Prawda

Poniedziałek, 2 sierpnia 2021 - 13:38

« Poprzedni Następny »


Jak Erdogan planował tę czystkę etniczną


Malcolm Lowe 2019-10-17

Recep Tayyip Erdogan, zamierzał unicestwić syryjskich Kurdów już dwa lata temu. (Photo by Getty Images)
Recep Tayyip Erdogan, zamierzał unicestwić syryjskich Kurdów już dwa lata temu. (Photo by Getty Images)

Jest teraz jasne, że turecki prezydent, Recep Tayyip Erdogan, zamierzał unicestwić syryjskich Kurdów już dwa lata temu. Ponadto ten plan był oczywisty dla armii USA na początku 2019 roku i ta informacja została wówczas przekazana prezydentowi Trumpowi.


Erdogan, dla ukrycia swojego planu, ujawniał go etapami, stawiając najpierw mniejsze, a potem coraz większe żądania armii USA, na co Trump godził się – czasami podczas rozmowy telefonicznej z Erdoganem. Tak więc Erdoganowi udawało się mamić armię USA do stycznia 2019 roku i omamiać Trumpa aż do momentu obecnej inwazji: Trump z gniewem ignorował sprzeczne z jego stanowiskiem rady ze strony armii (i wszystkich innych).  


Najpierw Erdogan zażądał usunięcia kurdyjskich milicji tylko na zachód od Eufratu. To było deklarowanym celem jego operacji zwanych Tarcza Eufratu i Gałąź Oliwna (wygnanie setek tysięcy Kurdów z okręgu Afrin). Kiedy tego dokonał, zaczął żądać kontrolowanej przez Turcję „strefy bezpieczeństwa” na wschód od rzeki o głębokości 32 kilometrów. USA odpowiedziały zgodą na wspólne patrole amerykańsko-tureckie  na tym obszarze. Erdogan zażądał, by kurdyjskie miasta zdemontowały fortyfikacje wzniesione w celu obrony przed Państwem Islamskim (ISIS). Kurdowie zgodzili się, zapewnieni przez armię USA, że ten krok usunie wszelki pretekst dla tureckiej inwazji.  


Wreszcie, w październiku 2019 roku, Erdogan w kolejnej rozmowie telefonicznej poprosił Trumpa o usuniecie żołnierzy USA z patroli i Trump zgodził się, sądząc, że przez grożenie Turkom na Twitterze może odstraszyć turecką inwazję. Inwazja rozpoczęła się natychmiast. Być może zatrzyma się teraz, kiedy Kurdowie poprosili armię Assada o rozlokowanie swoich jednostek w całej północnowschodniej Syrii aż do granicy irackiej. Jeśli tak, to wśród beneficjentów będzie Iran, wróg numer jeden Ameryki, który teraz widzi wytęsknioną autostradę od Teheranu aż do Kunajtry na granicy Izraela.


Harmonogram unicestwienia


W tym harmonogramie nie ma potrzeby dokumentowania linkami informacji, które media podawały wiele razy. Szczególnie warto jednak przeczytać artykuły Setha Frantzmana, który osobiście dobrze zna zarówno ten teren, jak i czołowych dowódców kurdyjskich partyzantów.


Wrzesień 2014-kwiecień 2015.
 Siły ISIS napadły na kurdyjskie miasto i okręg Kobani, co spowodowało ucieczkę 200 tysięcy Kurdów. Kurdyjska milicja jednak, kurdyjskie Powszechne Jednostki Obrony (YPG), zdołały (ze wsparciem lotniczym US Air Force) wygnać ISIS – chociaż odbyło się to kosztem wielu ofiar śmiertelnych i zniszczeniem miasta. Obecnie (październik 2019) Turcja zaatakowała Kobani i mieszkańcy znowu uciekli.


Październik 2017.
 Po długiej kampanii Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) – koalicja YPG i innych arabskich i chrześcijańskich milicji – zdobyły stolicę ISIS, Rakka. W kolejnych operacjach SDF zdobyły wszystkie pozostałe bastiony ISIS i uwięziły tysiące terrorystów z ISIS i ich rodziny. Około 11 tysięcy Kurdów poświęciło życie. Wspierały ich siły powietrzne USA i maleńka siła lądowa specjalnych jednostek amerykańskich, francuskich i brytyjskich, które doznały niewielkich strat. Przez cały czas jednak Erdogan twierdził, że SDF to terroryści równie niegodziwi jak ISIS, twierdząc – bez podania dowodów – że YPG równocześnie podżega do rebelii wśród Kurdów w Turcji.


Styczeń-marzec 2018.
 Wspierana przez tureckie siły powietrzne, artylerię i wojska pancerne Wolna Armia Syryjska (FSA) – milicja szkolona w Turcji i składająca się z islamistycznych uchodźców – zdobyła teren Afrin, miasta na zachodnim krańcu tej części Syrii, która zawiera dużą populację kurdyjską. Od 2012 roku pod ochroną YPG, a później SDF, Afrin był jedną z niewielu pokojowych enklaw podczas koszmarnej wojny domowej w Syrii. Wspierana przez Turcję inwazja wygnała nie tylko milicję SDF, ale, jak się ocenia, 400 tysięcy cywilnych Kurdów. W ich domach Wolna Armia Syryjska Turcji osiedliła podobnie do nich myślących islamistycznych uchodźców, których z wschodniej Ghouta wygnał reżim syryjski z pomocą Rosjan. W październiku 2019 roku nowoprzybyli zaprowadzili surowy reżim.


Kwiecień 2018.
 Prezydent Trump ogłosił zamiar wycofania wszystkich wojsk USA z Syrii. Jego sekretarz obrony, James Mattis, jego osobiści doradcy i główni zwolennicy w Kongresie, tacy jak senator Lindsey Graham, wzywali go, by co najmniej poczekał. W artykule w Gatestone padło pytanie: „Czy Trump teraz powtórzy najgorszy błąd Obamy?” Przewidywano, że wynikiem będzie turecka próba unicestwienia całej kurdyjskiej ludności w Syrii. Ponadto, ponieważ Iran potępił turecką operację w Afrin, Iran może być tym właśnie krajem, do którego (z powodu obecności jego sił w Syrii),  Kurdowie będą zmuszeni zwrócić się o ratunek. Główni sojusznicy USA, aby przeżyć, mogą nie mieć wyboru poza przejściem na stronę głównego wroga USA.


Grudzień 2018.
 Turcja groziła powtórzeniem operacji Afrin w Manbidż w pobliżu zachodniego brzegu Eufratu. Armia USA wahała się, jak chronić swoich sojuszników z SDF i Kurdów z Manbidż. Następnie była zaskoczona i skonsternowana, kiedy SDF zaprosiły armię syryjskiego reżimu ze wsparciem rosyjskim, by przejęli pozycje SDF. Turcja zrezygnowała ze swojego planu, ale dzisiaj znowu grozi Manbidż. Inny artykuł w Gatestone był zatytułowany: „Lojalni sojusznicy Ameryki, syryjscy Kurdowie, próbują uniknąć unicestwienia – podczas gdy siły USA w Iraku stoją przed wydaleniem”. W artykule odrzucono twierdzenie Trumpa, że w jakiś sposób będzie mógł kontrolować wydarzenia w Syrii na odległość poprzez obecność USA w Iraku; właśnie ta obecność mogła zakończyć się w każdej chwili z powodu lokalnego sprzeciwu, co doprowadziłoby do załamania się polityki USA na Bliskim Wschodzie. Twierdzenie Trumpa zostało natychmiast obalone w październiku 2019 roku. Jeśli chodzi o załamanie się polityki USA, niedawny tweet Trumpa, że „Turcja, Europa, Syria, Iran, Irak, Rosja i Kurdowie będą teraz musieli rozwikłać sytuację” pokazuje, że nic go to nie obchodzi.


Styczeń 2019.
 Po rezygnacji Mattisa ze stanowiska sekretarza obrony z powodu polityki Trumpa wobec Syrii, Erdogan ogłosił o swoim zamiarze utworzenia „strefy bezpieczeństwa” na głębokość 32 kilometrów poza syryjską granicę z Turcją. Jak donosił Voice of America 23 stycznia, planem Erdogana było osiedlenie ponad trzech milionów uchodźców z innych części Syrii w tej „strefie bezpieczeństwa” na terytorium Syrii.  32 kilometry nie brzmi dużo, ale - Głos Ameryki nie wspomniał tego - niemal wszystkie kurdyjskie miasta w północnowschodniej Syrii leżą właśnie na tym obszarze. (Jedynym znaczącym wyjątkiem jest Hasaka, w której jest dużo Kurdów.) Tak więc zamiar Erdogana zlikwidowania kurdyjskiej obecności w tym regionie i zastąpienia ich innymi ludźmi, był widoczny co najmniej od początku 2019 roku.


Październik 2019.
 Ponaglany przez Erdogana w rozmowie telefonicznej z 6 października, Trump postanowił usunąć małą liczbę żołnierzy USA, działających we wspólnych patrolach amerykańsko-tureckich (nie więcej niż 50) ku całkowitemu zaskoczeniu (między innymi) sekretarza obrony Marka Ensera oraz Jima Jeffrey’a, specjalnego przedstawiciela administracji ds. Syrii. Turcy szybko najechali, używając Wolnej Armii Syryjskiej jako siły lądowej, wspartej przez artylerię i lotnictwo. Kurdyjscy przywódcy skarżyli się, że armia USA nie tylko porzuciła ich, ale przeszkadzała zwróceniu się do Rosji i reżimu syryjskiego (jak w wypadku Manbidż). Następnie setki więźniów w prowadzonych przez Kurdów obozach internowania dla pojmanych członków ISIS, zostało uwolnionych przez tureckie bombardowanie terenu lub przez atak Wolnej Armii Syryjskiej (doniesienia są sprzeczne). Enser, zdając sobie sprawę z tego, że nawet tysiące pojmanych terrorystów ISIS będą wkrótce na wolności, pospiesznie ewakuował  pozostały tysiąc osób personelu USA. Kiedy ta przeszkoda została usunięta, Kurdowie zaprosili syryjski reżim, by przybył z rosyjską asystą. Należy powiedzieć, że niezależnie od tego, jak ludzie mogą nienawidzić Baszara Al-Assada, który jest odpowiedzialny za masowe morderstwa, można mieć nadzieję, że raz jeszcze uratuje porzuconych sojuszników Ameryki.  


Bezsilne tweety i republikańskie oburzenie


Tu jest para tweetów, którymi Trump myślał, że odstraszy Erdogana od jego ludobójczych planów:

"Jak z naciskiem powiedziałem wcześniej i tylko powtórzę, jeśli Turcja zrobi cokolwiek, co ja w mojej wielkiej i niezrównanej mądrości, uznam za wykraczające poza wszelkie granice, całkowicie zniszczę i wymażę gospodarkę Turcji (robiłem to wcześniej!). Muszą oni z Europą i innymi pilnować…


... pojmanych wojowników i rodziny ISIS. USA zrobiły znacznie więcej niż ktokolwiek mógł kiedykolwiek oczekiwać, włącznie z wyzwoleniem 100% kalifatu ISIS. Pora teraz, by inni w regionie, niektórzy z wielkim bogactwem, bronili własnego terytorium. USA SĄ WIELKIE!"

Trudno znaleźć cokolwiek w tych tweedach, co nie nasuwa wielkich wątpliwości. Można sobie wyobrazić złośliwą satysfakcję, z jaką Erdogan okazał pogardę dla tweetów na Twitterze i pospieszył zrealizować swoje starannie przygotowane plany. Jeśli chodzi o „wielką i niezrównaną mądrość”, wielu byłych doradców i zwolenników Trumpa zobaczyło potwierdzenie ich obaw o niezrównaną głupotę.


Pojmani ludzie ISIS już zaczęli biegać na wolności. Jest tam 11 tysięcy wojowników i 70 tysięcy członków rodzin, których pilnują tysiące żołnierzy SDF. Ci żołnierze SDF będą teraz potrzebni do obrony własnych domów i rodzin.  Już wspomniano, jak niewiele przyczyniły się amerykańskie siły lądowe do podboju islamskiego kalifatu i jak wielkie były poświęcenia syryjskich Kurdów. Bogate szejkanaty w Zatoce, gdzie czasami cudzoziemcy stanowią 80% lub 90% populacji, są chronione przed Iranem tylko przez bazy USA. Arabia Saudyjska, która ma znaczną armię, walczy przeciwko Huti w Jemenie, A rzucenie wiernych sojuszników USA, Kurdów, Turkom na pożarcie, nie jest dowodem wielkości USA.  


Kiedy nieskuteczność grożenia Erdoganowi tweetami została zdemaskowana, Trump przemówił na konferencji prasowej, gdzie starał się oczernić syryjskich Kurdów przez narzekanie, że podczas II Wojny Światowej nie uczestniczyli w lądowaniu w Normandii. Niezależnie od tego, co wie lub czego nie wie o dzisiejszej Syrii, nie wie niczego o Syrii rządzonej przez Vichy, reżim francuskich kolaborantów z Niemcami, który rządził Syrią po upadku Francji w 1940 roku. Kiedy siły Imperium Brytyjskiego najechały na Syrię i obaliły reżim Vichy, nie miały go jak zastąpić i pozwoliły syryjskim politykom na ogłoszenie niepodległości. Pod obydwoma syryjskimi reżimami kurdyjska mniejszość nie miała ani możliwości, ani wyszkolenia, ani też nikt ich nie zaprosił do walk w Europie.


Na tej samej konferencji prasowej Trump plącząc się twierdził, że USA współpracowały w Syrii z PKK, kurdyjską organizacją terrorystyczną w Turcji (tak właśnie, jak twierdzi Erdogan, używające tego jako pretekstu do inwazji). Trump twierdził także, że zasypywał syryjskich Kurdów bronią, by mogli się bronić. Turcja używa czołgów, artylerii i samolotów, przeciwko którym Kurdowie nie mają żadnych szans.  


Wielu republikańskich zwolenników Trumpa w Senacie wyraziło oburzenie z powodu jego decyzji, zaczynając od Lindseya Grahama („Módlmy się za naszych kurdyjskich sojuszników, którzy zostali bezwstydnie porzuceni przez administrację Trumpa”) i Mitcha McConnella, przewodniczącego większości senackiej, który powiedział: „Jak przekonaliśmy się na własnej skórze podczas administracji Obamy, amerykańskim interesom najlepiej służy amerykańskie przywództwo, nie zaś odwrót ani wycofanie się". Oni i inni czołowi republikanie w Izbie pospiesznie wprowadzili sankcje na Turcję Erdogana.  


Trumpa spotkała również krytyka ze strony armii, poczynając od Jamesa Mattisa, ale także krytykowali go Joseph Votel, generał, który stał na czele US Central Command od marca 2016 do marca 2019 roku i nadzorował współpracę z syryjskimi Kurdami, oraz czterogwiazdkowy generał John Allen, który powiedział, że konsekwencje decyzji Trumpa były „całkowicie do przewidzenia” i że:

"Na rękach Trumpa jest krew za porzucenie naszych kurdyjskich sojuszników. Powiedziałem, że będzie krew, ale nie mogłem sobie wyobrazić całego rezultatu [tej decyzji]. Nie było żadnej szansy, by Erdogan dotrzymał obietnicy i teraz dokonuje się pełna czystka etniczna przeprowadzana przez wspieraną przez Turcję milicję. Tak dzieje się, kiedy Trump działa według swoich instynktów i z powodu jego związków z autokratami”.

To są wysokiej rangi dowódcy, którzy niedawno przeszli  na emeryturę. Należy tu dodać serię informacji  przekazanych przez Jennifer Griffin, o sytuacji w terenie, od oficera wywiadu (którego nazwiska oczywiście nie mogła ujawnić).  Był to jeden z tego tysiąca osób amerykańskiego personelu, które musiały być nagle wycofane z tego terenu.  

"Po raz pierwszy w mojej karierze jest mi wstyd. Turcja nie robi tego, do czego się zobowiązała. To przerażające. Mieliśmy proste porozumienie w sprawie bezpieczeństwa. Kurdowie przestrzegali wszystkich warunków porozumienia. Nie było ŻADNYCH zagrożeń dla Turków, ŻADNYCH z tej strony granicy. To jest obłęd. Nie wiem co oni nazywają koszmarem, ale to jest to, co tu się dzieje. [Trump] nie rozumie tego całego problemu. Nie rozumie jakie będą reperkusje. Erdogan jest islamistą, a nie zrównoważonym politykiem. Kurdowie są najbliżsi zachodniego sposobu myślenia na Bliskim Wschodzie. To wstyd. To jest przerżające. To nie pomaga w walce z ISIS. Wielu [więźniów ISIS] w najbliższych dniach i tygodniach znajdzie się na wolności.”

Również ewangelikalni chrześcijanie, należący do najzagorzalszych zwolenników Trumpa są przerażeni. Mamy tu  Mike’a Huckabee, Pata Robertsona (mówiących, że Trumpowi ”grozi utrata bożego mandatu”), Johna Stonestreeta oraz Tony Perkinsa. Ich niepokój jest podobny jak w sygnałach  przesyłanych przez syryjskich chrześcijan z kurdyjskiego regionu:

  • "Jest bardzo prawdopodobne, że wycofanie się Amerykanów doprowadzi do wyrugowania chrześcijaństwa z tego regionu."
  • "Turcja zmierza do zabicia i zniszczenia nas oraz do dokończenia ludobójstwa naszego ludu".
  • Reżim turecki wspiera się na uzbrojonych ekstremistach i radykalnych grupach popełniających zbrodnie przeciw cywilnej ludności i zbrodnie przeciw ludzkości. To jest zagrożenie dla syriackiej ludności w tym regionie."

Przejdźmy do Fox News, medium które Trump uważa za najbardziej rzetelne i dokładne źródło informacji. Jak zareagowała redakcja Fox News?


Rzut oka na reakcje na decyzję Trumpa w dziale opinii (w kolejności ich ukazywania się):

  • Tucker Carlson ("Oburzenie na syryjską decyzję Trumpa pokazuje perwersyjne priorytety Waszyngtonu")
  • James Carafano ("Czy Trump jest poważny w sprawie Syrii? Oto, o czym musisz zawsze pamiętać")
  • Marc Thiessen ("Porzucenie przez Trumpa Kurdów to recepta na niekończącą się wojnę, a nie strategia jej zakończenia")
  • Jim Hanson ("Co musi zrobić Ameryka, żeby zatrzymać walki między Turcją i Kurdami w Syrii i zapobiec poworotowi ISIS?").

Już sam tytuł artykułu Marca Thiessena pokazuje, że nie zgadza się z mądrością Trumpa. Carlson, broniąc decyzji Trumpa zauważa:

"Bardzo chcielibyśmy powiedzieć, że żądania CNN pozostania w Syrii na zawsze, to lewicowe numery, ale niestety tak nie jest. Ani trochę. Mnóstwo Republikanów w Capitol Hill miało dokładnie takie samo stanowisko."

Carafano mówił, "Pozostaje pytanie, czy turecka operacja, jeśli jest przeprowadzana w taki sposób jak twierdzi turecki rząd, jest zagrożeniem amerykańskich interesów w Syrii?  Zapewne nie. (Oczywiście nawet Trump nie wierzy, że ta operacja ”jest przeprowadzana w taki sposób jak to twierdzi turecki rząd”.)  


Hanson pisał:  "TO wymaga zażądania zawieszenia broni, sankcji na Turcję, obozów dla kurdyjskich uchodźców, zakazania Turcji lotów i wjazdu do Syrii i zażądania od Rady Bezpieczeństwa ONZ rezolucji potępiającej tureckie zbrodnie wojenne i czystkę etniczną”. Pisze jednocześnie stanowczo: ”Turcja jest amerykańskim sojusznikiem w NATO, jeśli będziemy zmuszeni do wybierania między Kurdami i Turcją musimy stanąć po stronie Turcji.” Najwyraźnie Hanson jest zakłopotany oczekiwaniem, że USA jest zarówno zobowiązana do popierania Turcji i popierania drugiej strony.          


Znany prawnik Andrew McCarthy ma sympatię dla pragnienia Trumpa, żeby porzucić odległe wojny. Podkreśla jednak, że wiele ważnych postaci Partii Republikanskiej jest wściekłych na Trumpa i stwierdza:

"Przez przeniesienie kilku tuzinów amerykańskich żołnierzy w Syrii prezydent zaakceptował turecką inwazję na terytorium zajmowane przez Kurdów...

Jest oburzenie na decyzję Trumpa. Jest oburzenie na jego wybór polityki, nie na zbrodnie czy wykroczenia. Tylko całkowicie zaślepieni mogą kwestionować prawo głównodowodzącego do przeniesienia amerykańskich jednostek wojskowych, nawet jeśli to spowodowało nieunikniony najazd Turków na Kurdów... To co jest ważne, to że prezydent Trump naraził na szwank swoje poparcie wśród republikanów w Senacie. Czas pokaże do jakiego stopnia.”

Trump nie dostrzegł żadnej skazy na swojej ”niezmierzonej mądrości”, natomiast atakuje każdego, kto ją kwestionuje, poczynając od walcznych syryjskich Kurdów.   


How Erdogan Planned This Ethnic Cleansing All Along

Gatestone Institute, 16 października 2019

Tłumaczenie: Małgorzata i Andrzej Koraszewscy

 

Malcolm Lowe

Brytyjski (walijski) badacz filozofii greckiej, Nowego Testamentu i stosunków chrześcijańsko-żydowskich.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 926 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Marksistowskie poparcie dla palestyńskiego terroryzmu prowadzi do nienawiści do Żydów na całym Zachodzie   Milliere   2021-08-01
Świat reaguje na Izrael z arogancją i hipokryzją   Darshan-Leitner   2021-07-31
ONZ ustanawia stałą izraelożerczą komisję dochodzeniową pod przewodnictwem znanej z nienawiści do Izraela apologetki antysemityzmu Navi Pillay     2021-07-30
W Iranie Najwyższy Przywódca jest zaniepokojony   Fitzgerald   2021-07-28
Dziennikarka BBC wyrzucona za tweet “Hitler miał rację”   Fitzgerald   2021-07-25
Szwecja: Imam potępia szwedzką flagę, wzywa muzułmanów do “miażdżenia i rozbijania głów Żydów”   Spencer   2021-07-24
Biden i mułłowie: "Karmienie krokodyla"   Rafizadeh   2021-07-24
Specjalny Sprawozdawca Rady Praw Człowieka ONZ ogłasza, że izraelskie osiedla są „zbrodnią wojenną”. Dlaczego jest w błędzie?   Fitzgerald   2021-07-21
Jak palestyńscy przywódcy oszukują Amerykanów   Tawil   2021-07-20
Morale i kwestia wyjścia Ameryki z Afganistanu   Koraszewski   2021-07-19
Opieka medyczna Izraela nad przywódcami Hamasu i AP, a podwójne standardy CUNY   Fitzgerald   2021-07-19
Denazyfikacja Bliskiego Wschodu wymaga ponownej denzyfikacji Niemiec   Pickles   2021-07-18
Amnezja wysepkowa jest super   Honig   2021-07-16
Dyktator Białorusi: „Świat płaszczy się przed Żydami”   Fitzgerald   2021-07-16
Jak izraelożercy stali się wpływowi   Rosenthal   2021-07-13
Pod uwagę amerykańskim uczelniom, których partnerem jest Uniwersytet Al Kuds   Flatow   2021-07-11
Dzieci Palestyny poświęcą swoją krew i swoje ciała     2021-07-10
Czy Palestyńczycy potępią mufiego Hussainiego i Hitlera?   Abdul-Hussain   2021-07-09
Administracja Bidena: nagradzanie morderczego reżimu Iranu?   Rafizadeh   2021-07-07
Uwagi na marginesie 50. rocznicy ukończenia studiów   Landes   2021-07-07
Dlaczego życie czarnych chrześcijan zupełnie się nie liczy?   Ibrahim   2021-07-06
Czy IDF jest bezradna?   Bard   2021-07-05
Prawo powrotu w stare koleiny   Koraszewski   2021-07-04
Letnie obozy palestyńskiego dżihadu   Toameh   2021-07-02
Najbardziej niebezpieczni terroryści świata   Patrikarakos   2021-06-30
Artykuł Human Rights Watch o antysemityzmie ZACHĘCA do lewicowego antysemityzmu     2021-06-29
Krótka historia długiej nienawiści   Rosenthal   2021-06-28
Stany Zjednoczone wspierają palestyńskie naruszenia praw człowieka.   Toameh   2021-06-26
Palestyńska kultura przemocy   Bard   2021-06-25
Ewolucja, dzieci i mordercy   Koraszewski   2021-06-23
Zatruty owoc ustępstw wobec irańskich mułłów   Toameh   2021-06-22
Na nieludzkiej ziemi   Koraszewski   2021-06-21
Przez całą historię Żydzi musieli z czegoś rezygnować, by uzyskać akceptację – tym razem jest to Izrael   Amos   2021-06-20
Wiadomości z Iranu, zarówno te głupie, jak i te złowrogie   Fitzgerald   2021-06-19
Gaza, Sky News i marsz islamistów na Londyn   Collier   2021-06-19
Dziennikarstwo z własnym samobójczym celem   Landes   2021-06-18
Tylko Palestyńczycy mogą być ofiarami   Abdul-Hussain   2021-06-17
Z Bagdadu do Gazy: dzisiejszy konflikt jest zakorzeniony w ideologii ery nazistowskiej   Julius   2021-06-16
“TIMES” propaguje demonizację Izraela przez BLMAdam Levick   Levick   2021-06-15
Multikulturowi wielbiciele Hitlera   Greenfield   2021-06-14
Jak międzynarodowa społeczność starała się stworzyć niekończącą się wojnę izraelsko-palestyńską   Frantzman   2021-06-13
Administracja Bidena nagradza terrorystów: Abbasa i Hamas   Tawil   2021-06-11
Budząca mdłości zachodnia “postprawda” na temat wojny Gazy z Izraelem   Bekdil   2021-06-10
Policzmy dokładnie ofiary w Gazie   Rosenthal   2021-06-09
Umyj, wypłucz, powtórz wojnę   Collins   2021-06-08
Świat akademicki dla Hamasu   Pessin   2021-06-06
Wciskacze fake newsów o Palestyńczykach ignorują ludobójstwo chrześcijan. Ideologicznie napędzana hipokryzja   Ibrahim   2021-06-05
Kostiumowy dramat i kompromitacja   Rosenthal   2021-06-05
Bliski Wschód Hady’ego Amra   Glick   2021-06-04
Tureccy Żydzi - uboczne ofiary tureckiej nienawiści do Izraela   Bekdil   2021-06-04
Terapeutka o trwającym statusie ofiary palestyńskich Arabów   Oz   2021-06-01
Prawda o tym “arabskim chłopcu podpalonym przez Izraelczyków”   Fitzgerald   2021-06-01
Hasło: “Izrael ma prawo się bronić” pokazuje bezmiar moralnego zagubienia   Pandavar   2021-05-31
Jeśli USA chcą być humanitarne, nie “odbudują” Gazy   Tobin   2021-05-31
Szejk Dżarrah i niesymetryczne roszczenia   Julius   2021-05-30
Przywódca Hamasu w Gazie: To była tylko próba, nic poza małym ćwiczeniem przed tym, co się zdarzy     2021-05-29
Zachodni obrońcy Gazy mają oczy, ale nie widzą   Steinberg   2021-05-28
Fałszywi bojownicy o pokój i prawdziwi terroryści tworzą niemal doskonały front nienawiści do Żydów     2021-05-27
Palestyńskie głosy, których Blinken nie usłyszy   Toameh   2021-05-26
Nieodnotowane: IDF ceni życie, celem Hamasu jest maksymalizacja ofiar   Koningsveld   2021-05-25
Nowe furie najstarszej nienawiści   Savodnik   2021-05-24
Trąby i silniki czołgów: punkt zwrotny w Gazie?   Kemp   2021-05-22
Mam dość   Ezra   2021-05-21
Po drugiej stronie lustra   Koraszewski   2021-05-19
Zastępcza wojna Iranu przeciwko Izraelowi   Toameh   2021-05-18
Iran ujawnia swoją strategię doradzając Hamasowi w wojnie przeciwko Izraelowi   Frantzman   2021-05-17
Dejudaizacja Jerozolimy w 1948 roku   Carlson   2021-05-17
Kiedy rakiety Hamasu uderzają w izraelskie domy, zapomnij o niuansach   Tobin   2021-05-16
Naszym prawdziwym celem jest zniszczenie Izraela   Tawil   2021-05-15
Dzisiejsze oszczerstwo o rytuale krwi   Rosenthal   2021-05-14
Stara sztuczka Mahmouda Abbasa: antysemickie podżeganie   Blum   2021-05-13
Irańska pułapka   i Sarah N. Stern   2021-05-12
Słoń nienawiści do Żydów w salonie   Glick   2021-05-08
Dlaczego Abbas nie chce wyborów   Tawil   2021-05-07
Nasi wrogowie podłożyli kognitywną bombę   Rosenthal   2021-05-06
Były dyrektor CIA zaleca Żydom więcej empatii   Frantzman   2021-05-03
Czy naprawdę rozpoczęła się era amerykańskiej klęski?     2021-05-01
Human Rights Watch nienawidzi Izraela   Abdul-Hussain   2021-05-01
Czy Ameryka nadal stoi za Izraelem? Zapytajcie jego wrogów   Rosenthal   2021-04-26
Idea tak głupia, że tylko publicysta „Guardiana” może w nią wierzyć   Levick   2021-04-25
Administracja Bidena oszukuje Żydów     2021-04-21
Palestyńskie wybory: czego administracja Bidena nie chce wiedzieć   Toameh   2021-04-20
Kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyka „Guardiana”   Levick   2021-04-19
Uprowadzenie terminologii Holocaustu do utrwalania fałszu i demonizowania Izraela   Hirsch   2021-04-17
Niewidzialna wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Rosenthal   2021-04-06
Obcinanie głów dzieciom w Mozambiku   Bergman   2021-04-03
“Wojna jest podstępem, czyli pytanie, którą Kartę OWP czytasz?   Fitzgerald   2021-03-30
Autonomia Palestyńska daje mordercom rodziny Fogel 50 procent podwyżki   Fitzgerald   2021-03-25
W poszukiwaniu nowych sposobów finansowania terrorystycznego reżimu   Flatow   2021-03-22
Ludzie ludziom szykują ten los   Koraszewski   2021-03-21
Kiedy skrajna lewica walczy z antysemityzmem…     2021-03-19
Teheran nie daje mi spokoju   Chesler   2021-03-16
Kaszmir – sojusz militarny Azerbejdżanu, Turcji i Pakistanu   Ahmad   2021-03-09
“New York Times” wybiela Turcję   Frantzman   2021-03-09
Palestyńscy terroryści do Bidena: nie wierz palestyńskiemu kierownictwu   Tawil   2021-03-08
Świat krytykuje Izrael za brak szczepień Palestyńczyków, chociaż dostarczają szczepionki mimo, że nie są do tego zobowiązani   Coyne   2021-03-03
Iran: dążenie mułłów do zdobycia broni jądrowej   Rafizadeh   2021-03-01
Pokolenie oszukanych, którzy popierają BDS   Kemp   2021-02-27
Czy Joe zapomniał Józefa?   Rosenthal   2021-02-18
Gwałcone i mordowane: chrześcijańskie dziewczęta w Pakistanie   Ibrahim   2021-02-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk