Prawda

Czwartek, 29 października 2020 - 20:35

« Poprzedni Następny »


Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania


Manfred Gerstenfeld 2020-07-07

Dzieci przedszkolne w Gazie na uroczystości zakończenia roku przedszkolnego, 2012 rok, zdjęcie od The Israel Project Flickr CC
Dzieci przedszkolne w Gazie na uroczystości zakończenia roku przedszkolnego, 2012 rok, zdjęcie od The Israel Project Flickr CC

W cywilizowanych społeczeństwach powinno podejmować się działania przeciwko każdemu, kto wyraża pragnienie popełnienia morderstwa. Irański rząd, Hamas, Hezbollah, rozmaici duchowni i inne wpływowe postaci w świecie muzułmańskim, jak również neonaziści i inne ekstremistyczne grupy prawicowe, otwarcie oznajmiają o swoim pragnieniu popełnienia morderstw lub wręcz ludobójstwa na Żydach i Izraelu. Wielu w zachodnim świecie albo odmawia usłyszenia tych wypowiedzi, albo aktywnie je popiera. Wielu innych nieustannie krytykuje Izrael i zachowuje całkowite milczenie w sprawie propagowania przez Palestyńczyków zabijania Żydów.  

Cywilizowane społeczeństwa nie powinny milczeć, kiedy ludzie oznajmiają o swoich zamiarach zamordowania choćby jednej osoby, nie mówiąc już o popełnieniu ludobójstwa. Wielu zachodnich polityków i innych wybitnych członków społeczeństwa wydaje się nie zgadzać z tą fundamentalną prawdą.


W nie-zachodnim świecie wielu ludzi nie ma zahamowań przed mówieniem bezpośrednio lub pośrednio, że w niektórych wypadkach aprobują morderstwo i osobiście dokonaliby go, gdyby była po temu okazja. Widać to najwyraźniej, kiedy potencjalnymi ofiarami są Żydzi. Przywódcy Iranu, na przykład, przez czterdzieści lat często i jawnie wyrażali zapał do popełnienia masowego morderstwa przez całkowite zniszczenie państwa Izrael.


Najwyższy przywódca ajatollah Ali Chamenei używa dobrze znanego języka dla wyrażenia tego pragnienia. Na początku tego roku, w kolejnym wezwaniu do zniszczenia Izraela, użył na swojej stronie internetowej zwrotu “ostateczne rozwiązanie”. Być może przypomniawszy sobie, że zwrot ma ludobójcze pochodzenie jako nazistowski eufemizm na eksterminację europejskich Żydów, Chamenei później przywołał klasyczny antysemicki wybieg twierdząc, że eksterminacja głównie żydowskiej populacji Izraela nie ma nic wspólnego z Żydami. „Eliminacja syjonistycznego reżimu nie oznacza eliminacji Żydów – powiedział. – Nie jesteśmy przeciwko Żydom. Oznacza likwidację narzuconego reżimu… Muzułmańscy, chrześcijańscy i żydowscy Palestyńczycy [wybiorą] własny rząd i wydalą zbirów takich jak [premier Benjamin] Netanjahu”.


Mimo tego miłego dla zachodnich uszu wodolejstwa Chamenei nie czynił żadnej próby ukrycia swoich prawdziwych uczuć. Mówił o Izraelu jako o raku, który trzeba wyciąć. W 2018 roku tweetował: „Izrael jest złośliwym guzem rakowatym w regionie Azji Zachodniej, który musi zostać usunięty i zlikwidowany: to jest możliwe i to się zdarzy”. Inne czołowe postaci irańskie wypowiadały się na rzecz zniszczenia Izraela, a część z nich mówiła jawnie o zrównaniu miast izraelskich z ziemią.  


Niemniej Iran pozostaje respektowanym członkiem Narodów Zjednoczonych.


Palestyńska organizacja terrorystyczna Hamas – wybrana jako partia większości przez Palestyńczyków w 2006 roku – także otwarcie i często mówi o swoim pragnieniu popełnienia ludobójstwa na Żydach. To dążenie jest jasno wyrażone w jego Karcie: “Hamas oczekuje realizacji obietnicy Allaha, niezależnie od tego, jak długo to może trwać. Prorok, modły i pokój z nim, powiedział: ‘Dzień [Sądu Ostatecznego] nie nadejdzie, aż muzułmaninie będą walczyć z Żydami (i zabiją ich); aż Żydzi będą chować się za kamieniami i drzewami, które będą krzyczeć: O muzułmaninie! Za mną chowa się Żyd, przyjdź i zabij go!’” 


Wysocy rangą funkcjonariusze Hamasu czasami publicznie wzywają do mordowania Żydów. W 2019 roku Fathi Hammad, członek Politbiura Hamasu, wezwał palestyńską diasporę do zabijania Żydów na całym świecie. Hammad powiedział: “Macie Żydów wszędzie i musimy atakować każdego Żyda na globie przez rzeź i zabijanie, jeśli Bóg pozwoli".


Autonomia Palestyńska (AP) dostarcza hojnych finansowych nagród dla terrorystów i ich rodzin. Tworzy to olbrzymi bodziec dla Palestyńczyków, by mordowali Żydów w Izraelu. Te wypłaty nie są ograniczone do samych morderców. Jeśli Palestyńczyk zostaje zabity podczas próby zamordowania Żydów, finansowe korzyści, jakie otrzymałby, przypadają jego rodzinie. To jest polityka “płacy za mord” – innymi słowy, AP aktywnie promuje i zachęca do mordowania Żydów.


W 2019 roku AP wydała 570 milionów szekli (około 160 milionów dolarów) na płace dla terrorystów. Do sierpnia 2019 roku palestyńscy terroryści, którzy w 2001 roku zabili 15 izraelskich cywilów (około połowa z nich to dzieci), i zranili wielu więcej w zamachu bombowym w jerozolimskiej restauracji Sbarro, otrzymali łącznie ponad 900 tysięcy dolarów od AP.  


W maju 2020 roku przywódca libańskiej organizacji terrorystycznej Hezbollah, Hassan Nasrallah, mówił o stworzeniu Izraela jako „ustanowieniu wirusa, tego rakowatego guza pośrodku naszej umma”. Dodał: “Izrael nie ma żadnego prawa, by w ogóle istnieć i musi zostać zniszczony”.  

 

Duchowni i inne wpływowe postaci w świecie muzułmańskim także wzywają do eksterminacji Żydów i Izraela. Niektóre z tych postaci mają bardzo szerokie i wpływowe platformy. W 2012 roku duchowny Futuh Abdel Nabi Mansur odprawiał nadawane przez krajową telewizję nabożeństwo w meczecie w Kairze, Tenaim. Na nabożeństwie był obecny ówczesny prezydent Egiptu, Muhammad Morsi. Duchowny powiedział: “O Allahu, zniszcz Żydów i ich zwolenników; O Allahu, rozprosz ich i rozedrzyj na kawałki; O Allahu pokaż swoją moc i wielkość przed nami”. Widać było Morsiego, który powiedział “Amen”.


Jest także poparcie dla morderców w innych częściach muzułmańskiego świata. 18 listopada 2014 roku dwóch muzułmańskich terrorystów z wschodniej Jerozolimy zamordowało sześciu ludzi w jerozolimskiej synagodze, łącznie z bohaterskim druzyjskim policjantem. Terroryści zostali zabici. Następnego dnia jordański parlament uczcił morderców minutą ciszy. Odczytano wersety Koranu “by sławić czyste dusze [terrorystów] i dusze wszystkich męczenników w narodach arabskim i muzułmańskim”. Jordański premier, Abdullah Ensour, wysłał list kondolencyjny do rodzin terrorystów, w którym prosił Boga, “by otoczył [terrorystów] miłosierdziem”.  


Neonaziści i inni ekstremistyczni prawicowcy także publicznie nawołują  “śmierć dla Żydów”. Niektórzy to wykonali, jak widzieliśmy w masakrach w dwóch amerykańskich synagogach. W podobnym wypadku w Niemczech w październiku 2019 roku tylko mocne drzwi stały między modlącymi się w środku Żydami w synagodze Halle w Jom Kipur, a człowiekiem, który przyszedł, by dokonać na nich rzezi.


Ci morderczy ludzie, choć bardzo niebezpieczni, mają jak dotąd tylko lokalne możliwości, a więc nie są w tej samej zbrodniczej lidze, co kraje muzułmańskie i duże organizacje terrorystyczne, które obiecują morderstwo i ludobójstwo.  


Za samymi potencjalnymi masowymi mordercami stoją ci, którzy ich finansują i promują. Iran i Katar dostarczają Hamasowi pieniędzy, które umożliwiają tej grupie finansowanie antyizraelskich akcji – pieniędzy, które odbierają własnej ludności, by móc realizować własne cele.   


Wiele zachodnich i innych krajów daje pieniądze AP, organowi otwarcie promującemu morderstwo. Twierdzą, że pieniądze nie są używane do płacenia pensji terrorystom i ich rodzinom, ale nie próbują nawet upewnić się o tym, czy tak jest. AP może używać wszelkich dostępnych funduszy, włącznie z pieniędzmi darczyńców, by płacić Palestyńczykom za zabijanie Żydów.  


W świecie zachodnim rozmaite wysoko postawione postaci i organy wyrażają opinię, że kiedy Żydzi są celem, promocja morderstwa lub ludobójstwa przestaje budzić sprzeciw. Niektórzy z nich posuwają się tak daleko, że bezpośrednio promują interesy morderców. Uderzającym przykładem jest były przywódca Partii Pracy w Wielkiej Brytanii, Jeremy Corbyn, który zaprosił przedstawicieli Hamasu i Hezbollahu do Izby Gmin i nazywał ich swoimi „przyjaciółmi” i „braćmi”.  

Wśród takich postaci jest były prezydent USA, Jimmy Carter, i Mary Robinson, była prezydent Irlandii oraz Wysoka Komisarz ds. Praw Człowieka ONZ. W 2014 roku wspólnie podpisali artykuł do “Guardiana”, proponujący, by Europa i USA uznały Hamas za ruch polityczny. Nie wspomnieli, że Hamas jest organizacją o ludobójczych ambicjach. To był modelowy przykład szacownych orędowników praw człowieka, którzy promowali interesy aspirujących masowych morderców.   

 

Organ doradczy rządu holenderskiego, Adviesraad Internationale Vraagstukken (AIV, czyli Rada Doradcza Spraw Zagranicznych) należy do tej samej kategorii. W 2013 roku wydała raport rekomendujący kontakty między UE, Holandią i Hamasem. Simon Wiesenthal Center (SWC) napisał do holenderskiego premiera, Marka Ruttego, z uwagą, że za tę rekomendację należy rozwiązać AIV. Rekomedacja nie została przyjęta, ale organizacji nie rozwiązano.  


Josep Borrell, Wysoki Przedstawiciel UE ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa, nie kłopocze się ukrywaniem swojego przyzwolenia na eksterminację państwa Izrael. W wywiadzie powiedział: „Iran chce zmieść z powierzchni ziemi Izrael. Nie ma w tym nic nowego; musicie z tym żyć”.


Kolejną, dużą kategorią są ci, którzy obficie krytykują Izrael, ale nigdy nie wspominają o zbrodniczości głównych palestyńskich organów. Z pewnością nigdy nie przyznają otwartego promowania przez te organy morderstwa i ludobójstwa. Jeśli w ogóle krytykują Palestyńczyków, to robią to powierzchownie i skupiają się na innych sprawach.


Jedną z bardzo wpływowych osób, która to robi, jest senator USA, Bernie Sanders, polityk żydowskiego pochodzenia, który był czołowym kandydatem do nominacji prezydenckiej z ramienia Demokratów. Kiedy mówił o problemie izraelsko-palestyńskim podczas swojej kampanii, mówił o godności Palestyńczyków i nazwał rząd Izraela „rasistowskim”.


Europejscy parlamentarzyści regularnie krytykują Izrael, zamykają zaś oczy na palestyńskie inwokacje do ludobójstwa i morderstwa. W Holandii co najmniej jedna trzecia ze 150 parlamentarzystów to właśnie robi. W parlamentach Szwecji i Norwegii ten odsetek jest prawdopodobnie wyższy.


A mamy jeszcze tych, którzy nieumyślnie pomagają aspirującym, ludobójczym mordercom. W 2015 roku ówczesny prezydent USA, Barack Obama, zainicjował skrajnie wadliwy Wspólny Wszechstronny Plan Działania (JCPOA) – porozumienie z Iranem, które umożliwiło Irańczykom bezkarne działanie zmierzające do stworzenia własnej broni jądrowej oraz nasilenie wywrotowej i terrorystycznej działalności na Bliskim Wschodzie. 


W kontekście tej analizy należy także spojrzeć na to, co często nazywa się “inwersją Holocaustu”. Przejawiają tu ludzie, którzy twierdzą, że Izrael zamierza eksterminować Palestyńczyków i/lub że Izrael jest jak naziści. W 2020 roku węgierska Liga Akcji i Obrony zamówiła raport w firmie sondażowej, Inspira Ltd, w którym prowadzono wywiady z członkami dorosłej populacji w wielu 18-75 lat w 16 europejskich krajach. Dwadzieścia cztery procent powiedziało, że wierzą, iż Izraelczycy zachowują się jak naziści wobec Palestyńczyków.  


Główne, reprezentatywne badanie przed badaniem Inspira zostało opublikowane w 2011 roku przez uniwersytet  Bielefeld dla Fundacji Friedricha Eberta niemieckiej partii socjaldemokratycznej. Badanie obejmowało siedem krajów. Ankieterzy pytali po tysiąc ludzi na kraj w wieku powyżej 16 roku życia. Przeprowadzono je jesienią 2008 roku. Jednym z pytań było, czy respondent zgadza się z twierdzeniem, że Izrael prowadzi wojnę eksterminacji przeciwko Palestyńczykom. Najniższy odsetek tych, którzy zgodzili się z tym twierdzeniem, był we Włoszech i w Holandii, odpowiednio 38% i 39%. Pozostałe dane: Węgry 41%, Wielka Brytania 42%, Niemcy 48% i Portugalia 49%. W Polsce było to osłupiające 63%.


Nie tylko przywódcy w Europie stracili swoją moralną busolę. Te wyniki pokazują głęboką moralną zgniliznę wielkich odłamów społeczeństw na kontynencie europejskim.


A Stand Must Be Taken Against the Poromotion of Murder

BESA Center, 25 czerwca 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaDr. Manfred Gerstenfeld 

Były przewodniczący Steering Committee of the Jerusalem Center for Public Affairs. Założył i kierował Center's Post-Holocaust and Anti-Semitism program. W swojej najnowszej książce "The War of a Million Cuts" analizuje jak Izrael oraz Żydzi są demonizowani i jak można walczyc z próbami delegitimizacji.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 799 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14
Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23
Balony z Gazy – problem wybuchającego terroru   Lipman   2020-02-22
Finansowane przez UE, kierowane przez Palestyńczyków. Kampanie BDS w szatach UE   Collier   2020-02-21
Przebierańcy   Lewin   2020-02-20
Nasz europejski wróg   Rosenthal   2020-02-17
Prosto o arabsko-izraelskim konflikcie   Pickles   2020-02-15
Błędny profil palestyńskich terrorystów   Flatow   2020-02-13
Podżeganie irańskiego reżimu do zniszczenia Izraela   Shindman   2020-02-12
Palestyńczycy: Po podżeganiu do przemocy Abbas przybywa do Nowego Jorku, by walczyć z planem pokojowym   Tawil   2020-02-11
Przecież nikt nie traktuje tego poważnie   Koraszewski   2020-02-10
Francja: Wypal trawkę, zabij Żyda, uniknij procesu, idź wolny   Milliere   2020-02-09
W Międzynarodowym Dniu Pamięci Holocaustu fake news i przywódcy podburzający do nienawiści nie są niczym nowym   Amos   2020-02-02
Czy obsesyjna nienawiść irańskiego reżimu do Żydów będzie jego zgubą?   Rosenthal   2020-01-27
Historia stara jak świat   Frantzman   2020-01-27
Autonomia Palestyńska walczy z Żydami, by „bronić” całej ludzkości   Marcus   2020-01-23
Czego światowi przywódcy nie dowiedzą się w Jad Waszem   Julius   2020-01-22
Ciekawe czasy   Lewin   2020-01-16
Zmiana reżimu w Iranie powinna stać się międzynarodowym celem   Rosenthal   2020-01-13
Dekapitacja chrześcijan w prezencie na Boże Narodzenie, Zachód ziewa   Meotti   2020-01-10
Organizacja Wyzwolenia Palestyny: czym jest OWP?   Lipman   2020-01-08
Bernard-Henri Levy o masakrze chrześcijan w Nigerii     2020-01-04
Czy dać państwo Czarnym Hebrajskim Izraelitom?   Flatow   2020-01-03
Nie dawaj fałszywego świadectwa, chyba, że…   Koraszewski   2020-01-02
Hamas, trzydzieści dwa lata później   Toameh   2019-12-29
Bój na śmierć i życie w Tell Tamer   Fernandez   2019-12-21
Angela Merkel finansuje zarówno Muzeum Auschwitz, jak i terroryzm     2019-12-14
Dlaczego nie ma pokoju między muzułmanami a Izraelem   Bulut   2019-12-12
”Israel Denial” odsłania akademickie próby delegitymizacji Izraela   Steinberg   2019-12-10
Iran strzela do protestujących, Europa spiskuje, by wzbogacić morderców   Tobin   2019-12-05
Inwersja antysemityzmu     2019-12-03
Trzeba zakończyć prześladowania ludzi przez radykałów   Franklin   2019-11-29
Były terrorysta wypomina Warren i Sandersowi popieranie palestyńskich terrorystów.   Greenfield   2019-11-25

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk