Prawda

Poniedziałek, 23 listopada 2020 - 23:52

« Poprzedni Następny »


Rasowa polityka antysemityzmu i islamofobii


Seth J. Frantzman 2018-12-30

On także może być ofiarą rasizmu… (zdjęcie: REUTERS)
On także może być ofiarą rasizmu… (zdjęcie: REUTERS)

Nazywani dawniej Azjatami Żydzi są w USA coraz częściej definiowani jako ”biali”, a walczące z rasizmem grupy nie chcą walczyć z  antysemityzm, natomiast poglądy antyislamskie  coraz częściej definiowane są jako „rasizm”.

Niedawna fala ataków na Żydów w Brooklynie doprowadziła do niepokoju z powodu narastającego antysemityzmu. Jesienią tego roku podpalono siedem synagog i szkół  i było co najmniej sześć fizycznych ataków na Żydów w październiku i w listopadzie. To przyszło wśród szerszego trendu napadów na Żydów, szczególnie tych, którzy wyglądają na ortodoksów, a niektórzy podejrzani krzyczeli „fałszywy Żyd”, kiedy bili ofiarę. Niemniej są ludzie, którzy starają się zbagatelizować te ataki, zapewniając, że nie jest to naprawdę antysemityzm.


W artykule w „Forward” twierdzono, że „Żydzi są celem, jak mówią mieszkańcy tych społeczności, członków nie-białych grup etnicznych, którzy widzą Żydów jako symbole gentryfikacji w ich dzielnicach”. Według tego artykułu, miejscowi nie-Żydzi nie uważają tych ataków za antysemickie.   

“Choć te ataki wymierzone są w Żydów, może być tak dlatego, że czarni ludzie identyfikują judaizm jako ‘rodzaj niemal super-białości’ , mówi Mark Winston Griffith, dyrektor wykonawczy Black Movement Center”. W tej narracji ataki na Żydów są tylko przedłużeniem „niechęci do białych ludzi ogólnie”. Co ważniejsze, organizacje i grupy, które są zaangażowane w „sprawiedliwość społeczną” i intersekcjonalność, nie interesują się tymi atakami na Żydów. Kiedy Żydzi są atakowani przez „nie-białych” sprawców, to Żydzi zostają określeni jako „biali”, a sprawcy nie są określani jako „rasiści”.


Po drugiej stronie oceanu Atlantyckiego w Wielkiej Brytanii muzułmańskie społeczności i aktywiści zorganizowali imprezę promocyjną raportu „Islamophobia Defined”. W raporcie tym starano się stworzyć definicję islamofobii.   

„Islamofobia jest zakorzeniona w rasizmie i jest rodzajem rasizmu, który uderza w reakcji na oznaki przynależności do islamu bądź postrzeganej przynależności do islamu”. W artykule Anna Soubry i Wes Streeting, konserwatywna posłanka i labourzystowski poseł do parlamentu, którzy współprzewodniczyli grupie parlamentarnej ds. brytyjskich muzułmanów, mówią: „Islamofobia jest rodzajem rasizmu – jak antysemityzm. Czas, by otrzymała własną definicję”.  


Równocześnie w USA wraz z coraz częściej obserwowanym definiowaniem Żydów jako „białych” i usuwaniem antysemityzmu z listy zjawisk rasistowskich przez grupy, które walczą z rasizmem, antyislamskie poglądy definiuje się jako „rasizm”. To jest związane z rasową polityką. Istnieje skoordynowany wysiłek opatrywania Żydów etykietką „biały”, przy  równoczesnym określaniu wszystkich muzułmanów jako ludzi kolorowych, nawet kiedy Żydzi i muzułmanie pochodzą z tego samego kraju i wyglądają niemal identycznie. Na przykład, także jeśli para bliźniąt jednojajowych nawróci się, jeden na judaizm, a drugi na islam, jeden zostanie człowiekiem kolorowym i cierpiącym z powodu rasizmu, a drugi będzie nazywany „białym” i jeśli zaatakują go na Brooklynie, to będzie to z powodu jego „białości”. 

To zjawisko jest widoczne w wypowiedziach aktywistki Marszu Kobiet z 2016 r., Lindy Sarsour, kiedy powiedziała, że antysemityzm różni się od rasizmu wobec czarnych ludzi lub od islamofobii.   

„Podczas gdy antysemityzm jest czymś, co dotyka żydowskich Amerykanów, jest różny od rasizmu lub islamofobii, ponieważ nie jest systemowy dla żydowskiego Amerykanina, szczególnie białego żydowskiego Amerykanina”. Obowiązkowo wstawiła „białego” do definicji żydowskiego Amerykanina. Amerykanów będących muzułmanami nigdy jednak nie określa się jako „białych”, niezależnie od tego, jak wyglądają. Tylko Żydzi są nazywani „białymi”. 

Coraz częściej próbuje się przedstawiać Żydów jako „białych”, by usprawiedliwić nienawiść do nich w krajach Zachodu. To są te same kraje, w których zaledwie ponad pół wieku temu  dokonano ludobójstwa Żydów właśnie za to, że nie są biali. Teraz, kiedy bycie „białym” Zachód uznał za coś negatywnego, Żydzi są coraz częściej określani jako „biali”. 

To nie jest marginalna narracja. Chanda Prescod-Weinstein, wykładowczyni uniwersytecka i aktywistka, tweetowała w marcu 2018 r., że „anty-czarność białych Żydów jest rodzajem antysemityzmu”. Następnie napisała: „Kiedy powiedziałam o białych Żydach, miałam na myśli was wszystkich białych Europejczyków, nie tylko Aszkenazich. Nie próbujcie uniknąć odpowiedzialności, biali Sefardyjczycy”. Następnie twierdziła: „Sefardyjczycy w Charleston [Karolina Północna] pierwsi ciągnęli zyski z handlu niewolnikami”. Potępiła także Izrael, twierdząc, że „syjonizm i biała supremacja działają razem”. W czerwcu aktywista praw człowieka Shaun King twierdził, że „zwolennicy białej supremacji” w Izraelu obrali za cel arabską rodzinę w Afuli: „Chcą, żeby dzielnica była tylko dla białych Żydów”.


Ataki na „białych Żydów” można także znaleźć – co jest zdumiewające – w niektórych żydowskich publikacjach. Nylah Burton w artykule z 18 października w „Forward”, zatytułowanym Stop Weaponizing Louis Farrakhan against Black Jews, twierdziła, że „nie wszystkie rodzaje antysemityzmu są takie same”. Biali antysemici „motywowani są nienawiścią do Żydów i pragnieniem władzy. Czarni antysemici motywowani są gniewem z powodu gentryfikacji, brutalności policyjnej i niewolnictwa”.   

Następnie twierdziła, że „biali Żydzi” byli „częścią rasistowskiego systemu, który trzymał czarnych ludzi pod butem tego społeczeństwa”. Czarni antysemici cierpieli i „po prostu nie można oddzielać konwersacji o czarnym antysemityzmie od faktu, że wielu czarnych ludzi bezpośrednio doświadczyło ucisku ze strony białych Żydów”.  

W tym sformułowaniu Żydzi nie tylko zamienili się w ”białych Żydów”, ale antysemityzm jest usprawiedliwiony jako zaledwie rodzaj anty-gentryfikacji, tak samo jak słyszeliśmy na początku tej dyskusji w sprawie ataków na Brooklynie. W dodatku oskarża się Żydów o czerpanie zysków z „handlu niewolnikami” i o bycie „zwolennikami białej supremacji”. W pewnym sensie Żydzi stali się dublerami dla każdej zbrodni białej supremacji. To nie jest argument oparty na koncepcji, że Żydzi mogą „uchodzić za białych” i czasami korzystają z przywileju białości, ale próba wskazania na Żydów jako szczególnie odpowiedzialnych za niewolnictwo i białą supremację. 

Część tej rasowej dyskusji współgra także z innym toksycznym rodzajem przestępstw nienawiści w USA, w którym atakuje się Żydów jako „fałszywych Żydów”. W wypadku, który wydarzył się w pociągu B w Nowym Jorku, Afro-Amerykanin zaczepił Żyda i zapytał go, czy jest Żydem. Kiedy mężczyzna odpowiedział „tak”, Afro-Amerykanin powiedział: „Czarni są Żydami, człowieku. Ja jestem prawdziwym Żydem, a ty jesteś podszywającym się oszustem”. Oskarżanie o bycie „fałszywym Żydem” pojawiło się na wiecu w maju w Waszyngtonie. Członkinię Rady miasta, Elissę Silverman, nazwano „fałszywą Żydówką”, a Żydów nazwano „termitami”. (Określenia „termity” użył też Farrakhan w październiku 2018).   

Próba odcięcia Żydów od statusu mniejszości i odebrania im ich bliskowschodnich korzeni oraz zaklasyfikowania ich jako „białych” jest częścią szerszej agendy. Ta agenda nie ogranicza się do twierdzenia, że Żydzi korzystają z „białego przywileju” w USA. Gdyby chodziło tylko o to, wówczas można by powiedzieć to samo o Turko-Amerykanach i Arabo-Amerykanach. Zamiast tego chodzi o uczynienie bycia Żydem rodzajem „białości”, równocześnie czyniąc bycie muzułmaninem nie tylko mniejszością religijną, jak judaizm, ale mniejszością rasową, jak Afro-Amerykanie. Amerykański Żyd, który przechodzi na islam, natychmiast staje się ofiarą rasizmu i islamofobii. Jego wygląd nie zmienia się, ale zmienia się to, jak rasowa polityka i intersekcjonalność klasyfikuje ludzi. 

Według definicji islamofobii przedstawionej w Wielkiej Brytanii, nienawiść do muzułmanów jest częściowo wywołana przez religijny ubiór, jaki mogą nosić, na przykład, noszenie hidżabu. Dyskryminacja kogoś, kto ma brodę lub nosi hidżab jest uznana za rodzaj rasizmu. Dlaczego więc nie jest rodzajem rasizmu zaatakowanie i pobicie ortodoksyjnego Żyda na  Brooklynie? Z powodu coraz silniej szerzonej idei w niektórych mediach, wśród aktywistów i innych, której zmierzającej do wyłączenia z kategorii rasistowskich zjawisk i usprawiedliwienia ataków na Żydów. 

Powiedzmy, że akceptujesz teorię aktywistów, że ”Żydzi są biali”. Jeśli ataki na nich są atakami na białych, to dlaczego płoną synagogi, ale nie kościoły chrześcijańskie, groby żydowskie są rozbijane, swastyki pokazują się na żydowskich domach, drzwiach, pokojach w akademikach i synagogach? Jeśli są po prostu „biali”, to można by oczekiwać, że swastyki będą losowo pojawiać się na innych miejscach modlitw, a groby innych grup będą rozbijane równie często.   

W 2016 r. ponad połowa religijnych przestępstw nienawiści w Ameryce dotyczyła Żydów. W Wielkiej Brytanii od maja 2017 do kwietnia 2018 było 672 ataków na Żydów i 2965 ataków na muzułmanów zdefiniowanych jako przestępstwa nienawiści. To jest cztery razy więcej ataków na muzułmanów, ale w Wielkiej Brytanii jest 10 razy więcej muzułmanów. A więc Żydzi częściej są celem ataków.   

Można to widzieć jako przykład wspólnoty między Żydami i muzułmanami,  bo jedni i drudzy padają ofiarą nienawiści. Coraz bardziej jednak próbuje się usprawiedliwić antysemityzm dzięki rasowej soczewce, która odmawia Żydom ich różnorodności i historii. Ten nowy rodzaj antyżydowskiej nienawiści rodzi się w toksycznym środowisku powrotu kwestii konfliktu ras w dyskusji na Zachodzie.    


The racial politics of Anti-Semitism and Islamophobia

Jerusalem Post, 10 grudnia 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSeth J. Frantzman


Publicysta “Jerusalem Post”. Zajmował się badaniami nad historią ziemi świętej, historią Beduinów i arabskich chrześcijan, historią Jerozolimy, prowadził również wykłady w zakresie kultury amerykańskiej. Urodzony w Stanach Zjednoczonych w rodzinie farmerskiej, studiował w USA i we Włoszech, zajmował się handlem nieruchomościami, doktoryzował się na  Hebrew University w Jerozolimie. 
 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 800 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dlaczego Bractwo Muzułmańskie wylazło z nory   Toameh   2020-11-22
Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14
Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23
Balony z Gazy – problem wybuchającego terroru   Lipman   2020-02-22
Finansowane przez UE, kierowane przez Palestyńczyków. Kampanie BDS w szatach UE   Collier   2020-02-21
Przebierańcy   Lewin   2020-02-20
Nasz europejski wróg   Rosenthal   2020-02-17
Prosto o arabsko-izraelskim konflikcie   Pickles   2020-02-15
Błędny profil palestyńskich terrorystów   Flatow   2020-02-13
Podżeganie irańskiego reżimu do zniszczenia Izraela   Shindman   2020-02-12
Palestyńczycy: Po podżeganiu do przemocy Abbas przybywa do Nowego Jorku, by walczyć z planem pokojowym   Tawil   2020-02-11
Przecież nikt nie traktuje tego poważnie   Koraszewski   2020-02-10
Francja: Wypal trawkę, zabij Żyda, uniknij procesu, idź wolny   Milliere   2020-02-09
W Międzynarodowym Dniu Pamięci Holocaustu fake news i przywódcy podburzający do nienawiści nie są niczym nowym   Amos   2020-02-02
Czy obsesyjna nienawiść irańskiego reżimu do Żydów będzie jego zgubą?   Rosenthal   2020-01-27
Historia stara jak świat   Frantzman   2020-01-27
Autonomia Palestyńska walczy z Żydami, by „bronić” całej ludzkości   Marcus   2020-01-23
Czego światowi przywódcy nie dowiedzą się w Jad Waszem   Julius   2020-01-22
Ciekawe czasy   Lewin   2020-01-16
Zmiana reżimu w Iranie powinna stać się międzynarodowym celem   Rosenthal   2020-01-13
Dekapitacja chrześcijan w prezencie na Boże Narodzenie, Zachód ziewa   Meotti   2020-01-10
Organizacja Wyzwolenia Palestyny: czym jest OWP?   Lipman   2020-01-08
Bernard-Henri Levy o masakrze chrześcijan w Nigerii     2020-01-04
Czy dać państwo Czarnym Hebrajskim Izraelitom?   Flatow   2020-01-03
Nie dawaj fałszywego świadectwa, chyba, że…   Koraszewski   2020-01-02
Hamas, trzydzieści dwa lata później   Toameh   2019-12-29
Bój na śmierć i życie w Tell Tamer   Fernandez   2019-12-21
Angela Merkel finansuje zarówno Muzeum Auschwitz, jak i terroryzm     2019-12-14
Dlaczego nie ma pokoju między muzułmanami a Izraelem   Bulut   2019-12-12
”Israel Denial” odsłania akademickie próby delegitymizacji Izraela   Steinberg   2019-12-10
Iran strzela do protestujących, Europa spiskuje, by wzbogacić morderców   Tobin   2019-12-05
Inwersja antysemityzmu     2019-12-03
Trzeba zakończyć prześladowania ludzi przez radykałów   Franklin   2019-11-29

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk