Prawda

Czwartek, 28 października 2021 - 01:00

« Poprzedni Następny »


Przemilczana ale rozpowszechniona inwersja Holokaustu


Elder of Ziyon 2021-01-28

Wyzwolenie obozu Auschwitz-Birkenau
Wyzwolenie obozu Auschwitz-Birkenau

Wiele razy omawialiśmy znakomitą definicję antysemityzmu sformułowaną przez IHRA i chwaliliśmy niedawny poradnik opublikowany przez UE jako najlepiej wyjaśniający, jak ta definicja może być używana w praktyce.

W 2013 roku IHRA sformułował także roboczą definicję negacji i wypaczania Holocaustu.

 

Część o “wypaczaniu” brzmi:

Wypaczanie Holocaustu odnosi się, między innymi, do:

 

Świadomych starań usprawiedliwienia lub minimalizowania wpływu Holocaustu lub jego głównych elementów, włącznie z kolaborantami i sojusznikami nazistowskich Niemiec;  

 

Rażące zmniejszanie liczby ofiar Holocaustu, sprzeczne z godnymi zaufania źródłami;

 

Próby obwiniania Żydów za spowodowanie ludobójstwa narodu żydowskiego;  

 

Wypowiedzi, które przedstawiają Holocaust jako pozytywne wydarzenie historyczne. Te wypowiedzi nie są zaprzeczaniem Holocaustu, ale są z nim ściśle związane jako radykalna postać antysemityzmu. Mogą sugerować, że Holocaust nie posunął się wystarczająco daleko, by osiągnąć swój cel “Ostatecznego Rozwiązania kwestii żydowskiej”;  

 

Próby zamazania odpowiedzialności za założenie obozów koncentracyjnych i obozów śmierci, zaprojektowanych i kierowanych przez nazistowskie Niemcy, przez obwinianie innych narodów lub grup etnicznych.  

Niedawno IHRA opublikował poradnik, Recognizing and Countering Holocaust Distortion: Recommendations for Policy and Decision Makers [Rozpoznawanie i przeciwdziałanie wypaczeniom Holocaustu: rekomendacje dla polityków i decydentów], by pomóc w stosowaniu tych zasad.

 

To jest niezmiernie ważna praca. 

 

W odróżnieniu jednak od roboczej definicji antysemityzmu IHRA, robocza definicja wypaczania Holocaustu ignoruje jedną z najbardziej rozpowszechnionych form tego wypaczania, jakie widzimy dzisiaj: inwersję Holocaustu.  

 

Lesley Klaff opisuje inwersję Holocaustu:

To, co jest nazywane “inwersją Holocaustu”, dotyczy odwrócenia rzeczywistości (Izraelczycy są przedstawiani jako “nowi” naziści, a Palestyńczycy jako “nowi” Żydzi) i odwrócenia moralności (Holocaust jest przedstawiany jako moralna lekcja dla Żydów lub wręcz moralne oskarżenie Żydów). Co więcej: ci, którzy sprzeciwiają się tym odwróceniom, dowiadują się, że działają w złej wierze i chodzi im tylko o odpieranie krytyki Izraela. Krótko mówiąc, Holocaust, wydarzenie poprawnie określone przez Dana Dinera jako “załamanie się cywilizacji”, zorganizowane przez reżim, który, jak napisał filozof  Leo Strauss, „nie miał żadnej innej, wyraźnej zasady poza morderczą nienawiścią do Żydów”, jest teraz używany instrumentalnie jako środek do wyrażenia wrogości wobec ojczyzny Żydów. Coraz częściej słychać, że “ofiary stały się sprawcami”. To jest Inwersja Holocaustu.

To odrażające porównanie Izraela do nazistowskich Niemiec, tak rozpowszechnione wśród antysemickiej lewicy, zostało zignorowane przez IHRA w roboczej definicji wypaczania Holocaustu, a także w rozszerzonych przykładach podanych w nowym poradniku. 

 

W poradniku opis najbliższy tym praktykom znajdujemy w poniższym akapicie: 

Używanie obrazów i języka związanych z Holocaustem do politycznych, ideologicznych lub komercyjnych celów, niezwiązanych z tą historią, na forach online i offline.

Odnosi się to do porównywania do Holokaustu rzeczy takich jak rzeź zwierząt zabijanych na żywność lub aborcje. Choć te porównania są obrzydliwe, motywy leżące za inwersją Holocaustu bardzo różnią się od tego typu wypaczania Holocaustu. Ludzie, którzy czynią takie porównania, mówią, że Holocaust i izraelskie działania są ściśle związane – że Żydzi nauczyli się okrucieństwa od nazistów i teraz stosują je wobec Palestyńczyków, co jednak bardzo różni się od retorycznych, bałamutnych porównań takich lub innych wydarzeń do Holocaustu.

 

Co znaczy, że ten oczywisty przykład wypaczenia Holocaustu przez Carlosa Latuffa nie jest objęty roboczą definicją IHRA?

 Nie możemy wiedzieć z pewnością, dlaczego IHRA wykluczył te odrażające i antysemickie wypaczenia Holocaustu, ale wydaje się to być świadomym pominięciem zrobionym z przyczyn politycznych.  

 

Wszystkie przykłady wypaczenia Holocaustu podane przez IHRA są typowe dla prawicy, podczas gdy inwersja Holocaustu przychodzi niemal wyłącznie z lewej strony.

 

Najbardziej niepokojące jest to, że źródłem tego pominięcia mogą być same Niemcy.

 

Niemiecki minister spraw zagranicznych, Heiko Maas, daje nieco tła na temat powstawania tego nowego poradnika w artykule dla CNN:

Jako obecny przewodniczący International Holocaust Remembrance Alliance (IHRA)Niemcy chcą popchnąć walkę przeciwko takim niebezpiecznym kłamstwom, wypaczeniom faktów i trywializacji Holocaustu także na poziomie globalnym. Dlatego zainicjowaliśmy Globalną Grupę Roboczą Przeciwko Wypaczeniom Holocaustu, by wraz z naszymi partnerami bronić tych uniwersalnych wartości. W tym tygodniu czołowi badacze międzynarodowi przedstawili nam swoje rekomendacje w sprawie przeciwstawiania się wypaczeniom Holocaustu. Wskazują one, że istnieje pilna potrzeba działania.

 

Obecna cyfrowa natura antysemityzmu oznacza, że nie zna on granic. Dlatego, obecnie bardziej niż kiedykolwiek, musimy zwalczać go globalnie w skoordynowany sposób. Może nie zawsze być łatwo przeciągnąć granicę między wolnością słowa a mową nienawiści, między ignorancją, a świadomym wypaczeniem faktów.


Jako pierwszy krok ważne jest więc dla nas i dla naszych globalnych partnerów stworzenie wspólnego rozumienia tego, co uważamy za wypaczenie Holocaustu oraz tego, jak to zwalczać. Pracujemy nad tym razem z naszymi partnerami w IHRA, Unią Europejską, UNESCO, ONZ, Radą Europy i Organizacją Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OSCE). Jednak, krajowe władze muszą także być częścią tego wysiłku. Niedawne badania pokazują jak już dzisiaj prawicowi terroryści i zwolennicy teorii spiskowych tworzą sieci online. Nasze władze bezpieczeństwa muszą przeciwstawić się im w jeszcze ściślejszej koordynacji.

Maas mówi także, że "antysemityzm nie zniknął. Nieustannie zmienia kształt”, co jest dobrym opisem antysemityzmu lewicy, który obejmuje robocza definicja antysemityzmu IHRA. Niemniej, jedynym przykładem, jak podaje Maas, jest przykład antysemityzmu przychodzącego z prawa – mimo że dominujący rodzaj wypaczeń Holocaustu w naszych czasach pochodzi niemal wyłącznie z szeregów lewicy.

Wydaje się, że grupa IHRA, która od lat pracowała nad tym projektem, została przechwycona  przez grupy polityczne, by wykluczyć najgorszy rodzaj wypaczenia Holocaustu, który możemy oglądać codziennie.    

 

Cały moralny autorytet IHRA pochodzi z tego, że ma być ponad taką polityką. Kiedy wygląda na to, że świadomie wyklucza inwersję Holocaustu z definicji wypaczeń Holocaustu, traci część wiarygodności – co z kolei osłabia jego doskonałą pracę.

 

Ten poradnik powinien zostać błyskawicznie poszerzony o inwersję Holocaustu jako znaczący przykład nowoczesnego wypaczenia Holocaustu.

 

The IHRA does not include Holocaust inversion (saying Israel is acting like Nazis) in its definition of Holocaust distortion. Why the hell not?

Elder of Ziyon, 25 stycznia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. SPD Marek Eyal 2021-01-28


Brunatna fala

Znalezionych 966 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Łajdackie porwanie “praw człowieka” leży u samego sedna kontrowersji wokół NGO   Tobin   2021-10-27
Protest, bo terrorystce odmówiono platformy   Fitzgerald   2021-10-26
Hamas jest beneficjentem dyplomacji bazującej na urojeniach   Glick   2021-10-24
Między bojkotami a rękawicą rzuconą przez Gazę   Collins   2021-10-22
Okropna prawda o irlandzkim antysemityzmie   Collier   2021-10-19
Oszukańcze sztuczki UNRWA, by wyciszyć słowa prawdy   Blum   2021-10-15
Próbowali spalić Żydów żywcem. Znowu   Flatow   2021-10-12
Prawdziwi palestyńscy “bohaterzy”: terroryści   Tawil   2021-10-10
“Obietnica Życia Przyszłego” – Palestyna po  “zniknięciu” Izraela     2021-10-09
Iran z bronią jądrową jest bardziej niebezpieczny niż Korea Północna   Rafizadeh   2021-10-07
Premier Autonomii Palestyńskiej“Izrael musi zginąć demograficznie”     2021-10-06
Przemówienie Abbasa w ONZ wyjaśnia, dlaczego nie jest on partnerem do pokoju   Hirsch   2021-10-05
Czy terroryści będą szkoleni za pieniądze zachodnich podatników?   Greenfield   2021-09-26
“Obchody” 20. rocznicy festiwalu nienawiści ONZ w Durbanie   Steinberg   2021-09-21
Artykuł w „Independent” z akrobatyką, żeby uniknąć słowa Hamas   Levick   2021-09-20
Taliban i antysemityzm ukryty w międzynarodowych stosunkach   Frantzman   2021-09-18
Izrael próbuje złagodzić problemy Palestyńczyków w Gazie i na Zachodnim Brzegu, w zamian otrzymuje zniewagi   Fitzgerald   2021-09-14
Najbardziej poszukiwany terrorysta ministrem bezpieki   Ahmad   2021-09-14
Pamięć i nauki z zamachu 9/11   Collins   2021-09-11
Islamski ekstremizm w Wielkiej Brytanii jest coraz pewniejszy siebie   Collier   2021-09-10
Administracja Bidena daje mułłom w Iranie kolejne zwycięstwo: przejęcie władzy przez talibów   Rafizadeh   2021-09-03
Terroryzm: różne miejsca, różne zdjęcia   Collins   2021-09-01
Chiny: Tajwan nie powinien polegać na poparciu USA     2021-08-31
Arabowie: Biden przywraca do życia ekstremizm i terroryzm   Toameh   2021-08-31
Najnowszy antyizraelski raport HRW     2021-08-28
Niech się palą izraelskie drzewa. Jewish Voice for Peace, antyizraelska grupa, kibicuje jerozolimskim pożarom   Abdul-Hussain   2021-08-27
Wznowiona “obietnica” Iranu dla Palestyńczyków   Toameh   2021-08-25
Zachodnia dyplomacja: błaganie terrorystów   Meotti   2021-08-24
Liban i jego tykające bomby   Taheri   2021-08-24
Czy Zachód może być uczciwy w sprawie islamistycznego zagrożenia?   Tobin   2021-08-23
Z amerykańskiego upokorzenia wyłoni się nowy porządek świata   Ahmed   2021-08-18
Niemcy wydadzą 41 milionów dolarów, żeby “odkryć” przyczyny dzisiejszego antysemityzmu   Fitzgerald   2021-08-18
“Naród irański nie zrezygnuje z islamu z powodu braków wody”     2021-08-14
A Kartagina musi być zburzona…   Koraszewski   2021-08-12
Zniszczenia w Gazie, o których wam nie powiedziano, bo nie pasują do antyizraelskiej narracji   von Koningsveld   2021-08-10
Walka z zarazą z Durbanu   Kemp   2021-08-08
Liban atakuje Izrael, Liban krzyczy „agresja”   Abdul-Hussain   2021-08-07
Atak terrorystyczny na Speakers Corner był nożem wbitym w brytyjską demokrację   Collier   2021-08-06
Kiedy nie ma udziału Izraela znika zainteresowanie losem Palestyńczyków     2021-08-04
Hamas chełpi się mordowaniem żydowskich dzieci 20 lat temu w pizzerii Sbarro     2021-08-03
Marksistowskie poparcie dla palestyńskiego terroryzmu prowadzi do nienawiści do Żydów na całym Zachodzie   Milliere   2021-08-01
Świat reaguje na Izrael z arogancją i hipokryzją   Darshan-Leitner   2021-07-31
ONZ ustanawia stałą izraelożerczą komisję dochodzeniową pod przewodnictwem znanej z nienawiści do Izraela apologetki antysemityzmu Navi Pillay     2021-07-30
W Iranie Najwyższy Przywódca jest zaniepokojony   Fitzgerald   2021-07-28
Dziennikarka BBC wyrzucona za tweet “Hitler miał rację”   Fitzgerald   2021-07-25
Szwecja: Imam potępia szwedzką flagę, wzywa muzułmanów do “miażdżenia i rozbijania głów Żydów”   Spencer   2021-07-24
Biden i mułłowie: "Karmienie krokodyla"   Rafizadeh   2021-07-24
Specjalny Sprawozdawca Rady Praw Człowieka ONZ ogłasza, że izraelskie osiedla są „zbrodnią wojenną”. Dlaczego jest w błędzie?   Fitzgerald   2021-07-21
Jak palestyńscy przywódcy oszukują Amerykanów   Tawil   2021-07-20
Morale i kwestia wyjścia Ameryki z Afganistanu   Koraszewski   2021-07-19
Opieka medyczna Izraela nad przywódcami Hamasu i AP, a podwójne standardy CUNY   Fitzgerald   2021-07-19
Denazyfikacja Bliskiego Wschodu wymaga ponownej denzyfikacji Niemiec   Pickles   2021-07-18
Amnezja wysepkowa jest super   Honig   2021-07-16
Dyktator Białorusi: „Świat płaszczy się przed Żydami”   Fitzgerald   2021-07-16
Jak izraelożercy stali się wpływowi   Rosenthal   2021-07-13
Pod uwagę amerykańskim uczelniom, których partnerem jest Uniwersytet Al Kuds   Flatow   2021-07-11
Dzieci Palestyny poświęcą swoją krew i swoje ciała     2021-07-10
Czy Palestyńczycy potępią mufiego Hussainiego i Hitlera?   Abdul-Hussain   2021-07-09
Administracja Bidena: nagradzanie morderczego reżimu Iranu?   Rafizadeh   2021-07-07
Uwagi na marginesie 50. rocznicy ukończenia studiów   Landes   2021-07-07
Dlaczego życie czarnych chrześcijan zupełnie się nie liczy?   Ibrahim   2021-07-06
Czy IDF jest bezradna?   Bard   2021-07-05
Prawo powrotu w stare koleiny   Koraszewski   2021-07-04
Letnie obozy palestyńskiego dżihadu   Toameh   2021-07-02
Najbardziej niebezpieczni terroryści świata   Patrikarakos   2021-06-30
Artykuł Human Rights Watch o antysemityzmie ZACHĘCA do lewicowego antysemityzmu     2021-06-29
Krótka historia długiej nienawiści   Rosenthal   2021-06-28
Stany Zjednoczone wspierają palestyńskie naruszenia praw człowieka.   Toameh   2021-06-26
Palestyńska kultura przemocy   Bard   2021-06-25
Ewolucja, dzieci i mordercy   Koraszewski   2021-06-23
Zatruty owoc ustępstw wobec irańskich mułłów   Toameh   2021-06-22
Na nieludzkiej ziemi   Koraszewski   2021-06-21
Przez całą historię Żydzi musieli z czegoś rezygnować, by uzyskać akceptację – tym razem jest to Izrael   Amos   2021-06-20
Wiadomości z Iranu, zarówno te głupie, jak i te złowrogie   Fitzgerald   2021-06-19
Gaza, Sky News i marsz islamistów na Londyn   Collier   2021-06-19
Dziennikarstwo z własnym samobójczym celem   Landes   2021-06-18
Tylko Palestyńczycy mogą być ofiarami   Abdul-Hussain   2021-06-17
Z Bagdadu do Gazy: dzisiejszy konflikt jest zakorzeniony w ideologii ery nazistowskiej   Julius   2021-06-16
“TIMES” propaguje demonizację Izraela przez BLMAdam Levick   Levick   2021-06-15
Multikulturowi wielbiciele Hitlera   Greenfield   2021-06-14
Jak międzynarodowa społeczność starała się stworzyć niekończącą się wojnę izraelsko-palestyńską   Frantzman   2021-06-13
Administracja Bidena nagradza terrorystów: Abbasa i Hamas   Tawil   2021-06-11
Budząca mdłości zachodnia “postprawda” na temat wojny Gazy z Izraelem   Bekdil   2021-06-10
Policzmy dokładnie ofiary w Gazie   Rosenthal   2021-06-09
Umyj, wypłucz, powtórz wojnę   Collins   2021-06-08
Świat akademicki dla Hamasu   Pessin   2021-06-06
Wciskacze fake newsów o Palestyńczykach ignorują ludobójstwo chrześcijan. Ideologicznie napędzana hipokryzja   Ibrahim   2021-06-05
Kostiumowy dramat i kompromitacja   Rosenthal   2021-06-05
Bliski Wschód Hady’ego Amra   Glick   2021-06-04
Tureccy Żydzi - uboczne ofiary tureckiej nienawiści do Izraela   Bekdil   2021-06-04
Terapeutka o trwającym statusie ofiary palestyńskich Arabów   Oz   2021-06-01
Prawda o tym “arabskim chłopcu podpalonym przez Izraelczyków”   Fitzgerald   2021-06-01
Hasło: “Izrael ma prawo się bronić” pokazuje bezmiar moralnego zagubienia   Pandavar   2021-05-31
Jeśli USA chcą być humanitarne, nie “odbudują” Gazy   Tobin   2021-05-31
Szejk Dżarrah i niesymetryczne roszczenia   Julius   2021-05-30
Przywódca Hamasu w Gazie: To była tylko próba, nic poza małym ćwiczeniem przed tym, co się zdarzy     2021-05-29
Zachodni obrońcy Gazy mają oczy, ale nie widzą   Steinberg   2021-05-28
Fałszywi bojownicy o pokój i prawdziwi terroryści tworzą niemal doskonały front nienawiści do Żydów     2021-05-27
Palestyńskie głosy, których Blinken nie usłyszy   Toameh   2021-05-26
Nieodnotowane: IDF ceni życie, celem Hamasu jest maksymalizacja ofiar   Koningsveld   2021-05-25

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk