Prawda

Czwartek, 21 lutego 2019 - 20:57

« Poprzedni Następny »


Czy będzie międzynarodowe dochodzenie dla Afrin


Seth J. Frantzman 2018-05-27

Warto obejrzeć krótki film z apelem policji tureckiej stacjonującej w Syrii https://www.facebook.com/142006716495349/videos/169170017112352/UzpfSTE0NTI1ODc3MzQ6MTAyMTUxMDYyNTYxNTcxMDg/ .
Warto obejrzeć krótki film z apelem policji tureckiej stacjonującej w Syrii https://www.facebook.com/142006716495349/videos/169170017112352/UzpfSTE0NTI1ODc3MzQ6MTAyMTUxMDYyNTYxNTcxMDg/ .

W połowie marca, po dwóch miesiącach walk, armia turecka i syryjscy rebelianci zajęli centrum miasta Afrin w głównie kurdyjskim regionie północnozachodniej Syrii. Od tego czasu powtarzają się twierdzenia, że na tym terenie dokonuje się zmiany demograficznej z syryjskimi Arabami uciekającymi z innych części Syrii i osiedlanymi na terenach, z których Kurdowie uciekli podczas walk. Pełen obraz z Afrin teraz, dwa miesiące po ustaniu walk, jest jednak niejasny, ponieważ międzynarodowe organizacje i grupy praw człowieka nie wykonały swojego obowiązku zażądania dostępu do tego terenu i poszukania odpowiedzi.

Turcja rozpoczęła operację w Afrin w styczniu, twierdząc, że kurdyjskie Powszechne Jednostki Obrony (YPG), które kontrolowały ten teren od wczesnych dni syryjskiej wojny domowej, są „terrorystami” związanymi z Kurdyjską Partią Pracy. Jest tu jednak znacznie więcej niż wojna członka NATO, Turcji, z terrorystami. Na początku marca VOA donosił, że „polityczne kierownictwo Turcji mówi, że wraz ze zwycięstwem w tej operacji setki tysięcy syryjskich uchodźców można będzie posłać do Afrin”. 24 stycznia turecki prezydent wspomniał o tym celu, mówiąc: „nie jesteśmy w stanie gościć 3,5 miliona uchodźców na zawsze” i twierdził, że „rozwiążemy sprawę Afrin, rozwiążemy Idlib i pomożemy naszym uchodźczym braciom i siostrom powrócić do ich kraju”.


Dla zrozumienia skomplikowanej dynamiki tego, co zdarzyło się w Afrin, musimy zrozumieć szerszą sytuację w Syrii. We wschodniej Syrii Stany Zjednoczone weszły w partnerstwo z Syryjskimi Siłami Demokratycznymi (SDF), których częścią jest YPG. W styczniu USA wydawały się sugerować, że będą szkolić dziesiątki tysięcy żołnierzy SDF. To oburzyło Ankarę, która twierdziła, że USA współpracują z YPG, o których Ankara twierdzi, że są terrorystami. Turcja nie mogła zrobić niczego, by przeciwstawić się USA we wschodniej Syrii, ale w Afrin zawsze szukała pretekstu, by wypchnąć YPG z kurdyjskiego obszaru. Tak więc operacja przeciwko Afrin była bezpośrednim rezultatem starań o wysłanie komunikatu dla USA we wschodniej Syrii.

Rosja wydaje się sprzeciwiać tureckiej kontroli nad Afrin, ale równocześnie Rosja i reżim syryjski zgodzili się nie przeciwstawiać ofensywie i powstrzymać przed używaniem obrony powietrznej przeciwko tureckim samolotom atakującym Afrin. Powodem jest to, że reżim syryjski założył oblężenie syryjskich rebeliantów w pobliżu Damaszku i chciał umowy, żeby wysłać ich na północ do Idlib i Afrin. Tak więc Kurdowie w Afrin byli ofiarami szerszych umów i planów między Moskwą, Damaszkiem, Waszyngtonem i Ankarą. Mimo że Waszyngton zwracał się do Turków o ograniczenie operacji w Afrin, USA i rządy zachodnie nie zrobiły nic, co sugerowałoby, że powinni  być międzynarodowi obserwatorzy w Afrin, którzy ustaliliby, co się tam dzieje. Te same rządy, które tak pospiesznie wysyłają międzynarodowe zespoły do Gazy, Hebronu i innych miejsc, całkowicie nieodpowiedzialnie odmówiły zrobienia tego dla Afrin.   

W pierwszych dniach po zakończeniu ofensywy w marcu, Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka powiedziało, że 250 tysięcy cywilów uciekło z Afrin. Humanitarna agenda ONZ powiedziała, że 167 tysięcy ludzi zostało wysiedlonych z Afrin. Tuż po zakończeniu ofensywy inni wysiedleni ludzie z Syrii zostali posłani do Afrin z obszarów wokół Damaszku.   Jednostka Koordynowania Pomocy, syryjska NGO, która skupia się na pomocy Syryjczykom, opublikowała raport w maju opisując szczegółowo przymusowe wysiedlenia z regionu wschodniej Ghouta i Kalmun. Pokazała dwie mapy z wyliczeniami na temat tysięcy rodzin głównie syryjskich Arabów przewożonych autobusami z Ghouta do Afrin.

Dla kurdyjskich działaczy reprezentuje to zmianę demograficzną, celową próbę zmienienia Afrin i osiedlenia Arabów w miejsce Kurdów. Raport w „Rudaw” informuje, że „130 tysięcy ludzi osiedlają w Afrin siły tureckie i Wolnej Armii Syryjskiej”. Syryjscy rebelianci i Turcy twierdzą, że nie jest to zmiana demograficzna, a jedynie dostarczanie schronienia dla ludzi uciekających z innych części Syrii. Od kiedy rozpoczął się konflikt w Syrii, ponad sześć milionów ludzi stało się uchodźcami wewnętrznymi w Syrii, a dalsze pięć milionów uchodźcami za granicami Syrii. Afrin nie jest też jedynym terenem, co do którego istnieją oskarżenia o zmianę demograficzną. To samo oskarżenie wysunięto przeciwko Asadowi za przesiedlanie szyitów tam, gdzie kiedyś mieszkali sunnici oraz przeciwko SDF we wschodniej Syrii, oskarżając ich o wysiedlanie Arabów na terenach wyzwolonych spod władzy Państwa Islamskiego.  

Szerszą sprawą jest to, że społeczność międzynarodowa żałośnie zawiodła w Syrii. Nie zrobiła niemal niczego, by zbadać łamanie praw człowieka. Zaledwie kilka dni po zabiciu przez siły izraelskie 60 ludzi w starciach na granicy z Gazą, Rada Praw Człowieka ONZ ustanowiła dochodzenie w tej sprawie. Syryjski reżim zabił stokrotnie więcej ludzi i nie ma żadnego nowego dochodzenia ze strony Rady Praw Człowieka, nie mówiąc już o 100 dochodzeniach.  Istnieje stara Niezależna Międzynarodowa Komisja Dochodzeniowa z 2011 r. powołana przez Radę Praw Człowieka, ale wydaje się, że niczego nie robi.

Od marca z Afrin przychodzą liczne oskarżenia o łamanie praw cywilów. Według raportu Ruchu Społeczeństwa Demokratycznego TEV-DEM, w połowie maja we wsi Selure zgwałcono i torturowano kobietę, inna kobieta w okręgu Szije była torturowana, a we wsi  Mabat’s Sitka porwano dwie kobiety. Jazydzki mężczyzna, członek grupy mniejszościowej obranej za cel przez ISIS w Iraku w 2014 r., został znaleziony zamordowany w Afrin.

Organizacja Human Rights Watch napisała 8 kwietnia, że „stowarzyszone z Turkami grupy rabują i niszczą dobytek ludzi” i powiedzieli, że cywile, którzy uciekli, są pozostawieni własnemu losowi. Powiedziała też, że śmierć cywilów podczas tureckiej ofensywy mogła być „sprzeczna z prawem”. Udokumentowała śmierć 26 cywilów w styczniu 2018 r. Amnesty International w marcowym raporcie także wyliczyła Afrin jako jeden z wielu przykładów  porażki społeczności międzynarodowej. „W Afrin setki Kurdów syryjskich zostało zmuszonych do ucieczki przed atakami tureckiego rządu i zbrojnych grup opozycyjnych, zdecydowanych na zdobycie miasta”.

Na spotkaniu Rady Praw Człowieka w marcu 2018 r. Paulo Sergio Pinheiro, przewodniczący Niezależnej Komisji Dochodzeniowej, powiedział „pozostajemy zaniepokojeni eskalacją przemocy w Afrin”. Zeid Ra’ad al-Hussein, Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka, powiedział na początku marca, że w Afrin „ofensywa Turcji także zagraża dużej liczbie cywilów”. Dziwna rzecz, reżim syryjski, który popełnia zbrodnie przeciwko ludzkości, mówił o Afrin w ONZ. 13 marca twierdził, że „barbarzyńska agresja turecka w Afrin doprowadziła do wysiedlenia tysięcy” i „właściwie pozostała pominięta przez Komisję Dochodzeniową”.

Gdzie jest dyskusja społeczności międzynarodowej o Afrin? Turcja jest członkiem NATO i demokracją więc powinno się od niej wymagać najwyższych standardów zachowania w Syrii. Niemniej, zamiast tego, jest fetowana na spotkaniach w Wielkiej Brytanii, gdzie premier Theresa May potępiła „kurdyjski terroryzm”. Wygląda na to, że otrzymała dane do swojego wystąpienia od najbardziej prawicowego skrzydła antykurdyjskich rasistów i przekazała je zamiast upomnieć się o wartości związane z międzynarodowymi normami, takimi jak obrona cywilów i grup słabych w narażonych miejscach, takich jak Afrin.

Społeczność międzynarodowa raz za razem zawodziła w zapobieganiu ludobójstwu i łamaniu praw człowieka, nie można więc od niej oczekiwać zbyt wiele. Ale przynajmniej te kraje powinny wezwać do monitorowania Afrin i innych terenów w Syrii. Dlaczego nie ma tam ludzi monitorujących sytuację i zapewniających, że nie dzieją się tam czystki etniczne, zmiany demograficzne i maltretowanie cywilów? Dlaczego nie mają tam dostępu zespoły, które zapewniłyby swobodę poruszania się i prawa mniejszości, takich jak Jazydzi? 

Wiele innych grup ma dostęp do Afrin. Turecki Urząd d.s. Katastrof i Sytuacji Kryzysowych (AFAD) ustawił 1 maja 200 namiotów dla ludzi uciekających zGhouta. Jeśli AFAD może swobodnie wwozić namioty do Afrin, to międzynarodowi obserwatorzy mogą także tam się udać. Dwa miesiące po zakończeniu walk w marcu doprawdy jest pora, by grupy praw człowieka i międzynarodowe organizacje zażądały dostępu.  


An International Investigation for Afrin

Jerusalem Post, 21 maja 2018

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska
Seth J. Frantzman


Publicysta “Jerusalem Post”. Zajmował się badaniami nad historią ziemi świętej, historią Beduinów i arabskich chrześcijan, historią Jerozolimy, prowadził również wykłady w zakresie kultury amerykańskiej. Urodzony w Stanach Zjednoczonych w rodzinie farmerskiej, studiował w USA i we Włoszech, zajmował się handlem nieruchomościami, doktoryzował się na  Hebrew University w Jerozolimie.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 613 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dlaczego brytyjska lewica nie zacznie czepiać się kogoś innego?    MacEoin   2019-02-19
Do ludzi z Gazy: kupcie sobie własne cholerne szpitale   Rose   2019-02-16
Skąd się bierze gwałtowny wzrost antysemityzmu na świecie?   Dershowitz   2019-02-15
Tragedia wschodnich chrześcijan i na czym polega żydostwo   Lewin   2019-02-14
Irańska rewolucja i uprzedzenia establishmentu   Glick   2019-02-03
Przypomnienia, wspomnienia i upamiętnienia Holocaustu   Collins   2019-01-27
”Guardian” delegitymizuje Izrael w kłamliwym artykule redakcyjnym   Plosker   2019-01-26
Naziści w przebraniu. Antyizraelskie przesłanie jest skrajnie prawicową retoryką   Collier   2019-01-24
Co mają wspólnego Mahmoud Abbas i handlarze narkotykami   Amos   2019-01-21
Kiedy skrajnie prawicowi żydożercy zgadzają się ze skrajnie lewicowymi żydożercami   Marquardt-Bigman   2019-01-14
Palestyńczycy: Prawdziwe ”zbrodnie”   Tawil   2019-01-12
Pallywood znowu podnosi swój ohydny łeb   Lieberman   2019-01-08
Palestyna: Co byłoby, gdyby nie było wojny sześciodniowej?   Sherman   2019-01-06
Gaza: sześć kłamstw i jedna prawda   Maroun   2019-01-04
Erdoğan nie jest dobrotliwym sułtanem z przeszłości, jest potworem, którego trzeba powstrzymać   Yemini   2019-01-03
Dżihadystyczny psychopata: czaruje nas, uwodzi i pożera   Chesler   2018-12-31
Rasowa polityka antysemityzmu i islamofobii   Frantzman   2018-12-30
Sił dżihadu nie można oswoić ani obłaskawić   Yemini   2018-12-28
Żadnych Żydów w Europie i żadnego państwa żydowskiego na Bliskim Wschodzie   Meotti   2018-12-27
Zwolennicy ISIS grożą zamachami terrorystycznymi podczas Świąt     2018-12-23
Co złego to Żydzi   Rosenthal   2018-12-18
Antysemityzm drogą do kariery w Turcji   Bulut   2018-12-17
11 w Pittsburghu i niemowlę w Ofra     2018-12-14
Walcz z antysemityzmem w swoim domu, a nie u sąsiada   Maroun   2018-12-11
Brytyjski profesor – fan Hamasu i jego ”poezja”     2018-12-05
Brendan O’Neill o obsesji potępiania Izraela przez lewicę   Coyne   2018-11-28
Jak wyrwać się z łap osobliwie pojmowanej empatii?   Koraszewski   2018-11-24
Dlaczego wznowione sankcje wobec Iranu są dobre dla Palestyńczyków   Toameh   2018-11-23
Tykająca bomba zegarowa islamskiej nienawiści do Żydów w USA   Bergman   2018-11-21
Jak ”New York Times” usprawiedliwia antysemityzm   Chesler   2018-11-18
Rzeź chrześcijan, brak reakcji egipskich władz   Ibrahim   2018-11-13
Żydzi a rządy prawa w Europie   Gerstenfeld   2018-11-12
Asia Bibi: Pakistańska zdrada sprawiedliwości   Meotti   2018-11-07
W Nowym Jorku są setki antyżydowskich przestępstw nienawiści – i ANI JEDEN schwytany sprawca nie był ze skrajnej prawicy      2018-11-03
Masakra w synagodze w Pittsburghu: pobudka dla antysemitów?   Maroun   2018-11-02
Ukryci zakładnicy w wojnie Hamasu w Gazie   Collins   2018-10-20
Nowoczesne ”ostateczne rozwiązanie” jest bardzo podobne do starego   Maroun   2018-10-18
Jak Iran planuje przejęcie Gazy   Toameh   2018-10-17
Jak Palestyńczycy kłamią Europejczykom   Tawil   2018-10-13
Cel Iranu - zlikwidowanie Izraela     2018-09-29
Islamskich antysemitów chroni niemieckie państwo prawa   Tibi   2018-09-26
Turcja: tortury, wykorzystywanie seksualne szaleją w więzieniach   Bulut   2018-09-21
Krytyka czy patologiczna nienawiść?   Rosenthal   2018-09-19
Lewicowy nacjonalizm i bolszewicka prawica   Koraszewski   2018-09-18
Nienawiść Corbyna do Izraela nie jest żadną niespodzianką   Bergman   2018-09-13
Ku czemu zmierza antysyjonizm?   Koraszewski   2018-09-09
Ankara oskarża dziennikarza z okupowanego Cypru   Bulut   2018-09-08
Za co nienawidzą Żydów   Lewinskaja   2018-09-03
Żydowski exodus, który Corbyn ignoruje   Julius   2018-08-30
Pani biskup i jej fałszywe świadectwo   Landes   2018-08-28
Odpowiedzialność Abbasa za kryzys w Gazie   Tawil   2018-08-26
Nasze dzieci mogą wybrać demokrację zamiast islamu     2018-08-24
Przykro mi, liberałowie – antysyjonizm jest antysemityzmem   Marquardt-Bigman   2018-08-19
Niewolnictwo Jazydów, handel dziećmi, groźby śmierci wobec dziennikarzy: czy Turcja powinna pozostać w NATO?   Bulut   2018-08-16
Mordercza nienawiść do Żydów znowu szerzy się jak ogień   Meotti   2018-08-15
Czy Corbyn jest antysemitą?   Tsalic   2018-08-13
Muzułmański program: Dżihad, islamski kalifat, zlikwidowanie Izraela     2018-08-11
Powracająca (brunatna) fala   Koraszewski   2018-08-10
Ujawnianie zbrodni ISIS jest terroryzmem   Bulut   2018-07-30
Demonstracja przeciwko Trumpowi szerzy truciznę na ulicach Londynu   Collier   2018-07-29
Dlaczego Iran wspiera palestyńskie grupy terroru?   Toameh   2018-07-28
Najnowsza fatwa muftiego Jerozolimy   Tawil   2018-07-26
„Ogniste sokoly” i dylemat - walczyć czy uciekać   Collins   2018-07-21
"Zasiłek dżihadysty": poglądy na pracę na Bliskim Wschodzie   Darwish   2018-07-17
Międzynarodowa społeczność ignoruje ludobójstwo chrześcijan w Nigerii   Ibrahim   2018-07-14
KADISZ – modlitwa żałobników   Kłys   2018-07-12
Co jest z nami nie tak?   Rosenthal   2018-07-11
Iran: „Tworzymy potęgę w Libanie – bo chcemy stamtąd walczyć z wrogiem z całą naszą siłą”     2018-07-07
Co jest siłą napędową antyizraelskiej polityki?   Rosenthal   2018-07-05
Human Rights Watch i Rada Praw Człowieka: naturalni wspólnicy przeciwko Izraelowi   Amos   2018-07-03
Turcja: „Święta wojna” Erdogana   Bekdil   2018-06-28
Turcja: gloryfikacja morderstwa, męczeństwa i dzieci-żołnierzy   Bulut   2018-06-26
Piromani z Gazy   Bergman   2018-06-12
Radykalizm: prawdziwym szokiem była reakcja Amerykanów...   Rafizadeh   2018-05-29
Czy będzie międzynarodowe dochodzenie dla Afrin   Frantzman   2018-05-27
Zachodnia Nakba: nienawiść do Izraela   Meotti   2018-05-24
Gaza: raz jeszcze o pokojowych Marszach Powrotu     2018-05-20
Nasi ludzie zdjęli mundury i dołączyli do marszów     2018-05-19
Gaza, Hamas i dlaczego nie będę dzisiaj krytykował Izraela   Colier   2018-05-18
Gazańczycy są ofiarami ideologii i nienawiści   Yemini   2018-05-15
Antysemityzm, tym razem w islamistycznej odmianie, znowu dręczy Francję   Ahmed   2018-05-07
Ateista jest robakiem w ciele muzułmanów…     2018-05-05
Hitler zawarł umowę z Żydami     2018-05-04
Ludobójstwo w Nigerii   Ibrahim   2018-05-03
“Biuro prasowe” Hamasu: prawda przychodzi na metę ostatnia   Tawil   2018-05-02
Kiedy globalne media ignorują latawce ze swastyką, Hamas wygrywa wojnę propagandową   Yemini   2018-04-30
Jaka jest cena życia palestyńskich cywilów?   Maroun   2018-04-22
Gdzie Alt-Right gubi się w sprawie Żydów   i Nathan Cofnas   2018-04-02
Nowy palestyński dżihad dla unicestwienia Izraela   Tawil   2018-03-31
Parkland i antysemityzm   Ahmed   2018-03-30
U.S.A.: Nasilają się muzułmańskie nawoływania do mordów   Bergman   2018-03-26
Podręczniki UNRWA nadal wypełnione są niekończącym się podżeganiem   Bedein   2018-03-20
Ukarany za nie skandowanie “Śmierć Ameryce, Izraelowi, Brytanii”   Rafizadeh   2018-03-19
Wylęgarnie lubieżnych sympatyków totalitarnych idei    Koraszewski   2018-03-16
Spojrzenie na muzułmańską logikę i zachodnią naiwność   Ibrahim   2018-03-15
Izrael jest jednym wielkim osiedlem   Tawil   2018-03-14
Dlaczego Turcja chce najechać greckie wyspy?   Bulut   2018-03-12
Armia Mahometa powraca   Koraszewski   2018-03-10
Turcja grozi inwazją na Grecję   Bulut   2018-02-28
Droga Sarah Silverman: Amnesty kłamie o rodzinie Tamimich   Marquardt-Bigman   2018-02-22

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk