Prawda

Niedziela, 24 stycznia 2021 - 00:57

« Poprzedni Następny »


"Antynormalizacja" z Izraelem: prawdziwy cel


Bassam Tawil 2019-10-24

Obecność izraelskich sportowców w Katarze (27 września – 6 października) wywołała ostrą krytykę wielu Arabów, którzy wyrazili oburzenie w mediach społecznościowych z hashtagiem „Normalizacja jest zdradą”. Na zdjęciu: Lonah Chemtai Salpeter z Izraela (po lewej) i Desi Jisa Mokonin z Bahrajnu podczas maratonu kobiet na Mistrzostwach Świata w Lekkoatletyce w Doha w Katarze, 27 września 2019. (Zdjęcie: Matthias Hangst/Getty Images)
Obecność izraelskich sportowców w Katarze (27 września – 6 października) wywołała ostrą krytykę wielu Arabów, którzy wyrazili oburzenie w mediach społecznościowych z hashtagiem „Normalizacja jest zdradą”. Na zdjęciu: Lonah Chemtai Salpeter z Izraela (po lewej) i Desi Jisa Mokonin z Bahrajnu podczas maratonu kobiet na Mistrzostwach Świata w Lekkoatletyce w Doha w Katarze, 27 września 2019. (Zdjęcie: Matthias Hangst/Getty Images)

Arabowie, którzy ośmielają się publicznie życzyć Żydom szczęśliwego nowego roku w żydowski Nowy Rok, zostają potępieni przez innych Arabów jako zdrajcy. Arabowie, którzy ośmielają się występować w zawodach sportowych z Żydami, także zostają potępieni przez innych Arabów jako zdrajcy.


W zeszłym tygodniu wielu Arabów wyraziło oburzenie w mediach społecznościowych z powodu życzeń noworocznych, jakie szejk Abdullah bin Zajed Al Nahjan, minister spraw zagranicznych i współpracy międzynarodowej Zjednoczonych Emiratów Arabskich, złożył Żydom.


29 września minister zamieścił na swoim koncie Twitter "Szana Towa" ("Dobrego Roku" po hebrajsku). Jego życzenia dla Żydów obchodzących żydowski Nowy Rok wywołały falę potępień ze strony wielu Arabów, włącznie z Palestyńczykami, którzy oskarżali ministra o promowanie normalizacji z Izraelem.


Zjadliwe ataki ad hominem na ministra spraw zagranicznych Zjednoczonych Emiratów Arabskich obejmowały modlitwy, by Bóg skazał go na ogień piekielny, a kilku użytkowników porównywało go do małpy. Z powodu tych życzeń minister został także potępiony jako "syjonista", "zbrodniarz wojenny", "pies", "zdrajca" i "świnia".


Niektórzy Arabowie wyrazili nadzieję, że Zjednoczone Emiraty Arabskie znikną "tak samo jak Izrael przestanie istnieć”.


Inni skorzystali z okazji, by przypomnieć "bezwstydnemu" ministrowi werset Koranu (Al-Ma'idah, 51) który mówi:

"O wy, którzy wierzycie! Nie bierzcie sobie za przyjaciół żydów i chrześcijan; oni są przyjaciółmi jedni dla drugich. A kto z was bierze ich sobie za przyjaciół, to sam jest spośród nich".

Atakowi na ministra spraw zagranicznych Zjednoczonych Emiratów Arabskich towarzyszyły ostre potępienia Kataru przez wielu użytkowników arabskich mediów społecznościowych za pozwolenie izraelskim sportowcom na uczestniczenie w Mistrzostwach Świata w Lekkoatletyce 2019, odbywających się na Międzynarodowym Stadionie Chalifa w Doha od 27 września do 6 października.


Obecność izraelskich sportowców w Katarze wywołała ostrą krytykę wielu Arabów, którzy wyrażali oburzenie w mediach społecznościowych poprzez hashtag  "Normalizacja jest zdradą".


Równocześnie sąsiedzi Kataru, włącznie z Arabią Saudyjską i jej sojusznikami z Zatoki, oskarżyli go o sponsorowanie i finansowanie islamistycznego Bractwa Muzułmańskiego i ekstremistycznych grup, takich jak Hamas, palestyńska grupa terrorystyczna, która rządzi Strefą Gazy.


Wspieranie i finansowanie przez Katar grup ekstremistycznych nie oszczędziło mu jednak krytyki ze strony Hamasu i Islamskiego Dżihadu, drugiej największej grupy terrorystycznej w Strefie Gazy. W ostatnich miesiącach Katar odgrywał istotną rolę w zapobieganiu wybuchowi wojny w Strefie Gazy między Izraelem a Hamasem. Katarczycy dostarczali także miliony dolarów w gotówce Palestyńczykom ze Strefy Gazy jako część starań wsparcia palestyńskiej gospodarki i pomagania ubogim i bezrobotnym Palestyńczykom.


Hamas i Islamski Dżihad wydają się obecnie przewodzić kampanii podżegania przeciwko Katarowi za decyzję pozwolenia izraelskim sportowcom na uczestnictwo w Mistrzostwach Świata w Lekkoatletyce w Doha.


Hamas wyraził "ubolewanie" z powodu decyzji Kataru i uważa goszczenie izraelskich sportowców za „rodzaj normalizacji, który zostanie użyty [przez Izrael] do wybielenia swojego wizerunku w oczach świata”. To jest ten sam Hamas, który w ostatnich miesiącach błagał Katar o gotówkę.


Również Islamski Dżihad wydał oświadczenie, w którym ostro potępił Katar i powtórzył wezwanie do Arabów i muzułmanów, by bojkotowali Izrael. Ta grupa terrorystyczna ponadto krytykowała Katar za pozwolenie sportowcom na podniesienie izraelskiej flagi w Doha.


Wielu arabskich użytkowników twierdziło, że izraelscy sportowcy są „żołnierzami”, którzy służą w Izraelskiej Armii Obronnej.  


Mohammed al-Madhoun, palestyńska osobowość medialna i aktywista polityczny, komentował:

"Obecność izraelskiej drużyny sportowej w Katarze jest znakiem hańby na czołach tych, którzy gościli ich i pozwolili uczestniczyć [w zawodach]. Czy gospodarz [Katar] wie, że członkowie drużyny są żołnierzami okupacyjnej armii? Chciałbym ich zapytać: czy uczestniczyli w masakrach Gazy? Ilu Palestyńczyków zabili podczas służby wojskowej? Ile razy szturmowali meczet Al-Aksa [w Jerozolimie]?”.

Kilku Arabów zamieściło zdjęcia biegaczki, Advy Cohen, która brała udział w Mistrzostwach w Katarze, i fałszywie oskarżali ją o „mordowanie” Palestyńczyków. Podżeganie kierowano nie tylko wobec Kataru, ale także przeciwko izraelskim sportowcom, którzy muszą teraz oglądać swoje zdjęcia wzięte z ich kont w mediach społecznościowych, w kontekście kampanii „Normalizacja jest zdradą”.  


Niektórzy Palestyńczycy posunęli się tak daleko, że podżegali Arabów do rewolty przeciwko swoim przywódcom za ich domniemane prowadzenie do normalizacji stosunków z Izraelem.


Kampania „antynormalizacji” jest także skierowana na jordańskich nurków, którzy wraz z izraelskimi kolegami czyszczą plaże jordańskiej zatoki Akaba i izraelskiego miasta Ejlat. Nurkowie uczestniczyli w pierwszym w historii ekologicznym festiwalu podczas międzynarodowego dnia czyszczenia plaż i Międzynarodowego Dnia Pokoju ONZ.


Antyizraelska grupa o nazwie Stowarzyszenie Poparcia Oporu i Przeciwstawiania się Normalizacji twierdziła, że Jordańczycy, którzy pracują w Ejlacie i innych izraelskich miastach są często rekrutowani jako informatorzy przez izraelskie siły bezpieczeństwa. Ta grupa oskarżyła jordański rząd o „podporządkowanie się wszystkim żądaniom syjonistów pod pretekstem działań na rzecz pokoju”. Twierdzenie, że Jordańczycy, którzy pracują w Izraelu lub pomagają czyścić plaże, są rekrutowani jako szpiedzy, ma na celu przedstawienie ich jako zdrajców, a to oskarżenie naraża ich życie.  


Zamiast podziękować Izraelowi za pozwolenie Jordańczykom na pracę w Ejlacie, aktywiści „antynormalizacji” podżegają pracowników do bojkotowania Izraela. Oczywiście, ci aktywiści nie oferują jordańskim pracownikom miejsc pracy i pensji.  


W marcu 2019 roku Izrael zgodził się podnieść liczbę jordańskich pracowników w hotelach w Ejlacie z 1500 na 2000. Te pozwolenia dla Jordańczyków umożliwiają im pracę w przemyśle hotelarskim w Ejlacie blisko granicy z Jordanią. Ten ruch jest częścią porozumienia podpisanego między Izraelem a Jordanią, by zacieśniać więzy między tymi dwoma krajami przez inicjatywy współpracy ekonomicznej i społecznej.  


Dla aktywistów ”antynormalizacji” podżeganie własnej ludności przeciwko Izraelowi i jordańskim pracownikom jest ważniejsze niż jakiekolwiek inicjatywy ekonomiczne i społeczne. Ci aktywiści nienawidzą Izraela do takiego stopnia, że wolą, by 2000 pracowników straciło pracę niż by pracowało dalej i zarabiało dobre pensje w Ejlacie.  


Jeśli złożenie Żydowi życzeń w jego/jej święto, czyszczenie plaż razem z Izraelczykami lub pracę w Izraelu wielu Arabów uważa za „zbrodnię”, to jaki będzie los Araba, który zawrze pokój z Izraelem?  


Ci, którzy wzywają do bojkotowania Izraela – i grożą oraz podżegają przeciwko każdemu Arabowi, który ośmiela się gościć Żyda lub składać mu/jej życzenie – są także stanowczo przeciwni pokojowi z Izraelem. Dla nich zawarcie pokoju z „tworem syjonistycznym” jest aktem zdrady. Niepokoją się, że Arab, który składa życzenia Żydowi, może któregoś dnia zawrzeć pokój z Izraelem. Niepokoją się, że państwo arabskie, które gości izraelskich sportowców, może któregoś dnia zawrzeć pokój z Izraelem. Niepokoją się, że Arabowie, którzy pracują w Izraelu, mogą któregoś dnia polubić Izraelczyków i przestać myśleć o sposobach zabicia ich lub zniszczenia Izraela.   


”Anti-Normalization” With Israel: The True Goal

Gatestone Institute, 3 października 2019

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Bassam Tawil

Muzułmański badacz i publicysta mieszkający na Bliskim Wschodzie.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
2. Czytam baszarteg 2019-10-24
1. Jaki będzie los Araba, który zawrze pokój z Izraelem? kuba 2019-10-24


Brunatna fala

Znalezionych 818 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

BDS jest zagrożeniem dla całego wolnego świata   Landes   2021-01-23
Media: Izrael musi być oczerniany za swój bijący światowy rekord program szczepień   Kemp   2021-01-20
Ataki mediów na Izrael są dobrane do potrzeb chwili   Amos   2021-01-19
Turcja: Turcy czczą sympatyka nazizmu   Bulut   2021-01-16
Szczepienia i odwieczna plaga   Collins   2021-01-12
„Guardian” znowu rozpowszechnia kłamstwo o „izraelskim apartheidzie”   Levick   2021-01-11
Pora, by świat położył kres globalnej sieci przestępczości i korupcji Hezbollahu i Iranu   Alamuddin   2021-01-09
Administracja Bidena i “Wojna o prawo powrotu”   Rosenthal   2020-12-29
Dżihad w Boże Narodzenie: "Zimno zabijaj ich z nienawiścią i wściekłością"   Kemp   2020-12-25
Turcja zapowiada powrót Turków     2020-12-24
AP: Cały Izrael jest “naszą ziemią, Palestyną”; wszyscy Izraelczycy są osadnikami;  koniec Izraela jest pewny   Zilberdik   2020-12-24
Palestyńskie podżeganie przeciwko izraelskim dziennikarzom   Tawil   2020-12-17
Czy Teheran buduje “kuchnię diabła”?   Taheri   2020-12-12
Magazyn “Time” opublikował stronniczy, popierający BDS artykuł, który udaje, że jest obiektywny     2020-12-11
Zagrzebane w relacjach “Guardiana” o śmierci szefa programu nuklearnego Iranu: wezwania Teheranu do zniszczenia Izraela   Levick   2020-12-05
Premier AP, Shtajjeh, broni polityki “płaca za mordowanie”   Fitzgerald   2020-11-29
Mordercza wojna o zdrowie moralne   Koraszewski   2020-11-27
Ciekawy opis antysemityzmu z 1944 roku dokładnie opisuje antysyjonizm     2020-11-27
Dlaczego Bractwo Muzułmańskie wylazło z nory   Toameh   2020-11-22
Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14
Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23
Balony z Gazy – problem wybuchającego terroru   Lipman   2020-02-22
Finansowane przez UE, kierowane przez Palestyńczyków. Kampanie BDS w szatach UE   Collier   2020-02-21
Przebierańcy   Lewin   2020-02-20
Nasz europejski wróg   Rosenthal   2020-02-17
Prosto o arabsko-izraelskim konflikcie   Pickles   2020-02-15
Błędny profil palestyńskich terrorystów   Flatow   2020-02-13
Podżeganie irańskiego reżimu do zniszczenia Izraela   Shindman   2020-02-12
Palestyńczycy: Po podżeganiu do przemocy Abbas przybywa do Nowego Jorku, by walczyć z planem pokojowym   Tawil   2020-02-11
Przecież nikt nie traktuje tego poważnie   Koraszewski   2020-02-10
Francja: Wypal trawkę, zabij Żyda, uniknij procesu, idź wolny   Milliere   2020-02-09
W Międzynarodowym Dniu Pamięci Holocaustu fake news i przywódcy podburzający do nienawiści nie są niczym nowym   Amos   2020-02-02
Czy obsesyjna nienawiść irańskiego reżimu do Żydów będzie jego zgubą?   Rosenthal   2020-01-27

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk