Prawda

Niedziela, 24 października 2021 - 16:45

« Poprzedni Następny »


Wiecie, to Palestyńczycy zbudowali Jerozolimę


Z materiałów MEMRI 2017-02-05

António Guterres (zdjęcie: english.alarabiya.net)
António Guterres (zdjęcie: english.alarabiya.net)

Żydzi to nie Żydzi, Jezus to Palestyńczyk, żadnej żydowskiej świątyni w Jerozolimie nie było, archeolodzy nie znaleźli żadnych śladów starożytnych Żydów w Palestynie, co stanowczo potwierdzają rezolucje instytucji międzynarodowych. Jeśli nowy Sekretarz Generalny ONZ ma jakiejś dziwne wyobrażenia o historii, to niech je sobie zachowa dla siebie, a nie wypowiada ich głośno w imieniu ONZ.


Dom wariatów? Nie publicysta i polityk palestyński, na marginesie wypowiedzi nowego sekretarza generalnego ONZ, António Guterresa.

Przedstawiciele Fatahu i OWP ostro zaatakowali nowego sekretarza generalnego ONZ, António Guterresa, za jego wypowiedź 28 stycznia 2017 r. dla radio izraelskiego. Guterres powiedział, że nie ulega wątpliwości, iż dzisiaj Jerozolima jest święta dla wszystkich trzech głównych religii monoteistycznych, ale jest “całkowicie jasne, że świątynia, którą zniszczyli Rzymianie, była świątynią żydowską"[1].

 

Przedstawiciele palestyńscy powiedzieli, że wypowiedzi Guterresa zachęcają Izrael do nasilenia „kroków przeciwko Jerozolimie”, stanowią bezpośrednią agresję przeciwko prawu narodu palestyńskiego do tego miasta i wymierzają cios międzynarodowym wysiłkom na rzecz pokoju. Podważają także wiarygodność ONZ i są sprzeczne z prawdą, historią i rezolucją UNESCO z października 2016 r., że meczet Al-Aksa jest miejscem muzułmańskim.

 

'Omar Al-Ghoul, publicysta gazety AP, “Al-Hayat Al-Jadida”, który był doradcą byłego premiera AP, Salama Fajjada, opublikował zjadliwy artykuł, w którym zażądał, by Guterres przeprosił naród palestyński za niesprawiedliwość swoich uwag. Jerozolima i cała Palestyna, od rzeki do morza, należy do narodu palestyńskiego, napisał, i Żydzi nie mają z nimi żadnego związku. Dodał, że Jerozolima należy wyłącznie do muzułmanów i chrześcijan i że w Palestynie nigdy nie było Świątyni Salomona.  

 

Poniżej podajemy fragmenty jego artykułu oraz innych reakcji na wypowiedzi Guterresa.

 

Przedstawiciele Fatahu i OWP: komentarze sekretarza generalnego zadają cios wiarygodności ONZ, zachęcają do terroryzmu przeciwko Palestyńczykom


Członek komitetu wykonawczego OWP, Ahmed Madżdalani, nazwał wypowiedzi sekretarza generalnego ONZ “poważnym pogwałceniem polityki i ciosem w wiarygodność ONZ jako ciała międzynarodowego, pokazujący stronniczość wobec siły okupacyjnej”. Dodał również:

„Sekretarz generalny powinien wyjaśnić swoje uwagi, które podważają międzynarodowe wysiłki na rzecz pokoju i dają okupantowi zielone światło do nasilenia kroków przeciwko Jerozolimie… Sekretarz generalny wydaje się być niepoinformowany i nieposiadający aktualnych informacji w dziedzinie, którą porusza, a my przypominamy mu o rezolucji UNESCO, która uważa meczet Al-Aksa i cały Haram Al-Szarif [tj. Wzgórze Świątynne] za święte miejsce islamskie przeznaczone na oddawanie czci"[2].

Zastępca sekretarza Komitetu Rewolucyjnego Fatahu, Fajez Abu 'Aita, nazwał wypowiedzi sekretarza generalnego „bezpośrednią agresją przeciwko prawu narodu palestyńskiego do Jerozolimy i pokaz stronniczości wobec okupanta przez legalizowanie i wzmacnianie nielegalnej obecności izraelskiej w Jerozolimie”. Dodał, że wypowiedzi te “zachęcają Izrael do używania terroryzmu przeciwko ludowi palestyńskiemu, do atakowania miejsc świętych dla islamu i chrześcijaństwa i do kontynuowania ekspansji budowy osiedli aż zostanie wyeliminowana zasada dwóch państw"[3].


Publicysta gazety AP: Jerozolima i cała Palestyna, od rzeki do morza, jest ziemią muzułmańską 


'Omar Al-Ghoul, publicysta gazety AP, “Al-Hayat Al-Jadida” i były doradca premiera AP Salama Fajjada podczas jego kadencji, ostro potępił Guterresa:

"Świat wyraził wielki optymizm z powodu niedawnego mianowania pana António Guterresa na sekretarza generalnego ONZ, szczególnie w świetle obietnicy zreformowania tej czołowej instytucji międzynarodowej, aby była w stanie szybciej i energiczniej śledzić wydarzenia na całym świecie. Ten optymizm jest jednak najwyraźniej źle umieszczony, ponieważ ktoś, kto chce zreformować i obudzić organizację międzynarodową, nie odbiega od Karty ONZ ani od jej rezolucji i reguł, ale musi zamiast tego być mądrzejszy i śmielszy przy zajmowaniu stanowiska politycznego zamiast czynienia komentarzy na poczekaniu zgodnie ze swoimi kaprysami i wąskimi interesami.


António Guterres uczynił wyraźny i oczywisty błąd wobec pokoju i procesu politycznego w sprawie izraelsko-palestyńskiej, kiedy powiedział… że wierzy w związek między Jerozolimą a Żydami. Sekretarz generalny twierdził, zaprzeczając rezolucji UNESCO, historii i faktom, że jego zdaniem – które odbiega od prawdy i faktów – jest jasne tak jak jasne jest słońce, że ‘świątynia, która została zniszczona przez Rzymian, była świątynią żydowską’. Tak więc nowy sekretarz generalny wpadł w pułapkę własnego niezrównoważonego poglądu, ponieważ kwestia Jerozolimy i krwawe porachunki palestyńsko-izraelskie nie są rozwiązywane osobistymi opiniami. Panie Sekretarzu Generalny, pana osobista opinia jest wyłącznie pańska i nie jest wiążącym stanowiskiem dla ONZ ani dla narodów świata. Panu, jako sekretarzowi generalnemu, nie wolno angażować ONZ w stanowisko, którego ONZ nie potrzebuje i które nie odpowiada jej regulacjom i rezolucjom. Ponadto nie ma pan prawa błądzić w przypochlebianiu się Izraelowi z powodu względów łatwo zrozumiałych dla każdego obserwatora – ponieważ pana uwagi nie odpowiadają historii ani istniejącym danym”.

Jerozolima należy do muzułmanów i chrześcijan, nie do Żydów; Guterres musi natychmiast przeprosić naród palestyński i jego kierownictwo  

"Jeśli interesuje pana historia i jest pan jej oddany, panie António, to powinien pan wiedzieć, że Jerozolima i cała Palestyna od rzeki do morza należy do narodu palestyńskiego i ich historia jest jego historią. Założenie Izraela w oparciu o ONZ, Plan Podziału Palestyny, Rezolucję 181 przyjęta w listopadzie 1947 r. i zgoda narodu palestyńskiego na pokój i rozwiązanie w postaci dwóch państwa na bazie granic z czerwca 1967 r., absolutnie nie znaczą, że zmienia się historia Palestyny. Jerozolima jest arabsko-palestyńska i należy do muzułmanów i chrześcijan, a nie do Żydów – chociaż to nie znaczy, że Żydom należy zabronić odwiedzania jej. Tak zwana ‘Ściana Zachodnia’ w rzeczywistości jest ‘Ścianą Al-Buraka’ [Al-Burak to uskrzydlony koń, na którym Mahomet wzniósł się do nieba]. Świątynia Salomona nie istnieje i nigdy nie istniała w Palestynie. Izraelczycy prowadzą wykopaliska w całym kraju od niemal stulecia, od kiedy w pełni okupowali go w czerwcu 1967 r. i nie znaleźli niczego związanego z judaizmem w całej Palestynie, nie tylko w Jerozolimie.


Na jakiej więc podstawie dobrowolnie wyraża pan niepoprawne stanowisko, które nie ma niczego wspólnego z rzeczywistością? Jaki ma pan w tym interes? Czy służy pan procesowi pokojowemu, czy też plącze go pan i zagraża mu? Dodatkowo, wyraża pan nieodpowiedzialne poglądy, takie jak, że ‘nie zamierza przejąć sterów inicjatywy w żadnym procesie politycznym między Palestyńczykami a Izraelczykami’. Dlaczego? Jaka jest pana rola jako sekretarza generalnego ONZ? Czy jest pan Stanami Zjednoczonymi i mówi w ich imieniu? Czy to nie stanowi spiskowania z rasistowskim państwem izraelskim prowadzącym czystkę etniczną i dawania mu zielonego światła do kontynuowania imperialistycznych osiedli? Czy to jest reforma, jaką chcę pan wnieść do ONZ?


Ta głęboka niesprawiedliwość nowego sekretarza generalnego ONZ w kwestii palestyńsko-arabskiej, islamsko-chrześcijańskiej i ludzkiej Jerozolimy oznacza, że musi on natychmiast przeprosić naród palestyński i jego kierownictwo i naprawić tę sprawę przez wydanie wyraźnego, bezpośredniego i jasnego stanowiska zgodnego z linią UNESCO, która wydała dwie rezolucje w tej sprawie w październiku 2016 r.


Nie wolno panu wydawać żadnych osobistych decyzji samodzielnie, ponieważ od mianowania pana na stanowisko sekretarza generalnego ONZ nie reprezentuje pan siebie, ale całe ONZ, włącznie z jego narodami, państwami członkowskimi, rezolucjami, traktatami i regułami. Dlatego nie jest pan autoryzowany do mówienia cokolwiek pan myśli lub cokolwiek pan, albo kraje, którym pan pochlebia, chcą, by pan powiedział – szczególnie nie Izrael i jego sojusznik USA.


Czy ma pan odwagę przyznania tego, co pan zrobił i naprawienia tej haniebnej niesprawiedliwości?"[4]

 


[1] Jpost.com, January 30, 2017.

[2] Wafa.ps, January 29, 2017.

[3] Wafa.ps, January 29, 2017.

[4] Al-Hayat Al-Jadida (PA), January 29, 2017.

 

Źródło: MEMRI, Specjalny komunikat 6766, 1 lutego 2017   

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Odwiedź polską stronę MEMRI: http://www2.memri.org/polish/

 

 

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 964 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Hamas jest beneficjentem dyplomacji bazującej na urojeniach   Glick   2021-10-24
Między bojkotami a rękawicą rzuconą przez Gazę   Collins   2021-10-22
Okropna prawda o irlandzkim antysemityzmie   Collier   2021-10-19
Oszukańcze sztuczki UNRWA, by wyciszyć słowa prawdy   Blum   2021-10-15
Próbowali spalić Żydów żywcem. Znowu   Flatow   2021-10-12
Prawdziwi palestyńscy “bohaterzy”: terroryści   Tawil   2021-10-10
“Obietnica Życia Przyszłego” – Palestyna po  “zniknięciu” Izraela     2021-10-09
Iran z bronią jądrową jest bardziej niebezpieczny niż Korea Północna   Rafizadeh   2021-10-07
Premier Autonomii Palestyńskiej“Izrael musi zginąć demograficznie”     2021-10-06
Przemówienie Abbasa w ONZ wyjaśnia, dlaczego nie jest on partnerem do pokoju   Hirsch   2021-10-05
Czy terroryści będą szkoleni za pieniądze zachodnich podatników?   Greenfield   2021-09-26
“Obchody” 20. rocznicy festiwalu nienawiści ONZ w Durbanie   Steinberg   2021-09-21
Artykuł w „Independent” z akrobatyką, żeby uniknąć słowa Hamas   Levick   2021-09-20
Taliban i antysemityzm ukryty w międzynarodowych stosunkach   Frantzman   2021-09-18
Izrael próbuje złagodzić problemy Palestyńczyków w Gazie i na Zachodnim Brzegu, w zamian otrzymuje zniewagi   Fitzgerald   2021-09-14
Najbardziej poszukiwany terrorysta ministrem bezpieki   Ahmad   2021-09-14
Pamięć i nauki z zamachu 9/11   Collins   2021-09-11
Islamski ekstremizm w Wielkiej Brytanii jest coraz pewniejszy siebie   Collier   2021-09-10
Administracja Bidena daje mułłom w Iranie kolejne zwycięstwo: przejęcie władzy przez talibów   Rafizadeh   2021-09-03
Terroryzm: różne miejsca, różne zdjęcia   Collins   2021-09-01
Chiny: Tajwan nie powinien polegać na poparciu USA     2021-08-31
Arabowie: Biden przywraca do życia ekstremizm i terroryzm   Toameh   2021-08-31
Najnowszy antyizraelski raport HRW     2021-08-28
Niech się palą izraelskie drzewa. Jewish Voice for Peace, antyizraelska grupa, kibicuje jerozolimskim pożarom   Abdul-Hussain   2021-08-27
Wznowiona “obietnica” Iranu dla Palestyńczyków   Toameh   2021-08-25
Zachodnia dyplomacja: błaganie terrorystów   Meotti   2021-08-24
Liban i jego tykające bomby   Taheri   2021-08-24
Czy Zachód może być uczciwy w sprawie islamistycznego zagrożenia?   Tobin   2021-08-23
Z amerykańskiego upokorzenia wyłoni się nowy porządek świata   Ahmed   2021-08-18
Niemcy wydadzą 41 milionów dolarów, żeby “odkryć” przyczyny dzisiejszego antysemityzmu   Fitzgerald   2021-08-18
“Naród irański nie zrezygnuje z islamu z powodu braków wody”     2021-08-14
A Kartagina musi być zburzona…   Koraszewski   2021-08-12
Zniszczenia w Gazie, o których wam nie powiedziano, bo nie pasują do antyizraelskiej narracji   von Koningsveld   2021-08-10
Walka z zarazą z Durbanu   Kemp   2021-08-08
Liban atakuje Izrael, Liban krzyczy „agresja”   Abdul-Hussain   2021-08-07
Atak terrorystyczny na Speakers Corner był nożem wbitym w brytyjską demokrację   Collier   2021-08-06
Kiedy nie ma udziału Izraela znika zainteresowanie losem Palestyńczyków     2021-08-04
Hamas chełpi się mordowaniem żydowskich dzieci 20 lat temu w pizzerii Sbarro     2021-08-03
Marksistowskie poparcie dla palestyńskiego terroryzmu prowadzi do nienawiści do Żydów na całym Zachodzie   Milliere   2021-08-01
Świat reaguje na Izrael z arogancją i hipokryzją   Darshan-Leitner   2021-07-31
ONZ ustanawia stałą izraelożerczą komisję dochodzeniową pod przewodnictwem znanej z nienawiści do Izraela apologetki antysemityzmu Navi Pillay     2021-07-30
W Iranie Najwyższy Przywódca jest zaniepokojony   Fitzgerald   2021-07-28
Dziennikarka BBC wyrzucona za tweet “Hitler miał rację”   Fitzgerald   2021-07-25
Szwecja: Imam potępia szwedzką flagę, wzywa muzułmanów do “miażdżenia i rozbijania głów Żydów”   Spencer   2021-07-24
Biden i mułłowie: "Karmienie krokodyla"   Rafizadeh   2021-07-24
Specjalny Sprawozdawca Rady Praw Człowieka ONZ ogłasza, że izraelskie osiedla są „zbrodnią wojenną”. Dlaczego jest w błędzie?   Fitzgerald   2021-07-21
Jak palestyńscy przywódcy oszukują Amerykanów   Tawil   2021-07-20
Morale i kwestia wyjścia Ameryki z Afganistanu   Koraszewski   2021-07-19
Opieka medyczna Izraela nad przywódcami Hamasu i AP, a podwójne standardy CUNY   Fitzgerald   2021-07-19
Denazyfikacja Bliskiego Wschodu wymaga ponownej denzyfikacji Niemiec   Pickles   2021-07-18
Amnezja wysepkowa jest super   Honig   2021-07-16
Dyktator Białorusi: „Świat płaszczy się przed Żydami”   Fitzgerald   2021-07-16
Jak izraelożercy stali się wpływowi   Rosenthal   2021-07-13
Pod uwagę amerykańskim uczelniom, których partnerem jest Uniwersytet Al Kuds   Flatow   2021-07-11
Dzieci Palestyny poświęcą swoją krew i swoje ciała     2021-07-10
Czy Palestyńczycy potępią mufiego Hussainiego i Hitlera?   Abdul-Hussain   2021-07-09
Administracja Bidena: nagradzanie morderczego reżimu Iranu?   Rafizadeh   2021-07-07
Uwagi na marginesie 50. rocznicy ukończenia studiów   Landes   2021-07-07
Dlaczego życie czarnych chrześcijan zupełnie się nie liczy?   Ibrahim   2021-07-06
Czy IDF jest bezradna?   Bard   2021-07-05
Prawo powrotu w stare koleiny   Koraszewski   2021-07-04
Letnie obozy palestyńskiego dżihadu   Toameh   2021-07-02
Najbardziej niebezpieczni terroryści świata   Patrikarakos   2021-06-30
Artykuł Human Rights Watch o antysemityzmie ZACHĘCA do lewicowego antysemityzmu     2021-06-29
Krótka historia długiej nienawiści   Rosenthal   2021-06-28
Stany Zjednoczone wspierają palestyńskie naruszenia praw człowieka.   Toameh   2021-06-26
Palestyńska kultura przemocy   Bard   2021-06-25
Ewolucja, dzieci i mordercy   Koraszewski   2021-06-23
Zatruty owoc ustępstw wobec irańskich mułłów   Toameh   2021-06-22
Na nieludzkiej ziemi   Koraszewski   2021-06-21
Przez całą historię Żydzi musieli z czegoś rezygnować, by uzyskać akceptację – tym razem jest to Izrael   Amos   2021-06-20
Wiadomości z Iranu, zarówno te głupie, jak i te złowrogie   Fitzgerald   2021-06-19
Gaza, Sky News i marsz islamistów na Londyn   Collier   2021-06-19
Dziennikarstwo z własnym samobójczym celem   Landes   2021-06-18
Tylko Palestyńczycy mogą być ofiarami   Abdul-Hussain   2021-06-17
Z Bagdadu do Gazy: dzisiejszy konflikt jest zakorzeniony w ideologii ery nazistowskiej   Julius   2021-06-16
“TIMES” propaguje demonizację Izraela przez BLMAdam Levick   Levick   2021-06-15
Multikulturowi wielbiciele Hitlera   Greenfield   2021-06-14
Jak międzynarodowa społeczność starała się stworzyć niekończącą się wojnę izraelsko-palestyńską   Frantzman   2021-06-13
Administracja Bidena nagradza terrorystów: Abbasa i Hamas   Tawil   2021-06-11
Budząca mdłości zachodnia “postprawda” na temat wojny Gazy z Izraelem   Bekdil   2021-06-10
Policzmy dokładnie ofiary w Gazie   Rosenthal   2021-06-09
Umyj, wypłucz, powtórz wojnę   Collins   2021-06-08
Świat akademicki dla Hamasu   Pessin   2021-06-06
Wciskacze fake newsów o Palestyńczykach ignorują ludobójstwo chrześcijan. Ideologicznie napędzana hipokryzja   Ibrahim   2021-06-05
Kostiumowy dramat i kompromitacja   Rosenthal   2021-06-05
Bliski Wschód Hady’ego Amra   Glick   2021-06-04
Tureccy Żydzi - uboczne ofiary tureckiej nienawiści do Izraela   Bekdil   2021-06-04
Terapeutka o trwającym statusie ofiary palestyńskich Arabów   Oz   2021-06-01
Prawda o tym “arabskim chłopcu podpalonym przez Izraelczyków”   Fitzgerald   2021-06-01
Hasło: “Izrael ma prawo się bronić” pokazuje bezmiar moralnego zagubienia   Pandavar   2021-05-31
Jeśli USA chcą być humanitarne, nie “odbudują” Gazy   Tobin   2021-05-31
Szejk Dżarrah i niesymetryczne roszczenia   Julius   2021-05-30
Przywódca Hamasu w Gazie: To była tylko próba, nic poza małym ćwiczeniem przed tym, co się zdarzy     2021-05-29
Zachodni obrońcy Gazy mają oczy, ale nie widzą   Steinberg   2021-05-28
Fałszywi bojownicy o pokój i prawdziwi terroryści tworzą niemal doskonały front nienawiści do Żydów     2021-05-27
Palestyńskie głosy, których Blinken nie usłyszy   Toameh   2021-05-26
Nieodnotowane: IDF ceni życie, celem Hamasu jest maksymalizacja ofiar   Koningsveld   2021-05-25
Nowe furie najstarszej nienawiści   Savodnik   2021-05-24
Trąby i silniki czołgów: punkt zwrotny w Gazie?   Kemp   2021-05-22

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk