Prawda

Piątek, 27 stycznia 2023 - 23:05

« Poprzedni Następny »


Arabowie: Biden przywraca do życia ekstremizm i terroryzm


Khaled Abu Toameh 2021-08-31

Po raz pierwszy od kilku lat dżihadyści wyczuwają w USA pod rządami administracji Bidena słabość, dezorientację i brak wizji. (Zdjęcie: Wikipedia)
Po raz pierwszy od kilku lat dżihadyści wyczuwają w USA pod rządami administracji Bidena słabość, dezorientację i brak wizji. (Zdjęcie: Wikipedia)

Kiedy palestyński ruch islamistyczny, Hamas, świętuje "pokonanie" Stanów Zjednoczonych w Afganistanie, Arabowie wydają się zaniepokojeni, że to oni pierwsi zapłacą wysoką cenę, stając się celami terrorystycznych grup, takich jak Państwo Islamskie i Al-Kaida.


Komentując wycofanie się amerykańskich żołnierzy i błyskawiczne przejęcie Afganistanu przez talibów rozmaici arabscy politolodzy, pisarze i dziennikarze mówią, że nie mają wątpliwości, iż region zmierza ku nowej erze ekstremizmu i terroryzmu.  


Przywódcy wspieranych przez Iran Hamasu i Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu (PIJ) powiedzieli, że dodała im otuchy “porażka” USA i wezwali do nasilenia walki przeciwko Izraelowi. „Upadek amerykańskiej okupacji Afganistanu jest wstępem do upadku wszystkich sił ucisku, przede wszystkim izraelskiej okupacji ziemi Palestyny” – powiedział przywódca Hamasu, Ismail Hanija podczas rozmowy telefonicznej z przywódcą talibów, mułłą Baradarem, by „pogratulować mu domniemanego zwycięstwa nad USA”.  


Palestyński Islamski Dżihad (PIJ), druga największa grupa terrorystyczna w Strefie Gazy po Hamasie, także wydał oświadczenie "gratulujące drogiemu narodowi afgańskiemu wyzwolenia ziemi afgańskiej spod amerykańskiej i zachodniej okupacji". PIJ wyraził nadzieję, że wszyscy muzułmanie będą któregoś dnia zjednoczeni "pod sztandarem islamu, by wyzwolić Palestynę i meczet Al-Aksa”.  


Te dwie palestyńskie grupy terrorystyczne są szczęśliwe, widząc USA słabe, upokorzone i wycofujące się. Nie znoszą USA z powodu długotrwałego i tradycyjnego poparcia Amerykanów dla Izraela. Dla Palestyńczyków “przyjaciel mojego wroga jest moim wrogiem”. Ten pogląd wydaje się także powodem, dla którego Hamas i PIJ nie czynią różnicy między Izraelem a USA. Hamas i PIJ prawdopodobnie mają teraz również nadzieję, że wszystkie grupy dżihadystyczne zbiorą się, by pomóc Palestyńczykom zlikwidować Izrael.


Po raz pierwszy od kilku lat dżihadyści wyczuwają w USA pod rządami administracji Bidena słabość, dezorientację i brak wizji. Arabowie ostrzegają, że ta słabość i niepewność wepchnie Afganistan i cały Bliski Wschód w krwawą łaźnię.


"Jesteśmy świadkami powstawania złowrogiego impetu odrodzenia ekstremistycznego islamu i nikomu ten impet nie będzie oszczędzony, a nam, Arabom, szczególnie. Państwa Zatoki będą celem - napisał saudyjski autor, Miszary Dhajidi. – Kto wypuścił bestie z klatki i w jakim celu? Wróciliśmy do punktu wyjścia”.


Saudyjski politolog, Abdullah Bin Bidżad Al Otaibi prognozował, że posunięcia administracji Bidena w Afganistanie doprowadzą do odrodzenia terroryzmu i handlu narkotykami, jak również do wzmocnienia ekstremistycznej ideologii terrorystycznych grup na Bliskim Wschodzie.


"Odrodzenie terroryzmu będzie ważną częścią fundamentalistycznej epoki nie tylko w Afganistanie, ale w całym świecie islamskim - ostrzegał Otaibi. - Afganistan raz jeszcze będzie bezpiecznym schronieniem dla wszystkich fundamentalistów i terrorystów, od Bractwa Muzułmańskiego do Al-Kaidy”.


Arabskie i islamskie kraje, powiedział, “muszą przygotować się w niedalekiej przyszłości na najgorsze i jakikolwiek brak czujności wobec islamistycznych grup, organizacji, działań, dyskursu i ideologii będzie miał tragiczne konsekwencje". Otaibi ostrzegł następnie, że media społecznościowe staną się jeszcze większą wylęgarnią podżegania i rekrutacji, jak też powstaną nowe mechanizmy zbierania funduszy dla organizacji terrorystycznych.


"Niektóre kraje arabskie i islamskie będą celem ataków, jeśli grupy terrorystyczne zaczną mobilizować swoich członków i narzędzia na całym świecie” - napisał Otaibi.


Dżameel Al-Thejabi, saudyjski dziennikarz, wskazał, że amerykańscy specjaliści ds. bezpieczeństwa wierzyli, że talibowie nie będą w stanie wejść do Kabulu przez co najmniej miesiąc. Thejabi ostrzegł, że działania administracji Bidena w Afganistanie otworzą drzwi nowemu, globalnemu kryzysowi bezpieczeństwa.

"Przypomnijmy sobie sceny wahania i niejasności stanowiska prezydenta Baracka Obamy, co zakończyło się wręczeniem Iraku i Syrii Iranowi” - napisał.

"Dzisiaj można powiedzieć, że administracja prezydenta USA Joego Bidena strzeliła sobie w stopę. Afganistan jest teraz znowu w uścisku talibów z powodu lekkomyślności amerykańskiego wycofania się, co oznacza zagrożenie bezpieczeństwa całego świata, ponieważ Taliban popiera ekstremistów i ruchy terrorystyczne. Kto może zapomnieć, że talibowie gościli Al-Kaidę i jej byłego przywódcę, Osamę bin Ladena i nadal są z nią sprzymierzeni, i goszczą jej część?

Według Thejabiego, w dodatku do niepokoju, że Afganistan pogrąży się w pełnej przemocy wojnie domowej, narasta obawa, że Afganistan powróci do tego, czym był – bastionem ekstremizmu i terroryzmu i bezpiecznym schronieniem dla dżihadystycznych ruchów. „To są poważne niebezpieczeństwa, których Stany Zjednoczone i świat nie będą mogły ignorować” - powiedział.

"To, co dzieje się w Afganistanie, który jest obecnie pod panowaniem talibów, stanowi poważne wyzwanie dla całego świata. Wycofanie się Stanów Zjednoczonych otwarło drzwi dla ich wrogów i przeciwników, którzy wypełnią próżnię z wszystkim, co to za sobą pociąga w sprawach wpływów, hegemonii i zagrożenia regionu i świata. Kiedy oceniamy sytuację, stwierdzamy, że siłami, które zastąpią USA, są: Rosja, Chiny, Pakistan i oczywiście Iran. Rosję i Chiny przyciąga pragnienie wykorzystywania olbrzymich, bogactw mineralnych Afganistanu. Dla Pakistanu jest to dążenie do strategicznej głębi wzdłuż długiej granicy z Afganistanem. Ta strategiczna głębia zablokuje Indiom możliwość jakiegokolwiek sojuszu z Afganistanem”.

Saudyjski analityk dodał, że "jest pewne, że wraz z powrotem Afganistanu jako punktu zbiorczego dla terrorystycznych grup świat wchodzi w mroczny tunel niepewnej przyszłości".


Monir Adib, egipski specjalista islamskich ruchów i globalnego terroryzmu, powiedział, że wiele krajów przymykało oczy na współpracę talibów z Al-Kaidą.

"Afganistan stał się bezpieczną przystanią dla islamistycznych organizacji i ogólnie międzynarodowego zachowania, i odzwierciedla rozmiary kryzysu w radzeniu sobie z rozszerzającym się niebezpieczeństwem ze strony Afganistanu i jego wpływu na bezpieczeństwo świata… Wydaje się, że groźba terroryzmu z Afganistanu narasta z poparciem i pod patronatem dużych krajów, a przynajmniej, że przymykają one oczy na działalność organizacji terrorystycznych, co wymaga arabskiej i międzynarodowej solidarności, by razem przeciwstawić się zagrożeniu Talibanu i Al-Kaidy”.

Adib wezwał do stworzenia "strategii przeciwstawiania się grupom przemocy i ekstremizmu, a także krajom, które popierają te organizacje mimo złożoności i trudności zadania”.  


Osama Saraya, były redaktor naczelny egipskiej gazety Al-Ahram, powiedział, że polityka administracji USA pozwoliła talibom na „realizację ich piekielnej strategii” w Afganistanie.  

"Amerykanie muszą przyznać swoje niepowodzenie w budowaniu państwa lub armii w Afganistanie, lub choćby ruchu do przeciwstawienia się terroryzmowi i ekstremizmowi, a teraz wycofują wszystkie swoje siły, pozostawiając Afganistan jako zakładnika w rękach ekstremistów… Nas, Arabów, najbardziej dotykają wszystkie ruchy terrorystyczne i ekstremistyczne. Musimy przygotować się na to, co przyjdzie z Afganistanu. To jest czysto narodowa odpowiedzialność naszych krajów. Nie możemy czekać na pomoc Zachodu lub Amerykanów”.

Inny znany egipski autor, Ahmed Al-Szamy, podkreślił, że podczas gdy talibowie i ich przyjaciele “tańczą z radości”, świat “płacze ze strachu przed możliwym terroryzmem”, jaki przyjdzie z Afganistanu.  


"Amerykanie dali Talibowi nowe życie i wszyscy teraz zajmują się tym i przygotowują do radzenia sobie z tym” - napisał Szamy.

"Czy Taliban przestanie uprawiać i gościć wszelki terroryzm? Jestem pewien, że jest to niemożliwe w świetle poparcia terrorystycznych organizacji na świecie, szczególnie Bractwa Muzułmańskiego, Al-Kaidy, ISIS i Dżabhat Al-Nusra po tym, jak stał się dla nich bezpieczną przystanią. Taliban w najbliższym czasie dostarczy tym organizacjom wszelkiego wsparcia, by odrodziło się więcej organizacji i terrorystów, którzy będą terroryzowali wszystkie kraje na świecie pod pretekstem założenia islamskiego państwa. Dlatego wszystkie kraje świata, a szczególnie te na Bliskim Wschodzie, muszą szukać nowych scenariuszy, by zatrzymać terroryzm, który zaczął pojawiać się w Afganistanie”.  

Początkowa reakcja Arabów na najnowsze fiasko USA w Afganistanie pokazuje, że Arabowie i kraje islamskie są skrajnie zaniepokojone wzmocnieniem islamistycznych grup terrorystycznych przez administrację Bidena. Dzięki administracji Bidena, mówią Arabowie i inni muzułmanie, grupy terrorystyczne, które chcą prowadzić dżihad (świętą wojnę) przeciwko USA i Izraelowi, i grożą bezpieczeństwu i stabilności wielu krajów arabskich, zdecydowanie wzmocniły swoją bazę na Bliskim Wschodzie.


Arabs: Biden Extremism, Terrorism Back to Life

Gatestone Institute, 24 sierpnia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaKhaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News. 

Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1183 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jak Facebook dławi byłych muzułmanów w Norwegii   Bower   2023-01-26
Palestyńczycy rekrutują nieletnich, a potem potępiają Izrael za strzelanie do “niewinnych dzieci”   Tawil   2023-01-26
Nienawiść do Żydów na amerykańskich uniwersytetach   Kemp   2023-01-23
Afrykański region Sahelu: wkracza rosyjska Grupa Wagnera, by pogorszyć sytuację   Franklin   2023-01-21
Konferencja w Damaszku w sprawie upadku Izraela     2023-01-16
Dlaczego Palestyńczycy chcą mordować modlących się Żydów?   Tawil   2023-01-15
Kurdowie – naród bez praw   Koraszewski   2023-01-14
Co zabiło rozwiązanie w postaci dwóch państw? Aplauz i pieniądze dla terrorystów   Tobin   2023-01-14
Tureckie “zbrodnie przeciwko ludzkości i nielegalna okupacja Cypru   Bulut   2023-01-13
ONZ wzmacnia terrorystyów   Tawil   2023-01-12
Jeśli antysyjonizm nie jest antysemityzmem, dlaczego Arabowie werbowali nazistów w 1948 roku?     2023-01-10
Młodzi palestyńscy arabscy terroryści nie są niewinnymi dziećmi   Flatow   2023-01-08
Nie, umowa nuklearna Iranu nie jest jeszcze martwa a Rosja pomaga Iranowi, by stał się mocarstwem nuklearnym   Rafizadeh   2023-01-07
Odgórne ataki na wizytę na Wzgórzu   Collins   2023-01-07
Jak twittersfera szerzy antysemitizm   Collier   2023-01-05
Gazańczyk oszukuje antysyjonistów – antysemityzm ogłupia ludzi   Collier   2023-01-02
Jezus palestyński terrorysta i jego 72 ciemnookie dziewice   Hirsch   2023-01-01
Głupota ujawnia się w działaniu, część II: „zrównywanie”   Bard   2022-12-28
Śmierć masowego mordercy, Nassera Abu Hmeida     2022-12-27
Zbliża się trudne Boże Narodzenie w Karabachu   Fernandez   2022-12-27
Palestyńscy rodzice zaniepokojeni rekrutacją ich nieletnich dzieci na „męczenników”   Fitzgerald   2022-12-26
Administracja Bidena i urojenie dwóch państw   Tawil   2022-12-25
Palestyńczyk uderza się w palec, USA żądają śledztwa   Flatow   2022-12-24
Podczas gdy świat milczy, AP nadal bluzga antysemityzmem   Hirsch   2022-12-21
Oszczerstwo apartheidu, by zniszczyć Izrael   Toameh   2022-12-19
Nauka terroru dla maluchów – ponowna ocena porozumień z Oslo   Marcus   2022-12-18
Czy to Europa popiera? Al-Haq mówi światu, aby zdemontował Izrael     2022-12-17
Pan Trump jest bardzo urażony   Koraszewski   2022-12-14
Żydowskie życie jest tanie. Spójrzcie tylko, jak traktują je media   Rindsberg   2022-12-13
ONZ: kiepskie żarty, sztuczki i katastrofy   Collins   2022-12-10
Kulturowe zawłaszczenie i Żydzi   Glick   2022-12-09
Teheran znowu wymachuje “opcją Samsona”   Taheri   2022-12-06
Zainspirowany fikcyjnymi wydarzeniami artykuł „Guardiana” o „izraelskiej masakrze”   Levick   2022-12-06
Szczyt groteski: antyizraelskie grupy próbują skłonić organizacje LGBTQ i feministyczne do popierania palestyńskich prześladowców gejów i mizoginistów     2022-12-05
Co stało się z planem podziału ONZ z 1947 roku?   Hirsch   2022-12-04
Palestyńczycy mieli wspaniałe Święto Dziękczynienia, Izrael mniej   Bryen   2022-12-03
Barbarzyńcy u bram Kijowa   Koraszewski   2022-12-03
Iran i Turcja mają wspólny interes w atakowaniu Kurdów   Frantzman   2022-12-01
75 lat temu: arabskie wypowiedzenie wojny Żydom. Nie syjonistom - Żydom     2022-11-30
Jak brytyjscy politycy stają po stronie terrorystów   Collier   2022-11-29
BDS jest wściekły, bo Izrael i Jordania zgadzają się na rekultywację granicznej rzeki   Fitzgerald   2022-11-28
Podwójna gra Kataru z islamistami na boisku   Toameh   2022-11-27
Przebudzony antysemityzm, książka Davida Bernsteina   Levick   2022-11-25
Opowieść o dwóch terrorach   Hirsch   2022-11-24
Ostrzeżenie dla czytelnika książki   Landes   2022-11-23
Syjonistyczne dziki napadają na Palestyńczyków     2022-11-22
Jeśli chodzi o Izrael, propaganda triumfuje nad faktami   Yemini   2022-11-21
Izraelożercy kłamią statystyką     2022-11-18
Palestyńskie odrzucenie prawa Izraela do istnienia   Hirsch   2022-11-16
Palestyński antysemityzm nie ma ukrytej filozofii – to po prostu czysta nienawiść do Żydów     2022-11-15
Kłamstwa i bezkompromisowy antysemityzm ze strony „Komisji Śledczej” ONZ   Bayefsky   2022-11-12
Palestyńczycy: dlaczego ignoruje się ataki na chrześcijan?   Toameh   2022-11-09
Hidżab, fizyka i ”śmierć Ameryce”   Koraszewski   2022-11-06
Pionki Putina w Sojuszu NATO? Jak Zachód ośmiela Erdoğana   Bekdil   2022-11-05
Raport specjalnej sprawozdawczyni ONZ, Franceski Albanese to antysyjonistyczna propaganda w sowieckim stylu     2022-11-03
Twitter ucisza mnie, stając po stronie antysemitów   Collier   2022-11-02
Jak Amerykanie i Europejczycy ośmielają palestyński terroryzm   Tawil   2022-11-01
Izrael zaoferował pokój w 2000 roku, a jego obywatele do dziś giną   Levick   2022-10-31
Ohydne, antysemickie oszczerstwo z 1969 roku rzucane przez aktywistów Fatahu i ludzi lewicy: „Szalom & Napalm”     2022-10-27
ONZ daje mistrzowski pokaz antysemityzmu   Bayefsky   2022-10-26
Terroryści ISIS grasują w Turcji nadal niewoląc porwane kobiety   Bulut   2022-10-25
Przypisy Komisji Śledczej ONZ zdradzają jej kłamstwa     2022-10-24
Co się dzieje, gdy oferujesz Palestyńczykom państwo?   Flatow   2022-10-23
Francesca Albanese, specjalna sprawozdawczyni ONZ, absurdalnie udaje, że jest obiektywna     2022-10-20
Oddajcie jej kurdyjskie imię: Jina Amini   Mahjar-Barducci   2022-10-19
“Stan wyjątkowy” Cypru: Turcja używa masowej nielegalnej imigracji jako broni   Bulut   2022-10-17
Amerykańska lewica i prawica oskarżają się wzajem o antysemityzm, chowając pod dywan swój własny   Tobin   2022-10-16
Kardynał Wielkiej Brytanii mówi Liz Truss, by nie przenosiła ambasady Wielkiej Brytanii do Jerozolimy   Fitzgerald   2022-10-15
Czy palestyński dziennikarz @HosanSalemG jest antypalestyńskim rasistą, kiedy mówi, że wszyscy palestyńscy dziennikarze popierają terror?     2022-10-13
Abbas domaga się od ONZ cofnięcia wskazówek zegara   Hirsch   2022-10-10
Co złego to Żydzi, czyli świat w coraz szybszym tempie wraca w stare koleiny   Koraszewski   2022-10-06
“Partner pokoju” Izraela morduje Izraelczyków   Toameh   2022-10-04
Palestyńczycy przymilają się do Arabów, którzy zabijają Palestyńczyków   Toameh   2022-09-28
Niemcy, obudźcie się! Czy wiecie, że finansujecie zaprzeczanie Holokaustowi?   Marcus   2022-09-27
Prześladowania chrześcijan: “Te ataki mają rasistowskie, religijne motywacje”   Ibrahim   2022-09-23
Zachodnia reakcja na przywódców Iranu zaprzeczających Holocaustowi   Frantzman   2022-09-21
Palestynizm: ideologia i tożsamość   Rosenthal   2022-09-20
Dla niego pokój oznacza zabijanie Żydów   Tawil   2022-09-19
Jak “Le Monde”, “gazeta, którą wszyscy czytają”, omawia Izrael i Palestyńczyków   Fitzgerald   2022-09-16
Powiedziałem prawdę o “Palestynie” – i oto, co się zdarzyło   Collier   2022-09-11
Kiedy nie masz historii, to ją sobie wymyśl   Hirsch   2022-09-10
Żydowscy antysyjonisci próbują legitymizować antysemityzm   Tobin   2022-09-09
Palestyńczycy są  gotowi na wojnę naziemną     2022-09-07
“Tam w nich uderzymy”: Masakra w Monachium i jej następstwa   Kemp   2022-09-05
Nietolerowanie prawdy w ONZ   Bard   2022-09-04
Teheran debatuje o bombie   Taheri   2022-09-03
Zmiana klimatu: najnowsze usprawiedliwienie mordowania chrześcijan   Ibrahim   2022-08-31
Masakra w Monachium 50 lat później   Jacoby   2022-08-31
Zapomnij o wolności słowa: fatwa przeciwko Rushdiemu zwycięża   Meotti   2022-08-27
Iran przygotowuje się do wyeliminowania Izraela – zaraz po podpisaniu umowy z Iranem   Toameh   2022-08-26
Administracja Bidena i Iran atakujący Rushdiego   Toameh   2022-08-24
Walki w Gazie nie zmieniają niczego w walce o wizerunek Izraela   Tobin   2022-08-21
Dlaczego świat nie będzie przejmował się kłamstwem Abbasa o holokauście   Tobin   2022-08-19
Ziemia uderzyła nas w nos   Koraszewski   2022-08-15
Dlaczego Hillary Clinton nazwała to „palestyńskim znęcaniem się nad dziećmi”   Flatow   2022-08-14
Jak media “równoważąc” próbują ukryć prawdę     2022-08-12
Antysemicki „śledczy” Rady Praw Człowieka ONZ mówi głośno to, co przemilczane   Tobin   2022-08-11
Gaza: Ci co zawsze, potępiają Izrael   Kemp   2022-08-08
Komisja Śledcza twierdzi, że podstawą prawną istnienia Izraela jest Rezolucja 181 Zgromadzenia Ogólnego ONZ. To nie jest prawdą. (Ale kłamią, bo są przeciwko Izraelowi)     2022-08-06
Pierwsza połowa 2022 r.: arabscy terroryści dokonali ponad 3700 ataków na Izraelczyków   Savir   2022-08-05

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk