Prawda

Poniedziałek, 3 października 2022 - 23:31

« Poprzedni Następny »


Zachodni obrońcy Gazy mają oczy, ale nie widzą


Gerald M. Steinberg 2021-05-28

<span>Stronnicy Hamasu protestowali w zeszłym miesiącu w południowej Strefie Gazy przeciwko decyzji prezydenta Autonomii Palestyńskiej o odwołaniu zaplanowanych wyborów parlamentarnych.  </span>
Stronnicy Hamasu protestowali w zeszłym miesiącu w południowej Strefie Gazy przeciwko decyzji prezydenta Autonomii Palestyńskiej o odwołaniu zaplanowanych wyborów parlamentarnych.  

Niemal nikt nie mówi o olbrzymim arsenale rakiet i pocisków zgromadzonych przez lata i wystrzelonych przez Hamas i jego sojuszników, ani o pieniądzach, które na to poszły.


“Mają usta, ale nie mówią; mają oczy, ale nie widzą; mają uszy, ale nie słyszą”. (Psalm 115)


Kilka lat temu poproszono mnie, żebym spotkał się w Jerozolimie z przedstawicielką jednej z największych organizacji charytatywnych po tym, jak ich dyrektor w Gazie został aresztowany za nadzór nad przekazaniem (kradzieżą) 50 milionów dolarów środków pomocowych na terrorystyczne projekty Hamasu. Ta przedstawicielka, której baza była na Cyprze, powiedziała mi, że towarzyszyła innym przedstawicielom NGO w regularnych wizytach u farmerów i odbywała podróże po wsiach w Gazie, żeby zobaczyć, czy pomoc była używana tak, jak to zostało uzgodnione. Kiedy zapytałem, skąd wiedziała, że pola uprawne nie były przykrywką dla podziemnej sieci tuneli, odparła, że widziała uczciwość na ich twarzach. Później jej organizacja twierdziła, że audytorzy nie znaleźli żadnych nieprawidłowości, jednak nie opublikowano żadnego raportu i rząd, który dotąd płacił tej organizacji, nie wznowił wypłat.

Ten incydent nie jest wyjątkowy. Przez wiele lat Gaza była główną lokalizacją dla armii międzynarodowych dostarczycieli środków pomocowych z przedstawicielami licznych agencji ONZ, NGO i humanitarnych agencji pomocowych oraz dyplomatów. Ich raporty i kampanie, wiernie powtarzane przez dziennikarzy, konsekwentnie przedstawiają tę zubożałą palestyńską enklawę jako znajdującą się na krawędzi katastrofy, zazwyczaj winiąc za to izraelską politykę, włącznie z blokadą lądową i morską. Cierpienia niewinnych dzieci są częstym wątkiem używanym w apelach o donacje, które przynoszą miliard dolarów rocznie.   

 

W odróżnieniu od tego niemal nikt nie mówi o olbrzymim arsenale rakiet i pocisków zgromadzonych przez lata i wystrzelonych przez Hamas i jego sojuszników i o koszcie tego przedsięwzięcia. W tym arsenale jest obecnie aż 30 tysięcy sztuk ofensywnej broni, której towarzyszą szybkostrzelne przeładowywalne wyrzutnie ukryte w podziemnych, betonowych tunelach, a także zestaw pocisków manewrujących opartych na chińskiej technologii, kierowane przez satelity GPS. Dla uniknięcia zajmowania się rzeczywistością, wielu komentatorów (co niedawno powtórzyli ludzie z przemysłu rozrywkowego, tacy jak John Oliver i Trevor Noah) zbywa te pociski jako prymitywne i nieszkodliwe fajerwerki.  

 

Nagle w poniedziałek wieczorem siedem z tych  “nieszkodliwych” pocisków odpalono na Jerozolimę, bo Hamas znowu postanowił, że może rozszerzyć przemoc. W ciągu kolejnych ośmiu dni wojny w izraelskie miasta i wsie wycelowano dodatkowych 3350 rakiet i pocisków, w tym na Tel Awiw. Przemysł za tym arsenałem ukryty w dziesiątkach kilometrów wzmocnionych betonem tuneli na 360 kilometrach kwadratowych Strefy Gazy (mniej niż połowa obszaru Nowego Jorku) stanowi główną ekonomiczną inwestycję w Gazie. Jak musi być oczywiste dla każdego, komu chciało się spojrzeć (lub posłuchać), zamiast używania ograniczonych zasobów dla ekonomicznego rozwoju i stworzenia prawdziwych miejsc pracy, Hamas skierował miliony pomocowych dolarów na zbudowanie olbrzymiej machiny wojennej.

 

W powodzi raportów, komunikatów prasowych i postów w mediach społecznościowych opublikowanych przez agencje ONZ i NGO, to wielkie przedsięwzięcie pozostaje bez wzmianki. Analiza wypowiedzi szefów UNRWA (unikatowej agendy ONZ stworzonej w 1949 roku pozornie dla pomocy palestyńskim uchodźcom), Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej, Human Rights Watch, Amnesty International i innych NGO dobrze pokazuje to milczenie. Większość dziennikarzy, którzy „informują” o Gazie, ślepo poszła za nimi.

 

Byłoby błędem wyjaśnianie tego milczenia brakiem informacji o przemyśle rakietowym Gazy. Przez minionych 14 lat od czasu, kiedy pierwsze rakiety zaczęły uderzać wzdłuż granicy z Gazą, terroryzując tysiące ludzi, funkcjonariusze NGO i ONZ musieli ciężko pracować, by ignorować dowody i unikać wyciągania oczywistych wniosków.

 

Przez lata tę broń odpalano coraz częściej na Izrael pod hasłem “palestyńskiego oporu”. Pod koniec grudnia 2008 roku, a potem znowu w 2012 i 2014 roku ataki pocisków o większym zasięgu i bardziej śmiercionośnych oraz odpowiedzi Izraela siały śmierć i zniszczenie. Jednak oczy i uszy funkcjonariuszy NGO i ONZ odfiltrowywały to, czego nie chcieli widzieć i słyszeć. Pseudo-dochodzenia napisane przez antyizraelskich aktywistów i publikowane z imprimatur Rady Praw Człowieka ONZ (takie jak niesławny raport Goldstone’a z 2009 roku) kontynuowały ignorowanie palestyńskich rakiet.

 

Natomiast, kiedy Izrael próbował zniszczyć sieć podziemnych tuneli wzdłuż egipskiej granicy używanych do szmuglowania broni, Human Rights Watch fałszywie określił to jako pogwałcenie międzynarodowego prawa. To samo zdarzyło się, kiedy ograniczono prawa wypływania daleko w morze palestyńskich łodzi rybackich, by zapobiec dostarczaniu broni drogą morską. Równocześnie środki pomocowe znikały, a ślady prowadziły do linii produkcji rakiet, zaś cementu dostarczanego do budowania domów i innych obiektów cywilnych, używano to budowania przechodzących pod granicą tuneli terroru, a przedstawiciele agencji ONZ i organizacji pomocowych znowu odwracali głowy.

 

Kolejnym rządom Izraela nie udawało się skutecznie przeciwstawić agencjom ONZ, NGO, mediom i dyplomatom. Teraz jednak dla milionów obywateli, którzy są celem tych pocisków i są przez nie terroryzowani, czerwona linia została przekroczona i żądają końca lat bezkarności Hamasu i międzynarodowych organizacji zaangażowanych lub współwinnych tej trwającej agresji. Nadal nie wiadomo, jak zakończy się obecny konflikt [chwilowo zakończył się hudna, czyli przerwą nazywaną „zawieszeniem broni”, a mającą dać oddech terrorystom przed kolejną rundą - przyp. tłum.], ale nie wolno pozwolić na kontynuowanie polityki prowadzonej pod hasłem: „nie widzę zła, nie słyszę zła i nie mówię o zbrodniach”.

 

Gaza’s international protectors have eyes but do not see opinion

Jerusalem Post, 19 maja 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 Gerald Steinberg 

Urodzony w Wielkiej Brytanii, studiował fizykę i równolegle  historię Bliskiego Wschodu, ma doktoraty z fizyki i z teorii zarządzania, jest profesorem nauk politycznych na Bar Ilan University. Założyciel NGO Monitor, instytutu śledzącego działalność międzynarodowych NGO na Bliskim Wschodzie.  

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1111 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Palestyńczycy przymilają się do Arabów, którzy zabijają Palestyńczyków   Toameh   2022-09-28
Niemcy, obudźcie się! Czy wiecie, że finansujecie zaprzeczanie Holokaustowi?   Marcus   2022-09-27
Prześladowania chrześcijan: “Te ataki mają rasistowskie, religijne motywacje”   Ibrahim   2022-09-23
Zachodnia reakcja na przywódców Iranu zaprzeczających Holocaustowi   Frantzman   2022-09-21
Palestynizm: ideologia i tożsamość   Rosenthal   2022-09-20
Dla niego pokój oznacza zabijanie Żydów   Tawil   2022-09-19
Jak “Le Monde”, “gazeta, którą wszyscy czytają”, omawia Izrael i Palestyńczyków   Fitzgerald   2022-09-16
Powiedziałem prawdę o “Palestynie” – i oto, co się zdarzyło   Collier   2022-09-11
Kiedy nie masz historii, to ją sobie wymyśl   Hirsch   2022-09-10
Żydowscy antysyjonisci próbują legitymizować antysemityzm   Tobin   2022-09-09
Palestyńczycy są  gotowi na wojnę naziemną     2022-09-07
“Tam w nich uderzymy”: Masakra w Monachium i jej następstwa   Kemp   2022-09-05
Nietolerowanie prawdy w ONZ   Bard   2022-09-04
Teheran debatuje o bombie   Taheri   2022-09-03
Zmiana klimatu: najnowsze usprawiedliwienie mordowania chrześcijan   Ibrahim   2022-08-31
Masakra w Monachium 50 lat później   Jacoby   2022-08-31
Zapomnij o wolności słowa: fatwa przeciwko Rushdiemu zwycięża   Meotti   2022-08-27
Iran przygotowuje się do wyeliminowania Izraela – zaraz po podpisaniu umowy z Iranem   Toameh   2022-08-26
Administracja Bidena i Iran atakujący Rushdiego   Toameh   2022-08-24
Walki w Gazie nie zmieniają niczego w walce o wizerunek Izraela   Tobin   2022-08-21
Dlaczego świat nie będzie przejmował się kłamstwem Abbasa o holokauście   Tobin   2022-08-19
Ziemia uderzyła nas w nos   Koraszewski   2022-08-15
Dlaczego Hillary Clinton nazwała to „palestyńskim znęcaniem się nad dziećmi”   Flatow   2022-08-14
Jak media “równoważąc” próbują ukryć prawdę     2022-08-12
Antysemicki „śledczy” Rady Praw Człowieka ONZ mówi głośno to, co przemilczane   Tobin   2022-08-11
Gaza: Ci co zawsze, potępiają Izrael   Kemp   2022-08-08
Komisja Śledcza twierdzi, że podstawą prawną istnienia Izraela jest Rezolucja 181 Zgromadzenia Ogólnego ONZ. To nie jest prawdą. (Ale kłamią, bo są przeciwko Izraelowi)     2022-08-06
Pierwsza połowa 2022 r.: arabscy terroryści dokonali ponad 3700 ataków na Izraelczyków   Savir   2022-08-05
Mohammed El-Kurd, reporter narodu  “Palestyny”   Fitzgerald   2022-08-01
Film “Pamiętaj Bagdad” (2017)   Julius   2022-07-30
Anne Frank zdradzona raz jeszcze   Collier   2022-07-28
Palestyńskie kłamstwa (zbudowane na żydowskiej krwi)   Collier   2022-07-26
Czy Palestyńczycy zamierzają pozwać Ligę Narodów lub ONZ do sądu?   Hirsch   2022-07-25
Świadoma ślepota Europy w sprawie palestyńskiej   Blum   2022-07-22
Narastająca obsesja antysemitów   Collier   2022-07-21
Model ajatollahów dla świata   Taheri   2022-07-19
Przesłanie Autonomii Palestyńskiej do dzieci: „Palestyna należy do Palestyńczyków od rzeki do morza”   Zilberdik   2022-07-15
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw”, w celu zniszczenia Izraela   Toameh   2022-07-13
Nazistowskie korzenie islamistycznej nienawiści   Herf   2022-07-12
Dlaczego Izrael nie powinien rozmawiać z AP   Rosenthal   2022-07-11
Turcja: Dżihad przeciwko Cyprowi   Bulut   2022-07-09
PA świętuje „polityczne zwycięstwo” nad UE   Marcus   2022-07-08
Komisja śledcza ONZ o “Okupowanych terytoriach palestyńskich” działa jak inkwizycja   Bayefsky   2022-07-04
Irański plan udaremnienia izraelsko-arabskiej normalizacji stosunków oraz dalszego rozszerzania rewolucji   Toameh   2022-07-03
Co kryje się za kłamstwem o izraelskim ‘apartheidzie’   Collier   2022-07-02
Analiza najnowszej propagandowej publikacji ONZ   Litman   2022-06-26
Izrael musi wydalić tego dyplomatę UE   Marcus   2022-06-21
Kwestia żydowska w wielkim świecie   Koraszewski   2022-06-11
Iran nie czeka na broń jądrową, by zdestabilizować Bliski Wschód   Toameh   2022-06-10
Turcja, terroryści i NATO   Bulut   2022-06-07
David Rovics o Dżanin 2002   Landes   2022-06-02
CNN znajduje swoich “tańczących Izraelczyków”   Collier   2022-05-31
Jeden majowy dzień — w Jerozolimie i Nowym Jorku   Chesler   2022-05-26
Krew Shireen abu Akleh jest na rękach Palestyńczyków   Rosenthal   2022-05-21
Nie da się rozwiązać problemu antysemityzmu ONZ przez ignorowanie go   Tobin   2022-05-18
Rosja i Chiny: najgorszy moment w historii   Chang   2022-05-12
Putin, Hitler i historii kobyła   Koraszewski   2022-05-11
Izrael: najczystszy kraj świata   Bard   2022-05-11
Palestyński kult śmierci – uwielbienie mordowania Żydów   Collier   2022-05-10
Iran mówi otwarcie – i powinniśmy uważnie słuchać     2022-05-08
Wspaniała wiadomość na Jom HaSzoah! Nie ma antysemitów!     2022-05-07
Czy umiemy wyobrazić sobie świat bez Izraela?   Tobin   2022-05-06
Allah sprowadził Żydów do Palestyny, żebyśmy mogli ich wykończyć     2022-05-04
Ramadan kończy się z hukiem   Blum   2022-05-02
Oni wszyscy mają krew na rękach   Collier   2022-04-21
W XXI wieku antysyjonizm znaczy antysemityzm   Tobin   2022-04-20
Jak USA utrwalają palestyńską przemoc   Blum   2022-04-19
Palestyńczycy popierają mordowanie przypadkowych Żydów     2022-04-18
Szaleństwa głębokiej wiary   Fitzgerald   2022-04-13
Intifada z okazji ramadanu?   Blum   2022-04-09
Nie nagradzajcie Palestyńczyków za nową falę terroru   Tobin   2022-04-05
Większość “Palestyńczyków” głosowałaby dziś na Hamas   Greenfield   2022-04-02
Dlaczego Stany Zjednoczone nadal płacą za antysemicką farsę w ONZ?   Tobin   2022-04-01
AP zachęcała do zamachu terrorystycznego w Beer Szewie… i nagrodzi go   Marcus   2022-03-29
Śpiew i taniec o “apartheidzie”: Infantylna @Amnesty jest obecnie taka sama jak inne antyizraelskie grupy     2022-03-22
Reportaż rosyjskiej telewizji o syryjskich żołnierzach zgłaszających się na ochotnika do walki wraz z Rosją przeciwko Ukrainie     2022-03-17
Obywatele właściwie poinformowani   Koraszewski   2022-03-16
Kłamstwo o dłuższej i silniejszej umowie z Iranem   Bard   2022-03-11
Biden rozbija złudzenia Izraela   Glick   2022-03-10
Electronic Intifada w pełni popiera Putina   Collier   2022-03-07
Propagandowy front Władimira Putina   Koraszewski   2022-03-07
Rosja: Iran jest naszym sojusznikiem, uczestniczymy w rozwijaniu jego projektu nuklearnego     2022-03-03
Chiny: To USA są winne ukraińskiego konfliktu     2022-03-02
„Apartheid” jest nową „okupacją” – terminem używanym w czysto propagandowych celach     2022-02-28
Czy Putin będzie strzelał do zakładników?   Rosenthal   2022-02-28
Lepszy kontrakt za pochwałę terroryzmu   Fitzgerald   2022-02-23
Nękanie w Judei i Samarii musi się zakończyć – ale kto nęka kogo?   Oz   2022-02-20
Nie ugłaskuj krokodyla “przebudzenia”     2022-02-18
Toksyczna szczodrość. Jak Europejczycy używają izraelskich NGO do destabilizowania Izraela   Altabef   2022-02-15
Losowy przykład nieuczciwości raportu Amnesty International     2022-02-14
Strategia Autonomii Palestyńskiej używania dzieci-żołnierzy przeciwko Izraelowi   Marcus   2022-02-13
Co naprawdę oznacza wspieranie „palestyńskiego pojednania”?   i Itamar Marcus   2022-02-12
Saudyjski dziennikarz o zerwaniu związków z Palestyńczykami   Fitzgerald   2022-02-11
Groza ujawnienia proizraelskiego stanowiska   Goska   2022-02-09
Neonazistowska fascynacja salafickim dżihadem   Wójcik   2022-02-08
Antysemici wszystkich krajów łączcie się   Koraszewski   2022-02-07
Palestyńscy najemnicy Iranu: Dżihad przeciw Izraelowi i Ameryce   Toameh   2022-02-06
Kościół, który promuje antysemityzm   Tobin   2022-02-04
Grupy terrorystyczne kochają Amnesty International, jako że kieruje się planami zniszczenia Izraela naszkicowanymi w Durban     2022-02-03
Amnesty wymyśla kolejną definicję apartheidu – tylko dla Izraela     2022-02-02

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


&#8222;Choroba&#8221; przywrócona przez Putina


&#8222;Przebudzeni&#8221;


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk