Prawda

Środa, 7 czerwca 2023 - 11:35

« Poprzedni Następny »


Autonomia Palestyńska walczy o prawa dla terrorystów!


Bassam Tawil 2023-03-15

<span>Premier Autonomii Palestyńskiej Mohammad Sztajjeh mówi, że Izrael nie ma prawa się bronić ani podejmować żadnych działań przeciwko Palestyńczykom zaangażowanym w terroryzm, którzy są następnie nagradzani finansowo przez jego Autonomię Palestyńską na Zachodnim Brzegu. Na zdjęciu: Mohammad Sztajjeh (Wikipedia)</span>
Premier Autonomii Palestyńskiej Mohammad Sztajjeh mówi, że Izrael nie ma prawa się bronić ani podejmować żadnych działań przeciwko Palestyńczykom zaangażowanym w terroryzm, którzy są następnie nagradzani finansowo przez jego Autonomię Palestyńską na Zachodnim Brzegu. Na zdjęciu: Mohammad Sztajjeh (Wikipedia)

Nowa ustawa, która szybko przechodzi przez pierwsze głosowania w izraelskim parlamencie, spotyka się z ostrą krytyką ze strony przywódców palestyńskich. Zasadniczo ustawa stwierdza, że obywatel lub mieszkaniec Izraela, który popełnia akt terrorystyczny i zgadza się otrzymać za niego zapłatę od Autonomii Palestyńskiej, tym samym deklaruje preferencję otrzymywania świadczeń od Autonomii Palestyńskiej przed świadczeniami państwa Izrael. Po odbyciu kary pozbawienia wolności terrorysta przeniesie się do miejsca wybranego przez siebie, czyli na Zachodni Brzeg [Judea i Samaria, MK] lub do Strefy Gazy. Nie trzeba dodawać, że oznacza to również, iż ponowny wjazd do Izraela będzie zabroniony.

Projekt brzmi wystarczająco uczciwie. Jednak nie dla premiera Autonomii Palestyńskiej, Mohammada Sztajjeha.


Według oficjalnej agencji informacyjnej Autonomii Palestyńskiej Wafa, Sztajjeh jest wściekły. Ostrzegł przed „poważnymi konsekwencjami zatwierdzenia przez izraelski Kneset ustawy o pozbawieniu obywatelstwa naszych uwięzionych dzieci na ziemiach z 1948 r. i w okupowanej Jerozolimie”.


Warto zauważyć, że Sztajjeh, podobnie jak wielu innych Palestyńczyków, mówi o państwie Izrael jako „ziemi z 1948 roku”. Oznacza to, że ci Palestyńczycy nie uznają istnienia Izraela: dla nich, Izrael jest jedną wielką osadą, którą należy wykorzenić.


Sztajjeh jest wściekły z powodu propozycji pozbawienia terrorystów obywatelstwa państwa, którego istnienia nie uznaje. Mówi też, że Izrael nie ma prawa bronić się ani podejmować żadnych działań przeciwko Palestyńczykom zaangażowanym w terroryzm, którzy są następnie nagradzani finansowo przez jego własną Autonomię Palestyńską na Zachodnim Brzegu.


To jest nie lada rebus. Sztajjeh twierdzi, że chce niezależnego państwa palestyńskiego obok Izraela, nazywa Izrael „ziemiami 1948 roku”, ale jest zirytowany odebraniem obywatelstwa izraelskiego arabskiemu obywatelowi Izraela. Jest to postawa trudna do utrzymania.


Mimo to upiera się, całkowicie wbrew logice, apelując do „ONZ, Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej: o potępienie propozycji i wywarcie nacisku na Izrael, aby zmusili go do jej anulowania… ta decyzja jest praktyką rasistowską i rażącym naruszeniem prawa międzynarodowego i międzynarodowego prawa humanitarnego”.


W opinii przywódców palestyńskich, jeśli Palestyńczycy mordują niewinnych cywilów tylko dlatego, że są Żydami, nie jest to rasistowskie ani niezgodne z prawem, ale jeśli Izraelczycy pociągają morderców do odpowiedzialności i skazują ich na kary więzienia, jest to rasistowskie i niezgodne z prawem.


Autonomia Palestyńska jest wspierana w tym wypaczaniu sprawiedliwości i prawa przez Adalah – Centrum Prawne Praw Mniejszości Arabskiej w Izraelu, które wystąpiło w obronie „trudnej sytuacji” morderców, których obywatelstwo może zostać odebrane na mocy nowego prawa:

„Pozostawia ludzi bez jakiegokolwiek statusu, pozostawia ich bezpaństwowcami… Mówi się nawet o zakazie ponownego wjazdu tych ludzi do Izraela – czy to z pozwoleniem na pracę, czy nawet w celu odwiedzenia rodziny”.

Potencjalni terroryści mogą teraz rozważyć ten wybór, w przeciwieństwie do ofiar terroru, które już nigdy nie będą mogły „odwiedzić rodziny”.


Adalah, założona w 1996 r., nazywa się Centrum Prawnym Praw Mniejszości Arabskich. W świetle swojego stanowiska w sprawie odebrania obywatelstwa izraelskiego terrorystom, być może grupa powinna zmienić nazwę na Centrum Prawne na rzecz Praw Żydobójców. Ze swojej strony Autonomia Palestyńska powinna zmienić nazwę na Autonomia Palestyńska ds. Obrony Terrorystów.


W przeciwieństwie do wielu sytuacji, w których przywódcy palestyńscy groteskowo nazywali zabijanie dzieci i mordowanie niewinnych ludzi „naturalną reakcją”, tym razem Sztajjeh ma rację, nazywając nowe ustawodawstwo „naturalnym skutkiem”.


Można by bez mała mieć nadzieję, że przejawił odrobine rozsądku, ale ta nadzieja zostaje natychmiast rozwiana. Kontynuuje, że to ustawodawstwo jest „naturalnym skutkiem polityki podwójnych standardów, która wysyła Izraelowi złe sygnały, zachęcając go do popełniania kolejnych takich naruszeń, o ile jest w stanie uniknąć kary”.


Jak na ironię, to Autonomia Palestyńska Sztajjeha „wysyła błędne sygnały”, nagradzając terroryzm – pieniędzmi – zamiast pociągać terrorystów do odpowiedzialności. Płacenie za morderstwo zamiast negocjacji nie jest tym, do czego Palestyńczycy zobowiązali się w Porozumieniach z Oslo czy w jakimkolwiek innym porozumieniu.


Sztajjeh jest niezwykle zaniepokojony kwestią praw terrorystów żyjących zarówno w Izraelu, jak i pod jego rządami na Zachodnim Brzegu. Najwyraźniej chce się upewnić, że podczas gdy nadal będzie finansował rodziny terrorystów na Zachodnim Brzegu, arabscy terroryści w Izraelu będą mogli zachować swoje obywatelstwo, wieść przyjemne życie w Izraelu i dalej mordować Żydów.


Wygląda na to, że to się zmieni – i dlatego palestyńscy przywódcy mają ataki wściekłości. Izrael ma dość oglądania morderców wypuszczanych z więzień, gdzie oczekuje ich aplauz i parady na powitanie jak bohaterów, czego dowodem było ostatnio uwolnienie arabskiego obywatela Izraela, Karima Jounisa, który zamordował izraelskiego żołnierza w 1980 roku.


Po tym, jak poniósł go na ramionach podziwiający tłum, Jounis zadeklarował, że chętnie zrobiłby to ponownie, gdyby miał taką szansę. „Jestem gotów służyć przez kolejne 40 lat, aby wyzwolić ojczyznę Palestyny” – podobno powiedział.


Aby zapewnić, że więcej terrorystów nie będzie miało szansy na dalsze mordowanie Żydów, 94 członków izraelskiego parlamentu, w niezwykle zróżnicowanej reprezentacji, głosowało za przyjęciem niedawnej ustawy.


Minister Knesetu Ofir Katz, komentując projekt ustawy, powiedział:

„Niech nie będzie wątpliwości… nie ma znaczenia, czy jest to organizacja terrorystyczna, czy samotny terrorysta. Obiecuję pogrążonym w żałobie rodzinom, które są tutaj lub nas obserwują… nie dopuścimy do sytuacji, w której podczas gdy nasi bracia wykrwawiają się na śmierć, kilka metrów dalej rodziny terrorystów będą radośnie rozdawać cukierki”.

Intrygujące jest to, że palestyńscy urzędnicy, których denerwuje ta ustawa, wydają się być bardzo zaniepokojeni „palestyńskimi prawami do obywatelstwa”, ale tylko w Izraelu – nie w Libanie czy Jordanii.


Libanie Palestyńczycy, z nielicznymi wyjątkami, nie otrzymują obywatelstwa. Zabrania się im posiadania własności, wykonywania najbardziej pożądanych zawodów i odmawia się im nawet najbardziej podstawowych rządowych usług socjalnych. Palestyńczycy są uważani przez władze libańskie za „uchodźców”.


„Palestyńskie obozy w Libanie są osadami przypominającymi getta, czasami otoczone murami separacyjnymi, drutem kolczastym i wojskowym nadzorem” – twierdzi libański dziennikarz Sawssan Abou-Zahr. „Są to przepełnione i niezorganizowane betonowe bloki z rozpadającą się infrastrukturą”.


Stan praw człowieka w Libanie w odniesieniu do Palestyńczyków w tym kraju jest więcej niż ponury.


Prezydent Autonomii Palestyńskiej, Mahmoud Abbas, zamiast zajmować się przestępczym traktowaniem swojego ludu w Libanie i szukać możliwości poprawy losu Palestyńczyków, podczas swojej wizyty w Libanie w 2017 r., był widziany, jak zadawał się z celebrytami w programie telewizyjnym Arab Idol. W jakiś sposób nie udało mu się odwiedzić choćby jednego obozu dla uchodźców palestyńskich.


Jeden z mieszkańców obozu gorzko powiedział:

„Abbas nie wie o cierpieniu i pozbawieniu nas praw obywatelskich i prawa do pracy i Abbasa nie obchodzą warunki życia tutejszych ludzi”.

Inny zapytał: „Po co przyjechał?… Czy coś się zmieniło… czy będziemy mogli posiadać własność lub dostać paszporty i podróżować do innych krajów?”


Odpowiedź brzmi nie.


W Jordanii Palestyńczycy mogą uzyskać obywatelstwo, ale z łatwością można go ich pozbawić. Problem ten nie wydaje się być przedmiotem pilnego zainteresowania ani Autonomii Palestyńskiej, ani Abbasa, chociaż było wiele wzajemnego poklepywania się po plecach i zakulisowej koordynacji.


Grupa praw mniejszości przedstawia sytuację:

„… rząd jordański zaangażował się w politykę pozbawiania obywatelstwa jordańskiego niektórych Palestyńczyków, często z wyraźnie arbitralnych powodów… i praktycznie bez możliwości odwołania się od tej decyzji… [Jordania] również zawracała palestyńskich uchodźców do Syrii, z naruszeniem prawa międzynarodowego”.

Według raportu Szkoły Studiów Międzynarodowych im. Josefa Korbela, kiedy Palestyńczycy w Jordanii zostają pozbawieni obywatelstwa,

„dzieci… mogą mieć zakaz wstępu do szkół publicznych lub zostać z nich wydalone… Palestyńczycy… mogą zostać zwolnieni z obecnego zatrudnienia bez względu na długość czasu lub statusu na takim stanowisku… i sprawia, że całe życie zawodowe i doświadczenie tracą znaczenie”.

Co gorsza, Palestyńczycy pozbawieni obywatelstwa w Jordanii nie mogą już „otrzymać pewnego bezpłatnego lub taniego leczenia w publicznych placówkach służby zdrowia. Bezpaństwowi Palestyńczycy są wykluczeni z tych świadczeń”.


Abbas i król Jordanii Abdullah II współpracują w dziedzinie kontroli politycznej, a nie z rzeczywistej troski o sytuację Palestyńczyków. Jeśli chodzi o pozbawienie obywatelstwa tysięcy Palestyńczyków-Jordańczyków , „jordańscy przedstawiciele bronią tej praktyki jako środka przeciwdziałającego wszelkim przyszłym izraelskim planom przeniesienia ludności palestyńskiej z okupowanego przez Izrael Zachodniego Brzegu do Jordanii”. Nie trzeba dodawać, że jest to fałszywe oskarżenie i kolejne zniesławienie Izraela.


Abbas faktycznie zaaprobował to odebranie obywatelstwa Palestyńczykom w Jordanii, aby przerwać wieloletnie amerykańskie i międzynarodowe sugestie, że tak naprawdę „Jordania to Palestyna”.


Czy to w Libanie, Jordanii, na Zachodnim Brzegu czy gdziekolwiek indziej, Abbas, Sztajjeh i Autonomia Palestyńska nie martwią się prawami Palestyńczyków, ich obywatelstwem ani prawem międzynarodowym. Tym, o co ci przywódcy palestyńscy martwią się, są prawa terrorystów – o wiele bardziej niż martwią się o poziom życia czy trudności ekonomiczne, z jakimi borykają się miliony ich ludzi na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy. Niestety wydaje się, że motywacją jest wzmacnianie własnej siły politycznej kosztem własnego narodu.


Wydają się zaniepokojeni „prawami Palestyńczyków” tylko wtedy, gdy może to wiązać się z delegitymizacją Izraela.


Tymczasem administracja Bidena i Unia Europejska nadal udzielają Autonomii Palestyńskiej wsparcia politycznego i finansowego, nie żądając zakończenia tzw. „programu zatrudnienia” Abbasa, czyli „płacy za morderstwa”, który zachęca i nagradza mordowanie Żydów, ani trwającej kampanię na rzecz obrony „praw terrorystów”.


Swoim milczeniem administracja Bidena i Unia Europejska wysyłają Palestyńczykom komunikat, że finansowanie terroryzmu i mordowanie Żydów jest całkowicie w porządku.


The Palestinian Authority for the Rights of Terrorists!

Gatestooone Instotute, 8 marca 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

*Bassdam Tawil jest muzułmańskim badaczem i publicystą mieszkającym na Bliskim Wschodzie.  


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1257 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Farhud i “sprawa” PalestyńskaNazizm nadal inspiruje Palestyńczyków   Julius   2023-06-07
Dezorientacja śmiercionośnego dziennikarstwa: o zachodnich mediach i konflikcie arabsko-izraelskim   Landes   2023-06-05
Dżihadystyczny konflikt w wojnie rosyjsko-ukraińskiej   Stalinsky   2023-05-31
Niewygodne palestyńskie ofiary   Fitzgerald   2023-05-31
Prawdziwe znaczenie “Od rzeki do morza Palestyna będzie wolna”   Tawil   2023-05-25
Chrześcijanie w Nigerii są mordowani jak zwierzęta   Ibrahim   2023-05-25
Jak Palestyńczycy próbują zniszczyć Liban   Tawil   2023-05-23
Żydzi mieli wszelkie powody, by obawiać się ludobójstwa w 1948 roku     2023-05-22
"Economist" promuje "elokwentnego krytyka" istnienia Izraela   Levick   2023-05-21
Inny dżihad Palestyńczyków przeciwko Izraelowi   Tawil   2023-05-20
Iran prowadzi wojnę z narodem palestyńskim   Eid   2023-05-19
Izrael pod ostrzałem i bojaźliwa odpowiedź Zachodu   Kemp   2023-05-18
Strefa Gazy – zawsze pamiętaj jak doszliśmy do tego   Collier   2023-05-17
Rakiety z Gazy i rakiety z UE   Bryen   2023-05-14
Terroryści tureckiego Hezbollahu: nowi sojusznicy Erdoğana   Bekdil   2023-05-11
Przywódcy organizacji praw człowieka są zgodni: Podżeganie do przemocy jest okropne i nielegalne. Podżeganie do mordowania Żydów jest jednak heroiczne     2023-05-11
1660 Izraelczyków zginęło od czasu obietnicy Palestyńczyków o zakończeniu terroru   Bard   2023-05-10
Berlin staje się sceną protestów wzywających do eksterminacji ludności Izraela      2023-05-09
Zasięg i metodologia najnowszego antyizraelskiego raportu Amnesty International pokazują, że jego stronniczość była zamierzona od samego początku     2023-05-08
Zrozumienie ideologii Autonomii Palestyńskiej: nielegalne stworzenie Izraela i jego nieuchronny upadek - w 40 oświadczeniach AP   Marcus   2023-05-07
Autonomia Palestyńska i Fatah ostro potępiają przewodniczącą Komisji Europejskiej za wideo z gratulacjami dla Izraela w 75. rocznicę jego powstania       2023-05-06
Rzeczywiste łamanie praw człowieka   Tawil   2023-05-02
Gdyby Americans for Peace Now postawili na swoim, Izrael byłby karany za aresztowanie morderców   Flatow   2023-04-30
Nazistowska idea „Judy” jest identyczna z antysyjonistycznym pojęciem „Izrael”     2023-04-29
To, że krzyczą „Śmierć Żydom!”, nie oznacza, że są antysemitami   Pandavar   2023-04-26
Mit „okupacji” jest motorem antysemickiego terroru   Tobin   2023-04-24
„Organizacje praw człowieka” pozwalają światu ponownie nienawidzić Żydów     2023-04-23
Co naprawdę dzieje się w świętych miejscach Jerozolimy?   Tawil   2023-04-22
BBC promuje nowy antysemityzm     2023-04-20
Jak dochodzi do Holokaustu   Chesler   2023-04-19
O czym rozmawiano w Bejrucie?     2023-04-17
Nienawiść w cieniu terrorystycznego ataku   Collier   2023-04-16
“Śmierć Izraelowi” – irański plan ataku na Izrael   Kedar   2023-04-15
Dlaczego Palestyńczycy nie mogą wznowić rozmów pokojowych z Izraelem   Tawil   2023-04-14
Świat muzułmański musi zjednoczyć się przeciwko Izraelowi     2023-04-12
Was gesagt werden muss (Co musi zostać powiedziane)   Koraszewski   2023-04-11
Antyizraelska polityka Bidena wzmacnia Iran i palestyńskich terrorystów   Tawil   2023-04-10
Wszyscy Kreteńczycy to kłamcy…   Koraszewski   2023-04-09
Dla „Guardiana” jedno państwo żydowskie to o jedno państwo żydowskie za dużo   Levick   2023-04-08
W poszukiwaniu znaków czasu   Koraszewski   2023-04-05
Co powiedziała matka palestyńskiemu terroryście…   Flatow   2023-04-02
“Palestyńczycy”: wielkie kłamstwo, które ujawnił Smotrich   Pandavar   2023-03-31
„Terroryści uwielbiają nowe technologie. Co zrobią ze sztuczną inteligencją (AI)?”   Stalinsky   2023-03-28
Pomylony plan administracji Bidena walki z palestyńskim terroryzmem   Tawil   2023-03-25
Gdy tylko @Amnesty rozpoczęła kampanię „apartheidu”, przestali wspominać o libańskiej/jordańskiej dyskryminacji Palestyńczyków     2023-03-24
Doradca Abbasa: Polityka Autonomii Palestyńskiej opiera się na planie kolejnych etapów   Marcus   2023-03-20
Palestyńscy uchodźcy: od 1948 roku do dzisiaj   Lax   2023-03-15
Autonomia Palestyńska walczy o prawa dla terrorystów!   Tawil   2023-03-15
Oto kolejny dowód, że @Amnesty jest antysemicka     2023-03-09
Słowa poprzedzają czyny   Carmon   2023-03-08
Algorytmy Google z 2010 roku, które promowały dżihad, są ponownie analizowane w Sądzie Najwyższym w sprawach dotyczących federalnego prawa   Stalinsky   2023-03-07
Nie ma szczepionki na wirusa nienawiści do Żydów     2023-03-05
Cały świat może się mylić   Landes   2023-03-04
Czy media byłyby tak obojętne?   Spencer   2023-03-03
Palestyńczycy i wiedza o Holokauście   Fitzgerald   2023-03-01
Oszczerstwo „apartheidu” jest całkowicie fałszywe i antysemickie     2023-02-26
Shamima Begum, „panna młoda ISIS”, jaki obiekt kampanii newswashing   Bulut   2023-02-25
Unia Europejska i administracja Bidena akceptują palestyńskie kłamstwa   Tawil   2023-02-25
Powrót masakry, której nie było   Rosenthal   2023-02-21
Ludobójstwo w Nigerii: administracja Bidena tuszuje fakty   Ibrahim   2023-02-20
Co zatem „sprowokowało” atak w Ramot?   Flatow   2023-02-14
Czy negocjacje pokojowe zapobiegają terrorowi?   Levick   2023-02-13
Mnemozyna, półbogini pamięci   Koraszewski   2023-02-12
Istnieje związek między syjonizmem a współczesnym arabskim antysemityzmem     2023-02-11
“New York Times” i OWP są stworzeni dla siebie   Bard   2023-02-10
Administracja Bidena trzyma się umyślnej ślepoty   Amos   2023-02-08
Antyizraelska narracja, która definiuje ostatnie starcia izraelsko-palestyńskie   Frantzman   2023-02-05
Najbardziej postępowi, liberalni, zachodni Palestyńczycy popierają mordowanie Żydów     2023-02-04
Praca doktorska Mahmouda Abbasa   Tabarovsky   2023-02-03
Po masakrze w jerozolimskiej synagodze Palestyńczycy muszą stawić czoła przemocy w naszej kulturze   Eid   2023-02-01
Nie, panie prezydencie Biden, atak na synagogę nie był skierowany przeciwko „cywilizowanemu światu”   Suissa   2023-01-31
Kilka myśli o ataku terrorystycznym w Jerozolimie   Frantzman   2023-01-30
Turcja: otwarte drzwi dla Putina do szkodzenia zachodnim interesom   Bekdil   2023-01-30
O palestyńskich podręcznikach i nazistowskich swastykach   Pandavar   2023-01-28
Jak Facebook dławi byłych muzułmanów w Norwegii   Bower   2023-01-26
Palestyńczycy rekrutują nieletnich, a potem potępiają Izrael za strzelanie do “niewinnych dzieci”   Tawil   2023-01-26
Nienawiść do Żydów na amerykańskich uniwersytetach   Kemp   2023-01-23
Afrykański region Sahelu: wkracza rosyjska Grupa Wagnera, by pogorszyć sytuację   Franklin   2023-01-21
Konferencja w Damaszku w sprawie upadku Izraela     2023-01-16
Dlaczego Palestyńczycy chcą mordować modlących się Żydów?   Tawil   2023-01-15
Kurdowie – naród bez praw   Koraszewski   2023-01-14
Co zabiło rozwiązanie w postaci dwóch państw? Aplauz i pieniądze dla terrorystów   Tobin   2023-01-14
Tureckie “zbrodnie przeciwko ludzkości i nielegalna okupacja Cypru   Bulut   2023-01-13
ONZ wzmacnia terrorystyów   Tawil   2023-01-12
Jeśli antysyjonizm nie jest antysemityzmem, dlaczego Arabowie werbowali nazistów w 1948 roku?     2023-01-10
Młodzi palestyńscy arabscy terroryści nie są niewinnymi dziećmi   Flatow   2023-01-08
Nie, umowa nuklearna Iranu nie jest jeszcze martwa a Rosja pomaga Iranowi, by stał się mocarstwem nuklearnym   Rafizadeh   2023-01-07
Odgórne ataki na wizytę na Wzgórzu   Collins   2023-01-07
Jak twittersfera szerzy antysemitizm   Collier   2023-01-05
Gazańczyk oszukuje antysyjonistów – antysemityzm ogłupia ludzi   Collier   2023-01-02
Jezus palestyński terrorysta i jego 72 ciemnookie dziewice   Hirsch   2023-01-01
Głupota ujawnia się w działaniu, część II: „zrównywanie”   Bard   2022-12-28
Śmierć masowego mordercy, Nassera Abu Hmeida     2022-12-27
Zbliża się trudne Boże Narodzenie w Karabachu   Fernandez   2022-12-27
Palestyńscy rodzice zaniepokojeni rekrutacją ich nieletnich dzieci na „męczenników”   Fitzgerald   2022-12-26
Administracja Bidena i urojenie dwóch państw   Tawil   2022-12-25
Palestyńczyk uderza się w palec, USA żądają śledztwa   Flatow   2022-12-24
Podczas gdy świat milczy, AP nadal bluzga antysemityzmem   Hirsch   2022-12-21
Oszczerstwo apartheidu, by zniszczyć Izrael   Toameh   2022-12-19
Nauka terroru dla maluchów – ponowna ocena porozumień z Oslo   Marcus   2022-12-18

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


&#8222;Choroba&#8221; przywrócona przez Putina


&#8222;Przebudzeni&#8221;


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk