Prawda

Sobota, 27 lutego 2021 - 10:35

« Poprzedni Następny »


Czy Rada Praw Człowieka ONZ stała się potworem Frankensteina?


Hillel C. Neuer 2016-05-27

Villa Diodati
Villa Diodati

Siedemdziesiąt lat temu, w następstwie nazistowskich potworności, Eleanor Roosevelt i francuski filozof prawa René Cassin zorganizowali pierwsze spotkanie Komisji Praw Człowieka ONZ. Założyciele mieli marzenie: potwierdzenie zasad godności ludzkiej i gwarantowanie wszystkim podstawowych swobód.

Z czasem, w odróżnieniu od zapierającego dech w piersiach piękna otoczenia siedziby Komisji nad brzegiem Jeziora Genewskiego, sprawy przybrały brzydki obrót. Dyktatury  uprowadziły tę światową instytucję. W 2003 r. na przewodniczącego wybrano przedstawiciela morderczego reżimu Muammara Kaddafiego.


To była ostatni kropla, która skłoniła sekretarza generalnego ONZ do wezwania, by zlikwidować tę komisję, o której powiedział, że nęka ją “polityzacja”, “selektywność” i “brak wiarygodności” – które “rzucają cień na reputację systemu Narodów Zjednoczonych jako całości”.

 

Z inicjatywy Kofi Annana w czerwcu 2006 r. ONZ zastąpiła ją Radą Praw Człowieka, obiecując zreformowany organ składający się z członków rzeczywiście oddanych prawom człowieka, który będzie zajmował się najpoważniejszymi na świecie wypadkami łamania praw człowieka.

 

Przed obchodami dziesięciolecia Rady w przyszłym miesiącu pytamy: czy ten nowy organ spełnia obietnice reformy?

 

Rozważmy jego dokonania w kwestii poważnych wypadków łamania praw człowieka. Przez 50 sesji potępiono tylko 14 z 193 krajów – mniej nawet niż liczy ta zdyskredytowana Komisja.

 

Większość państw, które dokonują najgorszych wykroczeń, cieszy się bezkarnością. W Chinach 1,3 miliarda ludzie nie ma wolności słowa, zgromadzeń i wyznania. Tybetańczycy poddani są torturom. Reakcja Rady? Milczenie. Co więcej, z pogwałceniem kryteriów zagwarantowanych w statucie Rady z 2006 r. Chiny zostały wybrane na jej członka.


W Rosji dysydenci są nękani, aresztowani, a nawet zabijani. Reżim Władimira Putina rozpoczyna krwawe wojny, najeżdża na Ukrainę, połyka Krym. Reakcja Rady? Milczenie. Co więcej: także Rosja zostaje wybrana na członka Rady.


W Arabii Saudyjskiej kobiety są podporządkowane mężczyznom i liczba dekapitacji jest rekordowa. Reakcja Rady? Milczenie. Niedawna próba dochodzenia w sprawie nalotów dywanowych Arabii Saudyjskiej na cywilów jemeńskich zostaje ukrócona. Co więcej: także Arabia Saudyjska zostaje wybrana na członka Rady.


A wobec informacji o torturach w Algierii, przymusowej pracy dzieci w Kongo, o atakach na dysydentów na Kubie, maltretowaniu robotników cudzoziemskich w Katarze, internowaniu incommunicado w Zjednoczonych Emiratach Arabskich,  uwięzieniu burmistrza Caracas, Antonio Ledezmy i innych przywódców demokratycznych w Wenezueli, i arbitralnych aresztowaniach w Wietnamie, co przez te dziesięć lat zrobiła Rada, by bronić ofiary?


Absolutnie nic. Wręcz przeciwnie: ONZ wybrała wszystkich winnych tych pogwałceń na członków Rady. Z krajami niedemokratycznymi, stanowiącymi 62%, obecny zestaw członków Rady jest jak dotąd najgorszy. 


Obrońcy Rady powołują się na mechanizm Powszechnego Okresowego Przeglądu Praw Człowieka, który rzekomo bada każdy kraj. Niemniej tymi, którzy wykonują te badania, są kraje, które same notorycznie łamią prawa człowieka. Chiny chwalą Arabię Saudyjską za respektowanie wolności wyznania, a następnego dnia Arabia Saudyjska chwali Chiny za respektowanie praw mniejszości.


W przeciwieństwie do tego popatrzmy, gdzie ten organ 47 narodów jest szczególnie aktywny. Patologiczna obsesja Rady z demonizowaniem Izraelczyków i odmawianiem im praw człowieka nigdy nie była gorsza niż teraz. Rada przyjęła 67 rezolucji potępiających Izrael – o sześć więcej niż dla całej reszty świata.


Teksty dotyczące Izraela są bezgranicznie przesiąknięte praktyką pomijania jakichkolwiek faktów, które mogłyby zapewnić minimum równowagi. Jeśli bowiem coś ma być przedstawione jako zło, a na każdym posiedzeniu Rady jest to jedyny cel specjalnego punktu porządku dnia poświęconego krytyce Izraela, nie można o nim nigdy powiedzieć niczego dobrego.


Komisje dochodzeniowe Rady, takie jak ta, która wyprodukowała Raport Goldstone’a, poddają Izrael miażdżącej krytyce, uniewinniając równocześnie Hamas. Rozpoczęły tym nową erę, w której to grupa terrorystyczna zaczęła polegać na Radzie jako na skutecznym narzędziu osiągania swoich morderczych celów.


ONZ praktycznie daje zachętę Hamasowi do prowadzenia ataków rakietowych przeciwko cywilom izraelskim, narażając własnych cywilów na niebezpieczeństwo.


Teraz zaś Rada ustanowiła – bez żadnych podstaw prawnych – czarną listą ONZ firm izraelskich, które działają po obu stronach Zielonej Linii. Przez prowadzenie kampanii bojkotu Izraela ten organ światowy stara się zdusić życie gospodarcze obywateli izraelskich.


Spójrzmy na koniec na ekspertów mianowanych przez Radę. Wielu z nich wykonuje ważne zadania. Ale aż nazbyt wielu to wilki w owczej skórze, wybrani przez dyktatorów, żeby wykonywali ich polecenia w imię praw człowieka.

• W 2008 r. mianowali Richarda Falka, który głosi teorię spiskową w sprawie 9/11 i popiera Hamas.

• W 2013 r. ponownie wybrali Jeana Zieglera, współzałożyciela Nagrody Praw Człowieka Muammara Kaddafiego, którą przyznano Hugo Chavezowi, Louisowi Farrakhanowi i negacjoniście Holocaustu Rogerowi Garaudy.

• W 2015 r. Rada uczyniła Idrissa Jazairy’ego ekspertem praw człowieka – mimo że, jako były ambasador Algierii, był on tym, który prowadził agresywną kampanię krajów niedemokratycznych, by zakneblować oenzetowskich ekspertów praw.  


Kto wybiera tę galerię zbirów? W zeszłym roku przewodniczącym panelu Rady, który zestawia listę kandydatów, był przedstawiciel Arabii Saudyjskiej, Faisal bin Hassan Trad.


Właściwie niebawem będziemy mieli jeszcze jedna rocznicę. W przyszłym miesiącu Genewa będzie obchodzić 200 lat, od kiedy Mary Shelley i jej mąż, wielki poeta romantyczny, dołączyli do Lorda Byrona i grupki innych w Villa Diodati, wśród pięknych wzgórz miasta, Cologny, tuż nad jeziorem.


W zimny i ciemny wieczór czerwcowy 1816 r., przy szalejącej burzy, grzmotach i błyskawicach, opowiadali sobie historie o duchach. Mary Shelley miała potem koszmarny sen, który następnie opublikowała jako historię idealistycznego studenta, który próbował stworzyć życie, tylko po to, by przerazić się rezultatem – historię Frankensteina.


Kiedy przechodzę obok Villa Diodati i patrzę przez Jezioro Genewskie na majestatyczny budynek ONZ, w którym mieści się Rada, nie mogę nie zastanawiać się: gdyby Eleanor Roosevelt i René Cassin byli dzisiaj żywi i zobaczyli organ, który groteskowo legitymizuje morderców, dyktatorów i antysemitów, czy nie wzbudziłoby w nich odrazy to, co stało się z ich dziełem?


Czy nie doszliby do wniosku, że dzisiejsza Rada Praw Człowieka stała się potworem Frankensteina, a ich marzenie zamieniło się w koszmar? 


Na podstawie  
zeznania przed amerykańskim Kongresem złożonego w tym tygodniu  przez Hillela Neuera, dyrektora UN Watch w Genewie.   


Has the UN Human Rights Council become Frankenstein?

Jerusalem Post, 19 maja 2016

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaHillel Neuer

Kanadyjski prawnik, przewodniczący UN Watch.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 829 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Pokolenie oszukanych, którzy popierają BDS   Kemp   2021-02-27
Czy Joe zapomniał Józefa?   Rosenthal   2021-02-18
Gwałcone i mordowane: chrześcijańskie dziewczęta w Pakistanie   Ibrahim   2021-02-16
Rola Iranu w Jemenie: chwiejność USA i UE   Rafizadeh   2021-02-11
Ludobójczy antyizraelizm: tykająca bomba zegarowaJak i dlaczego Zachód zasnął, kiedy islamizm rozprzestrzenił się 20 lat temu   i Richard Landes   2021-02-09
Amerykański pisarz ogląda Europę   Koraszewski   2021-02-04
Nie, to nie jest paranoja   Rosenthal   2021-02-04
“Szczepionkowy Apartheid” – jawne oszczerstwo, ale zbyt dobre, by mu się oprzeć   Pickles   2021-01-31
Religijna transformacja francuskich szkół   Meotti   2021-01-30
Przemilczana ale rozpowszechniona inwersja Holokaustu     2021-01-28
Walka B’Tselem o zdobycie jakiegoś znaczenia trwa, by zakończyć się porażką   Amos   2021-01-27
BDS jest zagrożeniem dla całego wolnego świata   Landes   2021-01-23
Media: Izrael musi być oczerniany za swój bijący światowy rekord program szczepień   Kemp   2021-01-20
Ataki mediów na Izrael są dobrane do potrzeb chwili   Amos   2021-01-19
Turcja: Turcy czczą sympatyka nazizmu   Bulut   2021-01-16
Szczepienia i odwieczna plaga   Collins   2021-01-12
„Guardian” znowu rozpowszechnia kłamstwo o „izraelskim apartheidzie”   Levick   2021-01-11
Pora, by świat położył kres globalnej sieci przestępczości i korupcji Hezbollahu i Iranu   Alamuddin   2021-01-09
Administracja Bidena i “Wojna o prawo powrotu”   Rosenthal   2020-12-29
Dżihad w Boże Narodzenie: "Zimno zabijaj ich z nienawiścią i wściekłością"   Kemp   2020-12-25
Turcja zapowiada powrót Turków     2020-12-24
AP: Cały Izrael jest “naszą ziemią, Palestyną”; wszyscy Izraelczycy są osadnikami;  koniec Izraela jest pewny   Zilberdik   2020-12-24
Palestyńskie podżeganie przeciwko izraelskim dziennikarzom   Tawil   2020-12-17
Czy Teheran buduje “kuchnię diabła”?   Taheri   2020-12-12
Magazyn “Time” opublikował stronniczy, popierający BDS artykuł, który udaje, że jest obiektywny     2020-12-11
Zagrzebane w relacjach “Guardiana” o śmierci szefa programu nuklearnego Iranu: wezwania Teheranu do zniszczenia Izraela   Levick   2020-12-05
Premier AP, Shtajjeh, broni polityki “płaca za mordowanie”   Fitzgerald   2020-11-29
Mordercza wojna o zdrowie moralne   Koraszewski   2020-11-27
Ciekawy opis antysemityzmu z 1944 roku dokładnie opisuje antysyjonizm     2020-11-27
Dlaczego Bractwo Muzułmańskie wylazło z nory   Toameh   2020-11-22
Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14
Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23
Balony z Gazy – problem wybuchającego terroru   Lipman   2020-02-22

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk