Prawda

Niedziela, 17 stycznia 2021 - 12:48

« Poprzedni Następny »


“Żydzi są naszym nieszczęściem” – wydanie XXI wieku


Petra Marquardt-Bigman 2016-07-28


Hasło “Die Juden sind unser Unglück“ – tj. “Żydzi są naszym nieszczęściem“ było popularne w propagandzie nazistowskiej. Pojawiało się na widocznych miejscach w tygodniku “Der Stürmer” i było regularnie drukowane na dole strony tytułowej tej publikacji. Całkiem oczywiście to hasło mogło także służyć jako zwięzłe podsumowanie światopoglądu antysemickiego: cokolwiek jest niesprawiedliwe lub złe w twoim życiu i twoim świecie, musi w jakiś sposób być winą Żydów.


Karta Hamasudoskonale odzwierciedla ten pogląd w Artykule 22, pokazującym równocześnie, jak hasło nazistowskie zostało zaadaptowane do polityki współczesnej w uaktualnionej wersji: „Państwo żydowskie/syjonizm są naszym nieszczęściem”. Choć poszczególne partie tej Karty wyraźnie odbijają echem popularne stereotypy antyżydowskie o spiskujących Żydach z mnóstwem pieniędzy i potwornie złymi zamiarami, są także nieco wymijające, jeśli chodzi o „wrogów”, ale części, które zaznaczyłam (przez pogrubienie i podkreślenie) są wystarczająco wyraźne:

“Przez długi czas wrogowie umiejętnie i precyzyjnie planowali osiągnięcie tego, co udało im się zdobyć. Wzięli pod uwagę przyczyny wpływające na przebieg wydarzeń.  Dążyli do nagromadzenia wielkiego i znaczącego bogactwa materialnego, które poświęcili na realizację swojego marzenia. Dzięki pieniądzom przejęli kontrolę nad mediami świata, agencjami informacyjnymi, wydawnictwami, stacjami radio- i telewizyjnymi i innymi. Dzięki pieniądzom, wywoływali rewolucje w różnych częściach świata w celu osiągnięcia swoich interesów i zebrania owoców. Oni stali za Rewolucją Francuską, rewolucją komunistyczną i za większością rewolucji, o których słyszeliśmy i słyszymy, tutaj i tam. Za te pieniądze stworzyli tajne związki, takie jak Wolnomularzy, Rotary Club, Lions i inne w różnych częściach świata w celu sabotowania społeczeństw i osiągnięcia interesów syjonistycznych. Dzięki swoim pieniądzom byli w stanie kontrolować kraje imperialistyczne i podżegać je do kolonizowania wielu krajów w celu umożliwienia sobie eksploatowania ich zasobów i szerzenia tam korupcji.

 

To samo można powiedzieć o wojnach regionalnych i światowych. Oni stali za I wojną światową, kiedy udało im się zniszczyć Kalifat Islamski, zdobywając zyski finansowe i kontrolę nad zasobami. Zdobyli Deklarację Balfoura, stworzyli Ligę Narodów, przez która rządzili światem. Oni stali za II wojną światową, dzięki której zdobyli olbrzymie zyski finansowe na handlu bronią i utorowali drogę do utworzenia własnego państwa. Oni spowodowali zastąpienie Ligi Narodów Organizacją Narodów Zjednoczonych i Radą Bezpieczeństwa, by umożliwić sobie w ten sposób rządzenie światem. Nie ma wojny toczącej się gdziekolwiek, by nie maczali w niej swoich palców”.


Okładka “Stürmera” z maja 1934 r., na której jest opowieść o morderczym planie żydowskim wycelowanym we wszystkich nie-Żydów, byłaby dobrą ilustrację tej części Karty Hamasu.
Okładka “Stürmera” z maja 1934 r., na której jest opowieść o morderczym planie żydowskim wycelowanym we wszystkich nie-Żydów, byłaby dobrą ilustrację tej części Karty Hamasu.

Choć powinno być oczywiste, że slogan nazistowski został unowocześniony na „Państwo żydowskie/syjonizm są naszym nieszczęściem”, toczą się jednak niekończące się debaty o tym, jak zdefiniować współczesny antysemityzm, a pytanie jaka, jeśli jakakolwiek, działalność antyizraelska powinna być uważana za antysemicką, pozostaje szczególnie kontrowersyjne. Jak jednak argumentowałam w innym miejscu, istnieją niezliczone przykłady, które ilustrują, że antysemityzm nie jest tylko skażeniem BDS, ale jego cechą immanentną: jeśli twoją misją jest zmobilizowanie opinii publicznej przeciwko jedynemu na świecie państwu żydowskiemu w celu doprowadzenia do jego likwidacji, w sposób nieunikniony tworzysz nowe wersje sloganu nazistów „Żydzi są naszym nieszczęściem”.

 

Istotnie, jeśli miałoby się jednym zdaniem opisać produkcję takich zawodowych aktywistów antyizraelskich jak Ali Abunimah lub Max Blumenthal i portali internetowych, z którymi są związani, najbardziej pasowałoby: „Państwo żydowskie/syjoniści są naszym nieszczęściem”. A ich publiczność z pewnością to rozumie, co zgrabnie ilustruje jeden drobny, niedawny przykład: po próbie zamachu w Turcji, użytkownik Twittera, Hadi Syed zobaczył artykuł w „Ha’aretz”, który podkreślał, że jeden z podejrzanych przywódców zamachu był kilka lat temu attache wojskowym w Izraelu w latach 1998 - 2000. Syed więc natychmiast tweetował ten artykuł i dołączył tagi Maxa Blumenthala i Alego Abunimaha, ponieważ najwyraźniej wie doskonale, że jeśli cokolwiek złego dzieje się gdziekolwiek na świecie, ich zawsze interesuje możliwość powiązania tego z Izraelem.

Syed dobrze założył: chociaż sam ma zaledwie 166 obserwujących, jego tweet został przekazany dalej 95 razy i dostał 39 „lubię”, niewątpliwie wzmocniony przez retweet od Maxa Blumenthala, jak też Alego Abunumaha, który dodał uwagę „Interesujące”.

 

Choć Blumenthal i Abunimah mogą nie uznać za warte zachodu promowanie tej konkretnej teorii spiskowej właśnie teraz, kiedy przyjazny Hamasowi rząd w Turcji bezlitośnie wymiata swoich oponentów, wcześniej często promowali najbardziej nawet absurdalne teorie spiskowe, żeby demonizować Izrael jako przyczynę wszystkich nieszczęść na świecie. Jednym z godnych uwagi przykładów jest propagowanie całkowicie bezpodstawnych twierdzeń, że siły policyjne USA są brutalne i znęcające się, ponieważ są inspirowane i szkolone przez Izrael. Ten temat jest specjalnością ich szanownej koleżanki, Ranii Khalek, która napisała wiele artykułów dla Electronic Intifada Abunimaha i dla wielu innych portali, sugerujących, że gdyby nie jedyne żydowskie państwo świata, USA i reszta świata byłyby znacznie lepszym miejscem. Leżące u podstaw przesłanie jest zawsze to samo: „Państwo żydowskie jest naszym nieszczęściem”. A to trwałe dziedzictwo “Stürmera” w żadnym razie nie ogranicza się do skrajnej prawicy.


(Rycharda znajdziesz tam, gdzie konspiracyjne teorie prawicy spotykają się z konspiracyjnymi teworiami lewicy.)
(Rycharda znajdziesz tam, gdzie konspiracyjne teorie prawicy spotykają się z konspiracyjnymi teworiami lewicy.)

The Jews are our misfortune

18 lipca 2016

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaPetra Marquardt-Bigman

Mieszka w Izraelu, wychowała się w Niemczech, pochodzi z rodziny niemieckich uchodźców z terenów dzisiejszej Polski, studiowała w USA, gdzie obroniła pracę doktorską o amerykańskim wywiadzie w nazistowskich Niemczech, prowadzi blog "The Warped Mirror".


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 815 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Turcja: Turcy czczą sympatyka nazizmu   Bulut   2021-01-16
Szczepienia i odwieczna plaga   Collins   2021-01-12
„Guardian” znowu rozpowszechnia kłamstwo o „izraelskim apartheidzie”   Levick   2021-01-11
Pora, by świat położył kres globalnej sieci przestępczości i korupcji Hezbollahu i Iranu   Alamuddin   2021-01-09
Administracja Bidena i “Wojna o prawo powrotu”   Rosenthal   2020-12-29
Dżihad w Boże Narodzenie: "Zimno zabijaj ich z nienawiścią i wściekłością"   Kemp   2020-12-25
Turcja zapowiada powrót Turków     2020-12-24
AP: Cały Izrael jest “naszą ziemią, Palestyną”; wszyscy Izraelczycy są osadnikami;  koniec Izraela jest pewny   Zilberdik   2020-12-24
Palestyńskie podżeganie przeciwko izraelskim dziennikarzom   Tawil   2020-12-17
Czy Teheran buduje “kuchnię diabła”?   Taheri   2020-12-12
Magazyn “Time” opublikował stronniczy, popierający BDS artykuł, który udaje, że jest obiektywny     2020-12-11
Zagrzebane w relacjach “Guardiana” o śmierci szefa programu nuklearnego Iranu: wezwania Teheranu do zniszczenia Izraela   Levick   2020-12-05
Premier AP, Shtajjeh, broni polityki “płaca za mordowanie”   Fitzgerald   2020-11-29
Mordercza wojna o zdrowie moralne   Koraszewski   2020-11-27
Ciekawy opis antysemityzmu z 1944 roku dokładnie opisuje antysyjonizm     2020-11-27
Dlaczego Bractwo Muzułmańskie wylazło z nory   Toameh   2020-11-22
Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14
Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23
Balony z Gazy – problem wybuchającego terroru   Lipman   2020-02-22
Finansowane przez UE, kierowane przez Palestyńczyków. Kampanie BDS w szatach UE   Collier   2020-02-21
Przebierańcy   Lewin   2020-02-20
Nasz europejski wróg   Rosenthal   2020-02-17
Prosto o arabsko-izraelskim konflikcie   Pickles   2020-02-15
Błędny profil palestyńskich terrorystów   Flatow   2020-02-13
Podżeganie irańskiego reżimu do zniszczenia Izraela   Shindman   2020-02-12
Palestyńczycy: Po podżeganiu do przemocy Abbas przybywa do Nowego Jorku, by walczyć z planem pokojowym   Tawil   2020-02-11
Przecież nikt nie traktuje tego poważnie   Koraszewski   2020-02-10
Francja: Wypal trawkę, zabij Żyda, uniknij procesu, idź wolny   Milliere   2020-02-09
W Międzynarodowym Dniu Pamięci Holocaustu fake news i przywódcy podburzający do nienawiści nie są niczym nowym   Amos   2020-02-02
Czy obsesyjna nienawiść irańskiego reżimu do Żydów będzie jego zgubą?   Rosenthal   2020-01-27
Historia stara jak świat   Frantzman   2020-01-27
Autonomia Palestyńska walczy z Żydami, by „bronić” całej ludzkości   Marcus   2020-01-23
Czego światowi przywódcy nie dowiedzą się w Jad Waszem   Julius   2020-01-22

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk