Prawda

Wtorek, 7 grudnia 2021 - 13:25

« Poprzedni Następny »


Droga Lindo Sarsour: co jest postępowego w Palestynie?


Petra Marquardt-Bigman 2016-09-07

Podczas niedawnej konwencji Partii Demokratycznej w USA, wielu “pro-palestyńskich” aktywistów skarżyło się na to, co postrzegali jako brak zainteresowania i poparcia ich sprawy. Jak to ujęła na Twitterze niezwykle ambitna Linda Sarsourokrzyknięta przez Biały Dom Obamy “Orędowniczką Zmiany” – “’Najbardziej postępowa’ platforma w historii DNC, ale nie o Palestynie. Właściwie jest bardziej prawicowa niż kiedykolwiek”.



Prawdziwym problemem z tą skargą jest to, że nie ma absolutnie niczego “postępowego” w Palestyńczykach – wręcz przeciwnie: są oni tak bardzo “na prawo”, że przy nich amerykańscy konserwatyści z republikańskiej Tea Party wyglądają niemal na postępowych. Już rok temu przedstawiłam tezę, że przy poglądach Palestyńczyków jest dość dziwaczne, iż ludzie “postępowi” na Zachodzie tak ochoczo opowiadają się za “sprawą palestyńską”. Niniejszy tekst jest częściowo oparty na obszernych badaniach społeczności muzułmańskich, opublikowanych w 2013 r. przez amerykański ośrodek badawczy Pew i, jak informował wówczas EoZ, Palestyńczycy ukazali się jako społeczność najbardziej konserwatywna pod względem form religijności oraz najbardziej ekstremistyczna za wszystkich badanych krajów z większością muzułmańską. EoZ podkreślił niektóre szokujące wyniki jako infografik [patrz powyżej].

 

Tak więc 89% Palestyńczyków chciałoby mieć islamskie prawo szariatu jako “oficjalne prawo kraju” w Palestynie; 87% wierzy, że “żona musi zawsze być posłuszna mężowi”; 81% uważa, że ludzie, którzy popełnili cudzołóstwo zasługują na ukamienowanie, a 62% chce kary śmierci dla muzułmanów, którzy porzucają islam. Pod jakim względem jest to postępowe?  

 

A jest tu jeszcze pewna drobna sprawa - długotrwałego poparcia palestyńskiego dla terroryzmu. Jak pokazują sondaże idące wstecz dwadzieścia lat, Palestyńczycy zawsze stanowczo popierali zamachy terrorystyczne na izraelskich cywilów – ataki rakietowe Hamasu, zamachy samobójcze na restauracje i autobusy lub tak zwane zamachy “samotnych wilków”. Niedawno pokazano, jak niesłychanie popularne jest wśród Palestyńczyków zabijanie Izraelczyków, kiedy rzekomo „umiarkowana” frakcja Fatahu próbowała wzmocnić poparcie dla siebie wśród ludności przed wyborami samorządowymi przez chwaląc się, że zabiła 11 tysięcy Izraelczyków.

 

Także kiedy celem nie jest Izrael, Palestyńczycy pozostają entuzjastycznymi zwolennikami terroryzmu: po zamachach 11 Września Pew przez niemal dziesięć lat badał poparcie dla Osamy bin Ladena wśród muzułmanów i Palestyńczycy zawsze wyłaniali się jako najżarliwsi admiratorzy bin Ladena. Jest to tym bardziej godne uwagi, że pytanie zadawane przez Pew w sondażu było dość zawiłe i wydaje się specjalnie zaprojektowane, by dać rezultat minimalizujący poparcie dla przywódcy Al Kaidy: uczestników sondażu pytano, czy mają „zaufanie” do bin Ladena, że „zrobi właściwą rzecz w sprawach świata”. Dość zdumiewająco,

w 2003 r., bin Laden wzbudzał w Palestyńczykach więcej “zaufania” niż Jaser Araft. Bin Laden na prezydenta Palestyny – pod jakim względem jest to postępowe?

 



Oczywiście, wybijający się “postępowi” orędownicy “sprawy palestyńskiej” w USA – jak Ali Abunimah lub Max Blumenthal – nie mają problemu z palestyńskim poparciem terroryzmu; sami są głośnymi zwolennikami ugrupowań terrorystycznych. Niestety, popierana przez Biały Dom “Orędowniczka Zmiany” Linda Sarsour także wydaje się gotowa popierać terroryzm. Jak oświadczyła dwa lata temu na Twitterze: “Izrael kradnie coraz więcej ziemi i spodziewa się, że Palestyńczycy będą siedzieć bezczynnie? To Palestyńczycy są terrorystami? Brak mi słów”. [Zarchiwizowane tutaj]. W tym samym czasie Sarsour zastanawiała się także czy nadal istnieją “ludzi, którzy rzeczywiście uważają, że rozwiązanie w postaci dwóch państw jest realne? SMH [shaking my head – potrząsam głową] nad nimi, kimkolwiek oni są” [Zarchiwizowane tutaj].

 

Chyba więc uzasadniony jest wniosek, że kiedy Linda Sarsour prowadzi kampanię na rzecz praw Palestyńczyków, nie chodzi jej o państwo palestyńskie, które pokojowo koegzystowałoby z Izraelem. Oczywiście, może twierdzić, że ten pogląd wiernie reprezentuje uczucia Palestyńczyków, ponieważ przytłaczająca większość Palestyńczyków wierzy, że ich „prawa i potrzeby” wymagają eliminacji Izraela.



Może to właśnie jest postępowe – zaś demokracje zachodnie, gdzie większość ludzi nie podziela tych poglądów, są po prostu zbyt reakcyjne.


Pouczające jest jednak bliższe przyjrzenie się, jak “propalestyńskie” poglądy Sarsour odzwierciedlają rzekomo “postępową” politykę w USA.  


Kilka dni temu Sarsour zamieściła tweeta wzywającego ludzi do obserwowania “@P_I_A_Mag, pierwszego palestyńsko-amerykańskiego magazynu w USA”; dodała swoje zdjęcie, na którym trzyma dwa numery tego magazynu.



Jak zaznaczono na zrzucie z ekranu, jeden z numerów, które trzyma, zawiera artykuł o Rasmei Odeh; artykuł o Odeh w tym piśmie jest dość długi, ale wymaga od czytelnika znajomości sprawy. Hasło Wikipedii o sprawie Odeh przedstawia ją następująco:


“Rasmea Yousef Odeh (urodzona 1947/1948; znana także jako Rasmea Yousef, Rasmieh Steve i Rasmieh Joseph Steve)[2][3] jest Palestynka i byłą obywatelką Stanów Zjednoczonych. Służyła jako wicedyrektorka Arab American Action Network w Chicago, Illinois. […] W 1970 r. Odeh została skazana przez izraelski sąd wojskowy za udział w bombowym zamachu terrorystycznym, a w 2014 r. przez federalny sąd USA za oszustwo imigracyjne. Była skazana na dożywocie w Izraelu za udział w dwóch zamachach terrorystycznych w Jerozolimie w 1969 r., w jednym z nich zginęło dwoje ludzi, oraz członkowstwo w nielegalnej organizacji, Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny (LFWP). Spędziła 10 lat w więzieniu zanim została uwolniona w ramach wymiany więźniów z LFWP w 1980 r. […] Odeh została skazana za oszustwo imigracyjne 10 listopada 2014 r. w sądzie federalnym w Detroit, Michigan za ukrycie aresztowania, skazania i uwięzienia za zamachy bombowe w 1969 r.”.


Profesor William A. Jacobson przedstawił wyczerpujący opis tej sprawy na blogu Legal Insurrection; szczególnie pożyteczny w tym kontekście jest post napisany rok temu, który naświetla “Odrażającą deifikację Rasmei Odeh” przez antyizraelskich aktywistów w USA. W poście Jacobson obala twierdzenia, że Odeh jest niewinna zarzutów o udział w zamachu terrorystycznym i morderstwo i naświetla wysiłki przekształcenia Odeh w symbol “jako część nieustających starań aktywistów antyizraelskich do kooptowania i porwania ruchu Black Lives Matters”.


Słusznie – co mogłoby być bardziej postępowe niż przekonanie aktywistów Black Lives Matter (BLM), że życie żydowskie nie liczy się i dlatego skazana terrorystka, która zamordowała dwóch młodych Izraelczyków, powinna być jedną z ich bohaterek?


Wydaje się, że Linda Sarsour w pełni popiera to stanowisko.


Nie było więc zaskoczeniem, że Sarsour po prostu zbyła niedawne protesty w sprawie włączenia bigoteryjnych poglądów antyizraelskich do nowo opublikowanej platform BLM. Dla Sarsour fałszywe oskarżenie Izraela o dokonywanie ludobójstwa warte jest utraty tak ważnego sojusznika, jak Anti-Defamation League (ADL). A więc Sarsour zwróciła się do Twittera i oświadczyła: “Jeśli ADL stawia warunki, w których określa się, które czarne życie liczy się i kiedy liczy się, to ich poparcie nie jest potrzebne”. Oczywiście, ADL nie postawiła warunków “które czarne życie liczy się i kiedy liczy się”, ADL po prostu nie chciała popierać ruchu, który wydaje się zdecydowany na powtórzenie XXI-wiecznej wersji sloganu nazistowskiego: „Żydzi są naszym nieszczęściem”.   


Jeśli istnieje jedna stała cecha w długiej historii antysemityzmu, to jest nią koncepcja, że cokolwiek widzisz jako swój największy problem, jest to w jakiś sposób winą Żydów. Dzisiaj jest to winą jedynego państwa żydowskiego.

 

I wydaje się, że dla ludzi “postępowych”, takich jak Sarsour, czarne życie liczy się najbardziej, kiedy w jakiś sposób może być zmanipulowane do uznania morderczej terrorystki palestyńskiej za swoją bohaterkę, oskarżając równocześnie Izrael o ludobójstwo i inne okrucieństwa , wszystko w służbie postępowej sprawy palestyńskiej.

  

Dear Linda Sarsour: What’s progressive about Palestine?

29 sierpnia 2016

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska



Petra Marquardt-Bigman

Mieszka w Izraelu, wychowała się w Niemczech, pochodzi z rodziny niemieckich uchodźców z terenów dzisiejszej Polski, studiowała w USA, gdzie obroniła pracę doktorską o amerykańskim wywiadzie w nazistowskich Niemczech, prowadzi blog "The Warped Mirror".


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj






Brunatna fala

Znalezionych 982 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Raport nazywa traktowanie chrześcijańskich dziewcząt i kobiet w muzułmańskich krajach “katastrofą praw człowieka”   Spencer   2021-12-03
Antysyjonizm i antysemityzm nie robią niczego, by pomóc Palestyńczykom   Regev   2021-11-29
Sunnicki Hamas i szyicki Iran: braterska więź w terrorze pod hasłem “śmierć Izraelowi”   Fitzgerald   2021-11-27
Terrorysta, który rozbija wszystkie stereotypy o terrorystach   Flatow   2021-11-23
Unia Europejska nadal nie wpisuje całego Hezbollahu na listę organizacji terrorystycznych   Fitzgerald   2021-11-22
Czy termin “nakba” jest antysemicki?     2021-11-21
“Od Rzeki do Morza”: Hamas wyjaśnia, czego chcą brytyjscy studenci   Kemp   2021-11-16
Jak Palestyńczycy ukradli cierpienia, no cóż, właściwie wszystkim   Collier   2021-11-14
Terroryści „palestyńskiego” dżihadu dostają więcej niż zarabiają lekarze i nauczyciele   Greenfield   2021-11-11
EU @eu_eeas ciągle mówi o nieistniejących “granicach sprzed 1967”, skoro explicite nigdy nie miały one być granicami?     2021-11-10
Odciąć finansowanie NGO powiązanych z terroryzmem   Eid   2021-11-07
Palestyńscy więźniowie, o których nikt nie mówi   Toameh   2021-11-06
Niemka skazana za zbrodnie ISIS   Frantzman   2021-11-02
Terroryzm jako palestyńska kultura   Marcus   2021-11-02
Dlaczego Palestyńczycy nie mogą zawrzeć pokoju z Izraelem   Toameh   2021-10-29
Czy Trzecia Konwencja Genewska stosuje się do palestyńskich terrorystów aresztowanych przez Izrael?    Hirsch   2021-10-28
Łajdackie porwanie “praw człowieka” leży u samego sedna kontrowersji wokół NGO   Tobin   2021-10-27
Protest, bo terrorystce odmówiono platformy   Fitzgerald   2021-10-26
Hamas jest beneficjentem dyplomacji bazującej na urojeniach   Glick   2021-10-24
Między bojkotami a rękawicą rzuconą przez Gazę   Collins   2021-10-22
Okropna prawda o irlandzkim antysemityzmie   Collier   2021-10-19
Oszukańcze sztuczki UNRWA, by wyciszyć słowa prawdy   Blum   2021-10-15
Próbowali spalić Żydów żywcem. Znowu   Flatow   2021-10-12
Prawdziwi palestyńscy “bohaterzy”: terroryści   Tawil   2021-10-10
“Obietnica Życia Przyszłego” – Palestyna po  “zniknięciu” Izraela     2021-10-09
Iran z bronią jądrową jest bardziej niebezpieczny niż Korea Północna   Rafizadeh   2021-10-07
Premier Autonomii Palestyńskiej“Izrael musi zginąć demograficznie”     2021-10-06
Przemówienie Abbasa w ONZ wyjaśnia, dlaczego nie jest on partnerem do pokoju   Hirsch   2021-10-05
Czy terroryści będą szkoleni za pieniądze zachodnich podatników?   Greenfield   2021-09-26
“Obchody” 20. rocznicy festiwalu nienawiści ONZ w Durbanie   Steinberg   2021-09-21
Artykuł w „Independent” z akrobatyką, żeby uniknąć słowa Hamas   Levick   2021-09-20
Taliban i antysemityzm ukryty w międzynarodowych stosunkach   Frantzman   2021-09-18
Izrael próbuje złagodzić problemy Palestyńczyków w Gazie i na Zachodnim Brzegu, w zamian otrzymuje zniewagi   Fitzgerald   2021-09-14
Najbardziej poszukiwany terrorysta ministrem bezpieki   Ahmad   2021-09-14
Pamięć i nauki z zamachu 9/11   Collins   2021-09-11
Islamski ekstremizm w Wielkiej Brytanii jest coraz pewniejszy siebie   Collier   2021-09-10
Administracja Bidena daje mułłom w Iranie kolejne zwycięstwo: przejęcie władzy przez talibów   Rafizadeh   2021-09-03
Terroryzm: różne miejsca, różne zdjęcia   Collins   2021-09-01
Chiny: Tajwan nie powinien polegać na poparciu USA     2021-08-31
Arabowie: Biden przywraca do życia ekstremizm i terroryzm   Toameh   2021-08-31
Najnowszy antyizraelski raport HRW     2021-08-28
Niech się palą izraelskie drzewa. Jewish Voice for Peace, antyizraelska grupa, kibicuje jerozolimskim pożarom   Abdul-Hussain   2021-08-27
Wznowiona “obietnica” Iranu dla Palestyńczyków   Toameh   2021-08-25
Zachodnia dyplomacja: błaganie terrorystów   Meotti   2021-08-24
Liban i jego tykające bomby   Taheri   2021-08-24
Czy Zachód może być uczciwy w sprawie islamistycznego zagrożenia?   Tobin   2021-08-23
Z amerykańskiego upokorzenia wyłoni się nowy porządek świata   Ahmed   2021-08-18
Niemcy wydadzą 41 milionów dolarów, żeby “odkryć” przyczyny dzisiejszego antysemityzmu   Fitzgerald   2021-08-18
“Naród irański nie zrezygnuje z islamu z powodu braków wody”     2021-08-14
A Kartagina musi być zburzona…   Koraszewski   2021-08-12
Zniszczenia w Gazie, o których wam nie powiedziano, bo nie pasują do antyizraelskiej narracji   von Koningsveld   2021-08-10
Walka z zarazą z Durbanu   Kemp   2021-08-08
Liban atakuje Izrael, Liban krzyczy „agresja”   Abdul-Hussain   2021-08-07
Atak terrorystyczny na Speakers Corner był nożem wbitym w brytyjską demokrację   Collier   2021-08-06
Kiedy nie ma udziału Izraela znika zainteresowanie losem Palestyńczyków     2021-08-04
Hamas chełpi się mordowaniem żydowskich dzieci 20 lat temu w pizzerii Sbarro     2021-08-03
Marksistowskie poparcie dla palestyńskiego terroryzmu prowadzi do nienawiści do Żydów na całym Zachodzie   Milliere   2021-08-01
Świat reaguje na Izrael z arogancją i hipokryzją   Darshan-Leitner   2021-07-31
ONZ ustanawia stałą izraelożerczą komisję dochodzeniową pod przewodnictwem znanej z nienawiści do Izraela apologetki antysemityzmu Navi Pillay     2021-07-30
W Iranie Najwyższy Przywódca jest zaniepokojony   Fitzgerald   2021-07-28
Dziennikarka BBC wyrzucona za tweet “Hitler miał rację”   Fitzgerald   2021-07-25
Szwecja: Imam potępia szwedzką flagę, wzywa muzułmanów do “miażdżenia i rozbijania głów Żydów”   Spencer   2021-07-24
Biden i mułłowie: "Karmienie krokodyla"   Rafizadeh   2021-07-24
Specjalny Sprawozdawca Rady Praw Człowieka ONZ ogłasza, że izraelskie osiedla są „zbrodnią wojenną”. Dlaczego jest w błędzie?   Fitzgerald   2021-07-21
Jak palestyńscy przywódcy oszukują Amerykanów   Tawil   2021-07-20
Morale i kwestia wyjścia Ameryki z Afganistanu   Koraszewski   2021-07-19
Opieka medyczna Izraela nad przywódcami Hamasu i AP, a podwójne standardy CUNY   Fitzgerald   2021-07-19
Denazyfikacja Bliskiego Wschodu wymaga ponownej denzyfikacji Niemiec   Pickles   2021-07-18
Amnezja wysepkowa jest super   Honig   2021-07-16
Dyktator Białorusi: „Świat płaszczy się przed Żydami”   Fitzgerald   2021-07-16
Jak izraelożercy stali się wpływowi   Rosenthal   2021-07-13
Pod uwagę amerykańskim uczelniom, których partnerem jest Uniwersytet Al Kuds   Flatow   2021-07-11
Dzieci Palestyny poświęcą swoją krew i swoje ciała     2021-07-10
Czy Palestyńczycy potępią mufiego Hussainiego i Hitlera?   Abdul-Hussain   2021-07-09
Administracja Bidena: nagradzanie morderczego reżimu Iranu?   Rafizadeh   2021-07-07
Uwagi na marginesie 50. rocznicy ukończenia studiów   Landes   2021-07-07
Dlaczego życie czarnych chrześcijan zupełnie się nie liczy?   Ibrahim   2021-07-06
Czy IDF jest bezradna?   Bard   2021-07-05
Prawo powrotu w stare koleiny   Koraszewski   2021-07-04
Letnie obozy palestyńskiego dżihadu   Toameh   2021-07-02
Najbardziej niebezpieczni terroryści świata   Patrikarakos   2021-06-30
Artykuł Human Rights Watch o antysemityzmie ZACHĘCA do lewicowego antysemityzmu     2021-06-29
Krótka historia długiej nienawiści   Rosenthal   2021-06-28
Stany Zjednoczone wspierają palestyńskie naruszenia praw człowieka.   Toameh   2021-06-26
Palestyńska kultura przemocy   Bard   2021-06-25
Ewolucja, dzieci i mordercy   Koraszewski   2021-06-23
Zatruty owoc ustępstw wobec irańskich mułłów   Toameh   2021-06-22
Na nieludzkiej ziemi   Koraszewski   2021-06-21
Przez całą historię Żydzi musieli z czegoś rezygnować, by uzyskać akceptację – tym razem jest to Izrael   Amos   2021-06-20
Wiadomości z Iranu, zarówno te głupie, jak i te złowrogie   Fitzgerald   2021-06-19
Gaza, Sky News i marsz islamistów na Londyn   Collier   2021-06-19
Dziennikarstwo z własnym samobójczym celem   Landes   2021-06-18
Tylko Palestyńczycy mogą być ofiarami   Abdul-Hussain   2021-06-17
Z Bagdadu do Gazy: dzisiejszy konflikt jest zakorzeniony w ideologii ery nazistowskiej   Julius   2021-06-16
“TIMES” propaguje demonizację Izraela przez BLMAdam Levick   Levick   2021-06-15
Multikulturowi wielbiciele Hitlera   Greenfield   2021-06-14
Jak międzynarodowa społeczność starała się stworzyć niekończącą się wojnę izraelsko-palestyńską   Frantzman   2021-06-13
Administracja Bidena nagradza terrorystów: Abbasa i Hamas   Tawil   2021-06-11
Budząca mdłości zachodnia “postprawda” na temat wojny Gazy z Izraelem   Bekdil   2021-06-10
Policzmy dokładnie ofiary w Gazie   Rosenthal   2021-06-09

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznego



Obietnica



Pytanie bez odpowiedzi



Bohaterzy chińskiego narodu



Naukowcy Unii Europejskiej



Teoria Rasy



Przekupieni



Heretycki impuls



Nie klanial



Cervantes



Wojaki Chrystusa



 Palestyńskie weto



Wzmacnianie układu odpornościowego



Wykluczenie Tajwanu z WHO



Drzazgę źle się czyta



Sześć lat



Pochodzenie



Papież Franciszek



Schadenfreude



Pseudonaukowa histeria...


Panstwo etc



Biły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,



Radykalne poglądy polityczne


Einstein



Socjologia



Allah stworzyl



Uprzednie doświadczenie



Żydowski exodus



PRL Chrystusem narodów



Odrastające głowy hydry nazizmu



Homeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk