Prawda

Środa, 4 października 2023 - 11:29

« Poprzedni Następny »


Wszyscy Kreteńczycy to kłamcy…


Andrzej Koraszewski 2023-04-09

Kadr z filmu <span>Talala Abu Rahmy. (Źródło zdjęcia: Wikipedia.) </span>
Kadr z filmu Talala Abu Rahmy. (Źródło zdjęcia: Wikipedia.) 

Mogłem mieć wtedy dziewięć albo dziesięć lat, matka mogła to mówić już wcześniej, bo dziwnie upodobała sobie paradoks Epimenidesa, ale tamtą rozmowę zapamiętałem, a nie mogła się odbyć później, bo potem mieszkałem z babką. Jeśli Epimenides mówił prawdę, to skłamał, bo on sam był Kreteńczykiem, a jeśli skłamał, to wszyscy Kreteńczycy są prawdomówni, ale on był Kreteńczykiem, więc też nie wszyscy.


W umyśle dziecka sprawa była jasna, nie powinien Epimenides używać słowa „wszyscy”, paradoks nie jest żadnym paradoksem, tylko zwyczajnym głupstwem. Zapamiętałem serdeczny śmiech matki, bez tego śmiechu sprawa poszłaby w niepamięć.    


Czasem słowo „wszyscy” samo się narzuca. Jerry Coyne niespodziewanie odkrył, że wszyscy amerykańscy dziennikarze tak samo informują o konflikcie w Izraelu.Coyne pokazuje przykładowo sześć różnych tytułów mających nieodmiennie ten sam wzór – Izrael uderza (owszem w odpowiedzi na atak, ale ten atak jest na drugim znacznie mniej ważnym miejscu).


Nie jest to żadne odkrycie Ameryki, ten wzór jest doskonale znany od dziesięcioleci i Jerry Coyne ma rację pisząc w zakończeniu tego artykułu, że wyjaśnienie powodów dla których praktycznie wszyscy dziennikarze amerykańscy przyjęli ten właśnie styl „informowania” nie powinno być trudne, innymi słowy - it’s not rocket science.


Istotnie, temu wściekle antyizraelskiemu dziennikarstwu poświęcono już wiele książek, z których warto przypomnieć dwie: Ben-Dror Yemini (izraelski historyk)  kilka lat temu wydał książkę Industry of Lies, a teraz ukazała się w USA książka amerykańskiego historyka Richarda Landesa Can “The Whole World” Be Wrong?: Lethal Journalism, Antisemitism, and Global Jihad [Czy „Cały świat” może się mylić? Zabójcze dziennikarstwo, antysemityzm i globalny dżihad].


Pytanie czy „cały świat” rzeczywiście się myli, (czy „cały świat dziennikarski” usilnie stara się wprowadzić opinię publiczną w błąd i jest w tym przedsięwzięciu tragicznie skuteczny), jest z natury heretyckie i prowokuje do pytania o stan umysłu człowieka mówiącego „wszyscy dziennikarze kłamią”.    


Richard Landes jest mediewistą, jego specjalnością są ruchy milenijne, czyli szerząca się jak ogień po prerii zbiorowa psychoza, połączona z jednej strony z lękiem przed końcem świata, z drugiej z potrzebą jego zbawienia. Po pewnym czasie absurd tego obłędu staje się oczywisty dla wszystkich, ale zbiorowa psychoza po pewnym czasie powraca w nieco zmienionej postaci i jest tak samo, albo jeszcze bardziej zjadliwa, masowo atakując umysły, rzadko świadome tego, że powielają kłamstwa.            


Richard Landes zaczyna swoją opowieść od legendy o śmierci dwunastoletniego Muhammada Al Dury w dniu 30 września 2000 roku. Niespełna minutowy film nakręcony przez palestyńskiego dziennikarza pokazany został przez telewizję francuską z komentarzem francuskiego dziennikarza Charlesa Enderlina. Moc tego filmu okazała się równie silna jak moc Protokołów mędrców Syjonu i chociaż dziś nawet Wikipedia przyznaje, że oparta na tym filmie narracja jest wątpliwa, opowieść o śmierci Muhammada Al Dury nadal jest filarem podtrzymującym zbiorową antyizraelską psychozę (która oczywiście każdego dnia zgłasza zapotrzebowanie na coraz to nowe podniety).


O palestyńskim minutowym filmie, który wywołał światowy wstrząs Richard Landes pisze: 

Od ponad dwudziestu lat widzimy dziennikarskie zaprzeczenie, brak dochodzenia, ponownego rozważenia i prób naprawienia tego tragicznego błędu. (W tym momencie typowa, ale nieoficjalna odpowiedź brzmi: „Tak, wiemy, że to był błąd. Ale o co chodzi? To przecież już historia.”) W 2014 r., kiedy komisja rządu izraelskiego przedstawiła swój raport, nawet w Izraelu zasięg reakcji był bardzo słaby, liczba osób, które się tym przejmowały była niewielka, brak było działań następczych w związku z implikacjami ustaleń. Jeśli zdefiniujemy głupotę jako brak krytycznego myślenia w ważnych sprawach, głupota związana z tą trwającą dziennikarską porażką jest monumentalna i trwa nadal.


Odkładając jednak na bok wszystkie szczegóły śledztwa, kluczem do katastrofalnego doniesienia medialnego było mordercze oświadczenie Enderlina towarzyszące pierwszemu pokazaniu tego minutowego filmu: „kule nadlatywały z pozycji izraelskich”.


Źródłó zdjęcia: Wikipedia.
Źródłó zdjęcia: Wikipedia.

W tych słowach tkwiło kłamstwo będące oszczerstwem o rytuale krwi, kłamstwo przekazane najpierw pod przysięgą arabskiemu światu przez kamerzystę Talala Abu Rahmę: „to było celowe zabójstwo, mord bezbronnego dziecka, zastrzelonego z zimną krwią w objęciach ojca”. W pokazanym filmie nic tego jednak nie potwierdza, a po bliższym zbadaniu praktycznie każdy szczegół temu przeczy. Niektórzy, widząc ten film, podejrzewali inscenizację. Grupa ludzi, w której był izraelski fizyk Nahum Shahafa, która szczegółowo zbadała sprawę, przekonała trzech dziennikarzy — Stefana Juffę, Estherę Schapira i Jamesa Fallowsa — do podjęcia dalszych działań. Wśród ich głównych odkryć była analiza balistyczna, która pozwoliła ustalić, że kule nie mogły pochodzić z pozycji IDF. Rzeczywiście, na filmie każdy ślad kuli w ścianie wyraźnie pochodził z tego samego kierunku, ale nie z izraelskiej pozycji, które musiałyby uderzać pod kątem 30 stopni, ale uderzały pod kątem 90 stopni, czyli, zza pleców kamerzysty. Ścianę zdobi piętnaście dziur po kulach, wszystkie uderzyły wprost, co według Talala było przedmiotem ciężkiego ostrzału karabinowego („kule leciały jak deszcz”), trwającego przez dwadzieścia minut. Żaden z otworów nie nosi śladów wejścia pod kątem 30 stopni, co wskazywałoby na ogień z pozycji izraelskiej. Izraelskie kule musiałaby skręcić w prawo o 90 stopni, aby uderzyć w ścianę, tak jak to zrobiły. Nie było też żadnych śladów rozprysków krwi na ścianie, pomimo twierdzeń, że ojciec i chłopiec zostali kilkanaście razy trafieni.

 

Nawet niektórzy sympatycy Enderlina przyznali, że przekroczył swoją rolę profesjonalnego dziennikarza – zwłaszcza że on sam nie był naocznym świadkiem wydarzeń, które relacjonował. Zapytany z szacunkiem przez dziennikarza izraelskiego, czy nie był „zbyt pochopny” w użyciu sformułowania „cel ostrzeliwany z pozycji izraelskiej”, Enderlin odpowiedział: „Nie sądzę. Gdybym nie powiedział, że dziecko i ojciec byli ofiarami strzałów z kierunku gdzie znajdowały się pozycje IDF, powiedzieliby w Gazie ‘jak to możliwe, że Enderlin nie mówi, że to IDF?’”

Co może oznaczać ta odpowiedź? Czy Enderlin był w jakiś sposób zobowiązany do promowania palestyńskiej narracji?

A jednak świat nie tylko nie zdawał pytań, świat uznał to za absolutną prawdę, której kwestionowanie skłaniało do świętego oburzenia. Słynna dziennikarka francuska orzekła, że  „Ta śmierć wymazuje obraz chłopca z getta warszawskiego”. Świat odetchnął z ulgą, od dziś możemy pisać o Izraelu tak jak nam serce dyktuje.


Czy sprawa śmierci Muhammada Al Dury była aż takim przełomem? Ktokolwiek interesuje się historią nowożytnego Izraela wie dobrze, że Izraelczykom przypisywano zmyślone zbrodnie od pierwszego dnia istnienia tego kraju.


Kłamstwa na temat Izraela stały się tak powszechne, że z przekonaniem powtarzają je ludzie najdalsi od antysemickich przesądów. Są wszechobecne, człowiek, który próbuje im przeczyć, musi być niespełna rozumu. Za każdym razem, kiedy jak w przypadku osławionego „Raportu Goldstona”, okazuje się, że krytycy mieli od początku rację, słyszymy, że to już stara historia i nie ma o czym mówić.


Nie wszyscy piszący o Izraelu kłamią, ci którzy tego nie robią, są tak nieliczni, że muszą być podejrzani.            

 

 P.S. Oczywiście nasi mistrzowie pióra i ich przełożeni dokładają starań, żeby karmić polskie społeczeństwo antysemicką strawą na światowym poziomie. Dobra opinia tych, którzy mordują Żydów, jest taką samą świętością jak świętość Jana Pawła II.  Na zdjęciu tytuł tekstu w „Gazecie Wyborczej” z 7 kwietnia 2023.
Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1323 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dlaczego Hamas wysyła Palestyńczyków na śmierć na granicy z Izraelem?   Toameh   2023-10-03
Palestyńczycy: Izraelskie ustępstwa są oznaką słabości   Tawil   2023-10-02
Kult „antysyjonizmu”   Tabarovsky   2023-10-01
Kolejne palestyńskie marzenie   Ibrahim   2023-09-29
Dlaczego lekceważą trudną sytuację Palestyńczyków w Libanie?   Eid   2023-09-27
Terror palestyński jest wojną religijną na rzecz Allaha przeciwko Żydom. ONZ musi uznać Izraelczyków zamordowanych przez Palestyńczyków za ofiary przemocy na tle religijnym   Marcus   2023-09-26
“Żyd zachowuje się źle” – sfilmujmy to   Collier   2023-09-25
Abbas już wcześniej powiedział to wszystko     2023-09-24
Wątpliwy związek między edukacją a antysemityzmem   Jacoby   2023-09-23
ARABSKA gazeta wychodząca W LONDYNIE PROPAGUJE ANTYSEMITYZM I WSPARCIE DLA TERRORU     2023-09-19
YouTube  i polscy neonaziści     2023-09-19
Celem palestyńskiego procesu pokojowego było zwiększenie terroryzmu   Marcus   2023-09-17
Jak zostać stypendystą podoktoranckim w Columbii? Napisz 341 stron antyizraelskiego bełkotu!     2023-09-13
Irańska strategia brania zachodnich zakładników   A. Savyon*   2023-09-13
22 lata od 9/11 i napięcie wciąż narasta – dżihadyści czekają na kolejną szansę   Stalinsky   2023-09-12
Jak palestyńskie dziecko zostaje terrorystą?   Flatow   2023-09-10
Nazistowskie przemówienie w Ramallah ilustruje szerszą historię   Glick   2023-09-09
Abbas: Hitler walczył z europejskimi Żydami z powodu ich lichwiarstwa     2023-09-08
HRW zamazuje dowody udziału nieletnich w palestyńskim terroryzmie     2023-09-06
Naziści nadali nienawiści do Żydów akademickie oblicze. Ich spadkobiercy mają „Instytut krytycznych badań nad syjonizmem”     2023-09-04
Którymi drogami powraca nazizm?   Koraszewski   2023-09-03
“Washington Post” o “dobrych” terrorystach   Tawil   2023-09-01
Syria, kraj zgubiony w wiadomościach   Taheri   2023-09-01
Walka Indii z dżihadem   Bulut   2023-08-31
Kilka uwag o palestyńskiej fladze   Collier   2023-08-30
Obwinianie wyłącznie Izraela za problemy psychiczne w Strefie Gazy jest po prostu kolejną formą nienawiści do Żydów     2023-08-29
Norweg melduje Radzie Bezpieczeństwa   Koraszewski   2023-08-27
Irański IRGC przechwala się sukcesami wśród Palestyńczyków i Hezbollahu   Frantzman   2023-08-26
Dlaczego nowe palestyńskie rakiety mają znaczenieMogą wyrządzić znacznie więcej szkód niż karabin czy nóż.   Flatow   2023-08-25
„Musimy prowadzić ‘Wielki Dżihad’, żeby zbudować Wielki Iran”     2023-08-25
Prawdziwe słonie w salonie (edycja 2023)     2023-08-17
Palestyńczycy wołają o pomoc   Tawil   2023-08-15
Czy nikt nie pyta, dlaczego w Dżenin jest obóz dla uchodźców?   Bard   2023-08-14
Kara śmierci dla mordercy i tolerancja dla jego propagandy   Stalinsky   2023-08-11
Przykład tego, jak środowisko akademickie tworzy antyizraelską narrację z kłamstw     2023-08-10
Dlaczego MEMRI przestał używać usługi Cloudflare i dlaczego rząd USA powinien zrobić to samo   Stalinsky   2023-08-09
Finansowana przez Unię Europejską edukacja do dżihadu i męczeństwa   Tawil   2023-08-05
Abbas po raz kolejny mówi Palestyńczykom, żeby poszli do diabła     2023-08-04
Pamiętając, co dzieje się, kiedy Żydzi polegają na innych   Amos   2023-08-03
Rosnące zagrożenie północnego Izraela przez Hezbollah   Lax   2023-08-02
Jeden news dziennie   Koraszewski   2023-08-01
Więc uważasz, że Izrael powinien zburzyć swoje mury?   Collier   2023-07-31
Palestyńskie obozy letnie: szkolenie do mordowania Żydów   Tawil   2023-07-30
Irański plan wypędzenia Żydów z „Palestyny”   Tawil   2023-07-19
ONZ i Arabowie wybielają okrucieństwa Baszara Assada, obwiniają za nie – zgadnij kogo?   Tawil   2023-07-15
Oszczerstwo BBC i hańba stronniczych mediów   Collier   2023-07-14
Tylko Palestyńczycy mogą powoływać się na religię w celach nacjonalistycznych     2023-07-12
Jak walczyć z rosnącym zagrożeniem antysemityzmem – Część I: Reakcją Zachodu jest radzenie sobie z antysemityzmem zamiast walki z antysemitami   Carmon   2023-07-10
Gwałtowny wzrost terroru palestyńskiego jest przedsmakiem „rozwiązania” w postaci dwóch państw   Tobin   2023-07-07
Święto, pogrzeb i nieudane przywództwo   Roth   2023-07-06
Horror życia jako chrześcijanin w muzułmańskim Pakistanie: tylko jeden miesiąc   Ibrahim   2023-07-05
Podwójne standardy: tylko Palestyńczycy mają prawo odczuwać gniew     2023-07-01
‘Protokoły mędrców Syjonu’ w świecie arabskim i muzułmańskim – w przeszłości i obecnie   Carmon   2023-06-28
Dlaczego oni nienawidzą Izraela   Flatow   2023-06-26
Co kryje się za eskalacją palestyńskiej ofensywy terrorystycznej   Glick   2023-06-23
Wojna dżihadu przeciwko chrześcijanom w Afryce   Fernandez   2023-06-23
ONZ potwierdza ideologię AP, że stworzenie Izraela było „zbrodnią”   Marcus   2023-06-20
“Guardian” sięga nowego dna pisząc o izraelskiej nikczemności   Levick   2023-06-18
Dżihad Organizacji Narodów Zjednoczonych przeciwko Izraelowi   Tawil   2023-06-17
Wreszcie artykuł po arabsku opisujący antypalestyński rasizm w Libanie     2023-06-16
Skandaliczny raport ONZ atakuje zwolenników Izraela na całym świecie   Bayefsky   2023-06-15
Dlaczego tak wielu antyizraelskich zwolenników BDS popiera wojnę Putina przeciwko Ukrainie?   Kapoano   2023-06-14
Amnesty-UK: „Pierzmy ludziom mózgi, żeby nienawidzili Izraela, ucząc ich przy tym gotowania”     2023-06-13
Kobiety, które podsycają płomienie nienawiści   Chesler   2023-06-12
Cztery mity o arabsko-izraelskim konflikcie obalone przez jeden incydent terrorystyczny   Flatow   2023-06-11
Izraelożercy uwielbiają, kiedy giną palestyńskie dzieci     2023-06-09
Farhud i “sprawa” PalestyńskaNazizm nadal inspiruje Palestyńczyków   Julius   2023-06-07
Dezorientacja śmiercionośnego dziennikarstwa: o zachodnich mediach i konflikcie arabsko-izraelskim   Landes   2023-06-05
Dżihadystyczny konflikt w wojnie rosyjsko-ukraińskiej   Stalinsky   2023-05-31
Niewygodne palestyńskie ofiary   Fitzgerald   2023-05-31
Prawdziwe znaczenie “Od rzeki do morza Palestyna będzie wolna”   Tawil   2023-05-25
Chrześcijanie w Nigerii są mordowani jak zwierzęta   Ibrahim   2023-05-25
Jak Palestyńczycy próbują zniszczyć Liban   Tawil   2023-05-23
Żydzi mieli wszelkie powody, by obawiać się ludobójstwa w 1948 roku     2023-05-22
"Economist" promuje "elokwentnego krytyka" istnienia Izraela   Levick   2023-05-21
Inny dżihad Palestyńczyków przeciwko Izraelowi   Tawil   2023-05-20
Iran prowadzi wojnę z narodem palestyńskim   Eid   2023-05-19
Izrael pod ostrzałem i bojaźliwa odpowiedź Zachodu   Kemp   2023-05-18
Strefa Gazy – zawsze pamiętaj jak doszliśmy do tego   Collier   2023-05-17
Rakiety z Gazy i rakiety z UE   Bryen   2023-05-14
Terroryści tureckiego Hezbollahu: nowi sojusznicy Erdoğana   Bekdil   2023-05-11
Przywódcy organizacji praw człowieka są zgodni: Podżeganie do przemocy jest okropne i nielegalne. Podżeganie do mordowania Żydów jest jednak heroiczne     2023-05-11
1660 Izraelczyków zginęło od czasu obietnicy Palestyńczyków o zakończeniu terroru   Bard   2023-05-10
Berlin staje się sceną protestów wzywających do eksterminacji ludności Izraela      2023-05-09
Zasięg i metodologia najnowszego antyizraelskiego raportu Amnesty International pokazują, że jego stronniczość była zamierzona od samego początku     2023-05-08
Zrozumienie ideologii Autonomii Palestyńskiej: nielegalne stworzenie Izraela i jego nieuchronny upadek - w 40 oświadczeniach AP   Marcus   2023-05-07
Autonomia Palestyńska i Fatah ostro potępiają przewodniczącą Komisji Europejskiej za wideo z gratulacjami dla Izraela w 75. rocznicę jego powstania       2023-05-06
Rzeczywiste łamanie praw człowieka   Tawil   2023-05-02
Gdyby Americans for Peace Now postawili na swoim, Izrael byłby karany za aresztowanie morderców   Flatow   2023-04-30
Nazistowska idea „Judy” jest identyczna z antysyjonistycznym pojęciem „Izrael”     2023-04-29
To, że krzyczą „Śmierć Żydom!”, nie oznacza, że są antysemitami   Pandavar   2023-04-26
Mit „okupacji” jest motorem antysemickiego terroru   Tobin   2023-04-24
„Organizacje praw człowieka” pozwalają światu ponownie nienawidzić Żydów     2023-04-23
Co naprawdę dzieje się w świętych miejscach Jerozolimy?   Tawil   2023-04-22
BBC promuje nowy antysemityzm     2023-04-20
Jak dochodzi do Holokaustu   Chesler   2023-04-19
O czym rozmawiano w Bejrucie?     2023-04-17
Nienawiść w cieniu terrorystycznego ataku   Collier   2023-04-16
“Śmierć Izraelowi” – irański plan ataku na Izrael   Kedar   2023-04-15
Dlaczego Palestyńczycy nie mogą wznowić rozmów pokojowych z Izraelem   Tawil   2023-04-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


&#8222;Choroba&#8221; przywrócona przez Putina


&#8222;Przebudzeni&#8221;


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk