Prawda

Niedziela, 22 wrzesnia 2019 - 03:40

« Poprzedni Następny »


Hamas, Islamski Dżihad: "Krąg ognia rozszerza się"


Khaled Abu Toameh 2019-08-31

Delegacja wysokich rangą funkcjonariuszy Hamasu pod przewodnictwem wojskowego dowódcy, Saleha Arouriego, odwiedziła Iran i 22 lipca spotkała najwyższego przywódcę, ajatollaha Alego Chameneiego. Arouri powiedział, że \
Delegacja wysokich rangą funkcjonariuszy Hamasu pod przewodnictwem wojskowego dowódcy, Saleha Arouriego, odwiedziła Iran i 22 lipca spotkała najwyższego przywódcę, ajatollaha Alego Chameneiego. Arouri powiedział, że "palestyński [ruch] oporu i Iran są na jednym froncie przeciwko Izraelowi”. Chamenei wyraził zadowolenie z „postępu”, jaki uczynili Palestyńczycy przez ostatnich kilka lat: "podczas gdy Palestyńczycy dawniej walczyli [z Izraelem] kamieniami, dzisiaj posiadają celne rakiety”. (Zdjęcie: khamenei.ir)

Kiedy Egipt, ONZ i inni dokładają starań, by zapobiec militarnej konfrontacji w Strefie Gazy, Hamas i jego sojusznicy dynamicznie rozwijają rozmaite rodzaje broni, by zaatakować Izrael.


Wspierany przez Iran Islamski Dżihad, druga po Hamasie największa grupa zbrojna w Strefie Gazy, ujawniła niedawno, że udało jej się unowocześnić wyrzutnie rakiet, jakich używa do atakowania Izraela.


Według militarnego skrzydła Islamskiego Dżihadu, Brygad Al-Kuds, rozpoczęli program budowania wyrzutni rakietowych w 2007 roku, kiedy Hamas przemocą przejął panowanie w Strefie Gazy po obaleniu władz prezydenta Autonomii palestyńskiej, Mahmouda Abbasa.


Dwanaście lat wydaje się wystarczająco długim czasem na podsumowanie. Jakie są osiągnięcia Hamasu i Islamskiego Dżihadu w Strefie Gazy? Chwalą się trzema: ulepszenie potencjału militarnego, szmuglowanie broni i inwestowanie milionów dolarów w budowę tuneli terroru. Pieniądze Iranu idą na machinę wojenną Hamasu i Islamskiego Dżihadu – na nic innego. Nie na szpitale, szkoły, ani miejsca pracy dla bezrobotnych Palestyńczyków.


Weźmy, na przykład, raport opublikowany niedawno przez Brygady Al-Kuds Islamskiego Dżihadu, który przedstawia rozwój wyrzutni rakietowych jako jedno z większych osiągnięć tej grupy przez minionych 12 lat. „Wyrzutnie rakietowe Brygad Al-Kuds pozostają jednym z najważniejszych elementów siły, jaką posiadamy” – przechwalają się w raporcie. „Rakiety będą nadal służyć jako koszmar prześladujący przywódców [izraelskiego] wroga”.  


raporcie piszą, że od swojego powstania Islamski Dżihad ”użył wiele broni i pocisków, włącznie z nożami, bombami, karabinami maszynowymi, wybuchowymi pasami i domowej roboty rakietami”.


Dodają, że przez te lata grupa zdobyła znaczące osiągnięcia w dziedzinie produkcji i rozwoju pocisków, aż do używania nowoczesnych wyrzutni rakietowych do atakowania ”syjonistycznych miast i osiedli”.


Według raportu Brygady Al-Kuds przeprowadziły pierwszy test wyrzutni rakietowych w styczniu 2007 roku, sześć miesięcy zanim Strefa Gazy wpadła w ręce Hamasu. „Inżynierowie Brygad Al-Kuds wprowadzali od tego czasu ulepszenia tej broni”.  


Cztery lata później, jak ujawnia raport, grupa wprowadziła zaawansowane, montowane na ciężarówkach wyrzutnie rakietowe. Potem użyła ciężarówek, by wystrzelić pięć rakiet Grad na Izrael.  


Islamski Dżihad mówi, że w 2012 roku zmodernizował pociski, które obejmowały rakiety C8K wystrzelone na izraelskie miasta i miasteczka w pobliżu granicy ze Strefą Gazy. Dwa lata później grupie udało się podnieść zasięg swoich rakiet i po raz pierwszy wycelowali w miasto Netanja, na północ od Tel Awiwu, podaje ten raport.


Islamski Dżihad mówi, że dzisiaj jego rakiety mogą uderzyć w lotnisko Ben Guriona, Ośrodek Badań Jądrowych w Dimonie, rafinerie w Hajfie i port w Aszdod. Komunikat tej grupy dla Izraela: "Krag ognia rozszerza się".


Najnowsze groźby Islamskiego Dżihadu zbiegają się z wypowiedziami przywódców tej grupy, że lepiej, by Izrael podporządkował się warunkom porozumienia o zawieszeniu ognia osiągniętemu wcześniej z frakcjami z Gazy. To ciekawe. Z jednej strony Islamski Dżihad  chce, by Izrael trzymał się tego porozumienia. Z drugiej strony, grupa mówi, że nadal produkuje i unowocześnia nowe rodzaje broni, których użyje do atakowania Izraela.


Wydaje się więc, że dla Islamskiego Dżihadu i dla Hamasu porozumienie o zawieszeniu ognia, osiągnięte pod auspicjami Egiptu i ONZ, ma dać grupom w Gazie szansę kontynuowania rozbudowy militarnego potencjału bez konieczności martwienia się o kroki odwetowe Izraela.


Najwyraźniej Islamski Dżihad i Hamas nie uważają zawieszenia ognia za okazję do poprawienia warunków życia Palestyńczyków w Strefie Gazy. Według wszystkich dostępnych informacji, nie planują wykorzystania przerwy w walkach do wymyślenia sposobu na obniżenie przygniatającego bezrobocia ani na podniesienie fatalnych standardów życia. Takie podstawowe cechy dobrego zarządzania przez minione 12 lat nie znalazły miejsca w programach tych dwóch grup. I wyraźnie nie będzie dla nich miejsca w tych programach w dającej się przewidzieć przyszłości. Na to nie ma czasu: przywódcy Hamasu i Islamskiego Dżihady są zajęci czymś innym – zniszczeniem Izraela; do diabła z Palestyńczykami.


Podczas gdy Hamas i Islamski Dżihad rozmawiają z Egipcjanami i wysłannikami ONZ o zawieszeniu ognia z Izraelem, przywódcy tych dwóch grup kontynuują także starania o finansowe i militarne wsparcie od Iranu, żeby przygotować się do wojny przeciwko Izraelowi.  


W zeszłym miesiącu delegacja wysokich rangą funkcjonariuszy Hamasu pod przewodnictwem wojskowego dowódcy, Saleha Arouriego, odwiedziła Teheran i 22 lipca spotkała najwyższego przywódcę, ajatollaha Alego Chameneiego.


Irańskie media cytowały Chameneiego, który wyraził zadowolenie z „postępu”, jaki uczynili Palestyńczycy przez ostatnich kilka lat. „Postęp”, o jakim mówił Chamenei, nie dotyczył budowy nowych szpitali lub szkół, ani medycznych przełomów w Strefie Gazy. ”Postęp”, jaki osiągnęli Palestyńczycy – według Najwyższego Przywódcy – polegał na tym, że "podczas gdy Palestyńczycy dawniej walczyli [z Izraelem] kamieniami, dzisiaj posiadają celne rakiety”.


Arouri, ze swej strony, powiedział  podczas wizyty w Teheranie, że "palestyński [ruch] oporu i Iran są na jednym froncie przeciwko Izraelowi”.


Najwyraźniej Hamas i Islamski Dżihad wierzą, że mogą mieć jedno i drugie i nadal nabierać wszystkich. Ci sami przywódcy Hamasu i Islamskiego Dżihadu, którzy mówią Egipcjanom i wysłannikom ONZ, że chcą utrzymać porozumienia o zawieszeniu ognia z Izraelem, błagają równocześnie Iran o środki na nasilenie ataków na Izrael. Niemniej Egipcjanie i wysłannicy ONZ wolą nie widzieć tej podwójnej gry.  


Mediatorzy egipscy i oenzetowscy przez brak potępienia przywódców Hamasu i Islamskiego dżihadu za ich oszustwa i sprzeczne przesłania pozwalają tym dwóm grupom na używanie zawieszenia ognia jako przykrywki do przygotowań do następnej wojny.


Jeśli i kiedy następna wojna wybuchnie w Strefie Gazy, mediatorzy nie będą mogli powiedzieć, że zostali zaskoczeni. Wszystko, co mediatorzy muszą zrobić, to posłuchać tego, co mówią przywódcy Hamasu i Islamskiego Dżihadu oraz ich patroni w Teheranie, żeby zrozumieć, że te grupy w Gazie są zdeterminowane wyrządzić tyle szkód Izraelowi, ile to możliwe. I, jako standardowa procedura operacyjna, największymi przegranymi w całej rządzonej przez Hamas Strefie Gazy będą Palestyńczycy.   


Hamas, Islamic Jihad: ”The Circle of Fire is Expanding”

Gatestone Institute, 6 sierpnia 2019

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 Khaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 680 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Szminkowanie trupa z Oslo   Koraszewski   2019-09-21
Boko Haram: krwawy terror, końca nie widać   Bulut   2019-09-18
Dorastaliśmy nienawidząc i przeklinając Żydów   Koraszewski   2019-09-15
Iran jest gotowy do ”wymazania syjonistycznego reżimu z mapy”   Rafizadeh   2019-09-14
Ewoluująca ideologia białej supremacji i jej protagoniści   i Yigal Carmon   2019-09-13
Wojna, pokój, podżegacze i podżegani   Koraszewski   2019-09-12
Palestyńczycy: Dlaczego fakty miałyby nam wchodzić w drogę?   Tawil   2019-09-11
Bal tchórzy, opętanych i szubrawców   Koraszewski   2019-09-05
Do europejskich przywódców: żydowskie życie jest tanie   Milliere   2019-09-03
Hamas, Islamski Dżihad: "Krąg ognia rozszerza się"   Toameh   2019-08-31
Wehikuł czasu Mahmouda Abbasa skazuje pokój (raz jeszcze)   Tobin   2019-08-30
Kto mówi, że przestępstwo nie popłaca?   Bedein   2019-08-23
Pięć nagłówków pokazuje antysemickie incydenty na całym świecie - analiza   Frantzman   2019-08-22
Proirańska, antyizraelska polityka zagraniczna Niemiec   Kern   2019-08-14
Palestyńczycy w potrzebie lustra?   Tawil   2019-08-11
Powody, dla których pokojowe rozwiązania konfliktu arabsko-izraelskiego zawsze zawodzą   Hamid   2019-08-10
BDS, Omar Shakir i eliminacjonizm wobec izraela   Steinberg   2019-08-04
Plan Hamasu i Iranu na zlikwidowanie Izraela   Tawil   2019-07-29
Walka z BDS. Część I   Rosenthal   2019-07-27
Hamas maszeruje, by zniszczyć Izrael   Toameh   2019-07-26
Antyizraelskie prawa zaproponowane przez Dublin: złe dla Irlandii, gorsze dla Palestyńczyków, straszne dla wszystkich   Franklin   2019-07-13
Nihil novi   Lewin   2019-07-11
Tak, antysyjonizm jest tylko najnowszą odmianą antysemityzmu     2019-07-04
Palestyńscy ”umiarkowani”: karabiny, granaty i terroryzm    Tawil   2019-06-29
Dlaczego neonaziści tak bardzo kochają ruch BDS?     Marquardt-Bigman   2019-06-26
Haniebny wzrost antysemityzmu a antysemicki tweet znanego aktora   Frantzman   2019-06-25
Zatajany los palestyńskich chrześcijan   Ibrahim   2019-06-24
Mułłowie obiecują ”koniec” Izraela i amerykańskiej cywilizacji   Rafizadeh   2019-06-22
Rewelacje o Hezbollahu w Wielkiej Brytanii częścią niepokojącego trendu obłaskawiania Iranu   Frantzman   2019-06-19
Normalizacja islamskiego antysemityzmu   Wójcik   2019-06-06
Ludobójstwo chrześcijan weszło na ”alarmujący etap”   Ibrahim   2019-05-29
Na początku był Arab z nożem. 180 lat wykrętów (wersja 2)   Collier   2019-05-21
Bliskowschodni ruch antypokojowy   Toameh   2019-05-20
Radziecki antysyjonizm i współczesny antysemityzm lewicy   Tabarovsky   2019-05-18
Między Eurowizją a tańcem z Hamasem   Collins   2019-05-12
Ilhan Omar – ignorancja i bigoteria w sprawie rakiet z Gazy   Dershowitz   2019-05-09
Jak palestyńscy przywódcy zachęcają do terroryzmu   Tawil   2019-05-08
Nie, to nie jest o „rasie”   Rosenthal   2019-05-06
Unia Europejska: pielęgnowanie niestabilności i terroryzmu na Bliskim Wschodzie   Kahn   2019-05-05
Facebook walczy z Fake News stronniczym wideo z Gazy   Miller   2019-05-04
Abbas chce kryzysu humanitarnego   Bergman   2019-05-01
Dlaczego główny nurt polityki jest winny szerzenia się antysemityzmu   Collier   2019-04-29
Grecja: „Strefa zakazana” w Atenach?   Polizoidou   2019-04-27
Iran: nowe słownictwo lalki brzuchomówcy   Taheri   2019-04-26
Co dzieje się z Palestyńczykami, którzy żądają lepszego życia?   Toameh   2019-04-23
Uczciwość Hamasu i umowa stulecia   Toameh   2019-04-20
Współczujący wszystkich krajów łączą się   Koraszewski   2019-04-17
Tak, palestyńska tożsamość jest pomyślana tylko jako broń przeciwko Izraelowi     2019-04-15
Co się kryje za sprzeciwem wobec pokoju z Izraelem?   Tawil   2019-04-07
Wielka Brytania: Radykalni muzułmanie mile widziani, prześladowani  chrześcijanie wręcz przeciwnie   Ibrahim   2019-04-06
Konflikt świata z Izraelem w liczbach. Izraelsko-arabski konflikt w kontekście – jakiego nigdy nie widzieliście   Collier   2019-04-03
Między Gazą a Wzgórzami Golan   Collins   2019-03-31
Iran krok za krokiem zbliża się do swojego celu:  "wymazania Izraela z mapy"   Rafizadeh   2019-03-27
CODE PINK przekracza czerwoną linię w Iranie   Collins   2019-03-24
Iran: egzekucje dzieci, amputacje, chłosty   Rafizadeh   2019-03-22
Uratowani Jazydzi stoją przed ponurą przyszłością po powrocie do Iraku   Frantzman   2019-03-21
Zbrodnie wojenne Hamasu przeciwko Izraelowi i Palestyńczykom   Tawil   2019-03-20
Obalanie oskarżenia o użycie „nieproporcjonalnej siły”   Plosker   2019-03-18
Palestyńczycy: Abbas staje przed „sądem” pod zarzutem zdrady   Toameh   2019-03-17
Nie wiatr niesie odpowiedź na ”balonowy terror”   Collins   2019-03-14
Palestyńczycy: Nie dla pokoju i pojednania z „niewiernymi”   Toameh   2019-03-13
Kolorowe pranie czy pranie mózgów - uwagi o Eurowizji w Izraelu?   Benson   2019-03-08
Palestyńczycy: "Nie ma miejsca na twór syjonistyczny w Palestynie”   Tawil   2019-03-07
Iran: narastające prześladowania chrześcijan   Rafizadeh   2019-03-05
Dzwon alarmowy – powrót antysemityzmu   Collins   2019-02-28
Zbrodnie wojenne Hamasu i Islamskiego Dżihadu wobec dzieci i kobiet   Tawil   2019-02-23
“Nowy Bliski Wschód” – może za 500 lat?   Rosenthal   2019-02-22
Dlaczego brytyjska lewica nie zacznie czepiać się kogoś innego?    MacEoin   2019-02-19
Do ludzi z Gazy: kupcie sobie własne cholerne szpitale   Rose   2019-02-16
Skąd się bierze gwałtowny wzrost antysemityzmu na świecie?   Dershowitz   2019-02-15
Tragedia wschodnich chrześcijan i na czym polega żydostwo   Lewin   2019-02-14
Irańska rewolucja i uprzedzenia establishmentu   Glick   2019-02-03
Przypomnienia, wspomnienia i upamiętnienia Holocaustu   Collins   2019-01-27
”Guardian” delegitymizuje Izrael w kłamliwym artykule redakcyjnym   Plosker   2019-01-26
Naziści w przebraniu. Antyizraelskie przesłanie jest skrajnie prawicową retoryką   Collier   2019-01-24
Co mają wspólnego Mahmoud Abbas i handlarze narkotykami   Amos   2019-01-21
Kiedy skrajnie prawicowi żydożercy zgadzają się ze skrajnie lewicowymi żydożercami   Marquardt-Bigman   2019-01-14
Palestyńczycy: Prawdziwe ”zbrodnie”   Tawil   2019-01-12
Pallywood znowu podnosi swój ohydny łeb   Lieberman   2019-01-08
Palestyna: Co byłoby, gdyby nie było wojny sześciodniowej?   Sherman   2019-01-06
Gaza: sześć kłamstw i jedna prawda   Maroun   2019-01-04
Erdoğan nie jest dobrotliwym sułtanem z przeszłości, jest potworem, którego trzeba powstrzymać   Yemini   2019-01-03
Dżihadystyczny psychopata: czaruje nas, uwodzi i pożera   Chesler   2018-12-31
Rasowa polityka antysemityzmu i islamofobii   Frantzman   2018-12-30
Sił dżihadu nie można oswoić ani obłaskawić   Yemini   2018-12-28
Żadnych Żydów w Europie i żadnego państwa żydowskiego na Bliskim Wschodzie   Meotti   2018-12-27
Zwolennicy ISIS grożą zamachami terrorystycznymi podczas Świąt     2018-12-23
Co złego to Żydzi   Rosenthal   2018-12-18
Antysemityzm drogą do kariery w Turcji   Bulut   2018-12-17
11 w Pittsburghu i niemowlę w Ofra     2018-12-14
Walcz z antysemityzmem w swoim domu, a nie u sąsiada   Maroun   2018-12-11
Brytyjski profesor – fan Hamasu i jego ”poezja”     2018-12-05
Brendan O’Neill o obsesji potępiania Izraela przez lewicę   Coyne   2018-11-28
Jak wyrwać się z łap osobliwie pojmowanej empatii?   Koraszewski   2018-11-24
Dlaczego wznowione sankcje wobec Iranu są dobre dla Palestyńczyków   Toameh   2018-11-23
Tykająca bomba zegarowa islamskiej nienawiści do Żydów w USA   Bergman   2018-11-21
Jak ”New York Times” usprawiedliwia antysemityzm   Chesler   2018-11-18
Rzeź chrześcijan, brak reakcji egipskich władz   Ibrahim   2018-11-13
Żydzi a rządy prawa w Europie   Gerstenfeld   2018-11-12
Asia Bibi: Pakistańska zdrada sprawiedliwości   Meotti   2018-11-07

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk