Prawda

Sobota, 21 maja 2022 - 05:53

« Poprzedni Następny »


Arabowie: Biden przywraca do życia ekstremizm i terroryzm


Khaled Abu Toameh 2021-08-31

Po raz pierwszy od kilku lat dżihadyści wyczuwają w USA pod rządami administracji Bidena słabość, dezorientację i brak wizji. (Zdjęcie: Wikipedia)
Po raz pierwszy od kilku lat dżihadyści wyczuwają w USA pod rządami administracji Bidena słabość, dezorientację i brak wizji. (Zdjęcie: Wikipedia)

Kiedy palestyński ruch islamistyczny, Hamas, świętuje "pokonanie" Stanów Zjednoczonych w Afganistanie, Arabowie wydają się zaniepokojeni, że to oni pierwsi zapłacą wysoką cenę, stając się celami terrorystycznych grup, takich jak Państwo Islamskie i Al-Kaida.


Komentując wycofanie się amerykańskich żołnierzy i błyskawiczne przejęcie Afganistanu przez talibów rozmaici arabscy politolodzy, pisarze i dziennikarze mówią, że nie mają wątpliwości, iż region zmierza ku nowej erze ekstremizmu i terroryzmu.  


Przywódcy wspieranych przez Iran Hamasu i Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu (PIJ) powiedzieli, że dodała im otuchy “porażka” USA i wezwali do nasilenia walki przeciwko Izraelowi. „Upadek amerykańskiej okupacji Afganistanu jest wstępem do upadku wszystkich sił ucisku, przede wszystkim izraelskiej okupacji ziemi Palestyny” – powiedział przywódca Hamasu, Ismail Hanija podczas rozmowy telefonicznej z przywódcą talibów, mułłą Baradarem, by „pogratulować mu domniemanego zwycięstwa nad USA”.  


Palestyński Islamski Dżihad (PIJ), druga największa grupa terrorystyczna w Strefie Gazy po Hamasie, także wydał oświadczenie "gratulujące drogiemu narodowi afgańskiemu wyzwolenia ziemi afgańskiej spod amerykańskiej i zachodniej okupacji". PIJ wyraził nadzieję, że wszyscy muzułmanie będą któregoś dnia zjednoczeni "pod sztandarem islamu, by wyzwolić Palestynę i meczet Al-Aksa”.  


Te dwie palestyńskie grupy terrorystyczne są szczęśliwe, widząc USA słabe, upokorzone i wycofujące się. Nie znoszą USA z powodu długotrwałego i tradycyjnego poparcia Amerykanów dla Izraela. Dla Palestyńczyków “przyjaciel mojego wroga jest moim wrogiem”. Ten pogląd wydaje się także powodem, dla którego Hamas i PIJ nie czynią różnicy między Izraelem a USA. Hamas i PIJ prawdopodobnie mają teraz również nadzieję, że wszystkie grupy dżihadystyczne zbiorą się, by pomóc Palestyńczykom zlikwidować Izrael.


Po raz pierwszy od kilku lat dżihadyści wyczuwają w USA pod rządami administracji Bidena słabość, dezorientację i brak wizji. Arabowie ostrzegają, że ta słabość i niepewność wepchnie Afganistan i cały Bliski Wschód w krwawą łaźnię.


"Jesteśmy świadkami powstawania złowrogiego impetu odrodzenia ekstremistycznego islamu i nikomu ten impet nie będzie oszczędzony, a nam, Arabom, szczególnie. Państwa Zatoki będą celem - napisał saudyjski autor, Miszary Dhajidi. – Kto wypuścił bestie z klatki i w jakim celu? Wróciliśmy do punktu wyjścia”.


Saudyjski politolog, Abdullah Bin Bidżad Al Otaibi prognozował, że posunięcia administracji Bidena w Afganistanie doprowadzą do odrodzenia terroryzmu i handlu narkotykami, jak również do wzmocnienia ekstremistycznej ideologii terrorystycznych grup na Bliskim Wschodzie.


"Odrodzenie terroryzmu będzie ważną częścią fundamentalistycznej epoki nie tylko w Afganistanie, ale w całym świecie islamskim - ostrzegał Otaibi. - Afganistan raz jeszcze będzie bezpiecznym schronieniem dla wszystkich fundamentalistów i terrorystów, od Bractwa Muzułmańskiego do Al-Kaidy”.


Arabskie i islamskie kraje, powiedział, “muszą przygotować się w niedalekiej przyszłości na najgorsze i jakikolwiek brak czujności wobec islamistycznych grup, organizacji, działań, dyskursu i ideologii będzie miał tragiczne konsekwencje". Otaibi ostrzegł następnie, że media społecznościowe staną się jeszcze większą wylęgarnią podżegania i rekrutacji, jak też powstaną nowe mechanizmy zbierania funduszy dla organizacji terrorystycznych.


"Niektóre kraje arabskie i islamskie będą celem ataków, jeśli grupy terrorystyczne zaczną mobilizować swoich członków i narzędzia na całym świecie” - napisał Otaibi.


Dżameel Al-Thejabi, saudyjski dziennikarz, wskazał, że amerykańscy specjaliści ds. bezpieczeństwa wierzyli, że talibowie nie będą w stanie wejść do Kabulu przez co najmniej miesiąc. Thejabi ostrzegł, że działania administracji Bidena w Afganistanie otworzą drzwi nowemu, globalnemu kryzysowi bezpieczeństwa.

"Przypomnijmy sobie sceny wahania i niejasności stanowiska prezydenta Baracka Obamy, co zakończyło się wręczeniem Iraku i Syrii Iranowi” - napisał.

"Dzisiaj można powiedzieć, że administracja prezydenta USA Joego Bidena strzeliła sobie w stopę. Afganistan jest teraz znowu w uścisku talibów z powodu lekkomyślności amerykańskiego wycofania się, co oznacza zagrożenie bezpieczeństwa całego świata, ponieważ Taliban popiera ekstremistów i ruchy terrorystyczne. Kto może zapomnieć, że talibowie gościli Al-Kaidę i jej byłego przywódcę, Osamę bin Ladena i nadal są z nią sprzymierzeni, i goszczą jej część?

Według Thejabiego, w dodatku do niepokoju, że Afganistan pogrąży się w pełnej przemocy wojnie domowej, narasta obawa, że Afganistan powróci do tego, czym był – bastionem ekstremizmu i terroryzmu i bezpiecznym schronieniem dla dżihadystycznych ruchów. „To są poważne niebezpieczeństwa, których Stany Zjednoczone i świat nie będą mogły ignorować” - powiedział.

"To, co dzieje się w Afganistanie, który jest obecnie pod panowaniem talibów, stanowi poważne wyzwanie dla całego świata. Wycofanie się Stanów Zjednoczonych otwarło drzwi dla ich wrogów i przeciwników, którzy wypełnią próżnię z wszystkim, co to za sobą pociąga w sprawach wpływów, hegemonii i zagrożenia regionu i świata. Kiedy oceniamy sytuację, stwierdzamy, że siłami, które zastąpią USA, są: Rosja, Chiny, Pakistan i oczywiście Iran. Rosję i Chiny przyciąga pragnienie wykorzystywania olbrzymich, bogactw mineralnych Afganistanu. Dla Pakistanu jest to dążenie do strategicznej głębi wzdłuż długiej granicy z Afganistanem. Ta strategiczna głębia zablokuje Indiom możliwość jakiegokolwiek sojuszu z Afganistanem”.

Saudyjski analityk dodał, że "jest pewne, że wraz z powrotem Afganistanu jako punktu zbiorczego dla terrorystycznych grup świat wchodzi w mroczny tunel niepewnej przyszłości".


Monir Adib, egipski specjalista islamskich ruchów i globalnego terroryzmu, powiedział, że wiele krajów przymykało oczy na współpracę talibów z Al-Kaidą.

"Afganistan stał się bezpieczną przystanią dla islamistycznych organizacji i ogólnie międzynarodowego zachowania, i odzwierciedla rozmiary kryzysu w radzeniu sobie z rozszerzającym się niebezpieczeństwem ze strony Afganistanu i jego wpływu na bezpieczeństwo świata… Wydaje się, że groźba terroryzmu z Afganistanu narasta z poparciem i pod patronatem dużych krajów, a przynajmniej, że przymykają one oczy na działalność organizacji terrorystycznych, co wymaga arabskiej i międzynarodowej solidarności, by razem przeciwstawić się zagrożeniu Talibanu i Al-Kaidy”.

Adib wezwał do stworzenia "strategii przeciwstawiania się grupom przemocy i ekstremizmu, a także krajom, które popierają te organizacje mimo złożoności i trudności zadania”.  


Osama Saraya, były redaktor naczelny egipskiej gazety Al-Ahram, powiedział, że polityka administracji USA pozwoliła talibom na „realizację ich piekielnej strategii” w Afganistanie.  

"Amerykanie muszą przyznać swoje niepowodzenie w budowaniu państwa lub armii w Afganistanie, lub choćby ruchu do przeciwstawienia się terroryzmowi i ekstremizmowi, a teraz wycofują wszystkie swoje siły, pozostawiając Afganistan jako zakładnika w rękach ekstremistów… Nas, Arabów, najbardziej dotykają wszystkie ruchy terrorystyczne i ekstremistyczne. Musimy przygotować się na to, co przyjdzie z Afganistanu. To jest czysto narodowa odpowiedzialność naszych krajów. Nie możemy czekać na pomoc Zachodu lub Amerykanów”.

Inny znany egipski autor, Ahmed Al-Szamy, podkreślił, że podczas gdy talibowie i ich przyjaciele “tańczą z radości”, świat “płacze ze strachu przed możliwym terroryzmem”, jaki przyjdzie z Afganistanu.  


"Amerykanie dali Talibowi nowe życie i wszyscy teraz zajmują się tym i przygotowują do radzenia sobie z tym” - napisał Szamy.

"Czy Taliban przestanie uprawiać i gościć wszelki terroryzm? Jestem pewien, że jest to niemożliwe w świetle poparcia terrorystycznych organizacji na świecie, szczególnie Bractwa Muzułmańskiego, Al-Kaidy, ISIS i Dżabhat Al-Nusra po tym, jak stał się dla nich bezpieczną przystanią. Taliban w najbliższym czasie dostarczy tym organizacjom wszelkiego wsparcia, by odrodziło się więcej organizacji i terrorystów, którzy będą terroryzowali wszystkie kraje na świecie pod pretekstem założenia islamskiego państwa. Dlatego wszystkie kraje świata, a szczególnie te na Bliskim Wschodzie, muszą szukać nowych scenariuszy, by zatrzymać terroryzm, który zaczął pojawiać się w Afganistanie”.  

Początkowa reakcja Arabów na najnowsze fiasko USA w Afganistanie pokazuje, że Arabowie i kraje islamskie są skrajnie zaniepokojone wzmocnieniem islamistycznych grup terrorystycznych przez administrację Bidena. Dzięki administracji Bidena, mówią Arabowie i inni muzułmanie, grupy terrorystyczne, które chcą prowadzić dżihad (świętą wojnę) przeciwko USA i Izraelowi, i grożą bezpieczeństwu i stabilności wielu krajów arabskich, zdecydowanie wzmocniły swoją bazę na Bliskim Wschodzie.


Arabs: Biden Extremism, Terrorism Back to Life

Gatestone Institute, 24 sierpnia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaKhaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News. 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1057 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Nie da się rozwiązać problemu antysemityzmu ONZ przez ignorowanie go   Tobin   2022-05-18
Rosja i Chiny: najgorszy moment w historii   Chang   2022-05-12
Putin, Hitler i historii kobyła   Koraszewski   2022-05-11
Izrael: najczystszy kraj świata   Bard   2022-05-11
Palestyński kult śmierci – uwielbienie mordowania Żydów   Collier   2022-05-10
Iran mówi otwarcie – i powinniśmy uważnie słuchać     2022-05-08
Wspaniała wiadomość na Jom HaSzoah! Nie ma antysemitów!     2022-05-07
Czy umiemy wyobrazić sobie świat bez Izraela?   Tobin   2022-05-06
Allah sprowadził Żydów do Palestyny, żebyśmy mogli ich wykończyć     2022-05-04
Ramadan kończy się z hukiem   Blum   2022-05-02
Oni wszyscy mają krew na rękach   Collier   2022-04-21
W XXI wieku antysyjonizm znaczy antysemityzm   Tobin   2022-04-20
Jak USA utrwalają palestyńską przemoc   Blum   2022-04-19
Palestyńczycy popierają mordowanie przypadkowych Żydów     2022-04-18
Szaleństwa głębokiej wiary   Fitzgerald   2022-04-13
Intifada z okazji ramadanu?   Blum   2022-04-09
Nie nagradzajcie Palestyńczyków za nową falę terroru   Tobin   2022-04-05
Większość “Palestyńczyków” głosowałaby dziś na Hamas   Greenfield   2022-04-02
Dlaczego Stany Zjednoczone nadal płacą za antysemicką farsę w ONZ?   Tobin   2022-04-01
AP zachęcała do zamachu terrorystycznego w Beer Szewie… i nagrodzi go   Marcus   2022-03-29
Śpiew i taniec o “apartheidzie”: Infantylna @Amnesty jest obecnie taka sama jak inne antyizraelskie grupy     2022-03-22
Reportaż rosyjskiej telewizji o syryjskich żołnierzach zgłaszających się na ochotnika do walki wraz z Rosją przeciwko Ukrainie     2022-03-17
Obywatele właściwie poinformowani   Koraszewski   2022-03-16
Kłamstwo o dłuższej i silniejszej umowie z Iranem   Bard   2022-03-11
Biden rozbija złudzenia Izraela   Glick   2022-03-10
Electronic Intifada w pełni popiera Putina   Collier   2022-03-07
Propagandowy front Władimira Putina   Koraszewski   2022-03-07
Rosja: Iran jest naszym sojusznikiem, uczestniczymy w rozwijaniu jego projektu nuklearnego     2022-03-03
Chiny: To USA są winne ukraińskiego konfliktu     2022-03-02
„Apartheid” jest nową „okupacją” – terminem używanym w czysto propagandowych celach     2022-02-28
Czy Putin będzie strzelał do zakładników?   Rosenthal   2022-02-28
Lepszy kontrakt za pochwałę terroryzmu   Fitzgerald   2022-02-23
Nękanie w Judei i Samarii musi się zakończyć – ale kto nęka kogo?   Oz   2022-02-20
Nie ugłaskuj krokodyla “przebudzenia”     2022-02-18
Toksyczna szczodrość. Jak Europejczycy używają izraelskich NGO do destabilizowania Izraela   Altabef   2022-02-15
Losowy przykład nieuczciwości raportu Amnesty International     2022-02-14
Strategia Autonomii Palestyńskiej używania dzieci-żołnierzy przeciwko Izraelowi   Marcus   2022-02-13
Co naprawdę oznacza wspieranie „palestyńskiego pojednania”?   i Itamar Marcus   2022-02-12
Saudyjski dziennikarz o zerwaniu związków z Palestyńczykami   Fitzgerald   2022-02-11
Groza ujawnienia proizraelskiego stanowiska   Goska   2022-02-09
Neonazistowska fascynacja salafickim dżihadem   Wójcik   2022-02-08
Antysemici wszystkich krajów łączcie się   Koraszewski   2022-02-07
Palestyńscy najemnicy Iranu: Dżihad przeciw Izraelowi i Ameryce   Toameh   2022-02-06
Kościół, który promuje antysemityzm   Tobin   2022-02-04
Grupy terrorystyczne kochają Amnesty International, jako że kieruje się planami zniszczenia Izraela naszkicowanymi w Durban     2022-02-03
Amnesty wymyśla kolejną definicję apartheidu – tylko dla Izraela     2022-02-02
Wojna przeciwko Żydom prowadzona przez grupy “obrony praw człowieka”: @Amnesty, @HRW i @BTselem     2022-02-01
Powrót „Protokołów mędrców Syjonu”   Rosenthal   2022-01-31
„Guardian” wynalazł nowe antyizraelskie oszczerstwo: „Sportswashing”   Levick   2022-01-30
Pamiętajcie Dajr Jasin!   Troy   2022-01-29
Wikipedia morduje historię     2022-01-25
Associated Press zamienia palestyński wypadek drogowy w podżeganie przeciwko Izraelowi   Fitzgerald   2022-01-23
Wędrówka idei na Bliskim Wschodzie   Mansour   2022-01-22
Neonaziści dążą do wykucia braterskiej więzi z dżihadystami   Stalinsky   2022-01-19
Kiedy atakowani są Żydzi, przedstawiciele władz boją się powiedzieć “antysemityzm”   Frantzman   2022-01-17
Sowieckie kłamstwo o izraelskim apartheidzie   Kemp   2022-01-14
„Nieistotne religijne idee”? Nie, każdy terroryzm jest oparty na głębokiej wierze, niezależnie od tego, czy jest religijny, polityczny, społeczny czy inny – część I   M. Reiter   2022-01-13
Litania nieszczęść Hassana Nasrallaha   Fitzgerald   2022-01-13
Palestyńczycy: Jesteśmy dumni z naszych terrorystów   Tawil   2022-01-11
Życie w epoce kamienia   Rosenthal   2022-01-09
The Yellow Spot: szczegółowa relacja z tamtych czasów o nazistowskim prześladowaniu Żydów w latach 1933-1935 brzmi bardzo podobnie do dzisiejszego antysemityzmu     2022-01-08
Co stałoby się z Arabami podczas nuklearnego uderzenia na Izrael i dlaczego nikogo to nie obchodzi?     2022-01-07
Z Facebooka egipskiego dysydenta   Mansour   2022-01-04
Co naprawdę zdarzyło się z milionem Żydów w krajach arabskich?   Collier   2022-01-03
Palestyńska szkoła terroryzmu   Tawil   2022-01-02
ONZ wypowiada wojnę Izraelowi   Rosenthal   2021-12-31
Unicestwienie Izraela najwyższym ideałem Iranu     2021-12-27
Według sondażu 93% palestyńskich Arabów w Jerozolimie woli rządy izraelskie od palestyńskich   Fitzgerald   2021-12-25
Human Rights Watch znowu zakłada, że Żydzi są rasistami i na tej podstawie pisze raport o Lod     2021-12-23
Kiedy antysyjonistyczna grupa dowodzi, że jej propaganda jest kłamstwem   Oz   2021-12-22
Obosieczny antysemityzm przyzwolenia   Nirenstein   2021-12-20
Iran: eksportowanie ropy czy rewolucji?   Taheri   2021-12-18
Znajdowanie prawdziwych ofiar terroru   Collins   2021-12-17
Na kampusach wśród personelu komisji “Różnorodności, równości i włączenia” są najbardziej nietolerancyjni ludzie     2021-12-16
Dziesiąta rocznica “pinkwashing” i czego nas ona uczy o antysemickich teoriach spiskowych     2021-12-10
Raport nazywa traktowanie chrześcijańskich dziewcząt i kobiet w muzułmańskich krajach “katastrofą praw człowieka”   Spencer   2021-12-03
Antysyjonizm i antysemityzm nie robią niczego, by pomóc Palestyńczykom   Regev   2021-11-29
Sunnicki Hamas i szyicki Iran: braterska więź w terrorze pod hasłem “śmierć Izraelowi”   Fitzgerald   2021-11-27
Terrorysta, który rozbija wszystkie stereotypy o terrorystach   Flatow   2021-11-23
Unia Europejska nadal nie wpisuje całego Hezbollahu na listę organizacji terrorystycznych   Fitzgerald   2021-11-22
Czy termin “nakba” jest antysemicki?     2021-11-21
“Od Rzeki do Morza”: Hamas wyjaśnia, czego chcą brytyjscy studenci   Kemp   2021-11-16
Jak Palestyńczycy ukradli cierpienia, no cóż, właściwie wszystkim   Collier   2021-11-14
Terroryści „palestyńskiego” dżihadu dostają więcej niż zarabiają lekarze i nauczyciele   Greenfield   2021-11-11
EU @eu_eeas ciągle mówi o nieistniejących “granicach sprzed 1967”, skoro explicite nigdy nie miały one być granicami?     2021-11-10
Odciąć finansowanie NGO powiązanych z terroryzmem   Eid   2021-11-07
Palestyńscy więźniowie, o których nikt nie mówi   Toameh   2021-11-06
Niemka skazana za zbrodnie ISIS   Frantzman   2021-11-02
Terroryzm jako palestyńska kultura   Marcus   2021-11-02
Dlaczego Palestyńczycy nie mogą zawrzeć pokoju z Izraelem   Toameh   2021-10-29
Czy Trzecia Konwencja Genewska stosuje się do palestyńskich terrorystów aresztowanych przez Izrael?    Hirsch   2021-10-28
Łajdackie porwanie “praw człowieka” leży u samego sedna kontrowersji wokół NGO   Tobin   2021-10-27
Protest, bo terrorystce odmówiono platformy   Fitzgerald   2021-10-26
Hamas jest beneficjentem dyplomacji bazującej na urojeniach   Glick   2021-10-24
Między bojkotami a rękawicą rzuconą przez Gazę   Collins   2021-10-22
Okropna prawda o irlandzkim antysemityzmie   Collier   2021-10-19
Oszukańcze sztuczki UNRWA, by wyciszyć słowa prawdy   Blum   2021-10-15
Próbowali spalić Żydów żywcem. Znowu   Flatow   2021-10-12
Prawdziwi palestyńscy “bohaterzy”: terroryści   Tawil   2021-10-10
“Obietnica Życia Przyszłego” – Palestyna po  “zniknięciu” Izraela     2021-10-09

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk