Prawda

Piątek, 31 marca 2023 - 08:53

« Poprzedni Następny »


Antyizraelska narracja, która definiuje ostatnie starcia izraelsko-palestyńskie


Seth J. Frantzman 2023-02-05

Tydzień Izraelskiego Apartheidu w Columbia University.(zdjęcie: Courtesy)

Tydzień Izraelskiego Apartheidu w Columbia University.

(zdjęcie: Courtesy)Ostatni tydzień stycznia przyniósł wzrost napięć między Izraelem a Palestyńczykami – dziewięciu Palestyńczyków zginęło podczas operacji przeciw komórkom terrorystycznym w Dżenin, a siedmiu izraelskich cywilów zginęło w ataku terrorystycznym na przedmieściach Jerozolimy. Politycy, media i komentatorzy opisali to jako „cykl” lub „spiralę” przemocy, która niesie ze sobą założenie, że może wybuchnąć większy konflikt.


W jaki sposób przedstawiono te incydenty? Jaką narrację przekazywano? Po każdej rundzie konfliktu można go przedstawić na wiele sposobów. Ogólnie rzecz biorąc, Izrael i jego zwolennicy są konsekwentni: Izrael stoi w obliczu zagrożenia terrorystycznego i musi się bronić. Dla większości centrystów, w tym dla większości rządów, które mają dobre stosunki z Izraelem, ogólny sens jest taki, że Izrael ma prawo do samoobrony, ale jest również w centrum krytyki za działania, które Izrael prowadzi na terytoriach palestyńskich.


Dla krytyków narracja ciągle się zmienia, ponieważ ich pogląd na Izrael i Palestyńczyków zmieniał się przez lata.


Jakie są narracje antyizraelskie?


W ostatnich latach przedstawiciele znanych organizacji zajmujących się prawami człowieka rozwinęli kampanię zmierzającą do uznania Izraela za państwo apartheidu, radykalnie rozszerzając definicję tego słowa – omawiając działania Izraela na Zachodnim Brzegu jakby stosowały się do Jerozolimy, Gazy i reszty suwerennego Izraela.


Inną sztuczką jest przedstawianie zamachów na izraelskich cywilów jako odizolowanych wypadków, albo przez przedstawianie ofiar jako „osadników”, albo jako część izraelskiego reżimu. Przedstawia to Izraelczyków jako jeden kolektyw, jednocześnie potępiając izraelskie „zbiorowe karanie” Palestyńczyków.


Rajd w Dżenin, 26 stycznia 2023 (Zdjęcie: biuro rzecznika prasowego IDF)
Rajd w Dżenin, 26 stycznia 2023 (Zdjęcie: biuro rzecznika prasowego IDF)

Rajd IDF na Dżenin nie pojawił się znikąd. Izrael od roku walczy z zagrożeniem ze strony Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu i jego uzbrojonych bandytów w Dżenin. Do starć dochodzi, ponieważ Autonomia Palestyńska nie ma kontroli nad tym miastem i nie rozprawia się wystarczająco z grupami uzbrojonymi w nielegalną broń.


Jednak dla krytyków działania izraelskich sił bezpieczeństwa są „karą zbiorową” i każdy Palestyńczyk zabity w Dżenin jest jej ofiarą. To całkowicie pomija różnicę między tym, co zwykle nazywa się „terrorystami”, „bojownikami” lub „grupami zbrojnymi” – a cywilami. W dyskusji informuje się, że Izrael zabił w styczniu 30 Palestyńczyków – bez żadnego określenia, kto był cywilem, a kto nie.


„Washington Post” oświadczył, że rok 2022 był „najbardziej śmiercionośnym rokiem dla Palestyńczyków z Zachodniego Brzegu od prawie dwóch dekad, siły izraelskie zabiły więcej Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu w 2022 niż w jakimkolwiek roku, odkąd ONZ zaczęła systematycznie podawać statystyki śmiertelnych ofiar tego konfliktu w 2005 roku”.


Można by pomyśleć, że podobnie jak podczas omawiania innych konfliktów, czy to rosyjskiej inwazji na Ukrainę, USA w Afganistanie, czy też wojny z ISIS, organizacje będą rozróżniać cele wojskowe od cywilów.


Czy rok 2022 był najbardziej śmiercionośnym rokiem dla palestyńskich cywilów na Zachodnim Brzegu? Być może, ale trudno powiedzieć, czy ludzi uzbrojonych w M-16, którzy zginęli w bitwie, krytycy zaliczają do cywilów. Dla niektórych komentatorów nie ma znaczenia, czy ktoś zostaje zabity z bronią w ręku, podczas strzelania do żołnierzy IDF, czy też jest to kobieta w drodze do pracy w kancelarii prawnej, wszystko jest takie samo.


Według tej narracji, obecność Izraela powoduje przemoc, nawet jeśli Izrael nie jest faktycznie obecny w Dżeninie przez większość czasu, izraelska „okupacja” i „apartheid” tworzą sytuację, która prowadzi do śmierci. Izrael ponosi całkowitą winę za te śmierci; ofiarami równie dobrze mogą być sami cywile. Precyzyjne rajdy Izraela na komórki terrorystyczne Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu są postrzegane przez niektórych jako „zbiorowa kara”, a przez innych jako „masakra”.


Doprowadziło to do rosnącego chóru wezwań w mediach społecznościowych do nowej „intifady”. Jeden z komentatorów zauważył, że Palestyńczycy byli na skraju nowego „rozdziału”, który wykraczałby poza izraelskie próby „radzenia sobie” z konfliktem. To przekonanie, że nowa „intifada” jest zawsze tuż za rogiem, stanowi ramę dla każdego większego starcia, które miało miejsce w ciągu ostatnich kilku lat.


Izraelskie siły bezpieczeństwa i siły ratownicze na miejscu zamachu w Neve Jaakov, Jerozolima, 27 stycznia 2023 r. (źródło: OLIVIER FITOUSSI/FLASH90)
Izraelskie siły bezpieczeństwa i siły ratownicze na miejscu zamachu w Neve Jaakov, Jerozolima, 27 stycznia 2023 r. (źródło: OLIVIER FITOUSSI/FLASH90)

Przedstawienie starć w Dżeninie jako „masakry” dokonanej przez „reżim apartheidu” i sprzeczne z prawem międzynarodowym jest podstawą dalszych wywodów: izraelskie próby zabezpieczenia się poprzez wyprzedzające rajdy zbrojne z udziałem sił specjalnych przekształcają się ich zdaniem w masakry ludności cywilnej pod rządami reżimu, tak jakby Izrael rządził Dżeninem.


Podczas gdy palestyńscy bandyci byli przedstawiani jako cywile, izraelskie ofiary cywilne w ataku na Neveh Ja'acov były przedstawiane przez krytyków na różne sposoby. Jeden z ekspertów napisał, że atak na izraelskich cywilów był „przerażającym przestępstwem popełnionym przez jednostkę”.


Inni zajęli ostrzejsze stanowisko. Jeden twierdził, że każde zabójstwo jest wynikiem „utrzymywania przez Izrael systemu dominacji” i że działania Izraela prowadzą do ataków „w odpowiedzi” na „dominację”. Ten rodzaj prezentacji przedstawia palestyńskiego terrorystę zabijającego Izraelczyków jako zbrodniczy „kolektyw”.


Izraelskie ofiary zostały opisane jako „osadnicy żyjący na skradzionej ziemi” i część „brutalnego mechanizmu opresji”. W poście aktywisty, który został ocenzurowany przez Twittera, napisano, że każdy Izraelczyk „czy to w synagodze, na punkcie kontrolnym, w osadzie czy centrum handlowym” jest „kolonizatorem, który przybył z obcych krajów”. Każdy Izraelczyk służy w „rasistowskiej armii kolonialnej”.


Opisy ataku w Jerozolimie krytykowano nawet za to, że informowano o ataku w pobliżu synagogi, a krytycy narzekali, że była to forma „dezinformacji”, która „żeruje na emocjach”. Inny komentator opisał cywilów jako obywateli „potężnego państwa, które zadaje milionom nieustającą przemoc”.


Jeden z krytyków był niezadowolony, słysząc głosy proizraelskie, które zauważyły, że zabójstwa miały miejsce w Dniu Pamięci o Holokauście, argumentując, że „Żydzi” muszą wykonać „ciężką pracę, by stawić czoła temu, jak państwo żydowskie wykorzystuje żydowską historię, by utrzymywać Żydów w stanie przerażenia”.


Ogólnie dominuje w komentarzach na temat ostatnich incydentów przedstawianie ataku jako „oporu” ludności „skolonizowanej”. To przywodzi na myśl epokę, kiedy palestyńskie strzelaniny i zamachy bombowe na autobusy były określane jako „walka zbrojna”.


Konsekwentną myślą przewodnią jest to, że Izrael zasługuje na przemoc za utrzymywanie „brutalnego reżimu apartheidu”; nie ma dyskusji o „walce zbrojnej” przeciwko siłom bezpieczeństwa kontra ataki na ludność cywilną; wszyscy Izraelczycy są traktowani jako jeden kolektyw.


Dla Izraela stawienie czoła temu jest dość trudne. Każde izraelskie działanie mające na celu powstrzymanie ataków jest postrzegane jako kara zbiorowa, a każdy atak na Izraelczyków jest usprawiedliwiany jako „opór” przeciwko „apartheidowi”. Rajd na Dżenin i atak na Jerozolimę ujawniły, jak spleciona jest ta narracja w reakcjach antyizraelskich krytyków.


The anti-Israel talk that defines recent  Israeli-Palestinian clashes

Jerusalem Post, 1 lutego 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

*Seth J. Frantzman - izraelski dziennikarz, wieloletni publicysta "Jerusalem Post".


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1216 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

“Palestyńczycy”: wielkie kłamstwo, które ujawnił Smotrich   Pandavar   2023-03-31
„Terroryści uwielbiają nowe technologie. Co zrobią ze sztuczną inteligencją (AI)?”   Stalinsky   2023-03-28
Pomylony plan administracji Bidena walki z palestyńskim terroryzmem   Tawil   2023-03-25
Gdy tylko @Amnesty rozpoczęła kampanię „apartheidu”, przestali wspominać o libańskiej/jordańskiej dyskryminacji Palestyńczyków     2023-03-24
Doradca Abbasa: Polityka Autonomii Palestyńskiej opiera się na planie kolejnych etapów   Marcus   2023-03-20
Palestyńscy uchodźcy: od 1948 roku do dzisiaj   Lax   2023-03-15
Autonomia Palestyńska walczy o prawa dla terrorystów!   Tawil   2023-03-15
Oto kolejny dowód, że @Amnesty jest antysemicka     2023-03-09
Słowa poprzedzają czyny   Carmon   2023-03-08
Algorytmy Google z 2010 roku, które promowały dżihad, są ponownie analizowane w Sądzie Najwyższym w sprawach dotyczących federalnego prawa   Stalinsky   2023-03-07
Nie ma szczepionki na wirusa nienawiści do Żydów     2023-03-05
Cały świat może się mylić   Landes   2023-03-04
Czy media byłyby tak obojętne?   Spencer   2023-03-03
Palestyńczycy i wiedza o Holokauście   Fitzgerald   2023-03-01
Oszczerstwo „apartheidu” jest całkowicie fałszywe i antysemickie     2023-02-26
Shamima Begum, „panna młoda ISIS”, jaki obiekt kampanii newswashing   Bulut   2023-02-25
Unia Europejska i administracja Bidena akceptują palestyńskie kłamstwa   Tawil   2023-02-25
Powrót masakry, której nie było   Rosenthal   2023-02-21
Ludobójstwo w Nigerii: administracja Bidena tuszuje fakty   Ibrahim   2023-02-20
Co zatem „sprowokowało” atak w Ramot?   Flatow   2023-02-14
Czy negocjacje pokojowe zapobiegają terrorowi?   Levick   2023-02-13
Mnemozyna, półbogini pamięci   Koraszewski   2023-02-12
Istnieje związek między syjonizmem a współczesnym arabskim antysemityzmem     2023-02-11
“New York Times” i OWP są stworzeni dla siebie   Bard   2023-02-10
Administracja Bidena trzyma się umyślnej ślepoty   Amos   2023-02-08
Antyizraelska narracja, która definiuje ostatnie starcia izraelsko-palestyńskie   Frantzman   2023-02-05
Najbardziej postępowi, liberalni, zachodni Palestyńczycy popierają mordowanie Żydów     2023-02-04
Praca doktorska Mahmouda Abbasa   Tabarovsky   2023-02-03
Po masakrze w jerozolimskiej synagodze Palestyńczycy muszą stawić czoła przemocy w naszej kulturze   Eid   2023-02-01
Nie, panie prezydencie Biden, atak na synagogę nie był skierowany przeciwko „cywilizowanemu światu”   Suissa   2023-01-31
Kilka myśli o ataku terrorystycznym w Jerozolimie   Frantzman   2023-01-30
Turcja: otwarte drzwi dla Putina do szkodzenia zachodnim interesom   Bekdil   2023-01-30
O palestyńskich podręcznikach i nazistowskich swastykach   Pandavar   2023-01-28
Jak Facebook dławi byłych muzułmanów w Norwegii   Bower   2023-01-26
Palestyńczycy rekrutują nieletnich, a potem potępiają Izrael za strzelanie do “niewinnych dzieci”   Tawil   2023-01-26
Nienawiść do Żydów na amerykańskich uniwersytetach   Kemp   2023-01-23
Afrykański region Sahelu: wkracza rosyjska Grupa Wagnera, by pogorszyć sytuację   Franklin   2023-01-21
Konferencja w Damaszku w sprawie upadku Izraela     2023-01-16
Dlaczego Palestyńczycy chcą mordować modlących się Żydów?   Tawil   2023-01-15
Kurdowie – naród bez praw   Koraszewski   2023-01-14
Co zabiło rozwiązanie w postaci dwóch państw? Aplauz i pieniądze dla terrorystów   Tobin   2023-01-14
Tureckie “zbrodnie przeciwko ludzkości i nielegalna okupacja Cypru   Bulut   2023-01-13
ONZ wzmacnia terrorystyów   Tawil   2023-01-12
Jeśli antysyjonizm nie jest antysemityzmem, dlaczego Arabowie werbowali nazistów w 1948 roku?     2023-01-10
Młodzi palestyńscy arabscy terroryści nie są niewinnymi dziećmi   Flatow   2023-01-08
Nie, umowa nuklearna Iranu nie jest jeszcze martwa a Rosja pomaga Iranowi, by stał się mocarstwem nuklearnym   Rafizadeh   2023-01-07
Odgórne ataki na wizytę na Wzgórzu   Collins   2023-01-07
Jak twittersfera szerzy antysemitizm   Collier   2023-01-05
Gazańczyk oszukuje antysyjonistów – antysemityzm ogłupia ludzi   Collier   2023-01-02
Jezus palestyński terrorysta i jego 72 ciemnookie dziewice   Hirsch   2023-01-01
Głupota ujawnia się w działaniu, część II: „zrównywanie”   Bard   2022-12-28
Śmierć masowego mordercy, Nassera Abu Hmeida     2022-12-27
Zbliża się trudne Boże Narodzenie w Karabachu   Fernandez   2022-12-27
Palestyńscy rodzice zaniepokojeni rekrutacją ich nieletnich dzieci na „męczenników”   Fitzgerald   2022-12-26
Administracja Bidena i urojenie dwóch państw   Tawil   2022-12-25
Palestyńczyk uderza się w palec, USA żądają śledztwa   Flatow   2022-12-24
Podczas gdy świat milczy, AP nadal bluzga antysemityzmem   Hirsch   2022-12-21
Oszczerstwo apartheidu, by zniszczyć Izrael   Toameh   2022-12-19
Nauka terroru dla maluchów – ponowna ocena porozumień z Oslo   Marcus   2022-12-18
Czy to Europa popiera? Al-Haq mówi światu, aby zdemontował Izrael     2022-12-17
Pan Trump jest bardzo urażony   Koraszewski   2022-12-14
Żydowskie życie jest tanie. Spójrzcie tylko, jak traktują je media   Rindsberg   2022-12-13
ONZ: kiepskie żarty, sztuczki i katastrofy   Collins   2022-12-10
Kulturowe zawłaszczenie i Żydzi   Glick   2022-12-09
Teheran znowu wymachuje “opcją Samsona”   Taheri   2022-12-06
Zainspirowany fikcyjnymi wydarzeniami artykuł „Guardiana” o „izraelskiej masakrze”   Levick   2022-12-06
Szczyt groteski: antyizraelskie grupy próbują skłonić organizacje LGBTQ i feministyczne do popierania palestyńskich prześladowców gejów i mizoginistów     2022-12-05
Co stało się z planem podziału ONZ z 1947 roku?   Hirsch   2022-12-04
Palestyńczycy mieli wspaniałe Święto Dziękczynienia, Izrael mniej   Bryen   2022-12-03
Barbarzyńcy u bram Kijowa   Koraszewski   2022-12-03
Iran i Turcja mają wspólny interes w atakowaniu Kurdów   Frantzman   2022-12-01
75 lat temu: arabskie wypowiedzenie wojny Żydom. Nie syjonistom - Żydom     2022-11-30
Jak brytyjscy politycy stają po stronie terrorystów   Collier   2022-11-29
BDS jest wściekły, bo Izrael i Jordania zgadzają się na rekultywację granicznej rzeki   Fitzgerald   2022-11-28
Podwójna gra Kataru z islamistami na boisku   Toameh   2022-11-27
Przebudzony antysemityzm, książka Davida Bernsteina   Levick   2022-11-25
Opowieść o dwóch terrorach   Hirsch   2022-11-24
Ostrzeżenie dla czytelnika książki   Landes   2022-11-23
Syjonistyczne dziki napadają na Palestyńczyków     2022-11-22
Jeśli chodzi o Izrael, propaganda triumfuje nad faktami   Yemini   2022-11-21
Izraelożercy kłamią statystyką     2022-11-18
Palestyńskie odrzucenie prawa Izraela do istnienia   Hirsch   2022-11-16
Palestyński antysemityzm nie ma ukrytej filozofii – to po prostu czysta nienawiść do Żydów     2022-11-15
Kłamstwa i bezkompromisowy antysemityzm ze strony „Komisji Śledczej” ONZ   Bayefsky   2022-11-12
Palestyńczycy: dlaczego ignoruje się ataki na chrześcijan?   Toameh   2022-11-09
Hidżab, fizyka i ”śmierć Ameryce”   Koraszewski   2022-11-06
Pionki Putina w Sojuszu NATO? Jak Zachód ośmiela Erdoğana   Bekdil   2022-11-05
Raport specjalnej sprawozdawczyni ONZ, Franceski Albanese to antysyjonistyczna propaganda w sowieckim stylu     2022-11-03
Twitter ucisza mnie, stając po stronie antysemitów   Collier   2022-11-02
Jak Amerykanie i Europejczycy ośmielają palestyński terroryzm   Tawil   2022-11-01
Izrael zaoferował pokój w 2000 roku, a jego obywatele do dziś giną   Levick   2022-10-31
Ohydne, antysemickie oszczerstwo z 1969 roku rzucane przez aktywistów Fatahu i ludzi lewicy: „Szalom & Napalm”     2022-10-27
ONZ daje mistrzowski pokaz antysemityzmu   Bayefsky   2022-10-26
Terroryści ISIS grasują w Turcji nadal niewoląc porwane kobiety   Bulut   2022-10-25
Przypisy Komisji Śledczej ONZ zdradzają jej kłamstwa     2022-10-24
Co się dzieje, gdy oferujesz Palestyńczykom państwo?   Flatow   2022-10-23
Francesca Albanese, specjalna sprawozdawczyni ONZ, absurdalnie udaje, że jest obiektywna     2022-10-20
Oddajcie jej kurdyjskie imię: Jina Amini   Mahjar-Barducci   2022-10-19
“Stan wyjątkowy” Cypru: Turcja używa masowej nielegalnej imigracji jako broni   Bulut   2022-10-17
Amerykańska lewica i prawica oskarżają się wzajem o antysemityzm, chowając pod dywan swój własny   Tobin   2022-10-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk