Prawda

Poniedziałek, 25 marca 2019 - 20:16

« Poprzedni Następny »


Rasowa polityka antysemityzmu i islamofobii


Seth J. Frantzman 2018-12-30

On także może być ofiarą rasizmu… (zdjęcie: REUTERS)
On także może być ofiarą rasizmu… (zdjęcie: REUTERS)

Nazywani dawniej Azjatami Żydzi są w USA coraz częściej definiowani jako ”biali”, a walczące z rasizmem grupy nie chcą walczyć z  antysemityzm, natomiast poglądy antyislamskie  coraz częściej definiowane są jako „rasizm”.

Niedawna fala ataków na Żydów w Brooklynie doprowadziła do niepokoju z powodu narastającego antysemityzmu. Jesienią tego roku podpalono siedem synagog i szkół  i było co najmniej sześć fizycznych ataków na Żydów w październiku i w listopadzie. To przyszło wśród szerszego trendu napadów na Żydów, szczególnie tych, którzy wyglądają na ortodoksów, a niektórzy podejrzani krzyczeli „fałszywy Żyd”, kiedy bili ofiarę. Niemniej są ludzie, którzy starają się zbagatelizować te ataki, zapewniając, że nie jest to naprawdę antysemityzm.


W artykule w „Forward” twierdzono, że „Żydzi są celem, jak mówią mieszkańcy tych społeczności, członków nie-białych grup etnicznych, którzy widzą Żydów jako symbole gentryfikacji w ich dzielnicach”. Według tego artykułu, miejscowi nie-Żydzi nie uważają tych ataków za antysemickie.   

“Choć te ataki wymierzone są w Żydów, może być tak dlatego, że czarni ludzie identyfikują judaizm jako ‘rodzaj niemal super-białości’ , mówi Mark Winston Griffith, dyrektor wykonawczy Black Movement Center”. W tej narracji ataki na Żydów są tylko przedłużeniem „niechęci do białych ludzi ogólnie”. Co ważniejsze, organizacje i grupy, które są zaangażowane w „sprawiedliwość społeczną” i intersekcjonalność, nie interesują się tymi atakami na Żydów. Kiedy Żydzi są atakowani przez „nie-białych” sprawców, to Żydzi zostają określeni jako „biali”, a sprawcy nie są określani jako „rasiści”.


Po drugiej stronie oceanu Atlantyckiego w Wielkiej Brytanii muzułmańskie społeczności i aktywiści zorganizowali imprezę promocyjną raportu „Islamophobia Defined”. W raporcie tym starano się stworzyć definicję islamofobii.   

„Islamofobia jest zakorzeniona w rasizmie i jest rodzajem rasizmu, który uderza w reakcji na oznaki przynależności do islamu bądź postrzeganej przynależności do islamu”. W artykule Anna Soubry i Wes Streeting, konserwatywna posłanka i labourzystowski poseł do parlamentu, którzy współprzewodniczyli grupie parlamentarnej ds. brytyjskich muzułmanów, mówią: „Islamofobia jest rodzajem rasizmu – jak antysemityzm. Czas, by otrzymała własną definicję”.  


Równocześnie w USA wraz z coraz częściej obserwowanym definiowaniem Żydów jako „białych” i usuwaniem antysemityzmu z listy zjawisk rasistowskich przez grupy, które walczą z rasizmem, antyislamskie poglądy definiuje się jako „rasizm”. To jest związane z rasową polityką. Istnieje skoordynowany wysiłek opatrywania Żydów etykietką „biały”, przy  równoczesnym określaniu wszystkich muzułmanów jako ludzi kolorowych, nawet kiedy Żydzi i muzułmanie pochodzą z tego samego kraju i wyglądają niemal identycznie. Na przykład, także jeśli para bliźniąt jednojajowych nawróci się, jeden na judaizm, a drugi na islam, jeden zostanie człowiekiem kolorowym i cierpiącym z powodu rasizmu, a drugi będzie nazywany „białym” i jeśli zaatakują go na Brooklynie, to będzie to z powodu jego „białości”. 

To zjawisko jest widoczne w wypowiedziach aktywistki Marszu Kobiet z 2016 r., Lindy Sarsour, kiedy powiedziała, że antysemityzm różni się od rasizmu wobec czarnych ludzi lub od islamofobii.   

„Podczas gdy antysemityzm jest czymś, co dotyka żydowskich Amerykanów, jest różny od rasizmu lub islamofobii, ponieważ nie jest systemowy dla żydowskiego Amerykanina, szczególnie białego żydowskiego Amerykanina”. Obowiązkowo wstawiła „białego” do definicji żydowskiego Amerykanina. Amerykanów będących muzułmanami nigdy jednak nie określa się jako „białych”, niezależnie od tego, jak wyglądają. Tylko Żydzi są nazywani „białymi”. 

Coraz częściej próbuje się przedstawiać Żydów jako „białych”, by usprawiedliwić nienawiść do nich w krajach Zachodu. To są te same kraje, w których zaledwie ponad pół wieku temu  dokonano ludobójstwa Żydów właśnie za to, że nie są biali. Teraz, kiedy bycie „białym” Zachód uznał za coś negatywnego, Żydzi są coraz częściej określani jako „biali”. 

To nie jest marginalna narracja. Chanda Prescod-Weinstein, wykładowczyni uniwersytecka i aktywistka, tweetowała w marcu 2018 r., że „anty-czarność białych Żydów jest rodzajem antysemityzmu”. Następnie napisała: „Kiedy powiedziałam o białych Żydach, miałam na myśli was wszystkich białych Europejczyków, nie tylko Aszkenazich. Nie próbujcie uniknąć odpowiedzialności, biali Sefardyjczycy”. Następnie twierdziła: „Sefardyjczycy w Charleston [Karolina Północna] pierwsi ciągnęli zyski z handlu niewolnikami”. Potępiła także Izrael, twierdząc, że „syjonizm i biała supremacja działają razem”. W czerwcu aktywista praw człowieka Shaun King twierdził, że „zwolennicy białej supremacji” w Izraelu obrali za cel arabską rodzinę w Afuli: „Chcą, żeby dzielnica była tylko dla białych Żydów”.


Ataki na „białych Żydów” można także znaleźć – co jest zdumiewające – w niektórych żydowskich publikacjach. Nylah Burton w artykule z 18 października w „Forward”, zatytułowanym Stop Weaponizing Louis Farrakhan against Black Jews, twierdziła, że „nie wszystkie rodzaje antysemityzmu są takie same”. Biali antysemici „motywowani są nienawiścią do Żydów i pragnieniem władzy. Czarni antysemici motywowani są gniewem z powodu gentryfikacji, brutalności policyjnej i niewolnictwa”.   

Następnie twierdziła, że „biali Żydzi” byli „częścią rasistowskiego systemu, który trzymał czarnych ludzi pod butem tego społeczeństwa”. Czarni antysemici cierpieli i „po prostu nie można oddzielać konwersacji o czarnym antysemityzmie od faktu, że wielu czarnych ludzi bezpośrednio doświadczyło ucisku ze strony białych Żydów”.  

W tym sformułowaniu Żydzi nie tylko zamienili się w ”białych Żydów”, ale antysemityzm jest usprawiedliwiony jako zaledwie rodzaj anty-gentryfikacji, tak samo jak słyszeliśmy na początku tej dyskusji w sprawie ataków na Brooklynie. W dodatku oskarża się Żydów o czerpanie zysków z „handlu niewolnikami” i o bycie „zwolennikami białej supremacji”. W pewnym sensie Żydzi stali się dublerami dla każdej zbrodni białej supremacji. To nie jest argument oparty na koncepcji, że Żydzi mogą „uchodzić za białych” i czasami korzystają z przywileju białości, ale próba wskazania na Żydów jako szczególnie odpowiedzialnych za niewolnictwo i białą supremację. 

Część tej rasowej dyskusji współgra także z innym toksycznym rodzajem przestępstw nienawiści w USA, w którym atakuje się Żydów jako „fałszywych Żydów”. W wypadku, który wydarzył się w pociągu B w Nowym Jorku, Afro-Amerykanin zaczepił Żyda i zapytał go, czy jest Żydem. Kiedy mężczyzna odpowiedział „tak”, Afro-Amerykanin powiedział: „Czarni są Żydami, człowieku. Ja jestem prawdziwym Żydem, a ty jesteś podszywającym się oszustem”. Oskarżanie o bycie „fałszywym Żydem” pojawiło się na wiecu w maju w Waszyngtonie. Członkinię Rady miasta, Elissę Silverman, nazwano „fałszywą Żydówką”, a Żydów nazwano „termitami”. (Określenia „termity” użył też Farrakhan w październiku 2018).   

Próba odcięcia Żydów od statusu mniejszości i odebrania im ich bliskowschodnich korzeni oraz zaklasyfikowania ich jako „białych” jest częścią szerszej agendy. Ta agenda nie ogranicza się do twierdzenia, że Żydzi korzystają z „białego przywileju” w USA. Gdyby chodziło tylko o to, wówczas można by powiedzieć to samo o Turko-Amerykanach i Arabo-Amerykanach. Zamiast tego chodzi o uczynienie bycia Żydem rodzajem „białości”, równocześnie czyniąc bycie muzułmaninem nie tylko mniejszością religijną, jak judaizm, ale mniejszością rasową, jak Afro-Amerykanie. Amerykański Żyd, który przechodzi na islam, natychmiast staje się ofiarą rasizmu i islamofobii. Jego wygląd nie zmienia się, ale zmienia się to, jak rasowa polityka i intersekcjonalność klasyfikuje ludzi. 

Według definicji islamofobii przedstawionej w Wielkiej Brytanii, nienawiść do muzułmanów jest częściowo wywołana przez religijny ubiór, jaki mogą nosić, na przykład, noszenie hidżabu. Dyskryminacja kogoś, kto ma brodę lub nosi hidżab jest uznana za rodzaj rasizmu. Dlaczego więc nie jest rodzajem rasizmu zaatakowanie i pobicie ortodoksyjnego Żyda na  Brooklynie? Z powodu coraz silniej szerzonej idei w niektórych mediach, wśród aktywistów i innych, której zmierzającej do wyłączenia z kategorii rasistowskich zjawisk i usprawiedliwienia ataków na Żydów. 

Powiedzmy, że akceptujesz teorię aktywistów, że ”Żydzi są biali”. Jeśli ataki na nich są atakami na białych, to dlaczego płoną synagogi, ale nie kościoły chrześcijańskie, groby żydowskie są rozbijane, swastyki pokazują się na żydowskich domach, drzwiach, pokojach w akademikach i synagogach? Jeśli są po prostu „biali”, to można by oczekiwać, że swastyki będą losowo pojawiać się na innych miejscach modlitw, a groby innych grup będą rozbijane równie często.   

W 2016 r. ponad połowa religijnych przestępstw nienawiści w Ameryce dotyczyła Żydów. W Wielkiej Brytanii od maja 2017 do kwietnia 2018 było 672 ataków na Żydów i 2965 ataków na muzułmanów zdefiniowanych jako przestępstwa nienawiści. To jest cztery razy więcej ataków na muzułmanów, ale w Wielkiej Brytanii jest 10 razy więcej muzułmanów. A więc Żydzi częściej są celem ataków.   

Można to widzieć jako przykład wspólnoty między Żydami i muzułmanami,  bo jedni i drudzy padają ofiarą nienawiści. Coraz bardziej jednak próbuje się usprawiedliwić antysemityzm dzięki rasowej soczewce, która odmawia Żydom ich różnorodności i historii. Ten nowy rodzaj antyżydowskiej nienawiści rodzi się w toksycznym środowisku powrotu kwestii konfliktu ras w dyskusji na Zachodzie.    


The racial politics of Anti-Semitism and Islamophobia

Jerusalem Post, 10 grudnia 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSeth J. Frantzman


Publicysta “Jerusalem Post”. Zajmował się badaniami nad historią ziemi świętej, historią Beduinów i arabskich chrześcijan, historią Jerozolimy, prowadził również wykłady w zakresie kultury amerykańskiej. Urodzony w Stanach Zjednoczonych w rodzinie farmerskiej, studiował w USA i we Włoszech, zajmował się handlem nieruchomościami, doktoryzował się na  Hebrew University w Jerozolimie. 
 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 627 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

CODE PINK przekracza czerwoną linię w Iranie   Collins   2019-03-24
Iran: egzekucje dzieci, amputacje, chłosty   Rafizadeh   2019-03-22
Uratowani Jazydzi stoją przed ponurą przyszłością po powrocie do Iraku   Frantzman   2019-03-21
Zbrodnie wojenne Hamasu przeciwko Izraelowi i Palestyńczykom   Tawil   2019-03-20
Obalanie oskarżenia o użycie „nieproporcjonalnej siły”   Plosker   2019-03-18
Palestyńczycy: Abbas staje przed „sądem” pod zarzutem zdrady   Toameh   2019-03-17
Nie wiatr niesie odpowiedź na ”balonowy terror”   Collins   2019-03-14
Palestyńczycy: Nie dla pokoju i pojednania z „niewiernymi”   Toameh   2019-03-13
Kolorowe pranie czy pranie mózgów - uwagi o Eurowizji w Izraelu?   Benson   2019-03-08
Palestyńczycy: "Nie ma miejsca na twór syjonistyczny w Palestynie”   Tawil   2019-03-07
Iran: narastające prześladowania chrześcijan   Rafizadeh   2019-03-05
Dzwon alarmowy – powrót antysemityzmu   Collins   2019-02-28
Zbrodnie wojenne Hamasu i Islamskiego Dżihadu wobec dzieci i kobiet   Tawil   2019-02-23
“Nowy Bliski Wschód” – może za 500 lat?   Rosenthal   2019-02-22
Dlaczego brytyjska lewica nie zacznie czepiać się kogoś innego?    MacEoin   2019-02-19
Do ludzi z Gazy: kupcie sobie własne cholerne szpitale   Rose   2019-02-16
Skąd się bierze gwałtowny wzrost antysemityzmu na świecie?   Dershowitz   2019-02-15
Tragedia wschodnich chrześcijan i na czym polega żydostwo   Lewin   2019-02-14
Irańska rewolucja i uprzedzenia establishmentu   Glick   2019-02-03
Przypomnienia, wspomnienia i upamiętnienia Holocaustu   Collins   2019-01-27
”Guardian” delegitymizuje Izrael w kłamliwym artykule redakcyjnym   Plosker   2019-01-26
Naziści w przebraniu. Antyizraelskie przesłanie jest skrajnie prawicową retoryką   Collier   2019-01-24
Co mają wspólnego Mahmoud Abbas i handlarze narkotykami   Amos   2019-01-21
Kiedy skrajnie prawicowi żydożercy zgadzają się ze skrajnie lewicowymi żydożercami   Marquardt-Bigman   2019-01-14
Palestyńczycy: Prawdziwe ”zbrodnie”   Tawil   2019-01-12
Pallywood znowu podnosi swój ohydny łeb   Lieberman   2019-01-08
Palestyna: Co byłoby, gdyby nie było wojny sześciodniowej?   Sherman   2019-01-06
Gaza: sześć kłamstw i jedna prawda   Maroun   2019-01-04
Erdoğan nie jest dobrotliwym sułtanem z przeszłości, jest potworem, którego trzeba powstrzymać   Yemini   2019-01-03
Dżihadystyczny psychopata: czaruje nas, uwodzi i pożera   Chesler   2018-12-31
Rasowa polityka antysemityzmu i islamofobii   Frantzman   2018-12-30
Sił dżihadu nie można oswoić ani obłaskawić   Yemini   2018-12-28
Żadnych Żydów w Europie i żadnego państwa żydowskiego na Bliskim Wschodzie   Meotti   2018-12-27
Zwolennicy ISIS grożą zamachami terrorystycznymi podczas Świąt     2018-12-23
Co złego to Żydzi   Rosenthal   2018-12-18
Antysemityzm drogą do kariery w Turcji   Bulut   2018-12-17
11 w Pittsburghu i niemowlę w Ofra     2018-12-14
Walcz z antysemityzmem w swoim domu, a nie u sąsiada   Maroun   2018-12-11
Brytyjski profesor – fan Hamasu i jego ”poezja”     2018-12-05
Brendan O’Neill o obsesji potępiania Izraela przez lewicę   Coyne   2018-11-28
Jak wyrwać się z łap osobliwie pojmowanej empatii?   Koraszewski   2018-11-24
Dlaczego wznowione sankcje wobec Iranu są dobre dla Palestyńczyków   Toameh   2018-11-23
Tykająca bomba zegarowa islamskiej nienawiści do Żydów w USA   Bergman   2018-11-21
Jak ”New York Times” usprawiedliwia antysemityzm   Chesler   2018-11-18
Rzeź chrześcijan, brak reakcji egipskich władz   Ibrahim   2018-11-13
Żydzi a rządy prawa w Europie   Gerstenfeld   2018-11-12
Asia Bibi: Pakistańska zdrada sprawiedliwości   Meotti   2018-11-07
W Nowym Jorku są setki antyżydowskich przestępstw nienawiści – i ANI JEDEN schwytany sprawca nie był ze skrajnej prawicy      2018-11-03
Masakra w synagodze w Pittsburghu: pobudka dla antysemitów?   Maroun   2018-11-02
Ukryci zakładnicy w wojnie Hamasu w Gazie   Collins   2018-10-20
Nowoczesne ”ostateczne rozwiązanie” jest bardzo podobne do starego   Maroun   2018-10-18
Jak Iran planuje przejęcie Gazy   Toameh   2018-10-17
Jak Palestyńczycy kłamią Europejczykom   Tawil   2018-10-13
Cel Iranu - zlikwidowanie Izraela     2018-09-29
Islamskich antysemitów chroni niemieckie państwo prawa   Tibi   2018-09-26
Turcja: tortury, wykorzystywanie seksualne szaleją w więzieniach   Bulut   2018-09-21
Krytyka czy patologiczna nienawiść?   Rosenthal   2018-09-19
Lewicowy nacjonalizm i bolszewicka prawica   Koraszewski   2018-09-18
Nienawiść Corbyna do Izraela nie jest żadną niespodzianką   Bergman   2018-09-13
Ku czemu zmierza antysyjonizm?   Koraszewski   2018-09-09
Ankara oskarża dziennikarza z okupowanego Cypru   Bulut   2018-09-08
Za co nienawidzą Żydów   Lewinskaja   2018-09-03
Żydowski exodus, który Corbyn ignoruje   Julius   2018-08-30
Pani biskup i jej fałszywe świadectwo   Landes   2018-08-28
Odpowiedzialność Abbasa za kryzys w Gazie   Tawil   2018-08-26
Nasze dzieci mogą wybrać demokrację zamiast islamu     2018-08-24
Przykro mi, liberałowie – antysyjonizm jest antysemityzmem   Marquardt-Bigman   2018-08-19
Niewolnictwo Jazydów, handel dziećmi, groźby śmierci wobec dziennikarzy: czy Turcja powinna pozostać w NATO?   Bulut   2018-08-16
Mordercza nienawiść do Żydów znowu szerzy się jak ogień   Meotti   2018-08-15
Czy Corbyn jest antysemitą?   Tsalic   2018-08-13
Muzułmański program: Dżihad, islamski kalifat, zlikwidowanie Izraela     2018-08-11
Powracająca (brunatna) fala   Koraszewski   2018-08-10
Ujawnianie zbrodni ISIS jest terroryzmem   Bulut   2018-07-30
Demonstracja przeciwko Trumpowi szerzy truciznę na ulicach Londynu   Collier   2018-07-29
Dlaczego Iran wspiera palestyńskie grupy terroru?   Toameh   2018-07-28
Najnowsza fatwa muftiego Jerozolimy   Tawil   2018-07-26
„Ogniste sokoly” i dylemat - walczyć czy uciekać   Collins   2018-07-21
"Zasiłek dżihadysty": poglądy na pracę na Bliskim Wschodzie   Darwish   2018-07-17
Międzynarodowa społeczność ignoruje ludobójstwo chrześcijan w Nigerii   Ibrahim   2018-07-14
KADISZ – modlitwa żałobników   Kłys   2018-07-12
Co jest z nami nie tak?   Rosenthal   2018-07-11
Iran: „Tworzymy potęgę w Libanie – bo chcemy stamtąd walczyć z wrogiem z całą naszą siłą”     2018-07-07
Co jest siłą napędową antyizraelskiej polityki?   Rosenthal   2018-07-05
Human Rights Watch i Rada Praw Człowieka: naturalni wspólnicy przeciwko Izraelowi   Amos   2018-07-03
Turcja: „Święta wojna” Erdogana   Bekdil   2018-06-28
Turcja: gloryfikacja morderstwa, męczeństwa i dzieci-żołnierzy   Bulut   2018-06-26
Piromani z Gazy   Bergman   2018-06-12
Radykalizm: prawdziwym szokiem była reakcja Amerykanów...   Rafizadeh   2018-05-29
Czy będzie międzynarodowe dochodzenie dla Afrin   Frantzman   2018-05-27
Zachodnia Nakba: nienawiść do Izraela   Meotti   2018-05-24
Gaza: raz jeszcze o pokojowych Marszach Powrotu     2018-05-20
Nasi ludzie zdjęli mundury i dołączyli do marszów     2018-05-19
Gaza, Hamas i dlaczego nie będę dzisiaj krytykował Izraela   Colier   2018-05-18
Gazańczycy są ofiarami ideologii i nienawiści   Yemini   2018-05-15
Antysemityzm, tym razem w islamistycznej odmianie, znowu dręczy Francję   Ahmed   2018-05-07
Ateista jest robakiem w ciele muzułmanów…     2018-05-05
Hitler zawarł umowę z Żydami     2018-05-04
Ludobójstwo w Nigerii   Ibrahim   2018-05-03
“Biuro prasowe” Hamasu: prawda przychodzi na metę ostatnia   Tawil   2018-05-02
Kiedy globalne media ignorują latawce ze swastyką, Hamas wygrywa wojnę propagandową   Yemini   2018-04-30

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamiki


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk