Prawda

Niedziela, 1 października 2023 - 11:37

« Poprzedni Następny »


Antyizraelska narracja, która definiuje ostatnie starcia izraelsko-palestyńskie


Seth J. Frantzman 2023-02-05

Tydzień Izraelskiego Apartheidu w Columbia University.(zdjęcie: Courtesy)

Tydzień Izraelskiego Apartheidu w Columbia University.

(zdjęcie: Courtesy)Ostatni tydzień stycznia przyniósł wzrost napięć między Izraelem a Palestyńczykami – dziewięciu Palestyńczyków zginęło podczas operacji przeciw komórkom terrorystycznym w Dżenin, a siedmiu izraelskich cywilów zginęło w ataku terrorystycznym na przedmieściach Jerozolimy. Politycy, media i komentatorzy opisali to jako „cykl” lub „spiralę” przemocy, która niesie ze sobą założenie, że może wybuchnąć większy konflikt.


W jaki sposób przedstawiono te incydenty? Jaką narrację przekazywano? Po każdej rundzie konfliktu można go przedstawić na wiele sposobów. Ogólnie rzecz biorąc, Izrael i jego zwolennicy są konsekwentni: Izrael stoi w obliczu zagrożenia terrorystycznego i musi się bronić. Dla większości centrystów, w tym dla większości rządów, które mają dobre stosunki z Izraelem, ogólny sens jest taki, że Izrael ma prawo do samoobrony, ale jest również w centrum krytyki za działania, które Izrael prowadzi na terytoriach palestyńskich.


Dla krytyków narracja ciągle się zmienia, ponieważ ich pogląd na Izrael i Palestyńczyków zmieniał się przez lata.


Jakie są narracje antyizraelskie?


W ostatnich latach przedstawiciele znanych organizacji zajmujących się prawami człowieka rozwinęli kampanię zmierzającą do uznania Izraela za państwo apartheidu, radykalnie rozszerzając definicję tego słowa – omawiając działania Izraela na Zachodnim Brzegu jakby stosowały się do Jerozolimy, Gazy i reszty suwerennego Izraela.


Inną sztuczką jest przedstawianie zamachów na izraelskich cywilów jako odizolowanych wypadków, albo przez przedstawianie ofiar jako „osadników”, albo jako część izraelskiego reżimu. Przedstawia to Izraelczyków jako jeden kolektyw, jednocześnie potępiając izraelskie „zbiorowe karanie” Palestyńczyków.


Rajd w Dżenin, 26 stycznia 2023 (Zdjęcie: biuro rzecznika prasowego IDF)
Rajd w Dżenin, 26 stycznia 2023 (Zdjęcie: biuro rzecznika prasowego IDF)

Rajd IDF na Dżenin nie pojawił się znikąd. Izrael od roku walczy z zagrożeniem ze strony Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu i jego uzbrojonych bandytów w Dżenin. Do starć dochodzi, ponieważ Autonomia Palestyńska nie ma kontroli nad tym miastem i nie rozprawia się wystarczająco z grupami uzbrojonymi w nielegalną broń.


Jednak dla krytyków działania izraelskich sił bezpieczeństwa są „karą zbiorową” i każdy Palestyńczyk zabity w Dżenin jest jej ofiarą. To całkowicie pomija różnicę między tym, co zwykle nazywa się „terrorystami”, „bojownikami” lub „grupami zbrojnymi” – a cywilami. W dyskusji informuje się, że Izrael zabił w styczniu 30 Palestyńczyków – bez żadnego określenia, kto był cywilem, a kto nie.


„Washington Post” oświadczył, że rok 2022 był „najbardziej śmiercionośnym rokiem dla Palestyńczyków z Zachodniego Brzegu od prawie dwóch dekad, siły izraelskie zabiły więcej Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu w 2022 niż w jakimkolwiek roku, odkąd ONZ zaczęła systematycznie podawać statystyki śmiertelnych ofiar tego konfliktu w 2005 roku”.


Można by pomyśleć, że podobnie jak podczas omawiania innych konfliktów, czy to rosyjskiej inwazji na Ukrainę, USA w Afganistanie, czy też wojny z ISIS, organizacje będą rozróżniać cele wojskowe od cywilów.


Czy rok 2022 był najbardziej śmiercionośnym rokiem dla palestyńskich cywilów na Zachodnim Brzegu? Być może, ale trudno powiedzieć, czy ludzi uzbrojonych w M-16, którzy zginęli w bitwie, krytycy zaliczają do cywilów. Dla niektórych komentatorów nie ma znaczenia, czy ktoś zostaje zabity z bronią w ręku, podczas strzelania do żołnierzy IDF, czy też jest to kobieta w drodze do pracy w kancelarii prawnej, wszystko jest takie samo.


Według tej narracji, obecność Izraela powoduje przemoc, nawet jeśli Izrael nie jest faktycznie obecny w Dżeninie przez większość czasu, izraelska „okupacja” i „apartheid” tworzą sytuację, która prowadzi do śmierci. Izrael ponosi całkowitą winę za te śmierci; ofiarami równie dobrze mogą być sami cywile. Precyzyjne rajdy Izraela na komórki terrorystyczne Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu są postrzegane przez niektórych jako „zbiorowa kara”, a przez innych jako „masakra”.


Doprowadziło to do rosnącego chóru wezwań w mediach społecznościowych do nowej „intifady”. Jeden z komentatorów zauważył, że Palestyńczycy byli na skraju nowego „rozdziału”, który wykraczałby poza izraelskie próby „radzenia sobie” z konfliktem. To przekonanie, że nowa „intifada” jest zawsze tuż za rogiem, stanowi ramę dla każdego większego starcia, które miało miejsce w ciągu ostatnich kilku lat.


Izraelskie siły bezpieczeństwa i siły ratownicze na miejscu zamachu w Neve Jaakov, Jerozolima, 27 stycznia 2023 r. (źródło: OLIVIER FITOUSSI/FLASH90)
Izraelskie siły bezpieczeństwa i siły ratownicze na miejscu zamachu w Neve Jaakov, Jerozolima, 27 stycznia 2023 r. (źródło: OLIVIER FITOUSSI/FLASH90)

Przedstawienie starć w Dżeninie jako „masakry” dokonanej przez „reżim apartheidu” i sprzeczne z prawem międzynarodowym jest podstawą dalszych wywodów: izraelskie próby zabezpieczenia się poprzez wyprzedzające rajdy zbrojne z udziałem sił specjalnych przekształcają się ich zdaniem w masakry ludności cywilnej pod rządami reżimu, tak jakby Izrael rządził Dżeninem.


Podczas gdy palestyńscy bandyci byli przedstawiani jako cywile, izraelskie ofiary cywilne w ataku na Neveh Ja'acov były przedstawiane przez krytyków na różne sposoby. Jeden z ekspertów napisał, że atak na izraelskich cywilów był „przerażającym przestępstwem popełnionym przez jednostkę”.


Inni zajęli ostrzejsze stanowisko. Jeden twierdził, że każde zabójstwo jest wynikiem „utrzymywania przez Izrael systemu dominacji” i że działania Izraela prowadzą do ataków „w odpowiedzi” na „dominację”. Ten rodzaj prezentacji przedstawia palestyńskiego terrorystę zabijającego Izraelczyków jako zbrodniczy „kolektyw”.


Izraelskie ofiary zostały opisane jako „osadnicy żyjący na skradzionej ziemi” i część „brutalnego mechanizmu opresji”. W poście aktywisty, który został ocenzurowany przez Twittera, napisano, że każdy Izraelczyk „czy to w synagodze, na punkcie kontrolnym, w osadzie czy centrum handlowym” jest „kolonizatorem, który przybył z obcych krajów”. Każdy Izraelczyk służy w „rasistowskiej armii kolonialnej”.


Opisy ataku w Jerozolimie krytykowano nawet za to, że informowano o ataku w pobliżu synagogi, a krytycy narzekali, że była to forma „dezinformacji”, która „żeruje na emocjach”. Inny komentator opisał cywilów jako obywateli „potężnego państwa, które zadaje milionom nieustającą przemoc”.


Jeden z krytyków był niezadowolony, słysząc głosy proizraelskie, które zauważyły, że zabójstwa miały miejsce w Dniu Pamięci o Holokauście, argumentując, że „Żydzi” muszą wykonać „ciężką pracę, by stawić czoła temu, jak państwo żydowskie wykorzystuje żydowską historię, by utrzymywać Żydów w stanie przerażenia”.


Ogólnie dominuje w komentarzach na temat ostatnich incydentów przedstawianie ataku jako „oporu” ludności „skolonizowanej”. To przywodzi na myśl epokę, kiedy palestyńskie strzelaniny i zamachy bombowe na autobusy były określane jako „walka zbrojna”.


Konsekwentną myślą przewodnią jest to, że Izrael zasługuje na przemoc za utrzymywanie „brutalnego reżimu apartheidu”; nie ma dyskusji o „walce zbrojnej” przeciwko siłom bezpieczeństwa kontra ataki na ludność cywilną; wszyscy Izraelczycy są traktowani jako jeden kolektyw.


Dla Izraela stawienie czoła temu jest dość trudne. Każde izraelskie działanie mające na celu powstrzymanie ataków jest postrzegane jako kara zbiorowa, a każdy atak na Izraelczyków jest usprawiedliwiany jako „opór” przeciwko „apartheidowi”. Rajd na Dżenin i atak na Jerozolimę ujawniły, jak spleciona jest ta narracja w reakcjach antyizraelskich krytyków.


The anti-Israel talk that defines recent  Israeli-Palestinian clashes

Jerusalem Post, 1 lutego 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

*Seth J. Frantzman - izraelski dziennikarz, wieloletni publicysta "Jerusalem Post".


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1321 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Kult „antysyjonizmu”   Tabarovsky   2023-10-01
Kolejne palestyńskie marzenie   Ibrahim   2023-09-29
Dlaczego lekceważą trudną sytuację Palestyńczyków w Libanie?   Eid   2023-09-27
Terror palestyński jest wojną religijną na rzecz Allaha przeciwko Żydom. ONZ musi uznać Izraelczyków zamordowanych przez Palestyńczyków za ofiary przemocy na tle religijnym   Marcus   2023-09-26
“Żyd zachowuje się źle” – sfilmujmy to   Collier   2023-09-25
Abbas już wcześniej powiedział to wszystko     2023-09-24
Wątpliwy związek między edukacją a antysemityzmem   Jacoby   2023-09-23
ARABSKA gazeta wychodząca W LONDYNIE PROPAGUJE ANTYSEMITYZM I WSPARCIE DLA TERRORU     2023-09-19
YouTube  i polscy neonaziści     2023-09-19
Celem palestyńskiego procesu pokojowego było zwiększenie terroryzmu   Marcus   2023-09-17
Jak zostać stypendystą podoktoranckim w Columbii? Napisz 341 stron antyizraelskiego bełkotu!     2023-09-13
Irańska strategia brania zachodnich zakładników   A. Savyon*   2023-09-13
22 lata od 9/11 i napięcie wciąż narasta – dżihadyści czekają na kolejną szansę   Stalinsky   2023-09-12
Jak palestyńskie dziecko zostaje terrorystą?   Flatow   2023-09-10
Nazistowskie przemówienie w Ramallah ilustruje szerszą historię   Glick   2023-09-09
Abbas: Hitler walczył z europejskimi Żydami z powodu ich lichwiarstwa     2023-09-08
HRW zamazuje dowody udziału nieletnich w palestyńskim terroryzmie     2023-09-06
Naziści nadali nienawiści do Żydów akademickie oblicze. Ich spadkobiercy mają „Instytut krytycznych badań nad syjonizmem”     2023-09-04
Którymi drogami powraca nazizm?   Koraszewski   2023-09-03
“Washington Post” o “dobrych” terrorystach   Tawil   2023-09-01
Syria, kraj zgubiony w wiadomościach   Taheri   2023-09-01
Walka Indii z dżihadem   Bulut   2023-08-31
Kilka uwag o palestyńskiej fladze   Collier   2023-08-30
Obwinianie wyłącznie Izraela za problemy psychiczne w Strefie Gazy jest po prostu kolejną formą nienawiści do Żydów     2023-08-29
Norweg melduje Radzie Bezpieczeństwa   Koraszewski   2023-08-27
Irański IRGC przechwala się sukcesami wśród Palestyńczyków i Hezbollahu   Frantzman   2023-08-26
Dlaczego nowe palestyńskie rakiety mają znaczenieMogą wyrządzić znacznie więcej szkód niż karabin czy nóż.   Flatow   2023-08-25
„Musimy prowadzić ‘Wielki Dżihad’, żeby zbudować Wielki Iran”     2023-08-25
Prawdziwe słonie w salonie (edycja 2023)     2023-08-17
Palestyńczycy wołają o pomoc   Tawil   2023-08-15
Czy nikt nie pyta, dlaczego w Dżenin jest obóz dla uchodźców?   Bard   2023-08-14
Kara śmierci dla mordercy i tolerancja dla jego propagandy   Stalinsky   2023-08-11
Przykład tego, jak środowisko akademickie tworzy antyizraelską narrację z kłamstw     2023-08-10
Dlaczego MEMRI przestał używać usługi Cloudflare i dlaczego rząd USA powinien zrobić to samo   Stalinsky   2023-08-09
Finansowana przez Unię Europejską edukacja do dżihadu i męczeństwa   Tawil   2023-08-05
Abbas po raz kolejny mówi Palestyńczykom, żeby poszli do diabła     2023-08-04
Pamiętając, co dzieje się, kiedy Żydzi polegają na innych   Amos   2023-08-03
Rosnące zagrożenie północnego Izraela przez Hezbollah   Lax   2023-08-02
Jeden news dziennie   Koraszewski   2023-08-01
Więc uważasz, że Izrael powinien zburzyć swoje mury?   Collier   2023-07-31
Palestyńskie obozy letnie: szkolenie do mordowania Żydów   Tawil   2023-07-30
Irański plan wypędzenia Żydów z „Palestyny”   Tawil   2023-07-19
ONZ i Arabowie wybielają okrucieństwa Baszara Assada, obwiniają za nie – zgadnij kogo?   Tawil   2023-07-15
Oszczerstwo BBC i hańba stronniczych mediów   Collier   2023-07-14
Tylko Palestyńczycy mogą powoływać się na religię w celach nacjonalistycznych     2023-07-12
Jak walczyć z rosnącym zagrożeniem antysemityzmem – Część I: Reakcją Zachodu jest radzenie sobie z antysemityzmem zamiast walki z antysemitami   Carmon   2023-07-10
Gwałtowny wzrost terroru palestyńskiego jest przedsmakiem „rozwiązania” w postaci dwóch państw   Tobin   2023-07-07
Święto, pogrzeb i nieudane przywództwo   Roth   2023-07-06
Horror życia jako chrześcijanin w muzułmańskim Pakistanie: tylko jeden miesiąc   Ibrahim   2023-07-05
Podwójne standardy: tylko Palestyńczycy mają prawo odczuwać gniew     2023-07-01
‘Protokoły mędrców Syjonu’ w świecie arabskim i muzułmańskim – w przeszłości i obecnie   Carmon   2023-06-28
Dlaczego oni nienawidzą Izraela   Flatow   2023-06-26
Co kryje się za eskalacją palestyńskiej ofensywy terrorystycznej   Glick   2023-06-23
Wojna dżihadu przeciwko chrześcijanom w Afryce   Fernandez   2023-06-23
ONZ potwierdza ideologię AP, że stworzenie Izraela było „zbrodnią”   Marcus   2023-06-20
“Guardian” sięga nowego dna pisząc o izraelskiej nikczemności   Levick   2023-06-18
Dżihad Organizacji Narodów Zjednoczonych przeciwko Izraelowi   Tawil   2023-06-17
Wreszcie artykuł po arabsku opisujący antypalestyński rasizm w Libanie     2023-06-16
Skandaliczny raport ONZ atakuje zwolenników Izraela na całym świecie   Bayefsky   2023-06-15
Dlaczego tak wielu antyizraelskich zwolenników BDS popiera wojnę Putina przeciwko Ukrainie?   Kapoano   2023-06-14
Amnesty-UK: „Pierzmy ludziom mózgi, żeby nienawidzili Izraela, ucząc ich przy tym gotowania”     2023-06-13
Kobiety, które podsycają płomienie nienawiści   Chesler   2023-06-12
Cztery mity o arabsko-izraelskim konflikcie obalone przez jeden incydent terrorystyczny   Flatow   2023-06-11
Izraelożercy uwielbiają, kiedy giną palestyńskie dzieci     2023-06-09
Farhud i “sprawa” PalestyńskaNazizm nadal inspiruje Palestyńczyków   Julius   2023-06-07
Dezorientacja śmiercionośnego dziennikarstwa: o zachodnich mediach i konflikcie arabsko-izraelskim   Landes   2023-06-05
Dżihadystyczny konflikt w wojnie rosyjsko-ukraińskiej   Stalinsky   2023-05-31
Niewygodne palestyńskie ofiary   Fitzgerald   2023-05-31
Prawdziwe znaczenie “Od rzeki do morza Palestyna będzie wolna”   Tawil   2023-05-25
Chrześcijanie w Nigerii są mordowani jak zwierzęta   Ibrahim   2023-05-25
Jak Palestyńczycy próbują zniszczyć Liban   Tawil   2023-05-23
Żydzi mieli wszelkie powody, by obawiać się ludobójstwa w 1948 roku     2023-05-22
"Economist" promuje "elokwentnego krytyka" istnienia Izraela   Levick   2023-05-21
Inny dżihad Palestyńczyków przeciwko Izraelowi   Tawil   2023-05-20
Iran prowadzi wojnę z narodem palestyńskim   Eid   2023-05-19
Izrael pod ostrzałem i bojaźliwa odpowiedź Zachodu   Kemp   2023-05-18
Strefa Gazy – zawsze pamiętaj jak doszliśmy do tego   Collier   2023-05-17
Rakiety z Gazy i rakiety z UE   Bryen   2023-05-14
Terroryści tureckiego Hezbollahu: nowi sojusznicy Erdoğana   Bekdil   2023-05-11
Przywódcy organizacji praw człowieka są zgodni: Podżeganie do przemocy jest okropne i nielegalne. Podżeganie do mordowania Żydów jest jednak heroiczne     2023-05-11
1660 Izraelczyków zginęło od czasu obietnicy Palestyńczyków o zakończeniu terroru   Bard   2023-05-10
Berlin staje się sceną protestów wzywających do eksterminacji ludności Izraela      2023-05-09
Zasięg i metodologia najnowszego antyizraelskiego raportu Amnesty International pokazują, że jego stronniczość była zamierzona od samego początku     2023-05-08
Zrozumienie ideologii Autonomii Palestyńskiej: nielegalne stworzenie Izraela i jego nieuchronny upadek - w 40 oświadczeniach AP   Marcus   2023-05-07
Autonomia Palestyńska i Fatah ostro potępiają przewodniczącą Komisji Europejskiej za wideo z gratulacjami dla Izraela w 75. rocznicę jego powstania       2023-05-06
Rzeczywiste łamanie praw człowieka   Tawil   2023-05-02
Gdyby Americans for Peace Now postawili na swoim, Izrael byłby karany za aresztowanie morderców   Flatow   2023-04-30
Nazistowska idea „Judy” jest identyczna z antysyjonistycznym pojęciem „Izrael”     2023-04-29
To, że krzyczą „Śmierć Żydom!”, nie oznacza, że są antysemitami   Pandavar   2023-04-26
Mit „okupacji” jest motorem antysemickiego terroru   Tobin   2023-04-24
„Organizacje praw człowieka” pozwalają światu ponownie nienawidzić Żydów     2023-04-23
Co naprawdę dzieje się w świętych miejscach Jerozolimy?   Tawil   2023-04-22
BBC promuje nowy antysemityzm     2023-04-20
Jak dochodzi do Holokaustu   Chesler   2023-04-19
O czym rozmawiano w Bejrucie?     2023-04-17
Nienawiść w cieniu terrorystycznego ataku   Collier   2023-04-16
“Śmierć Izraelowi” – irański plan ataku na Izrael   Kedar   2023-04-15
Dlaczego Palestyńczycy nie mogą wznowić rozmów pokojowych z Izraelem   Tawil   2023-04-14
Świat muzułmański musi zjednoczyć się przeciwko Izraelowi     2023-04-12
Was gesagt werden muss (Co musi zostać powiedziane)   Koraszewski   2023-04-11

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk