Prawda

Niedziela, 5 lipca 2020 - 01:39

« Poprzedni Następny »


Wiecie, to Palestyńczycy zbudowali Jerozolimę


Z materiałów MEMRI 2017-02-05

António Guterres (zdjęcie: english.alarabiya.net)
António Guterres (zdjęcie: english.alarabiya.net)

Żydzi to nie Żydzi, Jezus to Palestyńczyk, żadnej żydowskiej świątyni w Jerozolimie nie było, archeolodzy nie znaleźli żadnych śladów starożytnych Żydów w Palestynie, co stanowczo potwierdzają rezolucje instytucji międzynarodowych. Jeśli nowy Sekretarz Generalny ONZ ma jakiejś dziwne wyobrażenia o historii, to niech je sobie zachowa dla siebie, a nie wypowiada ich głośno w imieniu ONZ.


Dom wariatów? Nie publicysta i polityk palestyński, na marginesie wypowiedzi nowego sekretarza generalnego ONZ, António Guterresa.

Przedstawiciele Fatahu i OWP ostro zaatakowali nowego sekretarza generalnego ONZ, António Guterresa, za jego wypowiedź 28 stycznia 2017 r. dla radio izraelskiego. Guterres powiedział, że nie ulega wątpliwości, iż dzisiaj Jerozolima jest święta dla wszystkich trzech głównych religii monoteistycznych, ale jest “całkowicie jasne, że świątynia, którą zniszczyli Rzymianie, była świątynią żydowską"[1].

 

Przedstawiciele palestyńscy powiedzieli, że wypowiedzi Guterresa zachęcają Izrael do nasilenia „kroków przeciwko Jerozolimie”, stanowią bezpośrednią agresję przeciwko prawu narodu palestyńskiego do tego miasta i wymierzają cios międzynarodowym wysiłkom na rzecz pokoju. Podważają także wiarygodność ONZ i są sprzeczne z prawdą, historią i rezolucją UNESCO z października 2016 r., że meczet Al-Aksa jest miejscem muzułmańskim.

 

'Omar Al-Ghoul, publicysta gazety AP, “Al-Hayat Al-Jadida”, który był doradcą byłego premiera AP, Salama Fajjada, opublikował zjadliwy artykuł, w którym zażądał, by Guterres przeprosił naród palestyński za niesprawiedliwość swoich uwag. Jerozolima i cała Palestyna, od rzeki do morza, należy do narodu palestyńskiego, napisał, i Żydzi nie mają z nimi żadnego związku. Dodał, że Jerozolima należy wyłącznie do muzułmanów i chrześcijan i że w Palestynie nigdy nie było Świątyni Salomona.  

 

Poniżej podajemy fragmenty jego artykułu oraz innych reakcji na wypowiedzi Guterresa.

 

Przedstawiciele Fatahu i OWP: komentarze sekretarza generalnego zadają cios wiarygodności ONZ, zachęcają do terroryzmu przeciwko Palestyńczykom


Członek komitetu wykonawczego OWP, Ahmed Madżdalani, nazwał wypowiedzi sekretarza generalnego ONZ “poważnym pogwałceniem polityki i ciosem w wiarygodność ONZ jako ciała międzynarodowego, pokazujący stronniczość wobec siły okupacyjnej”. Dodał również:

„Sekretarz generalny powinien wyjaśnić swoje uwagi, które podważają międzynarodowe wysiłki na rzecz pokoju i dają okupantowi zielone światło do nasilenia kroków przeciwko Jerozolimie… Sekretarz generalny wydaje się być niepoinformowany i nieposiadający aktualnych informacji w dziedzinie, którą porusza, a my przypominamy mu o rezolucji UNESCO, która uważa meczet Al-Aksa i cały Haram Al-Szarif [tj. Wzgórze Świątynne] za święte miejsce islamskie przeznaczone na oddawanie czci"[2].

Zastępca sekretarza Komitetu Rewolucyjnego Fatahu, Fajez Abu 'Aita, nazwał wypowiedzi sekretarza generalnego „bezpośrednią agresją przeciwko prawu narodu palestyńskiego do Jerozolimy i pokaz stronniczości wobec okupanta przez legalizowanie i wzmacnianie nielegalnej obecności izraelskiej w Jerozolimie”. Dodał, że wypowiedzi te “zachęcają Izrael do używania terroryzmu przeciwko ludowi palestyńskiemu, do atakowania miejsc świętych dla islamu i chrześcijaństwa i do kontynuowania ekspansji budowy osiedli aż zostanie wyeliminowana zasada dwóch państw"[3].


Publicysta gazety AP: Jerozolima i cała Palestyna, od rzeki do morza, jest ziemią muzułmańską 


'Omar Al-Ghoul, publicysta gazety AP, “Al-Hayat Al-Jadida” i były doradca premiera AP Salama Fajjada podczas jego kadencji, ostro potępił Guterresa:

"Świat wyraził wielki optymizm z powodu niedawnego mianowania pana António Guterresa na sekretarza generalnego ONZ, szczególnie w świetle obietnicy zreformowania tej czołowej instytucji międzynarodowej, aby była w stanie szybciej i energiczniej śledzić wydarzenia na całym świecie. Ten optymizm jest jednak najwyraźniej źle umieszczony, ponieważ ktoś, kto chce zreformować i obudzić organizację międzynarodową, nie odbiega od Karty ONZ ani od jej rezolucji i reguł, ale musi zamiast tego być mądrzejszy i śmielszy przy zajmowaniu stanowiska politycznego zamiast czynienia komentarzy na poczekaniu zgodnie ze swoimi kaprysami i wąskimi interesami.


António Guterres uczynił wyraźny i oczywisty błąd wobec pokoju i procesu politycznego w sprawie izraelsko-palestyńskiej, kiedy powiedział… że wierzy w związek między Jerozolimą a Żydami. Sekretarz generalny twierdził, zaprzeczając rezolucji UNESCO, historii i faktom, że jego zdaniem – które odbiega od prawdy i faktów – jest jasne tak jak jasne jest słońce, że ‘świątynia, która została zniszczona przez Rzymian, była świątynią żydowską’. Tak więc nowy sekretarz generalny wpadł w pułapkę własnego niezrównoważonego poglądu, ponieważ kwestia Jerozolimy i krwawe porachunki palestyńsko-izraelskie nie są rozwiązywane osobistymi opiniami. Panie Sekretarzu Generalny, pana osobista opinia jest wyłącznie pańska i nie jest wiążącym stanowiskiem dla ONZ ani dla narodów świata. Panu, jako sekretarzowi generalnemu, nie wolno angażować ONZ w stanowisko, którego ONZ nie potrzebuje i które nie odpowiada jej regulacjom i rezolucjom. Ponadto nie ma pan prawa błądzić w przypochlebianiu się Izraelowi z powodu względów łatwo zrozumiałych dla każdego obserwatora – ponieważ pana uwagi nie odpowiadają historii ani istniejącym danym”.

Jerozolima należy do muzułmanów i chrześcijan, nie do Żydów; Guterres musi natychmiast przeprosić naród palestyński i jego kierownictwo  

"Jeśli interesuje pana historia i jest pan jej oddany, panie António, to powinien pan wiedzieć, że Jerozolima i cała Palestyna od rzeki do morza należy do narodu palestyńskiego i ich historia jest jego historią. Założenie Izraela w oparciu o ONZ, Plan Podziału Palestyny, Rezolucję 181 przyjęta w listopadzie 1947 r. i zgoda narodu palestyńskiego na pokój i rozwiązanie w postaci dwóch państwa na bazie granic z czerwca 1967 r., absolutnie nie znaczą, że zmienia się historia Palestyny. Jerozolima jest arabsko-palestyńska i należy do muzułmanów i chrześcijan, a nie do Żydów – chociaż to nie znaczy, że Żydom należy zabronić odwiedzania jej. Tak zwana ‘Ściana Zachodnia’ w rzeczywistości jest ‘Ścianą Al-Buraka’ [Al-Burak to uskrzydlony koń, na którym Mahomet wzniósł się do nieba]. Świątynia Salomona nie istnieje i nigdy nie istniała w Palestynie. Izraelczycy prowadzą wykopaliska w całym kraju od niemal stulecia, od kiedy w pełni okupowali go w czerwcu 1967 r. i nie znaleźli niczego związanego z judaizmem w całej Palestynie, nie tylko w Jerozolimie.


Na jakiej więc podstawie dobrowolnie wyraża pan niepoprawne stanowisko, które nie ma niczego wspólnego z rzeczywistością? Jaki ma pan w tym interes? Czy służy pan procesowi pokojowemu, czy też plącze go pan i zagraża mu? Dodatkowo, wyraża pan nieodpowiedzialne poglądy, takie jak, że ‘nie zamierza przejąć sterów inicjatywy w żadnym procesie politycznym między Palestyńczykami a Izraelczykami’. Dlaczego? Jaka jest pana rola jako sekretarza generalnego ONZ? Czy jest pan Stanami Zjednoczonymi i mówi w ich imieniu? Czy to nie stanowi spiskowania z rasistowskim państwem izraelskim prowadzącym czystkę etniczną i dawania mu zielonego światła do kontynuowania imperialistycznych osiedli? Czy to jest reforma, jaką chcę pan wnieść do ONZ?


Ta głęboka niesprawiedliwość nowego sekretarza generalnego ONZ w kwestii palestyńsko-arabskiej, islamsko-chrześcijańskiej i ludzkiej Jerozolimy oznacza, że musi on natychmiast przeprosić naród palestyński i jego kierownictwo i naprawić tę sprawę przez wydanie wyraźnego, bezpośredniego i jasnego stanowiska zgodnego z linią UNESCO, która wydała dwie rezolucje w tej sprawie w październiku 2016 r.


Nie wolno panu wydawać żadnych osobistych decyzji samodzielnie, ponieważ od mianowania pana na stanowisko sekretarza generalnego ONZ nie reprezentuje pan siebie, ale całe ONZ, włącznie z jego narodami, państwami członkowskimi, rezolucjami, traktatami i regułami. Dlatego nie jest pan autoryzowany do mówienia cokolwiek pan myśli lub cokolwiek pan, albo kraje, którym pan pochlebia, chcą, by pan powiedział – szczególnie nie Izrael i jego sojusznik USA.


Czy ma pan odwagę przyznania tego, co pan zrobił i naprawienia tej haniebnej niesprawiedliwości?"[4]

 


[1] Jpost.com, January 30, 2017.

[2] Wafa.ps, January 29, 2017.

[3] Wafa.ps, January 29, 2017.

[4] Al-Hayat Al-Jadida (PA), January 29, 2017.

 

Źródło: MEMRI, Specjalny komunikat 6766, 1 lutego 2017   

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Odwiedź polską stronę MEMRI: http://www2.memri.org/polish/

 

 

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 774 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23
Balony z Gazy – problem wybuchającego terroru   Lipman   2020-02-22
Finansowane przez UE, kierowane przez Palestyńczyków. Kampanie BDS w szatach UE   Collier   2020-02-21
Przebierańcy   Lewin   2020-02-20
Nasz europejski wróg   Rosenthal   2020-02-17
Prosto o arabsko-izraelskim konflikcie   Pickles   2020-02-15
Błędny profil palestyńskich terrorystów   Flatow   2020-02-13
Podżeganie irańskiego reżimu do zniszczenia Izraela   Shindman   2020-02-12
Palestyńczycy: Po podżeganiu do przemocy Abbas przybywa do Nowego Jorku, by walczyć z planem pokojowym   Tawil   2020-02-11
Przecież nikt nie traktuje tego poważnie   Koraszewski   2020-02-10
Francja: Wypal trawkę, zabij Żyda, uniknij procesu, idź wolny   Milliere   2020-02-09
W Międzynarodowym Dniu Pamięci Holocaustu fake news i przywódcy podburzający do nienawiści nie są niczym nowym   Amos   2020-02-02
Czy obsesyjna nienawiść irańskiego reżimu do Żydów będzie jego zgubą?   Rosenthal   2020-01-27
Historia stara jak świat   Frantzman   2020-01-27
Autonomia Palestyńska walczy z Żydami, by „bronić” całej ludzkości   Marcus   2020-01-23
Czego światowi przywódcy nie dowiedzą się w Jad Waszem   Julius   2020-01-22
Ciekawe czasy   Lewin   2020-01-16
Zmiana reżimu w Iranie powinna stać się międzynarodowym celem   Rosenthal   2020-01-13
Dekapitacja chrześcijan w prezencie na Boże Narodzenie, Zachód ziewa   Meotti   2020-01-10
Organizacja Wyzwolenia Palestyny: czym jest OWP?   Lipman   2020-01-08
Bernard-Henri Levy o masakrze chrześcijan w Nigerii     2020-01-04
Czy dać państwo Czarnym Hebrajskim Izraelitom?   Flatow   2020-01-03
Nie dawaj fałszywego świadectwa, chyba, że…   Koraszewski   2020-01-02
Hamas, trzydzieści dwa lata później   Toameh   2019-12-29
Bój na śmierć i życie w Tell Tamer   Fernandez   2019-12-21
Angela Merkel finansuje zarówno Muzeum Auschwitz, jak i terroryzm     2019-12-14
Dlaczego nie ma pokoju między muzułmanami a Izraelem   Bulut   2019-12-12
”Israel Denial” odsłania akademickie próby delegitymizacji Izraela   Steinberg   2019-12-10
Iran strzela do protestujących, Europa spiskuje, by wzbogacić morderców   Tobin   2019-12-05
Inwersja antysemityzmu     2019-12-03
Trzeba zakończyć prześladowania ludzi przez radykałów   Franklin   2019-11-29
Były terrorysta wypomina Warren i Sandersowi popieranie palestyńskich terrorystów.   Greenfield   2019-11-25
Uniwersyteckie przyzwolenie dla szerzenia nienawiści   Tobin   2019-11-21
Prawdziwa twarz sprawy palestyńskiej   Collier   2019-11-20
Palestynizm i zasada ”przede wszystkim zaszkodzić”   Rosenthal   2019-11-16
Prawo do samoobrony dla wszystkich poza Izraelem   Tobin   2019-11-15
Jestem imigrantem z Indii. Zaczepiono mnie w Bonn w Niemczech, bo wzięto mnie za Żyda.   Uniyal   2019-11-13
Czego boją się palestyńscy przywódcy?   Toameh   2019-11-12
UE popiera Iran – czołowego kata dzieci na świecie   Rafizadeh   2019-11-06
Otwartość ONZ na turecki plan dla północnej Syrii, podczas gdy 300 tysięcy Kurdów musi uciekać   Frantzman   2019-11-04
Dlaczego Hamas popiera wojnę Erdogana   Toameh   2019-10-31
Terroryści wzywają do zabijania Żydów – z siedziby ONZ w Gazie   Tawil   2019-10-29
Zapowiedź wielkiej wojny?   Koraszewski   2019-10-28
Nowi „baszybuzucy” Turcji: Wolna Armia Syrii   Bekdil   2019-10-27
"Antynormalizacja" z Izraelem: prawdziwy cel   Tawil   2019-10-24
Dwa oblicza antysemityzmu   Yemini   2019-10-22
Co przyjaciele Iranu robią w Gazie   Toameh   2019-10-20
Jak Erdogan planował tę czystkę etniczną   Lowe   2019-10-17
Solidarność z Palestyńczykami – obsesyjna odskocznia do antysemityzmu   Collier   2019-10-04
Zamienione w broń palestyńskie dzieci   Roth   2019-09-28
Chrześcijanie masakrowani, media odwracają wzrok   Meotti   2019-09-27
Szminkowanie trupa z Oslo   Koraszewski   2019-09-21
Boko Haram: krwawy terror, końca nie widać   Bulut   2019-09-18
Dorastaliśmy nienawidząc i przeklinając Żydów   Koraszewski   2019-09-15
Iran jest gotowy do ”wymazania syjonistycznego reżimu z mapy”   Rafizadeh   2019-09-14
Ewoluująca ideologia białej supremacji i jej protagoniści   i Yigal Carmon   2019-09-13
Wojna, pokój, podżegacze i podżegani   Koraszewski   2019-09-12

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk