Prawda

Niedziela, 1 października 2023 - 15:19

« Poprzedni Następny »


Rosja i Chiny: najgorszy moment w historii


Gordon G. Chang 2022-05-12

(Źródło: zrzut z ekranu wideo)
(Źródło: zrzut z ekranu wideo)

Pierwszego maja w rosyjskiej telewizji kremlowski propagandysta (nazywany często  „tubą Putina”), wezwał prezydenta Rosji do wystrzelenia podwodnego drona pod nazwą  „Posejdon” z „głowicą bojową o mocy do 100 megaton”. Detonacja, grzmiał Dmitrij Kisielow, wywoła falę tsunami o wysokości 530 metrów, która „pogrąży Wielką Brytanię w głębinach oceanu”. Fala dotarłaby do połowy najwyższego szczytu Anglii, Scafell Pike.


„Ta fala tsunami byłaby  również nośnikiem wysokich dawek promieniowania” – zauważył mimochodem Kisielow. „Przelewając się przez Wielką Brytanię, zamieni, co z niej zostanie, w bezużyteczną radioaktywną pustynię. Jak ci się podoba ta perspektywa?” „Jedno odpalenie, Borysie, i nie ma Anglii”, powiedział Kisielow, zwracając się do brytyjskiego premiera.


Trzy dni wcześniej, 28 kwietnia Aleksiej Żurawlow, przewodniczący prokremlowskiej partii Rodina, w programie „60 minut” nadawanym na kanale pierwszym rosyjskiej telewizji, namawiał Putina do zrzucenia bomby atomowej na Wielką Brytanię przy pomocy rakiety „Sarmat”, największego i najpotężniejszego pocisku na świecie.


W programie odnotowano, że rakieta wystrzelona z rosyjskiej enklawy kaliningradzkiej potrzebowałby 106 sekund na uderzenie w Berlin, 200 sekund na dotarcie do Paryża i 202 sekundy na zniszczenie Londynu.


Natowskie oznaczenie rakiety „Sarmat” to „Satan II”.


Do tego straszenia włączył się również sam Putin. Tuż przed wysłaniem swoich sił przez granicę Ukrainy ostrzegł przed „konsekwencjami, z którymi nigdy nie spotkałeś się w swojej historii”. 27 lutego postawił swoje siły nuklearne w stan najwyższej gotowości . 1 marca rosyjski przywódca dokonał pokazu swoich okrętów podwodnych z pociskami balistycznymi i lądowych mobilnych wyrzutni rakietowych w tak zwanych manewrach. 4 maja rosyjskie Ministerstwo Obrony ogłosiło „elektroniczne wystrzelenie” z Kaliningradu mobilnego pocisku balistycznego „Iskander”, zdolnego do przenoszenia broni jądrowej.


Rosja ma doktrynę nuklearną znaną jako „eskalacja do deeskalacji” lub, dokładniej, „eskalacja, by wygrać”, która przewiduje grożenie lub użycie broni nuklearnej na wczesnym etapie konfliktu konwencjonalnego.


Chiny, które 4 lutego wydały wspólne oświadczenie z Rosją o „przyjaźni bez granic”, również co jakiś czas serwowały w tym stuleciu niczym nie sprowokowane groźby ataków na państwa, które w jakiś sposób je uraziły. Na przykład w lipcu zeszłego roku chiński reżim zagroził zrzuceniem bomby atomowej na Japonię w związku z jej poparciem dla Tajwanu. We wrześniu Chiny wystosowały podobną groźbę wobec Australii, ponieważ przyłączyła się do USA i Wielkiej Brytanii w ramach paktu AUKUS, porozumienia mającego na celu utrzymanie stabilności w regionie. W marcu tego roku chińskie Ministerstwo Obrony zagroziło „najgorszymi konsekwencjami” wobec krajów pomagających w obronie Tajwanu. Ta groźba była szczególnie skierowana przeciwko Australii.


W tym miesiącu Korea Północna oświadczyła, że nie tylko może użyć broni nuklearnej w reakcji na atak, ale może zaatakować bronią nuklearną.


To bardzo niepokojące, że Rosja, Chiny i Korea Północna jednocześnie grożą uruchomieniem najbardziej niszczycielskiej broni na świecie.


Dlaczego wszystkie najniebezpieczniejsze reżimy na planecie rzucają takie groźby?


Po pierwsze, Putin pokazał światu, że te ostrzeżenia skutecznie zastraszają. Jak mówił mi w marcu kolega z Hudson Institute, Peter Huessy, doktryna eskalacji w kierunku zwycięstwa zakłada, że zagrożenie bronią nuklearną „zmusi wroga do ustąpienia bez walki”. Ponieważ zachodnie demokracje w dużej mierze ustąpiły i nie zaangażowały się w walkę po stronie Ukrainy, Pekin i Pjongjang mają nadzieję na podobny sukces.


Po drugie, Putin i chiński władca Xi Jinping mogą wypowiadać takie groźby, ponieważ nie obawiają się narodów, które postrzegają jako wrogie. „Nieudolne wycofanie się z Afganistanu i niechęć do skutecznego wspierania Ukrainy od czasu naszej gwarancji z 1994 r, a zwłaszcza w ciągu ostatniego roku, doprowadziły wrogów uzbrojonych w broń nuklearną do nasilania gróźb wobec USA i ich sojuszników” – powiedział Gatestone Peter Huessy na początku tego miesiąca. „Wyczuwają rosnącą słabość Ameryki”.


„Podobnie jak Władimir Putin, Komunistyczna Partia Chin utraciła lęk przed amerykańską potęgą” – powiedział mi Richard Fisher z Międzynarodowego Centrum Oceny i Strategii z siedzibą w Wirginii tuż po inwazji Rosji na Ukrainę. „Groźby użycia broni nuklearnej przez Chiny obnażają ich arogancję w obliczu postrzeganej słabości Ameryki, ujawniają ryzyko jakie stwarza brak amerykańskiego regionalnego odstraszania nuklearnego i ujawniają nieadekwatność przywództwa USA”.


Po trzecie, względy wewnętrzne mogą powodować, że takie groźby są dziś łatwiejsze. Wielu twierdzi, że najniebezpieczniejszym momentem od czasów II wojny światowej był kryzys kubański z października 1962 roku. Być może jeszcze bardziej niebezpieczna była patowa sytuacja w Checkpoint Charlie w Berlinie w październiku rok wcześniej. Jednak zarówno Kennedy, jak i Chruszczow wiedzieli, że nigdy nie można dopuścić do wojny nuklearnej. Dziś problemem jest to, czy Putin i Xi też o tym wiedzą. Nie ma tu pewności.


Te groźby mogą ujawniać, że przywódcy tych reżimów mają podobną mentalność oblężonej twierdzy. Zarówno Rosja, jak i Chiny, choć na różne sposoby, są rządzone przez ludzi z obsesją zagrożenia, co oznacza, że ich przywódcy mają  niskie progi akceptacji ryzyka.


Bez względu jednak na powody tych gróźb, Putin i Xi powiedzieli wszystkim, co zamierzają zrobić. 


Wydaje się jednak, że zachodni przywódcy postanowili im nie wierzyć. W odpowiedzi na rosyjskie groźby prezydent Joe Biden oświadczył 28 lutego , że naród amerykański nie powinien martwić się wojną nuklearną. To błąd, istnieją wszelkie powody do zmartwień.


Zgodnie z zachodnią tradycją prezydenci i premierzy niemal zawsze ignorowali groźby użycia broni nuklearnej, w przekonaniu, że reakcja byłaby poniżej ich godności. Ta postawa, niestety, zachęciła dyktatorów do coraz głośniejszych  gróźb. Im później społeczność międzynarodowa stawi czoła tej agresywnej retoryce Rosjan, Chińczyków i północnych Koreańczyków, tym bardziej niebezpieczne będą te konfrontacje.


Nie można wykluczyć, że świat w szybkim tempie zbliża się do najbardziej niebezpiecznego momentu w swojej historii.


„Wojny nuklearnej nie można wygrać i nie wolno do niej nigdy dopuścić”, stwierdził prezydent Biden, we wspólnym oświadczeniu z prezydentem Putinem w czerwcu ubiegłego roku. Być może. Putin, doszedł do wniosku, że jednak można do takiej wojny dopuścić, a nawet ją wygrać.  

Russia and China: The Worst Moment in History Coming Soon

Gatestone Institute, 6 maja 2022

Tłumaczenie: Andrzej Koraszewski


Gordon G. Chang
 - amerykański analityk, badacz i publicytsta Gatgestone Institute.


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1321 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Kult „antysyjonizmu”   Tabarovsky   2023-10-01
Kolejne palestyńskie marzenie   Ibrahim   2023-09-29
Dlaczego lekceważą trudną sytuację Palestyńczyków w Libanie?   Eid   2023-09-27
Terror palestyński jest wojną religijną na rzecz Allaha przeciwko Żydom. ONZ musi uznać Izraelczyków zamordowanych przez Palestyńczyków za ofiary przemocy na tle religijnym   Marcus   2023-09-26
“Żyd zachowuje się źle” – sfilmujmy to   Collier   2023-09-25
Abbas już wcześniej powiedział to wszystko     2023-09-24
Wątpliwy związek między edukacją a antysemityzmem   Jacoby   2023-09-23
ARABSKA gazeta wychodząca W LONDYNIE PROPAGUJE ANTYSEMITYZM I WSPARCIE DLA TERRORU     2023-09-19
YouTube  i polscy neonaziści     2023-09-19
Celem palestyńskiego procesu pokojowego było zwiększenie terroryzmu   Marcus   2023-09-17
Jak zostać stypendystą podoktoranckim w Columbii? Napisz 341 stron antyizraelskiego bełkotu!     2023-09-13
Irańska strategia brania zachodnich zakładników   A. Savyon*   2023-09-13
22 lata od 9/11 i napięcie wciąż narasta – dżihadyści czekają na kolejną szansę   Stalinsky   2023-09-12
Jak palestyńskie dziecko zostaje terrorystą?   Flatow   2023-09-10
Nazistowskie przemówienie w Ramallah ilustruje szerszą historię   Glick   2023-09-09
Abbas: Hitler walczył z europejskimi Żydami z powodu ich lichwiarstwa     2023-09-08
HRW zamazuje dowody udziału nieletnich w palestyńskim terroryzmie     2023-09-06
Naziści nadali nienawiści do Żydów akademickie oblicze. Ich spadkobiercy mają „Instytut krytycznych badań nad syjonizmem”     2023-09-04
Którymi drogami powraca nazizm?   Koraszewski   2023-09-03
“Washington Post” o “dobrych” terrorystach   Tawil   2023-09-01
Syria, kraj zgubiony w wiadomościach   Taheri   2023-09-01
Walka Indii z dżihadem   Bulut   2023-08-31
Kilka uwag o palestyńskiej fladze   Collier   2023-08-30
Obwinianie wyłącznie Izraela za problemy psychiczne w Strefie Gazy jest po prostu kolejną formą nienawiści do Żydów     2023-08-29
Norweg melduje Radzie Bezpieczeństwa   Koraszewski   2023-08-27
Irański IRGC przechwala się sukcesami wśród Palestyńczyków i Hezbollahu   Frantzman   2023-08-26
Dlaczego nowe palestyńskie rakiety mają znaczenieMogą wyrządzić znacznie więcej szkód niż karabin czy nóż.   Flatow   2023-08-25
„Musimy prowadzić ‘Wielki Dżihad’, żeby zbudować Wielki Iran”     2023-08-25
Prawdziwe słonie w salonie (edycja 2023)     2023-08-17
Palestyńczycy wołają o pomoc   Tawil   2023-08-15
Czy nikt nie pyta, dlaczego w Dżenin jest obóz dla uchodźców?   Bard   2023-08-14
Kara śmierci dla mordercy i tolerancja dla jego propagandy   Stalinsky   2023-08-11
Przykład tego, jak środowisko akademickie tworzy antyizraelską narrację z kłamstw     2023-08-10
Dlaczego MEMRI przestał używać usługi Cloudflare i dlaczego rząd USA powinien zrobić to samo   Stalinsky   2023-08-09
Finansowana przez Unię Europejską edukacja do dżihadu i męczeństwa   Tawil   2023-08-05
Abbas po raz kolejny mówi Palestyńczykom, żeby poszli do diabła     2023-08-04
Pamiętając, co dzieje się, kiedy Żydzi polegają na innych   Amos   2023-08-03
Rosnące zagrożenie północnego Izraela przez Hezbollah   Lax   2023-08-02
Jeden news dziennie   Koraszewski   2023-08-01
Więc uważasz, że Izrael powinien zburzyć swoje mury?   Collier   2023-07-31
Palestyńskie obozy letnie: szkolenie do mordowania Żydów   Tawil   2023-07-30
Irański plan wypędzenia Żydów z „Palestyny”   Tawil   2023-07-19
ONZ i Arabowie wybielają okrucieństwa Baszara Assada, obwiniają za nie – zgadnij kogo?   Tawil   2023-07-15
Oszczerstwo BBC i hańba stronniczych mediów   Collier   2023-07-14
Tylko Palestyńczycy mogą powoływać się na religię w celach nacjonalistycznych     2023-07-12
Jak walczyć z rosnącym zagrożeniem antysemityzmem – Część I: Reakcją Zachodu jest radzenie sobie z antysemityzmem zamiast walki z antysemitami   Carmon   2023-07-10
Gwałtowny wzrost terroru palestyńskiego jest przedsmakiem „rozwiązania” w postaci dwóch państw   Tobin   2023-07-07
Święto, pogrzeb i nieudane przywództwo   Roth   2023-07-06
Horror życia jako chrześcijanin w muzułmańskim Pakistanie: tylko jeden miesiąc   Ibrahim   2023-07-05
Podwójne standardy: tylko Palestyńczycy mają prawo odczuwać gniew     2023-07-01
‘Protokoły mędrców Syjonu’ w świecie arabskim i muzułmańskim – w przeszłości i obecnie   Carmon   2023-06-28
Dlaczego oni nienawidzą Izraela   Flatow   2023-06-26
Co kryje się za eskalacją palestyńskiej ofensywy terrorystycznej   Glick   2023-06-23
Wojna dżihadu przeciwko chrześcijanom w Afryce   Fernandez   2023-06-23
ONZ potwierdza ideologię AP, że stworzenie Izraela było „zbrodnią”   Marcus   2023-06-20
“Guardian” sięga nowego dna pisząc o izraelskiej nikczemności   Levick   2023-06-18
Dżihad Organizacji Narodów Zjednoczonych przeciwko Izraelowi   Tawil   2023-06-17
Wreszcie artykuł po arabsku opisujący antypalestyński rasizm w Libanie     2023-06-16
Skandaliczny raport ONZ atakuje zwolenników Izraela na całym świecie   Bayefsky   2023-06-15
Dlaczego tak wielu antyizraelskich zwolenników BDS popiera wojnę Putina przeciwko Ukrainie?   Kapoano   2023-06-14
Amnesty-UK: „Pierzmy ludziom mózgi, żeby nienawidzili Izraela, ucząc ich przy tym gotowania”     2023-06-13
Kobiety, które podsycają płomienie nienawiści   Chesler   2023-06-12
Cztery mity o arabsko-izraelskim konflikcie obalone przez jeden incydent terrorystyczny   Flatow   2023-06-11
Izraelożercy uwielbiają, kiedy giną palestyńskie dzieci     2023-06-09
Farhud i “sprawa” PalestyńskaNazizm nadal inspiruje Palestyńczyków   Julius   2023-06-07
Dezorientacja śmiercionośnego dziennikarstwa: o zachodnich mediach i konflikcie arabsko-izraelskim   Landes   2023-06-05
Dżihadystyczny konflikt w wojnie rosyjsko-ukraińskiej   Stalinsky   2023-05-31
Niewygodne palestyńskie ofiary   Fitzgerald   2023-05-31
Prawdziwe znaczenie “Od rzeki do morza Palestyna będzie wolna”   Tawil   2023-05-25
Chrześcijanie w Nigerii są mordowani jak zwierzęta   Ibrahim   2023-05-25
Jak Palestyńczycy próbują zniszczyć Liban   Tawil   2023-05-23
Żydzi mieli wszelkie powody, by obawiać się ludobójstwa w 1948 roku     2023-05-22
"Economist" promuje "elokwentnego krytyka" istnienia Izraela   Levick   2023-05-21
Inny dżihad Palestyńczyków przeciwko Izraelowi   Tawil   2023-05-20
Iran prowadzi wojnę z narodem palestyńskim   Eid   2023-05-19
Izrael pod ostrzałem i bojaźliwa odpowiedź Zachodu   Kemp   2023-05-18
Strefa Gazy – zawsze pamiętaj jak doszliśmy do tego   Collier   2023-05-17
Rakiety z Gazy i rakiety z UE   Bryen   2023-05-14
Terroryści tureckiego Hezbollahu: nowi sojusznicy Erdoğana   Bekdil   2023-05-11
Przywódcy organizacji praw człowieka są zgodni: Podżeganie do przemocy jest okropne i nielegalne. Podżeganie do mordowania Żydów jest jednak heroiczne     2023-05-11
1660 Izraelczyków zginęło od czasu obietnicy Palestyńczyków o zakończeniu terroru   Bard   2023-05-10
Berlin staje się sceną protestów wzywających do eksterminacji ludności Izraela      2023-05-09
Zasięg i metodologia najnowszego antyizraelskiego raportu Amnesty International pokazują, że jego stronniczość była zamierzona od samego początku     2023-05-08
Zrozumienie ideologii Autonomii Palestyńskiej: nielegalne stworzenie Izraela i jego nieuchronny upadek - w 40 oświadczeniach AP   Marcus   2023-05-07
Autonomia Palestyńska i Fatah ostro potępiają przewodniczącą Komisji Europejskiej za wideo z gratulacjami dla Izraela w 75. rocznicę jego powstania       2023-05-06
Rzeczywiste łamanie praw człowieka   Tawil   2023-05-02
Gdyby Americans for Peace Now postawili na swoim, Izrael byłby karany za aresztowanie morderców   Flatow   2023-04-30
Nazistowska idea „Judy” jest identyczna z antysyjonistycznym pojęciem „Izrael”     2023-04-29
To, że krzyczą „Śmierć Żydom!”, nie oznacza, że są antysemitami   Pandavar   2023-04-26
Mit „okupacji” jest motorem antysemickiego terroru   Tobin   2023-04-24
„Organizacje praw człowieka” pozwalają światu ponownie nienawidzić Żydów     2023-04-23
Co naprawdę dzieje się w świętych miejscach Jerozolimy?   Tawil   2023-04-22
BBC promuje nowy antysemityzm     2023-04-20
Jak dochodzi do Holokaustu   Chesler   2023-04-19
O czym rozmawiano w Bejrucie?     2023-04-17
Nienawiść w cieniu terrorystycznego ataku   Collier   2023-04-16
“Śmierć Izraelowi” – irański plan ataku na Izrael   Kedar   2023-04-15
Dlaczego Palestyńczycy nie mogą wznowić rozmów pokojowych z Izraelem   Tawil   2023-04-14
Świat muzułmański musi zjednoczyć się przeciwko Izraelowi     2023-04-12
Was gesagt werden muss (Co musi zostać powiedziane)   Koraszewski   2023-04-11

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk