Prawda

Środa, 24 lutego 2021 - 18:27

« Poprzedni Następny »


Czy będzie międzynarodowe dochodzenie dla Afrin


Seth J. Frantzman 2018-05-27

Warto obejrzeć krótki film z apelem policji tureckiej stacjonującej w Syrii https://www.facebook.com/142006716495349/videos/169170017112352/UzpfSTE0NTI1ODc3MzQ6MTAyMTUxMDYyNTYxNTcxMDg/ .
Warto obejrzeć krótki film z apelem policji tureckiej stacjonującej w Syrii https://www.facebook.com/142006716495349/videos/169170017112352/UzpfSTE0NTI1ODc3MzQ6MTAyMTUxMDYyNTYxNTcxMDg/ .

W połowie marca, po dwóch miesiącach walk, armia turecka i syryjscy rebelianci zajęli centrum miasta Afrin w głównie kurdyjskim regionie północnozachodniej Syrii. Od tego czasu powtarzają się twierdzenia, że na tym terenie dokonuje się zmiany demograficznej z syryjskimi Arabami uciekającymi z innych części Syrii i osiedlanymi na terenach, z których Kurdowie uciekli podczas walk. Pełen obraz z Afrin teraz, dwa miesiące po ustaniu walk, jest jednak niejasny, ponieważ międzynarodowe organizacje i grupy praw człowieka nie wykonały swojego obowiązku zażądania dostępu do tego terenu i poszukania odpowiedzi.

Turcja rozpoczęła operację w Afrin w styczniu, twierdząc, że kurdyjskie Powszechne Jednostki Obrony (YPG), które kontrolowały ten teren od wczesnych dni syryjskiej wojny domowej, są „terrorystami” związanymi z Kurdyjską Partią Pracy. Jest tu jednak znacznie więcej niż wojna członka NATO, Turcji, z terrorystami. Na początku marca VOA donosił, że „polityczne kierownictwo Turcji mówi, że wraz ze zwycięstwem w tej operacji setki tysięcy syryjskich uchodźców można będzie posłać do Afrin”. 24 stycznia turecki prezydent wspomniał o tym celu, mówiąc: „nie jesteśmy w stanie gościć 3,5 miliona uchodźców na zawsze” i twierdził, że „rozwiążemy sprawę Afrin, rozwiążemy Idlib i pomożemy naszym uchodźczym braciom i siostrom powrócić do ich kraju”.


Dla zrozumienia skomplikowanej dynamiki tego, co zdarzyło się w Afrin, musimy zrozumieć szerszą sytuację w Syrii. We wschodniej Syrii Stany Zjednoczone weszły w partnerstwo z Syryjskimi Siłami Demokratycznymi (SDF), których częścią jest YPG. W styczniu USA wydawały się sugerować, że będą szkolić dziesiątki tysięcy żołnierzy SDF. To oburzyło Ankarę, która twierdziła, że USA współpracują z YPG, o których Ankara twierdzi, że są terrorystami. Turcja nie mogła zrobić niczego, by przeciwstawić się USA we wschodniej Syrii, ale w Afrin zawsze szukała pretekstu, by wypchnąć YPG z kurdyjskiego obszaru. Tak więc operacja przeciwko Afrin była bezpośrednim rezultatem starań o wysłanie komunikatu dla USA we wschodniej Syrii.

Rosja wydaje się sprzeciwiać tureckiej kontroli nad Afrin, ale równocześnie Rosja i reżim syryjski zgodzili się nie przeciwstawiać ofensywie i powstrzymać przed używaniem obrony powietrznej przeciwko tureckim samolotom atakującym Afrin. Powodem jest to, że reżim syryjski założył oblężenie syryjskich rebeliantów w pobliżu Damaszku i chciał umowy, żeby wysłać ich na północ do Idlib i Afrin. Tak więc Kurdowie w Afrin byli ofiarami szerszych umów i planów między Moskwą, Damaszkiem, Waszyngtonem i Ankarą. Mimo że Waszyngton zwracał się do Turków o ograniczenie operacji w Afrin, USA i rządy zachodnie nie zrobiły nic, co sugerowałoby, że powinni  być międzynarodowi obserwatorzy w Afrin, którzy ustaliliby, co się tam dzieje. Te same rządy, które tak pospiesznie wysyłają międzynarodowe zespoły do Gazy, Hebronu i innych miejsc, całkowicie nieodpowiedzialnie odmówiły zrobienia tego dla Afrin.   

W pierwszych dniach po zakończeniu ofensywy w marcu, Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka powiedziało, że 250 tysięcy cywilów uciekło z Afrin. Humanitarna agenda ONZ powiedziała, że 167 tysięcy ludzi zostało wysiedlonych z Afrin. Tuż po zakończeniu ofensywy inni wysiedleni ludzie z Syrii zostali posłani do Afrin z obszarów wokół Damaszku.   Jednostka Koordynowania Pomocy, syryjska NGO, która skupia się na pomocy Syryjczykom, opublikowała raport w maju opisując szczegółowo przymusowe wysiedlenia z regionu wschodniej Ghouta i Kalmun. Pokazała dwie mapy z wyliczeniami na temat tysięcy rodzin głównie syryjskich Arabów przewożonych autobusami z Ghouta do Afrin.

Dla kurdyjskich działaczy reprezentuje to zmianę demograficzną, celową próbę zmienienia Afrin i osiedlenia Arabów w miejsce Kurdów. Raport w „Rudaw” informuje, że „130 tysięcy ludzi osiedlają w Afrin siły tureckie i Wolnej Armii Syryjskiej”. Syryjscy rebelianci i Turcy twierdzą, że nie jest to zmiana demograficzna, a jedynie dostarczanie schronienia dla ludzi uciekających z innych części Syrii. Od kiedy rozpoczął się konflikt w Syrii, ponad sześć milionów ludzi stało się uchodźcami wewnętrznymi w Syrii, a dalsze pięć milionów uchodźcami za granicami Syrii. Afrin nie jest też jedynym terenem, co do którego istnieją oskarżenia o zmianę demograficzną. To samo oskarżenie wysunięto przeciwko Asadowi za przesiedlanie szyitów tam, gdzie kiedyś mieszkali sunnici oraz przeciwko SDF we wschodniej Syrii, oskarżając ich o wysiedlanie Arabów na terenach wyzwolonych spod władzy Państwa Islamskiego.  

Szerszą sprawą jest to, że społeczność międzynarodowa żałośnie zawiodła w Syrii. Nie zrobiła niemal niczego, by zbadać łamanie praw człowieka. Zaledwie kilka dni po zabiciu przez siły izraelskie 60 ludzi w starciach na granicy z Gazą, Rada Praw Człowieka ONZ ustanowiła dochodzenie w tej sprawie. Syryjski reżim zabił stokrotnie więcej ludzi i nie ma żadnego nowego dochodzenia ze strony Rady Praw Człowieka, nie mówiąc już o 100 dochodzeniach.  Istnieje stara Niezależna Międzynarodowa Komisja Dochodzeniowa z 2011 r. powołana przez Radę Praw Człowieka, ale wydaje się, że niczego nie robi.

Od marca z Afrin przychodzą liczne oskarżenia o łamanie praw cywilów. Według raportu Ruchu Społeczeństwa Demokratycznego TEV-DEM, w połowie maja we wsi Selure zgwałcono i torturowano kobietę, inna kobieta w okręgu Szije była torturowana, a we wsi  Mabat’s Sitka porwano dwie kobiety. Jazydzki mężczyzna, członek grupy mniejszościowej obranej za cel przez ISIS w Iraku w 2014 r., został znaleziony zamordowany w Afrin.

Organizacja Human Rights Watch napisała 8 kwietnia, że „stowarzyszone z Turkami grupy rabują i niszczą dobytek ludzi” i powiedzieli, że cywile, którzy uciekli, są pozostawieni własnemu losowi. Powiedziała też, że śmierć cywilów podczas tureckiej ofensywy mogła być „sprzeczna z prawem”. Udokumentowała śmierć 26 cywilów w styczniu 2018 r. Amnesty International w marcowym raporcie także wyliczyła Afrin jako jeden z wielu przykładów  porażki społeczności międzynarodowej. „W Afrin setki Kurdów syryjskich zostało zmuszonych do ucieczki przed atakami tureckiego rządu i zbrojnych grup opozycyjnych, zdecydowanych na zdobycie miasta”.

Na spotkaniu Rady Praw Człowieka w marcu 2018 r. Paulo Sergio Pinheiro, przewodniczący Niezależnej Komisji Dochodzeniowej, powiedział „pozostajemy zaniepokojeni eskalacją przemocy w Afrin”. Zeid Ra’ad al-Hussein, Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka, powiedział na początku marca, że w Afrin „ofensywa Turcji także zagraża dużej liczbie cywilów”. Dziwna rzecz, reżim syryjski, który popełnia zbrodnie przeciwko ludzkości, mówił o Afrin w ONZ. 13 marca twierdził, że „barbarzyńska agresja turecka w Afrin doprowadziła do wysiedlenia tysięcy” i „właściwie pozostała pominięta przez Komisję Dochodzeniową”.

Gdzie jest dyskusja społeczności międzynarodowej o Afrin? Turcja jest członkiem NATO i demokracją więc powinno się od niej wymagać najwyższych standardów zachowania w Syrii. Niemniej, zamiast tego, jest fetowana na spotkaniach w Wielkiej Brytanii, gdzie premier Theresa May potępiła „kurdyjski terroryzm”. Wygląda na to, że otrzymała dane do swojego wystąpienia od najbardziej prawicowego skrzydła antykurdyjskich rasistów i przekazała je zamiast upomnieć się o wartości związane z międzynarodowymi normami, takimi jak obrona cywilów i grup słabych w narażonych miejscach, takich jak Afrin.

Społeczność międzynarodowa raz za razem zawodziła w zapobieganiu ludobójstwu i łamaniu praw człowieka, nie można więc od niej oczekiwać zbyt wiele. Ale przynajmniej te kraje powinny wezwać do monitorowania Afrin i innych terenów w Syrii. Dlaczego nie ma tam ludzi monitorujących sytuację i zapewniających, że nie dzieją się tam czystki etniczne, zmiany demograficzne i maltretowanie cywilów? Dlaczego nie mają tam dostępu zespoły, które zapewniłyby swobodę poruszania się i prawa mniejszości, takich jak Jazydzi? 

Wiele innych grup ma dostęp do Afrin. Turecki Urząd d.s. Katastrof i Sytuacji Kryzysowych (AFAD) ustawił 1 maja 200 namiotów dla ludzi uciekających zGhouta. Jeśli AFAD może swobodnie wwozić namioty do Afrin, to międzynarodowi obserwatorzy mogą także tam się udać. Dwa miesiące po zakończeniu walk w marcu doprawdy jest pora, by grupy praw człowieka i międzynarodowe organizacje zażądały dostępu.  


An International Investigation for Afrin

Jerusalem Post, 21 maja 2018

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska
Seth J. Frantzman


Publicysta “Jerusalem Post”. Zajmował się badaniami nad historią ziemi świętej, historią Beduinów i arabskich chrześcijan, historią Jerozolimy, prowadził również wykłady w zakresie kultury amerykańskiej. Urodzony w Stanach Zjednoczonych w rodzinie farmerskiej, studiował w USA i we Włoszech, zajmował się handlem nieruchomościami, doktoryzował się na  Hebrew University w Jerozolimie.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 828 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czy Joe zapomniał Józefa?   Rosenthal   2021-02-18
Gwałcone i mordowane: chrześcijańskie dziewczęta w Pakistanie   Ibrahim   2021-02-16
Rola Iranu w Jemenie: chwiejność USA i UE   Rafizadeh   2021-02-11
Ludobójczy antyizraelizm: tykająca bomba zegarowaJak i dlaczego Zachód zasnął, kiedy islamizm rozprzestrzenił się 20 lat temu   i Richard Landes   2021-02-09
Amerykański pisarz ogląda Europę   Koraszewski   2021-02-04
Nie, to nie jest paranoja   Rosenthal   2021-02-04
“Szczepionkowy Apartheid” – jawne oszczerstwo, ale zbyt dobre, by mu się oprzeć   Pickles   2021-01-31
Religijna transformacja francuskich szkół   Meotti   2021-01-30
Przemilczana ale rozpowszechniona inwersja Holokaustu     2021-01-28
Walka B’Tselem o zdobycie jakiegoś znaczenia trwa, by zakończyć się porażką   Amos   2021-01-27
BDS jest zagrożeniem dla całego wolnego świata   Landes   2021-01-23
Media: Izrael musi być oczerniany za swój bijący światowy rekord program szczepień   Kemp   2021-01-20
Ataki mediów na Izrael są dobrane do potrzeb chwili   Amos   2021-01-19
Turcja: Turcy czczą sympatyka nazizmu   Bulut   2021-01-16
Szczepienia i odwieczna plaga   Collins   2021-01-12
„Guardian” znowu rozpowszechnia kłamstwo o „izraelskim apartheidzie”   Levick   2021-01-11
Pora, by świat położył kres globalnej sieci przestępczości i korupcji Hezbollahu i Iranu   Alamuddin   2021-01-09
Administracja Bidena i “Wojna o prawo powrotu”   Rosenthal   2020-12-29
Dżihad w Boże Narodzenie: "Zimno zabijaj ich z nienawiścią i wściekłością"   Kemp   2020-12-25
Turcja zapowiada powrót Turków     2020-12-24
AP: Cały Izrael jest “naszą ziemią, Palestyną”; wszyscy Izraelczycy są osadnikami;  koniec Izraela jest pewny   Zilberdik   2020-12-24
Palestyńskie podżeganie przeciwko izraelskim dziennikarzom   Tawil   2020-12-17
Czy Teheran buduje “kuchnię diabła”?   Taheri   2020-12-12
Magazyn “Time” opublikował stronniczy, popierający BDS artykuł, który udaje, że jest obiektywny     2020-12-11
Zagrzebane w relacjach “Guardiana” o śmierci szefa programu nuklearnego Iranu: wezwania Teheranu do zniszczenia Izraela   Levick   2020-12-05
Premier AP, Shtajjeh, broni polityki “płaca za mordowanie”   Fitzgerald   2020-11-29
Mordercza wojna o zdrowie moralne   Koraszewski   2020-11-27
Ciekawy opis antysemityzmu z 1944 roku dokładnie opisuje antysyjonizm     2020-11-27
Dlaczego Bractwo Muzułmańskie wylazło z nory   Toameh   2020-11-22
Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14
Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23
Balony z Gazy – problem wybuchającego terroru   Lipman   2020-02-22
Finansowane przez UE, kierowane przez Palestyńczyków. Kampanie BDS w szatach UE   Collier   2020-02-21

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk