Prawda

Niedziela, 5 lipca 2020 - 13:19

« Poprzedni Następny »


Zdrada Palestyńczyków przez działaczy na rzecz pokoju


Fred Maroun 2015-08-07

Były prezydent USA, Jimmy Carter, chrześcijański działacz na rzecz pokoju, z przywódcami Hamasu w Gazie.
Były prezydent USA, Jimmy Carter, chrześcijański działacz na rzecz pokoju, z przywódcami Hamasu w Gazie.

 

Witryna internetowa BBC wyjaśnia, że „istnieje kilka różnych rodzajów pacyfizmu, ale wszystkie opierają się na myśli, że wojna i przemoc są niczym nieusprawiedliwione i że konflikty powinny być rozwiązywane w sposób pokojowy”. Jest to nadzwyczaj naiwne, szczególnie jeśli jest się celem krwiożerczej i irracjonalnej organizacji, takiej jak Daesh [ISIS]. Mimo swojej naiwności pacyfizm jest egalitarną filozofią o dobrych intencjach, opartą na wierze, że wszyscy ludzie są z gruntu dobrzy i w sposób naturalny skłaniają się ku pokojowej koegzystencji i wzajemnym szacunku. Filozofią Hamasu jednak jest islamska supremacja, tyrania, ucisk, antysemityzm, homofobia, mizoginia, gloryfikacja śmierci i przemocy. Każdy, kto wierzy w pacyfizm, powinien w sposób naturalny nie ufać i potępiać Hamas najostrzejszymi możliwymi słowami.


Mimo swojej naiwności, pacyfizm ma sens, kiedy stosuje się go wobec rządów demokratycznych. Takie rządy są bardzo wrażliwe na oskarżenia o łamanie praw człowieka, jeśli ci, których prawa łamie, nie stosują przemocy i nie grożą. Z tego powodu pacyfizm działał przeciwko reżimowi brytyjskiemu w Indiach.

 

Idealna strategia dla propalestyńskich działaczy pokoju

 

Jednym miejscem na świecie, gdzie naiwna postawa pacyfistyczna miałaby sens, jest konflikt Palestyńczyków z Izraelem. Gdyby Palestyńczycy wyrzekli się przemocy (nie tylko słownie, ale także w czynach), nie ulega wątpliwości, że osiągnęliby więcej w tym konflikcie. Wszystkie zastrzeżenia przytaczane przez Izrael przeciwko utworzeniu niepodległego państwa palestyńskiego, rozpadłyby się. Izrael czułby się zmuszony do złagodzenia posterunków bezpieczeństwa, nie budowałby barier bezpieczeństwa i zakończyłby blokadę Gazy. Izrael nie miałby nikogo, kogo mógłby wsadzić do więzienia za ataki terrorystyczne i Izrael nie miałby wyboru i musiał zgodzić się na umowę pokojową, najprawdopodobniej na warunkach korzystnych dla Palestyńczyków.


Propalestyńscy działacze pokojowi mają więc dwa bardzo silne powody, by potępić Hamas i opowiadać się za strategią działania bez przemocy w konflikcie z Izraelem: po pierwsze fakt, że ideologia Hamasu jest sprzeczna z ich ideologią, po drugie fakt, że Izrael jest idealnym kandydatem na strategię bez przemocy. Gdyby pro palestyńscy działacze pokojowi byli w stanie przekonać Palestyńczyków, by używali metod pokojowych, byłoby to zwycięstwo dla ich w dużej mierze zdyskredytowanej ideologii pacyfistycznej oraz byłoby to niezmiernie korzystne dla Palestyńczyków.


Samozwańczy działacze pokojowi

 

Dobrą nowiną jest to, że nie brakuje działaczy, którzy identyfikują się jako propalestyńscy działacze pokojowi, ale złą nowiną jest, że jeśli ktokolwiek spróbuje znaleźć dowody, że promują pacyfizm i potępiają Hamas, to nie będzie miał łatwego życia. Oto kilka przykładów:

 • Act Now to Stop War and End Racism (ANSWER), amerykańska organizacja na rzecz pokoju zaprzecza, że Hamas jest organizacją terrorystyczną.
 • Alexei Sayle, brytyjski artysta komediowy, mówi, że “nie ma specjalnej sympatii do Hamasu”, ale następnie usprawiedliwia ich czyny przy pomocy niemających z tym związku faktów (takich jak to, że Arabowie byli ofiarami “setek lat kolonializmu”, którego Żydzi także byli ofiarami), jak też kłamstwami, włącznie z kłamstwem, że “Izrael jest przedłużeniem rozwiniętego Zachodu”.  
 • Avi Shlaim, profesor z Oxford University, który wypowiada przyprawiające o zawrót głowy twierdzenie, że “Hamas nie jest organizacją terrorystyczną, choć istotnie ucieka się do zamachów terrorystycznych na cywilów izraelskich”, a dla wzmocnienia efektu dodaje: “ani nie jest ruchem dżihadystycznym”. Następnie obraża wszystkich Arabów i muzułmanów, mówiąc: „w oczach zwykłych Arabów i muzułmanów na całym świecie jest to patriotyczna grupa, która walczy z godną podziwu odwagą”.
 • Bay Area Women in Black, amerykańska organizacja na rzecz pokoju, promuje mit, że Hamas jest ruchem wyzwolenia narodowego walczącym z “miejscową marionetką Izraela (Fatahem)”.
 • Brian Eno, muzyk brytyjski, opłakuje sytuację w Gazie, obwiniając Izrael i USA, ale nie wspominając Hamasu.  
 • Canadians for Justice and Peace in the Middle East (CJPME), kanadyjska organizacja na rzecz pokoju, dyskretnie popiera żądania Hamasu w sprawie 10-letniego zawieszenia broni z Izraelem, chociaż te żądania obejmują bezwarunkowe zniesienie wszelkich restrykcji na import wszystkiego, włącznie z bronią.
 • Code Pink, amerykańska organizacja na rzecz pokoju, chce zdjęcia Hamasu z amerykańskiej listy organizacji terrorystycznych i w pełni popiera żądania Hamasu w sprawie “długotrwałego zawieszenia broni”, nazywając tę propozycję “bardzo sensowną”.  
 • David Heap, profesor z Western University i członek komitetu organizującego wyprawę kanadyjskiego statku do Gazy, nie potrafił zmusić się do powiedzenia niczego bardziej potępiającego niż to, że “nie jest przyjacielem Hamasu”.  
 • Desmond Tutu, emerytowany biskup anglikański z RPA, wzywa do uznania Hamasu i porównuje Hamas do African National Congress Nelsona Mandeli.
 • Frankie Boyle, brytyjski artysta komediowy, daje Hamasowi pełne rozgrzeszenie, czyniąc antysemicką analogię między Izraelem broniącym się przed Hamasem, a ciastkiem “rozwalanym na kawałki przez bardzo rozzłoszczonego Żyda”.  
 • George Galloway, były parlamentarzysta brytyjski, dostarczył pieniądze prosto do rąk Hamasu. Nic dziwnego, że Hamas uważa go za bohatera.
 • Greta Berlin, współzałożycielka Movement (FGM), zapytana: “Premier izraelski posunął się do stwierdzenia, że państwo żydowskie jest ofiarą wspieranej przez Iran kampanii zbrojenia władców hamasowskich w Gazie pociskami rakietowymi, które mogą dosięgnąć Tel Awiwu i Jerozolimy. Jakie jest twoje stanowisko?”, odpowiedziała lekceważąco: “Głupiec”.
 • If Americans Knew (IAK), amerykańska organizacja na rzecz pokoju, radośnie powitała wybór Hamasu i obecnie twierdzi, że “Hamas nie jest problemem”.
 • International Women’s Peace Service (IWPS), wielonarodowa organizacja na rzecz pokoju, szeroko demonizuje Izrael, ale zaprzecza jakiemukolwiek przestępczemu zachowaniu Hamasu, nawet porwaniu trzech izraelskich nastolatków na Zachodnim Brzegu w 2014 r., za które Hamas publicznie przyjął odpowiedzialność.
 • Jeremy Corbyn, parlamentarzysta brytyjski i kandydat na szefa Partii Pracy, zaprosił terrorystów z Hezbollahu i Hamasu do brytyjskiego parlamentu i mówił o nich jako o “naszych przyjaciołach”.  
 • Jewish Voices for Peace, głównie amerykańska organizacja na rzecz pokoju, mówi nam uspokajająco, że Hamas “zawsze pokazywał gotowość dostosowania się do okoliczności” i jest “prawomocnie wybraną partią u władzy”.  
 • Jimmy Carter, były prezydent Stanów Zjednoczonych, jak najdalszy od potępienia Hamasu, żąda zamiast tego, by jego “prawomocność” została uznana.
 • Ken Loach, brytyjski reżyser filmowy i telewizyjny, oskarża Izrael o “wielkie zbrodnie”, ale nie mówi absolutnie niczego o Hamasie.
 • Mary Hughes Thompson, współzałożycielka Free Gaza Movement (FGM), nie ma słów potępienia dla Hamasu, ale systematycznie zrównuje Izrael z Daesh, przez mówienie o Izraelu JSIL (Żydowskie Państwo w Lewancie).
 • Miriam Margolies, brytyjska aktorka, broniła Hamasu, mówiąc, “nie znoszę Hamasu, ale zostali demokratycznie wybrani”, jak gdyby zostanie wybranym usprawiedliwiało tyranię i terroryzm. Zgodnie z taką logiką można powiedzieć także: „Holocaust był wstrętny, ale naziści zostali wybrani demokratycznie!”
 • Naim Ateek, założyciel i szef chrześcijańskiej grupy “pokoju”, Sabeel, uważa Hamas za “ruch teologii wyzwolenia”.
 • Naomi Wolf, pisarka amerykańska i była doradczyni polityczna, napisała na Facebooku: “Stoję razem z ludźmi z Gazy właśnie dlatego, że sprawy mogły wyglądać inaczej, gdyby więcej ludzi stanęło po stronie Żydów w Niemczech”, zrównując tym samym stosunki między Izraelem a Palestyńczykami ze stosunkami między nazistami a Żydami, i konsekwentnie wynosząc Hamas na ten sam poziom moralny, co żydowski ruch oporu, który walczył z nazizmem.  
 • Natalie Bennett, przywódczyni brytyjskiej Green Party, odmawia obwinienia Hamasu za ataki rakietowe na Izrael i zamiast tego wzywa, by “Izrael natychmiast zatrzymał swoją ofensywę i by ustało wystrzeliwanie rakiet na Izrael” (tak jakby te rakiety leciały z własnej woli).
 • Noam Chomsky, profesor w MIT, broni Hamasu i zaprzecza temu, że jest on “nastawiony na zniszczenie Izraela”, obwiniając o całą przemoc w Gazie Izrael i USA.
 • Norman Finkelstein, profesor w DePaul University, twierdzi, że wbrew temu, co mówi   Human Rights Watch (HRW): “Masowe ostrzeliwanie przez Hamas  cywilów izraelskich” nie jest zbrodnią wojenną.
 • Roger Waters, brytyjski artysta, bronił Hamasu w ONZ, przedstawiając go jako legalną władzę, która tylko chce pokoju z Izraelem.
 • Russell Brand, brytyjski artysta komediowy, zaprzecza, że Hamas zajmuje się terroryzmem i określa ich czyny jako coś, co “my postrzegamy jako akty terroryzmu”.
 • Stop the War Coalition, brytyjska organizacja na rzecz pokoju, nie tylko odmawia potępienia Hamasu, ale posuwa się nawet do twierdzenia, że “Hamas jest całkowicie niezdolny do używania kiedykolwiek ‘ludzkich tarczy’”.
 • Students for Justice in Palestine (SJP), wielonarodowa organizacja na rzecz pokoju, nie dopuszcza absolutnie żadnej krytyki Hamasu, ale nieustannie powtarza, że Hamas został “wybrany demokratycznie”, jak gdyby zostanie wybranym kiedyś w przeszłości rozgrzeszało partię ze wszystkich zbrodni na całą wieczność.  
 • Tony Greenstein, pisarz brytyjski i członek-założyciel Palestine Solidarity Campaign, rozgrzesza Hamas ze wszystkich zbrodni, twierdząc, że rzekomo “Izrael stworzył Hamas”.

 

Jak to jest możliwe?

 

Ci tak zwani działacze na rzecz pokoju nie żyją w nędzy, nie są naiwnymi, niewykształconymi nastolatkami, którzy nie wiedzą, czym naprawdę jest Hamas. Są to osoby wysoko wykształcone i wysoko opłacane. Jaki może być powód, że robią dokładną odwrotność tego, co dyktowałaby im ich filozofia i domniemane poparcie dla Palestyńczyków?

 • Czy są antypalestyńskimi aktywistami, którzy chcą przeszkodzić Palestyńczykom w osiągnięciu pokoju i godności? Jeśli tak, to z pewnością oszukują bardzo wielu ludzi.
 • Czy wcale nie są działaczami na rzecz pokoju, ale wyznawcami podżegającej do wojny filozofii Hamasu? To jest możliwe.
 • Czy też osiągnęli tak głębokie poziomy nienawiści do państwa żydowskiego, że nie są w stanie zobaczyć, iż ich działania są sprzeczne z samą istotą bycia działaczem na rzecz pokoju i że krzywdzą tych, których twierdzą, że popierają? Moim zdaniem jest to najbardziej prawdopodobne wyjaśnienie i zgodne jest z ogólną mentalnością „pro palestyńskich” działaczy, którzy w rzeczywistości nie są propalestyńscy w żadnym praktycznym sensie.

 

Oczywiście są Palestyńczycy, którzy rozważali taktykę działania bez przemocy. Już w kwietniu 2001 r. palestyński działacz praw człowieka, Bassem Eid opowiadał się za oporem bez przemocy jako sposobem osiągnięcia celów Palestyńczyków. Eid także często  potępia Hamas, który uważa za odpowiedzialny za pogorszenie się sytuacji w Gazie. „Propalestyńscy” działacze na rzecz pokoju mają więc wybór. Nie muszą popierać Hamasu.    Mogą popierać zorientowanych na pokój Palestyńczyków, ale dobrowolnie i chętnie wybierają popieranie, obronę i usprawiedliwianie Hamasu. Ci „działacze na rzecz pokoju” w rzeczywistości nie są żadnymi działaczami na rzecz pokoju. Są orędownikami terroryzmu, jeśli nie we własnym przekonaniu, to w czynach.

 

The betrayal of the Palestinians by peace activists

14 lipca 2015

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaFred Maroun

Pochodzący z Libanu Kanadyjczyk arabskiego pochodzenia. Wyemigrował do Kanady w 1984 roku, po 10 latach wojny domowej. Jest działaczem na rzecz liberalizacji społeczeństw Bliskiego Wschodu. Prowadzi stronę internetową fredmaroun.blogspot.com


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Zdrada Palestynczykow na rzecz..... J. Gold 2015-08-08


Brunatna fala

Znalezionych 774 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23
Balony z Gazy – problem wybuchającego terroru   Lipman   2020-02-22
Finansowane przez UE, kierowane przez Palestyńczyków. Kampanie BDS w szatach UE   Collier   2020-02-21
Przebierańcy   Lewin   2020-02-20
Nasz europejski wróg   Rosenthal   2020-02-17
Prosto o arabsko-izraelskim konflikcie   Pickles   2020-02-15
Błędny profil palestyńskich terrorystów   Flatow   2020-02-13
Podżeganie irańskiego reżimu do zniszczenia Izraela   Shindman   2020-02-12
Palestyńczycy: Po podżeganiu do przemocy Abbas przybywa do Nowego Jorku, by walczyć z planem pokojowym   Tawil   2020-02-11
Przecież nikt nie traktuje tego poważnie   Koraszewski   2020-02-10
Francja: Wypal trawkę, zabij Żyda, uniknij procesu, idź wolny   Milliere   2020-02-09
W Międzynarodowym Dniu Pamięci Holocaustu fake news i przywódcy podburzający do nienawiści nie są niczym nowym   Amos   2020-02-02
Czy obsesyjna nienawiść irańskiego reżimu do Żydów będzie jego zgubą?   Rosenthal   2020-01-27
Historia stara jak świat   Frantzman   2020-01-27
Autonomia Palestyńska walczy z Żydami, by „bronić” całej ludzkości   Marcus   2020-01-23
Czego światowi przywódcy nie dowiedzą się w Jad Waszem   Julius   2020-01-22
Ciekawe czasy   Lewin   2020-01-16
Zmiana reżimu w Iranie powinna stać się międzynarodowym celem   Rosenthal   2020-01-13
Dekapitacja chrześcijan w prezencie na Boże Narodzenie, Zachód ziewa   Meotti   2020-01-10
Organizacja Wyzwolenia Palestyny: czym jest OWP?   Lipman   2020-01-08
Bernard-Henri Levy o masakrze chrześcijan w Nigerii     2020-01-04
Czy dać państwo Czarnym Hebrajskim Izraelitom?   Flatow   2020-01-03
Nie dawaj fałszywego świadectwa, chyba, że…   Koraszewski   2020-01-02
Hamas, trzydzieści dwa lata później   Toameh   2019-12-29
Bój na śmierć i życie w Tell Tamer   Fernandez   2019-12-21
Angela Merkel finansuje zarówno Muzeum Auschwitz, jak i terroryzm     2019-12-14
Dlaczego nie ma pokoju między muzułmanami a Izraelem   Bulut   2019-12-12
”Israel Denial” odsłania akademickie próby delegitymizacji Izraela   Steinberg   2019-12-10
Iran strzela do protestujących, Europa spiskuje, by wzbogacić morderców   Tobin   2019-12-05
Inwersja antysemityzmu     2019-12-03
Trzeba zakończyć prześladowania ludzi przez radykałów   Franklin   2019-11-29
Były terrorysta wypomina Warren i Sandersowi popieranie palestyńskich terrorystów.   Greenfield   2019-11-25
Uniwersyteckie przyzwolenie dla szerzenia nienawiści   Tobin   2019-11-21
Prawdziwa twarz sprawy palestyńskiej   Collier   2019-11-20
Palestynizm i zasada ”przede wszystkim zaszkodzić”   Rosenthal   2019-11-16
Prawo do samoobrony dla wszystkich poza Izraelem   Tobin   2019-11-15
Jestem imigrantem z Indii. Zaczepiono mnie w Bonn w Niemczech, bo wzięto mnie za Żyda.   Uniyal   2019-11-13
Czego boją się palestyńscy przywódcy?   Toameh   2019-11-12
UE popiera Iran – czołowego kata dzieci na świecie   Rafizadeh   2019-11-06
Otwartość ONZ na turecki plan dla północnej Syrii, podczas gdy 300 tysięcy Kurdów musi uciekać   Frantzman   2019-11-04
Dlaczego Hamas popiera wojnę Erdogana   Toameh   2019-10-31
Terroryści wzywają do zabijania Żydów – z siedziby ONZ w Gazie   Tawil   2019-10-29
Zapowiedź wielkiej wojny?   Koraszewski   2019-10-28
Nowi „baszybuzucy” Turcji: Wolna Armia Syrii   Bekdil   2019-10-27
"Antynormalizacja" z Izraelem: prawdziwy cel   Tawil   2019-10-24
Dwa oblicza antysemityzmu   Yemini   2019-10-22
Co przyjaciele Iranu robią w Gazie   Toameh   2019-10-20
Jak Erdogan planował tę czystkę etniczną   Lowe   2019-10-17
Solidarność z Palestyńczykami – obsesyjna odskocznia do antysemityzmu   Collier   2019-10-04
Zamienione w broń palestyńskie dzieci   Roth   2019-09-28
Chrześcijanie masakrowani, media odwracają wzrok   Meotti   2019-09-27
Szminkowanie trupa z Oslo   Koraszewski   2019-09-21
Boko Haram: krwawy terror, końca nie widać   Bulut   2019-09-18
Dorastaliśmy nienawidząc i przeklinając Żydów   Koraszewski   2019-09-15
Iran jest gotowy do ”wymazania syjonistycznego reżimu z mapy”   Rafizadeh   2019-09-14
Ewoluująca ideologia białej supremacji i jej protagoniści   i Yigal Carmon   2019-09-13
Wojna, pokój, podżegacze i podżegani   Koraszewski   2019-09-12

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk