Prawda

Poniedziałek, 4 grudnia 2023 - 20:16

« Poprzedni Następny »


Gwałtowny wzrost terroru palestyńskiego jest przedsmakiem „rozwiązania” w postaci dwóch państw


Jonathan S. Tobin 2023-07-07

Uzbrojeni Palestyńczycy maszerują po izraelskiej operacji wojskowej w mieście Dżenin na Zachodnim Brzegu [Judei i Samarii], 5 lipca 2023 r. Zdjęcie: Nasser Ishtayeh/Flash90.
Uzbrojeni Palestyńczycy maszerują po izraelskiej operacji wojskowej w mieście Dżenin na Zachodnim Brzegu [Judei i Samarii], 5 lipca 2023 r. Zdjęcie: Nasser Ishtayeh/Flash90.

Pozwolenie, by Dżenin pozostał bazą terrorystycznych ataków, byłoby powtórką izraelskiej katastrofy w Strefie Gazy. Dlaczego więc Biden i liberalni Żydzi wciąż mają obsesję na punkcie przekształcenia tego koszmaru w rzeczywistość?

Międzynarodowa reakcja na niedawny wzrost palestyńskiego terroryzmu i izraelską operację w Dżenin, mającą na celu wyeliminowanie bandytów i infrastruktury ugrupowań odpowiedzialnych za rozlew krwi, była równie przewidywalna, co przygnębiająca. Chociaż administracja Bidena powtarza deklaracje, że Izraelczycy mają prawo do obrony, ogólny ton doniesień prasowych i komentarzy z Waszyngtonu i społeczności międzynarodowej był zwykłą mantrą o bezsensownym „cyklu przemocy” i obawach o malejące szanse na rozwiązanie problemu przez utworzenie dwóch państw.


Krytycy izraelskiego rządu – zarówno krajowi, jak i zagraniczni – słusznie twierdzą, że operacja w Dżeninie nie daje definitywnej odpowiedzi na problem terroryzmu. Nie zauważają jednak głównego wniosku, który należy wyciągnąć. Zamiast tego, by te niepokojące wydarzenia były kolejnym dowodem, że świat musi naciskać na Izrael, by zaakceptował państwo palestyńskie obok Izraela, te walki faktycznie dają nam przedsmak tego, co taki plan oznaczałby dla obu stron.


Dżenin pod rządami koalicji pod hasłem „ktokolwiek, byle nie Bibi”, która przewodziła Izraelowi przez 18 miesięcy w 2021 i 2022 r., stał się mini-Gazą – strefą zakazaną zarówno dla Autonomii Palestyńskiej, jak i sił izraelskich. Ta twierdza terrorystów jest zdominowana przez Hamas i radykalny Palestyński Islamski Dżihad i wspierana przez fundusze ich irańskiego sojusznika. W przeciwieństwie do Strefy Gazy, izraelskie siły lądowe mogą nadal wkraczać do Dżeninu. Ale operacja Sił Obronnych Izraela, która według wszystkich relacji była wielkim sukcesem taktycznym, prowadzącym do eliminacji wielu terrorystów i degradacji ich infrastruktury, nadal była bardzo podobna do innych okresowych wysiłków podejmowanych przez wojsko w Gazie w celu „skoszenia trawy” w tym sensie, że przynosi tylko chwilową ulgę.


Nikt nie powinien żywić złudzeń, że terroryści nie odbudują swoich sił lub że AP – kierowana przez skorumpowaną partię Fatah i jej przywódcę, Mahmuda Abbasa – odbierze ją lub stłumi grupy terrorystów, (do czego są zobowiązani na mocy Porozumień z Oslo). W rzeczywistości agenci Fatahu popierają terroryzm tak samo jak ich islamscy rywale.


Wniosek, jaki należy z tego wyciągnąć, jest taki, że gdyby Izrael był kiedykolwiek na tyle głupi, by ulec obcym naciskom i przyznać suwerenność tamtejszym Palestyńczykom, cały obszar stałby się, podobnie jak Gaza, wielką bazą terrorystyczną.


To prawda, że przynajmniej teoretycznie dwa państwa dla dwóch narodów byłyby najbardziej logicznym sposobem zakończenia stuletniej wojny przeciwko syjonizmowi, którą prowadzą Palestyńczycy. Ale fakt, że nawet tak zwani umiarkowani spośród nich, jak Abbas, nie są gotowi uznać prawomocności państwa żydowskiego bez względu na to, gdzie przebiegają jego granice i którzy wielokrotnie odrzucali takie państwo, jeśli opierałoby się ono na tych warunkach, oznacza, że nie ma „rozwiązania” problemu.


Mówienie o błędnym kole ataków i kontrataków w opisach ostatnich wydarzeń jest głównie zakorzenione w narracji, która odpowiedzialność za obecny stan rzeczy przypisuje rządowi Izraela. Ogólnym założeniem jest twierdzenie, że obecna koalicja partii prawicowych i religijnych premiera Benjamina Netanjahu jest odpowiedzialna za wywołanie oburzenia Palestyńczyków przez pozwolenie Żydom na budowę większej liczby domów w istniejących miastach i wioskach w Judei i Samarii, co jest błędnie określane jako „rozszerzanie osiedli na Zachodnim Brzegu”.


Wzrost krwawych ataków na Żydów na terytoriach, a także w Jerozolimie, Tel Awiwie i innych częściach kraju, które społeczność międzynarodowa uznaje za część państwa żydowskiego, jest najczęściej przypisywany gniewowi z powodu dalszej obecności Żydów w tych „osiedlach” lub z powodu pewnych nielegalnych i godnych ubolewania ataków odwetowych przeprowadzanych przez „osadników” przeciwko Arabom.


Jednak przedstawianie nawet najbardziej makabrycznych aktów arabskiego terroryzmu jako jedynie zrozumiałego, choć godnego ubolewania, scenariusza wet za wet, w którym nikt nie ma racji, przyczynia się do demonizacji Izraela i jego narodu. Dyskurs o konflikcie tkwi w mentalności, która postrzega Palestyńczyków wyłącznie jako ofiary, bez względu na to, co robią. Jest to wspierane przez intersekcjonalny sposób myślenia, który postrzega ich jako naród uciskany przez „biały” kolonialny Izrael. To właśnie pozwala im przedstawić próbę wyeliminowania grupy terrorystycznej, jak zrobiła to jedna z prezenterek BBC, jako kolejny przykład Izraelczyków, którzy „z radością zabijają dzieci”. I pozwala „New York Timesowi” na fałszywe doniesienia, że Hamas i PIJ protestują wyłącznie przeciwko „okupacji” tzw. Zachodniego Brzegu, a nie dążą do unicestwienia Izraela.


Część tych uprzedzeń wobec Izraela i praw Żydów jest zakorzeniona w antysemityzmie. Ale chodzi o to, że zamiast umożliwić położenie kresu przemocy, każde wycofanie się lub ustępstwo Izraela – czy to porozumienia z Oslo, które doprowadziły do tego, że Dżenin stał się bastionem terroru w 2002 r. jak również obecnie, lub wycofanie się z Gazy w 2005 r. – nie dawało pokoju lub współistnienia. Te ustępstwa jedynie motywowały Palestyńczyków do trzymania się swoich fantazji o odwróceniu historii regionu i do wiary, że wciąż mają szansę na ostateczny sukces i zniszczenie Izraela.


Mimo wszystkich błędów, jakie popełnił w ciągu pierwszych 30 miesięcy urzędowania, prezydent Joe Biden, nie powtórzył błędu wszystkich jego niedawnych poprzedników – błędu oferowania własnego planu pokojowego na Bliskim Wschodzie, aby urzeczywistnić rozwiązanie w postaci dwóch państw. Jednak wycofanie się administracji z polityki jej poprzednika, której celem było uświadomienie Palestyńczykom, że przegrali wojnę i muszą zaakceptować rzeczywistość, przyczyniło się do nieustępliwości Arabów, która sprawia, że obecny wzrost przemocy jest nieunikniony.


W szczególności niedawna decyzja Waszyngtonu o zaprzestaniu współpracy naukowej i technologicznej z izraelskimi instytucjami w Judei i Samarii, takimi jak Ariel University, bardziej sprzyja przemocy niż budowa domów dla Żydów w regionie. Ten bojkot w stylu BDS wysyła sygnał grupom, które określa jako terrorystów, i ich zwolennikom, że muszą kontynuować walkę, zamiast się poddać.


Przede wszystkim ci, którzy potępiają zarówno izraelskie, jak i palestyńskie działania jako równie złe, ignorują oczywiste dowody na to, że zamiast zakończenia konfliktu, zrobienie z Dżenin miejsca, do którego siły izraelskie nie będą mogły wejść tak samo, jak nie mogą wejść do Gazy, po prostu powieliłaby tę samą sytuację jaka obecnie panuje w Strefie Gazy. Hamas i PIJ rosną w siłę nie z powodu niepowodzenia Abbasa w stworzeniu państwa palestyńskiego obok Izraela, ale dlatego, że obiecują kontynuować walkę z Izraelem, dopóki nie zostanie zniszczony. Koncepcja dwóch państw nie prowadzi do pokoju. Istnienie państwa palestyńskiego po prostu uczyniłoby i tak już trudny dylemat bezpieczeństwa Izraela jeszcze bardziej niebezpiecznym.


To nie jest coś, co większość ludzi chce usłyszeć. Nieprzejednany charakter palestyńskiej odmowy zaakceptowania Izraela jest zakorzeniony w religijnych i kulturowych ideach, które są obce większości Amerykanów. A zaakceptowanie faktu, że nie ma odpowiedzi na ten straszny problem, jest również sprzeczne z żydowskimi tysiącletnimi i utopijnymi ideałami, które przewidują, że łuk historii zawsze będzie zmierzał ku postępowi, sprawiedliwości i pokojowi. Konfrontacja z przyszłością, w której Izrael zawsze będzie musiał mieć się na baczności przed siłami dążącymi do jego zniszczenia i w której amerykańscy Żydzi są zobowiązani do wspierania ich wysiłków, jest wyjątkowo nieatrakcyjną wizją.


Popieranie terroryzmu i zobowiązanie do dalszego odrzucania Izraela wśród Palestyńczyków, które jest widoczne na tych terytoriach, jest przypomnieniem, że międzynarodowa i amerykańska determinacja, by podwoić pracę na rzecz dwóch państw, w rzeczywistości przyczynia się do problemu, a nie pomaga go rozwiązać. Być może można sobie wyobrazić, że kiedyś, w odległej przyszłości Palestyńczycy przejdą ogromną zmianę swojej kultury politycznej, dzięki czemu dwa państwa nie będą receptą na więcej przemocy. Do tego czasu jest to mrzonka, która wyrządza znacznie więcej szkody niż pożytku.

 

Link do oryginału: https://www.jns.org/israel-palestinianconflict/palestinian-terrorism/23/7/5/300551/

JNS Org., 5 lipca 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

*Jonathan S. Tobin

Amerykański dziennikarz, redaktor naczelny JNS.org, (Jewish News Syndicate). Komentuje również na łamach National Review, New York Post, The Federalist, w prasie izraelskiej m. in. na łamach Haaretz. 


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj
Komentarze
1. A plan realny? Marek Eyal 2023-07-07


Brunatna fala

Znalezionych 1382 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Nie akceptuj terroryzmu jako nowej normalności   Greenfield   2023-12-02
Od rzeki do morza   Herf   2023-11-30
Jedyna droga naprzód   Koraszewski   2023-11-29
Palestyńczycy są współwinni zbrodni Hamasu   Dershowitz   2023-11-28
Skrajne poparcie dla grupy terrorystycznej Hamasu i dla zagłady Izraela   Tawil   2023-11-27
Ludobójstwo i miliony jego obrońców   Koraszewski   2023-11-25
Al-Kaida na subkontynencie indyjskim     2023-11-25
Milczenie jest w rzeczywistości współudziałem   Pessin   2023-11-24
Globalne milczenie, kiedy Pakistan nakazuje przymusową deportację 1,7 miliona afgańskich uchodźców   Ahmad   2023-11-21
Marsz dla Palestyny był marszem skrajnie prawicowym   O'Neill   2023-11-20
List otwarty Żyda do świata zachodniego po ataku Hamasu na Izrael w 2023 r    Żyd   2023-11-20
Zrozumieć koszmar wojny w Gazie   Koraszewski   2023-11-19
Hamas jest postrzegany jako przedstawiciel Palestyńczyków   Marcus   2023-11-17
Dziennikarze pomagający terrorystom przyczyniają się do wprowadzenia nienawiści do Żydów do głównego nurtu   Tobin   2023-11-16
Zaciekłe podżeganie przez Al-Azhar: Pochwały dla palestyńskich bojówkarzy dżihadu; Losem Izraela jest zagłada; USA to największy szatan; Żydzi są potomkami małp i świń     2023-11-16
Human Rights Watch: Destrukcyjny program, symboliczna równowaga   Steinberg   2023-11-15
Plakaty przedstawiające porwane izraelskie dzieci powodują traumę wśród zwolenników Hamasu   Greenfield   2023-11-14
Rozwiązanie w postaci “dwóch państw”, żeby można było mordować Żydów   Tawil   2023-11-13
Rozgrzeszenie HamasuJak „przebudzeni” zachodni radykałowie stali się moralnymi spin doktorami Hamasu.   O'Neill   2023-11-12
Skąd biorą się zaprzeczenia potwornościom 7 października?   Glick   2023-11-11
Palestyna, czyli ostrze włóczni   Koraszewski   2023-11-11
Kolejna nowa wojna? Żołnierze, którzy ścinają głowy Ormianom są bohaterami Azerbejdżanu   Bulut   2023-11-10
Nie “tylko Hamas”   i Erielle Davidson   2023-11-09
Zlikwidowanie zbrodniarzy wojennych ratuje wszystkich   Bryen   2023-11-09
Popierają „Palestynę”, ponieważ nienawidzą Żydów   Tobin   2023-11-07
Mówimy „nie” hipokryzji i nienawiści UNICEF   Steinberg   2023-11-06
Kto powiedział, że Hamas nie reprezentuje Palestyńczyków?   Tawil   2023-11-04
Jak atak Hamasu zaskoczył Izrael   Greenfield   2023-11-03
Wojna z Źydami   Oren   2023-11-02
Negatywny wynik testu Hamasu   Landes   2023-11-02
Marzenie o aksamitnym Palestyńskim Państwie Hamasu i Innych   Koraszewski   2023-11-01
Powraca oszczerstwo o rytuale krwi   Dershowitz   2023-10-31
Jak Iran bezpośrednio wspierał atak Hamasu na Izrael   Toameh   2023-10-30
Który z nich powinien otrzymać pomoc humanitarną?   Pandavar   2023-10-29
Hamas, Israel i hipokryzja arabskich oraz innym muzułmańskich przywódców    Toameh   2023-10-28
To islam, głupczeNie chodzi tu o Izrael, kolonializm, globalizm czy kapitalizm; chodzi o islam.   Greenfield   2023-10-27
Barbarzyństwo Hamasu jest częścią tradycji arabskich pogromów   Julius   2023-10-27
Kim są cywile Gazy?   Bard   2023-10-26
Połowa amerykańskich wyborców poniżej 35. roku życia uważa, że masakry i gwałty na Żydach można uzasadnić     2023-10-25
Gwałt jako broń wojenna, tym razem w Izraelu. Dlaczego feministki milczą?   i Mandy Sanghera   2023-10-24
Cywile z Gazy potrzebują schronienia. Dlaczego świat arabski tego nie zapewni?   Jacoby   2023-10-23
Niemożliwe żądanie BidenaJego wizyta w Izraelu była pokazem dysonansu poznawczego.   Glick   2023-10-22
Nasze miasta i ulice są pełne nienawistników   Collier   2023-10-21
Polityczni i wojskowi przywódcy Iranu zachęcają Hamas do kontynuowania walki aż do osiągnięcia celu Iranu i Hamasu – zniszczenia Izraela     2023-10-20
Dlaczego Żydzi nie pozwolą się po prostu zabić?   O'Neill   2023-10-19
Wirusy tradycji, wirusy kłamstwa, wirusy umysłu   Koraszewski   2023-10-17
Hamas i Iran: rzeź Żydów przez dziesięciolecia   Toameh   2023-10-16
Drugie ludobójstwo Ormian   Bulut   2023-10-16
Iran jest mózgiem i rękami stojącymi za Hamasem     2023-10-14
To był zły tydzień dla tych, którzy twierdzą, że antysyjonizm nie jest antysemityzmem     2023-10-13
Wywiad funkcjonariusza Hamasu dla Russia Today     2023-10-12
Barbarzyński nihilizm „wolnej Palestyny” Nadszedł czas, abyśmy rozliczyli beznadziejność leżącą u podstaw arabskiej i zachodniej ideologii „wyzwolenia”.   Mansour   2023-10-12
Ideologia masowego morderstwa   Herf   2023-10-11
„Umiarkowana” Autonomia Palestyńska stoi zdecydowanie po stronie masowych morderców i gwałcicieli     2023-10-11
Al-Azhar wyraża uznanie dla terroryzmu Hamasu     2023-10-10
Palestyńskie deklaracje w dniu napaści na Izrael     2023-10-09
Kolejna wojna przeciw Żydom   Koraszewski   2023-10-08
Autonomia Palestyńska przyznaje, że nie ma „izraelskiej okupacji”   Flatow   2023-10-07
Gdzie są palestyńskie ustępstwa na rzecz pokoju?   Tawil   2023-10-05
Dlaczego Hamas wysyła Palestyńczyków na śmierć na granicy z Izraelem?   Toameh   2023-10-03
Palestyńczycy: Izraelskie ustępstwa są oznaką słabości   Tawil   2023-10-02
Kult „antysyjonizmu”   Tabarovsky   2023-10-01
Kolejne palestyńskie marzenie   Ibrahim   2023-09-29
Dlaczego lekceważą trudną sytuację Palestyńczyków w Libanie?   Eid   2023-09-27
Terror palestyński jest wojną religijną na rzecz Allaha przeciwko Żydom. ONZ musi uznać Izraelczyków zamordowanych przez Palestyńczyków za ofiary przemocy na tle religijnym   Marcus   2023-09-26
“Żyd zachowuje się źle” – sfilmujmy to   Collier   2023-09-25
Abbas już wcześniej powiedział to wszystko     2023-09-24
Wątpliwy związek między edukacją a antysemityzmem   Jacoby   2023-09-23
ARABSKA gazeta wychodząca W LONDYNIE PROPAGUJE ANTYSEMITYZM I WSPARCIE DLA TERRORU     2023-09-19
YouTube  i polscy neonaziści     2023-09-19
Celem palestyńskiego procesu pokojowego było zwiększenie terroryzmu   Marcus   2023-09-17
Jak zostać stypendystą podoktoranckim w Columbii? Napisz 341 stron antyizraelskiego bełkotu!     2023-09-13
Irańska strategia brania zachodnich zakładników   A. Savyon*   2023-09-13
22 lata od 9/11 i napięcie wciąż narasta – dżihadyści czekają na kolejną szansę   Stalinsky   2023-09-12
Jak palestyńskie dziecko zostaje terrorystą?   Flatow   2023-09-10
Nazistowskie przemówienie w Ramallah ilustruje szerszą historię   Glick   2023-09-09
Abbas: Hitler walczył z europejskimi Żydami z powodu ich lichwiarstwa     2023-09-08
HRW zamazuje dowody udziału nieletnich w palestyńskim terroryzmie     2023-09-06
Naziści nadali nienawiści do Żydów akademickie oblicze. Ich spadkobiercy mają „Instytut krytycznych badań nad syjonizmem”     2023-09-04
Którymi drogami powraca nazizm?   Koraszewski   2023-09-03
“Washington Post” o “dobrych” terrorystach   Tawil   2023-09-01
Syria, kraj zgubiony w wiadomościach   Taheri   2023-09-01
Walka Indii z dżihadem   Bulut   2023-08-31
Kilka uwag o palestyńskiej fladze   Collier   2023-08-30
Obwinianie wyłącznie Izraela za problemy psychiczne w Strefie Gazy jest po prostu kolejną formą nienawiści do Żydów     2023-08-29
Norweg melduje Radzie Bezpieczeństwa   Koraszewski   2023-08-27
Irański IRGC przechwala się sukcesami wśród Palestyńczyków i Hezbollahu   Frantzman   2023-08-26
Dlaczego nowe palestyńskie rakiety mają znaczenieMogą wyrządzić znacznie więcej szkód niż karabin czy nóż.   Flatow   2023-08-25
„Musimy prowadzić ‘Wielki Dżihad’, żeby zbudować Wielki Iran”     2023-08-25
Prawdziwe słonie w salonie (edycja 2023)     2023-08-17
Palestyńczycy wołają o pomoc   Tawil   2023-08-15
Czy nikt nie pyta, dlaczego w Dżenin jest obóz dla uchodźców?   Bard   2023-08-14
Kara śmierci dla mordercy i tolerancja dla jego propagandy   Stalinsky   2023-08-11
Przykład tego, jak środowisko akademickie tworzy antyizraelską narrację z kłamstw     2023-08-10
Dlaczego MEMRI przestał używać usługi Cloudflare i dlaczego rząd USA powinien zrobić to samo   Stalinsky   2023-08-09
Finansowana przez Unię Europejską edukacja do dżihadu i męczeństwa   Tawil   2023-08-05
Abbas po raz kolejny mówi Palestyńczykom, żeby poszli do diabła     2023-08-04
Pamiętając, co dzieje się, kiedy Żydzi polegają na innych   Amos   2023-08-03
Rosnące zagrożenie północnego Izraela przez Hezbollah   Lax   2023-08-02
Jeden news dziennie   Koraszewski   2023-08-01

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk