Prawda

Niedziela, 5 lipca 2020 - 20:45

« Poprzedni Następny »


Hamas, Islamski Dżihad: "Krąg ognia rozszerza się"


Khaled Abu Toameh 2019-08-31

Delegacja wysokich rangą funkcjonariuszy Hamasu pod przewodnictwem wojskowego dowódcy, Saleha Arouriego, odwiedziła Iran i 22 lipca spotkała najwyższego przywódcę, ajatollaha Alego Chameneiego. Arouri powiedział, że \
Delegacja wysokich rangą funkcjonariuszy Hamasu pod przewodnictwem wojskowego dowódcy, Saleha Arouriego, odwiedziła Iran i 22 lipca spotkała najwyższego przywódcę, ajatollaha Alego Chameneiego. Arouri powiedział, że "palestyński [ruch] oporu i Iran są na jednym froncie przeciwko Izraelowi”. Chamenei wyraził zadowolenie z „postępu”, jaki uczynili Palestyńczycy przez ostatnich kilka lat: "podczas gdy Palestyńczycy dawniej walczyli [z Izraelem] kamieniami, dzisiaj posiadają celne rakiety”. (Zdjęcie: khamenei.ir)

Kiedy Egipt, ONZ i inni dokładają starań, by zapobiec militarnej konfrontacji w Strefie Gazy, Hamas i jego sojusznicy dynamicznie rozwijają rozmaite rodzaje broni, by zaatakować Izrael.


Wspierany przez Iran Islamski Dżihad, druga po Hamasie największa grupa zbrojna w Strefie Gazy, ujawniła niedawno, że udało jej się unowocześnić wyrzutnie rakiet, jakich używa do atakowania Izraela.


Według militarnego skrzydła Islamskiego Dżihadu, Brygad Al-Kuds, rozpoczęli program budowania wyrzutni rakietowych w 2007 roku, kiedy Hamas przemocą przejął panowanie w Strefie Gazy po obaleniu władz prezydenta Autonomii palestyńskiej, Mahmouda Abbasa.


Dwanaście lat wydaje się wystarczająco długim czasem na podsumowanie. Jakie są osiągnięcia Hamasu i Islamskiego Dżihadu w Strefie Gazy? Chwalą się trzema: ulepszenie potencjału militarnego, szmuglowanie broni i inwestowanie milionów dolarów w budowę tuneli terroru. Pieniądze Iranu idą na machinę wojenną Hamasu i Islamskiego Dżihadu – na nic innego. Nie na szpitale, szkoły, ani miejsca pracy dla bezrobotnych Palestyńczyków.


Weźmy, na przykład, raport opublikowany niedawno przez Brygady Al-Kuds Islamskiego Dżihadu, który przedstawia rozwój wyrzutni rakietowych jako jedno z większych osiągnięć tej grupy przez minionych 12 lat. „Wyrzutnie rakietowe Brygad Al-Kuds pozostają jednym z najważniejszych elementów siły, jaką posiadamy” – przechwalają się w raporcie. „Rakiety będą nadal służyć jako koszmar prześladujący przywódców [izraelskiego] wroga”.  


raporcie piszą, że od swojego powstania Islamski Dżihad ”użył wiele broni i pocisków, włącznie z nożami, bombami, karabinami maszynowymi, wybuchowymi pasami i domowej roboty rakietami”.


Dodają, że przez te lata grupa zdobyła znaczące osiągnięcia w dziedzinie produkcji i rozwoju pocisków, aż do używania nowoczesnych wyrzutni rakietowych do atakowania ”syjonistycznych miast i osiedli”.


Według raportu Brygady Al-Kuds przeprowadziły pierwszy test wyrzutni rakietowych w styczniu 2007 roku, sześć miesięcy zanim Strefa Gazy wpadła w ręce Hamasu. „Inżynierowie Brygad Al-Kuds wprowadzali od tego czasu ulepszenia tej broni”.  


Cztery lata później, jak ujawnia raport, grupa wprowadziła zaawansowane, montowane na ciężarówkach wyrzutnie rakietowe. Potem użyła ciężarówek, by wystrzelić pięć rakiet Grad na Izrael.  


Islamski Dżihad mówi, że w 2012 roku zmodernizował pociski, które obejmowały rakiety C8K wystrzelone na izraelskie miasta i miasteczka w pobliżu granicy ze Strefą Gazy. Dwa lata później grupie udało się podnieść zasięg swoich rakiet i po raz pierwszy wycelowali w miasto Netanja, na północ od Tel Awiwu, podaje ten raport.


Islamski Dżihad mówi, że dzisiaj jego rakiety mogą uderzyć w lotnisko Ben Guriona, Ośrodek Badań Jądrowych w Dimonie, rafinerie w Hajfie i port w Aszdod. Komunikat tej grupy dla Izraela: "Krag ognia rozszerza się".


Najnowsze groźby Islamskiego Dżihadu zbiegają się z wypowiedziami przywódców tej grupy, że lepiej, by Izrael podporządkował się warunkom porozumienia o zawieszeniu ognia osiągniętemu wcześniej z frakcjami z Gazy. To ciekawe. Z jednej strony Islamski Dżihad  chce, by Izrael trzymał się tego porozumienia. Z drugiej strony, grupa mówi, że nadal produkuje i unowocześnia nowe rodzaje broni, których użyje do atakowania Izraela.


Wydaje się więc, że dla Islamskiego Dżihadu i dla Hamasu porozumienie o zawieszeniu ognia, osiągnięte pod auspicjami Egiptu i ONZ, ma dać grupom w Gazie szansę kontynuowania rozbudowy militarnego potencjału bez konieczności martwienia się o kroki odwetowe Izraela.


Najwyraźniej Islamski Dżihad i Hamas nie uważają zawieszenia ognia za okazję do poprawienia warunków życia Palestyńczyków w Strefie Gazy. Według wszystkich dostępnych informacji, nie planują wykorzystania przerwy w walkach do wymyślenia sposobu na obniżenie przygniatającego bezrobocia ani na podniesienie fatalnych standardów życia. Takie podstawowe cechy dobrego zarządzania przez minione 12 lat nie znalazły miejsca w programach tych dwóch grup. I wyraźnie nie będzie dla nich miejsca w tych programach w dającej się przewidzieć przyszłości. Na to nie ma czasu: przywódcy Hamasu i Islamskiego Dżihady są zajęci czymś innym – zniszczeniem Izraela; do diabła z Palestyńczykami.


Podczas gdy Hamas i Islamski Dżihad rozmawiają z Egipcjanami i wysłannikami ONZ o zawieszeniu ognia z Izraelem, przywódcy tych dwóch grup kontynuują także starania o finansowe i militarne wsparcie od Iranu, żeby przygotować się do wojny przeciwko Izraelowi.  


W zeszłym miesiącu delegacja wysokich rangą funkcjonariuszy Hamasu pod przewodnictwem wojskowego dowódcy, Saleha Arouriego, odwiedziła Teheran i 22 lipca spotkała najwyższego przywódcę, ajatollaha Alego Chameneiego.


Irańskie media cytowały Chameneiego, który wyraził zadowolenie z „postępu”, jaki uczynili Palestyńczycy przez ostatnich kilka lat. „Postęp”, o jakim mówił Chamenei, nie dotyczył budowy nowych szpitali lub szkół, ani medycznych przełomów w Strefie Gazy. ”Postęp”, jaki osiągnęli Palestyńczycy – według Najwyższego Przywódcy – polegał na tym, że "podczas gdy Palestyńczycy dawniej walczyli [z Izraelem] kamieniami, dzisiaj posiadają celne rakiety”.


Arouri, ze swej strony, powiedział  podczas wizyty w Teheranie, że "palestyński [ruch] oporu i Iran są na jednym froncie przeciwko Izraelowi”.


Najwyraźniej Hamas i Islamski Dżihad wierzą, że mogą mieć jedno i drugie i nadal nabierać wszystkich. Ci sami przywódcy Hamasu i Islamskiego Dżihadu, którzy mówią Egipcjanom i wysłannikom ONZ, że chcą utrzymać porozumienia o zawieszeniu ognia z Izraelem, błagają równocześnie Iran o środki na nasilenie ataków na Izrael. Niemniej Egipcjanie i wysłannicy ONZ wolą nie widzieć tej podwójnej gry.  


Mediatorzy egipscy i oenzetowscy przez brak potępienia przywódców Hamasu i Islamskiego dżihadu za ich oszustwa i sprzeczne przesłania pozwalają tym dwóm grupom na używanie zawieszenia ognia jako przykrywki do przygotowań do następnej wojny.


Jeśli i kiedy następna wojna wybuchnie w Strefie Gazy, mediatorzy nie będą mogli powiedzieć, że zostali zaskoczeni. Wszystko, co mediatorzy muszą zrobić, to posłuchać tego, co mówią przywódcy Hamasu i Islamskiego Dżihadu oraz ich patroni w Teheranie, żeby zrozumieć, że te grupy w Gazie są zdeterminowane wyrządzić tyle szkód Izraelowi, ile to możliwe. I, jako standardowa procedura operacyjna, największymi przegranymi w całej rządzonej przez Hamas Strefie Gazy będą Palestyńczycy.   


Hamas, Islamic Jihad: ”The Circle of Fire is Expanding”

Gatestone Institute, 6 sierpnia 2019

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 Khaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 774 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23
Balony z Gazy – problem wybuchającego terroru   Lipman   2020-02-22
Finansowane przez UE, kierowane przez Palestyńczyków. Kampanie BDS w szatach UE   Collier   2020-02-21
Przebierańcy   Lewin   2020-02-20
Nasz europejski wróg   Rosenthal   2020-02-17
Prosto o arabsko-izraelskim konflikcie   Pickles   2020-02-15
Błędny profil palestyńskich terrorystów   Flatow   2020-02-13
Podżeganie irańskiego reżimu do zniszczenia Izraela   Shindman   2020-02-12
Palestyńczycy: Po podżeganiu do przemocy Abbas przybywa do Nowego Jorku, by walczyć z planem pokojowym   Tawil   2020-02-11
Przecież nikt nie traktuje tego poważnie   Koraszewski   2020-02-10
Francja: Wypal trawkę, zabij Żyda, uniknij procesu, idź wolny   Milliere   2020-02-09
W Międzynarodowym Dniu Pamięci Holocaustu fake news i przywódcy podburzający do nienawiści nie są niczym nowym   Amos   2020-02-02
Czy obsesyjna nienawiść irańskiego reżimu do Żydów będzie jego zgubą?   Rosenthal   2020-01-27
Historia stara jak świat   Frantzman   2020-01-27
Autonomia Palestyńska walczy z Żydami, by „bronić” całej ludzkości   Marcus   2020-01-23
Czego światowi przywódcy nie dowiedzą się w Jad Waszem   Julius   2020-01-22
Ciekawe czasy   Lewin   2020-01-16
Zmiana reżimu w Iranie powinna stać się międzynarodowym celem   Rosenthal   2020-01-13
Dekapitacja chrześcijan w prezencie na Boże Narodzenie, Zachód ziewa   Meotti   2020-01-10
Organizacja Wyzwolenia Palestyny: czym jest OWP?   Lipman   2020-01-08
Bernard-Henri Levy o masakrze chrześcijan w Nigerii     2020-01-04
Czy dać państwo Czarnym Hebrajskim Izraelitom?   Flatow   2020-01-03
Nie dawaj fałszywego świadectwa, chyba, że…   Koraszewski   2020-01-02
Hamas, trzydzieści dwa lata później   Toameh   2019-12-29
Bój na śmierć i życie w Tell Tamer   Fernandez   2019-12-21
Angela Merkel finansuje zarówno Muzeum Auschwitz, jak i terroryzm     2019-12-14
Dlaczego nie ma pokoju między muzułmanami a Izraelem   Bulut   2019-12-12
”Israel Denial” odsłania akademickie próby delegitymizacji Izraela   Steinberg   2019-12-10
Iran strzela do protestujących, Europa spiskuje, by wzbogacić morderców   Tobin   2019-12-05
Inwersja antysemityzmu     2019-12-03
Trzeba zakończyć prześladowania ludzi przez radykałów   Franklin   2019-11-29
Były terrorysta wypomina Warren i Sandersowi popieranie palestyńskich terrorystów.   Greenfield   2019-11-25
Uniwersyteckie przyzwolenie dla szerzenia nienawiści   Tobin   2019-11-21
Prawdziwa twarz sprawy palestyńskiej   Collier   2019-11-20
Palestynizm i zasada ”przede wszystkim zaszkodzić”   Rosenthal   2019-11-16
Prawo do samoobrony dla wszystkich poza Izraelem   Tobin   2019-11-15
Jestem imigrantem z Indii. Zaczepiono mnie w Bonn w Niemczech, bo wzięto mnie za Żyda.   Uniyal   2019-11-13
Czego boją się palestyńscy przywódcy?   Toameh   2019-11-12
UE popiera Iran – czołowego kata dzieci na świecie   Rafizadeh   2019-11-06
Otwartość ONZ na turecki plan dla północnej Syrii, podczas gdy 300 tysięcy Kurdów musi uciekać   Frantzman   2019-11-04
Dlaczego Hamas popiera wojnę Erdogana   Toameh   2019-10-31
Terroryści wzywają do zabijania Żydów – z siedziby ONZ w Gazie   Tawil   2019-10-29
Zapowiedź wielkiej wojny?   Koraszewski   2019-10-28
Nowi „baszybuzucy” Turcji: Wolna Armia Syrii   Bekdil   2019-10-27
"Antynormalizacja" z Izraelem: prawdziwy cel   Tawil   2019-10-24
Dwa oblicza antysemityzmu   Yemini   2019-10-22
Co przyjaciele Iranu robią w Gazie   Toameh   2019-10-20
Jak Erdogan planował tę czystkę etniczną   Lowe   2019-10-17
Solidarność z Palestyńczykami – obsesyjna odskocznia do antysemityzmu   Collier   2019-10-04
Zamienione w broń palestyńskie dzieci   Roth   2019-09-28
Chrześcijanie masakrowani, media odwracają wzrok   Meotti   2019-09-27
Szminkowanie trupa z Oslo   Koraszewski   2019-09-21
Boko Haram: krwawy terror, końca nie widać   Bulut   2019-09-18
Dorastaliśmy nienawidząc i przeklinając Żydów   Koraszewski   2019-09-15
Iran jest gotowy do ”wymazania syjonistycznego reżimu z mapy”   Rafizadeh   2019-09-14
Ewoluująca ideologia białej supremacji i jej protagoniści   i Yigal Carmon   2019-09-13
Wojna, pokój, podżegacze i podżegani   Koraszewski   2019-09-12

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk