Prawda

Poniedziałek, 2 sierpnia 2021 - 13:09

« Poprzedni Następny »


Hamas, Islamski Dżihad: "Krąg ognia rozszerza się"


Khaled Abu Toameh 2019-08-31

Delegacja wysokich rangą funkcjonariuszy Hamasu pod przewodnictwem wojskowego dowódcy, Saleha Arouriego, odwiedziła Iran i 22 lipca spotkała najwyższego przywódcę, ajatollaha Alego Chameneiego. Arouri powiedział, że \
Delegacja wysokich rangą funkcjonariuszy Hamasu pod przewodnictwem wojskowego dowódcy, Saleha Arouriego, odwiedziła Iran i 22 lipca spotkała najwyższego przywódcę, ajatollaha Alego Chameneiego. Arouri powiedział, że "palestyński [ruch] oporu i Iran są na jednym froncie przeciwko Izraelowi”. Chamenei wyraził zadowolenie z „postępu”, jaki uczynili Palestyńczycy przez ostatnich kilka lat: "podczas gdy Palestyńczycy dawniej walczyli [z Izraelem] kamieniami, dzisiaj posiadają celne rakiety”. (Zdjęcie: khamenei.ir)

Kiedy Egipt, ONZ i inni dokładają starań, by zapobiec militarnej konfrontacji w Strefie Gazy, Hamas i jego sojusznicy dynamicznie rozwijają rozmaite rodzaje broni, by zaatakować Izrael.


Wspierany przez Iran Islamski Dżihad, druga po Hamasie największa grupa zbrojna w Strefie Gazy, ujawniła niedawno, że udało jej się unowocześnić wyrzutnie rakiet, jakich używa do atakowania Izraela.


Według militarnego skrzydła Islamskiego Dżihadu, Brygad Al-Kuds, rozpoczęli program budowania wyrzutni rakietowych w 2007 roku, kiedy Hamas przemocą przejął panowanie w Strefie Gazy po obaleniu władz prezydenta Autonomii palestyńskiej, Mahmouda Abbasa.


Dwanaście lat wydaje się wystarczająco długim czasem na podsumowanie. Jakie są osiągnięcia Hamasu i Islamskiego Dżihadu w Strefie Gazy? Chwalą się trzema: ulepszenie potencjału militarnego, szmuglowanie broni i inwestowanie milionów dolarów w budowę tuneli terroru. Pieniądze Iranu idą na machinę wojenną Hamasu i Islamskiego Dżihadu – na nic innego. Nie na szpitale, szkoły, ani miejsca pracy dla bezrobotnych Palestyńczyków.


Weźmy, na przykład, raport opublikowany niedawno przez Brygady Al-Kuds Islamskiego Dżihadu, który przedstawia rozwój wyrzutni rakietowych jako jedno z większych osiągnięć tej grupy przez minionych 12 lat. „Wyrzutnie rakietowe Brygad Al-Kuds pozostają jednym z najważniejszych elementów siły, jaką posiadamy” – przechwalają się w raporcie. „Rakiety będą nadal służyć jako koszmar prześladujący przywódców [izraelskiego] wroga”.  


raporcie piszą, że od swojego powstania Islamski Dżihad ”użył wiele broni i pocisków, włącznie z nożami, bombami, karabinami maszynowymi, wybuchowymi pasami i domowej roboty rakietami”.


Dodają, że przez te lata grupa zdobyła znaczące osiągnięcia w dziedzinie produkcji i rozwoju pocisków, aż do używania nowoczesnych wyrzutni rakietowych do atakowania ”syjonistycznych miast i osiedli”.


Według raportu Brygady Al-Kuds przeprowadziły pierwszy test wyrzutni rakietowych w styczniu 2007 roku, sześć miesięcy zanim Strefa Gazy wpadła w ręce Hamasu. „Inżynierowie Brygad Al-Kuds wprowadzali od tego czasu ulepszenia tej broni”.  


Cztery lata później, jak ujawnia raport, grupa wprowadziła zaawansowane, montowane na ciężarówkach wyrzutnie rakietowe. Potem użyła ciężarówek, by wystrzelić pięć rakiet Grad na Izrael.  


Islamski Dżihad mówi, że w 2012 roku zmodernizował pociski, które obejmowały rakiety C8K wystrzelone na izraelskie miasta i miasteczka w pobliżu granicy ze Strefą Gazy. Dwa lata później grupie udało się podnieść zasięg swoich rakiet i po raz pierwszy wycelowali w miasto Netanja, na północ od Tel Awiwu, podaje ten raport.


Islamski Dżihad mówi, że dzisiaj jego rakiety mogą uderzyć w lotnisko Ben Guriona, Ośrodek Badań Jądrowych w Dimonie, rafinerie w Hajfie i port w Aszdod. Komunikat tej grupy dla Izraela: "Krag ognia rozszerza się".


Najnowsze groźby Islamskiego Dżihadu zbiegają się z wypowiedziami przywódców tej grupy, że lepiej, by Izrael podporządkował się warunkom porozumienia o zawieszeniu ognia osiągniętemu wcześniej z frakcjami z Gazy. To ciekawe. Z jednej strony Islamski Dżihad  chce, by Izrael trzymał się tego porozumienia. Z drugiej strony, grupa mówi, że nadal produkuje i unowocześnia nowe rodzaje broni, których użyje do atakowania Izraela.


Wydaje się więc, że dla Islamskiego Dżihadu i dla Hamasu porozumienie o zawieszeniu ognia, osiągnięte pod auspicjami Egiptu i ONZ, ma dać grupom w Gazie szansę kontynuowania rozbudowy militarnego potencjału bez konieczności martwienia się o kroki odwetowe Izraela.


Najwyraźniej Islamski Dżihad i Hamas nie uważają zawieszenia ognia za okazję do poprawienia warunków życia Palestyńczyków w Strefie Gazy. Według wszystkich dostępnych informacji, nie planują wykorzystania przerwy w walkach do wymyślenia sposobu na obniżenie przygniatającego bezrobocia ani na podniesienie fatalnych standardów życia. Takie podstawowe cechy dobrego zarządzania przez minione 12 lat nie znalazły miejsca w programach tych dwóch grup. I wyraźnie nie będzie dla nich miejsca w tych programach w dającej się przewidzieć przyszłości. Na to nie ma czasu: przywódcy Hamasu i Islamskiego Dżihady są zajęci czymś innym – zniszczeniem Izraela; do diabła z Palestyńczykami.


Podczas gdy Hamas i Islamski Dżihad rozmawiają z Egipcjanami i wysłannikami ONZ o zawieszeniu ognia z Izraelem, przywódcy tych dwóch grup kontynuują także starania o finansowe i militarne wsparcie od Iranu, żeby przygotować się do wojny przeciwko Izraelowi.  


W zeszłym miesiącu delegacja wysokich rangą funkcjonariuszy Hamasu pod przewodnictwem wojskowego dowódcy, Saleha Arouriego, odwiedziła Teheran i 22 lipca spotkała najwyższego przywódcę, ajatollaha Alego Chameneiego.


Irańskie media cytowały Chameneiego, który wyraził zadowolenie z „postępu”, jaki uczynili Palestyńczycy przez ostatnich kilka lat. „Postęp”, o jakim mówił Chamenei, nie dotyczył budowy nowych szpitali lub szkół, ani medycznych przełomów w Strefie Gazy. ”Postęp”, jaki osiągnęli Palestyńczycy – według Najwyższego Przywódcy – polegał na tym, że "podczas gdy Palestyńczycy dawniej walczyli [z Izraelem] kamieniami, dzisiaj posiadają celne rakiety”.


Arouri, ze swej strony, powiedział  podczas wizyty w Teheranie, że "palestyński [ruch] oporu i Iran są na jednym froncie przeciwko Izraelowi”.


Najwyraźniej Hamas i Islamski Dżihad wierzą, że mogą mieć jedno i drugie i nadal nabierać wszystkich. Ci sami przywódcy Hamasu i Islamskiego Dżihadu, którzy mówią Egipcjanom i wysłannikom ONZ, że chcą utrzymać porozumienia o zawieszeniu ognia z Izraelem, błagają równocześnie Iran o środki na nasilenie ataków na Izrael. Niemniej Egipcjanie i wysłannicy ONZ wolą nie widzieć tej podwójnej gry.  


Mediatorzy egipscy i oenzetowscy przez brak potępienia przywódców Hamasu i Islamskiego dżihadu za ich oszustwa i sprzeczne przesłania pozwalają tym dwóm grupom na używanie zawieszenia ognia jako przykrywki do przygotowań do następnej wojny.


Jeśli i kiedy następna wojna wybuchnie w Strefie Gazy, mediatorzy nie będą mogli powiedzieć, że zostali zaskoczeni. Wszystko, co mediatorzy muszą zrobić, to posłuchać tego, co mówią przywódcy Hamasu i Islamskiego Dżihadu oraz ich patroni w Teheranie, żeby zrozumieć, że te grupy w Gazie są zdeterminowane wyrządzić tyle szkód Izraelowi, ile to możliwe. I, jako standardowa procedura operacyjna, największymi przegranymi w całej rządzonej przez Hamas Strefie Gazy będą Palestyńczycy.   


Hamas, Islamic Jihad: ”The Circle of Fire is Expanding”

Gatestone Institute, 6 sierpnia 2019

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 Khaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 926 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Marksistowskie poparcie dla palestyńskiego terroryzmu prowadzi do nienawiści do Żydów na całym Zachodzie   Milliere   2021-08-01
Świat reaguje na Izrael z arogancją i hipokryzją   Darshan-Leitner   2021-07-31
ONZ ustanawia stałą izraelożerczą komisję dochodzeniową pod przewodnictwem znanej z nienawiści do Izraela apologetki antysemityzmu Navi Pillay     2021-07-30
W Iranie Najwyższy Przywódca jest zaniepokojony   Fitzgerald   2021-07-28
Dziennikarka BBC wyrzucona za tweet “Hitler miał rację”   Fitzgerald   2021-07-25
Szwecja: Imam potępia szwedzką flagę, wzywa muzułmanów do “miażdżenia i rozbijania głów Żydów”   Spencer   2021-07-24
Biden i mułłowie: "Karmienie krokodyla"   Rafizadeh   2021-07-24
Specjalny Sprawozdawca Rady Praw Człowieka ONZ ogłasza, że izraelskie osiedla są „zbrodnią wojenną”. Dlaczego jest w błędzie?   Fitzgerald   2021-07-21
Jak palestyńscy przywódcy oszukują Amerykanów   Tawil   2021-07-20
Morale i kwestia wyjścia Ameryki z Afganistanu   Koraszewski   2021-07-19
Opieka medyczna Izraela nad przywódcami Hamasu i AP, a podwójne standardy CUNY   Fitzgerald   2021-07-19
Denazyfikacja Bliskiego Wschodu wymaga ponownej denzyfikacji Niemiec   Pickles   2021-07-18
Amnezja wysepkowa jest super   Honig   2021-07-16
Dyktator Białorusi: „Świat płaszczy się przed Żydami”   Fitzgerald   2021-07-16
Jak izraelożercy stali się wpływowi   Rosenthal   2021-07-13
Pod uwagę amerykańskim uczelniom, których partnerem jest Uniwersytet Al Kuds   Flatow   2021-07-11
Dzieci Palestyny poświęcą swoją krew i swoje ciała     2021-07-10
Czy Palestyńczycy potępią mufiego Hussainiego i Hitlera?   Abdul-Hussain   2021-07-09
Administracja Bidena: nagradzanie morderczego reżimu Iranu?   Rafizadeh   2021-07-07
Uwagi na marginesie 50. rocznicy ukończenia studiów   Landes   2021-07-07
Dlaczego życie czarnych chrześcijan zupełnie się nie liczy?   Ibrahim   2021-07-06
Czy IDF jest bezradna?   Bard   2021-07-05
Prawo powrotu w stare koleiny   Koraszewski   2021-07-04
Letnie obozy palestyńskiego dżihadu   Toameh   2021-07-02
Najbardziej niebezpieczni terroryści świata   Patrikarakos   2021-06-30
Artykuł Human Rights Watch o antysemityzmie ZACHĘCA do lewicowego antysemityzmu     2021-06-29
Krótka historia długiej nienawiści   Rosenthal   2021-06-28
Stany Zjednoczone wspierają palestyńskie naruszenia praw człowieka.   Toameh   2021-06-26
Palestyńska kultura przemocy   Bard   2021-06-25
Ewolucja, dzieci i mordercy   Koraszewski   2021-06-23
Zatruty owoc ustępstw wobec irańskich mułłów   Toameh   2021-06-22
Na nieludzkiej ziemi   Koraszewski   2021-06-21
Przez całą historię Żydzi musieli z czegoś rezygnować, by uzyskać akceptację – tym razem jest to Izrael   Amos   2021-06-20
Wiadomości z Iranu, zarówno te głupie, jak i te złowrogie   Fitzgerald   2021-06-19
Gaza, Sky News i marsz islamistów na Londyn   Collier   2021-06-19
Dziennikarstwo z własnym samobójczym celem   Landes   2021-06-18
Tylko Palestyńczycy mogą być ofiarami   Abdul-Hussain   2021-06-17
Z Bagdadu do Gazy: dzisiejszy konflikt jest zakorzeniony w ideologii ery nazistowskiej   Julius   2021-06-16
“TIMES” propaguje demonizację Izraela przez BLMAdam Levick   Levick   2021-06-15
Multikulturowi wielbiciele Hitlera   Greenfield   2021-06-14
Jak międzynarodowa społeczność starała się stworzyć niekończącą się wojnę izraelsko-palestyńską   Frantzman   2021-06-13
Administracja Bidena nagradza terrorystów: Abbasa i Hamas   Tawil   2021-06-11
Budząca mdłości zachodnia “postprawda” na temat wojny Gazy z Izraelem   Bekdil   2021-06-10
Policzmy dokładnie ofiary w Gazie   Rosenthal   2021-06-09
Umyj, wypłucz, powtórz wojnę   Collins   2021-06-08
Świat akademicki dla Hamasu   Pessin   2021-06-06
Wciskacze fake newsów o Palestyńczykach ignorują ludobójstwo chrześcijan. Ideologicznie napędzana hipokryzja   Ibrahim   2021-06-05
Kostiumowy dramat i kompromitacja   Rosenthal   2021-06-05
Bliski Wschód Hady’ego Amra   Glick   2021-06-04
Tureccy Żydzi - uboczne ofiary tureckiej nienawiści do Izraela   Bekdil   2021-06-04
Terapeutka o trwającym statusie ofiary palestyńskich Arabów   Oz   2021-06-01
Prawda o tym “arabskim chłopcu podpalonym przez Izraelczyków”   Fitzgerald   2021-06-01
Hasło: “Izrael ma prawo się bronić” pokazuje bezmiar moralnego zagubienia   Pandavar   2021-05-31
Jeśli USA chcą być humanitarne, nie “odbudują” Gazy   Tobin   2021-05-31
Szejk Dżarrah i niesymetryczne roszczenia   Julius   2021-05-30
Przywódca Hamasu w Gazie: To była tylko próba, nic poza małym ćwiczeniem przed tym, co się zdarzy     2021-05-29
Zachodni obrońcy Gazy mają oczy, ale nie widzą   Steinberg   2021-05-28
Fałszywi bojownicy o pokój i prawdziwi terroryści tworzą niemal doskonały front nienawiści do Żydów     2021-05-27
Palestyńskie głosy, których Blinken nie usłyszy   Toameh   2021-05-26
Nieodnotowane: IDF ceni życie, celem Hamasu jest maksymalizacja ofiar   Koningsveld   2021-05-25
Nowe furie najstarszej nienawiści   Savodnik   2021-05-24
Trąby i silniki czołgów: punkt zwrotny w Gazie?   Kemp   2021-05-22
Mam dość   Ezra   2021-05-21
Po drugiej stronie lustra   Koraszewski   2021-05-19
Zastępcza wojna Iranu przeciwko Izraelowi   Toameh   2021-05-18
Iran ujawnia swoją strategię doradzając Hamasowi w wojnie przeciwko Izraelowi   Frantzman   2021-05-17
Dejudaizacja Jerozolimy w 1948 roku   Carlson   2021-05-17
Kiedy rakiety Hamasu uderzają w izraelskie domy, zapomnij o niuansach   Tobin   2021-05-16
Naszym prawdziwym celem jest zniszczenie Izraela   Tawil   2021-05-15
Dzisiejsze oszczerstwo o rytuale krwi   Rosenthal   2021-05-14
Stara sztuczka Mahmouda Abbasa: antysemickie podżeganie   Blum   2021-05-13
Irańska pułapka   i Sarah N. Stern   2021-05-12
Słoń nienawiści do Żydów w salonie   Glick   2021-05-08
Dlaczego Abbas nie chce wyborów   Tawil   2021-05-07
Nasi wrogowie podłożyli kognitywną bombę   Rosenthal   2021-05-06
Były dyrektor CIA zaleca Żydom więcej empatii   Frantzman   2021-05-03
Czy naprawdę rozpoczęła się era amerykańskiej klęski?     2021-05-01
Human Rights Watch nienawidzi Izraela   Abdul-Hussain   2021-05-01
Czy Ameryka nadal stoi za Izraelem? Zapytajcie jego wrogów   Rosenthal   2021-04-26
Idea tak głupia, że tylko publicysta „Guardiana” może w nią wierzyć   Levick   2021-04-25
Administracja Bidena oszukuje Żydów     2021-04-21
Palestyńskie wybory: czego administracja Bidena nie chce wiedzieć   Toameh   2021-04-20
Kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyka „Guardiana”   Levick   2021-04-19
Uprowadzenie terminologii Holocaustu do utrwalania fałszu i demonizowania Izraela   Hirsch   2021-04-17
Niewidzialna wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Rosenthal   2021-04-06
Obcinanie głów dzieciom w Mozambiku   Bergman   2021-04-03
“Wojna jest podstępem, czyli pytanie, którą Kartę OWP czytasz?   Fitzgerald   2021-03-30
Autonomia Palestyńska daje mordercom rodziny Fogel 50 procent podwyżki   Fitzgerald   2021-03-25
W poszukiwaniu nowych sposobów finansowania terrorystycznego reżimu   Flatow   2021-03-22
Ludzie ludziom szykują ten los   Koraszewski   2021-03-21
Kiedy skrajna lewica walczy z antysemityzmem…     2021-03-19
Teheran nie daje mi spokoju   Chesler   2021-03-16
Kaszmir – sojusz militarny Azerbejdżanu, Turcji i Pakistanu   Ahmad   2021-03-09
“New York Times” wybiela Turcję   Frantzman   2021-03-09
Palestyńscy terroryści do Bidena: nie wierz palestyńskiemu kierownictwu   Tawil   2021-03-08
Świat krytykuje Izrael za brak szczepień Palestyńczyków, chociaż dostarczają szczepionki mimo, że nie są do tego zobowiązani   Coyne   2021-03-03
Iran: dążenie mułłów do zdobycia broni jądrowej   Rafizadeh   2021-03-01
Pokolenie oszukanych, którzy popierają BDS   Kemp   2021-02-27
Czy Joe zapomniał Józefa?   Rosenthal   2021-02-18
Gwałcone i mordowane: chrześcijańskie dziewczęta w Pakistanie   Ibrahim   2021-02-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk