiązanie go, rozwiąże wszystkie problemy regionu, ale masowego wysyłania broni do regionu na niekończące się wojny z Izraelem nie uważano za problem. Potępiano obronne działania Izraela, włącznie z rajdem na iracki reaktor jądrowy w 1981 roku, reaktor dostarczony przez Francję. Zamiast nie dopuszczać do tego, by kraje takie jak Irak mogły budować potencjalne zagrożenie egzystencjalne dla Izraela, zachęcano je do tego.  


Równocześnie palestyńskie organizacje “wyzwolenia”, które przysięgły ponownie zdobyć cały Izrael, otrzymywały pochwały w ONZ, podczas gdy Izrael był rutynowo i jednostronnie krytykowany i miał zakaz udziału w różnych regionalnych organach, był izolowany, a jego ruch narodowy nazwano “rasistowskim”. Kraje w regionie zachęcano, by używały wymówki walki z Izraelem, by powstrzymywać demokratyzację, dławić dysydentów i mniejszości, rozwijać i importować broń i rozpoczynać kolejne wojny. Przy każdej okazji każdy ekstremistyczny reżim od Iranu do Egiptu Nassera – mógł używać wymówki „Izrael” jako podpory. Najbardziej cudaczne uwagi reżimu Saddama, strzelanie Scudami w Izrael w 1991 roku, wypowiedzi Iranu o Izraelu – wszystko to przechodzi bez słowa potępienia w międzynarodowej społeczności.


Nadzwyczajne jest to, że przy każdej okazji międzynarodowa społeczność nie odgrywała pozytywnej roli w staraniach o osiągnięcie pokoju. Zamiast tego, kiedy odbywały się rozmowy pokojowe, umyślnie układano przeszkody na torach, by je wykoleić. Zawsze mówiono, że “uchodźcy” i “prawo powrotu” będą ostatnimi punktami na porządku dnia, co gwarantowało porażkę. I że Jerozolima musi zostać podzielona. Tymczasem wszystko, co obchodziło Izrael, było zawsze starannie usuwane z międzynarodowej agendy. Kraje takie jak Iran mogły atakować Żydów w Ameryce Południowej, terroryści atakowali Izraelczyków na Olimpiadzie, Hamasowi było wolno produkować i nielegalnie gromadzić rakiety, tak samo jak Hezbollahowi. Za każdym razem była wymówka, dlaczego jak długo te grupy atakują tylko Izrael, ich nielegalny arsenał może rosnąć. Nawet nie oczekuje się, że będą wybory w Autonomii Palestyńskiej. Do niedawna godzono się na trzymanie Izraela poza CENTCOM i regionalnymi organami, by ugłaskać regionalne państwa.


Absurdalna obsesja na punkcie Izraela w ONZ doprowadziła wszystko do wypaczenia, byle tylko atakować Izrael, od Światowej Organizacji Zdrowia do grup praw kobiet i praw człowieka. Każdą regułę, która stosuje się do każdego kraju na świecie, wypaczano, by wytknąć Izrael palcami. A teraz grupy praw człowieka zrobiły to samo w sprawie oskarżeń o “apartheid”. Nie ma nic wspólnego między systemem politycznym Izraela a apartheidem, ale definicję trzeba było zmienić tylko po to, żeby móc atakować Izrael. Określenie “osadnicze państwo” zmieniono z jego pierwotnego znaczenia, odnoszącego się do państw Nowego Świata, by zastosować je do Izraela, kraju, który nie składa się z „osadników”. Rzekome rozwiązanie w postaci “dwóch państw” odrzucono na bok na rzecz tego, co antyizraelskie głosy nazywają “jednym państwem” i “od rzeki do morza”. Oskarżenie, że cały Izrael jest “apartheidem” ma służyć sojuszowi Hamasu i postępowej lewicy przeciwko Izraelowi. Nie ma znaczenia, co robi Izrael – sama obrona Żelazną Kopułą jest obecnie uważana za powód do atakowania go. Podobnie, użycie terminu “osadniczy” do opisania Izraela, że daje mu to mniej praw, choć liczne państwa w Ameryce i innych miejscach zostały stworzone przez “osadników”. Tylko w sprawie Izraela migranci i uchodźcy są nazywani “osadnikami”.    


Także kiedy Izrael zrobił to, czego chciała od niego międzynarodowa społeczność i wycofał się z Gazy, ta sama społeczność zapewniła, że chaotyczne wybory w Autonomii Palestyńskiej zapewnią przejęcie Gazy przez Hamas. A następnie twierdzą, że Izrael nadal “okupuje” Gazę, którą Izrael opuścił. Mówią, że Hamas ma “prawo oporu wobec okupacji” i do atakowania Izraela rakietami, a jeśli Izrael zakłada blokadę Hamasu, to jest to dowód „okupacji”.   Podobnie, chociaż Izrael opuścił Liban w 2000 roku, Hezbollahowi wolno twierdzić, że musi trzymać swój olbrzymi arsenał, by “opierać się” Izraelowi, ponieważ Izrael “okupuje” Liban, choć tego nie robi. To pokazuje, że niezależnie od tego, jak bardzo Izrael wycofuje się, “okupacja” nigdy nie skończy się i potrzeba „oporu” nigdy nie skończy się. Obecnie doktryna brzmi “jedno państwo” i “dwunarodowe państwo”. W żadnym wypadku międzynarodowe organizacje nie powiedzą, że nie będą finansować palestyńskich grup, które używają map z całym terytorium jako ich terytorium i bez Izraela. Używa się też określeń takich jak “Arabowie 48” i “ziemia 48”, żeby zaprzeczyć istnieniu Izraela. Żaden inny kraj nie jest poddany czemuś takiemu. Nikt nie mówi, że Indie są “ziemią 48”.


Tylko Izrael jest poddany odmowie jego uznawania przez wiele krajów, często w oparciu o nienawiść religijną. Także po zakończeniu zimnej wojny i zakończeniu innych sporów nie było nacisku międzynarodowej społeczności na uznanie Izraela. To jest konflikt, który zaczął się w 1948 roku i którego wielu w międzynarodowej społeczności zawsze będzie używać. Reżim Iranu używa tego konfliktu jako wymówki do szerzenia chaosu w regionie i zbrojenia pozaprawnych grup. Dlaczego Iran grozi Izraelowi? Tego pytania nigdy się nie zadaje. Dlaczego ten reżim może ciągle używać sprawy palestyńskiej, by grozić? Żaden inny kraj nie przyjmuje losowo sprawy z bardzo daleka, by grozić zniszczeniem innego kraju. Na przykład, można oskarżyć Birmę o uciskanie Rohingjów, ale Iran ani Turcja nie grożą zniszczeniem tego kraju. Grożą tylko zniszczeniem Izraela.


Międzynarodowa społeczność nie zrobiła niczego, by próbować zaprowadzić pokój na Bliskim Wschodzie i zapobiec gromadzeniu rakiet przez Hezbollah, powstrzymać bezczelny program nuklearny Iranu i wiele innych rzeczy. Jak długo te kraje mówią, że “zniszczą” Izrael, zostawia się je w spokoju. Jeśli grożą innemu krajowi, pociąga się je do odpowiedzialności. Nawet żydowską historię usuwa się schludnie, kiedy UNESCO ogłasza, że Hebron jest dziedzictwem narodowym, ale celowo skupia się na okresie Mameluków i Osmanów, żeby usunąć potrzebę wspomnienia żydowskiego dziedzictwa w Hebronie. Cała historia świata zmieniona tylko po to, żeby zignorować żydowskie prawa i rolę w historycznym Izraelu.


Tu nie chodzi o palestyńskie prawa i państwo. Z powodu natury sporu, głoszenia “od rzeki do morza” na zachodnich uniwersytetach, chodzi tu o etniczną czystkę Izraela. Jest to jedyne państwo na świecie, które zachodni, lewicowi progresiści będą starali się etnicznie oczyścić z jego zróżnicowanej populacji. Jest to jedyne państwo, o którym mówią, że musi zapewnić pełne i równe prawa „wszystkim swoim obywatelom” i zmienić swoją flagę i hymn, ale żadne inne państwo na Bliskim Wschodzie nie musi tego zrobić. Jest to jedyne państwo, na które można wystrzelić ponad 4000 rakiet i nie spotka się to z potępieniem (lub choćby wspomnieniem) Hamasu. Jest to jedyne państwo, którego wojna powoduje olbrzymie zagrożenie atakami na Żydów na całym świecie dokonanymi przez tych samych ludzi, którzy twierdzą, że „antysyjonizm” nie jest antysemityzmem. To jest rzeczywistość po wojnie Hamasu.


How the International Community Sought to Create an Endless Israel-Palestinian war

Sethfrantzman.com, 30 maja 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Google Trends wbrew intuicji. Marek Eyal 2021-06-13


Brunatna fala

Znalezionych 1007 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Wikipedia morduje historię     2022-01-25
Associated Press zamienia palestyński wypadek drogowy w podżeganie przeciwko Izraelowi   Fitzgerald   2022-01-23
Wędrówka idei na Bliskim Wschodzie   Mansour   2022-01-22
Neonaziści dążą do wykucia braterskiej więzi z dżihadystami   Stalinsky   2022-01-19
Kiedy atakowani są Żydzi, przedstawiciele władz boją się powiedzieć “antysemityzm”   Frantzman   2022-01-17
Sowieckie kłamstwo o izraelskim apartheidzie   Kemp   2022-01-14
„Nieistotne religijne idee”? Nie, każdy terroryzm jest oparty na głębokiej wierze, niezależnie od tego, czy jest religijny, polityczny, społeczny czy inny – część I   M. Reiter   2022-01-13
Litania nieszczęść Hassana Nasrallaha   Fitzgerald   2022-01-13
Palestyńczycy: Jesteśmy dumni z naszych terrorystów   Tawil   2022-01-11
Życie w epoce kamienia   Rosenthal   2022-01-09
The Yellow Spot: szczegółowa relacja z tamtych czasów o nazistowskim prześladowaniu Żydów w latach 1933-1935 brzmi bardzo podobnie do dzisiejszego antysemityzmu     2022-01-08
Co stałoby się z Arabami podczas nuklearnego uderzenia na Izrael i dlaczego nikogo to nie obchodzi?     2022-01-07
Z Facebooka egipskiego dysydenta   Mansour   2022-01-04
Co naprawdę zdarzyło się z milionem Żydów w krajach arabskich?   Collier   2022-01-03
Palestyńska szkoła terroryzmu   Tawil   2022-01-02
ONZ wypowiada wojnę Izraelowi   Rosenthal   2021-12-31
Unicestwienie Izraela najwyższym ideałem Iranu     2021-12-27
Według sondażu 93% palestyńskich Arabów w Jerozolimie woli rządy izraelskie od palestyńskich   Fitzgerald   2021-12-25
Human Rights Watch znowu zakłada, że Żydzi są rasistami i na tej podstawie pisze raport o Lod     2021-12-23
Kiedy antysyjonistyczna grupa dowodzi, że jej propaganda jest kłamstwem   Oz   2021-12-22
Obosieczny antysemityzm przyzwolenia   Nirenstein   2021-12-20
Iran: eksportowanie ropy czy rewolucji?   Taheri   2021-12-18
Znajdowanie prawdziwych ofiar terroru   Collins   2021-12-17
Na kampusach wśród personelu komisji “Różnorodności, równości i włączenia” są najbardziej nietolerancyjni ludzie     2021-12-16
Dziesiąta rocznica “pinkwashing” i czego nas ona uczy o antysemickich teoriach spiskowych     2021-12-10
Raport nazywa traktowanie chrześcijańskich dziewcząt i kobiet w muzułmańskich krajach “katastrofą praw człowieka”   Spencer   2021-12-03
Antysyjonizm i antysemityzm nie robią niczego, by pomóc Palestyńczykom   Regev   2021-11-29
Sunnicki Hamas i szyicki Iran: braterska więź w terrorze pod hasłem “śmierć Izraelowi”   Fitzgerald   2021-11-27
Terrorysta, który rozbija wszystkie stereotypy o terrorystach   Flatow   2021-11-23
Unia Europejska nadal nie wpisuje całego Hezbollahu na listę organizacji terrorystycznych   Fitzgerald   2021-11-22
Czy termin “nakba” jest antysemicki?     2021-11-21
“Od Rzeki do Morza”: Hamas wyjaśnia, czego chcą brytyjscy studenci   Kemp   2021-11-16
Jak Palestyńczycy ukradli cierpienia, no cóż, właściwie wszystkim   Collier   2021-11-14
Terroryści „palestyńskiego” dżihadu dostają więcej niż zarabiają lekarze i nauczyciele   Greenfield   2021-11-11
EU @eu_eeas ciągle mówi o nieistniejących “granicach sprzed 1967”, skoro explicite nigdy nie miały one być granicami?     2021-11-10
Odciąć finansowanie NGO powiązanych z terroryzmem   Eid   2021-11-07
Palestyńscy więźniowie, o których nikt nie mówi   Toameh   2021-11-06
Niemka skazana za zbrodnie ISIS   Frantzman   2021-11-02
Terroryzm jako palestyńska kultura   Marcus   2021-11-02
Dlaczego Palestyńczycy nie mogą zawrzeć pokoju z Izraelem   Toameh   2021-10-29
Czy Trzecia Konwencja Genewska stosuje się do palestyńskich terrorystów aresztowanych przez Izrael?    Hirsch   2021-10-28
Łajdackie porwanie “praw człowieka” leży u samego sedna kontrowersji wokół NGO   Tobin   2021-10-27
Protest, bo terrorystce odmówiono platformy   Fitzgerald   2021-10-26
Hamas jest beneficjentem dyplomacji bazującej na urojeniach   Glick   2021-10-24
Między bojkotami a rękawicą rzuconą przez Gazę   Collins   2021-10-22
Okropna prawda o irlandzkim antysemityzmie   Collier   2021-10-19
Oszukańcze sztuczki UNRWA, by wyciszyć słowa prawdy   Blum   2021-10-15
Próbowali spalić Żydów żywcem. Znowu   Flatow   2021-10-12
Prawdziwi palestyńscy “bohaterzy”: terroryści   Tawil   2021-10-10
“Obietnica Życia Przyszłego” – Palestyna po  “zniknięciu” Izraela     2021-10-09
Iran z bronią jądrową jest bardziej niebezpieczny niż Korea Północna   Rafizadeh   2021-10-07
Premier Autonomii Palestyńskiej“Izrael musi zginąć demograficznie”     2021-10-06
Przemówienie Abbasa w ONZ wyjaśnia, dlaczego nie jest on partnerem do pokoju   Hirsch   2021-10-05
Czy terroryści będą szkoleni za pieniądze zachodnich podatników?   Greenfield   2021-09-26
“Obchody” 20. rocznicy festiwalu nienawiści ONZ w Durbanie   Steinberg   2021-09-21
Artykuł w „Independent” z akrobatyką, żeby uniknąć słowa Hamas   Levick   2021-09-20
Taliban i antysemityzm ukryty w międzynarodowych stosunkach   Frantzman   2021-09-18
Izrael próbuje złagodzić problemy Palestyńczyków w Gazie i na Zachodnim Brzegu, w zamian otrzymuje zniewagi   Fitzgerald   2021-09-14
Najbardziej poszukiwany terrorysta ministrem bezpieki   Ahmad   2021-09-14
Pamięć i nauki z zamachu 9/11   Collins   2021-09-11
Islamski ekstremizm w Wielkiej Brytanii jest coraz pewniejszy siebie   Collier   2021-09-10
Administracja Bidena daje mułłom w Iranie kolejne zwycięstwo: przejęcie władzy przez talibów   Rafizadeh   2021-09-03
Terroryzm: różne miejsca, różne zdjęcia   Collins   2021-09-01
Chiny: Tajwan nie powinien polegać na poparciu USA     2021-08-31
Arabowie: Biden przywraca do życia ekstremizm i terroryzm   Toameh   2021-08-31
Najnowszy antyizraelski raport HRW     2021-08-28
Niech się palą izraelskie drzewa. Jewish Voice for Peace, antyizraelska grupa, kibicuje jerozolimskim pożarom   Abdul-Hussain   2021-08-27
Wznowiona “obietnica” Iranu dla Palestyńczyków   Toameh   2021-08-25
Zachodnia dyplomacja: błaganie terrorystów   Meotti   2021-08-24
Liban i jego tykające bomby   Taheri   2021-08-24
Czy Zachód może być uczciwy w sprawie islamistycznego zagrożenia?   Tobin   2021-08-23
Z amerykańskiego upokorzenia wyłoni się nowy porządek świata   Ahmed   2021-08-18
Niemcy wydadzą 41 milionów dolarów, żeby “odkryć” przyczyny dzisiejszego antysemityzmu   Fitzgerald   2021-08-18
“Naród irański nie zrezygnuje z islamu z powodu braków wody”     2021-08-14
A Kartagina musi być zburzona…   Koraszewski   2021-08-12
Zniszczenia w Gazie, o których wam nie powiedziano, bo nie pasują do antyizraelskiej narracji   von Koningsveld   2021-08-10
Walka z zarazą z Durbanu   Kemp   2021-08-08
Liban atakuje Izrael, Liban krzyczy „agresja”   Abdul-Hussain   2021-08-07
Atak terrorystyczny na Speakers Corner był nożem wbitym w brytyjską demokrację   Collier   2021-08-06
Kiedy nie ma udziału Izraela znika zainteresowanie losem Palestyńczyków     2021-08-04
Hamas chełpi się mordowaniem żydowskich dzieci 20 lat temu w pizzerii Sbarro     2021-08-03
Marksistowskie poparcie dla palestyńskiego terroryzmu prowadzi do nienawiści do Żydów na całym Zachodzie   Milliere   2021-08-01
Świat reaguje na Izrael z arogancją i hipokryzją   Darshan-Leitner   2021-07-31
ONZ ustanawia stałą izraelożerczą komisję dochodzeniową pod przewodnictwem znanej z nienawiści do Izraela apologetki antysemityzmu Navi Pillay     2021-07-30
W Iranie Najwyższy Przywódca jest zaniepokojony   Fitzgerald   2021-07-28
Dziennikarka BBC wyrzucona za tweet “Hitler miał rację”   Fitzgerald   2021-07-25
Szwecja: Imam potępia szwedzką flagę, wzywa muzułmanów do “miażdżenia i rozbijania głów Żydów”   Spencer   2021-07-24
Biden i mułłowie: "Karmienie krokodyla"   Rafizadeh   2021-07-24
Specjalny Sprawozdawca Rady Praw Człowieka ONZ ogłasza, że izraelskie osiedla są „zbrodnią wojenną”. Dlaczego jest w błędzie?   Fitzgerald   2021-07-21
Jak palestyńscy przywódcy oszukują Amerykanów   Tawil   2021-07-20
Morale i kwestia wyjścia Ameryki z Afganistanu   Koraszewski   2021-07-19
Opieka medyczna Izraela nad przywódcami Hamasu i AP, a podwójne standardy CUNY   Fitzgerald   2021-07-19
Denazyfikacja Bliskiego Wschodu wymaga ponownej denzyfikacji Niemiec   Pickles   2021-07-18
Amnezja wysepkowa jest super   Honig   2021-07-16
Dyktator Białorusi: „Świat płaszczy się przed Żydami”   Fitzgerald   2021-07-16
Jak izraelożercy stali się wpływowi   Rosenthal   2021-07-13
Pod uwagę amerykańskim uczelniom, których partnerem jest Uniwersytet Al Kuds   Flatow   2021-07-11
Dzieci Palestyny poświęcą swoją krew i swoje ciała     2021-07-10
Czy Palestyńczycy potępią mufiego Hussainiego i Hitlera?   Abdul-Hussain   2021-07-09
Administracja Bidena: nagradzanie morderczego reżimu Iranu?   Rafizadeh   2021-07-07

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk