Prawda

Piątek, 7 maja 2021 - 19:08

« Poprzedni Następny »


Bój na śmierć i życie w Tell Tamer


Alberto M. Fernandez 2019-12-21

Asyryjski patriarcha-katolikos Mar Gewargis III, przemawia na konferencji w Budapeszcie.
Asyryjski patriarcha-katolikos Mar Gewargis III, przemawia na konferencji w Budapeszcie.

Niedawno rząd Węgier zorganizował drugą Międzynarodową Konferencję o Prześladowaniu Chrześcijan. Na konferencję w Budapeszcie, która skupiała się na naświetleniu sytuacji najbardziej prześladowanej religijnej grupy na planecie, przybyło ponad 650 uczestników z 40 krajów[1]. Węgry nie tylko  są na czele kampanii na rzecz prześladowanych chrześcijan, dostarczają pomocy humanitarnej i pomocy przy odbudowie tych zrujnowanych społeczności poprzez program „Węgry pomagają”[2].

 

Wśród mówców był fascynujący podział kulturowy. Podczas gdy węgierscy przedstawiciele, włącznie z premierem, Viktorem Orbanem, mówili wprost, byli otwarci w sprawie solidarności z tymi umęczonymi społecznościami prześladowanych, inni mówcy europejscy i amerykańscy owijali swoje uwagi w enigmatyczny język praw człowieka, jak gdyby ich krępowało zbyt wyraźne o tym, kto właściwie jest prześladowany i dlaczego[3].


A przecież ci ludzie Zachodu przybyli z krajów, gdzie miejscowe meczety i islamskie systemy nauczania religijnego przekazano z katastrofalnymi rezultatami salafitom i w których Zarząd Spraw Religijnych (Diyanet) islamistycznej Turcji finansuje i kontroluje setki meczetów, przepajając je religijną ideologią wyznawaną przez rządzącą partię Turcji. To są te same kraje europejskie, gdzie antysemickie tendencje dużych grup imigrantów są bagatelizowane.

 

Wydawało się chwilami, jak gdyby na tej konferencji w Budapeszcie przemawiały „dwie Europy” – jedna, pokazująca rzeczywistość i druga i druga szamocząca się, niepewna, ale żałośnie bojąca się, że może kogoś obrażazić[4].

 

Prawie pięć tysięcy kilometrów od miejsca międzynarodowej konferencji o prześladowaniu chrześcijan, to prześladowanie chrześcijan rozgrywa się w rzeczywistości. W 2018 roku Turcja pod agresywnie islamistyczną kuratelą prezydenta Erdogana, zajęła syryjski region Afrin i oczyściła go z nie-muzułmanów (chrześcijan i Jazydów)[5].

 

Pod koniec 2019 roku inny kawał Syrii został oczyszczony z nie muzułmanów (chrześcijan i Jazydów) rękami kontrolowanych przez Turcję syryjskich islamistycznych milicji. Chociaż obie akcje były częścią długotrwałej walki Turcji z Kurdami, nie-muzułmanie zapłacili cenę, jak to się w przeszłości zdarzyło na tureckich terenach, takich jak  Diyarbakir i Tur Abdin. W listopadzie 2019 roku kierowane przez Turków arabskie milicje zbliżały się do miasta Tell Tamer, ważnego ze względu na swoje położenie przy autostradzie M4, łączącej północnowschodnią Syrię z Aleppo na zachodzie[6].

 

Tell Tamer był kiedyś całkowicie asyryjskim, chrześcijańskim miastem. W latach 1990. ta populacja zmalała do około 20% i nadal malała przez kolejne dziesięciolecia. Poza miastem było 30 małych wsi, w których od czasu założenia ich w 1935 r. przez Ligę Narodów mieszkali głównie asyryjscy, chrześcijańscy uchodźcy. Można zapytać: uchodźcy skąd? Odpowiedź ilustruje z drastycznymi detalami jak ponury był XX wiek dla wielu bliskowschodnich chrześcijan.  

 

Asyryjczycy Chabour są małą resztką większej populacji, która przez stulecia żyła w górach Hakkari, na terenie mieszczącym się obecnie w południowowschodniej Turcji. To były chrześcijańskie plemiona pasterskie pod religijną i świecką władzą ich patriarchy, którego siedziba od XVII wieku mieściła się we wsi Qodchanis. Porzucony i zrujnowany kościół patriarszy Mar Shalita nadal tam stoi wśród ruin Qodchanis, wraz z ruinami ponad 200 innych kościołów w tym regionie. W 1915 roku, atakowana przez osmańskie wojska i kurdyjskich najemników podczas I Wojny Światowej, cała populacja musiała uciekać, walcząc po drodze przez góry. Zginęły ich    dziesiątki tysięcy. (Asyryjczycy mieli karabiny skałkowe przeciwko tureckim mauzerom i artylerii.)

 

Ocaleli z asyryjskiego ludobójstwa dotarli do Urmii w Iranie, gdzie znowu spotkała ich masakra z rąk Turków i Kurdów. Czytanie relacji z tamtych czasów dokładnie przypomina koszmar ISIS w stulecie później; rzezie, gwałty i niewolnictwo; przymusowe nawrócenia; brutalność wobec dzieci; całkowite niszczenie kościołów. Po wojnie nowa Republika Turecka nie pozwoliła tym Asyryjczykom na powrót do ojczyzny.  

 

Masakrowani w Turcji, a potem w Iranie, ci Asyryjczycy znaleźli niepewne schronienie w Iraku. W 1933 roku spotkała ich jednak kolejna masakra z rąk armii Iraku, który właśnie uzyskał niepodległość – była to pierwsza masakra z wielu, jakich dokonała ta armia. Tysiące Asyryjczyków uciekło do kontrolowanej wówczas przez Francuzów Syrii.  

 

Niektórzy potomkowie Asyryjczyków, którzy ocaleli z masakr 1915, 1918 i 1933 roku zostali wzięci jako zakładnicy przez ISIS w lutym 2015 roku, kiedy ta grupa terrorystyczna zajęła część wsi Chabour. Większość z 226 zakładników została wykupiona olbrzymim kosztem przez asyryjską społeczność w procesie, który zabrał ponad rok. Wydaje się, że nikt z nich nie powrócił do Syrii i ich populacja, która w 2014 roku liczyła 10 tysięcy, została zredukowana do poniżej tysiąca do czasu, kiedy w 2019 roku znowu pojawili się Turcy[7].

 

Wśród sił, które odważnie przeciwstawiały się ich ofensywie, były chrześcijańskie, lokalne milicje, takie jak Strażnicy Chabour i Syriacka Rada Wojskowa, ale te siły były niewielkie i wyposażone tylko w lekką broń[8]. Nawet fakt, że syryjscy Kurdowie zawarli desperacką umowę z Rosją, by powstrzymać turecką ofensywę, nie mógł zapewnić przetrwania asyryjskich wiejskich osiedli w Chabour, ponieważ jest to potencjalna przyszła linia frontu[9].

 

Żarliwe przywiązanie Asyryjczyków do swoich korzeni może zapewnić ich przetrwanie jako niewielkich miejskich społeczności w miastach takich jak Tell Tamer i Al-Hasakeh, ale niewiele więcej[10]. To co zaczęli Osmanowie ponad sto lat temu, kontynuowało Państwo Islamskie i Republika Turecka przy okazji akcji przeciwko Kurdom, manipulując równocześnie rywalizacją między wielkimi mocarstwami[11].  

 

Prawdopodobny koniec kwitnącej niegdyś społeczności w Syrii i tragiczna sytuacja bliskowschodnich chrześcijan ogólnie jest powodem do wielkiego alarmu, ale nie do całkowitej rozpaczy. Nadal jest coś, co można uratować z płomieni, gdybyśmy tylko mieli wolę działania. Obecność elokwentnych, bohaterskich przywódców w Budapeszcie, takich jak koptyjski ortodoksyjny biskup Angaelos i asyryjski patriarcha Mar Gewargis III, była świadectwem nadziei. Żmudne wysiłki (także Węgier, między innymi) zmierzające do pomocy irackim chrześcijanom i Jazydom w odbudowaniu ich społeczności po dewastacji spowodowanej przez ISIS, są przykładem właściwego działania (choć los takich społeczności nadal jest niepewny wobec politycznego zamieszania w Iraku i wszechobecnej korupcji). Dystopijna teraźniejszość w regionie jest zagrożeniem nie tylko dla chrześcijan, ale dla wszystkich mieszkańców.

 

Wraz z nadzieją słyszeliśmy w Budapeszcie ostrzeżenie. Dyskusja skupiała się na zagrożonych społecznościach chrześcijańskich na Bliskim Wschodzie. Była to dyskusja o katastrofie, która już się zdarzyła. Ale eksperci i duchowni z Nigerii, Sudanu Południowego i Etiopii bili w dzwon alarmowy w sprawie czystek etnicznych, prześladowań religijnych i islamistycznej/dżihadystycznej ofensywy dziejącej się i, jak się zdaje, przyspieszającej na wielkich obszarach Afryki, przez pas Sahelu i wzdłuż wybrzeża Oceanu Indyjskiego. Kiedy świat – ci, których obchodzi ta sprawa – stara się pozbierać rozbite kawałki na Bliskim Wschodzie, ten majaczący nad Afryką konflikt wydaje się być jedną z wielkich katastrof jutra.   

 

*Alberto M. Fernandez jest prezesem Middle East Broadcasting Networks (MBN). Poglądy wyrażone tutaj są wyłącznie poglądami autora i niekoniecznie odzwierciedlają oficjalne stanowisko MBN lub rządu USA.

 


[1] Catholicnewsagency.com/news/international-conference-on-christian-persecution-convenes-in-budapest-40857, November 26, 2019.

[2] Providencemag.com/2019/12/five-things-i-learned-about-hungarys-commitment-to-the-most-persecuted-religion-worldwide-at-the-international-conference-on-christian-persecution, December 10, 2019.

[3] Ncregister.com/blog/edward-pentin/christian-persecution-in-europe-much-closer-than-many-think-warns-hungarian, November 27, 2019.

[4] Gatestoneinstitute.org/15285/viktor-orban-persecuted-christians, December 15, 2019.

[5] Medium.com/@_____mjb/occupation-and-ethnic-cleansing-in-afrin-a-year-without-justice-cef304fd1b54, March 19, 2019.

[6] Youtube.com/watch?v=Y1hUxRpZjOE, posted Nov 6, 2019, accessed December 17, 2019.

[7] Apnews.com/2271eba367914ab5985effa3f281d042/Syria's-tiny-Assyrian-community-celebrates-its-survival, April 2, 2018.

[8] Thedefensepost.com/2019/11/14/syriac-christian-fighters-tel-tamer-ceasefire, November 14, 2019.

[9] English.enabbaladi.net/archives/2019/12/russia-and-turkey-oversee-withdrawal-of-military-forces-from-m4-road, December 8, 2019.

[10] Youtube.com/watch?v=2Cp53GepHew, posted Nov 26, 2019, accessed December 17, 2019.

[11] Nationalreview.com/2019/10/turkey-invades-northeast-syria-christians-there-are-on-the-brink, October 31, 2019.

 

MEMRI, MEMRI Daily Brief Nr 201, 17 grudnia 2019

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Od redakcji „Listów z naszego sadu”

 

Jedni skrzywią się na tę pochwałę działalności węgierskiego rządu i Viktora Orbana, inni mogą być zdziwieni, że po raz kolejny zajmujemy się prześladowaniami chrześcijan. Kiedy mamy do czynienia z działaniami noszącymi znamiona ludobójstwa, krytyka religii schodzi na dalszy plan. Ofiary są ofiarami, zamykanie oczu na bestialstwo jest w najwyższym stopniu amoralne, zaś robienie tego, ponieważ zbrodniarze motywowani są przez islamski fanatyzm, to tchórzostwo połączne z głupotą i łajdactwem.        


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Rozsądne posunięcie Marek Eyal 2019-12-21


Brunatna fala

Znalezionych 853 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dlaczego Abbas nie chce wyborów   Tawil   2021-05-07
Nasi wrogowie podłożyli kognitywną bombę   Rosenthal   2021-05-06
Były dyrektor CIA zaleca Żydom więcej empatii   Frantzman   2021-05-03
Czy naprawdę rozpoczęła się era amerykańskiej klęski?     2021-05-01
Human Rights Watch nienawidzi Izraela   Abdul-Hussain   2021-05-01
Czy Ameryka nadal stoi za Izraelem? Zapytajcie jego wrogów   Rosenthal   2021-04-26
Idea tak głupia, że tylko publicysta „Guardiana” może w nią wierzyć   Levick   2021-04-25
Administracja Bidena oszukuje Żydów     2021-04-21
Palestyńskie wybory: czego administracja Bidena nie chce wiedzieć   Toameh   2021-04-20
Kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyka „Guardiana”   Levick   2021-04-19
Uprowadzenie terminologii Holocaustu do utrwalania fałszu i demonizowania Izraela   Hirsch   2021-04-17
Niewidzialna wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Rosenthal   2021-04-06
Obcinanie głów dzieciom w Mozambiku   Bergman   2021-04-03
“Wojna jest podstępem, czyli pytanie, którą Kartę OWP czytasz?   Fitzgerald   2021-03-30
Autonomia Palestyńska daje mordercom rodziny Fogel 50 procent podwyżki   Fitzgerald   2021-03-25
W poszukiwaniu nowych sposobów finansowania terrorystycznego reżimu   Flatow   2021-03-22
Ludzie ludziom szykują ten los   Koraszewski   2021-03-21
Kiedy skrajna lewica walczy z antysemityzmem…     2021-03-19
Teheran nie daje mi spokoju   Chesler   2021-03-16
Kaszmir – sojusz militarny Azerbejdżanu, Turcji i Pakistanu   Ahmad   2021-03-09
“New York Times” wybiela Turcję   Frantzman   2021-03-09
Palestyńscy terroryści do Bidena: nie wierz palestyńskiemu kierownictwu   Tawil   2021-03-08
Świat krytykuje Izrael za brak szczepień Palestyńczyków, chociaż dostarczają szczepionki mimo, że nie są do tego zobowiązani   Coyne   2021-03-03
Iran: dążenie mułłów do zdobycia broni jądrowej   Rafizadeh   2021-03-01
Pokolenie oszukanych, którzy popierają BDS   Kemp   2021-02-27
Czy Joe zapomniał Józefa?   Rosenthal   2021-02-18
Gwałcone i mordowane: chrześcijańskie dziewczęta w Pakistanie   Ibrahim   2021-02-16
Rola Iranu w Jemenie: chwiejność USA i UE   Rafizadeh   2021-02-11
Ludobójczy antyizraelizm: tykająca bomba zegarowaJak i dlaczego Zachód zasnął, kiedy islamizm rozprzestrzenił się 20 lat temu   i Richard Landes   2021-02-09
Amerykański pisarz ogląda Europę   Koraszewski   2021-02-04
Nie, to nie jest paranoja   Rosenthal   2021-02-04
“Szczepionkowy Apartheid” – jawne oszczerstwo, ale zbyt dobre, by mu się oprzeć   Pickles   2021-01-31
Religijna transformacja francuskich szkół   Meotti   2021-01-30
Przemilczana ale rozpowszechniona inwersja Holokaustu     2021-01-28
Walka B’Tselem o zdobycie jakiegoś znaczenia trwa, by zakończyć się porażką   Amos   2021-01-27
BDS jest zagrożeniem dla całego wolnego świata   Landes   2021-01-23
Media: Izrael musi być oczerniany za swój bijący światowy rekord program szczepień   Kemp   2021-01-20
Ataki mediów na Izrael są dobrane do potrzeb chwili   Amos   2021-01-19
Turcja: Turcy czczą sympatyka nazizmu   Bulut   2021-01-16
Szczepienia i odwieczna plaga   Collins   2021-01-12
„Guardian” znowu rozpowszechnia kłamstwo o „izraelskim apartheidzie”   Levick   2021-01-11
Pora, by świat położył kres globalnej sieci przestępczości i korupcji Hezbollahu i Iranu   Alamuddin   2021-01-09
Administracja Bidena i “Wojna o prawo powrotu”   Rosenthal   2020-12-29
Dżihad w Boże Narodzenie: "Zimno zabijaj ich z nienawiścią i wściekłością"   Kemp   2020-12-25
Turcja zapowiada powrót Turków     2020-12-24
AP: Cały Izrael jest “naszą ziemią, Palestyną”; wszyscy Izraelczycy są osadnikami;  koniec Izraela jest pewny   Zilberdik   2020-12-24
Palestyńskie podżeganie przeciwko izraelskim dziennikarzom   Tawil   2020-12-17
Czy Teheran buduje “kuchnię diabła”?   Taheri   2020-12-12
Magazyn “Time” opublikował stronniczy, popierający BDS artykuł, który udaje, że jest obiektywny     2020-12-11
Zagrzebane w relacjach “Guardiana” o śmierci szefa programu nuklearnego Iranu: wezwania Teheranu do zniszczenia Izraela   Levick   2020-12-05
Premier AP, Shtajjeh, broni polityki “płaca za mordowanie”   Fitzgerald   2020-11-29
Mordercza wojna o zdrowie moralne   Koraszewski   2020-11-27
Ciekawy opis antysemityzmu z 1944 roku dokładnie opisuje antysyjonizm     2020-11-27
Dlaczego Bractwo Muzułmańskie wylazło z nory   Toameh   2020-11-22
Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14
Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk